gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
65
33%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 196

epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#876 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Hakiz wrote: 06/01/2022 11:17
Image

Shure SM 57 je legendaran za ozvučavanje/snimanje pojačala, da se stavi ispred zvučnika, on je "industrijski standard" za tu namjenu, teško je naći bolji za to. Većina pjesama koje volimo svjetski legendarnih grupa su njim snimane. Možda je problem u tome da je dinamički. Za ozvučavanje akustične/klasične gitare direktno, same gitare, bolji je kondenzatorski mikrofon. Ja nisam puno ulagao, pa su kod mene Behringer B1 i Electro Voice PL 37. Za cijenu EV 37 mogu se kupiti uparena dva Behringer C2 ili C4. Moja "mikseta", u stvari interfejs, je Alesis IO4.

Za one koji ne znaju: Upareni mikrofoni se prodaju kao dva mikrofona koja su uparena zbog frekventnih odziva koji su komplementarni. To znači da ne može neko kupiti pojedinačna dva mikrofona koja su isti model, recimo dva C4, jedan danas, drugi sutra, neće biti komplementarni. U fabrici se izmjere frekventni odzivi i dva mikrofona koja su komplementarna se pakuju u istu kutiju.
Ali za Shure SM57 stoji da je to mikrofon za instrumente, za bubnjeve i gitare...
Ja sam koristio Behringer c-1u ali je neuobicajeno tih, morao sam pojacavati software-ski pa sam imao previse suma.
Pa ne znam kako bih izolirao condenser posto ja sviram i pjevam. Ovo izoliranje je ok, ako gitarista nije i pjevac.

Ja koristim Behringer xenyx 1002 fx.
Hakiz
Posts: 40522
Joined: 30/07/2015 20:01

#877 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

@epik

Pokušaj ovo:

https://www.youtube.com/watch?v=vAqQgZMG8Ug

https://www.youtube.com/watch?v=Wli1Dk609kQ

https://www.youtube.com/watch?v=5-0aQGUiycY

Ja sam jedno vrijeme ovog lika dosta pratio, može se pokupiti finih stvari, baš pogodnih za amatersko snimanje, mala studija sa jeftinom opremom. Ima puno savjeta ne samo o snimanju nego i o miksanju itd. Taman dovoljno savjeta za kvalitet potreban ne samo za demo snimke, nego i kvalitetnije, za komercijalno izdavanje bez previše pretenzija, indy izdavanje i slično.

Jedino šta mi se kod njega ne sviđa je to što ne vidi ništa loše u loudnessu, što voli ići u maksimum glasnoće, ali to se može zanemariti.

Ima i kolegu sa kojim često sarađuje, naići ćeš na jeda ak oovog malo ispratiš, kod "kolege" sam pokupio savjete kako akustičnu gitar uu miksanju srediti koristeći EQ.

Pa možda ti to pomogne. Ne sjećam se koji DAW on koristi, ali samo "preveedi" na svoj ako vam nije isti.

Usput, sa mojim Alesisom je došao Cubase 5 LE, ali ja sam se navikao na Ardour, to je cross platform DAW, ako instališeš Linux možeš ga besplatno koristiti, dođe preinstalisan sa UbuntuStudio. Nije Cubase ili slični, ali potpuno funskcionalan softver. Imaš masu besplatnih i vrlo kvalitetnih VST-ova. Problem je da mnogi od njih nemaju grafički intrfejs, pa se setovanje radi upisivanjem brojeva, a ne okretanjem virtuelnih potneciometara kako kod skupih VST-ova za Windows ili Mac, ali kada se navikneš, možeš radit isve šta t itreba. Imaš i za windows i Ardour i besplatne VST-ove, pa malo potraži po internetu. Mislim da se Ardour 5 može naći za download.

https://ardour.org/

Usput, tvoj Xenix ima više funkcija od Alesisa, čudi me da kažeš da nema dovoljno podešavanja.

