najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#726 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by dale cooper »

Sheeran doduše jeste nepopravljiva grozota. :run: :mrgreen:
Nierika
Posts: 4079
Joined: 17/03/2020 00:41

#727 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by Nierika »

Ja za pjesmu/album kažem da je napisan po formuli kad ne uspijem prepoznati autorski pečat. Btw, za Grace Wanderwaal (djevojčica koja je pobijedila na American Idol prije nekoliko godina, svira ukulele, piše muziku i tekstove) kažu da je nasljednica Taylor Swift. :D
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1043
Joined: 23/02/2020 14:50

#728 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by ANamelessGhoul »

Bravo za avatar Cooperu. Jedan od najboljih albuma ikada
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#729 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 19/11/2021 01:37
Tito_i_Partija wrote: 19/11/2021 01:22

To ti je u suštini Adele, Taylor Swift, i Ed Sheeran. Okupiš stihopisce i producente oko sebe i samo udaraš po starim, provjerenim formulama. Originalnost nije bitna, samo je bitno da je jednostavno i zarazno da se ljudima vrti u glavi po cijeli dan.
Pa većina pop muzike je uvijek funkcionisala na sličan način. Nije to ništa nužno loše. I Taylor i Adele imaju fenomenalnih momenata
(Taylor mi je posebno draga) i obje imaju ogroman i presudan input kod pisanja i realiziranja svojih pjesama i albuma.
Nije pop muzika uvijek funkcionisala na isti način, to nije tačno. Ono što danas vidimo u pop muzici je trend da se muzičari uhvate za neki gimmick i samo to unovčavaju. Evo recimo Adele napravi tri jebena albuma isključivo o raskidu, i postade ikona žena koje misle da su postale žrtva kroz raskid svojih veza. I još joj ovaj njen skorašnji razdvod dođe k'o kec na desetku da može i po bivšem malo srat'. Odlična pjevačica vokalno, al' su njene pjesme začinjene ogromnom dozom patetike po šablonu, koje njeni fanovi neupitno žderu iz albuma u album.

Taylor Swift isto tako, vječita tinejdzerka iako joj je više od 30 godina u guzici, svojim pjesmama se udvara curicama koje su još u školi i koje još nisu vidjele pravog života. Tekstovi plitki k'o list papira, pjesme i melodije k'o recitacije iz obdaništa.

I onda pogledaš pop zvijezde iz 70ih i 80ih. Donna Summer, ABBA, Michael Jackson, Madonna, Prince...sve jebeni inovator do inovatora, ljudi koji su maltene sa svakim albumom mijenjali sferu i obim pop muzike. K'o što vidim npr. i u video igrama, trend sada nije više stvaranje novog i originalnog, nego lijeno unovčavanje već davno provjerene formule. Minimum effort for maximum money.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#730 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 19/11/2021 14:10
dale cooper wrote: 19/11/2021 01:37

Pa većina pop muzike je uvijek funkcionisala na sličan način. Nije to ništa nužno loše. I Taylor i Adele imaju fenomenalnih momenata
(Taylor mi je posebno draga) i obje imaju ogroman i presudan input kod pisanja i realiziranja svojih pjesama i albuma.
Nije pop muzika uvijek funkcionisala na isti način, to nije tačno. Ono što danas vidimo u pop muzici je trend da se muzičari uhvate za neki gimmick i samo to unovčavaju. Evo recimo Adele napravi tri jebena albuma isključivo o raskidu, i postade ikona žena koje misle da su postale žrtva kroz raskid svojih veza. I još joj ovaj njen skorašnji razdvod dođe k'o kec na desetku da može i po bivšem malo srat'. Odlična pjevačica vokalno, al' su njene pjesme začinjene ogromnom dozom patetike po šablonu, koje njeni fanovi neupitno žderu iz albuma u album.

