Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2826 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

trambusek88 wrote:ovaj snimak?
https://youtu.be/hhzk4fGCGCw?t=1358
15:00 - Ja nikad i nigdje ne upratih ove famozne granate s "visinskim upaljacem" o kojima onaj prica...
18:00 - Kako su u junu drzali Mojmilo? Do kojeg juna...?
20:30 - sjoooo :lol:
33:55 - 21.06.92. O cemu prica ovaj...? O kakvom vracanju cetnika na njihov polazni polozaj? Jel' ovaj bio tamo uopste? :roll: Pa na taj dan su cetnici usli i zauzeli D1... Mi dosli tamo 23.06. i zatekli pljackasku promenadu s druge strane... A ono 10-12 nasih, lokalaca koje smo zatekli, imali sve zajedno 6-7 pusaka, od cega samo 2 ili 3 AP, ostalo PAP i tandjare, i ukupno 22 metka... Tada nam ljudi tu pricali kako su cetnici zauzeli one zgrade skoro bez metka, a ljudi i kroz prozore skakali s prvog i drugog sprata da pobjegnu. Kamara ljudi nije ni znala da su ovi usli i sjedili ljudi u sovjim stanovima... Jbt... Mislim...sve OK, ali dajte ba, odvadite malo...

Ali, bar se iskreno kaze kada je i zasto nastupilo stisavanje s one strane :D
A nije da nije bilo zabavno tih prvih dana kada smo dosli :D
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2827 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by dustaban »

elk wrote:Ima li koji borac sa dobrinje da kaze koju o ovom uhapsenom makrou bulbulu?
ono,fakat je li bio neustrasivi borac ili pozadinac koji se u ratu "misteriozno" obogatio....
naravno,ne opravdavam ovu njegovu "djelatnost",cisto me zanima da li je ovo jos jedna prica o "zasluznom gradjaninu".
Sta se tu ima pricat, slika sve kazuje...

Image
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2828 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

heat wrote:kako se zvala ona guzata zeMska u stabu, za moral ? :mrgreen:
Mujesira,ako mislimo na istu?
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2829 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

elk wrote:Ima li koji borac sa dobrinje da kaze koju o ovom uhapsenom makrou bulbulu?
ono,fakat je li bio neustrasivi borac ili pozadinac koji se u ratu "misteriozno" obogatio....
naravno,ne opravdavam ovu njegovu "djelatnost",cisto me zanima da li je ovo jos jedna prica o "zasluznom gradjaninu".

Frajer zvani KLOCKO.

Ne znam imas li pristupa FB stranici Dobrinjske brigade.
Ako imas,pogledaj slike,sve ce ti se samo kazati
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2830 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

karanana wrote:tunel ne racunam kao debokadu.
to je vise bio jedan dobro kontrolisani izduvni ventil koji je bilo kakvom ozbiljnijom akcijom vrs mogao biti unisten ili osvojen ili u najmanju ruku potopljen. dakle svjestan mali otpust pritiska a u isto vrijeme i kreator profita, koji su da su htjeli, mogli prekiniti ili republiko srpskasi ili UN snage koje su fakticki dozvolile izgradnju vojnog objekta na/kroz njihovu "neutralnu" teritoriju aerodromske piste. dakle, po nekim UN i medjunarodnim standardima taj tunel je trebao biti srusen i od strane UN-a, ali se pustilo dogovorom.
mislim da smo se i o ovome slozili na ovoj ili nekoj od slicnih tema.

Diskutabilna ti je tvrdnja da je tunel mogao biti unisten tek tako.

ne znam da li si upoznat sa desavanjima oko napada vrs-a na Donji Kotorac?
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2831 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

shalla wrote:
hamza_sa wrote:
shalla wrote: Ma ja, sadašnja D.B ;-)
Snimano iz komšijinog stana jer sam ja živio u srednjem stanu koji nije srećom imao prozore prema Mojmilu. Ovaj što govori "i u kuću i u kuću", to je moj hairlija, jebala ga kocka i karta :|
Sada tacno znam ko si i gdje radis. :-D
Pa dobro, ostario jesi, nisam te ja baš dugo vidio al obzirom šta te sve snašlo dobro izgledaš hB ;-) Čujemo se za kafu obavezno!
Jesi li ti S...c junior?

