DVB-T

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#76 Re: DVB-T

Post by shalla »

Ja ne kontam jednu stvar :mrgreen:
Ja na Telemachu imam trenutno puštene digitalne kanale preko DVB-T (išao na full scan), jel to isto ovo ili ovo tražim na drugačiji način?

Sorry ako je glupo pitanje al ne kontam, vidim konkretno da je ovaj RTRS dosta bolji nego taj što imam preko Telemacha...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#77 Re: DVB-T

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ja bukvalno bez antene uhvatio RTRS, FTV i BHT, slika više nego dobra s obzirom da je bez antene. Na Telemachu imam D3 BOX i poredim slika i zvuk daleko bolji bez antene na DVB-T nego preko Telemacha i D3. :-)
Variola Vera
Posts: 225
Joined: 27/09/2016 22:57

#78 Re: DVB-T

Post by Variola Vera »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ja bukvalno bez antene uhvatio RTRS, FTV i BHT, slika više nego dobra s obzirom da je bez antene. Na Telemachu imam D3 BOX i poredim slika i zvuk daleko bolji bez antene na DVB-T nego preko Telemacha i D3. :-)
aj ne laži
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#79 Re: DVB-T

Post by shalla »

Ok, mislim da sam sad skontao, ovo nema veze sa kablovskim operaterima već sa ljudima koji gledaju kanale preko kućnih antena?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#80 Re: DVB-T

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Variola Vera wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ja bukvalno bez antene uhvatio RTRS, FTV i BHT, slika više nego dobra s obzirom da je bez antene. Na Telemachu imam D3 BOX i poredim slika i zvuk daleko bolji bez antene na DVB-T nego preko Telemacha i D3. :-)
aj ne laži
Obično nije lijepo korisiti takav riječnik u diskusiji sa drugim ljudima ali eto tvoji roditelji su očito dosta toga propustili sa tobom u toku ranog razvoja.

Image
Image
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#81 Re: DVB-T

Post by irac300 »

shalla wrote:Ok, mislim da sam sad skontao, ovo nema veze sa kablovskim operaterima već sa ljudima koji gledaju kanale preko kućnih antena?
Tako je, DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial).
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#82 Re: DVB-T

Post by mayab »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ja bukvalno bez antene uhvatio RTRS, FTV i BHT, slika više nego dobra s obzirom da je bez antene. Na Telemachu imam D3 BOX i poredim slika i zvuk daleko bolji bez antene na DVB-T nego preko Telemacha i D3. :-)
I ja hvatam sve to , ali nema tona ni na jednom, znas li sta je problem, sta pokusati štimati???
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#83 Re: DVB-T

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

mayab wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ja bukvalno bez antene uhvatio RTRS, FTV i BHT, slika više nego dobra s obzirom da je bez antene. Na Telemachu imam D3 BOX i poredim slika i zvuk daleko bolji bez antene na DVB-T nego preko Telemacha i D3. :-)
I ja hvatam sve to , ali nema tona ni na jednom, znas li sta je problem, sta pokusati štimati???
Ne bih ti znao reći, kod mene ima zvuk nisam ništa posebno štimao zvuk samo pretražio DVBT.
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#84 Re: RE: Re: DVB-T

Post by fortaleza »

mayab wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ja bukvalno bez antene uhvatio RTRS, FTV i BHT, slika više nego dobra s obzirom da je bez antene. Na Telemachu imam D3 BOX i poredim slika i zvuk daleko bolji bez antene na DVB-T nego preko Telemacha i D3. :-)
I ja hvatam sve to , ali nema tona ni na jednom, znas li sta je problem, sta pokusati štimati???
Vjerojatno ti tv ne podrzava taj format zvuka, pa je nazalost jedini nacin drugi tuner ili tv. Netko je na drugom forumu imao isti problem.

Poslano sa mog HTC Desire 816 koristeći Tapatalk
User avatar
MTV
Posts: 14337
Joined: 21/08/2013 19:39

#85 Re: DVB-T

Post by MTV »

Ovdje je jedan forumas fino objasnio oko zvuka https://www.banjalukaforum.com/viewtopi ... &start=840
Koriste AAC za zvuk, koji jeste po standardu ali nije mandatory za implementaciju u prijemnicima. Za stereo zvuk svi koriste MPEG-1 Layer II (baš iz razloga kompatibilnosti sa prijemnicima), naši se našli pametni da koriste AAC
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#86 Re: DVB-T

Post by puz_u_salati »

shalla wrote:Ja ne kontam jednu stvar :mrgreen:
Ja na Telemachu imam trenutno puštene digitalne kanale preko DVB-T (išao na full scan), jel to isto ovo ili ovo tražim na drugačiji način?

