gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#951 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

daario naharis wrote: 25/08/2022 12:40
Ateista wrote: 25/08/2022 12:30

Mirza Kovacevic iz travnika je jedini koji mi pada na pamet, samo sto nisam siguran da li jos radi te sitne stvari, prije koju godinu mi je radio nesto na jednoj gitari ali cini mi se rece da se prebacio samo na izradu gitara za njemacko trziste.

Ja sam u zadnje vrijeme poceo skoro sve sam sebi raditi - brusenje pragova, setup i slicno, mijenjao sam magmete sam, potenciometre, masinice, kobilice i slicno, realno nije neka velika pamet, mijenjem pragova se vec nisam bavio.
Hvala ti na odgovoru. Preporucen mi je MK svakako ali ne ide mi se u Travnik zbog toga.

Mozes li mi reci gdje si nabavio alat za setup i pragove? Gledao sam po youtube mogao bi to uraditi i ja sam samo ne znam da li da narucim alat preko interneta ili da potrazim ovdje. Mislim da sam zeznuo setup skroz kako mijenjam zice i primjetim da je strat sve manje "svirljiv". Dosta je nekog buzza na zicama i generalno nije ugodan za sviranje...
Da, jeste malo daleko, ne isplati se ako nije neka skuplja gitara.
Nisam nikakav poseban alat narucivao, vecina stvari vezanih za setup se radi inbusima koji se mogu kod nas kupiti, recimo stimanje vrata. Samo za akusticne nekad treba malo drugaciji i duzi inbus kljuc jer je teze dostupna sipka sa unutrasnje strane ali to vecinom dodje uz samu gitaru. Kotiranje ili toniranje, kako ko zove, zavisno od gitare, opet inbusi ili obicni sarafciger, isto i za visinu zica, bar gitare sa kojim sam se susretao, mozda za neke i treba neki specifican alat.
Sto se tice ravnanja pragova, za to sam u pennyu kupio neku letvu koja je malo sira od vrata gitare, na nju zalijepim traku ljepljivu sa obje strane i onda zalijepim smirgl papir, koristim dvije granulacije, cini mi se 600 i 800, u svakom slucaju one najsitnije sto sam mogao naci, prvo malo prodjem krupnijom pa onda najsitnijom. Letvicu sam odrezao na nekih 10- 15cm duzine, brusim u smjeru vrata. Fol je sto letva prekriva vise pragova i skida sa onih koji najvise vire dok se ne skine visak, gledao sam video da neki ocrtaju liniju po pragu sa markerom i bruse dok se ne skine, jer to znaci da su poravnati pragovi, ali ja to ne radim vec otprilike to radim. Nekad zastitim drvo izmedju pragova krep trakom.
Nakon sto mislim da sam zavrsio, onda sitnijom smirglom jos malo predjem pragove ali u smjeru praga a ne vrata, jer nakon brusenja u smjeru vrata postanu grubi i ruzan je osjecaj kod natezanja zica, nekako grebe zica po pragu,vkad se predje u smjeru praga onda budu ok. Taj fol sam vidio bas kod MK kad mi je radio, a cini mi se da je i on to radio sa nekom letvom i smirglom, nije mi djelovao kao neki kupovni pro pribor, tad sam vidio da bih i sam to mogao raditi. Svakako se smirgla treba mijenjati jer se trosi.
Ako ti nije neka skupa gitara vrijedi pokusati sam, ako si u Sa i ako treba pomoc slobodno se javi u pp, nisam profesionalac u tome i ne radim to za pare niti bih ikome naplatio, radim sebi, zanimljivo mi je baviti se gitarama i drago mi je ako mogu nekom pomoci.
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#952 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

vicious wrote: 25/08/2022 13:04
daario naharis wrote: 25/08/2022 12:40

Hvala ti na odgovoru. Preporucen mi je MK svakako ali ne ide mi se u Travnik zbog toga.