Taylor Swift isto tako, vječita tinejdzerka iako joj je više od 30 godina u guzici, svojim pjesmama se udvara curicama koje su još u školi i koje još nisu vidjele pravog života. Tekstovi plitki k'o list papira, pjesme i melodije k'o recitacije iz obdaništa.

I onda pogledaš pop zvijezde iz 70ih i 80ih. Donna Summer, ABBA, Michael Jackson, Madonna, Prince...sve jebeni inovator do inovatora, ljudi koji su maltene sa svakim albumom mijenjali sferu i obim pop muzike. K'o što vidim npr. i u video igrama, trend sada nije više stvaranje novog i originalnog, nego lijeno unovčavanje već davno provjerene formule. Minimum effort for maximum money.
Ja sam pričao o tome da su uvijek postojali profesionalni songwriteri kojima je pisanje pjesama bio posao i neka vrsta zanata.
Što ne znači da je to bilo bez strasti, inspiracije ili kvalitete. Naprotiv, neke od temelja popularne muzike su postavili takvi
autori. Još od ranih dana pop muzike su postojali songwriterski timovi. Pa si tako imao jedan Brill Building sa Burt Bacharachom
i Hal Davidom, Garry Goffinom i Carole King, Jerry Leiberom i Mike Stollerom koji su za druge napisali desetine pjesama koje se danas
smatraju pop klasicima i evergreenima. Imao si Motown sa producentsko/songwriterskim timom Holland–Dozier–Hollandom koji
su u vrijeme dominacije Motown soula na godišnjoj bazi kao na traci izbacivali tuce hitova za gotovo sve Motown izvođače
koji su i danas temelji ove muzike.

Za spomenutu Donnu Summer je najbolje pjesme napisao i producirao Giorgio Moroder. Jacksonov ključni saradnik je bio
producentski i aranžerski titan Quincy Jones. Madonna je opet svoje najbolje radove ostvarile u suradnji sa Patrickom Leonardom.

Tako da stvari nisu baš crno bijele. I ovo za recimo Taylor Swift nije tačno, to može reći neko ko nije dovoljno slušao, ili je čuo
ovlaš nekoliko random hitova. Ima ona i sjajnih pjesama i sjajnih tekstova. A u zadnjih par godina se jasno vidi njeno sazrijevanje
kao autora, posebice sa prošlogodišnjim albumima Folklore/Evermore punim klasične folk topline i intimne instrospekcije koja podsjeća
na neke songwriterske legende iz 60-tih i 70-tih.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#731 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by Tito_i_Partija »

Ne pričamo o istoj stvari, al' nema veze. Samo da kažem da nisam nikog vidio da toliko brani Taylor Swift k'o ti. Baš si tinejdžerka u srcu. :lol:

Što se tiče producenata, njihove kontribucije se često uveličavaju na račun umjetnika. Evo baš danas čitam članak u Guardianu o Williamu Orbitu, koji je bio ko-producent meni daleko najboljeg pop albuma devedesetih, Ray of Light, koji sam kaže da je maltene sramotno koliko se Madonnine producentske sposobnosti umanjuju. On je dobio jako puno kredita za produciranje tog albuma, dok je ustvari ona njega gurala cijelo vrijeme.

https://www.theguardian.com/music/2021/ ... liam-orbit

Ista stvar i sa Jacksonom i Quincy Jonesom. Jedino bi možda izdvojio Summer/Moroder/Bellotte kombinaciju k'o neku pravu, ravnopravnu simbiozu izmedju umjetnika i producenta.
User avatar
LSD
Posts: 27169
Joined: 24/07/2007 08:26

#732 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by LSD »

E što ne mogu King Crimson, a pogotovu njihov prvi album :skoljka:
User avatar
nepass1
Posts: 9437
Joined: 06/07/2017 07:35

#733 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by nepass1 »

Huseinbegovic, aleksandra radovic, toni cetinski

Ovo grand pink i folovi uopste ne postoji za mene
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#734 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 19/11/2021 16:13 Ne pričamo o istoj stvari, al' nema veze. Samo da kažem da nisam nikog vidio da toliko brani Taylor Swift k'o ti. Baš si tinejdžerka u srcu. :lol:

