Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Hakiz
Posts: 39974
Joined: 30/07/2015 20:01

#651 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 28/11/2022 21:47
Seawolf wrote: 28/11/2022 18:48
Otprilike bi imali iste šanse kao Andrei Tarkovsky na Netflixu.

Sa dugmetom za preskakanje 10 sekundi filma.
Mi smo izumiruća vrsta. Nema šanse da kada sjednem da slušam neki album specijalno, bez obzira je li ploča, cd ili digitala, preskačem
pjesme.
Kome li samo svijet ostavljamo :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#652 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 28/11/2022 21:50
dale cooper wrote: 28/11/2022 21:47

Mi smo izumiruća vrsta. Nema šanse da kada sjednem da slušam neki album specijalno, bez obzira je li ploča, cd ili digitala, preskačem
pjesme.
Kome li samo svijet ostavljamo :lol:
Ljudima koji sa Wish You Were Here slušaju samo naslovnu pjesmu. :mrgreen:
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#653 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by EFD22 »

Hakiz wrote: 28/11/2022 21:49
EFD22 wrote: 28/11/2022 21:42

Zato je na ovom H/K receiveru dobra stvar ovaj 5CH stereo modus - prednji i zadnji lijevi zvučnik su za lijevi kanal, prednji i zadnji desni su za desni kanal, subwoofer sam naštimao da ide sve ispod 150Hz na njega, a na centralnom zvučniku nema ništa. Ovi sateliti mi ne puštaju ništa ispod 70 Hz a realno sve ispod 100Hz nije za njih, zato uz subwoofer imam dobar sound. I dobiješ super stereo odvajanje, dobro zvuči. Još pogotovo što sam ja naštimao latencije svakog zvučnika ponaosob, pa nema eha niti kašnjenja.
Da. Još samo je dilema, ostaviti ili ne zadnje zvučnike.

Ako pogledaš, muziku uživo skoro uvijek slušamo tako da su izvođači ispred nas. Nije to simulacija realnosti u kojoj zvukovi prirode, saobraćaja itd dolaze sa svih strana. U realnosti, izvođena muzika je skoro uvijek ispred nas. Tako da je pitanje ima li potrebe za zvučnicima koji su iza glave. To je razlog zbog kojeg bih ja klasični stereo sistem.
To je tačno, zato kad slušam klasiku/romantiku onda obavezno ide 2CH stereo, i tada rade samo prednja dva satelita i subwoofer. Jazz mi više godi u 5CH varijanti, ali to je lična preferencija, jer volim kad onaj saksofon pleše oko mene. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39974
Joined: 30/07/2015 20:01

#654 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 28/11/2022 21:52
Hakiz wrote: 28/11/2022 21:50

Kome li samo svijet ostavljamo :lol:
Ljudima koji sa Wish You Were Here slušaju samo naslovnu pjesmu. :mrgreen:
:shock: :(



:evil:
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#655 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Nekad 5 channel postavka zna zvučati cool, posebno kada se albumi reizdaju i pripreme za taj format, ali prirodna postavka stvari je da su
muzičari i instrumenti u zvučnoj slici ispred nas.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#656 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Koliko ja znam, MC zvučnica treba imati pretpojačalo RIAA jer šalje slabe signale koje treba dodatno pojačati prije nego uđe u pojačalo.
Što nije slučaj sa MM zvučnicom mada sam ja i takvu kopčao na RIAA jer pojačalo nije imalo ulaz predviđen za gramofon.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#657 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote: 28/11/2022 21:50
dale cooper wrote: 28/11/2022 21:47

Mi smo izumiruća vrsta. Nema šanse da kada sjednem da slušam neki album specijalno, bez obzira je li ploča, cd ili digitala, preskačem
pjesme.
Kome li samo svijet ostavljamo :lol:
Kćerka, 12 godina mi sinoć veli da voli slušati Eminem.
Okej rekoh…
Nisam nikada potencirao da sluša neku određenu muziku. Katy Perry je još uvijek favorit.
I onda odjednom “Arctic Monkeys mi se isto sviđaju”. I tu ja “Wow, i njih slušaš??” na šta ona “Ti znaš za njih?? Ja pitala mamu, kaže nema pojma”. Šta reko ona zna…

