Heavy Metal

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1626 Re: Heavy Metal

Post by ExNihilo »

Kako je čudesan Yuri Gagarin na obroncima stvarnosti.

User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1627 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

ferratilis wrote: 16/07/2021 18:16 I njihov stari pjevac je skoro izbacio novi materijal. Svaka im cast, jos se drze \m/

prije bih ovo izabrao no Maiden, it's just me ✌️
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1628 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

Mat Sinner & Ralph Scheepers su dobitna kombinacija👌

User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1629 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

UDO slavi 70ti rodjendan 👍

User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1630 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

eto dosta stare skole za danas :-D

Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1631 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

corolla02 wrote: 18/07/2021 21:00
ferratilis wrote: 16/07/2021 18:16 I njihov stari pjevac je skoro izbacio novi materijal. Svaka im cast, jos se drze \m/

prije bih ovo izabrao no Maiden, it's just me ✌️
Dobar album.

Najbolji Blaze album je "The Man Who Would Not Die"... dvije gitare ubijaju, isto kao da svaka voza nesto svoje ali tek dotle da niko ne skrece sa nekog glavnog kursa kojeg vodi vokal. Tako bih nekako opisao.
Pored toga, tu imas stvarno super pjesama - hitova kao npr. Robot i Samurai.

Nisam siguran da li bih birao Blazea kao i ti jer ne znamo kako zvuci cijeli Maiden album.
Iskreno, ne bih volio da bude slican ovoj pjesmi jer bi ispalo da se opet ponavlja.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1632 Re: Heavy Metal

Post by ExNihilo »

Pa i ne ponavljaju se ovdje baš. Ovo je pokušaj neke inkorporacije southern rock zvuka što je netipično za Maiden. Mada je mahom pokupila pozitivne kritike, problem s ovom pjesmom i jeste pokušaj da se inovira zvuk, ali na način koji im (po mom mišljenju) ne leži.

Ali početni riffovi jesu tipično maidenovski.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1633 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

ExNihilo wrote: 18/07/2021 23:40 Pa i ne ponavljaju se ovdje baš. Ovo je pokušaj neke inkorporacije southern rock zvuka što je netipično za Maiden. Mada je mahom pokupila pozitivne kritike, problem s ovom pjesmom i jeste pokušaj da se inovira zvuk, ali na način koji im (po mom mišljenju) ne leži.

Ali početni riffovi jesu tipično maidenovski.
Da southern rock! :) meni je licilo na Bon Jovi i Blaze of Glory fazon, Billy Kid, Santa Fe i to.

Svidja mi se ovaj fazon sa Knjigom Danijela.

Slazem se sa tim da to inoviranje zvuka nije bas savrseno jer ne lezi ni meni takav Maiden. Ja bih cak volio da se snimi nesto prosto pa neka lici na Fear Of The Dark album.

Jedini je ruska Aria do danas ostala vjerna Maiden zvuku iz 80ih :)
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#1634 Re: Heavy Metal

Post by mali_balon »

Nisam nesta odusevljen sa ovim maiden uratkom....brus na pocetku ko da se pati pa se onda ugrije glas pa dura do kraja......ostalo nako da vidmo sta ce jos izbacit.....mozda sam jos uvijek u 80im jbga.....
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1635 Re: Heavy Metal

Post by broj dva »

mali_balon wrote: 19/07/2021 10:34 Nisam nesta odusevljen sa ovim maiden uratkom....brus na pocetku ko da se pati pa se onda ugrije glas pa dura do kraja......ostalo nako da vidmo sta ce jos izbacit.....mozda sam jos uvijek u 80im jbga.....
Neke bendove volimo na racun istorije a ne sadasnjosti :D
Metallica do The Black Album, Maiden do Seventh Son,Slayer do...
Isto vrjedi za gomilu bendova, na racun stare slave im oprostimo nove grijehe. Sto je i normalno, jebi ga Maiden svira preko 40 godina da su bogovi morali su i nesto smeca napravit.
I iako su mi veoma dragi, bendovi poput Maiden, Slayer, Meshuggah...oni se u principu ne mjenjaju, izbaciju isti album, cesto jebeno dobar album ali stilski, konceptualno, muzicki...veoma slican onome sto su prije radili.
A nakon 30-40 godina dodje neko drugo vrjeme, neka nova muzika...
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#1636 Re: Heavy Metal

