"Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
A_A_AKCIJA
Posts: 5975
Joined: 16/11/2009 02:54

#1576 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by A_A_AKCIJA »

inamilsumusinejis wrote:
arzuhal wrote:Otkud šiije na hadždžu, odnosno otkud kod Kabe, u Mekki, na Arefatu, u Medini, zašto im vlast KSA i svi muslimani svijeta uopće dozvoljavaju da tu dođu i obavljaju obrede hadždža ako su - nevjernici?
Šijama je za vrijeme Osmanskog carstva i halifata bilo zabranjeno dolaziti na hadž jer su nevjernici i kao takvi ne mogu doći do Časnog Hrama. Također, šije, kao saveznici kršćana, su onemogućile sultana da osvoji Beč jer u momentu pada Beča, šije su digle ustanak i sultan se morao povuči. Kao nagradu za to, zapad je montirao kjafira na kvadrat Ataturka da uništi islam u Turskoj i ukine halifat. Nakon pada halifata, nije bilo vrhovnog vođe muslimana i šije su počele dolaziti na hadž. To im je nagrada za dobro obavljeni posao. Ovo su historisjke činjenice ;)
Brate, ništa od ovoga nije činjenica. Ništa lakše nego provjeriti ove stvari. Treba ti 5 minuta surfanja.

Evo, da te pitam. Ataturk rušio halifat, a Abdulwehab nije? Iako se borio protiv tog hilafeta oružjem?
kolacodjagoda
Posts: 172
Joined: 25/02/2016 09:58

#1577 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by kolacodjagoda »

arzuhal wrote:
inamilsumusinejis wrote:
arzuhal wrote:Otkud šiije na hadždžu, odnosno otkud kod Kabe, u Mekki, na Arefatu, u Medini, zašto im vlast KSA i svi muslimani svijeta uopće dozvoljavaju da tu dođu i obavljaju obrede hadždža ako su - nevjernici?
Šijama je za vrijeme Osmanskog carstva i halifata bilo zabranjeno dolaziti na hadž jer su nevjernici i kao takvi ne mogu doći do Časnog Hrama. Također, šije, kao saveznici kršćana, su onemogućile sultana da osvoji Beč jer u momentu pada Beča, šije su digle ustanak i sultan se morao povuči. Kao nagradu za to, zapad je montirao kjafira na kvadrat Ataturka da uništi islam u Turskoj i ukine halifat. Nakon pada halifata, nije bilo vrhovnog vođe muslimana i šije su počele dolaziti na hadž. To im je nagrada za dobro obavljeni posao. Ovo su historisjke činjenice ;)
Na stranu sad ova tvoja lekcija iz historije islama :mrgreen: : jesul to muslimani svijeta danas onemogućeni da im zabrane dolazak?
Prvo muslimani su razjedinjeniji više nego ikad. Selefije, sufije, "moderni muslimani",... tako da se oni sobom bave dok šije rade šta ima je volja. Drugo, jedino im može Saudija zabraniti i šta dobijamo. Svjetski rat jer bi Tehetan objavio rat Rijadu u roku od odmah. Ionako bi Teheran prije bacio atomsku na Meku nego na Tel Aviv. Tu bi se upetljali Ameri i Rusi i eto belaja. Muslimani razjedinjeni teško da se mogu suprostaviti konsolidovanim šijama. Ataturk uništio halifat, haridžije krenuli u pohode, šije to iskoristile i imamo to što imamo nažalost. Koliko je Ummet bolestan pokazuju u sufije koje pripadaju ehli sunnetu i koji su muslimani a otvoreno brane šije koje veze nemaju sa muslimanima iako ih dokazi bodu u oči. Nažalost.
kolacodjagoda
Posts: 172
Joined: 25/02/2016 09:58

#1578 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by kolacodjagoda »

A_A_AKCIJA wrote:
inamilsumusinejis wrote:
arzuhal wrote:Otkud šiije na hadždžu, odnosno otkud kod Kabe, u Mekki, na Arefatu, u Medini, zašto im vlast KSA i svi muslimani svijeta uopće dozvoljavaju da tu dođu i obavljaju obrede hadždža ako su - nevjernici?
Šijama je za vrijeme Osmanskog carstva i halifata bilo zabranjeno dolaziti na hadž jer su nevjernici i kao takvi ne mogu doći do Časnog Hrama. Također, šije, kao saveznici kršćana, su onemogućile sultana da osvoji Beč jer u momentu pada Beča, šije su digle ustanak i sultan se morao povuči. Kao nagradu za to, zapad je montirao kjafira na kvadrat Ataturka da uništi islam u Turskoj i ukine halifat. Nakon pada halifata, nije bilo vrhovnog vođe muslimana i šije su počele dolaziti na hadž. To im je nagrada za dobro obavljeni posao. Ovo su historisjke činjenice ;)
Brate, ništa od ovoga nije činjenica. Ništa lakše nego provjeriti ove stvari. Treba ti 5 minuta surfanja.

