Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Hakiz
Posts: 39914
Joined: 30/07/2015 20:01

#626 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

EFD22 wrote: 28/11/2022 17:39 Koji bih gramofon kupio? Nemam neku kolekciju ploča još uvijek, ponešto Jazza, iz svake ere, i to je to, ali to će svakako da se obogaćuje s vremenom.

Imam Harman Kardon AV receiver 171S i set 5.1 zvučnika H/K HKTS 16, i za blu-ray filmove i povremeno PS4 je sasvim dobar, čak odličan.

Da li vrijedi na ovakav sistem spajati neki mnogo dobar gramofon, ili da uzmem neki poseban HiFi 2.0 sistem samo za muziku? Ili da sve ovo prodam i uzmem Sony DN1040 ili Pioneer VSX neki ili Yamahu ekvivalentnu i da onda slažem neke bolje zvučnike?
Možda se neki neće složiti, ali meni je za gramofon klasična stereo postavka (dva zvučnika) najbolje rješenje.

Prije 5.1 sistema koji je pistso popularan u digitalnoj eri, u analognoj je postojao quad sistem sa 4 zvučnika, i opet je kladični stereo ostao "vladar prostora".

Da bi se 5.1 sistem isplatio zvuk treba biti snimljen na nosač tako da ga koristi (lijevo naprijed, lijevo nazad, desno naprijed, desno nazad). Ploče nisu tako pravljene, ploče su rađene ili mono (starije i rjeđe) ili stereo.
Last edited by Hakiz on 28/11/2022 17:54, edited 1 time in total.
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#627 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by EFD22 »

Hakiz wrote: 28/11/2022 17:49
EFD22 wrote: 28/11/2022 17:39 Koji bih gramofon kupio? Nemam neku kolekciju ploča još uvijek, ponešto Jazza, iz svake ere, i to je to, ali to će svakako da se obogaćuje s vremenom.

Imam Harman Kardon AV receiver 171S i set 5.1 zvučnika H/K HKTS 16, i za blu-ray filmove i povremeno PS4 je sasvim dobar, čak odličan.

Da li vrijedi na ovakav sistem spajati neki mnogo dobar gramofon, ili da uzmem neki poseban HiFi 2.0 sistem samo za muziku? Ili da sve ovo prodam i uzmem Sony DN1040 ili Pioneer VSX neki ili Yamahu ekvivalentnu i da onda slažem neke bolje zvučnike?
Možda se neki neće složiti, ali meni je za gramofon klasična stereo postavka (dva zvučnika) najbolje rješenje.
Slažem se, ali ovaj H/K receiver ima finu postavku za stereo signale, gdje koristi svih pet kanala da bi stvorio stereo sliku, ali bez onih tričarija da odvaja instrumental i to. Taj modus je 5CH stereo, mada on ima i one svoje Logic7 modove, koji nisu loši za npr. kad gledaš na kablovskoj kakav film, stvarno ima finu logiku, i napravi scenu puno bolje od DolbyPrologic2 kada je u pitanju stereo signal.

Kad slušam Spotify ili flac na njemu onda je obavezno u ovom no frills 5CH stereo modusu.
Hakiz
Posts: 39914
Joined: 30/07/2015 20:01

#628 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

EFD22 wrote: 28/11/2022 17:52
Hakiz wrote: 28/11/2022 17:49

Možda se neki neće složiti, ali meni je za gramofon klasična stereo postavka (dva zvučnika) najbolje rješenje.
Slažem se, ali ovaj H/K receiver ima finu postavku za stereo signale, gdje koristi svih pet kanala da bi stvorio stereo sliku, ali bez onih tričarija da odvaja instrumental i to. Taj modus je 5CH stereo, mada on ima i one svoje Logic7 modove, koji nisu loši za npr. kad gledaš na kablovskoj kakav film, stvarno ima finu logiku, i napravi scenu puno bolje od DolbyPrologic2 kada je u pitanju stereo signal.

