Heavy Metal

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#1651 Re: Heavy Metal

Post by Better Man »

Evo novih pjesama!! Odlični!!

User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#1652 Re: Heavy Metal

Post by Better Man »

User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#1653 Re: Heavy Metal

Post by Better Man »

User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#1654 Re: Heavy Metal

Post by Better Man »

User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#1655 Re: Heavy Metal

Post by Better Man »

User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#1656 Re: Heavy Metal

Post by Better Man »

tranquil wrote: 22/07/2021 14:16
Better Man wrote: 22/07/2021 09:35 Nova stvar od legendarnog Iron Maidena mi je dobra. Naravno, svaki bend ima nekih kriznih momenata. Mislim da jedino Nick Cave nikad nije imao kriznih momenata u stvaralaštvu. Period nakon albuma Seventh Son Of A Seventh Son je bio krizni. Bilo je dobrih pjesama, ali u globalu ti albumi su bili tanki. Povratkom Dickinsona i Adriana Smitha ( za one koji nisu upoznati, kad je Steve Harris s njima dvojicom razgovarao o povratku u bend, jedini uslov njih dvojice je bio da Janick Gers ostane član benda, što je po meni veliki plus za bend) Maideni se vraćaju na pravi kolosijek i od albuma Brave New World ponovo briljiraju i nisu ništa loše snimili. Naravno, nas stare poštovaoce još iz perioda osamdesetih kad smo ih i počeli slušati i kad smo ih zavoljeli, albumi iz tih godina više leže i više volimo taj period, ali ovaj period od 2000. godine do danas je jednako briljantan kao i te osamdesete. Meni lično najbolji album,a i omot albuma je The Number Of The Beast (inače ta rana faza kad su u pitanju njihovi albumi i omoti imaju za mene neku mistiku). Moja prva ploča od Iron Maiden koju sam kupio u nekadašnjoj robnoj kući Sarajki. Glede njihovih turneja i koncerata, lično za mene njihova najbolja i najspektakularnija turneja je bila World Slavery Tour na kojoj su promovisali jedan od svojih najboljih albuma Powerslave (poslije The Number.., moj najdraži album, a posebno legendarna stvar Rime of the Ancient Mariner, kad Murray i Smith,a na replici te turneje i Gers sviraju čuveni solo i to tako sinhronizovano kao da je jedna gitara u pitanju, a ne dvije odnosno tri, čisto ludilo i perverzija). Na toj turneji su održali 189 koncerata u nepunih godinu dana. Bio sam isuviše mlad da bi ih tad gledao (srećom, gledao sam ih 10.08.2008.g. na replici te turneje u Splitu na Poljudu i zadovoljio svoju dušu, a gledao sam ih i na replici Seventh Tour Of A Seventh Tour nazvanoj Maiden England turneje na kojoj su promovisali Seventh Son Of A Seventh Son), a održali su dva koncerta u tadašnjoj Jugoslaviji. Oba su bila na početku turneje u Beogradu 18-og augusta na Sajmištu i u Ljubljani 19-og augusta u hali Tivoli 1984. godine. Na Somewhere Tour su imali 3 koncerta u Jugoslaviji i to otvaranje turneje u Beogradu u hali Pionir 10.09.1986.g, u Zagrebu u Domu sportova 11.09.1986.g i u Ljubljani u hali Tivoli 12.1986.g. Koncert u Beogradu je otvoren pjesmom The Loneliness of the Long Distance Runner sa Albuma Somewhere In Time, što je prvi i posljednji put da se ta pjesma našla na njihovoj set listi. Jedini minus njihovih koncerata je dužina istih. Još od prvog koncerta, dužina istih je za moj pojam je kratka. Njihovi koncerti traju max 100 do 110 minuta. Što je zaista kratko. Savršeno sviraju i praše, ali kratko. i Još jedna stvar. Svi njihovi koncerti na određenoj turneji su predvidivi. Oni ztvrde jednu set listu i na svakom koncertu je identična set lista i redoslijed izvođenja pjesama. Tek ponekad se zna malo set lista izmijeniti. To su radili upravo na čuvenoj World Slavery Tour na nekim koncertima i replici iste turneje. Kad su koncerti u pitanju, najveći kralj je Bruce Springsteen sa svojim E Street Bandom. Njegovi koncertzi traju 3 do 4 i pol sata. Ni jedan koncert mu nije isti kad je u pitanju set lista. Nikad ne znaš s kojom će pjesmom otvoriti koncert, a kojom zatvoriti i redoslijed pjesama je uvijek drugačiji i uvijek pomalo mijenja set listu.
Ne znam, možda je stvar ukusa, ali meni su prva tri poslije Dickinsonovog povratka tanki i mlaki (dakle "Brave New World", "Dance of Death" i "A Matter of Life and Death"), ali zato sa "The Final Frontier" i "The Book of Souls" ponovo deru guzove, naravno ne kao osamdesetih ali nije loše. Senjutsu za sada izgleda kao logičan nastavak zadnja dva, što opet nije loše.