Mozes li mi reci gdje si nabavio alat za setup i pragove? Gledao sam po youtube mogao bi to uraditi i ja sam samo ne znam da li da narucim alat preko interneta ili da potrazim ovdje. Mislim da sam zeznuo setup skroz kako mijenjam zice i primjetim da je strat sve manje "svirljiv". Dosta je nekog buzza na zicama i generalno nije ugodan za sviranje...
Mislim da većinu toga možeš naći po ovim muzičkim shopovima (Brothers, Amedex, Artist...).

Ja sam nešto naručivao sa Aliexpressa, nije neki kvalitet ali i ne trebaju ti sad baš neki ultra profesionalni alati... Možeš naravno i takve naručiti na Stewmac stranici, ali to je već udaranje po ušima. :D
Mislim da se ne mora ni u music shopovima, vecinu tih stvari imaju obi, penny i slicni, osim ako nije neka gitara da trazi bas neke specificne alate.
User avatar
vicious
Posts: 6877
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#953 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Ateista wrote: 25/08/2022 13:15
vicious wrote: 25/08/2022 13:04

Mislim da većinu toga možeš naći po ovim muzičkim shopovima (Brothers, Amedex, Artist...).

Ja sam nešto naručivao sa Aliexpressa, nije neki kvalitet ali i ne trebaju ti sad baš neki ultra profesionalni alati... Možeš naravno i takve naručiti na Stewmac stranici, ali to je već udaranje po ušima. :D
Mislim da se ne mora ni u music shopovima, vecinu tih stvari imaju obi, penny i slicni, osim ako nije neka gitara da trazi bas neke specificne alate.
Ma da, ali eto imaju neke baš specificne stvari kao recimo one neke turpijice za nut, pa oni hepeci za mjerenje radijusa ako trebaju... ja sam to naručio sa Aliexpressa, jeftino a i lakše mi bilo nego da obilazim radnje :D
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#954 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

vicious wrote: 25/08/2022 13:21
Ateista wrote: 25/08/2022 13:15
Mislim da se ne mora ni u music shopovima, vecinu tih stvari imaju obi, penny i slicni, osim ako nije neka gitara da trazi bas neke specificne alate.
Ma da, ali eto imaju neke baš specificne stvari kao recimo one neke turpijice za nut, pa oni hepeci za mjerenje radijusa ako trebaju... ja sam to naručio sa Aliexpressa, jeftino a i lakše mi bilo nego da obilazim radnje :D
Da, za to vec trebaju bas specificni alati.
Ja sebi radim bez toga, vrat namjestam dok mi ne djeluje dobar, zice spustam maksimalno prije nego sto pocnu zapinjati i slicno. :D
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#955 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

daario naharis wrote: 25/08/2022 12:40
Ateista wrote: 25/08/2022 12:30

Mirza Kovacevic iz travnika je jedini koji mi pada na pamet, samo sto nisam siguran da li jos radi te sitne stvari, prije koju godinu mi je radio nesto na jednoj gitari ali cini mi se rece da se prebacio samo na izradu gitara za njemacko trziste.

Ja sam u zadnje vrijeme poceo skoro sve sam sebi raditi - brusenje pragova, setup i slicno, mijenjao sam magmete sam, potenciometre, masinice, kobilice i slicno, realno nije neka velika pamet, mijenjem pragova se vec nisam bavio.
Hvala ti na odgovoru. Preporucen mi je MK svakako ali ne ide mi se u Travnik zbog toga.

Mozes li mi reci gdje si nabavio alat za setup i pragove? Gledao sam po youtube mogao bi to uraditi i ja sam samo ne znam da li da narucim alat preko interneta ili da potrazim ovdje. Mislim da sam zeznuo setup skroz kako mijenjam zice i primjetim da je strat sve manje "svirljiv". Dosta je nekog buzza na zicama i generalno nije ugodan za sviranje...
Za setup ti trebaju samo 2 imbus ključa.

Pragove nemoj sam.

Prelistaj temu, imaš video klipove za setovanje Strata, na youtubeu kanal se zove "frudua TV".
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#956 Re: gitara&gitaristi

Post by Ommadawn »

Sa pragovima treba ipak biti doooobro pažljiv.

