gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#976 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Uf :(
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#977 Re: gitara&gitaristi

Post by arman1 »

Jedno pitanje.
Za osobu koja želi da počne učiti treba da kupim neku početničku klasičnu u rangu 200 do 250KM.
Izbos su :
Stagg
Ibanez
Valencia
Yamaha.
U pitanju je ženska osoba sitnije građe.
Lično preferiram Stagg i Ibanez ali bez nekog posebnog razloga.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#978 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

arman1 wrote: 18/01/2023 18:13 Jedno pitanje.
Za osobu koja želi da počne učiti treba da kupim neku početničku klasičnu u rangu 200 do 250KM.
Izbos su :
Stagg
Ibanez
Valencia
Yamaha.
U pitanju je ženska osoba sitnije građe.
Lično preferiram Stagg i Ibanez ali bez nekog posebnog razloga.
Realno, u tom cjenovnom rangu nema neke bitne razlike u kvalitetu, pa je najbolje da osoba koja ce svirati izabere gitaru koja joj se najvise svidja. Vec sam mislim pisao o tome da ne treba zanemariti vizuelni utisak, jer gitara koja ljepse izgleda te vise vuce da je sviras.
Ako je zenska osoba sitnije gradje, obratiti paznju na velicinu gitare, mozda razmisliti o 3/4 umjesto pune velicine.
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#979 Re: gitara&gitaristi

Post by arman1 »

Ateista wrote: 19/01/2023 08:40
arman1 wrote: 18/01/2023 18:13 Jedno pitanje.
Za osobu koja želi da počne učiti treba da kupim neku početničku klasičnu u rangu 200 do 250KM.
Izbos su :
Stagg
Ibanez
Valencia
Yamaha.
U pitanju je ženska osoba sitnije građe.
Lično preferiram Stagg i Ibanez ali bez nekog posebnog razloga.
Realno, u tom cjenovnom rangu nema neke bitne razlike u kvalitetu, pa je najbolje da osoba koja ce svirati izabere gitaru koja joj se najvise svidja. Vec sam mislim pisao o tome da ne treba zanemariti vizuelni utisak, jer gitara koja ljepse izgleda te vise vuce da je sviras.
Ako je zenska osoba sitnije gradje, obratiti paznju na velicinu gitare, mozda razmisliti o 3/4 umjesto pune velicine.
Pa realno nedami se da je vodam na liniji Amdex-Yamaha-Brother i sl.
Stag mi ima, u toj klasi nekako najljepši ton te prelijepu liniju i ton laka u svim varijantama(mada vidim da ga ovdje raja ne gotivi), Ibanez mi ima nešto između roka i kantrija, dok mi je Valencia nekako prenježna i i zvuk mi nema snagu. Ovo sve govorim o low-cost učeničkim gitarama.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#980 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

arman1 wrote: 19/01/2023 09:37
Ateista wrote: 19/01/2023 08:40

Realno, u tom cjenovnom rangu nema neke bitne razlike u kvalitetu, pa je najbolje da osoba koja ce svirati izabere gitaru koja joj se najvise svidja. Vec sam mislim pisao o tome da ne treba zanemariti vizuelni utisak, jer gitara koja ljepse izgleda te vise vuce da je sviras.
Ako je zenska osoba sitnije gradje, obratiti paznju na velicinu gitare, mozda razmisliti o 3/4 umjesto pune velicine.
Pa realno nedami se da je vodam na liniji Amdex-Yamaha-Brother i sl.
Stag mi ima, u toj klasi nekako najljepši ton te prelijepu liniju i ton laka u svim varijantama(mada vidim da ga ovdje raja ne gotivi), Ibanez mi ima nešto između roka i kantrija, dok mi je Valencia nekako prenježna i i zvuk mi nema snagu. Ovo sve govorim o low-cost učeničkim gitarama.
Nista, onda proberi za nju, svakako nije neka cijena i pocetnicka je gitara. Ako se bas zainteresije, sigurno ce i sama kasnije znati sta zeli i sta joj se svidja pa ce znati sebi probrati iducu gitaru, zato i jeste dobro za pocetnika kupiti jeftinu gitaru.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#981 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