Kad slušam Spotify ili flac na njemu onda je obavezno u ovom no frills 5CH stereo modusu.
Onda ga koristi.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#629 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by illbill »

Ja sam u fazi sastavljanja i gledao sam jedno do ta dva pojacaca sto je kolega EFD22 naveo, gramofon ce vjerovatno biti Audio Technica AT LP1240 ( ne znam koliko je dobra ponuda,ali imam za 500 km,prakticno nov,minimalno koristen ), ostaje mi jos da iskopan neke dobre zvucnike :)
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#630 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by EFD22 »

I koji gramofon da kupim? :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#631 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

EFD22 wrote: 28/11/2022 17:39 Koji bih gramofon kupio? Nemam neku kolekciju ploča još uvijek, ponešto Jazza, iz svake ere, i to je to, ali to će svakako da se obogaćuje s vremenom.

Imam Harman Kardon AV receiver 171S i set 5.1 zvučnika H/K HKTS 16, i za blu-ray filmove i povremeno PS4 je sasvim dobar, čak odličan.

Da li vrijedi na ovakav sistem spajati neki mnogo dobar gramofon, ili da uzmem neki poseban HiFi 2.0 sistem samo za muziku? Ili da sve ovo prodam i uzmem Sony DN1040 ili Pioneer VSX neki ili Yamahu ekvivalentnu i da onda slažem neke bolje zvučnike?
Taj receiver ti nije loš samo ne znam ima li analogne izlaze otpozada? I da li ima ugrađeno pretpojačalo za gramofon (izlaz sa oznakom "phono")? Ako nema pretpojačala onda moraš ganjati gramofon sa ugrađenim pretpojačalom i onda ga spojiti na neki od analognih izlaza, pod uslovom da ti receiver uopšte ima analogne izlaze.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#632 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

EFD22 wrote: 28/11/2022 17:56 I koji gramofon da kupim? :mrgreen:
Pregledaj malo prethodne stranice. :)
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#633 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Praetorious »

Ugođaj gramofona i ploče koja se mirno vrti je tako smirujući i uvijek mi je pružao veći ugođaj slušanja nego današnje tehnologije. Na žalost, prestao sam koristiti tu tehnologiju, iz više razloga. Uglavnom, u najvećem broju slučajeva sa nekog albuma mi se dopadne samo nekoliko pjesama, tako da mi je neisplativo kupovati medij koji je 60% neiskorišten, a premotavanje je ručno i pomalo nezgodno. Naročito ako pustim muziku i udobno se zavalim - ko će ustajati, dizati iglu i onda je našteljavati do u milimetar :|
Ne znam da li čitate magazin Hi-Files, SR izdanje, ima recenzije raznih audio i video uređaja, pa svi koji traže najpovoljniji uređaj za svoje potrebe bi trebali malo prelistati taj magazin. Ja napajam okice na tim điđama... ali preskačem dio gdje je navedena cijena... :run:
Hakiz
Posts: 39914
Joined: 30/07/2015 20:01

#634 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Praetorious wrote: 28/11/2022 18:11 Ugođaj gramofona i ploče koja se mirno vrti je tako smirujući i uvijek mi je pružao veći ugođaj slušanja nego današnje tehnologije. Na žalost, prestao sam koristiti tu tehnologiju, iz više razloga. Uglavnom, u najvećem broju slučajeva sa nekog albuma mi se dopadne samo nekoliko pjesama, tako da mi je neisplativo kupovati medij koji je 60% neiskorišten, a premotavanje je ručno i pomalo nezgodno. Naročito ako pustim muziku i udobno se zavalim - ko će ustajati, dizati iglu i onda je našteljavati do u milimetar :|
Ne znam da li čitate magazin Hi-Files, SR izdanje, ima recenzije raznih audio i video uređaja, pa svi koji traže najpovoljniji uređaj za svoje potrebe bi trebali malo prelistati taj magazin. Ja napajam okice na tim điđama... ali preskačem dio gdje je navedena cijena... :run:
U tome i jeste fazon. Da te ploča "prisili" da slušaš sve. Ima puno muzike koja se meni "na prvu" nije svidjela. Slušajući ploču od početka do kraja, naročito ako je album dobro koncipiran, te pjesme/muzika koje mi se nisu svidjele na prvo slušanje i slušane same, izdvojene, u kontekstu albuma i pažljivijim slušanjem su mi "otkrivale svoje čari".