Post by mali_balon »

broj dva wrote: 19/07/2021 11:35
mali_balon wrote: 19/07/2021 10:34 Nisam nesta odusevljen sa ovim maiden uratkom....brus na pocetku ko da se pati pa se onda ugrije glas pa dura do kraja......ostalo nako da vidmo sta ce jos izbacit.....mozda sam jos uvijek u 80im jbga.....
Neke bendove volimo na racun istorije a ne sadasnjosti :D
Metallica do The Black Album, Maiden do Seventh Son,Slayer do...
Isto vrjedi za gomilu bendova, na racun stare slave im oprostimo nove grijehe. Sto je i normalno, jebi ga Maiden svira preko 40 godina da su bogovi morali su i nesto smeca napravit.
I iako su mi veoma dragi, bendovi poput Maiden, Slayer, Meshuggah...oni se u principu ne mjenjaju, izbaciju isti album, cesto jebeno dobar album ali stilski, konceptualno, muzicki...veoma slican onome sto su prije radili.
A nakon 30-40 godina dodje neko drugo vrjeme, neka nova muzika...
Naravno. Pa dobro moraju i oni eksperimentisati...to su kretivci moraju se nalaziti ....moraju malo i zglajzati...zabog stare slave im halalimo :mrgreen: ....ali ne treba biti ni iakljuciv...jbga sto kazes vremena se mjenjaju....nekom je danas ova wiring in the wall kao nama number of the beast itd itd....
Ali zato imamo i "nove" bendove i zanrove....... Goijra, bulet for my valentine, lamb of god, slipknot.,....
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1637 Re: Heavy Metal

Post by ExNihilo »

Powerwolf je izdao novi album. Delux izdanje donosi tri diska: album, orkestralnu verziju albuma, te naročito zanimljiv disk sa njihovim najvećim hitovima ali u prepjevu različitih vokalista metal svijeta. Mnoge od tih pjesama tako su dobile potpuno novi život jer su im vokalisti udhanuli malo njima bliske metal estetike.

Recimo, Nightside of Siberia u izvedbi Johan Hegga iz Amon Amartha tako je dobila neku melodic death metal varijantu.



Ili Kiss of the Cobra King u izvedbi Chris Harmsa iz Lord of the Lost ima neku eerie gothic patinu koja mi leži bolje od originala.



Dobar je i sam album. Evo jedna pjesma lijepog naziva. :D



Orkestralne verzije se obično ubace da se uzme više para, ali ovdje su zaista kvalitetno izvedene. Dokaz:



Uglavnom, rokam već par dana sva tri diska od-do, što je preko 2h muzike, i ne bude mi dosadno.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#1638 Re: Heavy Metal

Post by doktor78 »

mali_balon wrote: 19/07/2021 10:34 Nisam nesta odusevljen sa ovim maiden uratkom....brus na pocetku ko da se pati pa se onda ugrije glas pa dura do kraja....
Jbg, poslije pobijedjenog karcinoma grla ovo je odlično.
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#1639 Re: Heavy Metal

Post by mali_balon »

doktor78 wrote: 19/07/2021 17:02
mali_balon wrote: 19/07/2021 10:34 Nisam nesta odusevljen sa ovim maiden uratkom....brus na pocetku ko da se pati pa se onda ugrije glas pa dura do kraja....
Jbg, poslije pobijedjenog karcinoma grla ovo je odlično.
A i godine su tu jbga....
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1640 Re: Heavy Metal

Post by ExNihilo »

Najavljen je.