Prezime ti pocinje sa Sh? :D
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2832 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Repetitor wrote:
karanana wrote:tunel ne racunam kao debokadu.
to je vise bio jedan dobro kontrolisani izduvni ventil koji je bilo kakvom ozbiljnijom akcijom vrs mogao biti unisten ili osvojen ili u najmanju ruku potopljen. dakle svjestan mali otpust pritiska a u isto vrijeme i kreator profita, koji su da su htjeli, mogli prekiniti ili republiko srpskasi ili UN snage koje su fakticki dozvolile izgradnju vojnog objekta na/kroz njihovu "neutralnu" teritoriju aerodromske piste. dakle, po nekim UN i medjunarodnim standardima taj tunel je trebao biti srusen i od strane UN-a, ali se pustilo dogovorom.
mislim da smo se i o ovome slozili na ovoj ili nekoj od slicnih tema.

Diskutabilna ti je tvrdnja da je tunel mogao biti unisten tek tako.

ne znam da li si upoznat sa desavanjima oko napada vrs-a na Donji Kotorac?
Ma nisu ga ni morali unistiti. Bilo bi dovoljno da svakih pola sata spuste po jednu-dvije 120-ke na ulaze, i eto belaja.... Kao, eto, nisu znali gdje su ulazi...?
A ovo se, koliko je meni poznato, nije desilo ni jednom. Jesu znali spustiti po koju, ali malo dalje od ulaza.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2833 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Slazem se
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2834 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Dozer wrote:
trambusek88 wrote:ovaj snimak?
https://youtu.be/hhzk4fGCGCw?t=1358
15:00 - Ja nikad i nigdje ne upratih ove famozne granate s "visinskim upaljacem" o kojima onaj prica...
18:00 - Kako su u junu drzali Mojmilo? Do kojeg juna...?
20:30 - sjoooo :lol:
33:55 - 21.06.92. O cemu prica ovaj...? O kakvom vracanju cetnika na njihov polazni polozaj? Jel' ovaj bio tamo uopste? :roll: Pa na taj dan su cetnici usli i zauzeli D1... Mi dosli tamo 23.06. i zatekli pljackasku promenadu s druge strane... A ono 10-12 nasih, lokalaca koje smo zatekli, imali sve zajedno 6-7 pusaka, od cega samo 2 ili 3 AP, ostalo PAP i tandjare, i ukupno 22 metka... Tada nam ljudi tu pricali kako su cetnici zauzeli one zgrade skoro bez metka, a ljudi i kroz prozore skakali s prvog i drugog sprata da pobjegnu. Kamara ljudi nije ni znala da su ovi usli i sjedili ljudi u sovjim stanovima... Jbt... Mislim...sve OK, ali dajte ba, odvadite malo...

Ali, bar se iskreno kaze kada je i zasto nastupilo stisavanje s one strane :D
A nije da nije bilo zabavno tih prvih dana kada smo dosli :D
Ljudi u ovome filmu lupaju gluposti osim par izuzetaka.

Ima ona nasa stara poslovica: u strahu su velike oci.

Denis i mnogi drugi vidjeli te nekakve niske specijalce,po pricama ispade cijeli Nis sa okolicom tih se dana svalio na Sarajevo.
Svih tih dana sam bio tu,i nisam vidio niti jednog.

Istina jeste da tih dana Kasindolski bataljon,dijelovi ilidzanske TO,nekoliko iz vojkovica i Brnetovi cetnici jesu ucestvovali u tim borbama.Nekad kasnije od 23ceg.juna privuceni pljackom bile su neke jedinice sa Pala i Sokoca.
Cinjenica jeste i da su neki od njih imali pancire ali nista vise.

