gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#801 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Ma kupiš obje i riješen problem :lol:

Šalim se... ne znam, nemam nekog iskustva, ali vjerovatno zavisi i od toga šta najviše sviraš, koji zvuk ti leži...

Za mene lično ne bi bilo dileme: Tele, skineš 6. žicu, naštimaš open G i udri :D
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#802 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Izvini, Keith, nisam te prepoznao.
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#803 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Hakiz wrote:Izvini, Keith, nisam te prepoznao.
:D
Tako je to kad se nikad nisi trudio da učiš skale, soliranje itd. :wink:
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#804 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Što komplikovati, lakše je akord hvatati saamo jednim prstom nego koristiti 4 ili čak i svih 5.
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#805 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Hakiz wrote:Što komplikovati, lakše je akord hvatati saamo jednim prstom nego koristiti 4 ili čak i svih 5.
Normalno, a nekad ne moraš ništa ni hvatati :lol:
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#806 Re: gitara&gitaristi

Post by sikstinajn »

....
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#807 Re: gitara&gitaristi

Post by Kio »

Telecaster je kupljen, okacim sliku 😃
Zaboravio sam vam javiti.
User avatar
Krajnji_Korisnik
Posts: 11
Joined: 17/12/2018 16:57

#808 Re: gitara&gitaristi

Post by Krajnji_Korisnik »

Harley Benton Custom Line ResoKing, sa pikapom, divna je :)Image

Vidim tema je ciknula, pa hajde da vidim ima li jos ljudi da sviraju ili je sve propalo. Kupio sam je, zadovoljan sam, za te pare nema bolje, kineska gitara, njemacki Thomann prodaje pod svojim imenom, Harley Benton je njihova marka, dosta sam stvari kod njih online kupio, dobri su. Uglavnom, gitara je odlicna za te pare, 199 eura.
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#809 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Krajnji_Korisnik wrote: 01/11/2020 10:55 Harley Benton Custom Line ResoKing, sa pikapom, divna je :)Image

Vidim tema je ciknula, pa hajde da vidim ima li jos ljudi da sviraju ili je sve propalo. Kupio sam je, zadovoljan sam, za te pare nema bolje, kineska gitara, njemacki Thomann prodaje pod svojim imenom, Harley Benton je njihova marka, dosta sam stvari kod njih online kupio, dobri su. Uglavnom, gitara je odlicna za te pare, 199 eura.
:thumbup:
Izgleda mrak :)
Kako ide dostava, jesi li u BiH naručio?
User avatar
Averus
Posts: 20336
Joined: 13/02/2008 17:07

#810 Re: gitara&gitaristi

Post by Averus »

Ja moram priznati da baš rijetko učim/sviramj :(
Iako sam zagovornik da nema izgovora za loš time management, stvarno nemam vremena i onda uhvatim ovako ponekad sat vremena da odsviram štogod, pa gitaru nazad u kutiju, na ormar...

Ako bude lockdown, potrudiću se da češće sviram i učim :oops:
User avatar
Krajnji_Korisnik
Posts: 11
Joined: 17/12/2018 16:57

#811 Re: gitara&gitaristi

Post by Krajnji_Korisnik »

Nisam, trenutno sam u Njemackoj, ne znam kako ide dostava za Bosnu. U Bosni sam imao Yamahu C80, klasicnu gitaru, isto dobra gitara, mada sam kasnije imao priliku svirati Yamahu C40, nema neke razlike, barem se meni cini, osim estetike, na C80 su "pozlacene" masinice, jos par nekih detalja. Sve preporuke ko zeli jeftinu a izdrzljivu gitaru, C40 ili C80 su odlicne. Ovdje je za 2-3 dana dostava, ako tako pise u 99 posto slucajeva dobijes za 2-3 dana. Jednom sam imao problem, kad su slali preko UPS-a, na kraju sam morao ici u centralno skladiste, da preuzmem robu. Inace preko DHL-a je dobro.
Forsaken
Posts: 823
Joined: 11/02/2005 10:51