Meni će jedan prijatelj koji je baš majstor za gitare da promijeni pragove na mojoj električnoj.
Jeftin i slab materijal pa se izlizali a gitara inače dobra za sviranje.

Na akustičnom Cortu trebam samo vrat naštelovati i to je to.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#957 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

daario naharis wrote: 25/08/2022 09:44 Da li mi mozete preporuciti nekoga da mi mi malo osvjezi strat?

Generalno bi mi trebalo da pogleda da li je sve uredu sa pragovima, tremolom i sve sto uz to ide. Naravno, da mi uradi poslije toga cijeli setup gitare sa novim zicama. Nemam dovoljno znanja ni alata da to sam radim a gitara nije bas u najboljoj kondiciji.

Hvala...
MLK guitar repair & setup
+387 61 766 226
Nema fule. Covjek je prije svega ljudina, a on toga jos veci majstor.
Potrazi ga na fb vidjeces I cemu pricam.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#958 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Na prodaji, ako koga interesuje detaljnije u PP

Image
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#959 Re: gitara&gitaristi

Post by DaysleepeR »

epik wrote: 28/08/2022 13:03
daario naharis wrote: 25/08/2022 09:44 Da li mi mozete preporuciti nekoga da mi mi malo osvjezi strat?

Generalno bi mi trebalo da pogleda da li je sve uredu sa pragovima, tremolom i sve sto uz to ide. Naravno, da mi uradi poslije toga cijeli setup gitare sa novim zicama. Nemam dovoljno znanja ni alata da to sam radim a gitara nije bas u najboljoj kondiciji.

Hvala...
MLK guitar repair & setup
+387 61 766 226
Nema fule. Covjek je prije svega ljudina, a on toga jos veci majstor.
Potrazi ga na fb vidjeces I cemu pricam.
super je lik, najbnitnije, ako on nije stručan za nešto, preporučiće ko jeste, nema fušeraja.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#960 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

DaysleepeR wrote: 28/12/2022 13:54
epik wrote: 28/08/2022 13:03
MLK guitar repair & setup
+387 61 766 226
Nema fule. Covjek je prije svega ljudina, a on toga jos veci majstor.
Potrazi ga na fb vidjeces I cemu pricam.
super je lik, najbnitnije, ako on nije stručan za nešto, preporučiće ko jeste, nema fušeraja.
Da, tako je.
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#961 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

Da se prijavim, nisam odavno.

Image

Image

Image

Image

Image
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#962 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

tatoo wrote: 30/12/2022 16:32 Da se prijavim, nisam odavno.
Top kolekcija !!!
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#963 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Koji sam baksuz to nema na planeti....
Kupim danas Washburn Bela Tono gitaru... Kuci dodjem primjetim odvojila se malo kobilica od tijela gitare...

Image
Image

Moram pokusati reklamirati... :roll:
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#964 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

epik wrote: 31/12/2022 17:30 Koji sam baksuz to nema na planeti....
Kupim danas Washburn Bela Tono gitaru... Kuci dodjem primjetim odvojila se malo kobilica od tijela gitare...

Image
Image

Moram pokusati reklamirati... :roll:
Steta. Nista vracaj to, nije do tebe.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#965 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

tatoo wrote: 31/12/2022 18:14
Steta. Nista vracaj to, nije do tebe.
Veliko razocarenje... Proljetos kupim akusticnog Fendera pukne mu vrat ko ledenica, napravio sam sve ok, zvuk je opet top, ali brate to se nije smjelo desiti ni u snu... danas ovo... Uzas zivi, sve ispod 1000 KM vrijednosti totalno smece od proizvoda. Zvuk gitare je fantastican, ali ovo je katastrofa....
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#966 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

epik wrote: 31/12/2022 18:21
tatoo wrote: 31/12/2022 18:14
Steta. Nista vracaj to, nije do tebe.
Veliko razocarenje... Proljetos kupim akusticnog Fendera pukne mu vrat ko ledenica, napravio sam sve ok, zvuk je opet top, ali brate to se nije smjelo desiti ni u snu... danas ovo... Uzas zivi, sve ispod 1000 KM vrijednosti totalno smece od proizvoda. Zvuk gitare je fantastican, ali ovo je katastrofa....
Ne znam jel mozes nekako do Sigma gitara. Imaju odlicnu kontrolu kvalitete u svim cjenovnim rangovima.
Ja imam jednu jeftiniju, negdje oko 300 Eura sam platio a svirao sam jos bar 6-7 modela, sve jako dobri instrumenti.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#967 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

