nobelova nagrada 2019

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#926 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Hank Paldum »

¤ jelena ¤ wrote: 14/12/2019 10:26
Hank Paldum wrote: 14/12/2019 00:41

Ti bi znači kupila Hitlerovu sliku ne zato što je Hitlerova nego zbog slike ako odgovara tvom ukusu i ako si zainteresovana za tu vrstu umjetnosti a i ne možeš demantovati ili lagati da je neko talentovan slikao? Idemo tom logikom, da sam ja na jednoj temi na ovom forumu postavio odličan komentar, recimo da bi 100% me citirala sa ovim smajlijem :thumbup:
Eh sada da li bi ti to isto uradila da sam ti prije par minuta na drugoj temi opsovao mater? Pošto već znamo da ne bi, zašto?
Naravno da te ne bih citirala i oduševljeno pohvalila tvoj post tampsapom, jer bih te u tom trenutku smatrala primitivcem i izbjegavala bih bilo kakvu komunikaciju s tobom, a ne bih ni lagala sebe da nisi u pravu i da nisi napisao dobar post. Jednostavno bih te izignorisala i napisala svoje mišljenje o datoj temi. Vrlo jednostavno. Lingvistika je svrhu psovke u jeziku odavno objasnila i pošto ja znam to objašnjenje i svrhu iste, uopšte nemam potrebu da se uznemiravam, što ipak ne mogu kontrolisati u sebi, niti da napisanim odgovorom reagujem na taj vid verbalnog izražavanja - što naravno mogu.

Tvoja psovka, po mom mišljenju, bila bi tvoj problem, a moja ljutnja ili burna reakcija, prezir, mržnja prema tebi, ispoljena ili ne, bila bi moj problem i time bih se pozabavila.
Da planiraš glasati,da li bi glasala za moj post kao post godine na forumu ili bi za nečiji drugi iako si svjesna da drugi komentari nisu tako dobri kao moj?
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#927 Re: nobelova nagrada 2019

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 14/12/2019 04:55
Sad je kasno :|
E, daaaaa :|
Uzgred, postoji ne tako malobrojna supkultura sakupljaca naci relikvija - njih valjda muce drugacije moralne dileme :|
Bad Feng shui :|
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#928 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Paul Gascoigne »

uglavnomja wrote: 14/12/2019 10:16 jelena, poredjenje ti je nije bas adekvatno

kao prvo - vezano za umjetnicka djela - i ja cu rado poslusati neku dobru stvar od corbe, olivera m., pusenja ... i pogledati neki stari kustin film, ali NIKADA necu ni pomisliti da bi trebali dobiti sokak, budzak ... u sarajevu sa svojim imenom, ili 6.aprilsku nagradu ... ma ni plaketu mz gorica.

'kao drugo - i nele i kusta su samo izvodjaci radova (pricamo o prijeratnom periodu), tvorci djela su neki drugi judi, kako je vec receno
naravno, kusta je tu milion svjetlosnih godina iznad neleta, ali i dalje - neko drugi je pisao, on to stavljao "u zivot" kao dobre filmove
tu ne racunam propale pokusaje koje je sam pokusao uraditi
Bojim se da si ovdje pokazao totalnu, ali totalnu NEUPUĆENOST U TO ŠTO PIŠEŠ. Pjesme ZP nije pisao neko drugi, nego jako, jako često sam Karajlić, tačnije on i Sula su se mijenjali na toj poziciji glavnoj autora tekstova. Prva netačnost. Druga: scenarij u filmskoj umjetnosti nije više od dobro razvijenog predloška, jer film nije književnost, i ono po čemu film jeste film su prije svega njegovi VIZUELNI ASPEKTI. Kopola, Skorsezi, Hičkok, Kjubrik, Spilberg, itd, itd,itd,itd,itd,itd,itd,itd,itd,itd nisu pisali svoje scenarije, a DOBAR dio filmova nastajao je po romanima. Trivia: SIdran u prvoj fazi nije čak pisao ni prave scenarije, jer nije imao razvijen zanat, već je njegove romaneskne predlošle Kusturica prekrajao u odgovarajuću filmsku formu.
Paul Gascoigne
Posts: 202
Joined: 13/05/2016 04:35
Location: Prokurative
Contact:

#929 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Paul Gascoigne »

Ponovit ću mali, ali uznemirujući ogled

Rečenica
"Svi Romi su gadni i odvratni i da sam na njihovom mjestu ja bih se ranio" je bolja od rečenice "Brižna majka je odlučila da se samorani kako bi spasila život svom sinu", jer u prvoj nema neugodnog pleonazma. To je književnost. Prosto je.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#930 Re: nobelova nagrada 2019

Post by uglavnomja »

Paul Gascoigne wrote: 14/12/2019 12:07
uglavnomja wrote: 14/12/2019 10:16 jelena, poredjenje ti je nije bas adekvatno

kao prvo - vezano za umjetnicka djela - i ja cu rado poslusati neku dobru stvar od corbe, olivera m., pusenja ... i pogledati neki stari kustin film, ali NIKADA necu ni pomisliti da bi trebali dobiti sokak, budzak ... u sarajevu sa svojim imenom, ili 6.aprilsku nagradu ... ma ni plaketu mz gorica.