Evo, da te pitam. Ataturk rušio halifat, a Abdulwehab nije? Iako se borio protiv tog hilafeta oružjem?
Imaš knjigu "500 godina islama u BiH", imaš Univerzitetsku biblioteku, imaš izvora na pretek. Google svašta trpi. Informiši se iz pravih izvora a ne sa no-name portala.

Šije su se borile protiv hilafata. Ataturk je egzekutor samo. Abdulvehab haridžija, isti je kao i šije. Kolacija protiv muslimana finansirana iz engleske. Kasnije su se okrenuli jedni protiv drugih. Zavadi pa vladaj. Tu još ima koalicionih partnera kao što su Ahmedije itd itd... Sve smišljenu u cilju nestajanja muslimana i ukidanja halifata. Ali nije sad tema o tome. Ima ovdje materijala i dokaza tomovi i tomovi ali neda mi se, preumoran sam od nekih na temi kojima trebaš crtati i obojiti i opet neće shvatiti. Odoh ja sad, pa pišemo kasnije in shaa Allah. Selam alejkum
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1579 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by mousstapha »

:lol: :lol: :lol:

Tekfiri lik uzduz i poprijeko, a bgmi i kroz historiju. :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1580 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Kikibombona »

mousstapha wrote::lol: :lol: :lol:

Tekfiri lik uzduz i poprijeko, a bgmi i kroz historiju. :D
Nacepio i Abdulvehaba, a ne zna da je isti jedan od uzora bosanskih selefija jer je porusio sufijske/osmanske kipove po Arabiji... :D

Da ovo nije onaj @sejhzlaja?
A_A_AKCIJA
Posts: 5975
Joined: 16/11/2009 02:54

#1581 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by A_A_AKCIJA »

inamilsumusinejis wrote:[
Imaš knjigu "500 godina islama u BiH", imaš Univerzitetsku biblioteku, imaš izvora na pretek. Google svašta trpi. Informiši se iz pravih izvora a ne sa no-name portala.

Šije su se borile protiv hilafata. Ataturk je egzekutor samo. Abdulvehab haridžija, isti je kao i šije. Kolacija protiv muslimana finansirana iz engleske. Kasnije su se okrenuli jedni protiv drugih. Zavadi pa vladaj. Tu još ima koalicionih partnera kao što su Ahmedije itd itd... Sve smišljenu u cilju nestajanja muslimana i ukidanja halifata. Ali nije sad tema o tome. Ima ovdje materijala i dokaza tomovi i tomovi ali neda mi se, preumoran sam od nekih na temi kojima trebaš crtati i obojiti i opet neće shvatiti. Odoh ja sad, pa pišemo kasnije in shaa Allah. Selam alejkum
Bože dragi...

Znaš li ti kada se Ataturk spominje, prvi put u istorijskim izvorima. Prije bitke na Galipolju. Znaš li koje su granice tadašnjeg Otomanskog carstva bile? Znaš li zašto je Ankara gavni grad Turske? Zato što su Rusi zauzeli Istambul u 1SR. I tada Ataturk ruši koji i čiji hilafet? Hilafet koji nije imao ni Istambul pod kontrolom, kamoli ostale teritorije.

Armeni dižu pobunu u 1sr 1915., ne šiti. Jedino se ta pobuna može povezati vremenski sa Ataturkom.

Ponovo te pitam, odgovori na moj prethodni post o tekfirenju.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#1583 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by XXS »

Mlako vam je ovo. Vise se aktivirajte, eksplozivnije i energicno.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#1584 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by nasa »

Gledajuci da je tema o desavanjima I stanju unutar BiH bolje da ne sirimo sad na historiju I razlicite zemlje.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1585 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by asurbanipal »

nasa wrote:Gledajuci da je tema o desavanjima I stanju unutar BiH bolje da ne sirimo sad na historiju I razlicite zemlje.

Eno i Fatmir širi nešto, samo ne zna šta...
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#1586 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by nasa »

asurbanipal wrote:
nasa wrote:Gledajuci da je tema o desavanjima I stanju unutar BiH bolje da ne sirimo sad na historiju I razlicite zemlje.

