Ostecena registracijska tablica

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
pesimist
Posts: 185
Joined: 20/03/2013 12:58

#1 Ostecena registracijska tablica

Post by pesimist »

Imao sam udes u kojem je ostecena jedna tablica na autu,zna li neko koji je postupak dali se treba mjenjati i koja je cijena ? Ps Tablica je iskrivljena jer je udar bio tacno u nju al vidi se sve regularmo pa me zanima dal se mora to mjenjati novom .Jel neko imao takav slucaj ?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by problemnatravunu »

Nekad negdje ovde na forumu je pisalo o slučaju da IZGUBIŠ samo JEDNU tablicu (dakle druga je tu i u redu je),
da je to komplikacija do bola dok ne uspijes dobiti drugu novu, bulvalno se sprdalo ,
da ako hoćeš kome napakostiti , samo mu mazni JEDNU tablicu sa auta, "krv će propišati" dok to "izganja"....ako me sjećanje dobro služi! :lol:

edit
evo malo prolistaj pa skontaj šta ti je najbolje činiti

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... a&start=25
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#3 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by MorningStar »

Uzmes isjeces i bacis drugu u smece i eto rjesenja komplikacije ako je zaista tako..
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#4 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by emric »

Pod čekić malo, ispraviti je i namontirati gdje je i bila.
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by muha_sa »

pesimist wrote: 30/11/2019 07:59 Imao sam udes u kojem je ostecena jedna tablica na autu,zna li neko koji je postupak dali se treba mjenjati i koja je cijena ? Ps Tablica je iskrivljena jer je udar bio tacno u nju al vidi se sve regularmo pa me zanima dal se mora to mjenjati novom .Jel neko imao takav slucaj ?
problem je ispeglat :?
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by Edin H. »

Puknes neku drugu tablicu, ko ce to skontati :oops:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#7 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by Matijevic_Vlado »

MorningStar wrote: 30/11/2019 10:23 Uzmes isjeces i bacis drugu u smece i eto rjesenja komplikacije ako je zaista tako..
To mu dobar limar moze zavrsiti, naravno ako ima dobre makaze.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#8 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by MorningStar »

Matijevic_Vlado wrote: 30/11/2019 16:38
MorningStar wrote: 30/11/2019 10:23 Uzmes isjeces i bacis drugu u smece i eto rjesenja komplikacije ako je zaista tako..
To mu dobar limar moze zavrsiti, naravno ako ima dobre makaze.
Ma mislio sam na ovaj post koji kaze da je teze dobiti nove tablice ako samo jednu izgubis :D pa ako je teze izgubi i drugu onda :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#9 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by O'zone »

Ako se sve vidi samo ispravi i postavi na vozilo.

A kad se izgubi tablica jedna onda je procedura više smarajuća nego komplikovana i što košta jer se moraju vaditi nove tablice, vlasnička, saobraćajna. Radio to prije dva mjeseca
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#10 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by Maraschino »

O'zone wrote: 30/11/2019 16:53 Ako se sve vidi samo ispravi i postavi na vozilo.

A kad se izgubi tablica jedna onda je procedura više smarajuća nego komplikovana i što košta jer se moraju vaditi nove tablice, vlasnička, saobraćajna. Radio to prije dva mjeseca
:lol:

ovu drzavu treba zatrpati da ne kazem sahraniti.
pa sta rade ti ministri...o ja, jedan je bio ortoped.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#11 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by O'zone »

Maraschino wrote: 30/11/2019 20:30
O'zone wrote: 30/11/2019 16:53 Ako se sve vidi samo ispravi i postavi na vozilo.

A kad se izgubi tablica jedna onda je procedura više smarajuća nego komplikovana i što košta jer se moraju vaditi nove tablice, vlasnička, saobraćajna. Radio to prije dva mjeseca
:lol:

ovu drzavu treba zatrpati da ne kazem sahraniti.
pa sta rade ti ministri...o ja, jedan je bio ortoped.
Evo ukratko.

Prebivalište Novo Sarajevo, tablica izgubljena opština Centar.