S druge strane, "No Prayer for the Dying" i "Fear of the Dark" su mi nešto draži nego većini fanova. Možda zato što sam ih ja otkrivao u tom periodu.

Moje mišljenje (i mislim većine fanova) je takođe i da bi dva Bailey albuma sigurno bila puno bolja, i bolje primljeni od fanova, da su pjesme iste, ali sa Bruce-om na vokalu. To tvrdim kada vidim koliko je Bruce uživo "popravio" neke od pjesama s tog albuma:

Meni su dobra, a posebno A Matter Of Life And Death, nakon njega ide Dance Of Death i na kraju Brave New World. To je moj poredak ta tri albuma. No Prayer for the Dying je i meni drag. Naslovna pjesma i Mother Russia su mi najdraže. Sjećam se kad je album izašao 1990. godine. Jedne subote, mislim da je bio septembar ili eventualno oktobar, ja busom u Sarajevo i moja redovna stanica Jugoton u bivšoj Miskinovoj ulici. Ulazim unutra i vidim u rafu izloženu ploču No Prayer for the Dying. Tek im stigla i odmah je uzmem. Tad im je isto stigla i ploča od Sonic Youth - Goo. To je bila revolucija, jer je to bio prvi album osd Sonic Youth licencno objavljen kod nas. Naravno da sam i tu ploču nabavio. Sigrno da bi i X Factor i Virtual XI bili daleko bolji da ih je Bruce snimio i otpjevao. Uživo je to potvrdio. Upravo je slab interes za koncrte i albume s Baileyom bio razlog da Steve Harris ode do Dickinsona i da ga nagovori da se vrati u Maiden. Tu je bio prisutan i Adrian Smith i dogovoreno je da se obojica vrate. Jedini uslov koji su njih dvojica postavili, a već sam ga spomenuo u postu prije, bio je da se Janick Gers zadrži u grupi. Znači da ne bude otpušten zbog Smithovog povratka. Harris je bez riječi pristao i to je bio pravi dobitak za grupu.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#1657 Re: Heavy Metal

Post by 88Sioux »

Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1658 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

@Better Man

Ne bih se ja slozio to za Blaze Bailey-ja.

X Factor je meni jedan od omiljenih albuma i ne bi nikada mogao zvucati onako dobro da nije pjevao Blaze na njemu. Teska, sumorna i mracna atmosfera, specifican zvuk bubnjeva i koristenje klavijatura - sve je podredjeno i podeseno Blazeu.

Virtual mi nije ni blizu X Factora ali Como Estais Amigo, takodjer samo moze Blaze pjevati.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#1659 Re: Heavy Metal

Post by Satrap_Darije »

Piaty wrote: 24/07/2021 20:39 @Better Man

Ne bih se ja slozio to za Blaze Bailey-ja.

X Factor je meni jedan od omiljenih albuma i ne bi nikada mogao zvucati onako dobro da nije pjevao Blaze na njemu. Teska, sumorna i mracna atmosfera, specifican zvuk bubnjeva i koristenje klavijatura - sve je podredjeno i podeseno Blazeu.

Virtual mi nije ni blizu X Factora ali Como Estais Amigo, takodjer samo moze Blaze pjevati.
Problem Iron Maidena što nikad nisu previše pažnje pridavali produkciji tj. zvuku na albumima. Možda najbolje po pitanju samoga zvuka što je ijedan poznati član benda ikada poslao na tržište je Tyranny of Souls, "solo" album Brucea Dickinsona.

Iron Maiden je uvijek žrtvovao snagu gitara radi basa Stevea Harrisa. Na X Factoru bas ima totalnu dominaciju, a ostali instrumenti loše kotiraju u konačnom miksu. Svemu fali snage i energije.
Kada su bubnjevi u pitanju na tom albumu ko da su Nicku McBraina vezali lancima i onda ga pustili da bubnja.

