Stihovi iz pjesama

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#26 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Nierika »

DARKSIDE consist of slow and hypnotic grooves from experimental dance music producer Nicolas Jaar and guitarist Dave Harrington.
I thought I wasn't to the fire
I thought it was too...
I thought I wasn't to the fire
I thought it was too far
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#27 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Nierika »

no_sikiriki wrote: 07/01/2022 17:26
Please die Ana
for as long as you're here we're not
you make the sound of laughter
and sharpened nails seem softer

Zvuči kao neki love song, ali lead singer band-a je bolovao od anoreksije i ovo Ana se zapravo odnosi na anoreksiju. Naravno to niko ko nije upućen ne bi skontao.
Ne slušam uvijek ovako darkerske pjesme, I promise :mrgreen:

Podsjetilo me na pjesmu od Gunsa, zaboravila sam na šta se odnosi tačno i ima li više zna značenja, ugl creepish ali je pamtim i sad. :| :D.
I used to love her, oh yeah but I had to kill her
I used to love her, ooh yeah but I had to kill her
I knew I'll miss her so I had to keep her
She's buried right in my back yard
Oh yeah, ooh yeah, whoa oh yeah
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#28 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Nierika »

Isto Darkside (sa albuma Spiral), nadovezivanje na reap what you saw s prošle str (minimalizam je riječ koja mi pada na pamet):
I'm turning around
No, I can't see the ground
Don't sow what you reap
Don't feel what you see
Submit to the pace
The waters erase
Nothing left to see
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#29 Re: Stihovi iz pjesama

Post by no_sikiriki »

Nierika, slušam pjesmu i vidim da je onako vesela i bubbly, kontam onako zvuči kao bitching klasični o nekoj bivšoj, ali evo nađoh da je navodno napisano kao šala i da se odnosi na Axl-ovog psa. :mrgreen: ali ko će ga znati, isto piše da su neki bunili da je pjesma mysogynistic itd...
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#30 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Nierika »

no_sikiriki wrote: 07/01/2022 17:51 Nierika, slušam pjesmu i vidim da je onako vesela i bubbly, kontam onako zvuči kao bitching klasični o nekoj bivšoj, ali evo nađoh da je navodno napisano kao šala i da se odnosi na Axl-ovog psa. :mrgreen: ali ko će ga znati, isto piše da su neki bunili da je pjesma mysogynistic itd...
Catchy je skroz melodija i u suprotnosti s tekstom..Ne znam koja mi je draža/manje draža interpretacija, ali kako god mislim da nema optimističnije interpretacije kao za tu gore pjesmu (koliko znam). Za Don't cry spot se isto sjećam da ima scena nasilja, ne znam je li mysogynistic ili pro-nasilje, ili anti-nasilje ili uopšte nisu razmišljali o tom aspektu, i za ovaj i par drugih tekstova (mislim da je više ovo prvo sudeći po google-u, mada ima različitih viđenja). Ja sam ih dosta slušala u srednjoj mada i sad volim neke njihove pjesme.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#31 Re: Stihovi iz pjesama

Post by dale cooper »

Ih, bilo je kod Axla mizogonije koliko hoćeš u tekstovima (kao i tragova rasizma i homofobije), ali je bilo drugačije vrijeme, pa su
te stvari lakše prolazile ispod radara ili nikoga nije bila briga za tim. A njegove veze sa prvom ženom Erin Everly i kasnije sa
djevojkom Stephanie Seymour su bila jednako dramatične i nasilne kao što je prikazano u spotu za Don't Cry.
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#32 Re: Stihovi iz pjesama

Post by homer2go »

D. Rundek

Pa pusti da ti sviram
duša gine od tišne
I ne boj se buke
to što svira to su ruke
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#33 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Nierika »

Mislim da je razlika između filma i muzike/teksta pjesme što su pjesme većinom napisane u prvom licu, u filmu npr. jedan lik može biti takav ali je tu i niz drugih likova pa onda ideja ispadne drugačija. Te pjesme mogu biti napisane i kroz alter-ego dok je stvarni život suprotan, ali usklađena događanja iz Axlovog stvarnog života te pjesme onda (po meni) čine mizoginim/homofobnim/rasističkim itd. Mada i rap/hip-hop muzika zna imati tekstove u kojima ima dosta nasilja kao u slučaju ove Axlove pjesme. Uglavnom kompleksna tema.
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#34 Re: Stihovi iz pjesama