Zbog tih iskolacenih ociju u strahu,mene su kasnije u laz utjerivali kada sam tokom cijelog rata tvrdio da njihove tvrdnje o navodnim Nislijama ne stoje(konkretno u ovim desavanjima sto se tice Dobrinje).

Doduse ta laz je do danas ostala da se prepricava.

Sto se tice navodnih tih sa visinskim upaljacem,mozda misli na osvjetljavajuce. Nego ne zna se izjasniti
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2835 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Cekaj...zar ta pancirna tenkovska (inace, teska 11 kg, sto znam jer mi je jedna fiknula u zid metar ispred lica nakon prolaska kroz vanjski zid i rikoseta od podnu plocu, a onda pala pred noge, a ja sam u naredne 3 sec. vec bio 3 sprata nize :lol: . Vratio se onda po nju i ponijeo je sa sobom.), nema upaljac za naknadnu aktivaciju trotila, a koji joj je na guzici?

Koliko ja znam, te pancirne nemaju nikakav upaljac na vrhu, nego upravo na dnu, kako bi se aktiviralo naknadnim udarom nakon probijanja i ulaska u neki prostor. I ova "moja" je imala upaljac na dnu, ali nije nigdje uspjela udariti njime... E sad, nemam pojma da li je bio vremenski, pa se nije aktivirao prilikom ispaljenja, ili je bio trenutni, pa se nije aktivirao jer ga nije udarila nigdje. Ili je bio neispravan.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2836 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Zvale su se pancirke jer su "zaustavljale" projektile iz Nedzarica i Aerodromskog da idu dalje ka Dobrinji.

Imale su funkciju pancira u bukvalnom smislu :D
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2837 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Sarajmen wrote:Ne znam, fakat mi znanje o modelima nije jača strana da bih precizno naveo. Neki kumulativni efekat je moguć al' da ne naprđujem nepotrebno, pokušat' ću da nađem model i teoriju uz njega. Zanima me jer je bilo par primjera na Dobrinji, i ti navede jedan.. Dvije zgrade su se i zvale tako nekako ''pancirke'', ali nisam siguran je li zbog svoje utvrđenosti ili što su bile meta tih pancirnih zrna.
Pancirke su bile jer su bile kao pancir za ostatak naselja. Prve na udaru :D

A kumulativni efekat je kada projektil ima usmjereni visokotemperaturni mlaz kojim probija ono u sta udari. Oklopi najcesce, ali i zidovi i sl. (OSA< Zolja, kumulativni trombloni, RPG s kumulativnom minom, RB s istom minom (postoje i rasprskavajuce), itd.)
Ove pancirne tenkovske s trotilom i zadnjim upaljacem su imale rasprskavajuci efekat, a rijetko su se raspadale na vise od 4-6 gelera koji su imali vrlo kratak domet. Ali, s obzirom da je svaki bio tezi od 1 kg... :D
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2838 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

Repetitor wrote:
hamza_sa wrote:
shalla wrote: Ma ja, sadašnja D.B ;-)
Snimano iz komšijinog stana jer sam ja živio u srednjem stanu koji nije srećom imao prozore prema Mojmilu. Ovaj što govori "i u kuću i u kuću", to je moj hairlija, jebala ga kocka i karta :|
Sada tacno znam ko si i gdje radis. :-D
Jesi li ti S...c junior?