'kao drugo - i nele i kusta su samo izvodjaci radova (pricamo o prijeratnom periodu), tvorci djela su neki drugi judi, kako je vec receno
naravno, kusta je tu milion svjetlosnih godina iznad neleta, ali i dalje - neko drugi je pisao, on to stavljao "u zivot" kao dobre filmove
tu ne racunam propale pokusaje koje je sam pokusao uraditi
Bojim se da si ovdje pokazao totalnu, ali totalnu NEUPUĆENOST U TO ŠTO PIŠEŠ. Pjesme ZP nije pisao neko drugi, nego jako, jako često sam Karajlić, tačnije on i Sula su se mijenjali na toj poziciji glavnoj autora tekstova. Prva netačnost. Druga: scenarij u filmskoj umjetnosti nije više od dobro razvijenog predloška, jer film nije književnost, i ono po čemu film jeste film su prije svega njegovi VIZUELNI ASPEKTI. Kopola, Skorsezi, Hičkok, Kjubrik, Spilberg, itd, itd,itd,itd,itd,itd,itd,itd,itd,itd nisu pisali svoje scenarije, a DOBAR dio filmova nastajao je po romanima. Trivia: SIdran u prvoj fazi nije čak pisao ni prave scenarije, jer nije imao razvijen zanat, već je njegove romaneskne predlošle Kusturica prekrajao u odgovarajuću filmsku formu.
:?

ovo drugo, za kustu, pise i u mom postu. osnovnu ideju, radnju ... je dao neko drugo, kusta je to ozivio
sve sto je sam pokusao napraviti je 0 bodova za obicne ljude i fol naka umjetnost za par % oberumjetnika i alternativaca

usput, hebo vizuelne aspekte u filmu ako nema radnje :oops:

a ovo za pusenje se bas ne sjecam
ali koliko znam sula i dalje pravi pjesme, nele :? prop'o k'o zeton

evo kaje wiki: nele je ponekad bio koautor sa sucicem
kad bi se sula izbacio - ostalo bi - nista
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#931 Re: nobelova nagrada 2019

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote: 14/12/2019 10:39
salik79 wrote: 14/12/2019 10:29 Nemojte tako, siguran sam da bi Jeca imala isti stav i da je rijec o djelima dr. Mile Budaka, dr. Antuna Bonifacica,....
Ako bi ta dvojica, za mene maltene anonimusa, podobijali raznorazne nagrade širom Evrope i svijeta za svoj književni rad, uključujući i Nobela - pročitala bih neka najznačajnija njihova djela i na osnovu toga formirala svoj stav o njihovom stvaralaštvu.

More, moje more, ljubljena dušo mračna.
Iskrsnuo sam iz tvojihzelenih voda, crn i nasmijan.
I sad sam pijan i sada sunčano svjetlo kroza me hoda.
Vječno, nemirno tijelo puno nabora mračnih i tvoji se valovi grče i mračno srce ludo o litice lupa, nemirno od svemirskih sila i tajna zračnih.
More, moje more, tko se u nama krije u bijelini ponjava i smrtnom licu mjesečne noći.
U svakom času ronim iz tvojih dubina, zgrčena šaka za zrake se hvata.galije na nebu brode u svim mojim snima.
U zanosnom času ponoćne plime rješavam se proklete hajke i rastem u beskraj.
Što će nam zemlja koja nas obalom muči?
More, moje more, nad nama zvijezdano nebo sa vjetrima huči.

Sad nije mi dobro i odoh hitro kući :|
'N ti Bonifačića...
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#932 Re: nobelova nagrada 2019

Post by John Cleese »

Vrati se k nama, Presveta Majko, vrati se k nama sa svojim domom,
Marijo, Majko Božja sa trsatskog brda, sva Te Hrvatkska zove.
Uzprkos bura hrvatski brodovi plove,
jedre nabrekla jedra, praćeni gradom i gromom.

