Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#551 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

nije striktno vezano za gramofone ali vjerujem da ćete prije vi imati informaciju nego na drugim temama.

naime, zanimaju me dobro masterirani domaći albumi.neki raniji favoriti slušanjem na malo boljim slušalicama se nisu baš pokazali; daleko je lošija kvaliteta od stranih izdanja.

do sada sam ubrao da je luky radio dobar posao sa splitskom scenom, idoli tu i tamo. ostali? preporuke dobrodošle.
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#552 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Pravi Valter »

Hajvan wrote: 24/03/2022 14:12
Pravi Valter wrote: 24/03/2022 13:29

Sasvim ok :)
ja sam primjetio da je malo tiša reprodukcija od ostalih mi ploca.

ostalo- OK.
I ja sam, tačno tako, ali ne utiče na ukupnu razonodu. Malo pojačaš i eto ga :D
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#553 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Altsa »

Pravi Valter wrote: 25/03/2022 09:12
Hajvan wrote: 24/03/2022 14:12

ja sam primjetio da je malo tiša reprodukcija od ostalih mi ploca.

ostalo- OK.
I ja sam, tačno tako, ali ne utiče na ukupnu razonodu. Malo pojačaš i eto ga :D
Sa cega je radeno? Jel samo prebaceno sa CD-a ili sa mastera?
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#554 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Pravi Valter »

Altsa wrote: 25/03/2022 10:22
Pravi Valter wrote: 25/03/2022 09:12

I ja sam, tačno tako, ali ne utiče na ukupnu razonodu. Malo pojačaš i eto ga :D
Sa cega je radeno? Jel samo prebaceno sa CD-a ili sa mastera?
Mislim da je ovdje odgovor

http://musicbusinessbalkan.com/novosti/ ... ploci.html
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#555 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by stubrijez »

... pise remastered ipak ne mora biti istina i doslovno. Nije nuzno sa vinila zvuk dobar, ima razne produkcije. Ja mislim najvise tu do tog prvog otiska koliko je to duboko "narezano" ne znam kako da objasnim ali sam siguran da je citava tu nauka oko tog voska... cijeli zivot sam obozavao ploce i uvijek ih stavljao ispred ostalih nosaca, prezirao sam kasete kao klinac... i tada a i poslije kada sam bio u DJingu (prije nego sto je to postalo zajbenacija-govorim o vremenu prije 2000) susretao sam razlicite zapise cak losiji od CDa recimo plitko isto kao da je snimljano sa radija, cak sam u Kelnu u vinil shopu tih godina vidio i masinu za narezivanje ploca kome treba narezu mu tu nek stvar koju ne moze nabaviti npr. nije bilo jeftino ali je dostupno i tu zvuk sigurno nije bio kao u ozbiljnom nekom dub studiju a sta je takvih izdavaca posebno nekih nezavisnih isl. A vamo s druge strane ima onih bas teskih ploca kad igla legne u onaj gruv nema da nema. Hocu da kazem nije vinil nuzno dobar i to za sta vazi...
User avatar
dale cooper
Posts: 28396
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#556 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Baš ovih dana gledam razne video snimke vezane za audio inženjering odnosno procese snimanja, produkcije, miksanja i masteringa. Fascinantan
posao. Da sam malo mlađi tačno bih izabrao da se ovime bavim. Ne znam da li kod nas uopšte i postoje studiji vezano za ovo? :zoka:

Anyway, naletio sam na ovaj odličan video u kojem inženjeri Abbey Road studija govore o rezanju mastera za vinil.

User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#557 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by stubrijez »

dale cooper wrote: 25/03/2022 19:06 Baš ovih dana gledam razne video snimke vezane za audio inženjering odnosno procese snimanja, produkcije, miksanja i masteringa. Fascinantan
posao. Da sam malo mlađi tačno bih izabrao da se ovime bavim. Ne znam da li kod nas uopšte i postoje studiji vezano za ovo? :zoka:

Anyway, naletio sam na ovaj odličan video u kojem inženjeri Abbey Road studija govore o rezanju mastera za vinil.

Upravo to... nauka. A ovo ssto si napiso da li kod nas postoji studij za to sigurno se salis?
User avatar
dale cooper
Posts: 28396
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#558 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

stubrijez wrote: 25/03/2022 19:38
dale cooper wrote: 25/03/2022 19:06 Baš ovih dana gledam razne video snimke vezane za audio inženjering odnosno procese snimanja, produkcije, miksanja i masteringa. Fascinantan
posao. Da sam malo mlađi tačno bih izabrao da se ovime bavim. Ne znam da li kod nas uopšte i postoje studiji vezano za ovo? :zoka:

Anyway, naletio sam na ovaj odličan video u kojem inženjeri Abbey Road studija govore o rezanju mastera za vinil.

