Pink Floyd

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#726 Re: Pink Floyd

Post by broj dva »

Osmi Socrates wrote: 27/09/2022 13:42 Rush i Soundgarden među podcjenjenima.

I Velvet Underground.

Rage Against the Machine

Teško je odrediti šta je kriterijum za podcjenjenost.
AKo su tebi pravo dragi a nisu drugima onda su podcjenjeni.
Npr Bauhaus ))
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#727 Re: Pink Floyd

Post by Ommadawn »

Podcijenjeni su jer su neki drugi precijenjeni.
Kvalitetniji su muzičari bili u Rush-u nego u PF-u.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#728 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

vicious wrote: 27/09/2022 14:25
dale cooper wrote: 27/09/2022 14:04 Rush :srce:

Spomenuo bih recimo i Roxy Music. Imaju prilično sjajnu seriju od nekih pet albuma koji su svi manje više odlični. I onda pri samom
kraju karijere doživljavaju veći mainstream uspjeh sa Avalonom (isto odličan album) i...razilaze se.


Sparks su isto tako sjajni i podcjenjeni, iako su oni uvijek bili više kultni bend.

Za fanove Rusha, Stereogumova ljestvica albuma poredanih od najgoreg do najboljeg, ko hoće malo dublje da istraži diskografiju:

https://www.stereogum.com/1685666/rush- ... est/photo/
Potpis za Roxy, samo što nekako imam osjećaj da su sa svakim sljedećim albumom bili sve slabiji... prvi album fenomenalan.

A ja malo imam problem sa ovim precijenjeni i podcijenjeni, šta je uopšte kriterij?

Ja recimo ne smatram da su Stonesi precijenjeni, nisu oni nikad ni važili za najbolje tj. nisu neki virtuozni svirači, niti su njihovi tekstovi imali neku dubinu, niti su kao bend bili posebno uticajni... ali su opet jednostavno najveći r'n'r bend na svijetu :D

EDIT: i što li o svemu ovome pišemo na temi Pink Floyd :lol:
Meni je For Your Pleasure najbolji. Sa tim da je ta serija od prvih pet albuma (Roxy Music, For Your Pleasure, Stranded, Country Life
i Siren) jedan jako snažan i ujednačen niz albuma. Jedino što je primjetno je postepeno komercijalniji zvuk nakon odlaska Ena.
Na Sirenu su već gotovo u potpunosti prešli sa art rocka na sofistificirani pop kojeg će u potpunosti usavršiti na Avalonu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#729 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 27/09/2022 14:29
dale cooper wrote: 27/09/2022 14:19

Ma Eaglesi su prelaka meta za podjebavanja, već decenijama im to rade, čak dok su bili i na vrhuncu. Imaju dobrih pjesama, ali oni
nikada nisu bili veliki bend u smislu da su imali albume koji se smatraju klasikom (osim eventualno Hotel California), nego su bili
komercijalna mašina koja je mljela.
Da, tako nekako. Komercijala sama po sebi nije nužno loša stvar, i mislim da su Eaglesi imali dovoljno talenta da naprave neki dobar balans, al' lova im je ipak bila malo preča. :D

Recimo, iz tog doba mi je Fleetwood Mac bio puno jači band. Znači Rumours > Hotel California any day of the fucking week. :-D
Fleetwood Mac su fenomenalni. :thumbup: Daleko kvalitetniji bend od Eaglesa. U ovoj postavi sa Buckinghamom, Nicks i McVie su imali troje jakih
autora.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#730 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Svaka čast Stivi i Lindziju, ali pravi Fleetwood Mac je originalni Fleetwood Mac sa velikim Peterom Greenom :thumbup: :mrgreen:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#731 Re: Pink Floyd

Post by Ommadawn »

Fleetwood Mac - Rumours i Tango in the night. Uff.
I što veli guruguru sa Piterom Grinom, to je to.

Eagles su okej ali solo rad Joe Walsha mi je nekako ležerniji.
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#732 Re: Pink Floyd

Post by Osmi Socrates »

Pa nikad stvar i nije bila isključivo u pojedinačnoj muzičkoj virtuoznosti.

Mnogo toga treba uzeti u obzir.

