Pink Floyd

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#501 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 18:53
Hakiz wrote: 14/07/2022 17:14 Floyde slušati sa CD :shock:

Blasfemija :twisted:
Kažu da je SACD verzija Dark Side Of The Moon nenadjebiva. :D
Možda bi i Đokonda bila bolja da je printana na ink-jet, a David na 3D printeru, šta misliš?
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#502 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 14/07/2022 21:01
dale cooper wrote: 14/07/2022 18:53

Kažu da je SACD verzija Dark Side Of The Moon nenadjebiva. :D
Možda bi i Đokonda bila bolja da je printana na ink-jet, a David na 3D printeru, šta misliš?
Normalno?
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#503 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 21:08
Hakiz wrote: 14/07/2022 21:01

Možda bi i Đokonda bila bolja da je printana na ink-jet, a David na 3D printeru, šta misliš?
Normalno?
Šta je, nisi siguran :P
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#504 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 14/07/2022 21:16
dale cooper wrote: 14/07/2022 21:08

Normalno?
Šta je, nisi siguran :P
Jesam, za kvalitet DSOTM SACD, za ostalo ne mogu govoriti. :D
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#505 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 21:27
Hakiz wrote: 14/07/2022 21:16

Šta je, nisi siguran :P
Jesam, za kvalitet DSOTM SACD, za ostalo ne mogu govoriti. :D
Eto, vidiš, koliki akronim ti treba da se uvjeriš u to šta govoriš.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#506 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 14/07/2022 21:29
dale cooper wrote: 14/07/2022 21:27

Jesam, za kvalitet DSOTM SACD, za ostalo ne mogu govoriti. :D
Eto, vidiš, koliki akronim ti treba da se uvjeriš u to šta govoriš.
Pa da ne pišem Dark Side Of The Moon Super Audio CD. Oh wait...I just did. :P :D
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#507 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 21:31
Hakiz wrote: 14/07/2022 21:29

Eto, vidiš, koliki akronim ti treba da se uvjeriš u to šta govoriš.
Pa da ne pišem Dark Side Of The Moon Super Audio CD. Oh wait...I just did. :P :D
:lol: :thumbup:

Eto ti tvoje nule i jedinice, ja ga nastavljam slušati kako ga je panteon napravio. Analogno.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#508 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 14/07/2022 21:34
dale cooper wrote: 14/07/2022 21:31

Pa da ne pišem Dark Side Of The Moon Super Audio CD. Oh wait...I just did. :P :D
:lol: :thumbup:

Eto ti tvoje nule i jedinice, ja ga nastavljam slušati kako ga je panteon napravio. Analogno.
Ja ga volim u oba formata. Vinil verzija ima svoju karakterističnu specifičnost inherentnu vinilu, dok SACD ima kristalnu definiciju i otkriva
detalje i dubinu produkcije. Nije stvar boljeg ili lošijeg, nego trenutačne preferencije.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#509 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

:bih:
dale cooper wrote: 14/07/2022 21:41
Hakiz wrote: 14/07/2022 21:34

:lol: :thumbup:

Eto ti tvoje nule i jedinice, ja ga nastavljam slušati kako ga je panteon napravio. Analogno.
Ja ga volim u oba formata. Vinil verzija ima svoju karakterističnu specifičnost inherentnu vinilu, dok SACD ima kristalnu definiciju i otkriva
detalje i dubinu produkcije
. Nije stvar boljeg ili lošijeg, nego trenutačne preferencije.
Jah. Dobro.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#510 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 14/07/2022 21:43 :bih:
dale cooper wrote: 14/07/2022 21:41

Ja ga volim u oba formata. Vinil verzija ima svoju karakterističnu specifičnost inherentnu vinilu, dok SACD ima kristalnu definiciju i otkriva
detalje i dubinu produkcije
. Nije stvar boljeg ili lošijeg, nego trenutačne preferencije.
Jah. Dobro.
Imao sam priliku slušati ga kod nekoga ko ima stvarno dobru opremu pa znam šta govorim.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#511 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 21:46
Hakiz wrote: 14/07/2022 21:43 :bih:

Jah. Dobro.
Imao sam priliku slušati ga kod nekoga ko ima stvarno dobru opremu pa znam šta govorim.
Vjerujem ja da tehnologija "oboji" materijal. Da li je to "dubina produkcije" ili nasilje nad originalno zamišljenim, željenim, zvukom, diskutabilno je.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#512 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 14/07/2022 21:49
dale cooper wrote: 14/07/2022 21:46

Imao sam priliku slušati ga kod nekoga ko ima stvarno dobru opremu pa znam šta govorim.
Vjerujem ja da tehnologija "oboji" materijal. Da li je to "dubina produkcije" ili nasilje nad originalno zamišljenim, željenim, zvukom, diskutabilno je.
Pa oboji je i sam vinil format. Ni na njemu ne dobijaš baš precizno ono što su Floyd snimili u studiju. Pričali smo o ograničenostima vinil
formata na drugim temama i mislim da ne trebamo ponavljati. Ono što ljudi vole kad opisuje zvuk vinila su upravo te ograničenosti i
nesavršenosti, ali ne treba to miješati sa vizijom koju su muzičari imali u studiju kad su snimali.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#513 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 21:59
Hakiz wrote: 14/07/2022 21:49

Vjerujem ja da tehnologija "oboji" materijal. Da li je to "dubina produkcije" ili nasilje nad originalno zamišljenim, željenim, zvukom, diskutabilno je.
Pa oboji je i sam vinil format. Ni na njemu ne dobijaš baš precizno ono što su Floyd snimili u studiju. Pričali smo o ograničenostima vinil
formata na drugim temama i mislim da ne trebamo ponavljati. Ono što ljudi vole kad opisuje zvuk vinila su upravo te ograničenosti i
nesavršenosti, ali ne treba to miješati sa vizijom koju su muzičari imali u studiju kad su snimali.
Da, naravno da oboji i vinil.

Samo, kada si u 1970-im, znaš da će ti album izaći na vinilu (kasete i trake su sekundarne) i onda sve, od snimanja preko miksanja do masteringa radiš tako da prilagodiš vinilu. Visoke, niske frekvencije, dinamiku, čak i dužinu pjesama odrediš po tome koliko nareza ploča može primiti na svoju površinu, a da ne kompromituje zvuk.

I onda tako uprilagođen materijal snimiš kao master.

Nekoliko decenija poslije taj materijal izdaš na mediju, tehnologiji, koja drugačije reprodukuje frekvencije koje imaš na masteru. Na primjer masterovao si bas tako da si ga za ploču pojsčao na 130 herca, i sada je na SACD bas dominantan. Ili jnije gladnoća nego neki drugi parametar zvija promijenjen. Nekada možeš remasteringom "popraviti" stvar, ali to je samo nagađanje. Inžinjer zvuka koji radi mastering će remasterovati po svom ukusu. A to onda nije isti zvuk.

A tek kada se upuste u remastering koji prilagode ukusu današnjih slušalaca pa album bude glasniji i sa manje dinamke nego što je originalno urađen...

Šta misliš, zašto se više cijene originalna izdanja od izdanja na kojima piše remasterovano?

Albume treba slušati onako kako su originalno zamišljeni poštujući i ograničenje tehnologije kojom su rađeni zato što su rađeni da upravo tako zvuče. Naravno, ko može.

A neko ko si priušti skupu HiFi opremu sigurno sebi može priuštiti originalnost. Prvi komercijalni CD za širu publiku (ne prvi komercijalni uopšte) je bio "Brothers in arms" Dire Straitsa. Njega treba slušati na CD, ne na ploči iako ima i LP izdanje. Jer je rađen da bude izdan primarno na CD.