Post by no_sikiriki »

dale cooper wrote: 07/01/2022 21:45 Ih, bilo je kod Axla mizogonije koliko hoćeš u tekstovima (kao i tragova rasizma i homofobije), ali je bilo drugačije vrijeme, pa su
te stvari lakše prolazile ispod radara ili nikoga nije bila briga za tim. A njegove veze sa prvom ženom Erin Everly i kasnije sa
djevojkom Stephanie Seymour su bila jednako dramatične i nasilne kao što je prikazano u spotu za Don't Cry.
Da, čitala sam o svemu tome, ali reko da ne spominjem, da se ne pretvori i ova tema u "feminizam", dosta mi svega na onoj drugoj temi, ne mogu više ni o silovanju i nasilju :-? sad samo o shiny happy people holding hands :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Bloo »

homer2go wrote: 07/01/2022 22:02 D. Rundek

Pa pusti da ti sviram
duša gine od tišne
I ne boj se buke
to što svira to su ruke
Uz meni dragu pjesmu ide i divni, predivni spot koji je snimio Savez gluhih i nagluhih osoba grada Zagreba u okviru kampanje 'Čuju(ći) nas ne čuju'.
Kontala sam predložiti i svojim u našem "Savezu" da uradimo nešto slično...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#36 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 07/01/2022 22:08 sad samo o shiny happy people holding hands
Jos da i ta pjesma nije crnjak. :lol:
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#37 Re: Stihovi iz pjesama

Post by no_sikiriki »

Bloo wrote: 07/01/2022 22:12
no_sikiriki wrote: 07/01/2022 22:08 sad samo o shiny happy people holding hands
Jos da i ta pjesma nije crnjak. :lol:
E jbg, you had to do it. It'll never be the same again. :-? :mrgreen:
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#38 Re: Stihovi iz pjesama

Post by no_sikiriki »

No more shiny happy people...nek budu neki stihovi iz jedne predstave koju sam davno gledala, sth like "shiny, shiny, bad times behind me" onda :lol:
Last edited by no_sikiriki on 07/01/2022 22:25, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#39 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Bloo »

no_sikiriki wrote: 07/01/2022 22:14 E jbg, you had to do it. It'll never be the same again.
Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#40 Re: Stihovi iz pjesama

Post by dale cooper »

Moguća je i želja za čistom provokacijom i šokiranjem korištenjem riječi koje se smatraju politički nekorektnim kao recimo "nigger" ili "faggot",
a koje je Axl koristio u pjesmi One In A Million.
Police and niggers, that's right
Get outta my way
Don't need to buy none of your
Gold chains today
Now don't need no bracelets
Clamped in front of my back
Just need my ticket, 'til then
Won't you cut me some slack

Immigrants and faggots
They make no sense to me
They come to our country
And think they'll do as they please
Like start some mini-Iran
Or spread some fucking disease
And they talk so many goddamn ways
It's all Greek to me
Ako je ovo pjevano u prvom licu i predstavlja njegovo lično mišljenje onda je i više nego uznemiravajuće. Međutim ako je pjevano
iz perspektive određenog broja ljudi koji zaista imaju ovakve stavove i predstavlja politički komentar i izlaganje zadrtosti takvih
stavova publici u svoj svojoj ružnoći onda je to druga stvar. Međutim kod Axla je to bilo teško teško reći upravo zbog prethodno
spomenute želje za provokacijom i šokiranjem. Opet sa druge strane zadnjih par godina je upravo Axl bio jedan od većih kritičara
Bijele Kuće i Donalda Trumpa zbog njegovih stavova i politike, što je iznenađujuće jer se dobar dio ovih "starih rokera" pokazalo kao
konzervativno sa ličnim političkim stavovima koji su skrenuli debelo u desno.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#41 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Bloo »

Bio bi hit da svako snimi sebe kratko kako pjeva omiljeni refren. :mrgreen:
Koliko krvarenja iz usiju bi bilo,pitam se...
no_sikiriki
Posts: 16542
Joined: 11/12/2012 13:21

#42 Re: Stihovi iz pjesama

Post by no_sikiriki »

Nisam ih nešto slušala općenito, tako da ne znam dovoljno, ali taj tekst je stvarno disturbing. Teško da bi iko to pjevao da mu nije lični stav. Ali ko zna.

Interesantno je inače za neke riječi, poput "faggot" i "gay", kako su "mijenjale" značenje i konotacije vremenom, kad sam bila tinejdžer ako si htio reći da je nešto glupo govorilo se "that's so gay" i "don't be such a faggot" bez ikakve veze sa sex. orijentacijom osobe kojoj si se obraćao (iako očito kao nešto negativno). Onda je vremenom ipak postalo neprihvatljivo to koristiti.
Šteta što kod nas nije isto.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#43 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Bloo »

Stihovi koji su meni dragi, iako mi je francuski grozan.
Ne me quitte pas od Jacques Brel.
Često pjevam englesku "verziju" koja ima razlike u odnosu na francuski original sto se tice teksta, ali daj sta das, kad se covjek pati sa francuskim...

But if you stay I'll make you a day
Like no day has been or will be again
We'll sail on the sun, we'll ride on the rain
We'll talk to the trees and worship the wind
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#44 Re: Stihovi iz pjesama

Post by dale cooper »

Bloo wrote: 07/01/2022 22:47 Stihovi koji su meni dragi, iako mi je francuski grozan.
Ne me quitte pas od Jacques Brel.
Često pjevam englesku "verziju" koja ima razlike u odnosu na francuski original sto se tice teksta, ali daj sta das, kad se covjek pati sa francuskim...