Prezime ti pocinje sa Sh? :D
A jesam :mrgreen:
Znam li ja tebe? Bilo bi mi drago da znam hahaha, prateći temu sam tačno stekao respekt prema određenom broju ljudi ;-)
Seawolf
Posts: 7738
Joined: 14/06/2012 22:59

#2839 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Seawolf »

Dozer wrote:
Sarajmen wrote:Ne znam, fakat mi znanje o modelima nije jača strana da bih precizno naveo. Neki kumulativni efekat je moguć al' da ne naprđujem nepotrebno, pokušat' ću da nađem model i teoriju uz njega. Zanima me jer je bilo par primjera na Dobrinji, i ti navede jedan.. Dvije zgrade su se i zvale tako nekako ''pancirke'', ali nisam siguran je li zbog svoje utvrđenosti ili što su bile meta tih pancirnih zrna.
Pancirke su bile jer su bile kao pancir za ostatak naselja. Prve na udaru :D

A kumulativni efekat je kada projektil ima usmjereni visokotemperaturni mlaz kojim probija ono u sta udari. Oklopi najcesce, ali i zidovi i sl. (OSA< Zolja, kumulativni trombloni, RPG s kumulativnom minom, RB s istom minom (postoje i rasprskavajuce), itd.)
Ove pancirne tenkovske s trotilom i zadnjim upaljacem su imale rasprskavajuci efekat, a rijetko su se raspadale na vise od 4-6 gelera koji su imali vrlo kratak domet. Ali, s obzirom da je svaki bio tezi od 1 kg... :D
Image

Ratnici moji, skoro četiri godine vas gađaju, a vi ne znate čime su vas gađali ...

Pancirno fugasni obilježavajući (sa traserom) projektili punoga kalibra za tenkovski top D-10, kalibra 100 mm, označavani sa BR-412B i BR-412D.

Tijelo od čelika, sa limenom balističkom kapom sa prednje (gornje) strane i razornim eksplozivnim punjenjem sa inercijalnim upaljačem sa stražnje (donje) strane.

Kašnjenje u aktiviranju eksplozivnog punjenja u odnosu na trenutak udarca u prepreku je poslijedica konstrukcije upaljača, odnosno vremena potrebnog da se pod silom inercije preko opruge aktiviraju inicijalna i detonatorska kapisla.

Ukoliko je projektil prednjim dijelom udario u čeličnu ploču tijela ili kupole tenka, za to vrijeme do aktiviranja eksplozivnog punjenja je mogao proći samo još par desetina centimetara i upravo se aktivirao u unutrašnjosti tenka.

Ukoliko je udario u prepreku kao što je betonski zid, onda je intenzitet usporavanja bio manji i pređeni put od mjesta proboja do aktiviranja eksplozivnog punjenja je mogao biti i nekoliko metara.

Ukoliko je prepreka bila toliko "mekana", kao što je npr. zid od šuplje cigle, ili zid od siporeksa, onda intenzitet usporavanja projektila ne bi bio dovoljan za aktiviranje upaljača i eksplozivnog punjenja.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#2840 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by XXS »

Repetitor wrote: Ima ona nasa stara poslovica: u strahu su velike oci.

Denis i mnogi drugi vidjeli te nekakve niske specijalce,po pricama ispade cijeli Nis sa okolicom tih se dana svalio na Sarajevo.
Svih tih dana sam bio tu,i nisam vidio niti jednog.
Neznam odkud sad ova prica za niske specijalce na D1.

Bio sam na D1 od maja 92. do decembra 96. i nikad nisam cuo ovu pricu.
Prica o kornjaca specijalcima je dolazila iz aerodromskog naselja.
PM72
Posts: 17803
Joined: 30/04/2012 16:54

#2841 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Kad bi čovjek vjerovao u priče gdje su ti famozni niški specijalci ratovali pomislio bi da se radi od marincima US Army kojih ima skoro 200 000.Nema ratišta na kojem ih bošnje nisu viđale,od Bihaća pa do Goražda a istina je da su bili u borbama na terotoriji BiH u samo dva navrata,1992 prilikom iseljavanja kasarne u Čapljini kad su helikopterima evakuisali vojnike i oficire i 1993 oko Skelana kad je Naser potprašio četalje preko Drine.

