Programiranje

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Zeid Buljubasic
Posts: 6
Joined: 09/12/2019 08:51

#1 Programiranje

Post by Zeid Buljubasic »

da li se vise isplati web development ili windows app programiranje kod nas, pod windows app mislim npr kao neke korisne software-e kao ccleaner ili tako nesto ne bitno i da li od toga uopste ima hljeba u bosni
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#2 Re: Programiranje

Post by sagosen »

Koliko imaš godina ako nije tajna?
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#3 Re: Programiranje

Post by fortaleza »

Idu u to ako te stvarno zanima, ako ideš zbog para izgorit ćeš.
Zeid Buljubasic
Posts: 6
Joined: 09/12/2019 08:51

#4 Re: Programiranje

Post by Zeid Buljubasic »

fortaleza wrote: 12/12/2019 09:20 Idu u to ako te stvarno zanima, ako ideš zbog para izgorit ćeš.
ako ti kazem da je zbog para, slagat cu ti, ali isto tako ako ti kazem da nije zbog para slagat cu ti jer sta ja imam od posla od kojeg ne mogu zivjet, naravno rafio bih programiranje jer to volim, ali isto tako ocekujem zararu jer bi mi to bio posao
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#5 Re: Programiranje

Post by nekome »

Mislim da je lik mislio na to win app programiranje. To je skoro pa nepostojece ovdje. To ti moze biti hobi a pare su u webu.
Zeid Buljubasic
Posts: 6
Joined: 09/12/2019 08:51

#6 Re: Programiranje

Post by Zeid Buljubasic »

nekome wrote: 14/12/2019 13:16 Mislim da je lik mislio na to win app programiranje. To je skoro pa nepostojece ovdje. To ti moze biti hobi a pare su u webu.
a sta je od toga dvoga trazenije web ili windows app development, mislik trazenije na sirem poljju ne mislim samo za bih
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#7 Re: Programiranje

Post by nekome »

Web je trazeniji generalno i globalno, win app dev je margina, ali moze se naci ako govorimo globalno samo bi se morao odseliti jer takvi poslovi su on-site.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#8 Re: Programiranje

Post by PeeJay »

nekome wrote: 14/12/2019 20:21 Web je trazeniji generalno i globalno, win app dev je margina, ali moze se naci ako govorimo globalno samo bi se morao odseliti jer takvi poslovi su on-site.
Kolega je u pravu. Ako zeli covjek razvijati rijesenja za desktop, potraznja je ogromna, ali je vecina stvari "na kljuc", sto znaci dosta posla "on site". Uz to je dobro napomenuti, da je u tom segmentu uz znanje programiranja veoma bitno i poznavanje problemskog polja (radnog procesa), koje se zeli automatizirati. Predlazem, da ako te interesira taj segment, da jos vise, nego ucenju programiranja, posvetis paznju principu plug-n-produce i ucenju organizacije proizvodnih procesa.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#9 Re: Programiranje

Post by electriq »

imam posao (koji je za k...) ali mi je zelja da uletim u php development (kazu da je lagan jezik). ne znam koliko bi mi vremenski trebalo da svarim php,js,sql,laravel i sve sto ide uz to. plus da bi dobio posao u DE moram imat iskustva i makar 10,20 "vecih" projekata u u foliju...

tesko da to mogu sa poslom gdje se radi od jutra do mraka.
inteligencija je takoder kocnica, nisam nesto pametan, treba mi dosta vremena da svarim neke stvari, i dosta kafe 😅
ali motivacije ima... donekle (pare naravno i normalan posao, a interesantne su mi baze podataka)

ljudskoj gluposti nikad kraja. dok sam imao slobodnog vremena more u bih tracio sam ga na igrice i druge budalastine.
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#10 Re: Programiranje

Post by Suljagica sokak »

electriq wrote: 09/02/2020 12:13 imam posao (koji je za k...) ali mi je zelja da uletim u php development (kazu da je lagan jezik). ne znam koliko bi mi vremenski trebalo da svarim php,js,sql,laravel i sve sto ide uz to. plus da bi dobio posao u DE moram imat iskustva i makar 10,20 "vecih" projekata u u foliju...

tesko da to mogu sa poslom gdje se radi od jutra do mraka.
inteligencija je takoder kocnica, nisam nesto pametan, treba mi dosta vremena da svarim neke stvari, i dosta kafe 😅
ali motivacije ima... donekle (pare naravno i normalan posao, a interesantne su mi baze podataka)

ljudskoj gluposti nikad kraja. dok sam imao slobodnog vremena more u bih tracio sam ga na igrice i druge budalastine.
Pa koje iskustvo imas do sad?
Je l' treba literatura, il' neka druga pomoc? :)
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#11 Re: Programiranje