Prvo u MUP Centar prijavio gubitak na njihovo teritoriji, čekaš 3-5 dana da naprave papir.
Pa u MUP NS da uzmeš zahtjev i vidiš šta ti treba od dolumentacije.
Službeni list da objaviš da je tablica izgubljena i da više ne važe. Potvrda se čeka 2-3 dana.
Sa potvrdom iz SL u MUP NS da predaš sve papire i onda opet čekaš 3-5 dana
Na kraju sa potvrdom iz MUP NS u agenciju za registraciju vozila da oni onda završe ostalo jer si se do tada već izjebao samo tako.

Cjelo vrijeme si bez vozila, moraš vratiti onu jednu tablicu.

Ceh ovog gore navedenog je cca do 150 KM; Tablice 40 (jer si ih izgubio inače su 20) vlasnička, saobraćajna, zeleni, takse, usluga agencije...i jbga

Tako da ako postoji tablica pa i ako je zgužvana ali da se vide oznake na njoj, popeglati i vratiti na vozilo. Vidio sam takvih koliko hoćeš
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#12 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by shandrprcSA »

ja platio 90KM
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#13 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by Maraschino »

O'zone wrote: 30/11/2019 21:08
Maraschino wrote: 30/11/2019 20:30
O'zone wrote: 30/11/2019 16:53 Ako se sve vidi samo ispravi i postavi na vozilo.

A kad se izgubi tablica jedna onda je procedura više smarajuća nego komplikovana i što košta jer se moraju vaditi nove tablice, vlasnička, saobraćajna. Radio to prije dva mjeseca
:lol:

ovu drzavu treba zatrpati da ne kazem sahraniti.
pa sta rade ti ministri...o ja, jedan je bio ortoped.
Evo ukratko.

Prebivalište Novo Sarajevo, tablica izgubljena opština Centar.

Prvo u MUP Centar prijavio gubitak na njihovo teritoriji, čekaš 3-5 dana da naprave papir.
Pa u MUP NS da uzmeš zahtjev i vidiš šta ti treba od dolumentacije.
Službeni list da objaviš da je tablica izgubljena i da više ne važe. Potvrda se čeka 2-3 dana.
Sa potvrdom iz SL u MUP NS da predaš sve papire i onda opet čekaš 3-5 dana
Na kraju sa potvrdom iz MUP NS u agenciju za registraciju vozila da oni onda završe ostalo jer si se do tada već izjebao samo tako.

Cjelo vrijeme si bez vozila, moraš vratiti onu jednu tablicu.

Ceh ovog gore navedenog je cca do 150 KM; Tablice 40 (jer si ih izgubio inače su 20) vlasnička, saobraćajna, zeleni, takse, usluga agencije...i jbga

Tako da ako postoji tablica pa i ako je zgužvana ali da se vide oznake na njoj, popeglati i vratiti na vozilo. Vidio sam takvih koliko hoćeš
Imao sam nesrecu da se peglam sa izgubljenom l.k ali ovo oko jedne jebene tablice je pravi s/m.

Eto zasto treba urediti drzavu.

Meni ako spadne tablica ili sam je unistio odem do ovlastene firme koja pravi tablice(ima ih jako mnogo), ponesem sve papire od auta, oni prijave u sistem da sam izgubio tablicu i prave dvije nove sa malim 1 kao znak da su tablice jednom unistene ili izgubljene. Sve traje 15-20 min. platim i vozi dalje.
Sa izgubljenim dokumentom sve rjesavas na salteru i samo placas skoro duplo zato sto si izgubio a sve traje par minuta.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#14 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by MorningStar »

To bi znacilo 3-4 radna mjesta guraca papira i udaraca pecata za uhljebe tako da ne valja ideja :D
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by drndalo »

Maraschino wrote: 30/11/2019 21:26
O'zone wrote: 30/11/2019 21:08
Maraschino wrote: 30/11/2019 20:30

:lol:

ovu drzavu treba zatrpati da ne kazem sahraniti.
pa sta rade ti ministri...o ja, jedan je bio ortoped.
Evo ukratko.

Prebivalište Novo Sarajevo, tablica izgubljena opština Centar.