Uviek u borbi s mrakom i laži, bili smo prvi.
Najbolji od nas leže staklena oka i ukočene šake,
Zemlja im naša upija krv, a prazne zievaju rake,
hrvatske rieke teku krvave od hrvatske krvi.

Velebit ječi, Kozara plače, mutna valja se Una.
planuše drevni domovi naše stoljetne sreće,
jedino oni pale junacima vrlim zlokobne svieće,
pakao sudi svetcu, pobjedu slavi buna.

Planuše hambari puni, razbiše konobe s vinom,
spališe pitoma sela, srušiše gradove biele,
tužni hrvatski sinci po prašnim cestama sele,
vrati se k nama, Presveta Majko, vrti se k nama sa svojim sinom!

Blažena Gospo Sinjska, Bistrička Majko Sveta.
Prečista Djevo iz Voćina biela, Škrpjela čudesna Mati!
Hrvatska Majko iz Ferma i Loreta!
Iz svih krajeva svieta, nikada Te nećemo prestati zvati: Vrati se! Vrati...

Nobelovac 1/1, nema govora :|

Image :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#933 Re: nobelova nagrada 2019

Post by ¤ jelena ¤ »

Hank Paldum wrote: 14/12/2019 11:43
¤ jelena ¤ wrote: 14/12/2019 10:26
Hank Paldum wrote: 14/12/2019 00:41

Ti bi znači kupila Hitlerovu sliku ne zato što je Hitlerova nego zbog slike ako odgovara tvom ukusu i ako si zainteresovana za tu vrstu umjetnosti a i ne možeš demantovati ili lagati da je neko talentovan slikao? Idemo tom logikom, da sam ja na jednoj temi na ovom forumu postavio odličan komentar, recimo da bi 100% me citirala sa ovim smajlijem :thumbup:
Eh sada da li bi ti to isto uradila da sam ti prije par minuta na drugoj temi opsovao mater? Pošto već znamo da ne bi, zašto?
Naravno da te ne bih citirala i oduševljeno pohvalila tvoj post tampsapom, jer bih te u tom trenutku smatrala primitivcem i izbjegavala bih bilo kakvu komunikaciju s tobom, a ne bih ni lagala sebe da nisi u pravu i da nisi napisao dobar post. Jednostavno bih te izignorisala i napisala svoje mišljenje o datoj temi. Vrlo jednostavno. Lingvistika je svrhu psovke u jeziku odavno objasnila i pošto ja znam to objašnjenje i svrhu iste, uopšte nemam potrebu da se uznemiravam, što ipak ne mogu kontrolisati u sebi, niti da napisanim odgovorom reagujem na taj vid verbalnog izražavanja - što naravno mogu.

Tvoja psovka, po mom mišljenju, bila bi tvoj problem, a moja ljutnja ili burna reakcija, prezir, mržnja prema tebi, ispoljena ili ne, bila bi moj problem i time bih se pozabavila.
Da planiraš glasati,da li bi glasala za moj post kao post godine na forumu ili bi za nečiji drugi iako si svjesna da drugi komentari nisu tako dobri kao moj?
Naravno da bih glasala za tvoj post. Ad hominem je pogrešno rasuđivanje, a moja ljutnja zasljepljujuća, prolazna i šteti samo meni lično.

Tvoj post, sa druge strane, ako je po mom mišljenju zaista odličan, čvrsto argumentovan, može mi proširiti vidike, izoštriti percepciju, navesti na razmišljanje i možda doprinijeti nekom opštem dobru.

Nego, kakve ovo veze ima sa pričom o Handkeu?
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#934 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Hank Paldum »

¤ jelena ¤ wrote: 14/12/2019 12:43 Naravno da bih glasala za tvoj post. Ad hominem je pogrešno rasuđivanje, a moja ljutnja zasljepljujuća, prolazna i šteti samo meni lično.

Tvoj post, sa druge strane, ako je po mom mišljenju zaista odličan, čvrsto argumentovan, može mi proširiti vidike, izoštriti percepciju, navesti na razmišljanje i možda doprinijeti nekom opštem dobru.