Image

Treći septembar.
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1641 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1642 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

mali_balon wrote: 19/07/2021 15:26
broj dva wrote: 19/07/2021 11:35

Neke bendove volimo na racun istorije a ne sadasnjosti :D
Metallica do The Black Album, Maiden do Seventh Son,Slayer do...
Isto vrjedi za gomilu bendova, na racun stare slave im oprostimo nove grijehe. Sto je i normalno, jebi ga Maiden svira preko 40 godina da su bogovi morali su i nesto smeca napravit.
I iako su mi veoma dragi, bendovi poput Maiden, Slayer, Meshuggah...oni se u principu ne mjenjaju, izbaciju isti album, cesto jebeno dobar album ali stilski, konceptualno, muzicki...veoma slican onome sto su prije radili.
A nakon 30-40 godina dodje neko drugo vrjeme, neka nova muzika...
Naravno. Pa dobro moraju i oni eksperimentisati...to su kretivci moraju se nalaziti ....moraju malo i zglajzati...zabog stare slave im halalimo :mrgreen: ....ali ne treba biti ni iakljuciv...jbga sto kazes vremena se mjenjaju....nekom je danas ova wiring in the wall kao nama number of the beast itd itd....
Ali zato imamo i "nove" bendove i zanrove....... Goijra, bulet for my valentine, lamb of god, slipknot.,....
Nikome nije Writting on the Wall bolji od TNOTB. Sve ostalo si u pravu.
Nadam se da ne slusas te ispod bendove vec da si ih samo naveo pod "nove". Mislim, ok su i to je to.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1643 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

doktor78 wrote: 19/07/2021 17:02
mali_balon wrote: 19/07/2021 10:34 Nisam nesta odusevljen sa ovim maiden uratkom....brus na pocetku ko da se pati pa se onda ugrije glas pa dura do kraja....
Jbg, poslije pobijedjenog karcinoma grla ovo je odlično.
Da. Ne bih rekao da se nesto vise pate nego sto je bilo na proslom albumu. Ne znam samo koliko je ovo "patiti" dobra rijec.
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#1644 Re: Heavy Metal

Post by mali_balon »

Piaty wrote: 20/07/2021 20:25
mali_balon wrote: 19/07/2021 15:26

Naravno. Pa dobro moraju i oni eksperimentisati...to su kretivci moraju se nalaziti ....moraju malo i zglajzati...zabog stare slave im halalimo :mrgreen: ....ali ne treba biti ni iakljuciv...jbga sto kazes vremena se mjenjaju....nekom je danas ova wiring in the wall kao nama number of the beast itd itd....
Ali zato imamo i "nove" bendove i zanrove....... Goijra, bulet for my valentine, lamb of god, slipknot.,....
Nikome nije Writting on the Wall bolji od TNOTB. Sve ostalo si u pravu.
Nadam se da ne slusas te ispod bendove vec da si ih samo naveo pod "nove". Mislim, ok su i to je to.
Slusam, zasto da ne....open mind.....slusam sta mi uhu milo
User avatar
corolla02
Posts: 10351
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1645 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#1646 Re: Heavy Metal

Post by black »

ExNihilo wrote: 19/07/2021 21:07 Najavljen je.

Image

Treći septembar.
User avatar
Better Man
Posts: 16686
Joined: 01/10/2006 20:10

#1647 Re: Heavy Metal

Post by Better Man »