Prvo u MUP Centar prijavio gubitak na njihovo teritoriji, čekaš 3-5 dana da naprave papir.
Pa u MUP NS da uzmeš zahtjev i vidiš šta ti treba od dolumentacije.
Službeni list da objaviš da je tablica izgubljena i da više ne važe. Potvrda se čeka 2-3 dana.
Sa potvrdom iz SL u MUP NS da predaš sve papire i onda opet čekaš 3-5 dana
Na kraju sa potvrdom iz MUP NS u agenciju za registraciju vozila da oni onda završe ostalo jer si se do tada već izjebao samo tako.

Cjelo vrijeme si bez vozila, moraš vratiti onu jednu tablicu.

Ceh ovog gore navedenog je cca do 150 KM; Tablice 40 (jer si ih izgubio inače su 20) vlasnička, saobraćajna, zeleni, takse, usluga agencije...i jbga

Tako da ako postoji tablica pa i ako je zgužvana ali da se vide oznake na njoj, popeglati i vratiti na vozilo. Vidio sam takvih koliko hoćeš
Imao sam nesrecu da se peglam sa izgubljenom l.k ali ovo oko jedne jebene tablice je pravi s/m.

Eto zasto treba urediti drzavu.

Meni ako spadne tablica ili sam je unistio odem do ovlastene firme koja pravi tablice(ima ih jako mnogo), ponesem sve papire od auta, oni prijave u sistem da sam izgubio tablicu i prave dvije nove sa malim 1 kao znak da su tablice jednom unistene ili izgubljene. Sve traje 15-20 min. platim i vozi dalje.
Sa izgubljenim dokumentom sve rjesavas na salteru i samo placas skoro duplo zato sto si izgubio a sve traje par minuta.
Krajnje je vrijeme da nas Holandija osvoji i da i mi dahnemo malo... :mrgreen:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by Maraschino »

drndalo wrote: 30/11/2019 21:39

Krajnje je vrijeme da nas Holandija osvoji i da i mi dahnemo malo... :mrgreen:
Odavno ja pricam da mi moramo radi se be a ne radi ulaska u EU urediti drzavu.
Holandiju postujem i volim ali sa Bosnom se nije izmijesala. :D
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by drndalo »

Na nasu zalost i njihovu srecu i veselje... :skoljka:
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#18 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by Edin H. »

O'zone wrote: 30/11/2019 21:08
Maraschino wrote: 30/11/2019 20:30
O'zone wrote: 30/11/2019 16:53 Ako se sve vidi samo ispravi i postavi na vozilo.

A kad se izgubi tablica jedna onda je procedura više smarajuća nego komplikovana i što košta jer se moraju vaditi nove tablice, vlasnička, saobraćajna. Radio to prije dva mjeseca
:lol:

ovu drzavu treba zatrpati da ne kazem sahraniti.
pa sta rade ti ministri...o ja, jedan je bio ortoped.
Evo ukratko.

Prebivalište Novo Sarajevo, tablica izgubljena opština Centar.

Prvo u MUP Centar prijavio gubitak na njihovo teritoriji, čekaš 3-5 dana da naprave papir.
Pa u MUP NS da uzmeš zahtjev i vidiš šta ti treba od dolumentacije.
Službeni list da objaviš da je tablica izgubljena i da više ne važe. Potvrda se čeka 2-3 dana.
Sa potvrdom iz SL u MUP NS da predaš sve papire i onda opet čekaš 3-5 dana
Na kraju sa potvrdom iz MUP NS u agenciju za registraciju vozila da oni onda završe ostalo jer si se do tada već izjebao samo tako.

Cjelo vrijeme si bez vozila, moraš vratiti onu jednu tablicu.