Što se tiče producenata, njihove kontribucije se često uveličavaju na račun umjetnika. Evo baš danas čitam članak u Guardianu o Williamu Orbitu, koji je bio ko-producent meni daleko najboljeg pop albuma devedesetih, Ray of Light, koji sam kaže da je maltene sramotno koliko se Madonnine producentske sposobnosti umanjuju. On je dobio jako puno kredita za produciranje tog albuma, dok je ustvari ona njega gurala cijelo vrijeme.

https://www.theguardian.com/music/2021/ ... liam-orbit

Ista stvar i sa Jacksonom i Quincy Jonesom. Jedino bi možda izdvojio Summer/Moroder/Bellotte kombinaciju k'o neku pravu, ravnopravnu simbiozu izmedju umjetnika i producenta.
Pa govorili smo o formulama u pisanju pop muzike. One
su oduvijek postojale. Moj stav je da to ne mora biti
losa stvar, a naveo sam i neke historijske primjere.
Eh sad druga stvar je ako tebi nisu po volji danasnji pop
pisci i njihove formule. To je stvar ukusa, a vjerovatno i
godina. Vecina danasnjih mainstream stvari nije ni po
mom ukusu, ali voljan sam makar poslusati i svako malo
naletim na nesto dobro. Kao Taylor. :D Ali ima gomile
i drugih vrsta muzike koje jesu po mom ukusu i koje nimalo
ne zaostaju sa najboljom muzikom iz prethodnih dekada.

Ja niposto ne zelim da umanjim ni Madonnine ni MJ-eve
kontribucije sopstvenim radovima. One su naravno kljucne.
Ono sto hocu da kazem je da su najvece pop zvijezde uvijek
imale odlicne saradnike i fasilitatore koji su ih gurali onu
ekstra milju do velicanstvenosti.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#735 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by dale cooper »

LSD wrote: 19/11/2021 16:26 E što ne mogu King Crimson, a pogotovu njihov prvi album :skoljka:
Odlican album, ali mi nije njihov nadrazi. To je Red.
User avatar
LSD
Posts: 27169
Joined: 24/07/2007 08:26

#736 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by LSD »

dale cooper wrote: 19/11/2021 16:44
LSD wrote: 19/11/2021 16:26 E što ne mogu King Crimson, a pogotovu njihov prvi album :skoljka:
Odlican album, ali mi nije njihov nadrazi. To je Red.
:mrgreen: :mrgreen:

Poseidon bolji, al hajd.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#737 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by dale cooper »

LSD wrote: 19/11/2021 17:05
dale cooper wrote: 19/11/2021 16:44

Odlican album, ali mi nije njihov nadrazi. To je Red.
:mrgreen: :mrgreen:

Poseidon bolji, al hajd.
Poseidon mi nije ni u top 5. :D

Red > Larks Tongues In Aspic > Starless And Bible Black > In The Court Of Crimson King > Discipline
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1043
Joined: 23/02/2020 14:50

#738 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by ANamelessGhoul »

Bas dva dana njih samo slusam, evo upravo Red finisiro :D
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#739 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by Piaty »

Billie Elish. Vrhunska prevara!
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#740 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by dale cooper »

ANamelessGhoul wrote: 19/11/2021 18:14 Bas dva dana njih samo slusam, evo upravo Red finisiro :D
:thumbup:
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#741 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by no_sikiriki »