#812 Re: gitara&gitaristi

Post by Forsaken »

Tuspas mene.

https://www.ibanez.com/usa/products/det ... dx_01.html

i
Yamaha F310P


Pocetnik. Poceo svirati u Februaru. Na elektricnoj zamjenio zice nedavno, pa se privikavam. Ok je zvuk, a Yamaha je odlicna akusticna
User avatar
Krajnji_Korisnik
Posts: 11
Joined: 17/12/2018 16:57

#813 Re: gitara&gitaristi

Post by Krajnji_Korisnik »

Forsaken wrote: 01/11/2020 17:42 Tuspas mene.

https://www.ibanez.com/usa/products/det ... dx_01.html

i
Yamaha F310P


Pocetnik. Poceo svirati u Februaru. Na elektricnoj zamjenio zice nedavno, pa se privikavam. Ok je zvuk, a Yamaha je odlicna akusticna
Kupio sam Yamahu F310 kad sam došao u Njemačku, vucaram je svugdje, kad sam se selio. Jeftina, pouzdana, ispala mi je par puta, ništa joj se nije desilo, samo boja otpala :)
User avatar
Krajnji_Korisnik
Posts: 11
Joined: 17/12/2018 16:57

#814 Re: gitara&gitaristi

Post by Krajnji_Korisnik »

Image
Forsaken
Posts: 823
Joined: 11/02/2005 10:51

#815 Re: gitara&gitaristi

Post by Forsaken »

Ma ja otkako sam uzeo F310 akusticnu, mrsko mi pali elektricnu i samo drndam po akustici :D Power chords i sve zivo hahah
User avatar
Krajnji_Korisnik
Posts: 11
Joined: 17/12/2018 16:57

#816 Re: gitara&gitaristi

Post by Krajnji_Korisnik »

Ja sam kod jarana probao Harley Benton TE20, kopiju Fender Telecastera. Iznenadjujuce dobra gitara, doduse nema zvuk telecastera, ali za 87 eura, sa dostavom kod mene u Njemackoj, nevjerovatno dobra. Sad kontam da je kupim, dvoumim se, htio sam malo skupiti lovu pa kupiti meksickog Fendera, i njega sam svirao malo, pravo mi se svidjela. Ne znam, vidjecu, pokusavam da ne posjedujem vise od dvije gitare, objektivno ne moze se stici svirati vise od par gitara, nisam sad profesionalni muzicar pa da mi treba. Mozda je uzmem pa malo skontam kako se mijenjaju magneti i slicno. Bas jeftina gitara, ne znam kako im se isplati prodavati, pa da je od kartona :)
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#817 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Krajnji_Korisnik wrote: 16/12/2020 01:12 Ja sam kod jarana probao Harley Benton TE20, kopiju Fender Telecastera. Iznenadjujuce dobra gitara, doduse nema zvuk telecastera, ali za 87 eura, sa dostavom kod mene u Njemackoj, nevjerovatno dobra. Sad kontam da je kupim, dvoumim se, htio sam malo skupiti lovu pa kupiti meksickog Fendera, i njega sam svirao malo, pravo mi se svidjela. Ne znam, vidjecu, pokusavam da ne posjedujem vise od dvije gitare, objektivno ne moze se stici svirati vise od par gitara, nisam sad profesionalni muzicar pa da mi treba. Mozda je uzmem pa malo skontam kako se mijenjaju magneti i slicno. Bas jeftina gitara, ne znam kako im se isplati prodavati, pa da je od kartona :)
Kako im se isplati? Sa jedne strane jefino drvo, magneti, mašinice i radna snaga, sa druge strane precijenjeno ime.

Ja imam odličnu kopiju stratocastera pod imenom Jay Turser 301. Oko 100 eura. A imam i Ibanez AS 73, oko 350 eira. Kada obje sviraš naizmjenično shvataš zašto su im cijene takve kakve su.