arman1 wrote: 18/01/2023 18:13 Jedno pitanje.
Za osobu koja želi da počne učiti treba da kupim neku početničku klasičnu u rangu 200 do 250KM.
Izbos su :
Stagg
Ibanez
Valencia
Yamaha.
U pitanju je ženska osoba sitnije građe.
Lično preferiram Stagg i Ibanez ali bez nekog posebnog razloga.
Znači, tu nemaš nikakve dileme - Yamaha i samo Yamaha.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#982 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

arman1 wrote: 18/01/2023 18:13 Jedno pitanje.
Za osobu koja želi da počne učiti treba da kupim neku početničku klasičnu u rangu 200 do 250KM.
Izbos su :
Stagg
Ibanez
Valencia
Yamaha.
U pitanju je ženska osoba sitnije građe.
Lično preferiram Stagg i Ibanez ali bez nekog posebnog razloga.
Pogrešno je početniku kupiti jeftinu gitaru zato što je jeftina. Ako je teška za sviranje, odbit će početnika od vježbanja. Treba kupiti gitaru koja je lagana za sviranje i uz to je pristojnog kvaliteta i zvuka. A za to su Yamaha C30 i C40 odavno provjerene i dokazane.

Doduše, samo znamo da je u pitanju ženska osoba sitnije građe, ali nije isto je li to neko od 7, 15 ili 20 godina. Gitara pogodna za desetogodišnjakinju sitne građe može biti premala, a time i neudobna, za sitniju petnaestogodišnjakinju ili dvadesetogodišnjakinju.

Zato treba probati, za dijete možda C30, za adolescentkinju i stariju vjerovatno C40, možda i veća gitara bi bila bolji izbor.

Naravno, nije isto da li će osoba učiti baš klasiku, ili druge muzičke smjerove, da li želi biti nova Ana Vidović ili Ana Popović :-D

Bez obzira na to: Yamaha C30 ili C40. Ako su i više od 250 KM, opet Yamaha C30 ili C40.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#983 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Trenutna skromna kolekcija... U novcima zajedno vrijede oko 1200 KM. Ali nije sve u novcanoj vrijednosti... Washburn WD 7SCE sam kupio prije par dana. Htio sam kupiti Washburn Bella Tono... prelijepa gitara, predobro zvuci, a bila je vrlo povoljna...ali sam je morao reklamirati, kobilica se pocela odvajati, nudili su mi drugu, medjutim odustao sam od nje i kupio WD 7SCE...
Image
John Cleese
Posts: 37167
Joined: 25/05/2010 18:30

#984 Re: gitara&gitaristi

Post by John Cleese »

agent_zero wrote: 19/01/2023 14:15
arman1 wrote: 18/01/2023 18:13 Jedno pitanje.
Za osobu koja želi da počne učiti treba da kupim neku početničku klasičnu u rangu 200 do 250KM.
Izbos su :
Stagg
Ibanez
Valencia
Yamaha.
U pitanju je ženska osoba sitnije građe.
Lično preferiram Stagg i Ibanez ali bez nekog posebnog razloga.
Znači, tu nemaš nikakve dileme - Yamaha i samo Yamaha.
:thumbup: :D
John Cleese
Posts: 37167
Joined: 25/05/2010 18:30

#985 Re: gitara&gitaristi

Post by John Cleese »

Hakiz wrote: 19/01/2023 17:40
arman1 wrote: 18/01/2023 18:13 Jedno pitanje.
Za osobu koja želi da počne učiti treba da kupim neku početničku klasičnu u rangu 200 do 250KM.
Izbos su :
Stagg
Ibanez
Valencia
Yamaha.
U pitanju je ženska osoba sitnije građe.
Lično preferiram Stagg i Ibanez ali bez nekog posebnog razloga.
Pogrešno je početniku kupiti jeftinu gitaru zato što je jeftina. Ako je teška za sviranje, odbit će početnika od vježbanja. Treba kupiti gitaru koja je lagana za sviranje i uz to je pristojnog kvaliteta i zvuka. A za to su Yamaha C30 i C40 odavno provjerene i dokazane.