Kod Alesisa je tako da rade sva 4 kanala za inupt i output na 16 bita, a na 24 bita rade 2. Tako da sa 16 bita možeš odjednom snimiti 4 kanala, bilo instrumenta, bilo mikrofona, bilo neki drugi izvor (MP3, CD player itd). Sva 4 kanala imaju mikrofonske ulaze i za kondenzatorski i za dinamički mikrofon, line-in ulaze i ulaze za gitaru, to jeste sva 4 ulaza imaju DI, može se gitara priključiti direktno u Alesis, pa onda u softwareu simulirati pojačalo, dodavati efekte (distorziju, reverb, chorus, fuzz itd).

Naravno, iako svaki kanal ima ulaze za 3 uređaja, u jednom kanalu u jednom trenutku može biti samo jedan uređaj, a to znači da možeš odjednom snimiti 4 ulaza, recimo jedan pjevač, jedna gitara, jedne klavijature i jedan bas. Ili bubnjeve (sa jednim mikrofonom), bas, gitara, vokal i odjednom snimiš cijeli mali bend.

Ukratko, jedini način da potpuno izbjegneš da vokalni mikrofon pokupi gitaru ili da gitarski mikrofon pokupi vokal je da posebno snimaš samo gitaru i samo vokal, pa u miksu da spajaš. Snimanje i vokala i gitare u isto vrijeme će manje ili više činiti da mikrofon za jedno hvata ono drugo.

A u tom slučaju, možeš komotno snimati oboje jednim mikrofonom. Ne moraš kupovati dva mikrofona (ti ih već imaš, pa nema veze), ne obrađuješ dvije trake, samo jednu, može se tada kupiti interfejs sa jednim ulazom, jefitiniji je nego interfejs sa 2 i više ulaza (opet se to ne odnosi da tvoju opremu) itd.

Malo improvizuj, nema druge :-D
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#878 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Hakiz wrote: 06/01/2022 22:20 @epik

Pokušaj ovo:

https://www.youtube.com/watch?v=vAqQgZMG8Ug

https://www.youtube.com/watch?v=Wli1Dk609kQ

https://www.youtube.com/watch?v=5-0aQGUiycY

Ja sam jedno vrijeme ovog lika dosta pratio, može se pokupiti finih stvari, baš pogodnih za amatersko snimanje, mala studija sa jeftinom opremom. Ima puno savjeta ne samo o snimanju nego i o miksanju itd. Taman dovoljno savjeta za kvalitet potreban ne samo za demo snimke, nego i kvalitetnije, za komercijalno izdavanje bez previše pretenzija, indy izdavanje i slično.

Jedino šta mi se kod njega ne sviđa je to što ne vidi ništa loše u loudnessu, što voli ići u maksimum glasnoće, ali to se može zanemariti.

Ima i kolegu sa kojim često sarađuje, naići ćeš na jeda ak oovog malo ispratiš, kod "kolege" sam pokupio savjete kako akustičnu gitar uu miksanju srediti koristeći EQ.

Pa možda ti to pomogne. Ne sjećam se koji DAW on koristi, ali samo "preveedi" na svoj ako vam nije isti.

Usput, sa mojim Alesisom je došao Cubase 5 LE, ali ja sam se navikao na Ardour, to je cross platform DAW, ako instališeš Linux možeš ga besplatno koristiti, dođe preinstalisan sa UbuntuStudio. Nije Cubase ili slični, ali potpuno funskcionalan softver. Imaš masu besplatnih i vrlo kvalitetnih VST-ova. Problem je da mnogi od njih nemaju grafički intrfejs, pa se setovanje radi upisivanjem brojeva, a ne okretanjem virtuelnih potneciometara kako kod skupih VST-ova za Windows ili Mac, ali kada se navikneš, možeš radit isve šta t itreba. Imaš i za windows i Ardour i besplatne VST-ove, pa malo potraži po internetu. Mislim da se Ardour 5 može naći za download.

https://ardour.org/

Usput, tvoj Xenix ima više funkcija od Alesisa, čudi me da kažeš da nema dovoljno podešavanja.