Post by Euphoria »

electriq wrote: 09/02/2020 12:13 imam posao (koji je za k...) ali mi je zelja da uletim u php development (kazu da je lagan jezik). ne znam koliko bi mi vremenski trebalo da svarim php,js,sql,laravel i sve sto ide uz to. plus da bi dobio posao u DE moram imat iskustva i makar 10,20 "vecih" projekata u u foliju...

tesko da to mogu sa poslom gdje se radi od jutra do mraka.
inteligencija je takoder kocnica, nisam nesto pametan, treba mi dosta vremena da svarim neke stvari, i dosta kafe 😅
ali motivacije ima... donekle (pare naravno i normalan posao, a interesantne su mi baze podataka)

ljudskoj gluposti nikad kraja. dok sam imao slobodnog vremena more u bih tracio sam ga na igrice i druge budalastine.
Koliko imaš godina? Znaš li ijedan programski jezik? Ko ti je preporučio da učiš php?
Ja sam učila svega za 6 mjeseci, ali predavanja od 10h do 21h, plus kući uči,radi nespavaj. I ništa nisam postigla, bar konkretno. Svega znam osnove. Bolje ti se fokusirati na nešto što te zanima. Da li je to frontend, backend ili baze. Baze nisu teške pa možeš početi sa MySQLom.
Ja lično php i laravel smisliti ne mogu, to mi je najantipatičniji programski jezik.
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#12 Re: Programiranje

Post by Suljagica sokak »

Miss Moonlight wrote: 19/02/2020 22:18
electriq wrote: 09/02/2020 12:13 imam posao (koji je za k...) ali mi je zelja da uletim u php development (kazu da je lagan jezik). ne znam koliko bi mi vremenski trebalo da svarim php,js,sql,laravel i sve sto ide uz to. plus da bi dobio posao u DE moram imat iskustva i makar 10,20 "vecih" projekata u u foliju...

tesko da to mogu sa poslom gdje se radi od jutra do mraka.
inteligencija je takoder kocnica, nisam nesto pametan, treba mi dosta vremena da svarim neke stvari, i dosta kafe 😅
ali motivacije ima... donekle (pare naravno i normalan posao, a interesantne su mi baze podataka)

ljudskoj gluposti nikad kraja. dok sam imao slobodnog vremena more u bih tracio sam ga na igrice i druge budalastine.
Koliko imaš godina? Znaš li ijedan programski jezik? Ko ti je preporučio da učiš php?
Ja sam učila svega za 6 mjeseci, ali predavanja od 10h do 21h, plus kući uči,radi nespavaj. I ništa nisam postigla, bar konkretno. Svega znam osnove. Bolje ti se fokusirati na nešto što te zanima. Da li je to frontend, backend ili baze. Baze nisu teške pa možeš početi sa MySQLom.
Ja lično php i laravel smisliti ne mogu, to mi je najantipatičniji programski jezik.
Da l' ste probali node.js? Javascript everywhere. :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#13 Re: Programiranje

Post by Euphoria »

Suljagica sokak wrote: 19/02/2020 22:20
Miss Moonlight wrote: 19/02/2020 22:18
electriq wrote: 09/02/2020 12:13 imam posao (koji je za k...) ali mi je zelja da uletim u php development (kazu da je lagan jezik). ne znam koliko bi mi vremenski trebalo da svarim php,js,sql,laravel i sve sto ide uz to. plus da bi dobio posao u DE moram imat iskustva i makar 10,20 "vecih" projekata u u foliju...

tesko da to mogu sa poslom gdje se radi od jutra do mraka.
inteligencija je takoder kocnica, nisam nesto pametan, treba mi dosta vremena da svarim neke stvari, i dosta kafe 😅
ali motivacije ima... donekle (pare naravno i normalan posao, a interesantne su mi baze podataka)

ljudskoj gluposti nikad kraja. dok sam imao slobodnog vremena more u bih tracio sam ga na igrice i druge budalastine.
Koliko imaš godina? Znaš li ijedan programski jezik? Ko ti je preporučio da učiš php?
Ja sam učila svega za 6 mjeseci, ali predavanja od 10h do 21h, plus kući uči,radi nespavaj. I ništa nisam postigla, bar konkretno. Svega znam osnove. Bolje ti se fokusirati na nešto što te zanima. Da li je to frontend, backend ili baze. Baze nisu teške pa možeš početi sa MySQLom.
Ja lično php i laravel smisliti ne mogu, to mi je najantipatičniji programski jezik.
Da l' ste probali node.js? Javascript everywhere. :D
Node.js nisam. Učila sam javascript, angular js, jquerry....
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#14 Re: Programiranje