Eno i Fatmir širi nešto, samo ne zna šta...
vazno je da @sarjvox danima proziva IZ i prizeljkuje rusenje iste, a onda preporuci ovu ispovijest i historiju odanosti i dobrih zelja prema IZ :mrgreen:
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#1587 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by XXS »

Dokle je doslo i Saff se odrekao Fatmira.
Sad samo po vlastitom FB profilu pise gluposti i nebuloze.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#1588 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by aurora313 »

ABH017 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Citala sam da ne postoji religijska hijerarhija u islamu. Kako IZ BiH ima legalno pravo igrati ulogu glavnog autoriteta? U mnogim drzavama van BiH postoje organizacije,udruzenja i dzamije koje nisu pod kontrolom jedne IZ kao u BiH?
U Kula Gradu (što je, inače, naziv sela pored Zvornika), osim regularne džamije, koju kontroliše IZ BiH, postoji i privatna džamija, na privatnoj zemlji, sa izgrađenih 5 munara. Čovjek napravio za sebe. Koliko mi je poznato (a nisam nešto posebno dobro upućen, ako neko bolje zna neka me demantuje), u toj džamiji klanja sin od graditelja džamije, uglavnom uz Ramazan. Organizuju se nekakve manifestacije, s vremena na vrijeme. Što će reći, niko nikom ne brani izgradnju džamija i pravljenja paradžemata, kruz udruženja građana. Otvoreno smo društvo i meni ne može niko zabraniti da, sutra sagradim objekat (naravno uz građevinsku i urbanističku dozvolu), u kojem ću provoditi nekakvu svoju filozofiju ili raditi bilo šta, što nije u sukobu sa zakonom ove države. To što je IZ vlasnik većine džamija je stvar finansiranja istih. Nije baš jednostavno napraviti građevinu i održavati je. Potrebno je tu mnogo novca. Eh sad, to što bi neko da protura svoje folove i filozofije u tuđoj kući i o tuđem trošku, a neda mu se, pa krivi domaćina i optužuje ga da nije tolerantan, to je drugi par opanaka. Pusti ti mene da živim u tvojoj kući, o tvom trošku, bez nadoknade, a da usput pričam svakom tvom gostu kako ti nisi normalan, kako si lopov, prevarant itd.. itd..
Može? :D
Pa da malo pretresemo ovo gore i razmislimo o današnjici.

Zdrav razum nam kaže da se društvo ne bi trebalo zamajavati oko religije i praktikovanja iste. I što se mene tiče, hoće li se graditi crkva ili džamija gdje to ljudima treba i za šta ima logike, tu nikada ne bih pokušao da uzmem nečiju stranu. Neka se gradi ako za to ima sredstava i potrebe.

Ali, valjda me je život naučio da stanje mijenja i da nije moguće uvijek postavljati stvari po nekakvom uobičajenom redu i poretku.

Mislim da bi IVZ trebala da ima više uticaja oko odobravanja izgradnje vjerskih objekata.

U našim je krajevima i u zadnjih dvadesetak godina tradicionalni islam izgubio neke od svojih obilježja. Ovdje ne mislim na onaj tradicionalni, nego na ovaj današnji. Pojavljuju se novine u prilazu i tumačenjima vjere.

A u religiji, svako ‘nešto novo’ miriše na problem, jer po samoj logici stvari tu nema šta da se drastičnije mijenja.

Zašto neko i sa kojim novcem i ciljem gradi džamiju, to me ne interesuje. Istovremeno, znam da nam iz Bliskog istoka dolazi naznaka nekakvih novih ‘vjerskih oluja’ koje kako pratim, ne unose samo nemir u nevjernike, nego i u domaću muslimansku populaciju. To je ona populacija koja je (da se muzički izrazim) navikla na bosanski sevdah, ali joj se sada uglavnom servira nekakav ‘turboislam’, što vjerniku tradicionalisti nikako ne leži.

Međutim, postaje svima jasno da taj novi turboislam nikako ne dovodi do opuštenosti, tolerancije i dijaloga, nego baš radi sve suprotno kako bi se klima zaoštrila. Siguran sam da je kroz sličnu atmosferu prolazio recimo Pariz prije tridesetak ili i manje godina, gdje je gro muslimana dolazio iz zemalja Magreba i drugih bivših kolonija u Africi. Međutim, današnja Francuska situacija nam ukazuje da su novi uticaji sa Bliskog Istoka ne samo izazov, nego i često sa pogubnim rezultatima.

Da bi se kod nas to izbjeglo, ne vidim problem da se donese zakon da džemati moraju da budu pod nekakvim pokroviteljstvom i odobrenjem IVZ, koja je po nekoj logici odgovorna prema društvu. Takva kontrola mi ne izgleda samo umjesna, nego je to i način da se situacija ne razvije do te mjere da izbjegne kontroli. S druge strane, ako neko klanja privatno u kući sa društvom, to se teško može kontrolisati od strane IZ, ali u tom slučaju—i ako za to postoje razlozi—tu su i državni organi sigurnosti.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#1589 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by aurora313 »

XXS wrote:Dokle je doslo i Saff se odrekao Fatmira.
Sad samo po vlastitom FB profilu pise gluposti i nebuloze.
Nikada ne treba da podcijenimo nebulozne pojedince!