Floyde treba slušati na ploči. Na Thorens Reference gramofonu sa Burmeister pojačalom i Dynaudio zvučnicima iz iste ere ako je ikako moguće.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#514 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 14/07/2022 22:21
dale cooper wrote: 14/07/2022 21:59

Pa oboji je i sam vinil format. Ni na njemu ne dobijaš baš precizno ono što su Floyd snimili u studiju. Pričali smo o ograničenostima vinil
formata na drugim temama i mislim da ne trebamo ponavljati. Ono što ljudi vole kad opisuje zvuk vinila su upravo te ograničenosti i
nesavršenosti, ali ne treba to miješati sa vizijom koju su muzičari imali u studiju kad su snimali.
Da, naravno da oboji i vinil.

Samo, kada si u 1970-im, znaš da če ti albu izaći na vinilu (kasete i trake su sekundarne) i onda sve, od snimanja preko miksanja do nasteringa rafiš tsko da prilagodiš vinilu. Visoke, niske frekvencije, finamiku, čak i dužinu pjesama odrediš po tome koliko bareta ploča može primiti ba svoju površinu a da ne kompromituje zvuk.

I onda tako masterovan materijal snimiš kao master.

Nekoliko decenija poslije taj naterijal izdaš na mediju, tehnologiji, koja drugačije reprodukuje frekvencije koje imač na masteru. Na primjer masterovao si bas tako da si ga za ploču pojsčao na 130 herca, i sada je na SACD dominantan. Nekada možeš remasteringom "popraviti" stvar, ali to je samo nagađanje. Inžinjer zvuka koji radi mastering će remasterovati po svom ukusu. A to onda nije isti zvuk.

A tek kada se upuste u remastering koji prilagode ukudu današnjih slušalaca pa album bude glasniji i sa manje dinamke nego što je originalno urađen...

Šta misliš, zašto se više cijene originalna izdanja od izdanja ba kojima piše remasterovano?

Albume treba slušati onako kako su originalno zsmiškjeni poštujući i ograničenje tehnologije kojom su rađeni zato što su rsđeni da upravo tako zvuče. Naravno, ko može.

A neko ko si priušti skupu HiFi opremu sigurno sebi može priuštiti originalnost. Prvi konercijalni CD za širu publiku (ne prvo konercijalni uopšte) je bio "Brothers in arms" Dire Straitsa. Njega treba slušati na CD, ne na ploči iako ima i LP izdanje. Jer je rađen da bude izdan primarno na CD.

Floyde treba slušati na ploči. Na Thorens Reference gramofonu sa Burmeister pojačalom i Dyaudio zvučnicima iz iste ere ako je ikako moguće.
Pa ne bih se složio, snimano je i tada u maksimalnom kvalitetu koji je tadašnja studijska oprema dozvoljavala. Master koji je rađen
za originalna vinil izdanja nije bio precizni reprezent onoga što je snimljeno u studiju. Tu se dešavala ta prilagodba formatu o kojoj govoriš,
kao što se dešava i danas kada mastering inženjer prione na posao ovisno o formatu za koji reže master.

Koliko je tih originalnih izdanja u životu, a da su tako dobro sačuvana u mjeri da još pružaju kvalitetno muzičko iskustvo?
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#515 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 22:37
Hakiz wrote: 14/07/2022 22:21

Da, naravno da oboji i vinil.

Samo, kada si u 1970-im, znaš da če ti albu izaći na vinilu (kasete i trake su sekundarne) i onda sve, od snimanja preko miksanja do nasteringa rafiš tsko da prilagodiš vinilu. Visoke, niske frekvencije, finamiku, čak i dužinu pjesama odrediš po tome koliko bareta ploča može primiti ba svoju površinu a da ne kompromituje zvuk.

I onda tako masterovan materijal snimiš kao master.

Nekoliko decenija poslije taj naterijal izdaš na mediju, tehnologiji, koja drugačije reprodukuje frekvencije koje imač na masteru. Na primjer masterovao si bas tako da si ga za ploču pojsčao na 130 herca, i sada je na SACD dominantan. Nekada možeš remasteringom "popraviti" stvar, ali to je samo nagađanje. Inžinjer zvuka koji radi mastering će remasterovati po svom ukusu. A to onda nije isti zvuk.