Post by nekome »

Miss Moonlight wrote: 19/02/2020 22:18 Ja sam učila svega za 6 mjeseci, ali predavanja od 10h do 21h, plus kući uči,radi nespavaj.
IT Academy?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#15 Re: Programiranje

Post by Euphoria »

nekome wrote: 20/02/2020 13:21
Miss Moonlight wrote: 19/02/2020 22:18 Ja sam učila svega za 6 mjeseci, ali predavanja od 10h do 21h, plus kući uči,radi nespavaj.
IT Academy?
Ma ne, riječ je o školi programiranja po uzoru na program Bit Alijanse.
Po meni je IT Academy preskup, a premalo znanja daje
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#16 Re: Programiranje

Post by Suljagica sokak »

Za nekog ko ne zivi u BiH, kakvo znanje se trazi od Web dev. kod nas?Je l' ima potraznje za full stack dev's? :D (cista radoznalost)
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#17 Re: Programiranje

Post by electriq »

Miss Moonlight wrote: 19/02/2020 22:18
electriq wrote: 09/02/2020 12:13 imam posao (koji je za k...) ali mi je zelja da uletim u php development (kazu da je lagan jezik). ne znam koliko bi mi vremenski trebalo da svarim php,js,sql,laravel i sve sto ide uz to. plus da bi dobio posao u DE moram imat iskustva i makar 10,20 "vecih" projekata u u foliju...

tesko da to mogu sa poslom gdje se radi od jutra do mraka.
inteligencija je takoder kocnica, nisam nesto pametan, treba mi dosta vremena da svarim neke stvari, i dosta kafe 😅
ali motivacije ima... donekle (pare naravno i normalan posao, a interesantne su mi baze podataka)

ljudskoj gluposti nikad kraja. dok sam imao slobodnog vremena more u bih tracio sam ga na igrice i druge budalastine.
Koliko imaš godina? Znaš li ijedan programski jezik? Ko ti je preporučio da učiš php?
Ja sam učila svega za 6 mjeseci, ali predavanja od 10h do 21h, plus kući uči,radi nespavaj. I ništa nisam postigla, bar konkretno. Svega znam osnove. Bolje ti se fokusirati na nešto što te zanima. Da li je to frontend, backend ili baze. Baze nisu teške pa možeš početi sa MySQLom.
Ja lično php i laravel smisliti ne mogu, to mi je najantipatičniji programski jezik.
hvala na odg.
imam 31 god. zavrsio it aca. prije 3-4 god ( php naravno ), nisam mnogo naucio ( sve ima besplatno po netu ko zna eng. tako ko god cita ovo ne bacajte pare na it aca, bolje kupiti 1,2 knjige sa amazona vise ce te nauciti). vise mi je pomogao prakticni rad na wordpress stranicama.
radio kao freelancer 2 god. vise na kao dizajner nego web dev. u wordpress sam igrom slucaja uletio jer je klijent trazio. ali to je vise bilo krpi kako bilo samo da radi.
vise volim dizajn ali je konkurencija velika i nije neka para.
php jeste lagan ali je povezan sa js,sql,laravel,html,css... sve nekako previse.
mozda se bolje fokusirat na javu?
kako god, mozak je kocnica bas treba vremena... nije nemoguce ali eto. sigurno 3,4 god. ali nemam bas zivaca toliko. problem je sto se moram ovog posla rijesit, nemam neku skolu tako da nemam izbora. sve sto znam je adobe illustrator, html, css nesto php-a. stim ne mogu posla naci. ovdje traze iskustvo ili skolu (min 3 god ausbildung - obuku).
nezgodno...
razmisljam o buducnosti a ne znam hocul jutro docekat. vec dvoje stradalo u gradu ovdje od korone... :sad:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#18 Re: Programiranje

Post by NecuVise »

Ne znam kakve su ti mogućnosti, ali mi se čini da bi bilo dobro za početak da nađeš neki posao gdje dan radiš po 12 pa dan ne radiš nikako, tako da bi u ovim slobodnim danima mogao više učiti programiranje. Znam čovjeka koji je da 32 godine krenuo učiti, sa 34 se zaposlio i sad već ima dvije tri godine iskustva, u BiH. U tom periodu dok je učio bio je i zaposlen. Dakle, može se samo se mora učiti.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#19 Re: Programiranje