Nego, kakve ovo veze ima sa pričom o Handkeu?
Pa ima, da li bi na nečiji post gledala objektivno i ostala fer iako si pod emocijama radi uvrede na ličnoj osnovi kao kada gledaš neutralno kod pisca i slikara da bi čak dodjelila "nagradu" glasanjem za post godine.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#935 Re: nobelova nagrada 2019

Post by LBVIEW »

The 51st State wrote: 14/12/2019 10:06 Budaka, busuladzica u lektire, ipak ih je njihovo djelo nadzivjelo, kakva verbalna onanija jbt.
Ja ne razumijem kako Srbi ne mogu odvojiti rasnog teoteticara Budaka Milu, koji je smatrao kako "Srbi imaju spicaste glave", od knjizevnika Mile i njegovog djela "Ognjiste". :?
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#936 Re: nobelova nagrada 2019

Post by piupiu »

Hank Paldum wrote: 14/12/2019 11:43 Da planiraš glasati,da li bi glasala za moj post kao post godine na forumu ili bi za nečiji drugi iako si svjesna da drugi komentari nisu tako dobri kao moj?
Eh, vidiš. Sad možemo sagledati i drugu stranu argumenta. Da li je Švedska akademija zapravo 'bedem' za razumijevanje, zaštitu i valorizaciju estetskih vrijednosti i vrhunske umjetnosti od ožalošćenog, razorenog ili jednostavno nerazumnog svijeta? I to je sasvim validno pitanje.

Ja, zapravo, nemam nikakav problem s čitanjem Handkea. Imam problem sa ulogom i odgovornošću Švedske akademije u odašiljanju važnih poruka svijetu - Nobel je najprestižnija svjetska nagrada. Sudeći po ovom tekstu Petera Maassa, Nobelov žiri itekako razmatra etičke aspekte književnosti. A kad danas sutra nekakav SNSD-ov aparatčik odluči da dovede Nobelovca Handkea u Srebrenicu da čita iz svoje knjige Justice for Serbia, on će ga tamo dovesti ne zbog Handkeove estetike, nego da bi rekao - evo, jedan Nobelovac tvrdi da se ovdje nije dogodio genocid. I tada će književnost imati vrlo jasnu moralnu implikaciju.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#937 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 14/12/2019 13:32
Hank Paldum wrote: 14/12/2019 11:43 Da planiraš glasati,da li bi glasala za moj post kao post godine na forumu ili bi za nečiji drugi iako si svjesna da drugi komentari nisu tako dobri kao moj?
Eh, vidiš. Sad možemo sagledati i drugu stranu argumenta. Da li je Švedska akademija zapravo 'bedem' za razumijevanje, zaštitu i valorizaciju estetskih vrijednosti i vrhunske umjetnosti od ožalošćenog, razorenog ili jednostavno nerazumnog svijeta? I to je sasvim validno pitanje.

Ja, zapravo, nemam nikakav problem s čitanjem Handkea. Imam problem sa ulogom i odgovornošću Švedske akademije u odašiljanju važnih poruka svijetu - Nobel je najprestižnija svjetska nagrada. Sudeći po ovom tekstu Petera Maassa, Nobelov žiri itekako razmatra etičke aspekte književnosti. A kad danas sutra nekakav SNSD-ov aparatčik odluči da dovede Nobelovca Handkea u Srebrenicu da čita iz svoje knjige Justice for Serbia, on će ga tamo dovesti ne zbog Handkeove estetike, nego da bi rekao - evo, jedan Nobelovac tvrdi da se ovdje nije dogodio genocid. I tada će književnost imati vrlo jasnu moralnu implikaciju.
:thumbup:
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#938 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Hank Paldum »

piupiu wrote: 14/12/2019 13:32
Hank Paldum wrote: 14/12/2019 11:43 Da planiraš glasati,da li bi glasala za moj post kao post godine na forumu ili bi za nečiji drugi iako si svjesna da drugi komentari nisu tako dobri kao moj?
Eh, vidiš. Sad možemo sagledati i drugu stranu argumenta. Da li je Švedska akademija zapravo 'bedem' za razumijevanje, zaštitu i valorizaciju estetskih vrijednosti i vrhunske umjetnosti od ožalošćenog, razorenog ili jednostavno nerazumnog svijeta? I to je sasvim validno pitanje.

Ja, zapravo, nemam nikakav problem s čitanjem Handkea. Imam problem sa ulogom i odgovornošću Švedske akademije u odašiljanju važnih poruka svijetu - Nobel je najprestižnija svjetska nagrada. Sudeći po ovom tekstu Petera Maassa, Nobelov žiri itekako razmatra etičke aspekte književnosti. A kad danas sutra nekakav SNSD-ov aparatčik odluči da dovede Nobelovca Handkea u Srebrenicu da čita iz svoje knjige Justice for Serbia, on će ga tamo dovesti ne zbog Handkeove estetike, nego da bi rekao - evo, jedan Nobelovac tvrdi da se ovdje nije dogodio genocid. I tada će književnost imati vrlo jasnu moralnu implikaciju.
Baš tako. Evo npr. ovaj primjer, naravno ne u rangu Nobela
https://www.klix.ba/sport/nogomet/van-b ... /191203169
Njegova stvar što ima smisao za humor jednog kretena ili što stvarno misli tako kao što to ne mijenja činjenicu da je i dalje dobar fudbaler i zasluženo bio kao legenda u fudbalu ali ovo je moralna odgpvornost proizvođača video igrica kao što je moralna odgovornost onih koji su Handkeu uričili nagradu.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#939 Re: nobelova nagrada 2019