Doduše, samo znamo da je u pitanju ženska osoba sitnije građe, ali nije isto je li to neko od 7, 15 ili 20 godina. Gitara pogodna za desetogodišnjakinju sitne građe može biti premala, a time i neudobna, za sitniju petnaestogodišnjakinju ili dvadesetogodišnjakinju.

Zato treba probati, za dijete možda C30, za adolescentkinju i stariju vjerovatno C40, možda i veća gitara bi bila bolji izbor.

Naravno, nije isto da li će osoba učiti baš klasiku, ili druge muzičke smjerove, da li želi biti nova Ana Vidović ili Ana Popović :-D

Bez obzira na to: Yamaha C30 ili C40. Ako su i više od 250 KM, opet Yamaha C30 ili C40.
:thumbup: :D

C30 ili C40 za buducu Anu Vidovic, a za Anu Popovic - Pacifica 112 :D
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#986 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 19/01/2023 17:40
arman1 wrote: 18/01/2023 18:13 Jedno pitanje.
Za osobu koja želi da počne učiti treba da kupim neku početničku klasičnu u rangu 200 do 250KM.
Izbos su :
Stagg
Ibanez
Valencia
Yamaha.
U pitanju je ženska osoba sitnije građe.
Lično preferiram Stagg i Ibanez ali bez nekog posebnog razloga.
Pogrešno je početniku kupiti jeftinu gitaru zato što je jeftina. Ako je teška za sviranje, odbit će početnika od vježbanja. Treba kupiti gitaru koja je lagana za sviranje i uz to je pristojnog kvaliteta i zvuka. A za to su Yamaha C30 i C40 odavno provjerene i dokazane.

Doduše, samo znamo da je u pitanju ženska osoba sitnije građe, ali nije isto je li to neko od 7, 15 ili 20 godina. Gitara pogodna za desetogodišnjakinju sitne građe može biti premala, a time i neudobna, za sitniju petnaestogodišnjakinju ili dvadesetogodišnjakinju.

Zato treba probati, za dijete možda C30, za adolescentkinju i stariju vjerovatno C40, možda i veća gitara bi bila bolji izbor.

Naravno, nije isto da li će osoba učiti baš klasiku, ili druge muzičke smjerove, da li želi biti nova Ana Vidović ili Ana Popović :-D

Bez obzira na to: Yamaha C30 ili C40. Ako su i više od 250 KM, opet Yamaha C30 ili C40.
Imam staru yamahu C30 i to jesu dobre gitare, tad su se kretale oko 300KM, ne znam koliko su sad. Ako nije velika razlika u cijeni ok, ali ako jeste ja sam vise za to da se pocetniku kupi jeftinija gitara, kod klasicnih se ne osjeti toliko razlika u tvrdoci ako je gitara ispravna. Kao sto sam naveo vec, pocetnici ne znaju sta vole i sta zele, tek nakon nekog vremena dodju do toga, mozda ce nakon par godina htjeti gitaru sa metalnim zicama, ili elektricnu, ili ce nastaviti sa klasicnom pa htjeti neku bas ozbiljnu gitaru jos bolju od C30, a mozda ce nakon par mjeseci odustati, po mom iskustvu puno ljudi proba uciti gitaru ali manji broj ih stvarno nastavi.
Osim toga, ako govorimo o ozbiljnijim gitarama, po meni se prava razlika osjeti tek sa gitarom kojoj je kompletno tijelo od punog drveta a ne samo prednja ploca, a one su malo skuplje, te je moj savjet svakom ko hoce malo bolju gitaru da proba skupiti za neku od punog drveta. Ja bih na primjer prije kupio washburn, tanglewood ili neki slican brend ali puno drvo, nego martina od laminata.
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#987 Re: gitara&gitaristi

Post by arman1 »

U pitanju je osoba sa 50+ godina, koja ima sklonosti ka muzici.
Yamaha C 30 = 310 KM
Yamaha C 40 = 349 KM
GEWA (Yamaha shop) = 169 KM
STAGG C 440 = 199 KM