Tako da ima nade i za nove generacije. Samo što je nama muzika bila identifikacija a njima nešto usputno.
Hakiz
Posts: 39974
Joined: 30/07/2015 20:01

#658 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 28/11/2022 22:00 Koliko ja znam, MC zvučnica treba imati pretpojačalo RIAA jer šalje slabe signale koje treba dodatno pojačati prije nego uđe u pojačalo.
Što nije slučaj sa MM zvučnicom mada sam ja i takvu kopčao na RIAA jer pojačalo nije imalo ulaz predviđen za gramofon.
Phono preamps

Because of the differences in output impedance and signal level, MM and MC cartridges requires phono preamps with different gain and input impedance to match the output signal level and output impedance of each cartridge type.

An MM cartridge requires a MM compatible phono preamp.

And a MC cartridge requires a MC compatible phono preamp

You can’t use a phono preamp that is designed for a MM cartridge with a MC cartridge or vice versa.

There are, however, phono preamps that are designed to be used with both MM and MC cartridges. These phono preamps have adjustable settings that need to be set to match the signal level and output impedance of the cartridge used.
https://vinylrestart.com/mm-vs-mc-phono ... explained/
Hakiz
Posts: 39974
Joined: 30/07/2015 20:01

#659 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 28/11/2022 22:04
Hakiz wrote: 28/11/2022 21:50

Kome li samo svijet ostavljamo :lol:
Kćerka, 12 godina mi sinoć veli da voli slušati Eminem.
Okej rekoh…
Nisam nikada potencirao da sluša neku određenu muziku. Katy Perry je još uvijek favorit.
I onda odjednom “Arctic Monkeys mi se isto sviđaju”. I tu ja “Wow, i njih slušaš??” na šta ona “Ti znaš za njih?? Ja pitala mamu, kaže nema pojma”. Šta reko ona zna…

Tako da ima nade i za nove generacije. Samo što je nama muzika bila identifikacija a njima nešto usputno.
:thumbup:
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#660 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote: 28/11/2022 22:04
Hakiz wrote: 28/11/2022 21:50

Kome li samo svijet ostavljamo :lol:
Kćerka, 12 godina mi sinoć veli da voli slušati Eminem.
Okej rekoh…
Nisam nikada potencirao da sluša neku određenu muziku. Katy Perry je još uvijek favorit.
I onda odjednom “Arctic Monkeys mi se isto sviđaju”. I tu ja “Wow, i njih slušaš??” na šta ona “Ti znaš za njih?? Ja pitala mamu, kaže nema pojma”. Šta reko ona zna…

Tako da ima nade i za nove generacije. Samo što je nama muzika bila identifikacija a njima nešto usputno.
Mene su Arctic Monkeys iznenadili koliko su odrasli na zadnjih par albuma. Prekrasna, multigeneracijska pop muzika. Može je slušati i
boomer koji se sjeća Beatlesa kao i zoomeri koji gotive...Katy Perry. :D
User avatar
Better Man
Posts: 16690
Joined: 01/10/2006 20:10

#661 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

dale cooper wrote: 28/11/2022 21:52
Hakiz wrote: 28/11/2022 21:50

Kome li samo svijet ostavljamo :lol:
Ljudima koji sa Wish You Were Here slušaju samo naslovnu pjesmu. :mrgreen:
Ja albume slušam od početka do kraja i nema preskakanja pjesama. Svi se lijepe za Wish You Were Here, a meni lično Welcome To the Machine daleko draža stvar sa tog albuma. Shine Your Crazy Diamond je nešto posebno.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#662 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

To isto kad meni kažu “Joj Black Sabbath mi je super. Paranoid, Iron Man su mi ekstra pjesme”. Koju znaš još? “Ma sve su dobre”. Idi puši kurac, nemaš pojma.