Dobro je imati više gitara sko si ozbiljan hobidta, a kamoli ptofesionalac. Jednu držiš na španskom štimu, drugu ili druge koristiš za alternativna štimanja. Recimo, trenutno mi je Turser naštiman ton niže od standardnog zbog Hendrixa. A prije toga je dugo bio na open G. Tu gitaru koristim za eksperimentisanja. Ibanez je stalno na standardnom štimu.
User avatar
Krajnji_Korisnik
Posts: 11
Joined: 17/12/2018 16:57

#818 Re: gitara&gitaristi

Post by Krajnji_Korisnik »

Dobro, svako je drugaciji, ja koristim standardni stim, ne zelim se sada rasplinjavati, misljenja sam da je bolje savladati jednu stvar odlicno, nego povrsno poznavati pet stvari. Opet, svako je drugaciji, neko ima vise talenta, neko manje, vremena i sl. Prvo sam, recimo, kupio akusticnu gitaru, onda klasicnu, na kraju elektricnu. Na pocetku sam uzimao i privatne casove, to mi je pomoglo puno. Sad sam u vazi da sviram elektricnu vise. Prvo sam ucio sviranje bez trzalice, sad ucim sa trzalicom, i to onom sto je "nataknes" na palac :) Volim sviranje prstima ali zelio bih ukljuciti i trzalicu.
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#819 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

SX I Rodriguez. Obje su jeftinije verzije gitara, medjutim malo sam ih doradio, na obje sam ugradio odgovarajucu kostanu kobilicu i nut. Time sam dobio 20-30% bolji zvuk. Pored toga na obje sam ugradio Piezo Preamp EQ.

Image
Iskra69
Posts: 3
Joined: 23/01/2020 12:13
Contact:

#820 Re: gitara&gitaristi

Post by Iskra69 »

Izvinjavam se unapred ako sam pogrešila temu. Sin mi ovih dana kreće sa pripremom za upis u srednju muzičku školu, pa me interesuje da li je za taj nivo znanja potreban neki ozbiljniji instument? Trenutno svira na nekoj polovnoj gitari koju smo nabavili preko nekih prijatelja. Kod nas sam naišla na sledeći sajt koji prodaje gitare koje bi nas intersovale https://www.guitarsalonbelgrade.com/sr/pocetna/ pa bi mi dobro došao neki od vaših predloga ili saveta. Cenovni rang mi je max 500€ za sad ne mogu više, možda se još malo nakupi do polaska u srednju :-D
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#821 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Iskra69 wrote: 09/06/2021 13:13 Izvinjavam se unapred ako sam pogrešila temu. Sin mi ovih dana kreće sa pripremom za upis u srednju muzičku školu, pa me interesuje da li je za taj nivo znanja potreban neki ozbiljniji instument? Trenutno svira na nekoj polovnoj gitari koju smo nabavili preko nekih prijatelja. Kod nas sam naišla na sledeći sajt koji prodaje gitare koje bi nas intersovale https://www.guitarsalonbelgrade.com/sr/pocetna/ pa bi mi dobro došao neki od vaših predloga ili saveta. Cenovni rang mi je max 500€ za sad ne mogu više, možda se još malo nakupi do polaska u srednju :-D
Probajte Yamaha C40 ili C30. C30 je baš početnička, C40 je malo bolja. Naravno, ako već sin nastupa ili ide na takmičenja, trebala bi mu bolja, ako ne, C40 bi bila dobra dok se ne skupe novci za ozbiljan instrument on nekih 2-5 hiljada eura.

Stvar je u tome da dobru gitaru čine dobar zvuk i udobnost sviranja (veličina, obrađenost pragova, udaljenost žica od fretborda itd). Nakon toga kvalitet, to jeste da se ne raštima poslije jedne kompozicije, da se ne raspadne poslije godinu jer je loše ljepljena, da se ne deformiše jer drvo nije bilo dovoljno suho kada je kupljena, da lak ne krene otpadati itd.