Kod Alesisa je tako da rade sva 4 kanala za inupt i output na 16 bita, a na 24 bita rade 2. Tako da sa 16 bita možeš odjednom snimiti 4 kanala, bilo instrumenta, bilo mikrofona, bilo neki drugi izvor (MP3, CD player itd). Sva 4 kanala imaju mikrofonske ulaze i za kondenzatorski i za dinamički mikrofon, line-in ulaze i ulaze za gitaru, to jeste sva 4 ulaza imaju DI, može se gitara priključiti direktno u Alesis, pa onda u softwareu simulirati pojačalo, dodavati efekte (distorziju, reverb, chorus, fuzz itd).

Naravno, iako svaki kanal ima ulaze za 3 uređaja, u jednom kanalu u jednom trenutku može biti samo jedan uređaj, a to znači da možeš odjednom snimiti 4 ulaza, recimo jedan pjevač, jedna gitara, jedne klavijature i jedan bas. Ili bubnjeve (sa jednim mikrofonom), bas, gitara, vokal i odjednom snimiš cijeli mali bend.

Ukratko, jedini način da potpuno izbjegneš da vokalni mikrofon pokupi gitaru ili da gitarski mikrofon pokupi vokal je da posebno snimaš samo gitaru i samo vokal, pa u miksu da spajaš. Snimanje i vokala i gitare u isto vrijeme će manje ili više činiti da mikrofon za jedno hvata ono drugo.

A u tom slučaju, možeš komotno snimati oboje jednim mikrofonom. Ne moraš kupovati dva mikrofona (ti ih već imaš, pa nema veze), ne obrađuješ dvije trake, samo jednu, može se tada kupiti interfejs sa jednim ulazom, jefitiniji je nego interfejs sa 2 i više ulaza (opet se to ne odnosi da tvoju opremu) itd.

Malo improvizuj, nema druge :-D
Stari Cool Edit pro ima graficki EQ, odlican je jos uvijek I za druge filters delay, reverb isl
Xenix ima 4 kanala, za dva ima kontrolu low-mid-high i pan i fx
Druga dva imaju samo low-mid-high.

Ovo sa jednim condeserom uopste nije lose.
Hakiz
Posts: 40522
Joined: 30/07/2015 20:01

#879 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Šta će ti više, kod mene je samo gain od kontrola na svakom kanalu :lol:

Sve ostalo u softwareu.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#880 Re: gitara&gitaristi

Post by epik »

Hakiz wrote: 06/01/2022 23:03 Šta će ti više, kod mene je samo gain od kontrola na svakom kanalu :lol:

Sve ostalo u softwareu.
Pa to... condeser, xenix ima i 42v ako treba. Za ono sto ja radim sasvim dovoljno lijep zvuk.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3345
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#881 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