Image
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#1590 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by sarajevoxxxx »

nasa wrote:
asurbanipal wrote:
nasa wrote:Gledajuci da je tema o desavanjima I stanju unutar BiH bolje da ne sirimo sad na historiju I razlicite zemlje.

Eno i Fatmir širi nešto, samo ne zna šta...
vazno je da @sarjvox danima proziva IZ i prizeljkuje rusenje iste, a onda preporuci ovu ispovijest i historiju odanosti i dobrih zelja prema IZ :mrgreen:
Ja priželjkujem više transparentnosti, više poštivanja zakona ove nam države, distanciranje IZ-a od politike, i ništa drugo.

Evo primjer ovog lika sto je dobio otkaz zbog namaza. Sumnjam da bi se ovo desilo u bilo kojoj evropskoj zemlji. Evo kod nas tek danas otvoren mesdžid na aerodromu u mnogim evropskim gradovima na aerodromima je to decenijama najnormalnija stvar.

Ne vjerujem u ovu priču o Bošnjaštvu, o IZ-u, o stalnom i neprestanom vraćanju na Armiju BiH, ili ovi "sastanci pod šljivom". Nama je budućnost u našoj jakoj državi, jakim institucijama, mladim i nekorumpiranim kadrovima.

Na žalost ništa od toga mi nemamo. Umjesto toga nude nam se lažni totemi u vidu IZ-a, nekakvih izmišljenih i nestvarnih vrijednosti, itd. Ovakvi otkazi kao ovaj Edvinu na aerodromu u Tuzli, meni licno govori da je IZ odavno postala teret ovom narodu. Niti mu može zaštiti i obezbjediti minimum nekih prava a sa druge strane duboko je upetljana u dnevnu politiku.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1591 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by salik79 »

inamilsumusinejis wrote:
salik79 wrote:O kakvoj indoktrinaciji daija, i daijinih daija, je u ovom slucaju rijec, govori i ovaj - par postova iznad - pokusaj kolosalne podvale o nepriznavanju Kur´ana od strane siita, na sta su daije citave traktate pravili. Naveo sam i demanti sa stranice mullasadra, na kojoj se mogu naci jako korisni linkovi po tom pitanju. Ovaj sto nam tvrdi da sije nisu muslimani, a on kao nije haridzija, zaboravlja da mi nismo tabula rasa, kao sto je on bio kada su ga davitelji uzeli pod svoje. Bas njega briga sto je upravo sija, hafiz Kur´ana, prosle godine pobijedio na 57. Svjetskom takmicenju ucaca Kur´ana, on ce i dalje tvrditi kako oni ne priznaju Kur´an. Jer to je ta matrica, to je ta mantra. Pa veli sejh Ahmed Didat r.a., za jos jednog hafiza Kur´ana, Insana sa moga avatara, bas po tom pitanju slijedece:


Ali dzaba, dzaba je i Husein ef Djozo r.a., u Preporodu augusta 1979., u svom tekstu pod naslovom "Homeini", napisao sljedece (kao odgovor za fenomen Islamske revolucije u Iranu): "...To je riječ Imama Homeinija, koja je jača od cara -careva, šahin-šaha, i najmoćnijeg oružja koje je posjedovao...Božija riječ kada izlazi iz iskrena srca i dopire do otvorene duše koja vapi za njom, u stanju je da čini čuda"...

Al´dzaba i Djozi, kada on nije znao ono sto danasnje "daije" znaju, nije on znao da Imam Homeini k.s. "nije priznavao Kur´an", koji je napamet znao.

Dzaba Homeiniju sto u djelu "Al-qalimat al-qisar", "Kratke misli", na 42, 43 i 44 o Kur´anu kaze sljedece:

- Da Kur´an nije postojao, ostale bi zauvijek zatvorene kapije spoznaja.
- Kur´an je Knjiga za izgradnju covjeka, islamska uputa koja je namijenjena izgradnji covjeka u svim aspektima.
- Zaista, Casni Kur´an je taj, koji ce nas uputiti do uzvisenih ciljeva koje nase duse po naravi traze, a mi toga nismo ni svjesni.
- Muslimani ne trebaju zanemariti svoj duhovni uzitak - Kur´an - ovu Boziju Objavu i Knjigu upute, i sve sto muslimani imaju i ono sto ce imati, samo je dio od blagoslovljene blagodati ove casne Knjige.
- Ucinite da ucenje Kur´ana - u svim njegovim varijantama - bude vasa osnova i cilj kojem tezite.
- Kada bi vi primjenjivali dio Kur´ana, bili bi cuvani pod sjenom njegove bogate milosti, jer milost Kur´ana se razlikuje od ostalih milosti, a milost Kur´ana je raditi po njegovoj uputi.
- Nemojte nikada mijesati Casni Kur´an i zakon spasonosne vjere Islama sa iskrivljenim i grjesnim ideologijama koje je stvarao ljudski um.
- Ne postoje upute uzvisenije od Kur´ana.
- Vazno je da musliman radi po uputama Islama i Kur´ana, jer islam sadrzi sve odgovore na pitanja koja su vezana za zivot ljudi na ovome svijetu, a i na buducem, i obuhvaca sve sto povezuje usavrsavanje covjeka, njegovo odgoj i vrijednost.
- Kur´an treba biti prisutan u svim periodima naseg zivota.
- Kur´an je bogati jelovnik, a u njemu istok i zapad uziva, i to od prvog dana njegove Objave, sve do Sudnjeg dana, jer on je Knjiga koja hrani obicnog covjeka, znanstvenika, filozofa, ucenjaka i fakiha, na bilo kojem nivou.
- Kur´an je Knjiga za izgradnju covjeka, Knjiga aktivnog covjeka, Knjiga istinskog covjeka i Knjiga koja vodi covjeka kroz razne stupnjeve zivota, od pocetka do kraja ovog svijeta.
- Casni Kur´an ima pravo nad nama i nad svim ljudima, zbog toga zasluzuje da se zrtvujemo za njega.
- Veliki problem muslimana predstavlja napustanje Kur´ana i skupljanje pod drugom zastavom.
- Casni Kur´an je zastitnik svih nas.

Ali dzaba, kada "daije" znaju bolje da ga on r.a. nije priznavao i da je, ustvari, sve ovo sto je rekao/napisao TUKJA! :oops:

Isto kao sto znaju koliko je on r.a. "mrzio sunije". Dzaba mu, sto u istoj knjizi, na stranici od 98. do 102. govori o potrebi "bratsva i jedinstva" (citirat cu samo dijelove, da ne bude predugacak upis):

- Casni Kur´an ukazuje da su svi vijernici na svijetu braca i jednaki u bratstvu.
- Islamsko bratstvo je izvor svih dobara i dobrota.
- Nekoliko puta je spominjano da nema razlike u rasi, jeziku, nacionalnosti i porijeklu u Islamu, jer su svi muslimani braca, bili oni Suniti ili Si´iti, i jednaki u duznostima i Islamskim pravima.
- U islamu nema Sunnit i Si´it, Kurd ili Perzijanac, svi su braca.
- Dok smo jedno tijelo, niko nas nece moci pobijediti.
- Svi smo svjesni pozitivnih rezultata zbog jedinstva naroda, isto koliko smo svjesni tezine tragedije koja je pratila muslimane kroz citavu povijest, a sve zbog njihove nesloge i svadje.
- Da su muslimani bili ujedinjeni, ne bi ih mogla pobijediti ni jedna "sila".
- Islam je upucen da ujedinjuje sve narode svijeta, od Arapa, nearapa, Turaka i Perzijanaca, i da uspostavi na ovome svijetu cestit narod, a to je islamski narod.
- Duznost nasa - si´ita i sunita - je da uspostavimo bratstvo medju nama, i da prekinemo moc grabezljivih koji otimaju ono sto posjedujemo.
- Jedinstvo je duznost svih muslimana.
- Da su islamski narodi - koji broje oko milijardu muslimana - ujedinjeni i pobratimljeni, onemogucili bi neprijatelju da im uzrokuje bilo kakvu stetu.
- Ja pruzam svoju ruku - s puno skromnosti - prema svim zajednicama koje se angaziraju u sluzbi Islama, molim ih da se trude u ostvarenju medjusobnog saveznistva na svim poljima, radi uspostavljanja islamske pravde, koja je jedini nacin za ostvarenje srece naroda.
- Nemojte se puno rijecima pozivati na jedinstvo. Pretvorite rijeci svoje u djela vasa. U djelima se ujedinite, jer vi ste braca.
- Budimo braca - jer nesloga je svojstvo stanovnika Dzehennema.
- Svi muslimani su jednaki, oni su braca. Nema razlike izmedju njih i svi se moraju ujediniti pod islamskom jedinstvenom zastavom.
- Neslaganje izmedju sunita i si´ita, te prosirenje lazi, je losa propaganda, da bi se stvorio metez i neprijateljstvo medju muslimanima. To je opasnije od stvaranja nacionalizama.
- Medju najvecim grijesima je stvaranje razdora i licemjerja medju nama.
..........................

