gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#1026 Re: gitara&gitaristi

Post by sikstinajn »

Hakiz wrote: 19/02/2023 00:21
sikstinajn wrote: 19/02/2023 00:15
nemoj ti meni dobro
Dobro.
Naravno da znaš i drago mi je što znaš.

I ja bih vjerovatno ub'o kad bi se potrudio ali imam guitar tuner kao pouzdanog druga :).

Ali stvarno mislim da onaj ko je u stanju naštimati gitaru po sluhu sebe može smatrati ozbiljnim gitaristom.
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#1027 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

sikstinajn wrote: 19/02/2023 01:24
Hakiz wrote: 19/02/2023 00:21

Dobro.
Naravno da znaš i drago mi je što znaš.

I ja bih vjerovatno ub'o kad bi se potrudio ali imam guitar tuner kao pouzdanog druga :).

Ali stvarno mislim da onaj ko je u stanju naštimati gitaru po sluhu sebe može smatrati ozbiljnim gitaristom.
Ma sve je OK.

Ja sam gitaru počeo učiti sa 8 godina. Nakon lekcija držanja (kako se pravilno sjedi sa gitarom, položaj gitare na nozi/tijelu i ruku na gitar itd), neke od prvih lekcija su bile kako se gitara štima. Moje školovanje što se gitare tiče je bilo klasično, klasična muzika za gitaru. Zbog toga smo te stvari učili više nego što ih uče oni koji sami u kući uče.

Ali i u knjigama za samostalno učenje (ja sam učio davno, krenuo 1977, dakle prije nego što smo mogli u kućama imati kompjutere a pogotovo mobitele, učili smo ili u školi ili iz knjiga ili sa nekim ko nam je davao časove) štimanje je jedna od prvih lekcija.

Znam da je sada lako kupiti elektronski štimer, ja koristim Korg Pichblack za električnu i Korg PC-1 za akustičnu, ili instalisati aplikaciju na mobitel, ali mislim da bi trebalo naučiti naštimati instrument i bez elektronskih pomagala. Kupiš ili tonsku viljušku, ili pištaljku, oboje je jeftinije od 10 KM i naučiš.

Primjeri:

https://www.youtube.com/watch?v=zsZ76XdsCU4

https://www.youtube.com/watch?v=WhSXfYYlkEk

Ili skini neki generator zvuka na mobitel i pusti sebi zvuk E1 žice i naštimaj po njoj. Znaš kako se štimaju ostale žice kada naštimaš E1, ako ne, evo postupak:

Kada naštimaš E1, druga žica, H, se štima tako da kada je pritisneš na 5. pragu zvuči isto kao E1 prazna. G zvuči na 4. pragu kao H prazna. D pritisnuta na 5. pragu treba da zvuči kao G prazna, A pritisnuta na 5. pragu kao D prazna i E6, najdeblja, pritisnuza na 5. pragu kao A prazna.

Ako štimaš sa viljuškom A, onda prvo naštimaš A žicu, pa onda po gornjem postupku štimaš ostale žice.

Recimo, moja elektroakustična gitara ima Ficher elektroniku sa štimerom. Štimer se koristi tako da štima samo A žicu.

Nije teško, ne treba mnogo vremena, a dobro je znati.

Dobro je naučiti zbog toga što elektronski štimeri rade tako da oni "slušaju" zvuk, pa kada se zvuk žice poklopi sa onim šta je njima isprogramirano kao tačan zvuk pokažu da je ta žica naštimana, dok viljuška i "pištaljka" ili generator tona se koriste tako da ti slušaš zvuk koji ta pomagala daju, pa okidaš žicu i pokušavaš utvrditi kada se zvuk pomagala i žice poklapaju i tada je žica naštimana. A tako se vježba i kontroliše sluh.
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#1028 Re: gitara&gitaristi

Post by sikstinajn »

Hakiz wrote: 19/02/2023 02:01

Kada naštimaš E1, druga žica, H, se štima tako da kada je pritisneš na 5. pragu zvuči isto kao E1 prazna. G zvuči na 4. pragu kao H prazna. D pritisnuta na 5. pragu treba da zvuči kao G prazna, A pritisnuta na 5. pragu kao D prazna i E6, najdeblja, pritisnuza na 5. pragu kao A prazna.