Mislim da je STAGG izbor, Pristojna gitara s lijepim zvukom ( imam 2 kom). Za ovih 200 KM dođe futrola i štimer.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#988 Re: gitara&gitaristi

Post by agent_zero »

arman1 wrote: 20/01/2023 09:42 U pitanju je osoba sa 50+ godina, koja ima sklonosti ka muzici.
Yamaha C 30 = 310 KM
Yamaha C 40 = 349 KM
GEWA (Yamaha shop) = 169 KM
STAGG C 440 = 199 KM

Mislim da je STAGG izbor, Pristojna gitara s lijepim zvukom ( imam 2 kom). Za ovih 200 KM dođe futrola i štimer.
Od tog svega, Yamaha C40 je najbolji izbor.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#989 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

arman1 wrote: 20/01/2023 09:42 U pitanju je osoba sa 50+ godina, koja ima sklonosti ka muzici.
Yamaha C 30 = 310 KM
Yamaha C 40 = 349 KM
GEWA (Yamaha shop) = 169 KM
STAGG C 440 = 199 KM

Mislim da je STAGG izbor, Pristojna gitara s lijepim zvukom ( imam 2 kom). Za ovih 200 KM dođe futrola i štimer.
Malo neuobicajene godine da se pocne svirati, ali sto kazu nikad nije kasno, neka joj je sretno. :D
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#990 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

Yamaha za relativno sitnu lovu je najkonzistetnija akusticna gitara. Nije moj izbor radi nekih licnih preferenci ali vecina njihovih gitara u svim cjenovnim rangovima su neosporan kvalitet.

Meni nikad nije bio jasan koncept “pocetnicke” gitare. Sta definise pocetnicku gitaru?
Uz svo postovanje, nadam se da se niko nece naljutiti… Meni je to uvijek bio signal za roditeljsku kupovinu najjeftinijeg instrumenta koji ako se malisani predomisle i odaberu sport ili matematiku nije roditeljima predstavljao neki znacajan trosak. Vrat ima svojstva majkine oklagije, pragovi ostri ko shurikeni, nut smece, tuneri od bog zna cega…. I onda pocetnik uz ucenje sviranja mora se patiti sa instrumentom.
Al’ onda ide ona standardna, ma dobra je to gitara za pare, ko zna na ovoj znace na svakoj i Knopfler/Clapton (dodaj ime po zelji i ukusu) je poceo na losijoj.
Ako treba sacekati jos 4-5-6 mjeseci da se ustedi jos 100-200 maraka za pristojan instrument, zasto ne? Pa nek’ djeca imaju sansu :D .
Ako ima neki drugi kriterij za definiciju “pocetnicke” bujrum.
Znam da nije svakom jednostavna investicija ali Hakiz je u pravu, pristojan isntrument s kojim pocetnik nece biti frustriran motivise osobu da napreduje i da skuplja za jos bolji instrument.

Ovo za puno drvo i laminat, ok razumijem do odredjene granice. Ali to rijetki cuju a laminat gitara ako je kvalitetna i dobar setup moze biti ugodnija od full wood Gibsona, Martina itd.
Ljudi koji ne sviraju (publika :D ) u 99% slucajeva ne cuju nikakvu razliku u zvuku izmedju laminat Yamahe, Taka i puno drvo J45 ili D18.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#991 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

tatoo wrote: 20/01/2023 10:02 Yamaha za relativno sitnu lovu je najkonzistetnija akusticna gitara. Nije moj izbor radi nekih licnih preferenci ali vecina njihovih gitara u svim cjenovnim rangovima su neosporan kvalitet.