Dzaba sve ovo i jos toga, kada su "daije" o´stampale more pamfleta i traktata koji "dokazuju" njegov r.a. "dalalet i kufr", te "mrznju prema svemu sto je sunitsko"...Naravno, niko se nece sjetiti pa potraziti ta djela i provjeriti vjerodostojnost istih... Nema potrebe, jer nema razloga ne vjerovati "iskrenim daijama". :oops: :roll: :skoljka:
Vi šije, koji ste manipulatori samo. Ja ti citiram tvog autoriteta i njegovu izjavu a ti pišeš neke neistine i bajke. Evo još jednom.
Ja sam ovo svojim prstima prepisao iz knjige koja je u zbirci islamske literature koju posjedujem, a ti sve copy-paste sa kojekakvih abu-fitna stranica, i onda ja pisem "neistine i bajke"!!??

Posto si vec jednom ignorantski preskocio linkove i citate sa stranice mullasadra, potrudit cu se pa ti jos jednom postaviti i naslov i direktni link na temu koja vas "zulja":

Odbacivanje sumnje o izmjeni Kur'ana
http://mullasadra.ba/kur-an/item/1952-o ... ni-kur-ana

Dakle, naucno obradjena i odbacena, kao lazna, svaka mogucnost sumnje o "izmjenama i dopunama" Kur'ana.

Pa ti nastavi i dalje potvarati, tekfiriti i patoloski mrziti sve sije...Nista cudno od onih koji hz Aminu, Abdullaha i Ebu Taliba, majku, oca i amidzu Pejgamberovog s.a.v.s u Dzehennem "trpaju", dok Hind, Ebu Sufijana i Muaviju u casne ashabe ubrajaju i u Dzennet "guraju".
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#1592 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Ahmmed »

Ja bih samo da toplo pozdravim gospođu Fiju i njenu raju :D :run:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#1593 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by ABH017 »

aurora313 wrote:
ABH017 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Citala sam da ne postoji religijska hijerarhija u islamu. Kako IZ BiH ima legalno pravo igrati ulogu glavnog autoriteta? U mnogim drzavama van BiH postoje organizacije,udruzenja i dzamije koje nisu pod kontrolom jedne IZ kao u BiH?
U Kula Gradu (što je, inače, naziv sela pored Zvornika), osim regularne džamije, koju kontroliše IZ BiH, postoji i privatna džamija, na privatnoj zemlji, sa izgrađenih 5 munara. Čovjek napravio za sebe. Koliko mi je poznato (a nisam nešto posebno dobro upućen, ako neko bolje zna neka me demantuje), u toj džamiji klanja sin od graditelja džamije, uglavnom uz Ramazan. Organizuju se nekakve manifestacije, s vremena na vrijeme. Što će reći, niko nikom ne brani izgradnju džamija i pravljenja paradžemata, kruz udruženja građana. Otvoreno smo društvo i meni ne može niko zabraniti da, sutra sagradim objekat (naravno uz građevinsku i urbanističku dozvolu), u kojem ću provoditi nekakvu svoju filozofiju ili raditi bilo šta, što nije u sukobu sa zakonom ove države. To što je IZ vlasnik većine džamija je stvar finansiranja istih. Nije baš jednostavno napraviti građevinu i održavati je. Potrebno je tu mnogo novca. Eh sad, to što bi neko da protura svoje folove i filozofije u tuđoj kući i o tuđem trošku, a neda mu se, pa krivi domaćina i optužuje ga da nije tolerantan, to je drugi par opanaka. Pusti ti mene da živim u tvojoj kući, o tvom trošku, bez nadoknade, a da usput pričam svakom tvom gostu kako ti nisi normalan, kako si lopov, prevarant itd.. itd..
Može? :D
Pa da malo pretresemo ovo gore i razmislimo o današnjici.

Zdrav razum nam kaže da se društvo ne bi trebalo zamajavati oko religije i praktikovanja iste. I što se mene tiče, hoće li se graditi crkva ili džamija gdje to ljudima treba i za šta ima logike, tu nikada ne bih pokušao da uzmem nečiju stranu. Neka se gradi ako za to ima sredstava i potrebe.

Ali, valjda me je život naučio da stanje mijenja i da nije moguće uvijek postavljati stvari po nekakvom uobičajenom redu i poretku.

Mislim da bi IVZ trebala da ima više uticaja oko odobravanja izgradnje vjerskih objekata.

U našim je krajevima i u zadnjih dvadesetak godina tradicionalni islam izgubio neke od svojih obilježja. Ovdje ne mislim na onaj tradicionalni, nego na ovaj današnji. Pojavljuju se novine u prilazu i tumačenjima vjere.