Znam tu metodu, ako budem imao vremena i živaca naučiću je.
Note na žicama sam naučio gdje se koja nalazi ali ne znam čitati i zapisivati note , možda i to naučim jednog dana.

S druge strane, ne želim previše ni znati jer što više znaš, to i uzima više vremena.
epik
Posts: 1491
Joined: 10/05/2011 14:15

#1029 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Stimanje gitare bez tunera.... Bilo mi je dovoljno da cujem Jedina moja Divlje jagode... E1 prvi ton... Pocetak pjesme E6... moze onda i A, pa D... U refrenu G.. Ostane samo H 😁
John Cleese
Posts: 37123
Joined: 25/05/2010 18:30

#1030 Re: gitara&gitaristi

Post by John Cleese »

Hakiz wrote: 18/02/2023 23:58 Savršen sluh znači da kada čuješ ton znaš koji je. Ili ga, ako si pjevač, znaš proizvesti bez referentnog tona koji dobiješ od instrumenta.
To je zapravo apsolutni sluh :D
Sto se stimanja gitare tice, treba mi intonacija za E1 - ostale nastimam za par sekundi sluzeci se samo masinicama i kaziprstom desne ruke ili trzalicom, ako su metalne zice.
User avatar
Ateista
Posts: 46515
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1031 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Ja sam nekad koristio nokiu 3310 za stimanje. :D
Ako se neko sjeca, tu su se mogle upisivati note za melodije, ne sjecam se tacno kakve su oznake bile i mislim da nisu bile prave oznake za note ali se moglo lako skontati, samo upisem neki E ton da nastimam prvu i onda ostale. Sjecam se da su me neki cudno gledali, ono jel to taj mobutel ima stimer? :mrgreen:
I to je bilo naravno puno prije smartphona, a prije nego sto sam imao bilo kakav mobitel sam se nekako snalazio, uvijek je bio neki instrument jos u kuci, tipa neke klavijature pa sam vjerovatno to koristio.
User avatar
Ateista
Posts: 46515
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1032 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

sikstinajn wrote: 19/02/2023 11:14
Hakiz wrote: 19/02/2023 02:01

Kada naštimaš E1, druga žica, H, se štima tako da kada je pritisneš na 5. pragu zvuči isto kao E1 prazna. G zvuči na 4. pragu kao H prazna. D pritisnuta na 5. pragu treba da zvuči kao G prazna, A pritisnuta na 5. pragu kao D prazna i E6, najdeblja, pritisnuza na 5. pragu kao A prazna.

Znam tu metodu, ako budem imao vremena i živaca naučiću je.
Note na žicama sam naučio gdje se koja nalazi ali ne znam čitati i zapisivati note , možda i to naučim jednog dana.

S druge strane, ne želim previše ni znati jer što više znaš, to i uzima više vremena.
Ne znam koliko dugo sviras, ali ako namjeravas nastaviti mislim da bi morao znati i nastimati gitaru bez stimera i nauciti osnove za note.
Znalo mi se desiti u nekim situacijama da naletim na neku gitaru negdje i da nemam sa sobom stimer niti ta ima svoj, treba znati nastimati po sluhu, neozbiljno je svirati a oslanjati se iskljucivo na tehnologiju. Nije ni toliko bitno da li su tonovi tacni vec je bitan odnos tonova medjusobno, znaci prvu nastimas otprilike i onda je bitno da su ostale zice u skladu sa tom. Jedino sto tako neces moci svirati uz pjesmu i skidati je, ili uz drugi instrument, ali moze se svirati.
Note ne moras uciti da po njima sviras, ali red je znati osnove ako treba da znas koji je ton napisan.
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#1033 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

John Cleese wrote: 19/02/2023 23:52
Hakiz wrote: 18/02/2023 23:58 Savršen sluh znači da kada čuješ ton znaš koji je. Ili ga, ako si pjevač, znaš proizvesti bez referentnog tona koji dobiješ od instrumenta.
To je zapravo apsolutni sluh :D
Sto se stimanja gitare tice, treba mi intonacija za E1 - ostale nastimam za par sekundi sluzeci se samo masinicama i kaziprstom desne ruke ili trzalicom, ako su metalne zice.
U pravu si, apsolutni sluh.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14546
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1034 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Može se i E1 iz glave generisati, naravno uz vježbu.

