Pink Floyd

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#551 Re: Pink Floyd

Post by Point. »

Meni je The Division Bell odličan album. Ovo sa Sydom ne slušam u biti, slab zvuk, nedorečeno, tanko. Više mi dođe kao predškolska prije nego odrastu i krenu u školu sa odraslim.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#552 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Nema ništa slabo i nedorečeno u Barrettovom Floydu, jednostavno je to drugačiji tip autora, tematski okrenut duboko u sebe, poetski razigran i
hirovit čije je muzika psihodelična na onaj klasični način. Syd Barrett pripada onoj lozi sjajnih autora britanske psihodelije kao što su
Robert Wyatt, Kevin Ayers i Daevid Allen.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#553 Re: Pink Floyd

Post by tindbe »

That cat's something I can't explain
8)
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#554 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

dale cooper wrote: 16/07/2022 22:24 Nema ništa slabo i nedorečeno u Barrettovom Floydu, jednostavno je to drugačiji tip autora, tematski okrenut duboko u sebe, poetski razigran i
hirovit čije je muzika psihodelična na onaj klasični način. Syd Barrett pripada onoj lozi sjajnih autora britanske psihodelije kao što su
Robert Wyatt, Kevin Ayers i Daevid Allen.
The Canterbury scene :thumbup: :gunjastajl:
User avatar
moa
Posts: 3621
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#555 Re: Pink Floyd

Post by moa »

Point. wrote: 16/07/2022 22:05 Meni je The Division Bell odličan album. Ovo sa Sydom ne slušam u biti, slab zvuk, nedorečeno, tanko. Više mi dođe kao predškolska prije nego odrastu i krenu u školu sa odraslim.
Division Bell je vrhunski album.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#556 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

moa wrote: 16/07/2022 23:29
Point. wrote: 16/07/2022 22:05 Meni je The Division Bell odličan album. Ovo sa Sydom ne slušam u biti, slab zvuk, nedorečeno, tanko. Više mi dođe kao predškolska prije nego odrastu i krenu u školu sa odraslim.
Division Bell je vrhunski album.
Odličan album, mnogo koherentniji od prethodnog albuma bez Watersa. Division Bell i PULSE su čista perfekcija :thumbup: :izet:

User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#557 Re: Pink Floyd

Post by Point. »

moa wrote: 16/07/2022 23:29
Point. wrote: 16/07/2022 22:05 Meni je The Division Bell odličan album. Ovo sa Sydom ne slušam u biti, slab zvuk, nedorečeno, tanko. Više mi dođe kao predškolska prije nego odrastu i krenu u školu sa odraslim.
Division Bell je vrhunski album.
Meni Floydov najdraži. Čitava nekakva atmosfera, začinjena Marooned istrumentalom. :music:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#558 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Jedan vrlo zanimljiv i vrlo ekskluzivan intervju iz 2011. objavljen prije tri dana na YT:

Inače, John Edginton je na svom yt kanalu objavio nekoliko vrhunskih intervjua za članovima Pink Floyda i Genesisa :thumbup:

guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#559 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#560 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

tindbe wrote: 16/07/2022 22:37 That cat's something I can't explain
8)
;-) :gunjastajl:
User avatar
TojoOptics
Posts: 636
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#561 Re: Pink Floyd

Post by TojoOptics »

dale cooper wrote: 16/07/2022 22:24 Nema ništa slabo i nedorečeno u Barrettovom Floydu, jednostavno je to drugačiji tip autora, tematski okrenut duboko u sebe, poetski razigran i
hirovit čije je muzika psihodelična na onaj klasični način. Syd Barrett pripada onoj lozi sjajnih autora britanske psihodelije kao što su
Robert Wyatt, Kevin Ayers i Daevid Allen.
100% se slazem!
User avatar
TojoOptics
Posts: 636
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#562 Re: Pink Floyd

Post by TojoOptics »

Ubacivanje Dan Dare u lyrics je genijalan primjer ujedinjavanja dva oprecna osjecaja - straha i hrabrosti. Stairway Scare, strah od penjanja u visine, nepoznatog, sa spominjanjem neustrasivog pilota Dan Dare (rijec dare znaci izazov, osudititi se, osmjeliti). Dan Dare je britanski strip junak popularan sezdesetih godina proslog stoljeca, britanski Flash Gordon. Poznat kao i "pilot buducnosti".