Ili ja kažem “Blue Oyster Cult” a oni “Uf don’t fear the reaper mi je ekstra”. Znaš li za Fireworks, za I love the night, Last day of May? “Ne znam”. Kući i slušaj, pa onda dođi da pričamo.
User avatar
Better Man
Posts: 16690
Joined: 01/10/2006 20:10

#663 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

Ommadawn wrote: 28/11/2022 22:25 To isto kad meni kažu “Joj Black Sabbath mi je super. Paranoid, Iron Man su mi ekstra pjesme”. Koju znaš još? “Ma sve su dobre”. Idi puši kurac, nemaš pojma.

Ili ja kažem “Blue Oyster Cult” a oni “Uf don’t fear the reaper mi je ekstra”. Znaš li za Fireworks, za I love the night, Last day of May? “Ne znam”. Kući i slušaj, pa onda dođi da pričamo.
Upravo tako. War Pigs je odlična od Black Sabbatha.Meni su sa The Dark Side of the Moon Pink Floyda posebno drage The Great Gig in the Sky i Us and Them.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#664 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by guruguru95 »

Better Man wrote: 28/11/2022 23:11
Ommadawn wrote: 28/11/2022 22:25 To isto kad meni kažu “Joj Black Sabbath mi je super. Paranoid, Iron Man su mi ekstra pjesme”. Koju znaš još? “Ma sve su dobre”. Idi puši kurac, nemaš pojma.

Ili ja kažem “Blue Oyster Cult” a oni “Uf don’t fear the reaper mi je ekstra”. Znaš li za Fireworks, za I love the night, Last day of May? “Ne znam”. Kući i slušaj, pa onda dođi da pričamo.
Upravo tako. War Pigs je odlična od Black Sabbatha.Meni su sa The Dark Side of the Moon Pink Floyda posebno drage The Great Gig in the Sky i Us and Them.
:thumbup: :gunjastajl:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#665 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by guruguru95 »

Ommadawn wrote: 28/11/2022 22:25 To isto kad meni kažu “Joj Black Sabbath mi je super. Paranoid, Iron Man su mi ekstra pjesme”. Koju znaš još? “Ma sve su dobre”. Idi puši kurac, nemaš pojma.

Ili ja kažem “Blue Oyster Cult” a oni “Uf don’t fear the reaper mi je ekstra”. Znaš li za Fireworks, za I love the night, Last day of May? “Ne znam”. Kući i slušaj, pa onda dođi da pričamo.
:thumbup: Kompletan Secret Treaties LP je remek-djelo!
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#666 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

guruguru95 wrote: 29/11/2022 00:44
Ommadawn wrote: 28/11/2022 22:25 To isto kad meni kažu “Joj Black Sabbath mi je super. Paranoid, Iron Man su mi ekstra pjesme”. Koju znaš još? “Ma sve su dobre”. Idi puši kurac, nemaš pojma.

Ili ja kažem “Blue Oyster Cult” a oni “Uf don’t fear the reaper mi je ekstra”. Znaš li za Fireworks, za I love the night, Last day of May? “Ne znam”. Kući i slušaj, pa onda dođi da pričamo.
:thumbup: Kompletan Secret Treaties LP je remek-djelo!
Da parafraziram mog prijatelja - muzičara, diskofila i velikog fana Blue Oyster Cult “Secret Treaties moraš imati: jedan u kolekciji, jedan u rezervi, jedan u autu, jedan u džepu i jedan na zidu dnevnog boravka”.
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#667 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Better Man wrote: 28/11/2022 23:11
Ommadawn wrote: 28/11/2022 22:25 To isto kad meni kažu “Joj Black Sabbath mi je super. Paranoid, Iron Man su mi ekstra pjesme”. Koju znaš još? “Ma sve su dobre”. Idi puši kurac, nemaš pojma.