Sorry ako je glupo pitanje al ne kontam, vidim konkretno da je ovaj RTRS dosta bolji nego taj što imam preko Telemacha...
Telemach a i svi ostali koriste DVB-C preko kabla i to je samo u prva tri slova slično sa DVB-T. Tehnički je ogromna razlika.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#87 Re: DVB-T

Post by Heller »

Samo što nije
User avatar
genius 723
Posts: 529
Joined: 22/11/2019 20:07

#88 Re: DVB-T

Post by genius 723 »

Heller wrote: 13/10/2019 18:59 Samo što nije
imam tv fox Android 32dle188 dvbt2 s njim nekako lovim dvbt na 23 kanalu,dokna43 kad biram nikako nemogu da nađem HD nove kanale niti ima signala ni nikvalitete. dali neko zna dali ovaj model ima podršku za hevec 265.nigdje nemogu nac..
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#89 Re: DVB-T

Post by Heller »

genius 723 wrote: 23/11/2019 16:42
Heller wrote: 13/10/2019 18:59 Samo što nije
imam tv fox Android 32dle188 dvbt2 s njim nekako lovim dvbt na 23 kanalu,dokna43 kad biram nikako nemogu da nađem HD nove kanale niti ima signala ni nikvalitete. dali neko zna dali ovaj model ima podršku za hevec 265.nigdje nemogu nac..
Ne znam brate ni da ima neki izbor dvbt kanala kod nas. Nisam znao ni da su ih pustili osim u SA i BL.
User avatar
MTV
Posts: 14337
Joined: 21/08/2013 19:39

#90 Re: DVB-T

Post by MTV »

Mozda je on uz granicu. Ako TV ima DVB T2 morao bi ti pronaci kanale ali nebi imao sliku ako nema HEVC. Ako ima HEVC onda ima i slike.
Ako nista ne nalazi a TV ima DVB T2 onda nema nista na tom kanalu.
User avatar
genius 723
Posts: 529
Joined: 22/11/2019 20:07

#91 Re: DVB-T

Post by genius 723 »

MTV wrote: 23/11/2019 18:00 Mozda je on uz granicu. Ako TV ima DVB T2 morao bi ti pronaci kanale ali nebi imao sliku ako nema HEVC. Ako ima HEVC onda ima i slike.
Ako nista ne nalazi a TV ima DVB T2 onda nema nista na tom kanalu.
ja sa iz okoline Doboja i uglavnom tu je uvijek bio manje vise prisutan signal na 23 kanalu ako se ne varam odasiljac psunj?
kada ponovo iz biram ručno nade samo ovaj dvbt kao dosad. trebo bi bit na 43 ovi novi al nema nista dal još uvijek nesto rade na tom ili naša analogna zeza neznam. u svakom slučaju hvala..
User avatar
MTV
Posts: 14337
Joined: 21/08/2013 19:39

#92 Re: DVB-T

Post by MTV »

genius 723 wrote: 23/11/2019 20:36
MTV wrote: 23/11/2019 18:00 Mozda je on uz granicu. Ako TV ima DVB T2 morao bi ti pronaci kanale ali nebi imao sliku ako nema HEVC. Ako ima HEVC onda ima i slike.
Ako nista ne nalazi a TV ima DVB T2 onda nema nista na tom kanalu.
ja sa iz okoline Doboja i uglavnom tu je uvijek bio manje vise prisutan signal na 23 kanalu ako se ne varam odasiljac psunj?
kada ponovo iz biram ručno nade samo ovaj dvbt kao dosad. trebo bi bit na 43 ovi novi al nema nista dal još uvijek nesto rade na tom ili naša analogna zeza neznam. u svakom slučaju hvala..
Iako su oni rekli da su 12.11. krenuli sa svih odasiljaca, nisu. I u HR mnogi ne primaju signal sa odredjenih odasiljaca.
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#93 Re: DVB-T

Post by fortaleza »

genius 723 wrote: 23/11/2019 20:36
MTV wrote: 23/11/2019 18:00 Mozda je on uz granicu. Ako TV ima DVB T2 morao bi ti pronaci kanale ali nebi imao sliku ako nema HEVC. Ako ima HEVC onda ima i slike.
Ako nista ne nalazi a TV ima DVB T2 onda nema nista na tom kanalu.
ja sa iz okoline Doboja i uglavnom tu je uvijek bio manje vise prisutan signal na 23 kanalu ako se ne varam odasiljac psunj?
kada ponovo iz biram ručno nade samo ovaj dvbt kao dosad. trebo bi bit na 43 ovi novi al nema nista dal još uvijek nesto rade na tom ili naša analogna zeza neznam. u svakom slučaju hvala..
Može biti više stvari u igri, jedna da ti televizor ne podržava HEVC, druga da odašiljač ne ide u potpunoj snazi pošto je testno emitiranje ili da još nije pušten za što je manja šansa, po onome što sam čitao na jednom forumu parametri odašiljanja bi trebali biti slični kao i do sad pa ne bi trebalo biti problema, ali pošto je malo drugačija tehnologija neki su po Hercegovini javili da nisu imali signal te da su morali mijenjati položaj antene i još neke stvari pošto T2 iako ima robusniji signal, ali slabije djeluje na refleksiju u odnosu na dosadašnji T. Imaš li optičku vidljivost prema Psunju ili signal primaš putem refleksije?