Nekadašnji tu tu kad digneš slušalicu od fiksnog telefona je bio savršeni A1.

Ne znam ima li to i dalje, nemam fiksni telefon odavno...
User avatar
Ateista
Posts: 46515
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1035 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Nikad nisam pokusavao pa nisam siguran da li bih i koliko tacno mogao. Primijetim ako gitara nije u standardnom tonu makar i medjusobni odnos bio nastiman, ali da li bih znao pogoditi ga nisam siguran.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#1036 Re: gitara&gitaristi

Post by rovac13 »

sikstinajn wrote: 19/02/2023 01:24
Ali stvarno mislim da onaj ko je u stanju naštimati gitaru po sluhu sebe može smatrati ozbiljnim gitaristom.
Hm .....

Ja znam nastimati gitaru po sluhu a nisam ozbiljan gitarista.Kad bolje razmislim nisam uopce gitarista :)

A sto se tice apsolutnog sluha......to mi je uvijek bilo fascinantno .......sretao sam takve muzicare i kontam kako........generalna proba ja na bini lik dole u sali mrtav hladan govori necemo iz B mol to svirat veceras nego
H mol :)
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#1037 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

rovac13 wrote: 21/02/2023 16:41
sikstinajn wrote: 19/02/2023 01:24
Ali stvarno mislim da onaj ko je u stanju naštimati gitaru po sluhu sebe može smatrati ozbiljnim gitaristom.
Hm .....

Ja znam nastimati gitaru po sluhu a nisam ozbiljan gitarista.Kad bolje razmislim nisam uopce gitarista :)

A sto se tice apsolutnog sluha......to mi je uvijek bilo fascinantno .......sretao sam takve muzicare i kontam kako........generalna proba ja na bini lik dole u sali mrtav hladan govori necemo iz B mol to svirat veceras nego
H mol :)
Ima ljudi, čuju bilo koji zvuk, na primjer mašine i kažu koja je nota tog zvuka.

Ali, malo je takvih.

Pa me interesuje kako bi DaysleepeR meni dao iz glave E1 ako bi mi zatrebalo da naštimam gitaru.

Doduše, možda ima apsolutni sluh.
John Cleese
Posts: 37123
Joined: 25/05/2010 18:30

#1038 Re: gitara&gitaristi

Post by John Cleese »

DaysleepeR wrote: 21/02/2023 16:12 Može se i E1 iz glave generisati, naravno uz vježbu.

Nekadašnji tu tu kad digneš slušalicu od fiksnog telefona je bio savršeni A1.

Ne znam ima li to i dalje, nemam fiksni telefon odavno...
Moze, ako imas apsolutni sluh - to je Hakiz vec objasnio :)
Nisam siguran da se to moze postici vjezbom.

Meni treba intonacija - nakon toga intervale odredim po sluhu.

A taj telefonski zvucni signal je frekvencije 440 Hz, sto je notalno A4.
(Mada A4 u praksi katkad i ponegdje moze biti i koji herc visi ton. Sjetih se sad anegdote o starom profesoru sa zagrebacke Akademije koji je prisustvovao probi orkestra i ljutito negodovao kako im je "taj F uzasno visok" :lol: )
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14546
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1039 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Hakiz wrote: 21/02/2023 16:53
rovac13 wrote: 21/02/2023 16:41

Hm .....

Ja znam nastimati gitaru po sluhu a nisam ozbiljan gitarista.Kad bolje razmislim nisam uopce gitarista :)

A sto se tice apsolutnog sluha......to mi je uvijek bilo fascinantno .......sretao sam takve muzicare i kontam kako........generalna proba ja na bini lik dole u sali mrtav hladan govori necemo iz B mol to svirat veceras nego
H mol :)
Ima ljudi, čuju bilo koji zvuk, na primjer mašine i kažu koja je nota tog zvuka.

Ali, malo je takvih.

Pa me interesuje kako bi DaysleepeR meni dao iz glave E1 ako bi mi zatrebalo da naštimam gitaru.