U strahu su velike oči a nama je na početku rata svaki uniformisani i naoružani vojnik koji je imao na sebi pancir bio -niški specijalac.Da se razumijemo,svakakve gamadi ovdje je ratovalo,od knindži iz Krajine,škorpiona,arkanovaca,šešeljevaca,rusa pa do pripadnika vojske Jugoslavije i recimo tridesetak pripadnika 72 specijalne brigade iz Pančeva (nekadašnja izviđačka jedinica JNA),koja ga je popušila na Betaniji.

Pripadnike 63-će padobranske brigade zvane niški specijalci generali iz Beograda čuvali su za "crne dane" koji su im došli 1999 na Kosovu.

Mislim da bi najbolji odgovor o ratnom putu 63-će padobranske brigade mogao dati dekan DIF-a Izet Radžo,istaknuti član SDA i olimpijskog komiteta BiH,koji je do kraja rata u BiH bio instruktor borilačkih vještina u toj brigadi...
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2842 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

@Seawolf
Zahvaljujem(o) na pojasnjenju. Jbg, ja nisam imao ni tenk, ni tenkovske granate da sve to vidim poblize, pa mogu samo prenijeti svoje licno iskustvo s onom jednom koja mi umalo vilicu ne slomi :lol: :lol:

A ta "moja" je oplela prvo u armirani betonski zid, i to uz ivicu ploce medju spratovima, takodjer betosnka armirana, i onda rikosetirala uzbrdo pod nekim oglom od 30-35 stepeni, da bi nakon oko 4m opalila meni ispred face, i to opet u armirani betonski zid.
I nije se aktiviralo punjenje vezano za zadnji upaljac.

Po slici, to je ova prva s lijeva. Medjutim, posto se vrlo dobro sjecam ovoga o cemu pricam, ganartujem da nije imala nikakvu limenu kapu na vrhu, nego puni metal. A to znam jer je nakon ova 2 udarca s vrha bocno bio otkinut komad velicine 2x3 cm otprilike, i dubine oko 0,5 cm, tako da se fino moglo vidjeti da se radi o punom metalu.
Ne bih ti znao reci tacnu oznaku celika...ono Cxxxx :D

Ali, 100% se nista nije aktiviralo, i 100% je na dnu imala jasno vidljiv upaljac. To sam proucava dok sam je nosio kod raje :D

@PM
Zapravo, bili su oni i ovdje, u Sarajevu, mozda nekad do juna ili jula '92.
Mislim da se radilo samo o jednoj interventnoj ceti, ako ne i 1 ili 2 voda.
Ja sam ih licno prvi put vidio 03.05. kada smo ih pozarobljavali u Theatru i kinu Djuro Dajkovic (BKC danas), ukupno njih 36 koliko se sjecam. Tada sam hajrovao i onaj njihov kratki padobranski pancir, tetku i par kasikara :D
Fino sam pitao lika s kojeg sam skinuo pancir odakle su, a on odgovorio "specijalna Nis". Predvodio ih je nekakav major, ne sjecam se kako se zvao, ali se lika odlicno sjecam jer sam ga drzao na nisani dok je pregovarao s Ademom Jezom oko predaje.

Drugi put sam ih vidio pocetkom juna u Nedzaricima, kada su u malim grupama, 2x3, pokusavali zauzeti par kuca uz cestu, prema studentskim domovima. Zakljucio sam da se radi o njima po opremi, jer su imali identicnu opremu i maskirne uniforme kao oni od 03.05., s tim sto su tada koristili duge pancire s produzetkom do koljena, i imali su sljemove s vizirom.
PM72
Posts: 17803
Joined: 30/04/2012 16:54