Nova stvar od legendarnog Iron Maidena mi je dobra. Naravno, svaki bend ima nekih kriznih momenata. Mislim da jedino Nick Cave nikad nije imao kriznih momenata u stvaralaštvu. Period nakon albuma Seventh Son Of A Seventh Son je bio krizni. Bilo je dobrih pjesama, ali u globalu ti albumi su bili tanki. Povratkom Dickinsona i Adriana Smitha ( za one koji nisu upoznati, kad je Steve Harris s njima dvojicom razgovarao o povratku u bend, jedini uslov njih dvojice je bio da Janick Gers ostane član benda, što je po meni veliki plus za bend) Maideni se vraćaju na pravi kolosijek i od albuma Brave New World ponovo briljiraju i nisu ništa loše snimili. Naravno, nas stare poštovaoce još iz perioda osamdesetih kad smo ih i počeli slušati i kad smo ih zavoljeli, albumi iz tih godina više leže i više volimo taj period, ali ovaj period od 2000. godine do danas je jednako briljantan kao i te osamdesete. Meni lično najbolji album,a i omot albuma je The Number Of The Beast (inače ta rana faza kad su u pitanju njihovi albumi i omoti imaju za mene neku mistiku). Moja prva ploča od Iron Maiden koju sam kupio u nekadašnjoj robnoj kući Sarajki. Glede njihovih turneja i koncerata, lično za mene njihova najbolja i najspektakularnija turneja je bila World Slavery Tour na kojoj su promovisali jedan od svojih najboljih albuma Powerslave (poslije The Number.., moj najdraži album, a posebno legendarna stvar Rime of the Ancient Mariner, kad Murray i Smith,a na replici te turneje i Gers sviraju čuveni solo i to tako sinhronizovano kao da je jedna gitara u pitanju, a ne dvije odnosno tri, čisto ludilo i perverzija). Na toj turneji su održali 189 koncerata u nepunih godinu dana. Bio sam isuviše mlad da bi ih tad gledao (srećom, gledao sam ih 10.08.2008.g. na replici te turneje u Splitu na Poljudu i zadovoljio svoju dušu, a gledao sam ih i na replici Seventh Tour Of A Seventh Tour nazvanoj Maiden England turneje na kojoj su promovisali Seventh Son Of A Seventh Son), a održali su dva koncerta u tadašnjoj Jugoslaviji. Oba su bila na početku turneje u Beogradu 18-og augusta na Sajmištu i u Ljubljani 19-og augusta u hali Tivoli 1984. godine. Na Somewhere Tour su imali 3 koncerta u Jugoslaviji i to otvaranje turneje u Beogradu u hali Pionir 10.09.1986.g, u Zagrebu u Domu sportova 11.09.1986.g i u Ljubljani u hali Tivoli 12.1986.g. Koncert u Beogradu je otvoren pjesmom The Loneliness of the Long Distance Runner sa Albuma Somewhere In Time, što je prvi i posljednji put da se ta pjesma našla na njihovoj set listi. Jedini minus njihovih koncerata je dužina istih. Još od prvog koncerta, dužina istih je za moj pojam je kratka. Njihovi koncerti traju max 100 do 110 minuta. Što je zaista kratko. Savršeno sviraju i praše, ali kratko. i Još jedna stvar. Svi njihovi koncerti na određenoj turneji su predvidivi. Oni ztvrde jednu set listu i na svakom koncertu je identična set lista i redoslijed izvođenja pjesama. Tek ponekad se zna malo set lista izmijeniti. To su radili upravo na čuvenoj World Slavery Tour na nekim koncertima i replici iste turneje. Kad su koncerti u pitanju, najveći kralj je Bruce Springsteen sa svojim E Street Bandom. Njegovi koncertzi traju 3 do 4 i pol sata. Ni jedan koncert mu nije isti kad je u pitanju set lista. Nikad ne znaš s kojom će pjesmom otvoriti koncert, a kojom zatvoriti i redoslijed pjesama je uvijek drugačiji i uvijek pomalo mijenja set listu.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1649 Re: Heavy Metal

Post by tranquil »