tatoo wrote: 31/12/2022 18:45
epik wrote: 31/12/2022 18:21
Veliko razocarenje... Proljetos kupim akusticnog Fendera pukne mu vrat ko ledenica, napravio sam sve ok, zvuk je opet top, ali brate to se nije smjelo desiti ni u snu... danas ovo... Uzas zivi, sve ispod 1000 KM vrijednosti totalno smece od proizvoda. Zvuk gitare je fantastican, ali ovo je katastrofa....
Ne znam jel mozes nekako do Sigma gitara. Imaju odlicnu kontrolu kvalitete u svim cjenovnim rangovima.
Ja imam jednu jeftiniju, negdje oko 300 Eura sam platio a svirao sam jos bar 6-7 modela, sve jako dobri instrumenti.
Da, cuo sam da su dobre gitare Sigma, al evo za Washburn mi se niko nije zalio, cak sta vise hvala ih... Gledao sam recenzije za Bella Tono i obicnih sviraca i prodavaca, fakat zvuk gitare je fantastican... Kad je vidis zbog oblika izgleda manje...kad sviras na njoj sound je bas top... Al jbg sta je tu je...
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#968 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Washburn postoji 140 godina

Valjda su naučili napraviti gitaru.

Neki od korisnika: Paul Stanley (Kiss), Warren Haynes (Gov’t Mule, Allman Brothers), Dimebag Darrell (Pantera), Jennifer Batten (Michael Jackson’s Band), Christian Metalhead Michael Sweet (Stryper), Nuno Bettencourt (Extreme)...
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#969 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

epik wrote: 31/12/2022 18:21
tatoo wrote: 31/12/2022 18:14
Steta. Nista vracaj to, nije do tebe.
Veliko razocarenje... Proljetos kupim akusticnog Fendera pukne mu vrat ko ledenica, napravio sam sve ok, zvuk je opet top, ali brate to se nije smjelo desiti ni u snu... danas ovo... Uzas zivi, sve ispod 1000 KM vrijednosti totalno smece od proizvoda. Zvuk gitare je fantastican, ali ovo je katastrofa....
Da, za ozbiljno sviranje oko 1.000 je početak.
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#970 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

Hakiz wrote: 31/12/2022 20:41 Washburn postoji 140 godina

Valjda su naučili napraviti gitaru.

Neki od korisnika: Paul Stanley (Kiss), Warren Haynes (Gov’t Mule, Allman Brothers), Dimebag Darrell (Pantera), Jennifer Batten (Michael Jackson’s Band), Christian Metalhead Michael Sweet (Stryper), Nuno Bettencourt (Extreme)...
Sve je to lijepo, ali godine postojanja, reputacija iznstarih vremena, to nije nikakva garancija. Vise je bitno ako ne i najbitniji da ljudi koji rade u pogonu i oni koji kontroliraju zavrsen proizvod znaju sta rade, sto nije stalno slucaj. To je naravno stvar politike proizvodjaca.
Plus, gitare nize cjene se jucer prave u Indoneziji, sutra u Kini, cesto se mijenjaju fabrike…. Biznis.
Kakvih se strasnih problema mize naci na USA Fenderima ili Les Paulima od preko 2000 Eura to je za plakati. Bez obzira na Hendrixa, Claptona, Gilmoura, Knopflera, SRV ili Slasha, Bonamassu…

Naravno, mozda je gitara ostecena u transportu do shopa ili u samom shopu.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#971 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

tatoo wrote: 31/12/2022 21:07
Hakiz wrote: 31/12/2022 20:41 Washburn postoji 140 godina

Valjda su naučili napraviti gitaru.