To smo izgubili instant "kulturom" digitale. Ako nas numera ne "zakači" za prvih 15 sekundi, za nas je mrtva.

Floydi danas ne bi imali šanse :lol:
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#635 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Seawolf »

Hakiz wrote: 28/11/2022 18:36 U tome i jeste fazon. Da te ploča "prisili" da slušaš sve. Ima puno muzike koja se meni "na prvu" nije svidjela. Slušajući ploču od početka do kraja, naročito ako je album dobro koncipiran, te pjesme/muzika koje mi se nisu svidjele na prvo slušanje i slušane same, izdvojene, u kontekstu albuma i pažljivijim slušanjem su mi "otkrivale svoje čari".

To smo izgubili instant "kulturom" digitale. Ako nas numera ne "zakači" za prvih 15 sekundi, za nas je mrtva.

Floydi danas ne bi imali šanse :lol:
Otprilike bi imali iste šanse kao Andrei Tarkovsky na Netflixu.

Sa dugmetom za preskakanje 10 sekundi filma.
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#636 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Praetorious »

Hakiz wrote: 28/11/2022 18:36 U tome i jeste fazon. Da te ploča "prisili" da slušaš sve. Ima puno muzike koja se meni "na prvu" nije svidjela. Slušajući ploču od početka do kraja, naročito ako je album dobro koncipiran, te pjesme/muzika koje mi se nisu svidjele na prvo slušanje i slušane same, izdvojene, u kontekstu albuma i pažljivijim slušanjem su mi "otkrivale svoje čari".
Hehe ne govorim o slušanju "na prvu" već jednostavno o numerama koje u sebi nemaju ono "nešto" što će me privući. A ni ne volim da me medij prisiljava da slušam/gledam sve što se nudi. Na kraju krajeva, ploče sam koristio dosta dugo u životu i znam kako se s njima iznositi, no na žalost nakon rata sam izgubio interes za taj medij. Kompletna kolekcija ploča mi je stradala u ratu, geler probio kroz čitav niz ploča. Nakon toga mi se više nije dalo ulagati u to, a otkrio sam da je daleko lakše sa sobom ponijeti neki digitalni player, nego vući gramofon i zvučnike dok hodam :D
Kao neko ko je odrastao na kasetama i pločama, daleko više cijenim analogni pristup i užitak "nečeg mehaničkog što pravi zvuk" nego vizualnu sterilnost današnje digitalne tehnike. Zato ponekad pustim muziku preko AIMPa sa skinom koji oponaša audio-liniju i kasetaš.
Nostalgija...

Image
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#637 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

Hakiz wrote: 28/11/2022 17:18
Better Man wrote: 28/11/2022 14:21

Vidim. provjerim kući snagu pojačala.
Provjeri i impendancu
Znam za to. Impendanca je ok.
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#638 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by EFD22 »

dale cooper wrote: 28/11/2022 18:02
EFD22 wrote: 28/11/2022 17:39 Koji bih gramofon kupio? Nemam neku kolekciju ploča još uvijek, ponešto Jazza, iz svake ere, i to je to, ali to će svakako da se obogaćuje s vremenom.

Imam Harman Kardon AV receiver 171S i set 5.1 zvučnika H/K HKTS 16, i za blu-ray filmove i povremeno PS4 je sasvim dobar, čak odličan.