Post by LBVIEW »

piupiu wrote: 14/12/2019 13:32
Hank Paldum wrote: 14/12/2019 11:43 Da planiraš glasati,da li bi glasala za moj post kao post godine na forumu ili bi za nečiji drugi iako si svjesna da drugi komentari nisu tako dobri kao moj?
Eh, vidiš. Sad možemo sagledati i drugu stranu argumenta. Da li je Švedska akademija zapravo 'bedem' za razumijevanje, zaštitu i valorizaciju estetskih vrijednosti i vrhunske umjetnosti od ožalošćenog, razorenog ili jednostavno nerazumnog svijeta? I to je sasvim validno pitanje.

Ja, zapravo, nemam nikakav problem s čitanjem Handkea. Imam problem sa ulogom i odgovornošću Švedske akademije u odašiljanju važnih poruka svijetu - Nobel je najprestižnija svjetska nagrada. Sudeći po ovom tekstu Petera Maassa, Nobelov žiri itekako razmatra etičke aspekte književnosti. A kad danas sutra nekakav SNSD-ov aparatčik odluči da dovede Nobelovca Handkea u Srebrenicu da čita iz svoje knjige Justice for Serbia, on će ga tamo dovesti ne zbog Handkeove estetike, nego da bi rekao - evo, jedan Nobelovac tvrdi da se ovdje nije dogodio genocid. I tada će književnost imati vrlo jasnu moralnu implikaciju.
:thumbup:
Here’s what shocks me most about this Nobel Prize disaster. It’s not that the Nobel jurors fell for conspiracy theories. That’s terrible enough, of course. The worst is that the elevation of Peter Handke has also raised from the nearly dead a discredited rewrite of history and genocide. We are going back in time.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#940 Re: nobelova nagrada 2019

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote: 14/12/2019 01:57
¤ jelena ¤ wrote: 13/12/2019 21:19 Banalno je uplitati moral u priču o umjetnosti.
Ja bih rekla da je banalno ne razmišljati o tome . Pitanje se, zapravo, odnosi na dvije stvari - subjektivni estetski i etički doživljaj umjetničkog djela (p.s. zašto bi za bilo koga umjetnost morala imati isključivo estetsku vrijednost?), a drugo je pitanje svrhe umjetnosti - čemu ona služi? Nije li svrha umjetnosti da isprovocira čovjeka na razmišljanje, a banalno ono iz čega je odsutna misao (Arent)? Umjetnost nije samo potraga za lijepim, ona je na neki način odgovorna i za naš odnos sa svijetom...

Neprecizno sam se izrazila kad sam napisala uplitati.
Mislim da je banalno kada izrečen ili izgovoren sud o umjetnosti, o samom njenom sadržaju, kojem nužno prethodi razmišljanje i o moralu, baziramo isključivo na zakonitostima moralnog rasuđivanja, jer moralne vrijednosti (dobro i zlo) su samo par segmenata estetske vrijednosti književnog teksta ili nekog drugog umjetničkog djela.

A na ovoj temi se uopšte i ne govori o moralu u okviru umjetnosti, u samom sadržaju djela, nego o moralu, tj. nemoralu autora u njegovom stvarnom životu.

Mislim, pa čak odgovorno tvrdim, da je banalno svoditi priču (izrečen stav) o umjetnosti na ime i prezime autora i njegov moral tj. nemoral jer toj priči, tom izrečenom sudu ne prethodi nikakvo razmišljanje i intelektualni napor usmjeren ka sadržaju onog napisanog/naslikanog/predstavljenog u samom djelu. U skladu s tim mislim da je banalno svoditi priču o cijelom Handkeovom književnom stvaralaštvu, za koje je i dobio Nobela, dakle, priču o vrijednosti i kvalitetu svih onih silnih romana i dramskih tekstova, izvođenih na sceni, pretočenih u filmove i nagrađivanih decenijama - sve to svesti na priču o nekakvom....ni eseju ni putopisu, ili i eseju i putopisu, jer i jedno i drugo, šta god da je... na granici je između publicistike, popularne nauke i književnosti. Esej i putopis nisu čisto književni tekstovi, nije estetski vrijedna fikcija, a to je forma u kojoj je napisano ono moralno upitno Putovanje Savom i Dunavom....pravda za Srbiju...ili kako li već.

