Sta se desilo sa Rock & Roll - om na prostorima bivse Ju

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

karabaja17
Posts: 15
Joined: 24/06/2007 16:09

#1 Sta se desilo sa Rock & Roll - om na prostorima bivse Ju

Post by karabaja17 »

Sta se desilo sa Rock & Roll - om na prostorima bivse Juge?
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#2 Re: Sta se desilo sa Rock & Roll - om na prostorima bivs

Post by janje_ »

karabaja17 wrote:Sta se desilo sa Rock & Roll - om na prostorima bivse Juge?
zgazio ga turbo-folk.

cijela kultura krenula nizbrdo. dekadenca svuda oko nas. u biti, idealan setting za neki punk-rock pokret, ali domaca masa to haman ne pusi ni pod razno. od rocka se slabo zivi, pa se svi okrenuli harmonici.
User avatar
mirza81
Posts: 101
Joined: 11/04/2007 20:21
Location: druga liga zapad

#3

Post by mirza81 »

slažem se glede turbo folka, ali ne zaboravimo na muzicku industriju kojoj je važan kapital kao nikada prije pa stvaraju instant zvijezde (franz ferdinand...) te gledaju samo u pravcu mainstreama.
ima izuzetaka, ali na kapaljku.
to se ne tiče samo zapada, nego i balkanske industrije.
mogao bi se otvoriti neki topic za kvalitetne underground bendove?
pozdrav raji!
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#4

Post by janje_ »

mirza81 wrote:slažem se glede turbo folka, ali ne zaboravimo na muzicku industriju kojoj je važan kapital kao nikada prije pa stvaraju instant zvijezde (franz ferdinand...) te gledaju samo u pravcu mainstreama.
ima izuzetaka, ali na kapaljku.
to se ne tiče samo zapada, nego i balkanske industrije.
mogao bi se otvoriti neki topic za kvalitetne underground bendove?
pozdrav raji!
franz ferdinand nije uopste los.. ;)

a RHCP je uspjesan model, kako bi to trebalo da se radi.

elem, kod nas to nije tako jednostavna stvar. pored kulture turbo-folka, tu je i nerijesena zakonska regulativa (odnosno, mislim da zakon postoji, ali se bog zna ne postuje) oko piratskih kopija, autorskih prava i to, tako da mozes na prste izbrojati koliko neki domaci (ovo isto tako vazi i za strane) bend proda orginalnih nosaca zvuka..

kad se to stanje promijeni (prvo se mora prije toga promijeniti svijest ljudi, ekonomska situacija, i sl. da bi tako nesto bilo moguce), tj. kad raja krene kupovati i favorizovati orginalne npr. cd-ove koji su jedno 5-6 puta skuplji od piratskih, ali su zato kvalitetom za svjetlosnu godinu ispred, bice namah bolje.

na jednom drugom topicu se neko zapito kako to da nas svi svjetski bendovi zaobilaze (rhcp, rolling stones, iron maiden, ..) a sviraju u komsiluku. odgovor se krije upravo u broju prodatih nosaca zvuka. orginalnih. 1%? 2%? ;)
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#5

Post by rikardoreis »

crk'o...ko i sve drugo...
gold'n'brown
Posts: 1614
Joined: 20/02/2007 16:20

#6

Post by gold'n'brown »

Ma ima odlicnih bendova, ali se medijski ne eksponiraju. Sjetimo se samo recimo Southern Storm-a, nisu ih djabe zvali BH Dream Theaterom. Garantovano su mogli biti svjetski poznati da su se malo vise eksponirali. Ima kvalitetnih i modernih muzicara ali nemaju medijsko prostora. Eno ih po MySpace-u :?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#7

Post by DaysleepeR »

Rock n' Roll kao muzika koja zahtjeva razmisljanje od strane covjeka koji ju slusa ne odgovara ovim demokratama koji su nas izveli iz mraka na svjetlo, te je ista satanizirana kao narkomanska, prljava, nepristojna i nepozeljna te nema perspektivu na ovim prostorima.
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#8

Post by janje_ »

