Pink Floyd

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#476 Re: Pink Floyd

Post by vaučer »

Ateista wrote: 14/07/2022 14:18 Zao mi je sto nikad tom asistentu nisam imao prilike da kazem koliko je sa tim promijenio moj zivot na bolje, Pink floyd je sad na neki nacin dio mene i dio mog identiteta, Gilmour je imao ogroman uticaj i na mene kao muzicara i na moj stil sviranja.

Kad smo kod ovog, prije par godina sam napravio svjesnu odluku da se iskreno zahvalim ljudima (kad je moguće) koji su mi preporučili ili na bilo kakav polu-slučajan način proslijedili neki meni bitan album, film, knjigu ili umjetnika. Mislim da je bitno i sigurno vrijedno zahvale iako ne djeluje tako na prvu.
User avatar
Ateista
Posts: 46351
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#477 Re: Pink Floyd

Post by Ateista »

vaučer wrote: 14/07/2022 14:26
Ateista wrote: 14/07/2022 14:18 Zao mi je sto nikad tom asistentu nisam imao prilike da kazem koliko je sa tim promijenio moj zivot na bolje, Pink floyd je sad na neki nacin dio mene i dio mog identiteta, Gilmour je imao ogroman uticaj i na mene kao muzicara i na moj stil sviranja.

Kad smo kod ovog, prije par godina sam napravio svjesnu odluku da se iskreno zahvalim ljudima (kad je moguće) koji su mi preporučili ili na bilo kakav polu-slučajan način proslijedili neki meni bitan album, film, knjigu ili umjetnika. Mislim da je bitno i sigurno vrijedno zahvale iako ne djeluje tako na prvu.
:thumbup: Da, to jeste za pohvalu zahvaliti se tim ljudima.
Ja na zalost nisam ni u kakvom kontaktu sa ovim asistentom, ne koristim FB...
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#478 Re: Pink Floyd

Post by Point. »

Ateista wrote: 14/07/2022 10:28
Point. wrote: 14/07/2022 10:21
Pa nisu odudili ni Dodik ni Vučić. Na primjer.
Nisam ni ja nikad u medijima javno osudio, a realno osudjujem svaki rat, bilo gdje i bilo ko koga da napadne.
Za dodika i vucica je jasno koji su njihovi razlozi i motivi, za watersa sumnjam da ima takve motive i da ima razloga da podrzava putina, zato bih prije rekao da samo malo kontrira i prebacuje pricu i na druge probleme, ali ne mogu garantovati jer ga ne poznajem licno i ne znam njegove stavove po tom pitanju.
Poenta je da to sto neko nije osudio nesto ne znaci obavezno da to podrzava, osim u specificnim slucajevima kao sto su dodik i vucic kada su potpuno jasni motivi.
Pa on se petlja u ovu problematiku i ima mišljenje o prljavom kapitalističkom Zapadu koji mu je dao sve, red bi bio da ima i konkretno mišljenje o Rusiji i njezinim predsjednicima, a ne da samo sere o Reganu itd. Neka bude dosljedan.
User avatar
Ateista
Posts: 46351
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#479 Re: Pink Floyd

Post by Ateista »

Point. wrote: 14/07/2022 14:39
Ateista wrote: 14/07/2022 10:28
Nisam ni ja nikad u medijima javno osudio, a realno osudjujem svaki rat, bilo gdje i bilo ko koga da napadne.
Za dodika i vucica je jasno koji su njihovi razlozi i motivi, za watersa sumnjam da ima takve motive i da ima razloga da podrzava putina, zato bih prije rekao da samo malo kontrira i prebacuje pricu i na druge probleme, ali ne mogu garantovati jer ga ne poznajem licno i ne znam njegove stavove po tom pitanju.
Poenta je da to sto neko nije osudio nesto ne znaci obavezno da to podrzava, osim u specificnim slucajevima kao sto su dodik i vucic kada su potpuno jasni motivi.
Pa on se petlja u ovu problematiku i ima mišljenje o prljavom kapitalističkom Zapadu koji mu je dao sve, red bi bio da ima i konkretno mišljenje o Rusiji i njezinim predsjednicima, a ne da samo sere o Reganu itd. Neka bude dosljedan.
Slazem se da bi bio red da ima i da je glupo sto javno govori o zapadu a ne i o rusiji, ali opet dok konkretno ne kaze ne treba mu stavljati rijeci u usta, pogotovo sto nema kap vucic i dodik neke ocigledne motive da brani rusiju, bar ih ja ne znam.
Hakiz
Posts: 39944
Joined: 30/07/2015 20:01