Ogromna je razlika kada čuješ Sign of the Cross na albumu ili kada isto čuješ na DVD-u Rock in Rio.
Isto vrijedi i za Clansman sa Virtual XI. Dan i noć razlika, nije samo do pjevača nego i do cjelokupne energije banda te post-produkcije.

Nije to samo do Blazea Bayleya. On nije vrhunski pjevač, ali poslušaj njegove albume nakon Maidena npr. Silicon Messiah kojeg je mixao Andy Sneap, ili The Man Who Would Not Die kojeg je producirao netko drugi, oba su vrhunska heavy metal albuma.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#1660 Re: Heavy Metal

Post by Satrap_Darije »

Better Man wrote: 22/07/2021 21:37 Evo novih pjesama!! Odlični!!

Mislim da ovo nije Iron Maiden, čuje se dupli bas na bubnjevima i produkcija je drugačija nego na singlu kojeg su već pustili.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#1661 Re: Heavy Metal

Post by Satrap_Darije »

Better Man wrote: 22/07/2021 21:40
Molim te makni videa. Ništa od ovoga što si stavio nije Iron Maiden.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#1662 Re: Heavy Metal

Post by Satrap_Darije »

....
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1663 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1664 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

@Better Man

Ocekivao sam da BetterMan razlikuje band Aria i Maiden?

Eto koliko je i ta Aria vrhunski band.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1665 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

O.k. kada smo vec kod Maidena sada, ja bih Maiden albume poredao ovako (prva 4 bas bas baaas mnogo volim, od 5 do 14 oni koje malo manje volim, 15 i 16 nikada nisam mogao u fullu slusati).

1. Seventh Son Of A Seventh Son
2. Somewhere In Time
3. Powerslave
4. The X Factor

5. Dance Of Death
6. The Number Of The Beast
7. No Prayer For The Dying
8. Piece Of Mind
9. Brave New World
10. Killers
11. Fear Of The Dark
12. Book Of Souls
13. Iron Maiden
14. A Matter Of Life And Death

15. Virtual
16. Final Frontier
Last edited by Piaty on 26/07/2021 00:24, edited 1 time in total.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#1666 Re: Heavy Metal

Post by Better Man »

Piaty wrote: 25/07/2021 22:07 @Better Man

Ocekivao sam da BetterMan razlikuje band Aria i Maiden?

Eto koliko je i ta Aria vrhunski band.
Vidi. Vidio klipove na youtube i postavio. Nisam ni poslušao, jer nisam imao vremena. Evo tek kad su me upozorili, poslušam i vidim da nisu oni.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1667 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

Better Man wrote: 26/07/2021 00:10
Piaty wrote: 25/07/2021 22:07 @Better Man

Ocekivao sam da BetterMan razlikuje band Aria i Maiden?

Eto koliko je i ta Aria vrhunski band.
Vidi. Vidio klipove na youtube i postavio. Nisam ni poslušao, jer nisam imao vremena. Evo tek kad su me upozorili, poslušam i vidim da nisu oni.
:thumbup:
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1668 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

Umro Joey Jordison iz Slipknota, po mnogima jedan od najboljih metal bubnjara ikad.

Nakon Alexi-ja iz COB-a, ode jos jedna legenda ciji je vrhunac bio kasnih devedetih i pocetka dvijehiljaditih.

R.i.P braco
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1669 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

Eno I onaj vocal iz Metal Churcha se preselio na bolji svijet, Howe

ZZ Top basista takodjer :sad:
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1670 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

zato su veliki jbg

Image
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1671 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

corolla02 wrote: 29/07/2021 02:20 Eno I onaj vocal iz Metal Churcha se preselio na bolji svijet, Howe

ZZ Top basista takodjer :sad:
U 3 dana, Howe, Jordison i Hill!
Previse brate.

Pokoj im dusi!
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1672 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1673 Re: Heavy Metal

Post by ExNihilo »

Nakon što je Iron Maiden najavio novi album već u septembru, Dream Theater najavljuje album za oktobar. A onda nas je i Running Wild obradovao za oktobar.

Image

Image

Bit će muzički radosna jesen.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1043
Joined: 23/02/2020 14:50

#1674 Re: Heavy Metal

Post by ANamelessGhoul »

Vala i jedni i drugi nisu morali :D Meni DT bez Portnoya nije to to, a RW smece odavno
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1675 Re: Heavy Metal

Post by ExNihilo »

Nije loš ovaj side projekat dijela Nightwish ekipe - Auri. Nije baš metal, više akustična muzika uz campfire. :D

Post Reply