Piaty wrote: 19/11/2021 22:09 Billie Elish. Vrhunska prevara!
:thumbup: yess! njena muzika me čini anksioznom :D
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#742 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by ljubicasti limun »

sherbett wrote: 19/11/2021 00:53 Mia Dimsic
Znaci jedina pjevacica na cije pjesme gasim radio na 5 minuta
Ajme. Ne zna se sta je gore, njen glas, pjesmuljci, izigravanje nevinasca ili to sto ju neko gura (Skoro). Andrea Andrassi je prije par godina napisala kolumnu (T)ko j.... Miu Dimsic :D Iako je kolumna mislim u biti bila u njenu odbranu, naslov je pitai ono sto se svi pitamo.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#743 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by Piaty »

no_sikiriki wrote: 19/11/2021 22:21
Piaty wrote: 19/11/2021 22:09 Billie Elish. Vrhunska prevara!
:thumbup: yess! njena muzika me čini anksioznom :D
Eh bas anksioznost izaziva.
Primjetio sam da se pojavila gomila tih pjevaca koji mekecu. Ono je meketanje. Ma nije ni to meketanje. Nije nista.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#744 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by dale cooper »

Hrvatska ima poprilično dobru nezavisnu kantautorsku muzičku scenu. Šteta što takve ljude rijetko možeš vidjeti i čuti po tv i radio i
stanicama u Hrvatskoj.
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#745 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by billy organ »

no_sikiriki wrote: 19/11/2021 22:21
Piaty wrote: 19/11/2021 22:09 Billie Elish. Vrhunska prevara!
:thumbup: yess! njena muzika me čini anksioznom :D

:thumbup:
Nikad necu razumijeti toliku popularnost koju ona uziva. Jednom se negdje procitao za boju kose da joj izgleda ko da je neko zaklo predatora nad njenom glavom.


Ali priznajem dobra joj je ona i m not your frend or anything ... :-)
no_sikiriki
Posts: 16346
Joined: 11/12/2012 13:21

#746 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by no_sikiriki »

billy organ wrote: 19/11/2021 22:43
no_sikiriki wrote: 19/11/2021 22:21

:thumbup: yess! njena muzika me čini anksioznom :D

:thumbup:
Nikad necu razumijeti toliku popularnost koju ona uziva. Jednom se negdje procitao za boju kose da joj izgleda ko da je neko zaklo predatora nad njenom glavom.


Ali priznajem dobra joj je ona i m not your frend or anything ... :-)
mislim da ima ona jedna što je catchy, zove se bad guy, ali sve ostale...poželim Xanax :lol:
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#747 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by billy organ »

no_sikiriki wrote: 19/11/2021 22:49
mislim da ima ona jedna što je catchy, zove se bad guy, ali sve ostale...poželim Xanax :lol:

Mislim da ona ili njeni menadzeri i igraju na tu kartu - depresija i anksioznost. Jer dosad nije bilo pop pjevacica koje su se bavile time. Generalno izgleda onako da je simpaticna djevojka. Gledao sam na youtube kad kupuje ploce i prica o njima.

User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#748 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by billy organ »

Uh kako da zaboravim. Ovaj me lik zestoko nervira.



Image
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#749 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by ultima_palabra »

ljubicasti limun wrote: 19/11/2021 22:26
sherbett wrote: 19/11/2021 00:53 Mia Dimsic
Znaci jedina pjevacica na cije pjesme gasim radio na 5 minuta
Ajme. Ne zna se sta je gore, njen glas, pjesmuljci, izigravanje nevinasca ili to sto ju neko gura (Skoro). Andrea Andrassi je prije par godina napisala kolumnu (T)ko j.... Miu Dimsic :D Iako je kolumna mislim u biti bila u njenu odbranu, naslov je pitai ono sto se svi pitamo.
Nikad cuo, dje ta pjeva?
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#750 Re: najmrzi pjevac/grupa/pjevacica

Post by kanguru »

dale cooper wrote: 19/11/2021 17:40
LSD wrote: 19/11/2021 17:05

:mrgreen: :mrgreen:

Poseidon bolji, al hajd.
Poseidon mi nije ni u top 5. :D

Red > Larks Tongues In Aspic > Starless And Bible Black > In The Court Of Crimson King > Discipline
Crimson je zakon :thumbup: Ovaj lik na omotu prvog albuma je Dale Cooper u zadnjoj sceni Twin Peaksa. :lol:
Post Reply