Na kraju, pitanje je i u tome hoćeš li ostati "neshvaćeni umjetnik" ili ćeš poruku prenijeti na što više ljudi. Neko smatra da mu je poruka toliko važna pa učini izraz pristupačnijim, neko je sasvim zadovoljan da ga sluša probrana publika.

Što se mene tiče, ako osjetim iskrenost u onome što radi, that's it, to je moj prvenstveni kriterijum. Nemam problem sa žanrovima, pristupačnijim ili nepristupačnijim načinima do kojih dolaze do publike, i sličnim stvarima.

Naravno, imam i ja granicu. Iskrenost u turbofolku ne prolazi nikako. :lol:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#733 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Kad već spominjemo podcijenjene bendove i albume, mislim da je Meddle poprilično zapostavljen u odnosu na albume koji su uslijedili nakon njega. Smatram da je s tim albumom Pink Floyd konačno formirao svoj prepoznatljivi Pink Floyd sound. Volio bih da i Meddle jednog dana dobije svoju deluxe verziju kao što je imaju ostali classic albumi Pink Floyda iz 70-ih.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#734 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

guruguru95 wrote: 27/09/2022 16:16 Svaka čast Stivi i Lindziju, ali pravi Fleetwood Mac je originalni Fleetwood Mac sa velikim Peterom Greenom :thumbup: :mrgreen:
I tu je slučaj kao sa PF-om i Barrettom. Dva totalno različita benda, u Fleetwood Macovom slučaju čak i izraženije.
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#735 Re: Pink Floyd

Post by Osmi Socrates »

I ja prije svega ocjenjujem stihove, pa tek onda sve ostalo.

Šta mi poručuju, kako mi poručuju i zašto? Koje osjećaje žele da izazovu u meni? Uz par izuzetaka, to mi je veoma važno.
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#736 Re: Pink Floyd

Post by Osmi Socrates »

Slažem se za Meddle, ali nije im trebao onaj pasji song. :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#737 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Iskreno, muzička virtuoznost mi je najmanje bitna. Volim jednako stvari koje ne posjeduju taj elemenat kao i one koje posjeduju.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#738 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Ako bismo posmatrali liriku, poetiku i kompleksnost tekstova, onda bi Peter Hammill i Van Der Graaf Generator bili na samom vrhu najboljih rock grupa svih vremena. Ali, jebiga, Hammill nikad nije napravio jedan tako revolucionaran i "groundbreaking" album kao Waters sa Dark side of the moon, tako da je VDGG ostao samo kult favorit.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#739 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

VDGG je imao i zvuk sa najmanje komercijalnog potencijala od većine prog suvremenika. Hammill je, kako su godine odmicale, bio sve
luđi i eksperimentalniji. :D
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#740 Re: Pink Floyd

Post by Osmi Socrates »

I Nick Cave bi bio u vrhu što se tiče poetike. Mislim, ko može razumjeti njegovu konstantnu tuču šakama sa Bogom. :lol:

Naravno, u pitanju je milion stvari.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10994
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#741 Re: Pink Floyd

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 27/09/2022 16:23
guruguru95 wrote: 27/09/2022 16:16 Svaka čast Stivi i Lindziju, ali pravi Fleetwood Mac je originalni Fleetwood Mac sa velikim Peterom Greenom :thumbup: :mrgreen:
I tu je slučaj kao sa PF-om i Barrettom. Dva totalno različita benda, u Fleetwood Macovom slučaju čak i izraženije.
A tek Genesis i Peter Gabriel. Krenuli od progressive rocka, pa sa Collinsom direktno u pop. :-D

Mada, i Gabriel je se sam kasnije uvalio u pop vode. Dobra lova jbg. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#742 Re: Pink Floyd

Post by Ommadawn »

Sparingujem ja sa likom i velim mu onako u borbi “Led Zeppelin je bolji od Deep Purplea”.
Ubi frajer puru u meni :lol:
Kad u svlačionici veli “Koji ti je kurac ono trebalo, sad se osjećam sjebano”.
Pa reko kad jest.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#743 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 27/09/2022 16:42
dale cooper wrote: 27/09/2022 16:23

I tu je slučaj kao sa PF-om i Barrettom. Dva totalno različita benda, u Fleetwood Macovom slučaju čak i izraženije.
A tek Genesis i Peter Gabriel. Krenuli od progressive rocka, pa sa Collinsom direktno u pop. :-D

Mada, i Gabriel je se sam kasnije uvalio u pop vode. Dobra lova jbg. :D
Samo Gabriel je snimao i odlične pop albume.