Za mene je to neuspjeli pokušaj političke manipulacije, uplitanje ideologije u priču o književnosti, i sve to upakovano u isprazno moraliziranje.
Ne dozvoljavam da mi neko nametne stav kako je Handke dobio Nobelovu nagradu za negiranje genocida, masakra na Markalam (kako reče neki naš političar ili čak univerzitetski profesor) ili za podršku Miloševiću u ratu devedesetih.



O Hitleru...nisam pažljivo pročitala pitanje, to stoji, ali ja zaista ne vidim ništa sporno naslikano na toj slici što bi moglo da me asocira na holokaust, milione mrtvih, nacizam i Drugi svjetski rat.

Ne znam, stvarno, možda sam ja blesava i nemoralna jer na tom platnu vidim vjerno naslikanu kolibu, neku vodenu površinu, jedrilice u daljini, pejzaž i ako kažem da je to sasvim jasno prikazano i po svemu sudeći naslikano od strane talentovanog čovjeka.

Na kupovinu sam odgovorila, iako i nije postavljeno to pitanje, a kačenje na zid jer je to Hitlerov rad, naravno, ne dolazi u obzir, jer Hitler nije Kandinski pa da mi njegovo ime kao sinonim za kvalitet nešto znači, a ni ja nisam zaluđena slikarstvom i nikad mi se, iskreno rečeno, u životu nije desilo da me neka slika toliko oduševi pa da poželim da je kupim. I ovo što imam, ne znam ko je autor, a funkcija mu je, eto, da zidovi ne zjape prazni. Nemam osjećaj za tu vrstu umjetnosti.

Mislim da bi meni bolje pitanje bilo, da li bih okačila sliku nekog poznatog i svjetski priznatog slikara, koja mi se sviđa, a koji je podržavao i slavio za života, ili još uvijek slavi i podržava nacizam, fašizam, nacionalizam...bilo šta. Ako mi se sviđa, bih, vjerovatno, u svakom slučaju ne mislim da bi time bio ugrožen moj moralni integritet ili nešto tome slično. Razlozi za kačenje opet bi bili estetički i ticali bi se naslikanog sadržaja, a ne biografije slikara.
Last edited by ¤ jelena ¤ on 14/12/2019 17:24, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#941 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Tomahawk11 »

Nije banalno kad te se lično tiče.
Koliko god da to neko ponavljao, uvijek će naići na zid ubijenih, silovanih, protjeranih. Unesrećenih.
Činjenica je da je Handke dobio Nobelovu nagradu kao neko kome je okačena etiketa štovaoca Miloševića, neko ko je u zločinima u BiH vidio ostatke istinske Evrope.
Ta činjenica je uzburkala svjetsku javnost i stavila mrlju na tu dodjelu.
Banalno je staviti umjetnost iznad ličnog stradanja. Zapravo, Bošnjaci su to često u prošlosti radili. Pokazalo se pogubnim.
Banalna je rasprava obzirom da nam nisu iste prolazne tačke.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#942 Re: nobelova nagrada 2019

Post by ¤ jelena ¤ »

Tomahawk11 wrote: 14/12/2019 17:20 Nije banalno kad te se lično tiče.
Koliko god da to neko ponavljao, uvijek će naići na zid ubijenih, silovanih, protjeranih. Unesrećenih.
Činjenica je da je Handke dobio Nobelovu nagradu kao neko kome je okačena etiketa štovaoca Miloševića, neko ko je u zločinima u BiH vidio ostatke istinske Evrope.
Ta činjenica je uzburkala svjetsku javnost i stavila mrlju na tu dodjelu.
Banalno je staviti umjetnost iznad ličnog stradanja. Zapravo, Bošnjaci su to često u prošlosti radili. Pokazalo se pogubnim.
Banalna je rasprava obzirom da nam nisu iste prolazne tačke.

I treba da naiđe na zid, on, lično...dakle, Peter Handke.