"Jupiter and Saturn, Oberon, Miranda and Titania
Neptune, Titan, stars can frighten
Blinding signs flap,
Flicker, flicker, flicker blam, pow, pow
Stairway scare, Dan Dare, who's there?"

(Astronomy Domine)
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#563 Re: Pink Floyd

Post by Better Man »

Point. wrote: 16/07/2022 22:05 Meni je The Division Bell odličan album. Ovo sa Sydom ne slušam u biti, slab zvuk, nedorečeno, tanko. Više mi dođe kao predškolska prije nego odrastu i krenu u školu sa odraslim.
Album sa Sydom Barettom je genijalan i mogu ga stalno slušati. Ima odličan zvuk.
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#564 Re: Pink Floyd

Post by Ateista »

Realno, Pink floyd sa Sydom i sa Gilmourom su dva skoro pa razlicita benda, kasnije se i odlazak Watersa osjetio pa se i tu moze vidjeti promjena, ali po meni ne tolika.
Pitanje je sta bi bilo da je Syd ostao i da li bi se on razvio dalje kao sto je to radio Gilmour, ali sto se mene tice prvi album su pjesmice u odnosu na ono sto je doslo kasnihe. Astronomy domine je dobra pjesma i ima smek onoga sto je i kasnije radjeno, ostalo onako.

Sto se tice zadnja dva albuma bez Watersa, po meni su pun pogodak jer se moglo vidjeti da je prethodno Waters na neki nacin poceo gusiti Gilmourovu kreativnost koja je u ta dva albuma dosla do punog izrazaja, pogotovo Division bell. Iako ne on ima i fenomalnu solo karijeru sa odlicnim albumima i pjesmama, u ova dva albuma se osjeti da je to Pink floyd ali sa malo vecim njegovim uticajem.

Naravno, ukusi se razlikuju, ja kao gitarista ocekivano vise cijenim Gilmourov doprinis nego Watersov, tekstovi mi nikad nisu bili nesto bitni i mogu reci da ih i skoro ne slusam, generalno u muzici, za vecinu pjesama koje znam na pamet, pojma nemam o cemu je. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#565 Re: Pink Floyd

Post by dale cooper »

Ateista wrote: 18/07/2022 08:13 Realno, Pink floyd sa Sydom i sa Gilmourom su dva skoro pa razlicita benda, kasnije se i odlazak Watersa osjetio pa se i tu moze vidjeti promjena, ali po meni ne tolika.
Pitanje je sta bi bilo da je Syd ostao i da li bi se on razvio dalje kao sto je to radio Gilmour, ali sto se mene tice prvi album su pjesmice u odnosu na ono sto je doslo kasnihe. Astronomy domine je dobra pjesma i ima smek onoga sto je i kasnije radjeno, ostalo onako.

Sto se tice zadnja dva albuma bez Watersa, po meni su pun pogodak jer se moglo vidjeti da je prethodno Waters na neki nacin poceo gusiti Gilmourovu kreativnost koja je u ta dva albuma dosla do punog izrazaja, pogotovo Division bell. Iako ne on ima i fenomalnu solo karijeru sa odlicnim albumima i pjesmama, u ova dva albuma se osjeti da je to Pink floyd ali sa malo vecim njegovim uticajem.

Naravno, ukusi se razlikuju, ja kao gitarista ocekivano vise cijenim Gilmourov doprinis nego Watersov, tekstovi mi nikad nisu bili nesto bitni i mogu reci da ih i skoro ne slusam, generalno u muzici, za vecinu pjesama koje znam na pamet, pojma nemam o cemu je. :D
Pa nije Waters samo pisao tekstove, pisao je i muziku i bio je glavni autor benda nakon odlaska Barretta.
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#566 Re: Pink Floyd

Post by Ateista »

dale cooper wrote: 18/07/2022 08:55
Ateista wrote: 18/07/2022 08:13 Realno, Pink floyd sa Sydom i sa Gilmourom su dva skoro pa razlicita benda, kasnije se i odlazak Watersa osjetio pa se i tu moze vidjeti promjena, ali po meni ne tolika.
Pitanje je sta bi bilo da je Syd ostao i da li bi se on razvio dalje kao sto je to radio Gilmour, ali sto se mene tice prvi album su pjesmice u odnosu na ono sto je doslo kasnihe. Astronomy domine je dobra pjesma i ima smek onoga sto je i kasnije radjeno, ostalo onako.