#2843 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Dozer,

Bio si na licu mjesta - ja nisam tako da se tvoja "pika" ali sam ubjeđen da su pomenuti specijalci bili vojnici zaštitnog puka sarajevske vojne oblasti a ne niški specijalci.Imali su istu opremu kao i "niški specijalci" što za vojsku kakva je bila JNA i nije kakvo čudo...pri svakoj vojnoj oblasti bio je zaštitni puk i četa PT (protivdiverzantska ) jedinica vojne policije.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2844 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

I to je moguce. Iskreno, nemam pojma. Samo prenesoh desavanje onako kako je bilo i sta licno cuh i vidjeh.
Seawolf
Posts: 7738
Joined: 14/06/2012 22:59

#2845 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Seawolf »

Dozer wrote:@Seawolf
Zahvaljujem(o) na pojasnjenju. Jbg, ja nisam imao ni tenk, ni tenkovske granate da sve to vidim poblize, pa mogu samo prenijeti svoje licno iskustvo s onom jednom koja mi umalo vilicu ne slomi :lol: :lol:

A ta "moja" je oplela prvo u armirani betonski zid, i to uz ivicu ploce medju spratovima, takodjer betosnka armirana, i onda rikosetirala uzbrdo pod nekim oglom od 30-35 stepeni, da bi nakon oko 4m opalila meni ispred face, i to opet u armirani betonski zid.
I nije se aktiviralo punjenje vezano za zadnji upaljac.

Po slici, to je ova prva s lijeva. Medjutim, posto se vrlo dobro sjecam ovoga o cemu pricam, ganartujem da nije imala nikakvu limenu kapu na vrhu, nego puni metal. A to znam jer je nakon ova 2 udarca s vrha bocno bio otkinut komad velicine 2x3 cm otprilike, i dubine oko 0,5 cm, tako da se fino moglo vidjeti da se radi o punom metalu.
Ne bih ti znao reci tacnu oznaku celika...ono Cxxxx :D

Ali, 100% se nista nije aktiviralo, i 100% je na dnu imala jasno vidljiv upaljac. To sam proucava dok sam je nosio kod raje :D
Limena kapa na prednjem dijelu projektila služi da da aerodinamični oblik prednjeg oživala dok leti kroz zrak i ta kapa otpada sa masivnog čeličnog dijela čim udari u prvu prepreku. Trebao si izaći ispred zgrade da je potražiš, da kompletiraš trofej :)

Nakon što otpadne limena aerodinamična kapa projektila BR-412B (prva i druga slika s lijeva), ostaje konkavno oblikovan prednji dio od masivnog čelika, koji je tako oblikovan upravo da smanji mogućnost rikošetiranja o glatki čelični oklop tenka, odnosno da se osa projektila okrene prema čeličnoj ploči tenka prilikom pogotka pod oštrim uglom.

Drago mi je da se upaljač i eksplozivno punjenje nisu aktivirali prilikom udarca o zidove koji su te okruživali. Ili se upaljač nije bio armirao nakon ispaljivanja iz cijevi tenkovskog topa (armiranje se dešava uslijed naglog uzdužnog ubrzanja prilikom ispaljivanja, dijelovanjem inercijalne sile prema nazad), ili se upaljač bio armirao, ali sila inercije uslijed nedovoljnog intenziteta usporavanja projektila pri udarcu u zidove, nije bila dovoljna da ga aktivira (u kojem slučaju nije bilo nimalo pametno nosati ostatke projektila sa sobom).
Dozer wrote:@PM
Zapravo, bili su oni i ovdje, u Sarajevu, mozda nekad do juna ili jula '92.
Mislim da se radilo samo o jednoj interventnoj ceti, ako ne i 1 ili 2 voda.
Ja sam ih licno prvi put vidio 03.05. kada smo ih pozarobljavali u Theatru i kinu Djuro Dajkovic (BKC danas), ukupno njih 36 koliko se sjecam. Tada sam hajrovao i onaj njihov kratki padobranski pancir, tetku i par kasikara :D
Fino sam pitao lika s kojeg sam skinuo pancir odakle su, a on odgovorio "specijalna Nis". Predvodio ih je nekakav major, ne sjecam se kako se zvao, ali se lika odlicno sjecam jer sam ga drzao na nisani dok je pregovarao s Ademom Jezom oko predaje.