#480 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

billy organ wrote: 14/07/2022 13:07
Ateista wrote: 14/07/2022 13:03

Tebi ocito nije, zivis u svom crno bijelom svijetu.
Bas me zanima sta mislis jel bio genocid u Srebrenici?
Kako te nije sramota koristiti Srebrenicu za lični interes.
Hakiz
Posts: 39944
Joined: 30/07/2015 20:01

#481 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

vaučer wrote: 14/07/2022 14:09 Imate neke dobre priče tko vas je prvi put 'nasukao' na Pink Floyd?
Moja je mislim prilično standardna, prijatelj iz srednje škole, koji je inače nasljedio opaku audiofilsku opremu od starijeg brata i Ummagumma na LP-u. Mind blown - nikad se oporaviti.
Imao oko 12-13 godina, početkom 1980-ih, čuo na TV i otrčao u Sarajku tražiti ploču.
User avatar
billy organ
Posts: 1430
Joined: 04/07/2021 19:19

#482 Re: Pink Floyd

Post by billy organ »

Hakiz wrote: 14/07/2022 15:01
billy organ wrote: 14/07/2022 13:07

Bas me zanima sta mislis jel bio genocid u Srebrenici?
Kako te nije sramota koristiti Srebrenicu za lični interes.



Srebrenicu sam spomenuo jer znamo i ja i ti kako je kad se negira genocid. E vidis tako je isto ruzno isto od Watersa da suti. Eno vijest od prije sat poginula majka i jednogodisnje dijete u Ukrajini. Ako to nije razlog da stvari zovnes pravim imenom, e onda nemoj kombinovati politiku i muziku i nemoj prozivati mrtvog Regana i baviti se whataboutismom. Nije fer, uzasno je bezobrazno i licemjerno. Plus odvratno prozivati zapad dok, kao sto neko napisa, zivis u kuci u New Yorku vrijednoj 15 miliona dolara.
Hakiz
Posts: 39944
Joined: 30/07/2015 20:01

#483 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

billy organ wrote: 14/07/2022 15:10
Hakiz wrote: 14/07/2022 15:01

Kako te nije sramota koristiti Srebrenicu za lični interes.



Srebrenicu sam spomenuo jer znamo i ja i ti kako je kad se negira genocid. E vidis tako je isto ruzno isto od Watersa da suti. Eno vijest od prije sat poginula majka i jednogodisnje dijete u Ukrajini. Ako to nije razlog da stvari zovnes pravim imenom, e onda nemoj kombinovati politiku i muziku i nemoj prozivati mrtvog Regana i baviti se whataboutismom. Nije fer, uzasno je bezobrazno i licemjerno. Plus odvratno prozivati zapad dok, kao sto neko napisa, zivis u kuci u New Yorku vrijednoj 15 miliona dolara.

Ne pitam te za Watersa, kako tebe nije stid?

Nema veze, nisi ti tema, samo drugi put razmisli prije nego što nešto takvo uradiš.
User avatar
billy organ
Posts: 1430
Joined: 04/07/2021 19:19

#484 Re: Pink Floyd

Post by billy organ »

Hakiz wrote: 14/07/2022 15:16
billy organ wrote: 14/07/2022 15:10




Srebrenicu sam spomenuo jer znamo i ja i ti kako je kad se negira genocid. E vidis tako je isto ruzno isto od Watersa da suti. Eno vijest od prije sat poginula majka i jednogodisnje dijete u Ukrajini. Ako to nije razlog da stvari zovnes pravim imenom, e onda nemoj kombinovati politiku i muziku i nemoj prozivati mrtvog Regana i baviti se whataboutismom. Nije fer, uzasno je bezobrazno i licemjerno. Plus odvratno prozivati zapad dok, kao sto neko napisa, zivis u kuci u New Yorku vrijednoj 15 miliona dolara.

Ne pitam te za Watersa, kako tebe nije stid?

Nema veze, nisi ti tema, samo drugi put razmisli prije nego što nešto takvo uradiš.
Nemas nikakvih argumenata osim slepanja ateisti pa si nasao sada da spinujes i da izvlacis mi stvari iz konteksta.

Foe lista ... selam. :thumbup:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55476
Joined: 15/12/2008 16:53

#485 Re: Pink Floyd

Post by ultima_palabra »

vaučer wrote: 14/07/2022 14:09 Imate neke dobre priče tko vas je prvi put 'nasukao' na Pink Floyd?
Moja je mislim prilično standardna, prijatelj iz srednje škole, koji je inače nasljedio opaku audiofilsku opremu od starijeg brata i Ummagumma na LP-u. Mind blown - nikad se oporaviti.
Imao jednog havera koji je dobio na poklon original Pulse tek kad je bio izasao. Pustao ga on na dernecima, koliko je stigao izmedju Metallice, Sepulture i Maidena :mrgreen: Ali dovoljno da me zainteresuje.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#486 Re: Pink Floyd

Post by Piaty »

guruguru95 wrote: 14/07/2022 13:39 Vjerujte mi Ateista i Hakiz, svi forumaši koji ovdje kritikuju i napadaju Watersa zbog njegovih političkih stavova su veliki fanovi grupe i zaista nema potrebe da ga ovako grčevito branite. Lik je usro motku i za mene je kao osoba prekrižen za sva vremena. Ostaje nam da uživamo u muzici :thumbup:
Poserem se Watersu u usta.