Gitaru trebate probati i koja mu "legne" kupiti ne gledajući da li košta 100 ili 500 eura.

Iako, mislim da je i 500 eura mali budžet za ozbiljan instrument. Ako ne možete više, ja bih radije kupio spomenute Yamahe nego išao na gitaru od 500 eura koja neće biti puno bolja. A ako mu baš krene, skupljao novac za neku koja će dugoročno biti dobra i za studij i početno koncertriranje i takmičenja, a koje počinju od oko 3.000 eura pa naviše.

Samo za uporedbu, u ozbiljnom školovanju studenti violine se naručuju godinu ili dvije ranije kod vlasnika violine na spisak da dobiju priliku svirati i vježbati 7 dana na nekom Stradivariju od 5 miliona dolara. A njihove lične violine koje koriste za studij mogu koštati od nekoliko desetina do nekoliko stotina hiljada dolara. Ove od nekoliko hiljada su za škole nižeg stepena od nivoa studija i konzervatorija, dakle niže i srednje škole.

Skupa je to igra.
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#822 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Iskra69 wrote: 09/06/2021 13:13 Izvinjavam se unapred ako sam pogrešila temu. Sin mi ovih dana kreće sa pripremom za upis u srednju muzičku školu, pa me interesuje da li je za taj nivo znanja potreban neki ozbiljniji instument? Trenutno svira na nekoj polovnoj gitari koju smo nabavili preko nekih prijatelja. Kod nas sam naišla na sledeći sajt koji prodaje gitare koje bi nas intersovale https://www.guitarsalonbelgrade.com/sr/pocetna/ pa bi mi dobro došao neki od vaših predloga ili saveta. Cenovni rang mi je max 500€ za sad ne mogu više, možda se još malo nakupi do polaska u srednju :-D
Prije svega gitaru decko treba da proba, kako drug Hakiz rece moze biti da mu odgovara I od 100 kao I skuplja, ali postoji ogromna razlika u kvaliteti zvuka gitare.
Al evo neke preporuke od mene

CORT AC 15 NAT do 250 E
ALHAMBRA 1C do 250 E
ALHAMBRA 3C do 450 E

Ako profesor ne bude zahtjevao nesto bolje sto nije rijetkost....
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#823 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Prije nekoliko dana sam uradio reparaciju stare gitare Muzicka Naklada Zagreb model Largo. Bila je to odlicna gitara u svoje vrijeme. Iako izgledom podsjeca na klasicnu gitaru, njen vrat je na Nut-u sirok 47 mm, sto je za klasicnu gitaru usko. Fretboard je uradjeno od palisandera ili tzv ruzino drvo, poznato i kod nas kao rosewood, vrlo mekano drvo. Nazalost, vrijeme, cesto koristenje i neadekvna briga o gitari, doveli su je u ocajno stanje. Kobilica/most je ispucao, pricvrscivan vijcima za drvo...sedlo napravljeno od komada plastike.... Fretboard je bio pun rupa... Pragovi su toliko losi bili da su poceli ispadati....
- Kupio sam Dunlop pragove, most, sedlo, pinove masinicu i krenuo u akciju...
Sve sam poskidao...
- Skinuo sam staru boju do drveta
- poravnao rupe na fretboard
- postavio nove pragove, krunisao ih, nivelisao, ispolirao.
- zalijepio sam most spec ljepilom za drvo, a onda izbusio rupe za pinove
- obojio sam je u tamnu boju ebanovine da se malo nazire tekstura drveta, na kraju sam je lakirao izbrusio I ispolirao do visokog sjaja
- Stari pickguard sam zamjenio novim, napravio sam po uzoru na hummingbird pickguard ali sam izgled prilagodio obliku moje gitare
- ugradio sam novu masinicu
- fretboard I most sam uglancao limunovim uljem
- Kupio sam pinove od kosti, tako i sedlo.
- na kraju sam uradio dizajn za rozetnu oko rupe i uradio je na pjeskarenoj foliji.