ekipa, ima li iko iskustva sa naručivanjem gitara izvana ili da se okanem toga? :)
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#882 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Ja sam narucio jednu akusticnu gitaru iz amerike, dosla me oko 2700KM sve zajedno sa postarinom i carinom. Prije toga sam dobro istrazio i sto se zvuka tice nisam fulio, ali je bilo problema sa vratom i pragovima, medjutim to sam uspio rijesiti poliranjem i sad sam prezadovoljan.
Jeste uvijek mali rizik da ti nece odgovarati vrat ili da nece biti dobro setupovana, prco se ne mose rijesiti i ako je neko muhanat po tom pitanju onda bolje da ne uzima dok ne proba, ja nisam i mogu se navici na skoro svaki vrat pa mi nije problem. Setup se uvijek moze rijesiti ako nije dobar ali treba odvagati isplati li se, ako je nesto jeftinije i ima kod nas, dok das za setyp moze te doci isto, kod skupljih se vec moze vise isplatiti, ili ako je nesto cega nema na nasem trzistu.
Treba obratiti paznju i na pdv i carinu, ja sam imao srece sto nisu poslali racun pa ovi odokativno naplatili pdv samo 80KM, nisam htio ni pitati na osnovu cega jer mi je odgovaralo, ocekivao sam bar 400KM. :D
User avatar
vicious
Posts: 6869
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#883 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Ateista wrote: 09/02/2022 14:38 Ja sam narucio jednu akusticnu gitaru iz amerike, dosla me oko 2700KM sve zajedno sa postarinom i carinom. Prije toga sam dobro istrazio i sto se zvuka tice nisam fulio, ali je bilo problema sa vratom i pragovima, medjutim to sam uspio rijesiti poliranjem i sad sam prezadovoljan.
Jeste uvijek mali rizik da ti nece odgovarati vrat ili da nece biti dobro setupovana, prco se ne mose rijesiti i ako je neko muhanat po tom pitanju onda bolje da ne uzima dok ne proba, ja nisam i mogu se navici na skoro svaki vrat pa mi nije problem. Setup se uvijek moze rijesiti ako nije dobar ali treba odvagati isplati li se, ako je nesto jeftinije i ima kod nas, dok das za setyp moze te doci isto, kod skupljih se vec moze vise isplatiti, ili ako je nesto cega nema na nasem trzistu.
Treba obratiti paznju i na pdv i carinu, ja sam imao srece sto nisu poslali racun pa ovi odokativno naplatili pdv samo 80KM, nisam htio ni pitati na osnovu cega jer mi je odgovaralo, ocekivao sam bar 400KM. :D
Ja sam nekad negdje pročitao da se ne plaća carina na žičane instrumente, e sad da li je to još na snazi ne znam...
a pdv se ne može izbjeći nikako.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3345
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#884 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

hvala na prenesenom iskustvu ;)

uglavnom, ako bi naručivao, kolike troškove (poštarina, carina) mogu očekivati ako se naruči iz USA, kolike ako ide iz EU, a kolike iz zemalja okruženja?
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#885 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

vicious wrote: 09/02/2022 14:53
Ateista wrote: 09/02/2022 14:38 Ja sam narucio jednu akusticnu gitaru iz amerike, dosla me oko 2700KM sve zajedno sa postarinom i carinom. Prije toga sam dobro istrazio i sto se zvuka tice nisam fulio, ali je bilo problema sa vratom i pragovima, medjutim to sam uspio rijesiti poliranjem i sad sam prezadovoljan.
Jeste uvijek mali rizik da ti nece odgovarati vrat ili da nece biti dobro setupovana, prco se ne mose rijesiti i ako je neko muhanat po tom pitanju onda bolje da ne uzima dok ne proba, ja nisam i mogu se navici na skoro svaki vrat pa mi nije problem. Setup se uvijek moze rijesiti ako nije dobar ali treba odvagati isplati li se, ako je nesto jeftinije i ima kod nas, dok das za setyp moze te doci isto, kod skupljih se vec moze vise isplatiti, ili ako je nesto cega nema na nasem trzistu.
Treba obratiti paznju i na pdv i carinu, ja sam imao srece sto nisu poslali racun pa ovi odokativno naplatili pdv samo 80KM, nisam htio ni pitati na osnovu cega jer mi je odgovaralo, ocekivao sam bar 400KM. :D
Ja sam nekad negdje pročitao da se ne plaća carina na žičane instrumente, e sad da li je to još na snazi ne znam...
a pdv se ne može izbjeći nikako.
Da, pogresno sam se izrazio, ide pdv i jos nesto bude tih troskova otvaranja i slicno, ali pdv je najveci iznos.
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#886 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

eyesburn wrote: 09/02/2022 14:55 hvala na prenesenom iskustvu ;)