Da li vrijedi na ovakav sistem spajati neki mnogo dobar gramofon, ili da uzmem neki poseban HiFi 2.0 sistem samo za muziku? Ili da sve ovo prodam i uzmem Sony DN1040 ili Pioneer VSX neki ili Yamahu ekvivalentnu i da onda slažem neke bolje zvučnike?
Taj receiver ti nije loš samo ne znam ima li analogne izlaze otpozada? I da li ima ugrađeno pretpojačalo za gramofon (izlaz sa oznakom "phono")? Ako nema pretpojačala onda moraš ganjati gramofon sa ugrađenim pretpojačalom i onda ga spojiti na neki od analognih izlaza, pod uslovom da ti receiver uopšte ima analogne izlaze.
Ima dva analogna ulaza (klasični chinchevi crveni plus bijeli, dva para) ali nema phono input.
Hakiz
Posts: 39914
Joined: 30/07/2015 20:01

#639 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Seawolf wrote: 28/11/2022 18:48
Hakiz wrote: 28/11/2022 18:36 U tome i jeste fazon. Da te ploča "prisili" da slušaš sve. Ima puno muzike koja se meni "na prvu" nije svidjela. Slušajući ploču od početka do kraja, naročito ako je album dobro koncipiran, te pjesme/muzika koje mi se nisu svidjele na prvo slušanje i slušane same, izdvojene, u kontekstu albuma i pažljivijim slušanjem su mi "otkrivale svoje čari".

To smo izgubili instant "kulturom" digitale. Ako nas numera ne "zakači" za prvih 15 sekundi, za nas je mrtva.

Floydi danas ne bi imali šanse :lol:
Otprilike bi imali iste šanse kao Andrei Tarkovsky na Netflixu.

Sa dugmetom za preskakanje 10 sekundi filma.
:lol: :thumbup:
Hakiz
Posts: 39914
Joined: 30/07/2015 20:01

#640 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

EFD22 wrote: 28/11/2022 19:31
dale cooper wrote: 28/11/2022 18:02

Taj receiver ti nije loš samo ne znam ima li analogne izlaze otpozada? I da li ima ugrađeno pretpojačalo za gramofon (izlaz sa oznakom "phono")? Ako nema pretpojačala onda moraš ganjati gramofon sa ugrađenim pretpojačalom i onda ga spojiti na neki od analognih izlaza, pod uslovom da ti receiver uopšte ima analogne izlaze.
Ima dva analogna ulaza (klasični chinchevi crveni plus bijeli, dva para) ali nema phono input.
U tom slučaju imaš dvije opcije:

1. Provjeri izlazne parsmetre gramofona i ulazne oarametre pojačala (impendancu, ulazni napon) . Ako su podudarni, super.

2. Kupiti gramofon sa ugrađenim pretpojačalom.

I ne zaboravi uzemljiti gramofon.
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#641 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by EFD22 »

Hakiz wrote: 28/11/2022 20:02
EFD22 wrote: 28/11/2022 19:31

Ima dva analogna ulaza (klasični chinchevi crveni plus bijeli, dva para) ali nema phono input.
U tom slučaju imaš dvije opcije:

1. Provjeri izlazne parsmetre gramofona i ulazne oarametre pojačala (impendancu, ulazni napon) . Ako su podudarni, super.

2. Kupiti gramofon sa ugrađenim pretpojačalom.

I ne zaboravi uzemljiti gramofon.
Hvala!
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#642 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

EFD22 wrote: 28/11/2022 17:39 Koji bih gramofon kupio? Nemam neku kolekciju ploča još uvijek, ponešto Jazza, iz svake ere, i to je to, ali to će svakako da se obogaćuje s vremenom.

Imam Harman Kardon AV receiver 171S i set 5.1 zvučnika H/K HKTS 16, i za blu-ray filmove i povremeno PS4 je sasvim dobar, čak odličan.

Da li vrijedi na ovakav sistem spajati neki mnogo dobar gramofon, ili da uzmem neki poseban HiFi 2.0 sistem samo za muziku? Ili da sve ovo prodam i uzmem Sony DN1040 ili Pioneer VSX neki ili Yamahu ekvivalentnu i da onda slažem neke bolje zvučnike?
Najiskrenije - pojačalo sa dva izlaza. Dakle klasično stereo.