Sto se tice zadnja dva albuma bez Watersa, po meni su pun pogodak jer se moglo vidjeti da je prethodno Waters na neki nacin poceo gusiti Gilmourovu kreativnost koja je u ta dva albuma dosla do punog izrazaja, pogotovo Division bell. Iako ne on ima i fenomalnu solo karijeru sa odlicnim albumima i pjesmama, u ova dva albuma se osjeti da je to Pink floyd ali sa malo vecim njegovim uticajem.

Naravno, ukusi se razlikuju, ja kao gitarista ocekivano vise cijenim Gilmourov doprinis nego Watersov, tekstovi mi nikad nisu bili nesto bitni i mogu reci da ih i skoro ne slusam, generalno u muzici, za vecinu pjesama koje znam na pamet, pojma nemam o cemu je. :D
Pa nije Waters samo pisao tekstove, pisao je i muziku i bio je glavni autor benda nakon odlaska Barretta.
Jeste, ne kazem da je samo pisao tekstove, vec samo objasnjavam da mi je taj aspekt jedne pjesme najmanje bitan, naravno da je pisao i muziku i aranzmane.
Sto se tice same muzike, gitara i gitarski solo su mi najznacajniji dio pjesme, kao neki slag na tortu bez kojeg mi pjesma kompletna ako nema bas neki dobar i prepoznatljiv dio, opet dodatni razlog sto mi je Gilmourov uticaj znacajniji. Opet, svidja mi se to sto nemam utisak da su, cak ni na zadnja dva albuma, pjesme napisane samo kao podloga za gitarski solo, vec su kompletne pjesme odlicno razradjene i svaki instrument.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#567 Re: Pink Floyd

Post by Better Man »

Ateista wrote: 18/07/2022 10:17
dale cooper wrote: 18/07/2022 08:55

Pa nije Waters samo pisao tekstove, pisao je i muziku i bio je glavni autor benda nakon odlaska Barretta.
Jeste, ne kazem da je samo pisao tekstove, vec samo objasnjavam da mi je taj aspekt jedne pjesme najmanje bitan, naravno da je pisao i muziku i aranzmane.
Sto se tice same muzike, gitara i gitarski solo su mi najznacajniji dio pjesme, kao neki slag na tortu bez kojeg mi pjesma kompletna ako nema bas neki dobar i prepoznatljiv dio, opet dodatni razlog sto mi je Gilmourov uticaj znacajniji. Opet, svidja mi se to sto nemam utisak da su, cak ni na zadnja dva albuma, pjesme napisane samo kao podloga za gitarski solo, vec su kompletne pjesme odlicno razradjene i svaki instrument.
Odlaskom Baretta, Waters je preuzeo glavnu autorsku riječ i upravo je on glavni krivac za neke od najboljih albuma u istoriji muzike poput The Dark Side of the Moon i Wish You Here itd. naravno Gilmour je sve to začinio čarobnim zvucima gitare. Reći da je Gilmourov uticaj značajniji od Watersovog ne stoji. Svako je na svoj način uticao na genijalnost njihovih albuma i ne smijemo zaboraviti Richarda Wrighta i Nicka Mansona.
User avatar
Ateista
Posts: 46229
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#568 Re: Pink Floyd

Post by Ateista »