Drugi put sam ih vidio pocetkom juna u Nedzaricima, kada su u malim grupama, 2x3, pokusavali zauzeti par kuca uz cestu, prema studentskim domovima. Zakljucio sam da se radi o njima po opremi, jer su imali identicnu opremu i maskirne uniforme kao oni od 03.05., s tim sto su tada koristili duge pancire s produzetkom do koljena, i imali su sljemove s vizirom.
U Đuri su zarobljeni pripadnici Zaštitnog puka Vojne oblasti, pod komandom pukovnika Milana Šuputa.

Pripadnici 63. Padobranske brigade Niš (otprilike jedan vod) su bili smješteni kratko vrijeme u okolini Sarajeva i koristili su se za osiguranje Aerodroma Sarajevo. Interesantno je da su dijelom bili naoružani automatskim puškama R4 južnoafričke proizvodnje kalibra 5.56x45mm NATO, a neko ko se dobro sjeća nekih dešavanja koja su prethodila sarajevskim događanjima, znat će i odakle im te puške.
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2846 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

Ako se dobro sjecam, te R4 su zaplijenjene u luci Bar? Sjecam se priloga na dnevniku..
Inace, proveo sam neko vrijeme u "pancirki" na Dobrinji 5 u jesen/zimu 1992.
PM72
Posts: 17803
Joined: 30/04/2012 16:54

#2847 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

koliko me pamćenje služi,JNA je na aerodromu Pleso prizemljila i konfiskovala civilni avion u kojem su pronašli naoružanje pa ga prisvojili a zakleo bih se da su pominjali Južnu afriku i švercere pa to povezujem sa specijalcima JNA i južnoafričkim puškama.
Tim avionom su kasnije prevozili vojna lica i njihove porodice sa sarajevskog aerodroma a zvali su ga Kikašev avion,valjda po trgovcu oružjem kome su konfiskovali robu...
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2848 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

PM72 wrote:koliko me pamćenje služi,JNA je na aerodromu Pleso prizemljila i konfiskovala civilni avion u kojem su pronašli naoružanje pa ga prisvojili a zakleo bih se da su pominjali Južnu afriku i švercere pa to povezujem sa specijalcima JNA i južnoafričkim puškama.
Tim avionom su kasnije prevozili vojna lica i njihove porodice sa sarajevskog aerodroma a zvali su ga Kikašev avion,valjda po trgovcu oružjem kome su konfiskovali robu...
A jeste bilo na Plesu, u pravu si, sjecam se kako su ih poredali na asfaltu. Davno je to bilo.
User avatar
ventriloquist
Posts: 19
Joined: 12/12/2017 22:01

#2849 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ventriloquist »

...ali ih nikad poslije nisam vidio, do kraja rata. Nisam ni znao da su ih koristili.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2850 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

XXS wrote:
Repetitor wrote: Ima ona nasa stara poslovica: u strahu su velike oci.

Denis i mnogi drugi vidjeli te nekakve niske specijalce,po pricama ispade cijeli Nis sa okolicom tih se dana svalio na Sarajevo.
Svih tih dana sam bio tu,i nisam vidio niti jednog.
Neznam odkud sad ova prica za niske specijalce na D1.

Bio sam na D1 od maja 92. do decembra 96. i nikad nisam cuo ovu pricu.
Prica o kornjaca specijalcima je dolazila iz aerodromskog naselja.
Pa "tvoj" komandant je to izjavio. Javno,u dokumentarnom filmu :)

I opet ponavljam.Jedinice koje su napadale aerodromsko,imali su pancire(ne svi). Da su bili srbijanci-nisu.
Bili su domaci srbi i cetnici.
Post Reply