Gramofon: Pro-Ject je imao dobrih entry-level modela ali u zadnje vrijeme su se pokvarili na tom polju. Gledaj malo veće cijene. Ne znam koliko si spreman dati za gramofon. Nemoj uzimati ova jeftina plastična sranja i da ima pun kurac nekih auto-lift i ostale pizde materine. Što jednostavniji, to bolji.
Ja preferiram remenski pogon a nije loš ni direct-drive, no u tom slučaju neka je nov.
Mani se ex-Yu nostalgije pa da kupiš RiZ ili Iskra - to su gramofoni niže klase i koliko god je RiZ bio i solidan, nije mogao ni stojati pored Duala, Panasonica, Garrarda ili Universala koji su bili iz iste klase u to vrijeme.

Preporučujem Technics, Rega Planar, Argon TT… možeš ih naći i za solidnu lovu polovne.

Zvučnike - gledaj da su trosistemski. Za dvosistemske moraš imati stalke ako hoćeš baš dobar zvuk.
Ja imam Bower and Wilkins kutije ali još nisam ugradio elektroniku u njih. Trenutno koristim trosistemske Genexxa i super idu preko Denon pojačala.

Ako te još šta iMteresuje - PP slobodno. :)
Hakiz
Posts: 39914
Joined: 30/07/2015 20:01

#643 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

EFD22 wrote: 28/11/2022 20:08
Hakiz wrote: 28/11/2022 20:02

U tom slučaju imaš dvije opcije:

1. Provjeri izlazne parsmetre gramofona i ulazne oarametre pojačala (impendancu, ulazni napon) . Ako su podudarni, super.

2. Kupiti gramofon sa ugrađenim pretpojačalom.

I ne zaboravi uzemljiti gramofon.
Hvala!
Nema na čemu.

Vidi ovo: https://www.turntablelab.com/pages/begi ... turntables
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#644 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

@Hakiz Ja sam kupio pre-amp koji sam koristio kad sam imao pojačalo 5.1.

Međutim, kad sam kupio Denon, nije bilo potrebe za pretpojačalom. Eh sad, zavisi i kakvu zvučnicu imaš.
Hakiz
Posts: 39914
Joined: 30/07/2015 20:01

#645 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 28/11/2022 20:32 @Hakiz Ja sam kupio pre-amp koji sam koristio kad sam imao pojačalo 5.1.

Međutim, kad sam kupio Denon, nije bilo potrebe za pretpojačalom. Eh sad, zavisi i kakvu zvučnicu imaš.
Nema to veze sa zvučničkim sistemom.

Ako ti pojačalo nema PHONO ulaz, treba ti pretpojačalo. Ili će pretpojačalo biti ugrađeno u gramofon, ili ćeš kupiti posebno, ili ćeš kupiti pojačalo sa ugrađenim pretpojačalom, to jeste sa PHONO ulazom.

A to da li ćeš 5.1, 7.1, stereo, mono, quad to riješiš pojačalom (snage, izlaznim pojačalom) i zvučnicima.

Svaka zvučnica daje izlaz u skladu sa standardom. Koji nije pogodan za AUX (LINE IN) ulaz pojačala. Nema zvučnice koja se može prikopčati direktno na LINE IN (AUX) ulaz pojačala bez pretpojačala. Samo je pitanje da li je pretpojačalo poseban uređaj ili je ugrađeno ili u gramofon ili u pojačalo.

To za 5.1, 7.1, quad: Skoro sve, ako ne sve, ploče su ili mono ili stereo. Dakle zvuk je snimljen ili na jedan ili na dva kanala. 5.1 traži da je zvuk snimljen na 4 kanala (lijevi prednji, lijevi zadnji, desni prednji, desni zadnji) plus subwoofer. Ploče tako nisu snimljene, tako da dobiješ zbrku.

Quad je hibrid, to je stavljanje stereo na 4 zvučnika, nije pravi 4-kanslni sistem.