Upravo to... nauka. A ovo ssto si napiso da li kod nas postoji studij za to sigurno se salis?
Pa sta ja znam, pitam, pretpostavljam da nema, ali mozda grijesim.
džakailibu
Posts: 614
Joined: 08/05/2013 11:37

#559 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by džakailibu »

stubrijez wrote: 25/03/2022 18:45 ... pise remastered ipak ne mora biti istina i doslovno. Nije nuzno sa vinila zvuk dobar, ima razne produkcije. Ja mislim najvise tu do tog prvog otiska koliko je to duboko "narezano" ne znam kako da objasnim ali sam siguran da je citava tu nauka oko tog voska... cijeli zivot sam obozavao ploce i uvijek ih stavljao ispred ostalih nosaca, prezirao sam kasete kao klinac... i tada a i poslije kada sam bio u DJingu (prije nego sto je to postalo zajbenacija-govorim o vremenu prije 2000) susretao sam razlicite zapise cak losiji od CDa recimo plitko isto kao da je snimljano sa radija, cak sam u Kelnu u vinil shopu tih godina vidio i masinu za narezivanje ploca kome treba narezu mu tu nek stvar koju ne moze nabaviti npr. nije bilo jeftino ali je dostupno i tu zvuk sigurno nije bio kao u ozbiljnom nekom dub studiju a sta je takvih izdavaca posebno nekih nezavisnih isl. A vamo s druge strane ima onih bas teskih ploca kad igla legne u onaj gruv nema da nema. Hocu da kazem nije vinil nuzno dobar i to za sta vazi...
Koji si ti bio tada?ili bar koja vrata muzike. I jesi li iz sa?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#560 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 25/03/2022 19:06 Baš ovih dana gledam razne video snimke vezane za audio inženjering odnosno procese snimanja, produkcije, miksanja i masteringa. Fascinantan
posao. Da sam malo mlađi tačno bih izabrao da se ovime bavim. Ne znam da li kod nas uopšte i postoje studiji vezano za ovo? :zoka:

Anyway, naletio sam na ovaj odličan video u kojem inženjeri Abbey Road studija govore o rezanju mastera za vinil.

Naravno da postoje. Pogotovo za miksanje. Samo ne vjerujem da više ima analogne opreme, kao i rezača master ploče kao i presa za ploče. Možda ako su poreživjeli negdje u podrumu Sarajevodiska ili "sivom domu" i sličnim mjestima. Znam da u medijima nisu preživjele analigne foto laboratorije, pa teško da je analogna audio oprema preživjela.

To znači da se sve (snimanje, miksanje, mastering) uradi digitalno, a onda, ako hoćeš ploču, treba slati nekome vani da sa digitalnog mastera reže "master" ploču koju onda kopiraju presovanjem vinila koji mi kupujemo.
User avatar
dale cooper
Posts: 28396
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#561 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 25/03/2022 21:09
dale cooper wrote: 25/03/2022 19:06 Baš ovih dana gledam razne video snimke vezane za audio inženjering odnosno procese snimanja, produkcije, miksanja i masteringa. Fascinantan
posao. Da sam malo mlađi tačno bih izabrao da se ovime bavim. Ne znam da li kod nas uopšte i postoje studiji vezano za ovo? :zoka:

Anyway, naletio sam na ovaj odličan video u kojem inženjeri Abbey Road studija govore o rezanju mastera za vinil.

Naravno da postoje. Pogotovo za miksanje. Samo ne vjerujem da više ima analogne opreme, kao i rezača master ploče kao i presa za ploče. Možda ako su poreživjeli negdje u podrumu Sarajevodiska ili "sivom domu" i sličnim mjestima. Znam da u medijima nisu preživjele analigne foto laboratorije, pa teško da je analogna audio oprema preživjela.

To znači da se sve (snimanje, miksanje, mastering) uradi digitalno, a onda, ako hoćeš ploču, treba slati nekome vani da sa digitalnog mastera reže "master" ploču koju onda kopiraju presovanjem vinila koji mi kupujemo.
Znaš li gdje kod nas to konkretno podučavaju?