Njegova književna djela, romani i drame, nagrađivana su i nakon devedesetih i to prestižnim nagradama, a Nobel je samo jedna u nizu:

2002: America Award
2002: Honorary doctor, University of Klagenfurt
2003: Honorary doctor, University of Salzburg
2008: Thomas-Mann-Preis
2009: Franz Kafka Prize
2012: Mülheimer Dramatikerpreis
2014: International Ibsen Award
2018: Nestroy Theatre Prize for Lifetime Achievement
2019: Nobel Prize in Literature

I sad će mi neko reći da je sve ovo zaslužio podržavajući Miloševića i negirajući genocid?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#943 Re: nobelova nagrada 2019

Post by uglavnomja »

¤ jelena ¤ wrote: 14/12/2019 17:34

I sad će mi neko reći da je sve ovo zaslužio podržavajući Miloševića i negirajući genocid?

evo ja cu reci - ne da nije zasluzio nego nije smio biti ni kandidat!

nobelova nagrada je u odnosu na ove strukovne nagradice nesto kao real madrid i pofalicki :-)

nije ista liga, nisu ista pravila, nije ista vaznost ...







i sad malo off, ima neka tajna veza izmedju (nobelove literarne) svedske i istocne bosne, ivo je dobio nobela za cupriju, handke opet veza sa ib, a stanovnici ib se zovu i svedjani
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#944 Re: nobelova nagrada 2019

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote: 14/12/2019 01:57

Ja bih rekla da je banalno ne razmišljati o tome . Pitanje se, zapravo, odnosi na dvije stvari - subjektivni estetski i etički doživljaj umjetničkog djela (p.s. zašto bi za bilo koga umjetnost morala imati isključivo estetsku vrijednost?), a drugo je pitanje svrhe umjetnosti - čemu ona služi? Nije li svrha umjetnosti da isprovocira čovjeka na razmišljanje, a banalno ono iz čega je odsutna misao (Arent)? Umjetnost nije samo potraga za lijepim, ona je na neki način odgovorna i za naš odnos sa svijetom...
Samo još jedan detalj.

Estetsko, u kontekstu priče o umjetnosti, ne znači samo lijepo kao okuugodno, prijatno za vidjeti i u neposrednom kontaktu doživjeti, nego estetski vrijedno znači umjetnički vrijedno jer uznemirujuće plijeni pažnju recipijenta.

Nemoj zaboraviti da je estetika grana filozofije, filozofija umjetnosti, u kojoj lijepo jeste najviša vrijednost, ali to lijepo u estetici nije isto što i lijepo u stvarnosti, prirodi, nego je neuporedivo složenije jer u sebi sadrži i ljepotu (zasnovanu na harmoniji) u kojoj uživamo, za kojom tragamo, ali i ružno i dobro i loše i još mnogo toga između navedenih krajnosti. I u tome ja vidim svrhu umjetnosti...da nam svojom estetskom vrijednošću nameće dileme, da nas navodi na razmišljanja, širi vidike, prelazi granice našeg životnog iskustva i da nas uznemirava, budi...

Kad Raskoljnikov rascopa glavu onoj nesrećnoj i zloj babi, to nije lijepo, nije moralno, a ni uzorno, ali je estetski vrijedno jer nam drži pažnju i ne možemo, sve i da hoćemo, zatvoriti knjigu i ne razmišljati više o pročitanom.... Kad Medeja ubije svoju djecu i onu Jasonovu drugu ženu, i ne bude kažnjena onako kako to većina očekuje, to opet nije moralno, nije pravedno, reći će mnogi, ali ona je čudovište koje živi i 26 vijekova nameće nam gomilu pitanja, dilema, moralno upitnih čak i neprihvatljivih stavova i reakcija u svijesti dok je čitamo. A o Euripidu znamo samo godinu rođenja i smrti i eventualno mjesto....negdje neka Grčka.

Estetika nije isključiva kao što to jesu logika i etika. U etici je zlo neprihvatljivo i ono se odbacuje; u logici je ista stvar sa negacijom istine, a u estetici su i ružno i lijepo i dobro i zlo i istina i laž u funkciji umjetničke vrijednosti iliti estetske vrijednosti jednog umjetničkog djela.


Prema tome, kvalitet, rok trajanja, važnost i svrha književnosti ne leži u moralnom kodu po kojem živi i djeluje pisac, nego u estetskoj vrijednosti samog sadržaja.

Priča o moralu autora je irelevantna prilikom vrednovanja književnog djela. Emotivno vezivanje za autora - bila to averzija ili privrženost, mržnja ili neka naprasna ljubav - takođe, a u slučaju Handkea svrha joj je manipulacija koja nikakve veze nema sa sadržajem njegove književnosti.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#945 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Hakiz »

Da, Sofokla treba zaboraviti, pisao o kretenu, Edipu, koji je ubio oca i povalio sopstvenu mater.

Kakav je to pisac, nemoralni perverznjak, to je trebalo baciti na smetljište istorije i zaboraviti.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#946 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Tomahawk11 »

Hakiz wrote: 14/12/2019 18:47 Da, Sofokla treba zaboraviti, pisao o kretenu, Edipu, koji je ubio oca i povalio sopstvenu mater.