uglavnom, ako bi naručivao, kolike troškove (poštarina, carina) mogu očekivati ako se naruči iz USA, kolike ako ide iz EU, a kolike iz zemalja okruženja?
Uvijek je 17% pdv i jos nesto tih sitnih troskova, sad me vicius ispravio da nema prave carine. PDV se po pravilu placa na kompletan iznos sa postarinom.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3345
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#887 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

znam koliko ide na pdv, ali nemam iskustava koliko otprilike idu troškovi poštarine?
User avatar
vicious
Posts: 6869
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#888 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Ma razmišljao sam i ja o tome, recimo iz Njemačke da se naruči sa Musicstore.de poštarina je 30 eura, i eto + pdv.
Ako se naleti na neku dobru cijenu za određeni instrument sigurno se isplati.
Hakiz
Posts: 40522
Joined: 30/07/2015 20:01

#889 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

vicious wrote: 09/02/2022 15:06 Ma razmišljao sam i ja o tome, recimo iz Njemačke da se naruči sa Musicstore.de poštarina je 30 eura, i eto + pdv.
Ako se naleti na neku dobru cijenu za određeni instrument sigurno se isplati.
U Thomannu gitara koštala 800 KM. Ja je u prodavnici u Sarajevu kupio za 700.

Pa vi naručujte.
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#890 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

eyesburn wrote: 09/02/2022 15:04 znam koliko ide na pdv, ali nemam iskustava koliko otprilike idu troškovi poštarine?
To vec jako varira, zavisi od koga narucujes i slicno. Thomman iz njemacke naplacuje 40eura minimalno, mislim da je i za gitaru ista cijena. Ako ces nesto iz amerike pogledaj stranicu reverb.com to je ko njihov pik ali bas za muzicku opremu, ima i polovnih i novih stvari iz music shopova, pokaze i cijenu postarine za bih, nekad ne bude puno jer su vjerovatno uracunali dio u cijenu gitate, nekad zna i po 150-200 dolara.
Dobar je fazon sto zna biti instrumenata na akciji jer su sluzili kao primjerak za isprobavanje u nekom music shopu, ako je jos u datom momentu dolar malo pao moze se dobro proci.
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#891 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 09/02/2022 15:09
vicious wrote: 09/02/2022 15:06 Ma razmišljao sam i ja o tome, recimo iz Njemačke da se naruči sa Musicstore.de poštarina je 30 eura, i eto + pdv.
Ako se naleti na neku dobru cijenu za određeni instrument sigurno se isplati.
U Thomannu gitara koštala 800 KM. Ja je u prodavnici u Sarajevu kupio za 700.

Pa vi naručujte.
Zavisi kako sta, i kod nas se moze naletiti na dobru akciju, ili neki drugi razlozi, treba uvijek uporediti sa lokalnim cijenama, ali u prosjeku je vani jeftinije.
Hakiz
Posts: 40522
Joined: 30/07/2015 20:01

#892 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 09/02/2022 15:14
Hakiz wrote: 09/02/2022 15:09

U Thomannu gitara koštala 800 KM. Ja je u prodavnici u Sarajevu kupio za 700.

Pa vi naručujte.
Zavisi kako sta, i kod nas se moze naletiti na dobru akciju, ili neki drugi razlozi, treba uvijek uporediti sa lokalnim cijenama, ali u prosjeku je vani jeftinije.
Onih 800 je bez troškova transporta i carine. Dodaj to i situacija je da nije jeftinije. Prednost je izbor modela, ako baš želiš recimo Epiphone, onda moraš naručiti.
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#893 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 09/02/2022 15:27
Ateista wrote: 09/02/2022 15:14
Zavisi kako sta, i kod nas se moze naletiti na dobru akciju, ili neki drugi razlozi, treba uvijek uporediti sa lokalnim cijenama, ali u prosjeku je vani jeftinije.
Onih 800 je bez troškova transporta i carine. Dodaj to i situacija je da nije jeftinije. Prednost je izbor modela, ako baš želiš recimo Epiphone, onda moraš naručiti.
Zato kazem, vjerovatno si naletio na neku akciju ovdje. Da, najveca prednost je to sto vani ima izbor. Zar nema Epiphona kod nas? Ja sam kupio kod nas Epiphone Les Paul, ali ima tome mozda i 20 godina.
Hakiz
Posts: 40522
Joined: 30/07/2015 20:01