DaysleepeR wrote:Rock n' Roll kao muzika koja zahtjeva razmisljanje od strane covjeka koji ju slusa ne odgovara ovim demokratama koji su nas izveli iz mraka na svjetlo, te je ista satanizirana kao narkomanska, prljava, nepristojna i nepozeljna te nema perspektivu na ovim prostorima.
that's the point. mi smo prije nekih mjesec dana organizovali poprilicno veliki rock event za nasu mahalu, i najprije je bilo komentara "sve sami drogerasi", a na dan koncerta je bilo pravo puno starije raje (ipak se odlucili doci), tako da se o svirci jos uvijek prica kao o totalno politicki konkretnom dogadjaju, a zli jezici mogu samo da zale sto su propustili tako jedan dogadjaj.. ;)
kilam
Posts: 259
Joined: 19/01/2005 01:13
Location: memlijash

#9

Post by kilam »

cuj sta? imamo hladno pivo koje tuce sve prije rata (da i azru i ekv i ostale smjehuljice) ima jos bendova sto nisu medijski eksponirani (recimo krug itd itd) sto se mene tice bolje im je van mainstreama(iako se to jako odrazava na njihovu finansijsku situaciju). al ne mogu ove price.. bezze pravo
User avatar
Totimoshi
Posts: 198
Joined: 13/05/2007 10:45

#10

Post by Totimoshi »

kilam wrote:cuj sta? imamo hladno pivo koje tuce sve prije rata (da i azru i ekv i ostale smjehuljice) ima jos bendova sto nisu medijski eksponirani (recimo krug itd itd) sto se mene tice bolje im je van mainstreama(iako se to jako odrazava na njihovu finansijsku situaciju). al ne mogu ove price.. bezze pravo
Nadam se da te nisam dobro razumio.Jesi ti normalan lik?Koliko ti je godina,12???Koje bolan nebio Hladno Pivo tuce sve prije rata??!?!?!Jesu li tebi sve daske na broju?!?Hladno Pivo,pankerske dede,kojima je svaka pjesma ista,neku filozofiju furaju.Poserem se ja na taj "rock".I tuce Azru i EKV?!?!?Iz ta dva benda,izmedju ostalih,se izrodio prepoznatljivi balkanski rock&roll.A jedini smjehuljci,kako si gore prije rekao,su upravo Hladno Pivo.Fuj,ne znam kako mozes uopste porediti Azru i EKV sa ovim jadama,a kamoli reci da "tuku" sve prije rata. :lol: :lol: :lol: I ovo za mainstream,bas si me nasmijao extremno :lol: :lol: :lol: Taj bend koji spominjes,to je upravo taj mainstream o kojem govoris,nisu nikako van,nego duboko u mainstreamu,zajedno sa Emir & Frozen Camels-ima i "bendovima" slicni tom "ne-mainstream" pokretu.Daj,molim te,nemoj ovakve nebuloze valjati...
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#11

Post by irfan2 »

vidi se da si pravi muzicki entuzijast :) ..al nemoj ba tako reagovat ...hladno pivo je odlican bend, nije bitno jel vuce ili ne na bilo koga ...

a glede situacije .. pa najjednostavnija definicija je da nema para.. nisu tolko bitne pare za zivotnu egzistenciju, mnogi bi se bavili time i samo zbog svirki, al snimanje albuma kosta....
ja kad bi imo studio, davao bi ljudima za koje mislim da su dobri da besplatno snimaju..al nemam, ebga
Last edited by irfan2 on 27/06/2007 18:11, edited 1 time in total.
kilam
Posts: 259
Joined: 19/01/2005 01:13
Location: memlijash

#12

Post by kilam »

ako procitas ponovo vidjet ces da nisam tvrdio za pivo da nije mainstream. meni je sasvim dovoljno godina da dobro znam ko i sta je arza i ekv... ajd nekako bi i razumio da si me popljuvao zbog sarlo akrobata, satana panonskog ili mozda discipline kicme il cak idola (priznajem da ovo sto sam izjavio za pivo je malo pretenciozno) al zbog azre i ekva samo cu se blago osmjehnuti.. "prepoznatljivi balkanski r'n'r" ima li gore stvari od toga?
u ostalom ne znam zasto reagujem, samo sam htio da kazem da postoji jos uvijek jako dobar r'n'r..
User avatar
striker
Posts: 1253
Joined: 23/03/2007 23:27
Location: atraktivna

#13

Post by striker »