Da, poznato mi je to. U ovom gore videu ova dva inženjera baš govore da u Abbey Roadu još postoje analogne mašine za master vrpce
koje koriste u nekim slučajevima za rezanje master vinila.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#562 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 25/03/2022 21:51
Hakiz wrote: 25/03/2022 21:09

Naravno da postoje. Pogotovo za miksanje. Samo ne vjerujem da više ima analogne opreme, kao i rezača master ploče kao i presa za ploče. Možda ako su poreživjeli negdje u podrumu Sarajevodiska ili "sivom domu" i sličnim mjestima. Znam da u medijima nisu preživjele analigne foto laboratorije, pa teško da je analogna audio oprema preživjela.

To znači da se sve (snimanje, miksanje, mastering) uradi digitalno, a onda, ako hoćeš ploču, treba slati nekome vani da sa digitalnog mastera reže "master" ploču koju onda kopiraju presovanjem vinila koji mi kupujemo.
Znaš li gdje kod nas to konkretno podučavaju?

Da, poznato mi je to. U ovom gore videu ova dva inženjera baš govore da u Abbey Roadu još postoje analogne mašine za master vrpce
koje koriste u nekim slučajevima za rezanje master vinila.
Ne znam. Znam da studiji postoje, ali gdje ima škola, to ne znam. Bilo je u Mostaru, u Pavaroti centru, mislim da ima neka privatna škola produkcije.

A google nađe ovo: https://www.mtm.ba/v2/text.php?id=72
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#563 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

Hajvan wrote: 24/03/2022 14:12
Pravi Valter wrote: 24/03/2022 13:29

Sasvim ok :)
ja sam primjetio da je malo tiša reprodukcija od ostalih mi ploca.

ostalo- OK.
Menart je malo sfušerio album Štuka. Prvo su na omot zaljepili naljepnicu umjesto na pakiranje i nisu album zapakovali u celofan. Kad se otvori ploče nisu sleevovima, zbog čega ploče šetaju i zaštitni omot je hrapav iznutra, što dovodi do oštećenja ploča. Da su ih zapakovali u celofan bilo bi onemogućeno da ploče šetaju. Večina primjeraka u prodavnici ploča Sarajevo disk imaju problem sa oštećenjima i moraju se reklamirati izdavaču.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#564 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 25/03/2022 21:51

Da, poznato mi je to. U ovom gore videu ova dva inženjera baš govore da u Abbey Roadu još postoje analogne mašine za master vrpce
koje koriste u nekim slučajevima za rezanje master vinila.
Imaš nekoliko studija gdje se sve radi anslogno, od snimanja do mastera na magnetofonskoj traci. A onda se taj master digitalizuje pa dobiješ i analigni i digitalni master. Onda se to nosi nekom izdavaču pa kako te volja, ploča, magnetofonska traka, čak i kaseta (za divno čudo, još se proizvode magnetofonske trake, čak i kasete, pa čak i izdaje muzika na trakama) ili neki digitalni oblik (CD, flac, mp3...)

https://www.recordingthemasters.com/music-on-tapes/
User avatar
dale cooper
Posts: 28396
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#565 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 25/03/2022 22:10

Ne znam. Znam da studiji postoje, ali gdje ima škola, to ne znam. Bilo je u Mostaru, u Pavaroti centru, mislim da ima neka privatna škola produkcije.

A google nađe ovo: https://www.mtm.ba/v2/text.php?id=72
:thumbup:
Hakiz wrote: 25/03/2022 22:19

Imaš nekoliko studija gdje se sve radi anslogno, od snimanja do mastera na magnetofonskoj traci. A onda se taj master digitalizuje pa dobiješ i analigni i digitalni master. Onda se to nosi nekom izdavaču pa kako te volja, ploča, magnetofonska traka, čak i kaseta (za divno čudo, još se proizvode magnetofonske trake, čak i kasete, pa čak i izdaje muzika na trakama) ili neki digitalni oblik (CD, flac, mp3...)

https://www.recordingthemasters.com/music-on-tapes/

Da, još postoje neka mjesta gdje se sve radi analogno. :)
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#566 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Za sami početak, da se nauče neke osnovne stvari, može youtube. To može dati dovoljno znanja za pravljenje nekog demo snimka, pa čak i manje zahtjevan indie album.

Pa probaš tako, ako te "uhvati", onda plaćaj školu.