Better Man wrote: 18/07/2022 11:28
Ateista wrote: 18/07/2022 10:17

Jeste, ne kazem da je samo pisao tekstove, vec samo objasnjavam da mi je taj aspekt jedne pjesme najmanje bitan, naravno da je pisao i muziku i aranzmane.
Sto se tice same muzike, gitara i gitarski solo su mi najznacajniji dio pjesme, kao neki slag na tortu bez kojeg mi pjesma kompletna ako nema bas neki dobar i prepoznatljiv dio, opet dodatni razlog sto mi je Gilmourov uticaj znacajniji. Opet, svidja mi se to sto nemam utisak da su, cak ni na zadnja dva albuma, pjesme napisane samo kao podloga za gitarski solo, vec su kompletne pjesme odlicno razradjene i svaki instrument.
Odlaskom Baretta, Waters je preuzeo glavnu autorsku riječ i upravo je on glavni krivac za neke od najboljih albuma u istoriji muzike poput The Dark Side of the Moon i Wish You Here itd. naravno Gilmour je sve to začinio čarobnim zvucima gitare. Reći da je Gilmourov uticaj značajniji od Watersovog ne stoji. Svako je na svoj način uticao na genijalnost njihovih albuma i ne smijemo zaboraviti Richarda Wrighta i Nicka Mansona.
Ja govorim o svom dozivljaju muzike, jasno je da je Waters napisao vecinu pjesama i dao ogroman doprinos, kao i Wright i Mason, ali meni licno vecina tih pjesama ne bi bile ni blizu tako dobre da ih Gilmour nije zacinio svojim zvukom.
User avatar
LSD
Posts: 27169
Joined: 24/07/2007 08:26

#569 Re: Pink Floyd

Post by LSD »

TojoOptics wrote: 17/07/2022 11:05 Ubacivanje Dan Dare u lyrics je genijalan primjer ujedinjavanja dva oprecna osjecaja - straha i hrabrosti. Stairway Scare, strah od penjanja u visine, nepoznatog, sa spominjanjem neustrasivog pilota Dan Dare (rijec dare znaci izazov, osudititi se, osmjeliti). Dan Dare je britanski strip junak popularan sezdesetih godina proslog stoljeca, britanski Flash Gordon. Poznat kao i "pilot buducnosti".

"Jupiter and Saturn, Oberon, Miranda and Titania
Neptune, Titan, stars can frighten
Blinding signs flap,
Flicker, flicker, flicker blam, pow, pow
Stairway scare, Dan Dare, who's there?"

(Astronomy Domine)


Kako je Voivod u svojoj obradi ofirno izmjenio taj dio :mrgreen:
User avatar
TojoOptics
Posts: 636
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#570 Re: Pink Floyd

Post by TojoOptics »

LSD wrote: 18/07/2022 15:34
TojoOptics wrote: 17/07/2022 11:05 Ubacivanje Dan Dare u lyrics je genijalan primjer ujedinjavanja dva oprecna osjecaja - straha i hrabrosti. Stairway Scare, strah od penjanja u visine, nepoznatog, sa spominjanjem neustrasivog pilota Dan Dare (rijec dare znaci izazov, osudititi se, osmjeliti). Dan Dare je britanski strip junak popularan sezdesetih godina proslog stoljeca, britanski Flash Gordon. Poznat kao i "pilot buducnosti".

"Jupiter and Saturn, Oberon, Miranda and Titania
Neptune, Titan, stars can frighten
Blinding signs flap,
Flicker, flicker, flicker blam, pow, pow
Stairway scare, Dan Dare, who's there?"

(Astronomy Domine)


Kako je Voivod u svojoj obradi ofirno izmjenio taj dio :mrgreen:
Vjerovatno im je nepoznanica bio Dan Dare.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#571 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »





guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#572 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

Zamisli odeš na koncert grupe koja je upravo pokorila svijet sa "The Dark Side of the Moon", a oni prvih 50 minuta odsviraju nešto potpuno nepoznato, muziku za koju niko do tada nije čuo :mrgreen:

To može samo Pink Floyd! :thumbup:

User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#573 Re: Pink Floyd

Post by ultima_palabra »

Svirali su oni godinama te nedovrsene verzije Dogs i Sheep na koncertima.
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#574 Re: Pink Floyd

Post by billy organ »

Roger Waters isti Mirso iz Bajkera
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#575 Re: Pink Floyd

Post by guruguru95 »

billy organ wrote: 23/07/2022 10:36 Roger Waters isti Mirso iz Bajkera
:mrgreen:
Last edited by guruguru95 on 24/07/2022 04:30, edited 1 time in total.
Post Reply