Meni nikad nije bio jasan koncept “pocetnicke” gitare. Sta definise pocetnicku gitaru?
Uz svo postovanje, nadam se da se niko nece naljutiti… Meni je to uvijek bio signal za roditeljsku kupovinu najjeftinijeg instrumenta koji ako se malisani predomisle i odaberu sport ili matematiku nije roditeljima predstavljao neki znacajan trosak. Vrat ima svojstva majkine oklagije, pragovi ostri ko shurikeni, nut smece, tuneri od bog zna cega…. I onda pocetnik uz ucenje sviranja mora se patiti sa instrumentom.
Al’ onda ide ona standardna, ma dobra je to gitara za pare, ko zna na ovoj znace na svakoj i Knopfler/Clapton (dodaj ime po zelji i ukusu) je poceo na losijoj.
Ako treba sacekati jos 4-5-6 mjeseci da se ustedi jos 100-200 maraka za pristojan instrument, zasto ne? Pa nek’ djeca imaju sansu :D .
Ako ima neki drugi kriterij za definiciju “pocetnicke” bujrum.
Znam da nije svakom jednostavna investicija ali Hakiz je u pravu, pristojan isntrument s kojim pocetnik nece biti frustriran motivise osobu da napreduje i da skuplja za jos bolji instrument.

Ovo za puno drvo i laminat, ok razumijem do odredjene granice. Ali to rijetki cuju a laminat gitara ako je kvalitetna i dobar setup moze biti ugodnija od full wood Gibsona, Martina itd.
Ljudi koji ne sviraju (publika :D ) u 99% slucajeva ne cuju nikakvu razliku u zvuku izmedju laminat Yamahe, Taka i puno drvo J45 ili D18.
Za mene jeste upravo to, gitara za koju neces dati puno para ako dijete odustane. :D
Ja to vidim malo drugacije, bar kad su nove gitare u pitanju, mislim da je svaka trenutno nova gitara dovoljno dobra za pocetnike, da nece biti pretvrda da su masinice prihvatljive i slicno, drugo je kod polovnih, tu vec ima svega, od toga gdje su stajale pa poprimile vlagu, iskrivljen vrat jer je neko htio da stavi metalne zice na klasicnu gitaru i slicno. Opet kazem, dijete ce mozda za par godina htjeti metalne zice ili elektricnu, bolje tad onda vise uloziti, to je bar moje misljenje, pogotovo sto za pocetak cesto treba privremeno 3/4 ili 2/4 velicina.

Za puno drvo, ne znam sta bih ti rekao, kad sam sebi trazio cak sam i preko interneta cuo razliku i to veliku, kad govorimo o sviranju unplugged, kad je ukljuceno onda se ne primijeti toliko.
Govorim o metalnim zicama, mozda je kod klasicnih drugacije jer me te nisu zanimale previse, ali kod metalnih je bas velika razlika.
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#992 Re: gitara&gitaristi

Post by arman1 »

Dugo sam koristio Ibanez akustičnu, metalne žice. Nakon 4 mjeseca stajanja u futroli skoro da je nisam morao štimati. kad sam kupovao bila je neki srednji cjenovni nivo. Nisam neki znalac ali i dan danas mi ima fantastičan zvuk. Probao sam Valencia koje su puno više koštale ali meni nije to to. Poznanica koristi Valenciu (klasičnu) i na nastupima i samo nju i neku poljsku, ostalo je neinteresuje.
Ko se bavi muzikom profesionalno, ili puno sluša muziku osjeti razliku.
Za početnika koji ne može razlikovati tonove i ima više entuzijazma nego znanja ta razlika se i ne osjeti i razlika u cijeni je nepotreban trošak. Kad se uvučeš onda i ne razmišljaš o cijeni nego o kvaliteti.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#993 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

tatoo wrote: 20/01/2023 10:02
Meni nikad nije bio jasan koncept “pocetnicke” gitare. Sta definise pocetnicku gitaru?
Sitnice koje život čine. Recimo, Voigtlaender objektiv 35mm/f2,5 košta 250 Eura. Leica 35mm/f2 na testovima pokazuje samo 10% bolju oštrinu itd. A košta 2.500 eura.

Tako ti je i sa instrumentom. Yamaha C30, C40 i slične se prave tako da mašine isjeku dijelove, ali ne samo tijelo i vrat, nego i one daščice unutar gitare koje, osim što učvršćuju ploče, utiču i na zvuk. Te daščice se postavljaju po šablonu, uvijek na isto mjesto. Koristi se "standardno" drvo, štimalice, plastika umjesto kosti za vratnu kobilicu, printana rozeta umjesto "građene" oko tonske rupe itd.