Ceh ovog gore navedenog je cca do 150 KM; Tablice 40 (jer si ih izgubio inače su 20) vlasnička, saobraćajna, zeleni, takse, usluga agencije...i jbga

Tako da ako postoji tablica pa i ako je zgužvana ali da se vide oznake na njoj, popeglati i vratiti na vozilo. Vidio sam takvih koliko hoćeš
Znao sam da je sekunda da se zavrsi :oops:
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#19 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by MAN-lion's coach »

Maraschino wrote: 30/11/2019 21:26

Meni ako spadne tablica ili sam je unistio odem do ovlastene firme koja pravi tablice(ima ih jako mnogo), ponesem sve papire od auta, oni prijave u sistem da sam izgubio tablicu i prave dvije nove sa malim 1 kao znak da su tablice jednom unistene ili izgubljene. Sve traje 15-20 min. platim i vozi dalje.
Sa izgubljenim dokumentom sve rjesavas na salteru i samo placas skoro duplo zato sto si izgubio a sve traje par minuta.
Ne postoje ovlaštene firme koje se bave sa pravljenjem tablica. Jedina ovlaštena je IDDEEA.
Niti mogu "prijavljivati u sistem" da si izgubio tablicu, jer Pravilnik je rekao tačno šta se radi u slučaju oštećene tablice, da se na njoj ne mogu raspoznati brojevi ili izgubljene.
Tako da je to čista deziformacija.
Niti mogu praviti sa nekim "malim 1" jer to ne postoji inače u opisu/standardu registarske tablice, niti u bilo kojem pravilniku, niti je zaključno sa svime mogu napraviti kao što to radi IDDEEA. Jer kad se prijavi krađa/oštećenje tablice, tada ne dobivaš zamjensku sa "malim 1" već novu tablicu.
Dakle sva priča kontradiktorna postojećem Pravilniku i Zakonu.
Tablice svakako nisu tvoje vlasništvo, već države, a tebi su date na korištenje.
Kad dođeš u situaciju da predaš tablice nekad sa vozila ili da se otpišu vratićeš falsifikat javne isprave što je krivično djelo. Ili još prodaš auto na falš tablicama, napraviš problem novom vlasniku.

Osim toga, ko nije priučen, uvijek ti može tablice skinuti i izdati prekršajni nalog.
A ti nikad na sudu nećeš moći dokazati da su ti izdate tablice za vozilo od ovlaštenog organa. Već se samo može dokazati da je falsifikat.
Jednu izgubljenu tablicu uvijek možeš falsifikovati i staviti je na neregistrirano vozilo sa kojim možeš počiniti krivično djelo ili prekršaj, a imaju i kamere koje sve prate. A još u postupku dokazivanja, kad se vidi da imaš napravljene tablice, onda se stvar znatno komplikuje.

A šta je Pravilnik rekao:
Član 11.
(Gubitak, krađa ili oštećenje registarskih tablica)
(1) Vlasnik registriranog vozila dužan je nadležnom tijelu prijaviti gubitak, krađu ili oštećenje registarskih
tablica.
(2) Uz zahtjev za promjenu registarskih tablica prilaže se izjava o krađi, gubitku ili oštećenju u kom slučaju se
prilaže i oštećena tablica.
(3) U slučaju gubitka, krađe ili oštećenja registarskih tablica iz stava (1) ovog člana, nadležno tijelo izdaje
nove registarske tablice i ispravu o vozilu.
Da ne citiram dalje:
III. REGISTARSKE TABLICE, OBLIK, BOJA, SADRŽAJ, VRSTA I KVALITET MATERIJALA
Od člana 19.
http://www.mkt.gov.ba/bos/dokumenti/zak ... gTag=bs-BA
Član 56.
(Dodjeljivanje registarskih oznaka)
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine dodjeljuje registarske oznake nadležnim tijelima, na osnovu
sistema nasumičnog odabira.
Za registraciju vozila u Federaciji Bosne i Hercegovine nadležna su kantonalna ministarstva unutarnjih poslova, u Republici Srpskoj Ministarstvo unutarnjih poslova i u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine Policija Brčko distrikta (Jedinica za administrativne poslove), prema mjestu prebivališta vlasnika.