#894 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 09/02/2022 15:36
Hakiz wrote: 09/02/2022 15:27

Onih 800 je bez troškova transporta i carine. Dodaj to i situacija je da nije jeftinije. Prednost je izbor modela, ako baš želiš recimo Epiphone, onda moraš naručiti.
Zato kazem, vjerovatno si naletio na neku akciju ovdje. Da, najveca prednost je to sto vani ima izbor. Zar nema Epiphona kod nas? Ja sam kupio kod nas Epiphone Les Paul, ali ima tome mozda i 20 godina.
Stajala puna cijena 795 godinama, haman ista cijena kao u Thomannu (400 Eura), dali mi je za 700.
User avatar
vicious
Posts: 6869
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#895 Re: gitara&gitaristi

Post by vicious »

Hakiz wrote: 09/02/2022 15:09
vicious wrote: 09/02/2022 15:06 Ma razmišljao sam i ja o tome, recimo iz Njemačke da se naruči sa Musicstore.de poštarina je 30 eura, i eto + pdv.
Ako se naleti na neku dobru cijenu za određeni instrument sigurno se isplati.
U Thomannu gitara koštala 800 KM. Ja je u prodavnici u Sarajevu kupio za 700.

Pa vi naručujte.
Pa dobro, naravno može nekad i tako naletiti, ali većinom su cijene vani puno povoljnije. Ako ima računice kad se doda pdv i poštarina, što da ne. Jedino mi je malo problematično što naručuješ na neviđeno, najviše zbog toga sam i odustao.
Hakiz
Posts: 40522
Joined: 30/07/2015 20:01

#896 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

vicious wrote: 09/02/2022 16:29
Hakiz wrote: 09/02/2022 15:09

U Thomannu gitara koštala 800 KM. Ja je u prodavnici u Sarajevu kupio za 700.

Pa vi naručujte.
Pa dobro, naravno može nekad i tako naletiti, ali većinom su cijene vani puno povoljnije. Ako ima računice kad se doda pdv i poštarina, što da ne. Jedino mi je malo problematično što naručuješ na neviđeno, najviše zbog toga sam i odustao.
Nisu. Poredeći cijene muzičke opreme ovdje i vani, skoro iste. Pojačalo za gitaru vani 200 eura ovdje 450 KM, gitara 400 eura ovdje 800 KM, pedale za gitaru vani po 40 eura ovdje po 90 KM itd. Interfejs, mikrofoni, čak i neke slušalice... Pune cijene, ne sniženja. To je ono šta sam ja kupovao.

Kada na cijene dodaš transport, pa carinu i PDV gdje se plaća, pa rizik da se u transpostu nešto desi, ako se u garantnom roku nešto pokvari zamjena ovdje u odnosu na kupljeno vani, ispadne jeftinije ovdje kupiti. Ako ima, kao što rekoh, izbor je ovdje problem.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3345
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#897 Re: gitara&gitaristi

Post by Dupli_skalp »

hvala na informacijama svima, bilo je zaista korisno pročitati konkretna iskustva sa cijenama ako se naručuje iz vana.