Ili ja kažem “Blue Oyster Cult” a oni “Uf don’t fear the reaper mi je ekstra”. Znaš li za Fireworks, za I love the night, Last day of May? “Ne znam”. Kući i slušaj, pa onda dođi da pričamo.
Upravo tako. War Pigs je odlična od Black Sabbatha.Meni su sa The Dark Side of the Moon Pink Floyda posebno drage The Great Gig in the Sky i Us and Them.
A Children Of The Grave, Into The Void, Supernaut, Snowblind, a frajeri? :D U stvari...hajmo reći da je prvih 6 albuma Sabbatha gotovo
savršeno i završiti sa time. :D
Hakiz
Posts: 39974
Joined: 30/07/2015 20:01

#668 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ma, sve je savršeno :roll:
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#669 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by illbill »

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3LoWWW3HElo&t=303s[/youtube]

Ovaj mi je zapao za oko, obzirom da nemam iskustva u ovome ( sem citanja) ovo bi bio prvi gramofon u zivotu :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#670 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

illbill wrote: 30/11/2022 08:34 [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3LoWWW3HElo&t=303s[/youtube]

Ovaj mi je zapao za oko, obzirom da nemam iskustva u ovome ( sem citanja) ovo bi bio prvi gramofon u zivotu :)
Ako nisi DJ, ovo ti je bespotrebno.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#671 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by illbill »

Dalko od DJ...povremeno lsusanje ploca u stanu :) a zasto se ljudi toliko zaljepe za SL mk2 itd ?
User avatar
dale cooper
Posts: 28399
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#672 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

illbill wrote: 30/11/2022 08:34 [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3LoWWW3HElo&t=303s[/youtube]

Ovaj mi je zapao za oko, obzirom da nemam iskustva u ovome ( sem citanja) ovo bi bio prvi gramofon u zivotu :)
Carko ti se nameračio haman da, ako već ne možeš da imaš
SL 1200, uzmeš gramofon koji je izgledom najbliži njemu. :D

A nemaš potrebe za time, plaćaš dodatke DJ gramofona koji ti za slušanje muzike absolutno ne trebaju.

Nego ako ćeš Audio Technicu pogledaj ovo:

https://www.audio-technica.com/en-eu/at-lp60x

Ili ako hoćeš nešto kvalitetnije (i skuplje) namjenjeno audiofilima imaš i ovo:

https://www.audio-technica.com/en-eu/at-lp5x
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#673 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

illbill wrote: 30/11/2022 09:47 Dalko od DJ...povremeno lsusanje ploca u stanu :) a zasto se ljudi toliko zaljepe za SL mk2 itd ?
Onda uzmi nešto “normalnije”. Evo ljudi su ovdje preporučili kakve gramofone da pogledaš.
Ovo je više za DJ. Mislim, možeš ga koristiti i za povremeno slušanje ploča u stanu ali previše ti je ovo.
Hakiz
Posts: 39974
Joined: 30/07/2015 20:01

#674 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

illbill wrote: 30/11/2022 09:47 Dalko od DJ...povremeno lsusanje ploca u stanu :) a zasto se ljudi toliko zaljepe za SL mk2 itd ?
Otiđi na thorens.com pa proberi. Ako si u BiH najbliže za kupiti su ti susjedi.
User avatar
dulekrele
Posts: 3823
Joined: 10/04/2014 18:25

#675 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dulekrele »

Ommadawn wrote: 30/11/2022 11:28
illbill wrote: 30/11/2022 09:47 Dalko od DJ...povremeno lsusanje ploca u stanu :) a zasto se ljudi toliko zaljepe za SL mk2 itd ?
Onda uzmi nešto “normalnije”. Evo ljudi su ovdje preporučili kakve gramofone da pogledaš.
Ovo je više za DJ. Mislim, možeš ga koristiti i za povremeno slušanje ploča u stanu ali previše ti je ovo.
Haj objasni sta je to previse. Gramofon je sasvim ok bez obzira jel on DJ ili ne. Svida mu se, a ima i para i to je to. Nije moj prvi pa ni peti izbor ali boze moj. Najbezvezniji je odgovor to je za DJ. :roll: I koji su to gramofoni sto se mogu povremeno slusati. UF. Nekom je bitnije kako izgleda od toga da li ima remen ili je direct drive. Nekom je bitnije nesto drugo na gramofonu a velikoj veci cijena.
Post Reply