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/34 ... ke-tablice
:D
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#20 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by shandrprcSA »

on nije u BiH :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#21 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by Maraschino »

MAN-lion's coach wrote: 01/12/2019 16:31
Maraschino wrote: 30/11/2019 21:26

Meni ako spadne tablica ili sam je unistio odem do ovlastene firme koja pravi tablice(ima ih jako mnogo), ponesem sve papire od auta, oni prijave u sistem da sam izgubio tablicu i prave dvije nove sa malim 1 kao znak da su tablice jednom unistene ili izgubljene. Sve traje 15-20 min. platim i vozi dalje.
Sa izgubljenim dokumentom sve rjesavas na salteru i samo placas skoro duplo zato sto si izgubio a sve traje par minuta.
Ne postoje ovlaštene firme koje se bave sa pravljenjem tablica. Jedina ovlaštena je IDDEEA.
Niti mogu "prijavljivati u sistem" da si izgubio tablicu, jer Pravilnik je rekao tačno šta se radi u slučaju oštećene tablice, da se na njoj ne mogu raspoznati brojevi ili izgubljene.
Tako da je to čista deziformacija.
Niti mogu praviti sa nekim "malim 1" jer to ne postoji inače u opisu/standardu registarske tablice, niti u bilo kojem pravilniku, niti je zaključno sa svime mogu napraviti kao što to radi IDDEEA. Jer kad se prijavi krađa/oštećenje tablice, tada ne dobivaš zamjensku sa "malim 1" već novu tablicu.
Dakle sva priča kontradiktorna postojećem Pravilniku i Zakonu.
Tablice svakako nisu tvoje vlasništvo, već države, a tebi su date na korištenje.
Kad dođeš u situaciju da predaš tablice nekad sa vozila ili da se otpišu vratićeš falsifikat javne isprave što je krivično djelo. Ili još prodaš auto na falš tablicama, napraviš problem novom vlasniku.

Osim toga, ko nije priučen, uvijek ti može tablice skinuti i izdati prekršajni nalog.
A ti nikad na sudu nećeš moći dokazati da su ti izdate tablice za vozilo od ovlaštenog organa. Već se samo može dokazati da je falsifikat.
Jednu izgubljenu tablicu uvijek možeš falsifikovati i staviti je na neregistrirano vozilo sa kojim možeš počiniti krivično djelo ili prekršaj, a imaju i kamere koje sve prate. A još u postupku dokazivanja, kad se vidi da imaš napravljene tablice, onda se stvar znatno komplikuje.

A šta je Pravilnik rekao:
Član 11.
(Gubitak, krađa ili oštećenje registarskih tablica)
(1) Vlasnik registriranog vozila dužan je nadležnom tijelu prijaviti gubitak, krađu ili oštećenje registarskih
tablica.
(2) Uz zahtjev za promjenu registarskih tablica prilaže se izjava o krađi, gubitku ili oštećenju u kom slučaju se
prilaže i oštećena tablica.
(3) U slučaju gubitka, krađe ili oštećenja registarskih tablica iz stava (1) ovog člana, nadležno tijelo izdaje
nove registarske tablice i ispravu o vozilu.
Da ne citiram dalje:
III. REGISTARSKE TABLICE, OBLIK, BOJA, SADRŽAJ, VRSTA I KVALITET MATERIJALA
Od člana 19.
http://www.mkt.gov.ba/bos/dokumenti/zak ... gTag=bs-BA
Član 56.
(Dodjeljivanje registarskih oznaka)
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine dodjeljuje registarske oznake nadležnim tijelima, na osnovu
sistema nasumičnog odabira.
Za registraciju vozila u Federaciji Bosne i Hercegovine nadležna su kantonalna ministarstva unutarnjih poslova, u Republici Srpskoj Ministarstvo unutarnjih poslova i u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine Policija Brčko distrikta (Jedinica za administrativne poslove), prema mjestu prebivališta vlasnika.

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/34 ... ke-tablice
:D
De ti meni reci, koja solucija je bolja, sto sam je ja opisao ili ti sto si se zdrobio pisajuci o objasnjavajuci zakon?
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#22 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by MAN-lion's coach »

Nisam se zdrobio, već zdrobila. I nepotreban komentar. Piše neko iznad da nisi u BiH.

Tebi je tvoja država omogućila da nabaviš sebi tablicu kod "ovlaštenih firmi", i to u skladu sa Zakonom.