A u religiji, svako ‘nešto novo’ miriše na problem, jer po samoj logici stvari tu nema šta da se drastičnije mijenja.

Zašto neko i sa kojim novcem i ciljem gradi džamiju, to me ne interesuje. Istovremeno, znam da nam iz Bliskog istoka dolazi naznaka nekakvih novih ‘vjerskih oluja’ koje kako pratim, ne unose samo nemir u nevjernike, nego i u domaću muslimansku populaciju. To je ona populacija koja je (da se muzički izrazim) navikla na bosanski sevdah, ali joj se sada uglavnom servira nekakav ‘turboislam’, što vjerniku tradicionalisti nikako ne leži.

Međutim, postaje svima jasno da taj novi turboislam nikako ne dovodi do opuštenosti, tolerancije i dijaloga, nego baš radi sve suprotno kako bi se klima zaoštrila. Siguran sam da je kroz sličnu atmosferu prolazio recimo Pariz prije tridesetak ili i manje godina, gdje je gro muslimana dolazio iz zemalja Magreba i drugih bivših kolonija u Africi. Međutim, današnja Francuska situacija nam ukazuje da su novi uticaji sa Bliskog Istoka ne samo izazov, nego i često sa pogubnim rezultatima.

Da bi se kod nas to izbjeglo, ne vidim problem da se donese zakon da džemati moraju da budu pod nekakvim pokroviteljstvom i odobrenjem IVZ, koja je po nekoj logici odgovorna prema društvu. Takva kontrola mi ne izgleda samo umjesna, nego je to i način da se situacija ne razvije do te mjere da izbjegne kontroli. S druge strane, ako neko klanja privatno u kući sa društvom, to se teško može kontrolisati od strane IZ, ali u tom slučaju—i ako za to postoje razlozi—tu su i državni organi sigurnosti.
Pa, zadnjim pozivom IZ-e upućenim paradžematima, upravo se i bavi ova tema. IZ je pozvala "paradžemate" i njihove pristalice da se vrate pod okrilje iste. Sve ostalo, tipa UG-a, NVO-a i sl, morat će da se prepusti organima DB-a da prati njihov rad. Upravo to sam i pisao.
Međutim, kao što vidimo, na forumu ima laika, koji bi da ospore pravo IZ-i, kao nekakve krovne organizacije muslimana u BiH, čak i od onih koji nisu pripadnici iste. Valjda se vode mišlju da će se slabljenjem pozicije IZ BiH, oslabiti i pozicija Bošnjačkog naroda (što ima logike), i samim tim ojačati pozicije druga dva naroda (osipam se što ovo moram ovako rasklapati, ali ne može drugačije), pa staju na stranu oponenata IZ-e.
Tuga je što ne vide dalje od nosa, što ne uče iz nedavnih primjera dešavanja u Parizu i Istambulu (da ne nabrajam dalje), gdje slobodne "paradžematlije", bez nadzora neke, društveno odgovorne institucije, isplaniraju i izvedu teroristički akt. Kad se to, ne daj Bože, krene dešavati kod nas (opet kažem, ne daj Bože), kasno je upirati prstom u bilo koju individuu, bilo koju organizaciju, instituciju ili religiju. Kad nedužni, slučajni prolaznici počnu stradavati, neće biti bitno ni kako im je ime, ni jesu li vjernici ili nisu, jer kako vidimo, ovim budalama to uopšte nije ni bitno.
Zato je bitno očuvanje religijskih zajednica onakvim kakve su bile i do sad, njihov međusobni dijalog i tolerancija. Zato je bitno uništiti svaki mogući radikalni pokret, jer jedan povlači drugi, po automatizmu, zabraniti njihov rad i okupljanja na javnim površinama, dati odriješene ruke obavještajno-bezbjedosnim agencijama da se bave takvim slučajevima.
Dok nije kasno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1594 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Connaisseur Karlin »