A tek kada se upuste u remastering koji prilagode ukudu današnjih slušalaca pa album bude glasniji i sa manje dinamke nego što je originalno urađen...

Šta misliš, zašto se više cijene originalna izdanja od izdanja ba kojima piše remasterovano?

Albume treba slušati onako kako su originalno zsmiškjeni poštujući i ograničenje tehnologije kojom su rađeni zato što su rsđeni da upravo tako zvuče. Naravno, ko može.

A neko ko si priušti skupu HiFi opremu sigurno sebi može priuštiti originalnost. Prvi konercijalni CD za širu publiku (ne prvo konercijalni uopšte) je bio "Brothers in arms" Dire Straitsa. Njega treba slušati na CD, ne na ploči iako ima i LP izdanje. Jer je rađen da bude izdan primarno na CD.

Floyde treba slušati na ploči. Na Thorens Reference gramofonu sa Burmeister pojačalom i Dyaudio zvučnicima iz iste ere ako je ikako moguće.
Pa ne bih se složio, snimano je i tada u maksimalnom kvalitetu koji je tadašnja studijska oprema dozvoljavala. Master koji je rađen
za originalna vinil izdanja nije bio precizni reprezent onoga što je snimljeno u studiju. Tu se dešavala ta prilagodba formatu o kojoj govoriš,
kao što se dešava i danas kada mastering inženjer prione na posao ovisno o formatu za koji reže master.

Koliko je tih originalnih izdanja u životu, a da su tako dobro sačuvana u mjeri da još pružaju kvalitetno muzičko iskustvo?
Mah, sve je to prdimahovina u suštini.

Uzeti treba MP3 od 128 na mobitelu i bluetooth slušalice, što manje, sa drajverima od 0,5 cm u prečniku. Sve ostalo je nepotrebno, elitizam.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#516 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

The Dark Side of The Moon imam u najmanje 5-6 verzija :mrgreen: Originalni vinil, njemački bijeli vinil, prva cd verzija, zatim Experience 2cd verzija, SACD verzija, i konačno ovaj posljednji remaster na 180 grama na vinilu iz 2018.

I svaka verzija zvuči fenomenalno, jednostavno zbog toga što je to jedan od najbolje snimljenih albuma u istoriji rock muzike.

S druge strane, jedva čekam da čujem novi remaster/remix albuma Animals jer mi je on uvijek zvučao nekako mutno i čudno, onako "underproduced" :D Vjerovatno je i to bilo s namjerom s obzirom na karakter albuma, ali volio bih da čujem i malo "pročišćeniju" verziju albuma.
Last edited by guruguru95 on 14/07/2022 23:39, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#517 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

guruguru95 wrote: 14/07/2022 23:11 The Dark Side of The Moon imam u najmanje 5-6 verzija :mrgreen: Originalni vinil, njemački bijeli vinil, prva cd verzija, zatim Experience 2cd verzija, SACD verzija, i konačno ovaj posljednji remaster na 180 grama na vinilu it 2018.

I svaka verzija zvuči fenomenalno, jednostavno zbog toga što je to jedan od najbolje snimljenih albuma u istoriji rock muzike.

S druge strane, jedva čekam da čujem novi remaster/remix albuma Animals jer mi je on uvijek zvučao nekako mutno i čudno, onako "underproduced" :D Vjerovatno je i to bilo s namjerom s obzirom na karakter albuma, ali volio bih da čujem i malo "pročišćeniju" verziju albuma.
Ovo se zove posvećenost. :thumbup: :D

Da, definitivno. :thumbup:

Animals je ono što se zove dark horse Pink Floyd diskografije.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#518 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 23:15
guruguru95 wrote: 14/07/2022 23:11 The Dark Side of The Moon imam u najmanje 5-6 verzija :mrgreen: Originalni vinil, njemački bijeli vinil, prva cd verzija, zatim Experience 2cd verzija, SACD verzija, i konačno ovaj posljednji remaster na 180 grama na vinilu it 2018.