But if you stay I'll make you a day
Like no day has been or will be again
We'll sail on the sun, we'll ride on the rain
We'll talk to the trees and worship the wind
Scott Walkerova verzija te pjesme mi je najdraža. I original mi je naravno sjajan, kao i verzija Nine Simone.

Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#45 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Nierika »

Meni ozbiljnost izjave nigger/faggot/itd nekad ovisi o kontekstu, npr. nisam sigurna je li isto kad crnac i bijelac kažu "nigger". Za tu gore citiranu pjesmu bi se moglo reći i da je generalno mizantropična, sve redom hejta. Ne znam da li bi se promijenilo značenje da je rekao "Afro-American" (ili kako već) a ne "nigger". S druge strane, čak i negativnim osvrtom na te skupine stavlja fokus na njih i njihove probleme u društvu koji može imati i negativne ali i pozitivne posljedice po te skupine. Tj. ne znam da li umjetnost sama po sebi ima moć da oblikuje nečiji svjetonazor ili ponašanje i da li postoji opasnost u tom smislu od ovakvih i sličnih pjesama.

Ok, dosta o ovoj temi na ovoj temi, odoh na feminizam. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#46 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Bloo »

dale cooper wrote: 07/01/2022 22:50 Scott Walkerova verzija te pjesme mi je najdraža. I original mi je naravno sjajan, kao i verzija Nine Simone.
Original je sjajan, nista privlacnije od oznojenog Francuza koji pati. :D
Meni je najdraza verzija Emiliane Torrini, valjda kako sam nju prvu čula https://www.youtube.com/watch?v=lrj3YPTCbtA. Walker ti je malo sterilan imho, ono nekako lakonski on to. Emiliana ima više živosti i očaja. :D ako ti ne smetaju skoro squeeky glasovi :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#47 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Bloo »

Nierika wrote: 07/01/2022 22:53 Meni ozbiljnost izjave nigger/faggot/itd nekad ovisi o kontekstu, npr. nisam sigurna je li isto kad crnac i bijelac kažu "nigger". Za tu gore citiranu pjesmu bi se moglo reći i da je generalno mizantropična, sve redom hejta. Ne znam da li bi se promijenilo značenje da je rekao "Afro-American" (ili kako već) a ne "nigger". S druge strane, čak i negativnim osvrtom na te skupine stavlja fokus na njih i njihove probleme u društvu koji može imati i negativne ali i pozitivne posljedice po te skupine. Tj. ne znam da li umjetnost sama po sebi ima moć da oblikuje nečiji svjetonazor ili ponašanje i da li postoji opasnost u tom smislu od ovakvih i sličnih pjesama.

Ok, dosta o ovoj temi na ovoj temi, odoh na feminizam. :D
Nigger je nekada bio ustaljen izraz, kasnije je korišten pežorativno i zato ga nije OK koristiti. Sličan problem imamo sa piscima iz doba kada je to bilo normalno ili je rasizam bio normalan. Bilo je frka oko dodjele nagrade World Fantasy koja je u bila bista HP Lovecrafta. I nagrada je trebala biti dodjeljena spisateljici koja je crnkinja. Žena je odbila jer je HP Lovecraft bio rasista, antisemita i jos svasta nesto grozno. Da li je on samo produkt svog vremena ili nesto drugo...

riječi mjenjaju svoje značenje i u skladu s tim ih i trebamo interpretirati i koristiti...
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#48 Re: Stihovi iz pjesama

Post by dale cooper »

Bloo wrote: 07/01/2022 22:55
dale cooper wrote: 07/01/2022 22:50 Scott Walkerova verzija te pjesme mi je najdraža. I original mi je naravno sjajan, kao i verzija Nine Simone.
Original je sjajan, nista privlacnije od oznojenog Francuza koji pati. :D
Meni je najdraza verzija Emiliane Torrini, valjda kako sam nju prvu čula https://www.youtube.com/watch?v=lrj3YPTCbtA. Walker ti je malo sterilan imho, ono nekako lakonski on to. Emiliana ima više živosti i očaja. :D ako ti ne smetaju skoro squeeky glasovi :D
Nemam problema sa takvim glasovima, ali mi je ovo od Emiliane previše twee tretman za ovakvu pjesmu. Osim fenomenalnog glasa meni se
kod Walkera sviđa što je dobro pogodio osjećaj za dramu i grandioznost koja je inherentna i u samom originalu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#49 Re: Stihovi iz pjesama

Post by Bloo »

dale cooper wrote: 07/01/2022 23:01 dramu i grandioznost koja je inherentna i u samom originalu.
I dalje mi je sterilan. Brel je ipak malo emotivniji i dramaticniji. Osjetis patnju i ceznju u glasu. Ovaj tvoj ko psihopata.
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50 Re: Stihovi iz pjesama

Post by dale cooper »

E jebiga sad. :lol: :D
Post Reply