Political Islam is a novelty in Bosnia, and its rise is seen as threatening to secular parties and non-Muslims. On the margins of society, a plethora of non-traditional Salafi and other Islamist groups have appeared, raising fears of terrorism. They are small, divided and largely non-violent, however, and the state and the Islamic community should work to integrate them further into society. Real instability and violence are more likely to come from clashing nationalisms.
The Islamic community (Islamska zajednica, IZ) in BiH is a religious organisation as well as an important political actor that has shaped Bosniaks’ national identity, though it has recently become more divided and disorganised. Its still influential and charismatic former leader, Mustafa ef. Cerić, ensured that Islam became a strong element in the post-war Bosniak nationalism of which he was a main author and promoter. He likewise linked the Bosniak cause to BiH, which, though also multi-ethnic, he argued, should be a nation-state for the Bosniaks, since Croats and Serbs already had countries of their own.
The election of a new grand mufti, Husein Kavazović, at the end of 2012, offers an opportunity to restructure and depoliticise the IZ and focus it on institutional reform. But the political Islam that Cerić promoted, based on the affirmation of a strong Bosniak identity, will be hard to let go as long as many Bosniaks feel that their state’s integrity is being challenged. Cerić remains active; he launched a World Bosniak Congress on 29 December 2012 that includes a strong presence from the Sandžak, a mixed, Muslim-majority region on the Serbia-Montenegro frontier. More than any of the small Salafi groups operating in Bosnia, further politicisation of the Bosniak cause may contribute to instability if it develops in opposition to the country’s other communities. To avoid dangerous escalation in nationalist conflict, the IZ and Bosnia’s other religious communities should:

withdraw from the partisan political arena by refraining from endorsement of parties or candidates;
and
commit to interfaith dialogue to seek common ground and shape a vision of the Bosnian state as the shared property of all three major communities.

Sarajevo/Brussels, 26 February 2013
izvor teksta je International Crisis Group : http://www.crisisgroup.org/en.aspx

Tekst jeste star 3 godine,a kako da je napisan danas!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1595 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by fatamorgana »

Ahmmed wrote:Ja bih samo da toplo pozdravim gospođu Fiju i njenu raju :D :run:
A ja toplo pozdravljam tebe Ahmmmmede sa 2 mm! :wink:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#1596 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by ABH017 »

A tri godine su jako dug period. :-)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#1597 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Ahmmed »

fatamorgana wrote:
Ahmmed wrote:Ja bih samo da toplo pozdravim gospođu Fiju i njenu raju :D :run:
A ja toplo pozdravljam tebe Ahmmmmede sa 2 mm! :wink:
:P
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1598 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Gojeni H »

nasa wrote:
asurbanipal wrote:
nasa wrote:Gledajuci da je tema o desavanjima I stanju unutar BiH bolje da ne sirimo sad na historiju I razlicite zemlje.

Eno i Fatmir širi nešto, samo ne zna šta...
vazno je da @sarjvox danima proziva IZ i prizeljkuje rusenje iste, a onda preporuci ovu ispovijest i historiju odanosti i dobrih zelja prema IZ :mrgreen:
Na ranu ga stavit' ... k'o so, da nikad ne zaraste.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#1599 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by KIseljak12 »

Kao neko ko dosta dobro poznaje Islam, ali ne vjeruje i ne praktikuje, zelim da pozdravim i podrzim tzv "paradzemate".

Nema zakonskog, moralnog ni logickog razloga da IZ u sprezi sa drzavom prisiljava ijednog covjeka, a kamo li citave dzemate da se prikljuce ili "nestanu". To je grubo narusavanje vjerskih sloboda koje vise lici na progon protestanata u doba reformacije u Evropi. Prve engleske kolonije u Americi su mahom formirale vjerske grupe bjezeci od progona svojih "umjerenih" sugradjana.

Ovi ljudi koji odbijaju autoritet IZ, bar znaju na cemu su, sta vjeruju, sta rade i za sta zive. Na racun IZ nemam nikakvu kritiku (a neki ce reci ni pravo da komentarisem), osim toga sto nije uredu da budu instrument politike (kao sto su bili prije, samo na drugi nacin) i politicara koji su opet instrument nekih trecih lica.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1600 Re: "Paradžemati": Reisovo posljednje zbogom "Novim muslimanima"

Post by Towelie »

KIseljak12 wrote:Kao neko ko dosta dobro poznaje Islam, ali ne vjeruje i ne praktikuje, zelim da pozdravim i podrzim tzv "paradzemate".

Nema zakonskog, moralnog ni logickog razloga da IZ u sprezi sa drzavom prisiljava ijednog covjeka, a kamo li citave dzemate da se prikljuce ili "nestanu". To je grubo narusavanje vjerskih sloboda koje vise lici na progon protestanata u doba reformacije u Evropi. Prve engleske kolonije u Americi su mahom formirale vjerske grupe bjezeci od progona svojih "umjerenih" sugradjana.

Ovi ljudi koji odbijaju autoritet IZ, bar znaju na cemu su, sta vjeruju, sta rade i za sta zive. Na racun IZ nemam nikakvu kritiku (a neki ce reci ni pravo da komentarisem), osim toga sto nije uredu da budu instrument politike (kao sto su bili prije, samo na drugi nacin) i politicara koji su opet instrument nekih trecih lica.
A imas li sta protiv teroristickih napada na policijske stanice ili protiv pucanja na kjafirkse ambasade?
Post Reply