Neki od korisnika: Paul Stanley (Kiss), Warren Haynes (Gov’t Mule, Allman Brothers), Dimebag Darrell (Pantera), Jennifer Batten (Michael Jackson’s Band), Christian Metalhead Michael Sweet (Stryper), Nuno Bettencourt (Extreme)...
Sve je to lijepo, ali godine postojanja, reputacija iznstarih vremena, to nije nikakva garancija. Vise je bitno ako ne i najbitniji da ljudi koji rade u pogonu i oni koji kontroliraju zavrsen proizvod znaju sta rade, sto nije stalno slucaj. To je naravno stvar politike proizvodjaca.
Plus, gitare nize cjene se jucer prave u Indoneziji, sutra u Kini, cesto se mijenjaju fabrike…. Biznis.
Kakvih se strasnih problema mize naci na USA Fenderima ili Les Paulima od preko 2000 Eura to je za plakati. Bez obzira na Hendrixa, Claptona, Gilmoura, Knopflera, SRV ili Slasha, Bonamassu…

Naravno, mozda je gitara ostecena u transportu do shopa ili u samom shopu.
E, vidiš, ako imaš model koji se pravi i u Indineziji i u Kini, uzmi ovaj iz Indonezije.

I JLH i BB King su svirali na Epiphoneu, ali ni Epiphone nije šta je bio.

Šta da ti kažem, globalizacija, masovna proizvodnja, uštede, ljudi ne žele davati veliki novac pa kompanije koriste gore materijale i majstore za modele koji su ih proslavili itd. U svim oblastima je tako, alati, namještaj, bijela tehnika itd.

Fazon je u tome što su Hendrix i te generacije svirali na fabrički pravljenom Stratocasteru, danas Bonamassi poseban tim ručno napravi Telecaster kao u ta, stara vremena, a ono šta im izađe "sa trake" za nas, obične smrtnike, nije ni blizu. Pa ti i ja imamo probleme sa Fenderom koje Bonamassa nema.

Ne znam da li se uopšte isplati davati novac za skupe verzije Fendera, Gibsona itd koji se rade masovno. 2.000 Eura za fabričkog Amerikanca kad ima za 1.000 fabrički Meksikanac. Možda je bolje kupiti ili ručno rađenu ili kupiti jeftiniji model koji ima pristojno tijelo i vrat pa ugrađivati bolju elektroniku i mehaniku.

U fazonu, ne kupiti Gibson ES 335, nego kupiti Ibanez AS 73 i staviti mu bolju elektroniku, štimere, bridge...
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#972 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

epik wrote: 31/12/2022 18:21
tatoo wrote: 31/12/2022 18:14
Steta. Nista vracaj to, nije do tebe.
Veliko razocarenje... Proljetos kupim akusticnog Fendera pukne mu vrat ko ledenica, napravio sam sve ok, zvuk je opet top, ali brate to se nije smjelo desiti ni u snu... danas ovo... Uzas zivi, sve ispod 1000 KM vrijednosti totalno smece od proizvoda. Zvuk gitare je fantastican, ali ovo je katastrofa....
Ušteda. Kontrola kvaliteta je skupa. Više se isplati štancati masovno, nemati kontrolu i kada neko reklamira dati mu drugi primjerak nego kontrolisati i bacati primjerke koji ne prođu kontrolu.

Behringer je u audio biznisu po tome poznat, oni zamijene bez pitanja, to im je poslovni model, štancaj, nema kontrole (barem be rigorozne) i ko se požali samo mu daj drugi primjerak. A oni uređaji koji rade, rade pristojno.

Tužno je što "lošije" kompanije tako zarađuju ogroman novac pa kupe i počnu urušavati legendarne brendove. Doduše, ima i pozitivnih primjera, kao kada je Behringer kupio RC designs, nije ga uništio.
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#973 Re: gitara&gitaristi

Post by tatoo »

Milsim da zasluzuje da se spomene da nas je napustio Jeff Beck.

https://www.youtube.com/watch?v=hHHY3eRUMsM
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#975 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Tuga, RIP. :|

Bio je stvarno poseban sa svojim stilom sviranja.
Post Reply