Tako da ploče treba slušati ili tako da se koristi klasični stereo sistem ili 5.1 reducirati sa 4 na 2 kanala (stereo) i isključiti zadnje zvučnike, ostaviti samo prednje. Možda subwoofer da pojača basove ko voli.

Mono može na stereo, zvuk će se čuti sa oba kanala (zvučnika), osim u slučaju da mono nije "full" (nije ploča pravljena tako da je zapis sa obje strane brazde). Ako nije full, mono će na stereo sistemu biti na jednom zvučniku (audio standard je da je to lijevi kanal). Ili tako slušati, ili prebaciti na pojačalu sa stereo na mono izlaz i tako signal sa samo lijevog "iskopirati" i na desni kanal.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#646 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 28/11/2022 20:02
EFD22 wrote: 28/11/2022 19:31

Ima dva analogna ulaza (klasični chinchevi crveni plus bijeli, dva para) ali nema phono input.
U tom slučaju imaš dvije opcije:

1. Provjeri izlazne parsmetre gramofona i ulazne oarametre pojačala (impendancu, ulazni napon) . Ako su podudarni, super.

2. Kupiti gramofon sa ugrađenim pretpojačalom.

I ne zaboravi uzemljiti gramofon.
Da, to je to. :thumbup:
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#647 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by EFD22 »

Hakiz wrote: 28/11/2022 20:44
Ommadawn wrote: 28/11/2022 20:32 @Hakiz Ja sam kupio pre-amp koji sam koristio kad sam imao pojačalo 5.1.

Međutim, kad sam kupio Denon, nije bilo potrebe za pretpojačalom. Eh sad, zavisi i kakvu zvučnicu imaš.
Nema to veze sa zvučničkim sistemom.

Ako ti pojačalo nema PHONO ulaz, treba ti pretpojačalo. Ili će pretpojačalo biti ugrađeno u gramofon, ili ćeš kupiti posebno, ili ćeš kupiti pojačalo sa ugrađenim pretpojačalom, to jeste sa PHONO ulazom.

A to da li ćeš 5.1, 7.1, stereo, mono, quad to riješiš pojačalom (snage, izlaznim pojačalom) i zvučnicima.

Svaka zvučnica daje izlaz u skladu sa standardom. Koji nije pogodan za AUX (LINE IN) ulaz pojačala. Nema zvučnice koja se može prikopčati direktno na LINE IN (AUX) ulaz pojačala bez pretpojačala. Samo je pitanje da li je pretpojačalo poseban uređaj ili je ugrađeno ili u gramofon ili u pojačalo.

To za 5.1, 7.1, quad: Skoro sve, ako ne sve, ploče su ili mono ili stereo. Dakle zvuk je snimljen ili na jedan ili na dva kanala. 5.1 traži da je zvuk snimljen na 4 kanala (lijevi prednji, lijevi zadnji, desni prednji, desni zadnji) plus subwoofer. Ploče tako nisu snimljene, tako da dobiješ zbrku.

Quad je hibrid, to je stavljanje stereo na 4 zvučnika, nije pravi 4-kanslni sistem.

Tako da ploče treba slušati ili tako da se koristi klasični stereo sistem ili 5.1 reducirati sa 4 na 2 kanala (stereo) i isključiti zadnje zvučnike, ostaviti samo prednje. Možda subwoofer da pojača basove ko voli.

Mono može na stereo, zvuk će se čuti sa oba kanala (zvučnika), osim u slučaju da mono nije "full" (nije ploča pravljena tako da je zapis sa obje strane brazde). Ako nije full, mono će na stereo sistemu biti na jednom zvučniku (audio standard je da je to lijevi kanal). Ili tako slušati, ili prebaciti na pojačalu sa stereo na mono izlaz i tako signal sa samo lijevog "iskopirati" i na desni kanal.
Zato je na ovom H/K receiveru dobra stvar ovaj 5CH stereo modus - prednji i zadnji lijevi zvučnik su za lijevi kanal, prednji i zadnji desni su za desni kanal, subwoofer sam naštimao da ide sve ispod 150Hz na njega, a na centralnom zvučniku nema ništa. Ovi sateliti mi ne puštaju ništa ispod 70 Hz a realno sve ispod 100Hz nije za njih, zato uz subwoofer imam dobar sound. I dobiješ super stereo odvajanje, dobro zvuči. Još pogotovo što sam ja naštimao latencije svakog zvučnika ponaosob, pa nema eha niti kašnjenja.