spomenuli ste thomman i reverb stranice. ima li još neki sajt s kojim imate iskustva kod naručivanja?
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#898 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 09/02/2022 15:38
Ateista wrote: 09/02/2022 15:36
Zato kazem, vjerovatno si naletio na neku akciju ovdje. Da, najveca prednost je to sto vani ima izbor. Zar nema Epiphona kod nas? Ja sam kupio kod nas Epiphone Les Paul, ali ima tome mozda i 20 godina.
Stajala puna cijena 795 godinama, haman ista cijena kao u Thomannu (400 Eura), dali mi je za 700.
Evo bas zadnjih dana gledam Marshall Origin 20C, u Brothersu 1.150,00KM u Thomannu 360,50 eura (kad navedes svoju lokaciju daju ti cijenu bez njemackog PDV-a) sa postarinom i PDV-om izadje 916,50KM, na to treba dodati samo jos neke one troskove pregleda i slicno, VOX AC30 u Brothersu 1.900,00KM Thomannu sa svim izadje 1.800,00KM.
Pedale se vec ne isplate preko Thomanna jer je manji iznos pa slanje ispadne previse za taj iznos, ali se mogu dosta povoljno naci preko ebay-a, pogotovo ako je do 300KM ukupno pa se ne placa PDV.
Zice se isto recimo mogu isplatiti ako kupujes vise setova zajedno, to na primjer narucujem sa stranice Banzai, imaju svasta i izmedju ostalog povoljnih zica, narucim nekoliko setova i miran sam 4-5 godina a dodje me povoljnije.

Ima naravno i obrnutih primjera, recimo Peavey Classic 30 na Musicstore izadje ukupno skoro 1.400KM a u Artistu je navodno neka akcija za 977KM, kazem navodno jer sam imao losa iskustva sa jednom gitarom koju sam htio da kupim i koja je bila navodno na akciji ali je nisu imali niti su je ikad dobili.

Sve u svemu, ko zeli nesto da kupi uvijek je dobro provjeriti i lokalne varijante i varijantu narudzbe pa uporediti cijene.
User avatar
Ateista
Posts: 46567
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#899 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

eyesburn wrote: 10/02/2022 09:02 hvala na informacijama svima, bilo je zaista korisno pročitati konkretna iskustva sa cijenama ako se naručuje iz vana.

spomenuli ste thomman i reverb stranice. ima li još neki sajt s kojim imate iskustva kod naručivanja?
Imas jos musicstore.de, nisam narucivao od njih ali sam cuo da su OK.
Narucivao sam jos sa banzaimusic.com ali uglavnom zice i tu neku sicu, kao i ebay, i to je to.
Hakiz
Posts: 40522
Joined: 30/07/2015 20:01

#900 Re: gitara&gitaristi

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 10/02/2022 12:12
Hakiz wrote: 09/02/2022 15:38

Stajala puna cijena 795 godinama, haman ista cijena kao u Thomannu (400 Eura), dali mi je za 700.
Evo bas zadnjih dana gledam Marshall Origin 20C, u Brothersu 1.150,00KM u Thomannu 360,50 eura (kad navedes svoju lokaciju daju ti cijenu bez njemackog PDV-a) sa postarinom i PDV-om izadje 916,50KM, na to treba dodati samo jos neke one troskove pregleda i slicno, VOX AC30 u Brothersu 1.900,00KM Thomannu sa svim izadje 1.800,00KM.
Pedale se vec ne isplate preko Thomanna jer je manji iznos pa slanje ispadne previse za taj iznos, ali se mogu dosta povoljno naci preko ebay-a, pogotovo ako je do 300KM ukupno pa se ne placa PDV.
Zice se isto recimo mogu isplatiti ako kupujes vise setova zajedno, to na primjer narucujem sa stranice Banzai, imaju svasta i izmedju ostalog povoljnih zica, narucim nekoliko setova i miran sam 4-5 godina a dodje me povoljnije.

Ima naravno i obrnutih primjera, recimo Peavey Classic 30 na Musicstore izadje ukupno skoro 1.400KM a u Artistu je navodno neka akcija za 977KM, kazem navodno jer sam imao losa iskustva sa jednom gitarom koju sam htio da kupim i koja je bila navodno na akciji ali je nisu imali niti su je ikad dobili.

Sve u svemu, ko zeli nesto da kupi uvijek je dobro provjeriti i lokalne varijante i varijantu narudzbe pa uporediti cijene.
:thumbup:
Post Reply