I svaka verzija zvuči fenomenalno, jednostavno zbog toga što je to jedan od najbolje snimljenih albuma u istoriji rock muzike.

S druge strane, jedva čekam da čujem novi remaster/remix albuma Animals jer mi je on uvijek zvučao nekako mutno i čudno, onako "underproduced" :D Vjerovatno je i to bilo s namjerom s obzirom na karakter albuma, ali volio bih da čujem i malo "pročišćeniju" verziju albuma.
Ovo se zove posvećenost. :thumbup: :D

Da, definitivno. :thumbup:

Animals je ono što se zove dark horse Pink Floyd diskografije.
Ima i drugi izraz :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#519 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Ima...fan. :thumbup: Svi smo to ovdje, neki manje, neki više. :)
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#520 Re: Pink Floyd

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 14/07/2022 23:20 Ima...fan. :thumbup: Svi smo to ovdje, neki manje, neki više. :)
Ima ih još :lol:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#521 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Nije mi bilo žao bacati pare na sve te verzije, jer volim to uspoređivanje, eksperimentisanje, otkrivanje nekih novih zvukova koje nisam čuo na prethodnoj verziji :mrgreen:

To je taj audio fanatizam koji te, kad jednom uđeš u mašinu, više ne pušta :-D

guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#522 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »



Komentar: The last five minutes of this recording are of the greatest guitar performance I think I've ever heard from David Gilmour... I own every album and hundreds of bootlegs and this one takes the cake. Pure. Fucking. Bliss.
Last edited by guruguru95 on 15/07/2022 00:09, edited 1 time in total.
User avatar
LSD
Posts: 27274
Joined: 24/07/2007 08:26

#523 Re: Pink Floyd

Post by LSD »

Uglavnom, album Animals je nešto najljepše i najbolje što je Pink Floyd kreirao u svojoj karijeri.
Da, bolji od Dark Sidea, Meddlea, Wisha, Walla itd...jednostavno jedan predivno mučan, čemeran i neugodan album :music:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#524 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

dale cooper wrote: 14/07/2022 23:15
guruguru95 wrote: 14/07/2022 23:11 The Dark Side of The Moon imam u najmanje 5-6 verzija :mrgreen: Originalni vinil, njemački bijeli vinil, prva cd verzija, zatim Experience 2cd verzija, SACD verzija, i konačno ovaj posljednji remaster na 180 grama na vinilu it 2018.

I svaka verzija zvuči fenomenalno, jednostavno zbog toga što je to jedan od najbolje snimljenih albuma u istoriji rock muzike.

S druge strane, jedva čekam da čujem novi remaster/remix albuma Animals jer mi je on uvijek zvučao nekako mutno i čudno, onako "underproduced" :D Vjerovatno je i to bilo s namjerom s obzirom na karakter albuma, ali volio bih da čujem i malo "pročišćeniju" verziju albuma.
Ovo se zove posvećenost. :thumbup: :D

Da, definitivno. :thumbup:

Animals je ono što se zove dark horse Pink Floyd diskografije.
Animals turneja je Pink Floyd na vrhuncu live muziciranja, dok je i dalje postojala snažna hemija i sinergija među članovima grupe. Šteta što nema mnogo kvalitetnih video zapisa iz tog perioda.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#525 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

LSD wrote: 14/07/2022 23:42 Uglavnom, album Animals je nešto najljepše i najbolje što je Pink Floyd kreirao u svojoj karijeri.
Da, bolji od Dark Sidea, Meddlea, Wisha, Walla itd...jednostavno jedan predivno mučan, čemeran i neugodan album :music:
:thumbup:

Evo još jednom da postavim zanimljivu kolekciju demo snimaka i alternativnih verzija pjesama s tog albuma. A work in progress :-D

Post Reply