Image

Na kraju sam dobio gitaru sa odlicnim zvukom.
U prilogu video kako su radovi napredovali.

https://youtu.be/rn2pBLq9Fiw
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#824 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

epik wrote: 09/06/2021 17:24
Iskra69 wrote: 09/06/2021 13:13 Izvinjavam se unapred ako sam pogrešila temu. Sin mi ovih dana kreće sa pripremom za upis u srednju muzičku školu, pa me interesuje da li je za taj nivo znanja potreban neki ozbiljniji instument? Trenutno svira na nekoj polovnoj gitari koju smo nabavili preko nekih prijatelja. Kod nas sam naišla na sledeći sajt koji prodaje gitare koje bi nas intersovale https://www.guitarsalonbelgrade.com/sr/pocetna/ pa bi mi dobro došao neki od vaših predloga ili saveta. Cenovni rang mi je max 500€ za sad ne mogu više, možda se još malo nakupi do polaska u srednju :-D
Prije svega gitaru decko treba da proba, kako drug Hakiz rece moze biti da mu odgovara I od 100 kao I skuplja, ali postoji ogromna razlika u kvaliteti zvuka gitare.
Al evo neke preporuke od mene

CORT AC 15 NAT do 250 E
ALHAMBRA 1C do 250 E
ALHAMBRA 3C do 450 E

Ako profesor ne bude zahtjevao nesto bolje sto nije rijetkost....
Dobro je da si spomenuo profesora. Naime, zna se desiti da profesori zahtijevaju ne samo određen model instrumenta, već i u kojoj radnji mora biti kupljen. Profesori su u talu sa radnjama i dilerima instrumenata.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#825 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

epik wrote: 09/06/2021 17:46 Prije nekoliko dana sam uradio reparaciju stare gitare Muzicka Naklada Zagreb model Largo. Bila je to odlicna gitara u svoje vrijeme. Iako izgledom podsjeca na klasicnu gitaru, njen vrat je na Nut-u sirok 47 mm, sto je za klasicnu gitaru usko. Fretboard je uradjeno od palisandera ili tzv ruzino drvo, poznato i kod nas kao rosewood, vrlo mekano drvo. Nazalost, vrijeme, cesto koristenje i neadekvna briga o gitari, doveli su je u ocajno stanje. Kobilica/most je ispucao, pricvrscivan vijcima za drvo...sedlo napravljeno od komada plastike.... Fretboard je bio pun rupa... Pragovi su toliko losi bili da su poceli ispadati....
- Kupio sam Dunlop pragove, most, sedlo, pinove masinicu i krenuo u akciju...
Sve sam poskidao...
- Skinuo sam staru boju do drveta
- poravnao rupe na fretboard
- postavio nove pragove, krunisao ih, nivelisao, ispolirao.
- zalijepio sam most spec ljepilom za drvo, a onda izbusio rupe za pinove
- obojio sam je u tamnu boju ebanovine da se malo nazire tekstura drveta, na kraju sam je lakirao izbrusio I ispolirao do visokog sjaja
- Stari pickguard sam zamjenio novim, napravio sam po uzoru na hummingbird pickguard ali sam izgled prilagodio obliku moje gitare
- ugradio sam novu masinicu
- fretboard I most sam uglancao limunovim uljem
- Kupio sam pinove od kosti, tako i sedlo.
- na kraju sam uradio dizajn za rozetnu oko rupe i uradio je na pjeskarenoj foliji.

Image

Na kraju sam dobio gitaru sa odlicnim zvukom.
U prilogu video kako su radovi napredovali.

https://youtu.be/rn2pBLq9Fiw
Mašala :thumbup:
Post Reply