Better Man wrote: 22/07/2021 09:35 Nova stvar od legendarnog Iron Maidena mi je dobra. Naravno, svaki bend ima nekih kriznih momenata. Mislim da jedino Nick Cave nikad nije imao kriznih momenata u stvaralaštvu. Period nakon albuma Seventh Son Of A Seventh Son je bio krizni. Bilo je dobrih pjesama, ali u globalu ti albumi su bili tanki. Povratkom Dickinsona i Adriana Smitha ( za one koji nisu upoznati, kad je Steve Harris s njima dvojicom razgovarao o povratku u bend, jedini uslov njih dvojice je bio da Janick Gers ostane član benda, što je po meni veliki plus za bend) Maideni se vraćaju na pravi kolosijek i od albuma Brave New World ponovo briljiraju i nisu ništa loše snimili. Naravno, nas stare poštovaoce još iz perioda osamdesetih kad smo ih i počeli slušati i kad smo ih zavoljeli, albumi iz tih godina više leže i više volimo taj period, ali ovaj period od 2000. godine do danas je jednako briljantan kao i te osamdesete. Meni lično najbolji album,a i omot albuma je The Number Of The Beast (inače ta rana faza kad su u pitanju njihovi albumi i omoti imaju za mene neku mistiku). Moja prva ploča od Iron Maiden koju sam kupio u nekadašnjoj robnoj kući Sarajki. Glede njihovih turneja i koncerata, lično za mene njihova najbolja i najspektakularnija turneja je bila World Slavery Tour na kojoj su promovisali jedan od svojih najboljih albuma Powerslave (poslije The Number.., moj najdraži album, a posebno legendarna stvar Rime of the Ancient Mariner, kad Murray i Smith,a na replici te turneje i Gers sviraju čuveni solo i to tako sinhronizovano kao da je jedna gitara u pitanju, a ne dvije odnosno tri, čisto ludilo i perverzija). Na toj turneji su održali 189 koncerata u nepunih godinu dana. Bio sam isuviše mlad da bi ih tad gledao (srećom, gledao sam ih 10.08.2008.g. na replici te turneje u Splitu na Poljudu i zadovoljio svoju dušu, a gledao sam ih i na replici Seventh Tour Of A Seventh Tour nazvanoj Maiden England turneje na kojoj su promovisali Seventh Son Of A Seventh Son), a održali su dva koncerta u tadašnjoj Jugoslaviji. Oba su bila na početku turneje u Beogradu 18-og augusta na Sajmištu i u Ljubljani 19-og augusta u hali Tivoli 1984. godine. Na Somewhere Tour su imali 3 koncerta u Jugoslaviji i to otvaranje turneje u Beogradu u hali Pionir 10.09.1986.g, u Zagrebu u Domu sportova 11.09.1986.g i u Ljubljani u hali Tivoli 12.1986.g. Koncert u Beogradu je otvoren pjesmom The Loneliness of the Long Distance Runner sa Albuma Somewhere In Time, što je prvi i posljednji put da se ta pjesma našla na njihovoj set listi. Jedini minus njihovih koncerata je dužina istih. Još od prvog koncerta, dužina istih je za moj pojam je kratka. Njihovi koncerti traju max 100 do 110 minuta. Što je zaista kratko. Savršeno sviraju i praše, ali kratko. i Još jedna stvar. Svi njihovi koncerti na određenoj turneji su predvidivi. Oni ztvrde jednu set listu i na svakom koncertu je identična set lista i redoslijed izvođenja pjesama. Tek ponekad se zna malo set lista izmijeniti. To su radili upravo na čuvenoj World Slavery Tour na nekim koncertima i replici iste turneje. Kad su koncerti u pitanju, najveći kralj je Bruce Springsteen sa svojim E Street Bandom. Njegovi koncertzi traju 3 do 4 i pol sata. Ni jedan koncert mu nije isti kad je u pitanju set lista. Nikad ne znaš s kojom će pjesmom otvoriti koncert, a kojom zatvoriti i redoslijed pjesama je uvijek drugačiji i uvijek pomalo mijenja set listu.
Ne znam, možda je stvar ukusa, ali meni su prva tri poslije Dickinsonovog povratka tanki i mlaki (dakle "Brave New World", "Dance of Death" i "A Matter of Life and Death"), ali zato sa "The Final Frontier" i "The Book of Souls" ponovo deru guzove, naravno ne kao osamdesetih ali nije loše. Senjutsu za sada izgleda kao logičan nastavak zadnja dva, što opet nije loše.

S druge strane, "No Prayer for the Dying" i "Fear of the Dark" su mi nešto draži nego većini fanova. Možda zato što sam ih ja otkrivao u tom periodu.

Moje mišljenje (i mislim većine fanova) je takođe i da bi dva Bailey albuma sigurno bila puno bolja, i bolje primljeni od fanova, da su pjesme iste, ali sa Bruce-om na vokalu. To tvrdim kada vidim koliko je Bruce uživo "popravio" neke od pjesama s tog albuma:

Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1650 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

@Better Man

Postovanje.

Bas je lijepo procitati svaciju pricu vezanu za Maiden, a posebno vas starijih. Ja sam za nekoh 10-12 godina iza vas. Maiden zavolio u eri grungea, alter rocka, nu metala i techno-dance.

Inace, ove godine su slatke muke. Iron Maiden, Helloween i Brainstorm. To je sto ja volim.

Ali evo i Powerwolfa i Blazea sa zanimljivim albumom i gomile manjih bendova.

Eto i bosanska Krv se vratila. Vise bih volio da novi album vise lici na ranije ali sad je to nevazno. Bitno je da su i oni tu.
Post Reply