A nama je naša država omogućila jedinu soluciju gore navedenu.

Velika je razlika, opet u tome, što neko može dobiti ideju da napravi tablicu i sebi problem. Zato i dalje mislim da moj komentar nije "zdrobljen" već korisan.

Lijepo je ljude uputiti, ali na prikladan način. Tvoj to definitivno nije. I niti će biti.
Nadam se da razumiješ da solucije druge države nisu ovdje relevantne i primjenjive zbog postojećih odredbi, a nadam se da još bolje razumiješ da tamo možda kod tebe nije primjenjivo nešto iz ove države. Koliko god zvučalo glupo, jedino je objektivno rješenje gore pobrojano, što se kod nas primjenjuje, a o cijeni i postupku se uvijek može diskutovati.Poznavajući mentalitet našeg naroda.
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#23 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by Zeleni12 »

Meni su 2009.god. maznuli karambolku i tablicu s njom, 105 KM me kostale nove tablice, dokumenti, "pola" tehnickog i mjesec cekanja.
Ja sad svoje tablice ne drzim u okviru za tablice, nego pricvrscene vijcima, tako ih je, slucajno ili namjerno, teze skinuti sa auta.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#24 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by 530i »

MAN-lion's coach wrote: 01/12/2019 16:31
Kad dođeš u situaciju da predaš tablice nekad sa vozila ili da se otpišu vratićeš falsifikat javne isprave što je krivično djelo. Ili još prodaš auto na falš tablicama, napraviš problem novom vlasniku.

Osim toga, ko nije priučen, uvijek ti može tablice skinuti i izdati prekršajni nalog.
A ti nikad na sudu nećeš moći dokazati da su ti izdate tablice za vozilo od ovlaštenog organa. Već se samo može dokazati da je falsifikat.
Jednu izgubljenu tablicu uvijek možeš falsifikovati i staviti je na neregistrirano vozilo sa kojim možeš počiniti krivično djelo ili prekršaj, a imaju i kamere koje sve prate. A još u postupku dokazivanja, kad se vidi da imaš napravljene tablice, onda se stvar znatno komplikuje.
Odlično objašnjeno, s tim da bih dodao, da su naše tablice jedne od boljih u svijetu po pitanju mjera protiv falsifikovanja. Međutim problem je što se to u praksi ne primjenjuje, viđam redovno ljude sa manje ili više uspješnom kopijom tablica...mišljenja sam da mup slabo šta radi po tom pitanju, a Boga mi i tehnički pregledi.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#25 Re: Ostecena registracijska tablica

Post by problemnatravunu »

530i wrote: 01/12/2019 18:14
MAN-lion's coach wrote: 01/12/2019 16:31
Kad dođeš u situaciju da predaš tablice nekad sa vozila ili da se otpišu vratićeš falsifikat javne isprave što je krivično djelo. Ili još prodaš auto na falš tablicama, napraviš problem novom vlasniku.

Osim toga, ko nije priučen, uvijek ti može tablice skinuti i izdati prekršajni nalog.
A ti nikad na sudu nećeš moći dokazati da su ti izdate tablice za vozilo od ovlaštenog organa. Već se samo može dokazati da je falsifikat.
Jednu izgubljenu tablicu uvijek možeš falsifikovati i staviti je na neregistrirano vozilo sa kojim možeš počiniti krivično djelo ili prekršaj, a imaju i kamere koje sve prate. A još u postupku dokazivanja, kad se vidi da imaš napravljene tablice, onda se stvar znatno komplikuje.
Odlično objašnjeno, s tim da bih dodao, da su naše tablice jedne od boljih u svijetu po pitanju mjera protiv falsifikovanja. Međutim problem je što se to u praksi ne primjenjuje, viđam redovno ljude sa manje ili više uspješnom kopijom tablica...mišljenja sam da mup slabo šta radi po tom pitanju, a Boga mi i tehnički pregledi.
Standardna priča u BiH, zakoni postoje i dobri su, ali oni koji treba da provode kontrolu i (ili) represiju , (dakle policija i tehnički pregledi), ne rade svoj posao na zadovoljavajući način
Post Reply