Post by Euphoria »

electriq wrote: 04/03/2020 06:05 hvala na odg.
imam 31 god. zavrsio it aca. prije 3-4 god ( php naravno ), nisam mnogo naucio ( sve ima besplatno po netu ko zna eng. tako ko god cita ovo ne bacajte pare na it aca, bolje kupiti 1,2 knjige sa amazona vise ce te nauciti). vise mi je pomogao prakticni rad na wordpress stranicama.
radio kao freelancer 2 god. vise na kao dizajner nego web dev. u wordpress sam igrom slucaja uletio jer je klijent trazio. ali to je vise bilo krpi kako bilo samo da radi.
vise volim dizajn ali je konkurencija velika i nije neka para.
php jeste lagan ali je povezan sa js,sql,laravel,html,css... sve nekako previse.
mozda se bolje fokusirat na javu?
kako god, mozak je kocnica bas treba vremena... nije nemoguce ali eto. sigurno 3,4 god. ali nemam bas zivaca toliko. problem je sto se moram ovog posla rijesit, nemam neku skolu tako da nemam izbora. sve sto znam je adobe illustrator, html, css nesto php-a. stim ne mogu posla naci. ovdje traze iskustvo ili skolu (min 3 god ausbildung - obuku).
nezgodno...
razmisljam o buducnosti a ne znam hocul jutro docekat. vec dvoje stradalo u gradu ovdje od korone... :sad:
Imam odličan JS kurs za početnike mogu ti poslati ako želiš. Php sam po sebi teško da ti je dovoljan.
Java je jako teška, možda je bolje sada da ideš sa nekim lakšim opcijama. JS je po meni odlična nadogradnja na tvoje postojeće znanje i iskustvo.
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#20 Re: Programiranje

Post by adsubzero »

Ima li sta za totalne pocetnike? :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#21 Re: Programiranje

Post by Euphoria »

adsubzero wrote: 04/03/2020 08:14 Ima li sta za totalne pocetnike? :D
Naravno. Kreni sa ovim:

html-beginner-t150819.html

html-intermediate-t150836.html
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#22 Re: Programiranje

Post by electriq »

Miss Moonlight wrote: 04/03/2020 08:01 Imam odličan JS kurs za početnike mogu ti poslati ako želiš. Php sam po sebi teško da ti je dovoljan.
Java je jako teška, možda je bolje sada da ideš sa nekim lakšim opcijama. JS je po meni odlična nadogradnja na tvoje postojeće znanje i iskustvo.
super, moze.
moze pp ili stavi link pa nek i ostali vide.
nznam java je bas popularna. sintaksa je slicna php i svim jezicima koji su se izradili iz c-a. i ja sam cuo da je teska.
NecuVise wrote: 04/03/2020 06:16 Ne znam kakve su ti mogućnosti, ali mi se čini da bi bilo dobro za početak da nađeš neki posao gdje dan radiš po 12 pa dan ne radiš nikako, tako da bi u ovim slobodnim danima mogao više učiti programiranje. Znam čovjeka koji je da 32 godine krenuo učiti, sa 34 se zaposlio i sad već ima dvije tri godine iskustva, u BiH. U tom periodu dok je učio bio je i zaposlen. Dakle, može se samo se mora učiti.
tesko... jedino navece imam malo vremena. jedino da nabijam prekovremenih namjenski, pa kad se nabere sedmica slobodna onda ucit :D
skontat ce bosnjo nesto.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#23 Re: Programiranje

Post by NecuVise »

Bolje ti je kontinuitet imat nego to sa prekovremenim.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#24 Re: Programiranje

Post by TRANCE »

Učite Java (Java, Spring, Oracle Database) ili .NET (C#, ASP.NET MVC, SQL Server) platformu, tu je najviše poslova na zapadu, a nije velika konkurencija.
Web development (HTML, CSS, JavaScript) danas uči svaka budala.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#25 Re: Programiranje

Post by NecuVise »

TRANCE wrote: 09/03/2020 06:00 Učite Java (Java, Spring, Oracle Database) ili .NET (C#, ASP.NET MVC, SQL Server) platformu, tu je najviše poslova na zapadu, a nije velika konkurencija.
Web development (HTML, CSS, JavaScript) danas uči svaka budala.
Kakva je potražnja kod nas za tim?
Post Reply