Vjerovatno je i za mene govorio da sam Zapadni kapitalista kada sam bio 4 godine granatiran, a istovremeno sam tutu vozao. Jer po toj retardiranoj logici, ovi sa Istoka mogu raditi šta hoće.
Nek je njemu Slobo bio dobar.

Mrš u pičku materinu
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#487 Re: Pink Floyd

Post by vaučer »

ultima_palabra wrote: 14/07/2022 16:06
Imao jednog havera koji je dobio na poklon original Pulse tek kad je bio izasao. Pustao ga on na dernecima, koliko je stigao izmedju Metallice, Sepulture i Maidena :mrgreen: Ali dovoljno da me zainteresuje.
To onaj dupli CD koji je imao blikajući LED?
Imao sam taj, nekad, dok su CD-ovi bili faktor. :D
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#488 Re: Pink Floyd

Post by AtillaS »

billy organ wrote: 14/07/2022 13:07
Ateista wrote: 14/07/2022 13:03

Tebi ocito nije, zivis u svom crno bijelom svijetu.
Bas me zanima sta mislis jel bio genocid u Srebrenici?
Genocid u Srebrenici nije stvar mišljenja, to je historijska i sudska činjenica.

Ko se stavlja u situaciju da daje mišljenje taj je historijski i činjenični papak.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55476
Joined: 15/12/2008 16:53

#489 Re: Pink Floyd

Post by ultima_palabra »

vaučer wrote: 14/07/2022 16:12
ultima_palabra wrote: 14/07/2022 16:06
Imao jednog havera koji je dobio na poklon original Pulse tek kad je bio izasao. Pustao ga on na dernecima, koliko je stigao izmedju Metallice, Sepulture i Maidena :mrgreen: Ali dovoljno da me zainteresuje.
To onaj dupli CD koji je imao blikajući LED?
Imao sam taj, nekad, dok su CD-ovi bili faktor. :D
Bas taj.
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#490 Re: Pink Floyd

Post by vaučer »

Idem kresnuti Pulse sad - nisam ima sto godina to poslušao. :thumbup:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#491 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Ta lampica je blinkala bogami najmanje 5-6 godina :D Dobra fora je što možeš zamijeniti baterijicu koja se nalazi u omotu, kada se istroši.
Hakiz
Posts: 39944
Joined: 30/07/2015 20:01

#492 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

Floyde slušati sa CD :shock:

Blasfemija :twisted:
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#493 Re: Pink Floyd

Post by vaučer »

Hakiz wrote: 14/07/2022 17:14 Floyde slušati sa CD :shock:

Blasfemija :twisted:
...jer devedeseteeee su bile godineee... :izet:
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#494 Re: Pink Floyd

Post by Osmi Socrates »

Neko napisa da Pink Floyd nisu zamišljeni (ili trebali) da budu politički bend.

Ne znam, možemo eventualno nagađati kakav bend bi bili da je Barrett duže bio funkcionalno i kreativno ljudsko biće da pravi muziku. Ono što jeste činjenica je da je poslije Sydovog sagorijevanja bend manje-više lutao bez nekog pravca. Jedno vrijeme su čak razmišljali da se posvete isključivo filmskoj muzici. Nisu bili sigurni da mogu živjeti od muzike koju su tada pravili. Onda je došao Meddle, kao predigra za sve što je slijedilo. I to je trebao biti konceptualni album, ali, mislim da su usred rada na albumu nekako pogubili djeliće koncepta, pa je izašao takav kakav jeste. Meni drag, ali nesumnjivo neravnomjeran. Onda je došla priprema za DSOTM, i sve poslije.

Watersu se mogu zamjerati mnoge stvari, ali, on je imao teme za albume, i da ih nije imao pitanje bi gdje bi završili kao bend, i da li bi bili više od poluzaboravljenog benda sa nekoliko izvanrednih pjesama. Druga stvar koja se Watersu ne može zamjeriti je da on dobro zna kakav je i da se kroz albume nemilosrdno obračunava i sam sa sobom. The Wall je očigledan primjer, ali, recimo, na Animals priznaje da je on Pas. Na Wish You Were Here koliko se obraća Sydu toliko se obraća i samom sebi. Syd je imao očigledan mentalni slom, ali šta sa mentalnim slomovima koji nisu toliko očigledni, kao što je njegov? Koliko žali za svojim prijateljem toliko i secira svoj mentalni sklop kroz ta tri-četiri albuma. Mislim da je po tome unikatan u svijetu rokenrola. Negdje sam ga nazvao Mešom Selimovićem rokenrola, jer je to i Meša uradio u Derviš i Smrt.