A nije ni da ta faza Genesisa nema svojih momenata. Svakome treba ponekad makar malo Phil Collinsa u životu. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#744 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote: 27/09/2022 16:45 Sparingujem ja sa likom i velim mu onako u borbi “Led Zeppelin je bolji od Deep Purplea”.
Ubi frajer puru u meni :lol:
Kad u svlačionici veli “Koji ti je kurac ono trebalo, sad se osjećam sjebano”.
Pa reko kad jest.
Pa u pravu si! Trebao si ti njega lemati. :D
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#745 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Naravno da ni Floydi nemaju sve sama remek djela u diskografiji, čak bih rekao da su im dva albuma iz 80-ih prilično loša, ali se nipošto ne bih mogao složiti da je Pink Floyd precijenjen bend. Jednostavno, ta grupa je žanr za sebe i potpuno druga dimenzija rock muzike. Ako ćemo tako, onda bismo svaku mega grupu na svijetu mogli nazvati precijenjenom, pa čak i Beatlese i Led Zeppelin. To je zaista samo stvar ukusa :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#746 Re: Pink Floyd

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote: 27/09/2022 16:46
Ommadawn wrote: 27/09/2022 16:45 Sparingujem ja sa likom i velim mu onako u borbi “Led Zeppelin je bolji od Deep Purplea”.
Ubi frajer puru u meni :lol:
Kad u svlačionici veli “Koji ti je kurac ono trebalo, sad se osjećam sjebano”.
Pa reko kad jest.
Pa u pravu si! Trebao si ti njega lemati. :D
Jebiga ima lik više kondicije a meni trebao malo žestok trening i ja mu potrefio živac :lol:
Pa mu kasnije žao :lol:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#747 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

dale cooper wrote: 27/09/2022 16:45
Tito_i_Partija wrote: 27/09/2022 16:42

A tek Genesis i Peter Gabriel. Krenuli od progressive rocka, pa sa Collinsom direktno u pop. :-D

Mada, i Gabriel je se sam kasnije uvalio u pop vode. Dobra lova jbg. :D
Samo Gabriel je snimao i odlične pop albume.

A nije ni da ta faza Genesisa nema svojih momenata. Svakome treba ponekad makar malo Phil Collinsa u životu. :D
Ja sam vjerovatno jedan od rijetkih fanova koji ne dijeli Genesis na "Gabriel eru" i "Collins eru", sviđaju mi se obje faze :D Jednostavno, briljantna grupa koju sačinjavaju sve sami velikani muzike koji su sposobni svirati kompleksan progressive rock, ali i praviti vrhunske stadionske pop-rock hitove.
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#748 Re: Pink Floyd

Post by Osmi Socrates »

I ja sam za to da se neki bendovi potpuno isključe iz ovih ocjena precjenjenosti. :lol:

Podcjenjenost je već druga stvar.

Ali, kad već pričate, meni Deep Purple zvuči iskrenije od Led Zeppelin. :lol:

To ne znači da je LZ precjenjen bend. :lol:
User avatar
TojoOptics
Posts: 640
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#749 Re: Pink Floyd

Post by TojoOptics »

Van Der Graaf Generator na jednu stranu, svi ostali na drugu. Led Zepp se ne dira. Pink Floyd se ne dira to Wall-a. Poslije, ima svega i nicega. Deep Purple Mark II (1970-1973) i Burn (Mark III), Genesis samo sa Gabrielom. Eto od mene.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#750 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

TojoOptics wrote: 27/09/2022 17:04 Van Der Graaf Generator na jednu stranu, svi ostali na drugu. Led Zepp se ne dira. Pink Floyd se ne dira to Wall-a. Poslije, ima svega i nicega. Deep Purple Mark II (1970-1973) i Burn (Mark III), Genesis samo sa Gabrielom. Eto od mene.
I King Crimson sa Wettonom i Brufordom 1973-75 :thumbup: :mrgreen:
Post Reply