Rock n' Roll na ovim prostorima je dosegnuo vrhunac prije 20 godina.Znamo šta je vrhunac-nema dalje.Sasvim je logično bilo za očekivati izvjestan pad,ali ne ovako i ne ovoliko.
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#14 Re: Sta se desilo sa Rock & Roll - om na prostorima bivs

Post by _sa_ »

janje_ wrote:
karabaja17 wrote:Sta se desilo sa Rock & Roll - om na prostorima bivse Juge?
zgazio ga turbo-folk.
turbo-folk i pop komercijala.
pare zgrnes za sekund a "dubokoumne" publike nam ne nedostaje, pogodak u svakom slucaju.
sto se tice rocka - ima ga, ko zeli da ga slusa taj ga i nadje.

druga je stvar sto grupe nisu medijski eksponirane, koliko god kvalitetni bili tesko da ce uspjeti kao nekada azra ili ekv ( naravno i problem novca je tu, sami se krpe, niko ih ne gura itd).
u to vrijeme 80-ih taj val se sirio svim ex-republikama a ono sto se danas siri po ex- yugi - mislim vidi se, dovoljni su plakati po gradu
seka, mica, qrac, palac itd

zasto bi njima bili atraktivna jedna irina koja skine janis joplin bez blema kad ta ista irina ( zaboga! ) nema sifone k'o lubenice i ne pjeva o tangama, lokanju, kurvanju i tako tim stvarima, ma joj, bezze se iznervirah!
vozdra :D
User avatar
fadill
Posts: 407
Joined: 14/01/2007 22:10

#15

Post by fadill »

nije mu nista ziv je samo treba potrazit;)

http://www.dirtyoldempire.com/festival/index.php

...evo link glasajte za No Rules ..prvo u donjem desnom uglu klik na glasaj za demo bend , onda lijevo izadje spisak nadjete tu No Rules klik tu i to je to..hvala
pozz

http://myspace.com/norulestz
http://www.norules.ba/
kilam
Posts: 259
Joined: 19/01/2005 01:13
Location: memlijash

#16

Post by kilam »

fadill wrote:nije mu nista ziv je samo treba potrazit;)

http://www.dirtyoldempire.com/festival/index.php

...evo link glasajte za No Rules ..prvo u donjem desnom uglu klik na glasaj za demo bend , onda lijevo izadje spisak nadjete tu No Rules klik tu i to je to..hvala
pozz

http://myspace.com/norulestz
http://www.norules.ba/
potpisujem
User avatar
Totimoshi
Posts: 198
Joined: 13/05/2007 10:45

#17

Post by Totimoshi »

kilam wrote:ako procitas ponovo vidjet ces da nisam tvrdio za pivo da nije mainstream. meni je sasvim dovoljno godina da dobro znam ko i sta je arza i ekv... ajd nekako bi i razumio da si me popljuvao zbog sarlo akrobata, satana panonskog ili mozda discipline kicme il cak idola (priznajem da ovo sto sam izjavio za pivo je malo pretenciozno) al zbog azre i ekva samo cu se blago osmjehnuti.. "prepoznatljivi balkanski r'n'r" ima li gore stvari od toga?
u ostalom ne znam zasto reagujem, samo sam htio da kazem da postoji jos uvijek jako dobar r'n'r..
Dobro sam procitao,znam ja sta si rekao,ali ja upravo tvrdim suprotno Hladno Pivo jeste mainstream.Necu da sudim o ukusima (cini se da ta stara "filozofska" ima itekako mjesta ovdje).A htio ti to ili,slagao se ili ne,Azra i EKV su,kao sto rekoh ranije,izmedju ostalih bendova,brend balkanskih prostora,sve na ovim prostorima sto se pojavljuje je vec provaljeno od strane ovih i drugih bendova.Cak postoji i vic (ili ne) da je Kris (Krist) Novoselic dofurao par Stulicevih rifova Curtu,svirao mu ih,onako na uvce.Ti moze bit "znas" ko su Azra i EKV,ali ocigledno ne znas nista o tome sta su ljudi svirali i sta su radili u svoje vrijeme.Nisam nostalgirac,ne zivim u proslosti,ima i danas dobrih bendova i bice ih uvijek jer su ovi prostori uvijek bili gnijezdo rock & roll-a,ali ova tvoja dva posta su cista nebuloza.Pretpostavljam da su tebi pojam rock-a,Hladno Pivo,Crvena Jabuka,Plavi Orkestar i u zadnje vrijeme Gibonni (umjetnik)...I nisam te popljuvao,tu grijesis.Ti si popljuvao ova dva benda kada si ih iole "ocesao" a kamoli uporedio sa Hladnim Pivom.Ja sam samo iznio svoje misljenje,koje je u ovom slucaju drugacije i oprecno tvom.
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#18