Edit:
Nekad kad slušam Spotify/mp3 moderniju muziku tipa HipHop, umjesto 5CH stereo koristim modus Logic7 Music, i pravo je zanimljiv jer skoro pa savršeno odvaja vokal na centralni zvučnik, bek vokale na stražnje zvučnike, uz naravno i obavezno stereo odvajanje… Ali to realno nije za slušanje Coltranea u flac formatu ili sa originalnog Audio CD-a, tada je 5CH stereo majka.
User avatar
EFD22
Posts: 9888
Joined: 10/03/2022 22:16

#648 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by EFD22 »

Ommadawn wrote: 28/11/2022 20:14
EFD22 wrote: 28/11/2022 17:39 Koji bih gramofon kupio? Nemam neku kolekciju ploča još uvijek, ponešto Jazza, iz svake ere, i to je to, ali to će svakako da se obogaćuje s vremenom.

Imam Harman Kardon AV receiver 171S i set 5.1 zvučnika H/K HKTS 16, i za blu-ray filmove i povremeno PS4 je sasvim dobar, čak odličan.

Da li vrijedi na ovakav sistem spajati neki mnogo dobar gramofon, ili da uzmem neki poseban HiFi 2.0 sistem samo za muziku? Ili da sve ovo prodam i uzmem Sony DN1040 ili Pioneer VSX neki ili Yamahu ekvivalentnu i da onda slažem neke bolje zvučnike?
Najiskrenije - pojačalo sa dva izlaza. Dakle klasično stereo.

Gramofon: Pro-Ject je imao dobrih entry-level modela ali u zadnje vrijeme su se pokvarili na tom polju. Gledaj malo veće cijene. Ne znam koliko si spreman dati za gramofon. Nemoj uzimati ova jeftina plastična sranja i da ima pun kurac nekih auto-lift i ostale pizde materine. Što jednostavniji, to bolji.
Ja preferiram remenski pogon a nije loš ni direct-drive, no u tom slučaju neka je nov.
Mani se ex-Yu nostalgije pa da kupiš RiZ ili Iskra - to su gramofoni niže klase i koliko god je RiZ bio i solidan, nije mogao ni stojati pored Duala, Panasonica, Garrarda ili Universala koji su bili iz iste klase u to vrijeme.

Preporučujem Technics, Rega Planar, Argon TT… možeš ih naći i za solidnu lovu polovne.

Zvučnike - gledaj da su trosistemski. Za dvosistemske moraš imati stalke ako hoćeš baš dobar zvuk.
Ja imam Bower and Wilkins kutije ali još nisam ugradio elektroniku u njih. Trenutno koristim trosistemske Genexxa i super idu preko Denon pojačala.

Ako te još šta iMteresuje - PP slobodno. :)
Hvala!

Vidjet ću vjerovatno u studio/radnu sobu neki takav mini Hi-Fi sustav.
A ovo u living room-u ću nakon gramofona možda samo upgrade-at zvučnike nekad u životu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#649 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Seawolf wrote: 28/11/2022 18:48
Hakiz wrote: 28/11/2022 18:36 U tome i jeste fazon. Da te ploča "prisili" da slušaš sve. Ima puno muzike koja se meni "na prvu" nije svidjela. Slušajući ploču od početka do kraja, naročito ako je album dobro koncipiran, te pjesme/muzika koje mi se nisu svidjele na prvo slušanje i slušane same, izdvojene, u kontekstu albuma i pažljivijim slušanjem su mi "otkrivale svoje čari".