Tako da mislim da je pretjerano govoriti o tome da PF nisu zamišljeni kao politički bend. Više je to i od politike, na njihovim najboljim albumima. Ono što je Waters možda loše uradio je da je, svjesno ili nesvjesno, bio previše dominantan i da je to možda u nekoj mjeri gušilo kreativnost ostalih članova benda. Gilmour je jedan od najprepoznatljivijih gitarista svih vremena, i iskoristiti na pravi način tu unikatnost u jednom komplikovanom bendu kao što je PF je stvar suptilnosti i poticanja tog Bogom danog talenta.

Sa druge strane, Gilmour ima problema sa verbalizacijom osjećaja. On nikad nije mogao napraviti dorađen album što se tiče stihova. Njemu je dosta stihova napisala sadašnja žena. Njoj, recimo, svaka čast za pisanje High Hopes, koji je dostojna vrhunska tačka na rad jednog izvanserijskog benda, mada ona tvrdi da prvobitna namjena te pjesme nije bila takva.

Svejedno...

Mislim da kad su bili najznačajniji koristili su sve najbolje od svih članova, i da je neko svrstavanje u Gilmour klan ili Waters klan besmisleno. Kada nisu bili zajedno, oni su mogli praviti manje-više solidnu muziku, ali značaj tog muzičkog izražaja drastično opada kada nisu zajedno. Treba tu dodati i Wrighta i Masona.

Ovo je bend na vrhuncu.



Wright te uvede u jednu "menacing" atmosferu, kao što reče jedan na YouTube, Waters iiskoči da izlije sav svoj bijes, i na kraju Bog da Gilmouru gitaru u ruke i kaže "De ti majstore završi to". Za razliku od mnogih, moje mišljenje je da je The Wall, iako po svemu izvanserijski album, pad. Ili početak kraja, i samo zbog toga ne može u istu kategoriju sa tri prethodna albuma.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#495 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Odlična analiza :izet: :thumbup:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55476
Joined: 15/12/2008 16:53

#496 Re: Pink Floyd

Post by ultima_palabra »

Osmi Socrates wrote: 14/07/2022 18:11 Mislim da kad su bili najznačajniji koristili su sve najbolje od svih članova, i da je neko svrstavanje u Gilmour klan ili Waters klan besmisleno. Kada nisu bili zajedno, oni su mogli praviti manje-više solidnu muziku, ali značaj tog muzičkog izražaja drastično opada kada nisu zajedno. Treba tu dodati i Wrighta i Masona.
:thumbup:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55476
Joined: 15/12/2008 16:53

#497 Re: Pink Floyd

Post by ultima_palabra »

guruguru95 wrote: 14/07/2022 01:59 Vratimo se muzici :-D

Odličan bootleg iz 1977. Šteta što ovaj sjajan koncert neće naći svoje mjesto u novom deluxe izdanju albuma Animals.

Od 47:10 i kasnije oko 51:00- neke od najboljih Gilmourovih solaža koje se ne mogu naći na oficijelnim izdanjima :thumbup:

Eugene je uvijek poslastica uzivo :thumbup: Ovo je navodno zadnji put da je odsvirana na koncertu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#498 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Pink Floyd bez sva četiri člana nisu Pink Floyd. Mason i Wright su imali svoj doprinos zvuku benda. Onaj uvodni ping koji otvara Echoes je
proizašao iz Wrightovog eksperimenta. Meddle je faktički završni dio tranzicije i traženja identiteta nakon odlaska Barretta i transformacije
Pink Floyda u superzvijezde sa Dark Sideom. Što se tiče finalne faze, The Wall, a posebice Final Cut su gotovo u cijelosti Watersova djeca.
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#499 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 14/07/2022 17:14 Floyde slušati sa CD :shock:

Blasfemija :twisted:
Kažu da je SACD verzija Dark Side Of The Moon nenadjebiva. :D
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#500 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

dale cooper wrote: 14/07/2022 18:53
Hakiz wrote: 14/07/2022 17:14 Floyde slušati sa CD :shock:

Blasfemija :twisted:
Kažu da je SACD verzija Dark Side Of The Moon nenadjebiva. :D
SACD verzija je fenomenalna ako imaš malo jaču audiofilsku opremu :thumbup:

A preporučujem i "Experience" izdanje The Dark Side of The Moon, na drugom cd-u je Wembley koncert iz 1974.
Post Reply