Post by rikardoreis »

EKV :kiss:
AZRA :kiss:

nikad vise takvih bendova na ovim prostorima...nije nostalgicarska...a ni lovacka :D
Edoxxx
Posts: 289
Joined: 25/06/2007 22:25

#19

Post by Edoxxx »

Desilo se to da je umro kvalitet rock´n´roll - a ... Jednostavno danasnji rock bendovi nisu ni do koljena prijasnjim ...
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#20

Post by Better Man »

Edoxxx wrote:Desilo se to da je umro kvalitet rock´n´roll - a ... Jednostavno danasnji rock bendovi nisu ni do koljena prijasnjim ...
Meni je od današnjih rock bendova sa prostora ex Yu uibjedljivo najbolji Van Gogh! Oni su čist primjer da rock nije umro! Van Gogh u Srbiji puni velike dvorane, a nedavno su imali spetakl u Beogradskoj Areni, koja je bvila dupke puna! Uskoro će da objave DVD sa koncerta u Areni!
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#21

Post by irfan2 »

totimoshi :D ..miran, boy :D ...
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#22

Post by janje_ »

Better Man wrote:
Edoxxx wrote:Desilo se to da je umro kvalitet rock´n´roll - a ... Jednostavno danasnji rock bendovi nisu ni do koljena prijasnjim ...
Meni je od današnjih rock bendova sa prostora ex Yu uibjedljivo najbolji Van Gogh! Oni su čist primjer da rock nije umro! Van Gogh u Srbiji puni velike dvorane, a nedavno su imali spetakl u Beogradskoj Areni, koja je bvila dupke puna! Uskoro će da objave DVD sa koncerta u Areni!
van gogh je uistinu dobar. nastupi uzivo su im truba, ali im je muzika opcenito ok.

druga je stvar sto oni sami za sebe kazu kako ce radije biti kopija EKV-a, nego furati neku komercijalu ili sta ti ja znam kako to oni misle. al u svakom slucaju slusljivo.
User avatar
striker
Posts: 1253
Joined: 23/03/2007 23:27
Location: atraktivna

#23

Post by striker »

janje_ wrote:
Better Man wrote:
Edoxxx wrote:Desilo se to da je umro kvalitet rock´n´roll - a ... Jednostavno danasnji rock bendovi nisu ni do koljena prijasnjim ...
Meni je od današnjih rock bendova sa prostora ex Yu uibjedljivo najbolji Van Gogh! Oni su čist primjer da rock nije umro! Van Gogh u Srbiji puni velike dvorane, a nedavno su imali spetakl u Beogradskoj Areni, koja je bvila dupke puna! Uskoro će da objave DVD sa koncerta u Areni!
van gogh je uistinu dobar. nastupi uzivo su im truba, ali im je muzika opcenito ok.

druga je stvar sto oni sami za sebe kazu kako ce radije biti kopija EKV-a, nego furati neku komercijalu ili sta ti ja znam kako to oni misle. al u svakom slucaju slusljivo.
I Bolero se aktivirao ponovo... zna li neko šta više o tome?
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#24

Post by janje_ »

striker wrote:I Bolero se aktivirao ponovo... zna li neko šta više o tome?
sad ce umjesto na tekstove jesenjina, snimati pjesme na tekstove sidrana.. hehehe
karabaja17
Posts: 15
Joined: 24/06/2007 16:09

#25

Post by karabaja17 »

Jasno mi je za R & R, to je vidjena stvar da ga je pojeo turbo folk, o ukusima ne vriejdi raspravljati, ali ja ne vidim nista dobro u turbo folku.
Za Bolera nista ne znam, skinuo sam prije par dana onu pjesmu od prosle god i slusam sam nju po citav dan.
Post Reply