Doduše, možda ima apsolutni sluh.
ako recimo znas koja opste poznata pjesma pocinje iz koje note, nije tesko, cista je vjezba u pitanju

Notting Else Matters, prva nota E1, cuces je u glavi svaki put
uporedis sa E1 gitare koju stimas, doci ces blizu, uz vjezbu nema greske
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14546
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1040 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Isto tako vremenom i vjezbom naucis nastimati gitaru bez da pritisces peto polje, nego samo svirajuci prazne zice zajedno

pa onda vremenom prepoznas koja zica u akordu ne stima

a to je sve ono sto dolazi prirodno, jer ti onda to pomaze da kao clan benda znas pjevacu otpjevati harmoniju kao prateci vokal

i nekom to ide odmah jer ima sluh, ali se jednako dobro moze i navjezbati, sluh je vjezba, nista vise od toga
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#1041 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

DaysleepeR wrote: 21/02/2023 20:22 Isto tako vremenom i vjezbom naucis nastimati gitaru bez da pritisces peto polje, nego samo svirajuci prazne zice zajedno

pa onda vremenom prepoznas koja zica u akordu ne stima

a to je sve ono sto dolazi prirodno, jer ti onda to pomaze da kao clan benda znas pjevacu otpjevati harmoniju kao prateci vokal

i nekom to ide odmah jer ima sluh, ali se jednako dobro moze i navjezbati, sluh je vjezba, nista vise od toga
Da li bi ti, sada, mogao meni grlom, glasnicama, dati E1? To mogu oni koji imaju apsolutni sluh. Kažeš mu otpjevaj mi Cis, on pusti glas, ti staviš uređaj koji pokaže Cis.

Jedno je kada ti neko na klaviru da početni ton, a ti otpjevaš ostatak pjesme a capella.

Nešto drugo je kada ti neko kaže otpjevaj mi ovu pjesmu u Ais duru, ali ti ne da početni ton. A onda ti kaže, sada je otpjevaj u G molu. I ti to uradiš.

Mogu i ja naštimati bez pritiskanja 5. praga (4. za G žicu) ostale žice kada mi je barem jedna žica naštimana. To vremenom "uđe u uho". Kao i štimanje harmonicima.

Ali da sada, u potpunoj tišini, naštimam E1 žicu, ili bilo koju drugu (pa da od nje krenem štimati ostale) to ne bih mogao.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14546
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1042 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

Mozda bih mogao. Mozda ne. Vjerovatno jer nemam glasa :)
Ja ne tvrdim da ja imam apsolutni sluh, ali sluh se moze navjezbati, zato imamo muzicke skole, osnovnu i srednju.
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#1043 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

DaysleepeR wrote: 21/02/2023 21:08 Mozda bih mogao. Mozda ne. Vjerovatno jer nemam glasa :)
Ja ne tvrdim da ja imam apsolutni sluh, ali sluh se moze navjezbati, zato imamo muzicke skole, osnovnu i srednju.
Naravno da se može navježbati, to niko ne spori.

Ja sam tebe razumio sljedeće: Hoću da naštimam gitaru. Nemam uz sebe ništa. Sklopim oči, počnem u glavi vrtiti "Nothing Else Matters", pjevušiti je, i tako naštimam E1. Onda ostale.

To mi je nevjerovatno ako nemam apsolutni sluh.

Ako si mislio da, pošto je ta pjesma u E tonalitetu, naštimam E1 slušajući je sa nekog uređaja dok štimam, to je nešto drugo. Tada dobijam referentni ton po kojem štimam.
John Cleese
Posts: 37123
Joined: 25/05/2010 18:30

#1044 Re: gitara&gitaristi

Post by John Cleese »

Sluh je dar, pa tako i apsolutni sluh :)
Istina je da je sluh moguce usavrsiti, pa i korigirati, ali samo u izvjesnoj mjeri.
Ako je neko potpuno lisen tog dara, nije bas smisleno da se bavi muzikom, uopste.
User avatar
Ateista
Posts: 46515
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1045 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Sad sam probao u glavi zamisliti Nothing else matters i nakon toga odsvirao E na gitari, dobio sam priblizno ton koji sam zamislio u glavi.
E sad, kad bih probao na taj nacin stimati zicu, nisam siguran da li bih mogao, jer ako ja zamislim ton i krenem stimati, imam utisak da ce mi se u glavi kompletna pjesma koju sam zamislio prebaciti na taj ton koji sam odsvirao. Naravno da nece ako je 2 tona razlike, ali kada je dovedem blizu na nekih recimo pola ili cetvrtinu tona razlike, imam utisak da ce mi se izjednaciti i da necu znati to prepoznati.
User avatar
Ateista
Posts: 46515
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1046 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