Standardno drvo znači da ako je, na primjer, smreka, koristi se smreka koja se može svuda naći i koja se suši u "mašinskim" sušarama, 2 dana u sušari simulira godinu, pa 20 dana u sušari se reklamira kao 10 godina sušeno drvo, lakira se "običnim" lakovima itd.

I rade se u fabrikama, šablonski.

Onda imaš gitare koje se prave od drveta koje je graditelj naslijedio od djeda, koje se prirodnim putem sušilo 40, 50, a najmanje 10 godina. I to je nabavljeno od debla, recimo, smreke sa mjesta za koje se već decenijama, vijekovima unazad zna da debla iz te šume imaju posebna akustička svojstva i u gitarama i u violinama itd. Nisu violine rađene od drveta iz Cremone, dakle Stradivari, slučajno i danas slavne i tražene za koncertriranje. Daščice se rade ručno i postavljaju tako da se stalno osluškuje kako položaj te daščice utiče na zvuk baš na tom komadu drveta koje će postati rezonantna ploča. I svaka daščica se postavlja i obrađuje tako da "uštima" zvuk kakav traže ne samo graditelj, nego i naručilac, dakle gitarista. Itd.

To jeste, ne samo cijena materijala, nego i način građenja, razlikuju početničku od profesionalne gitare. Naravno, kvalitet i način rada prave i razliku u cijeni.

Ako je do cijene, mogu se kupiti i gitare sa cijenama između 50 i 200 KM, gitare kojima je "rezonantna" ploča od šperploče, tijelo od kartona, vrat od iverice itd. Navodnoci na riječ rezonantna su zato što je šperploča "mrtvo" drvo, loše prenosi zvuk.
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#994 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

Hakiz wrote: 20/01/2023 12:28
tatoo wrote: 20/01/2023 10:02
Meni nikad nije bio jasan koncept “pocetnicke” gitare. Sta definise pocetnicku gitaru?
Sitnice koje život čine. Recimo, Voigtlaender objektiv 35mm/f2,5 košta 250 Eura. Leica 35mm/f2 na testovima pokazuje samo 10% bolju oštrinu itd. A košta 2.500 eura.

Tako ti je i sa instrumentom. Yamaha C30, C40 i slične se prave tako da mašine isjeku dijelove, ali ne samo tijelo i vrat, nego i one daščice unutar gitare koje, osim što učvršćuju ploče, utiču i na zvuk. Te daščice se postavljaju po šablonu, uvijek na isto mjesto. Koristi se "standardno" drvo, štimalice, plastika umjesto kosti za vratnu kobilicu, printana rozeta umjesto "građene" oko tonske rupe itd.

Standardno drvo znači da ako je, na primjer, smreka, koristi se smreka koja se može svuda naći i koja se suši u "mašinskim" sušarama, 2 dana u sušari simulira godinu, pa 20 dana u sušari se reklamira kao 10 godina sušeno drvo, lakira se "običnim" lakovima itd.

I rade se u fabrikama, šablonski.

Onda imaš gitare koje se prave od drveta koje je graditelj naslijedio od djeda, koje se prirodnim putem sušilo 40, 50, a najmanje 10 godina. I to je nabavljeno od debla, recimo, smreke sa mjesta za koje se već decenijama, vijekovima unazad zna da debla iz te šume imaju posebna akustička svojstva i u gitarama i u violinama itd. Nisu violine rađene od drveta iz Cremone, dakle Stradivari, slučajno i danas slavne i tražene za koncertriranje. Daščice se rade ručno i postavljaju tako da se stalno osluškuje kako položaj te daščice utiče na zvuk baš na tom komadu drveta koje će postati rezonantna ploča. I svaka daščica se postavlja i obrađuje tako da "uštima" zvuk kakav traže ne samo graditelj, nego i naručilac, dakle gitarista. Itd.