Kakav je to pisac, nemoralni perverznjak, to je trebalo baciti na smetljište istorije i zaboraviti.
Jer su Sofokle, Edip štovali direktnog ti dušmana :thumbup:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#947 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Hakiz »

Tomahawk11 wrote: 14/12/2019 19:06
Hakiz wrote: 14/12/2019 18:47 Da, Sofokla treba zaboraviti, pisao o kretenu, Edipu, koji je ubio oca i povalio sopstvenu mater.

Kakav je to pisac, nemoralni perverznjak, to je trebalo baciti na smetljište istorije i zaboraviti.
Jer su Sofokle, Edip štovali direktnog ti dušmana :thumbup:
A, znači nije problem u zlu samom. Neka zla, nije ono loše, samo ne nama.

Pa, ako nas ne tangira zlo koje se dešava drugima, zašto bi se Šveđani i Norvežani počešali po glavi zbog zla koje se dešava nama? I mi smo njima "neki drugi". Samo neka urade šta i mi, ne brinu o zlu koje se dešava drugima. (Čini mi se da sam ovo već rekao)

Ko bi rekao da i mi možemo nešto naučiti te "napredne" zapadnjake.

U tom slučaju je Nobelova Handkeu sasvim OK. Mislim, osim nama, uredu je ostatku svijeta.
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#948 Re: nobelova nagrada 2019

Post by John Cleese »

Hakiz wrote: 14/12/2019 18:47 Da, Sofokla treba zaboraviti, pisao o kretenu, Edipu, koji je ubio oca i povalio sopstvenu mater.

Kakav je to pisac, nemoralni perverznjak, to je trebalo baciti na smetljište istorije i zaboraviti.
Edip nije znao da mu je Laj otac ni da mu je Jokasta majka - ostvarenje prorocanstva nije mogao izbjeci.

A pokusavao je :|

I da, to je tragedija, a ne perverzna pornjava - cisto da ne bude zabune.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#949 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Edin H. »

Hakiz wrote: 14/12/2019 19:13
Tomahawk11 wrote: 14/12/2019 19:06
Hakiz wrote: 14/12/2019 18:47 Da, Sofokla treba zaboraviti, pisao o kretenu, Edipu, koji je ubio oca i povalio sopstvenu mater.

Kakav je to pisac, nemoralni perverznjak, to je trebalo baciti na smetljište istorije i zaboraviti.
Jer su Sofokle, Edip štovali direktnog ti dušmana :thumbup:
A, znači nije problem u zlu samom. Neka zla, nije ono loše, samo ne nama.

Pa, ako nas ne tangira zlo koje se dešava drugima, zašto bi se Šveđani i Norvežani počešali po glavi zbog zla koje se dešava nama? I mi smo njima "neki drugi". Samo neka urade šta i mi, ne brinu o zlu koje se dešava drugima. (Čini mi se da sam ovo već rekao)

Ko bi rekao da i mi možemo nešto naučiti te "napredne" zapadnjake.

U tom slučaju je Nobelova Handkeu sasvim OK. Mislim, osim nama, uredu je ostatku svijeta.
Svaka slicnost sa bosanskim i odnos prema izbjeglicama iz drugih drzava je slucajna.

Na Zapadu se slabo spominje nagrada dodijeljena Hankeu, vijest je Suu Kyi koje je dobila Nobelovu nagradu 1991-e. i koja brani ulogu Mynmara u slucacju genocida i protjerivanju 7400000 Ruhinda mulimana.

https://www.bloomberg.com/news/articles ... de-charges
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#950 Re: nobelova nagrada 2019

Post by Hakiz »

John Cleese wrote: 14/12/2019 19:26
Hakiz wrote: 14/12/2019 18:47 Da, Sofokla treba zaboraviti, pisao o kretenu, Edipu, koji je ubio oca i povalio sopstvenu mater.

Kakav je to pisac, nemoralni perverznjak, to je trebalo baciti na smetljište istorije i zaboraviti.
Edip nije znao da mu je Laj otac ni da mu je Jokasta majka - ostvarenje prorocanstva nije mogao izbjeci.

A pokusavao je :|

I da, to je tragedija, a ne perverzna pornjava - cisto da ne bude zabune.
Nije problem u Edipu koji je izmišljen, nego niko ne baci na smetljište istorije zbog perverznog razmišljanja Sofokla koji je napisao tu tragediju, dakle onoga kome su ta kombinacija i mogućnost takvih radnji pale na pamet.

Pa Edip ostade skoro 2.500 godina legitiman teatarski, književni i filmski lik.
Post Reply