Nekim dijelovima u Hercegovini smeta analogni odašiljač s kojeg se emitira FTV te bi po vjerojatnoj budućoj žalbi FTV morao mijenjati frekvenciju jer je digitalni signal zaštićen u odnosu na analogni koji je do sad trebao biti isključen.

Možeš pogledati na Novisf forumu. U svakom slučaju provjeri je li ti televizor podržava DVB-T2 HEVC odnosno h.265, najvjerojatnije da je u tome problem te bi morao kupovati zasebno receiver s ovakvim tunerom.
User avatar
genius 723
Posts: 529
Joined: 22/11/2019 20:07

#94 Re: DVB-T

Post by genius 723 »

fortaleza wrote: 24/11/2019 17:10
genius 723 wrote: 23/11/2019 20:36
MTV wrote: 23/11/2019 18:00 Mozda je on uz granicu. Ako TV ima DVB T2 morao bi ti pronaci kanale ali nebi imao sliku ako nema HEVC. Ako ima HEVC onda ima i slike.
Ako nista ne nalazi a TV ima DVB T2 onda nema nista na tom kanalu.
ja sa iz okoline Doboja i uglavnom tu je uvijek bio manje vise prisutan signal na 23 kanalu ako se ne varam odasiljac psunj?
kada ponovo iz biram ručno nade samo ovaj dvbt kao dosad. trebo bi bit na 43 ovi novi al nema nista dal još uvijek nesto rade na tom ili naša analogna zeza neznam. u svakom slučaju hvala..
Može biti više stvari u igri, jedna da ti televizor ne podržava HEVC, druga da odašiljač ne ide u potpunoj snazi pošto je testno emitiranje ili da još nije pušten za što je manja šansa, po onome što sam čitao na jednom forumu parametri odašiljanja bi trebali biti slični kao i do sad pa ne bi trebalo biti problema, ali pošto je malo drugačija tehnologija neki su po Hercegovini javili da nisu imali signal te da su morali mijenjati položaj antene i još neke stvari pošto T2 iako ima robusniji signal, ali slabije djeluje na refleksiju u odnosu na dosadašnji T. Imaš li optičku vidljivost prema Psunju ili signal primaš putem refleksije?

Nekim dijelovima u Hercegovini smeta analogni odašiljač s kojeg se emitira FTV te bi po vjerojatnoj budućoj žalbi FTV morao mijenjati frekvenciju jer je digitalni signal zaštićen u odnosu na analogni koji je do sad trebao biti isključen.

Možeš pogledati na Novisf forumu. U svakom slučaju provjeri je li ti televizor podržava DVB-T2 HEVC odnosno h.265, najvjerojatnije da je u tome problem te bi morao kupovati zasebno receiver s ovakvim tunerom.
nemam optičku vidljivost prema psunju..a antena iskra riblja kost sa pojačalom još uvijek je u istom položaju. na ovom tv. foxu dvbt obični ponekad zakocka slika a na resiver alma dvbt radi dobro signal 54 kvaliteta 57.eh sad sto tv neće da izabira novi hevec neznam. slao sam na mail fox da vidim za tv jeli hevc ili nije jos nema odg.
a ako bi se odlučio uzimat zasebni resiver sa 265 hevec-om koji je po vama dobar u ovakvim uslovima prijema signala. znaci signal na granici prijema. hvala
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#95 Re: DVB-T

Post by fortaleza »

Samo ukucaj ime modela televizora u google ili pretraži po uputstvima spominje li se igdje HEVC. Ako je tv obični DVB-T neće niti pronaći signal, a ako je DVB-T2 ali bez hevca pronaći će signal ali će se samo čuti zvuk ali ne i slika.

Za receiver pogledaj temu DVB-T2 Hrvatska na Novisf forumu na zadnjim stranicama, tu imaš usporedbu nekoliko modela te kvalitetu prijema svakog. Spominje se neki Strong, ali slabo pratim pa ne znam ovako napamet.
Post Reply