To jeste, ne samo cijena materijala, nego i način građenja, razlikuju početničku od profesionalne gitare. Naravno, kvalitet i način rada prave i razliku u cijeni.

Ako je do cijene, mogu se kupiti i gitare sa cijenama između 50 i 200 KM, gitare kojima je "rezonantna" ploča od šperploče, tijelo od kartona, vrat od iverice itd. Navodnoci na riječ rezonantna su zato što je šperploča "mrtvo" drvo, loše prenosi zvuk.
Jasno je da cnc ili slicna masina sijece sve pa i bracing. Ali to nije kriterij “pocetnicke” gitare bar ne u kontekstu ovog threada.
to rade i Yamaha i Sigma i Epi i Takamine i Art Luthery itd od 300,400, 700 eura. Niko ne pravi nista rucno sto ne mora ako to ne kosta puno vise od ovih gitara koje mi spominjemo. I oni drvo nabavljaju masovno bez kontrole ili biranja. Ne zanima ih jel mlado, jel suho, jel raslo na suncanoj strani brda. Samo cijena po kolicini. Masinice nisu nista posebno ni na Taylor Academy, ni na Made in Kina Takamine ili Sigmi. No name masinice, vjerovatno opet Kina.
Nut plastika, nije ni sinteticka kost, ni tusq.

Znaci pricamo o gitarama od nekoliko stoja eura.

Elem 200-300 eura, meni jeste super gitara za pocetnika ali shvatam da nekom nije. Jer ce biti odlicna za postati bolji i moci ce sluziti i kad postanes bolji, da ne moras odmah kupovati drugu. Pa mlada osoba moze sa takvom gitarom i zaraditi dzeparac i nekom kaficu.

Nekom je pocetnicko ono sto sam opisao, gitara jedva ostaje nastimana 30 sekundi sa neudobnim vratom i bog zna kakvom kakvom izradom i metalima.
kao sto kolega rece ne zaboli srce ako pocetnik odustane a meni je to bas bacanje para.

Ovo za zvuk, naravno da ima razlike, ali onima koji sviraju ili im je to glavni hobi i ta razlika je prenapuhana.
Nekom momku i djevojci koji su se dosli provesti uz muziku ili na skupu stranke :D , ta razlika nije ocita niti bitna.
A ta razlika je malo napumpana od proizvodjaca da nas sviju uvjerimo da kupujemo 2,3 puta skuplje jer to je ta magija kako se nekad pravilo :roll: .

Ne kazem da ne treba kupiti ako mozes Martina, Taylora, Gibsona. Samo govorim posteno, kao neko ko to ima, treba biti realan i reci da zvuk nije ni blizu toliko bolji od 3 puta jeftinije laminat Yamahe. Makar izgubio na prodaji :D .
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#995 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Washburn WD 7SCE, kupio sam je nakon reklamacije Bella Tono, kostala je 495 KM na snizenju, sada kosta 555 KM.
Odlicna gitara u svakom pogledu.
Image
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#996 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

epik wrote: 05/02/2023 09:19 Washburn WD 7SCE, kupio sam je nakon reklamacije Bella Tono, kostala je 495 KM na snizenju, sada kosta 555 KM.
Odlicna gitara u svakom pogledu.
Image
Super izgleda, da je sviras u zdravlju.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#997 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

tatoo wrote: 05/02/2023 11:46 Super izgleda, da je sviras u zdravlju.
Hvala 😉
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#998 Re: gitara&gitaristi

Post by Averus »

,,,,
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#999 Re: gitara&gitaristi

Post by Averus »

Preporuka za nosac za gitaru?
Jedan mi treba da je za kacenje naopako (da je vrat prema dole), a drugi standardni
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#1000 Re: gitara&gitaristi

Post by sikstinajn »

epik wrote: 05/02/2023 09:19 Washburn WD 7SCE Bella Tono, 495 KM 555 KM.
Odlicna gitara u svakom pogledu.
Image
epiče stalno obnavljaš gitare :)
ima li šta novo iz tvoje produkcije?
neka tvoja nova stvar?
Post Reply