John Cleese wrote: 21/02/2023 21:39 Sluh je dar, pa tako i apsolutni sluh :)
Istina je da je sluh moguce usavrsiti, pa i korigirati, ali samo u izvjesnoj mjeri.
Ako je neko potpuno lisen tog dara, nije bas smisleno da se bavi muzikom, uopste.
To je tacno - neki nemaju nikako sluha i ne mogu to nauciti, jednostavno nemaju ni malo talenta za to. Neki imaju dovoljno da mogu nauciti svasta i da ga mogu uzvjezbati, dok su neki bas talenti da im je za sam sluh potreban minimum vjezbe.
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#1047 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

John Cleese wrote: 21/02/2023 21:39 Sluh je dar, pa tako i apsolutni sluh :)
Istina je da je sluh moguce usavrsiti, pa i korigirati, ali samo u izvjesnoj mjeri.
Ako je neko potpuno lisen tog dara, nije bas smisleno da se bavi muzikom, uopste.
Pa, ako je Betoven bio gluh kada je komponovao, to znači da je sluh nepotreban :wink:

Za komponovanje možda i jeste. Naime, Betoven nije rođen gluh. Imao je vremena da nauči, poveže, note sa tim kako zvuče. Kada je izgubio sluh mogao je po tome koju notu zapisuje znati kako bi zvučala. Nije nemoguće. Ali, da bi to mogao, moraš biti Betoven :-D
Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#1048 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 21/02/2023 21:44 Sad sam probao u glavi zamisliti Nothing else matters i nakon toga odsvirao E na gitari, dobio sam priblizno ton koji sam zamislio u glavi.
Nije ti to precizno. Autosugestija, samoispunjavajuće proročanstvo itd.

Probaj ovo: Raštimaj gitaru, po slučajnom uzorku. Zamisli ponovo pjesmu i pronađi ton koji ti liči na onaj koji si zamislio.

Recimo da se nalazi na 3. žici, 7. polje. Uzmi tuner koji ima mikrofon, mobitel recimo, i odsviraj taj ton. Vidi koju notu će ti mobitel dati kao rezultat.

Ponovi to sa različitim žicama za istu pjesmu (zamislimojesmu i ganjaj samo na recimo 2. žici gdje ćeš pronaći ton koji si zamislio), kao i različitim pjesmama, da izbjegneš slučajno pogađanje.

Ako ti procenat pogodaka bude visok, dajbože stoprocentan, onda imaš faktor x. Ako bude nizak, piši propalo.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#1049 Re: gitara&gitaristi

Post by daario naharis »

Mala digresija, nothing else metters je iz Eb...Mozda grijesim (Dis)...
John Cleese
Posts: 37123
Joined: 25/05/2010 18:30

#1050 Re: gitara&gitaristi

Post by John Cleese »

Hakiz wrote: 21/02/2023 21:48
John Cleese wrote: 21/02/2023 21:39 Sluh je dar, pa tako i apsolutni sluh :)
Istina je da je sluh moguce usavrsiti, pa i korigirati, ali samo u izvjesnoj mjeri.
Ako je neko potpuno lisen tog dara, nije bas smisleno da se bavi muzikom, uopste.
Pa, ako je Betoven bio gluh kada je komponovao, to znači da je sluh nepotreban :wink:

Za komponovanje možda i jeste. Naime, Betoven nije rođen gluh. Imao je vremena da nauči, poveže, note sa tim kako zvuče. Kada je izgubio sluh mogao je po tome koju notu zapisuje znati kako bi zvučala. Nije nemoguće. Ali, da bi to mogao, moraš biti Betoven :-D
Ne znaci, jer, kako si i sam napisao, Betoven nije rodjen gluh.

I da bi "to" mogao, moras imati, prije svega, apsolutni sluh, a Betoven ga je imao :D
Post Reply