To smo izgubili instant "kulturom" digitale. Ako nas numera ne "zakači" za prvih 15 sekundi, za nas je mrtva.

Floydi danas ne bi imali šanse :lol:
Otprilike bi imali iste šanse kao Andrei Tarkovsky na Netflixu.

Sa dugmetom za preskakanje 10 sekundi filma.
Mi smo izumiruća vrsta. Nema šanse da kada sjednem da slušam neki album specijalno, bez obzira je li ploča, cd ili digitala, preskačem
pjesme.
Hakiz
Posts: 39914
Joined: 30/07/2015 20:01

#650 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

EFD22 wrote: 28/11/2022 21:42
Hakiz wrote: 28/11/2022 20:44

Nema to veze sa zvučničkim sistemom.

Ako ti pojačalo nema PHONO ulaz, treba ti pretpojačalo. Ili će pretpojačalo biti ugrađeno u gramofon, ili ćeš kupiti posebno, ili ćeš kupiti pojačalo sa ugrađenim pretpojačalom, to jeste sa PHONO ulazom.

A to da li ćeš 5.1, 7.1, stereo, mono, quad to riješiš pojačalom (snage, izlaznim pojačalom) i zvučnicima.

Svaka zvučnica daje izlaz u skladu sa standardom. Koji nije pogodan za AUX (LINE IN) ulaz pojačala. Nema zvučnice koja se može prikopčati direktno na LINE IN (AUX) ulaz pojačala bez pretpojačala. Samo je pitanje da li je pretpojačalo poseban uređaj ili je ugrađeno ili u gramofon ili u pojačalo.

To za 5.1, 7.1, quad: Skoro sve, ako ne sve, ploče su ili mono ili stereo. Dakle zvuk je snimljen ili na jedan ili na dva kanala. 5.1 traži da je zvuk snimljen na 4 kanala (lijevi prednji, lijevi zadnji, desni prednji, desni zadnji) plus subwoofer. Ploče tako nisu snimljene, tako da dobiješ zbrku.

Quad je hibrid, to je stavljanje stereo na 4 zvučnika, nije pravi 4-kanslni sistem.

Tako da ploče treba slušati ili tako da se koristi klasični stereo sistem ili 5.1 reducirati sa 4 na 2 kanala (stereo) i isključiti zadnje zvučnike, ostaviti samo prednje. Možda subwoofer da pojača basove ko voli.

Mono može na stereo, zvuk će se čuti sa oba kanala (zvučnika), osim u slučaju da mono nije "full" (nije ploča pravljena tako da je zapis sa obje strane brazde). Ako nije full, mono će na stereo sistemu biti na jednom zvučniku (audio standard je da je to lijevi kanal). Ili tako slušati, ili prebaciti na pojačalu sa stereo na mono izlaz i tako signal sa samo lijevog "iskopirati" i na desni kanal.
Zato je na ovom H/K receiveru dobra stvar ovaj 5CH stereo modus - prednji i zadnji lijevi zvučnik su za lijevi kanal, prednji i zadnji desni su za desni kanal, subwoofer sam naštimao da ide sve ispod 150Hz na njega, a na centralnom zvučniku nema ništa. Ovi sateliti mi ne puštaju ništa ispod 70 Hz a realno sve ispod 100Hz nije za njih, zato uz subwoofer imam dobar sound. I dobiješ super stereo odvajanje, dobro zvuči. Još pogotovo što sam ja naštimao latencije svakog zvučnika ponaosob, pa nema eha niti kašnjenja.
Da. Još samo je dilema, ostaviti ili ne zadnje zvučnike.

Ako pogledaš, muziku uživo skoro uvijek slušamo tako da su izvođači ispred nas. Nije to simulacija realnosti u kojoj zvukovi prirode, saobraćaja itd dolaze sa svih strana. U realnosti, izvođena muzika je skoro uvijek ispred nas. Tako da je pitanje ima li potrebe za zvučnicima koji su iza glave. To je razlog zbog kojeg bih ja klasični stereo sistem.
Post Reply