Treba ti, naravno, neka oprema, kao i softver, ali to ne treba biti preskupo. Ako te interesuje, mogu ti napisati moje mišljenje.
User avatar
dale cooper
Posts: 28396
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#567 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Za sada ću se zadržati na izučavanju materije. :D Ali hvala na ponudi. :)
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#568 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by vaučer »

Dobio email od Bandcampa i pogurao crowdfunding za vinil izdanje ‘Tunguzije’ od Svemirka. E to bi volio imati u kolekciji.

Ploče su totalni krek. Nema šest mjeseci da smo uzeli gramofon, već praznimo nove police da smjestimo ploče. Supruga je gora od mene. 😁
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#569 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Pravi Valter »

Better Man wrote: 25/03/2022 22:13
Hajvan wrote: 24/03/2022 14:12

ja sam primjetio da je malo tiša reprodukcija od ostalih mi ploca.

ostalo- OK.
Menart je malo sfušerio album Štuka. Prvo su na omot zaljepili naljepnicu umjesto na pakiranje i nisu album zapakovali u celofan. Kad se otvori ploče nisu sleevovima, zbog čega ploče šetaju i zaštitni omot je hrapav iznutra, što dovodi do oštećenja ploča. Da su ih zapakovali u celofan bilo bi onemogućeno da ploče šetaju. Večina primjeraka u prodavnici ploča Sarajevo disk imaju problem sa oštećenjima i moraju se reklamirati izdavaču.
Tacno tako, narocito je naljepnica problem jer ces ploce vec staviti u celofan. Ja sam imao srecu prilikom kupovine jer su mi ploce stigle bas kako treba.
Ali avaj, Štuke su u kolekciji ::D
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#570 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by stubrijez »

džakailibu wrote: 25/03/2022 19:49
stubrijez wrote: 25/03/2022 18:45 ... pise remastered ipak ne mora biti istina i doslovno. Nije nuzno sa vinila zvuk dobar, ima razne produkcije. Ja mislim najvise tu do tog prvog otiska koliko je to duboko "narezano" ne znam kako da objasnim ali sam siguran da je citava tu nauka oko tog voska... cijeli zivot sam obozavao ploce i uvijek ih stavljao ispred ostalih nosaca, prezirao sam kasete kao klinac... i tada a i poslije kada sam bio u DJingu (prije nego sto je to postalo zajbenacija-govorim o vremenu prije 2000) susretao sam razlicite zapise cak losiji od CDa recimo plitko isto kao da je snimljano sa radija, cak sam u Kelnu u vinil shopu tih godina vidio i masinu za narezivanje ploca kome treba narezu mu tu nek stvar koju ne moze nabaviti npr. nije bilo jeftino ali je dostupno i tu zvuk sigurno nije bio kao u ozbiljnom nekom dub studiju a sta je takvih izdavaca posebno nekih nezavisnih isl. A vamo s druge strane ima onih bas teskih ploca kad igla legne u onaj gruv nema da nema. Hocu da kazem nije vinil nuzno dobar i to za sta vazi...
Koji si ti bio tada?ili bar koja vrata muzike. I jesi li iz sa?
Nisam iz SA, Frost... prvi smo nekako isfurali tech i prog house (1999-2002.). Par svirki smo odradili u Sarajevu iz ekipe momci, ja nikada.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#571 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by stubrijez »

Pravi Valter wrote: 26/03/2022 18:54
Better Man wrote: 25/03/2022 22:13

Menart je malo sfušerio album Štuka. Prvo su na omot zaljepili naljepnicu umjesto na pakiranje i nisu album zapakovali u celofan. Kad se otvori ploče nisu sleevovima, zbog čega ploče šetaju i zaštitni omot je hrapav iznutra, što dovodi do oštećenja ploča. Da su ih zapakovali u celofan bilo bi onemogućeno da ploče šetaju. Večina primjeraka u prodavnici ploča Sarajevo disk imaju problem sa oštećenjima i moraju se reklamirati izdavaču.
Tacno tako, narocito je naljepnica problem jer ces ploce vec staviti u celofan. Ja sam imao srecu prilikom kupovine jer su mi ploce stigle bas kako treba.
Ali avaj, Štuke su u kolekciji ::D
Mozes napraviti od papira ali neozbiljno je da nema nikakav sleeve unutra. Najbolje su one najlonske sto su prije bile...
mfeed
Posts: 362
Joined: 11/06/2013 19:42

#572 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by mfeed »

Zamolio bih one koji zive u SA za savjet gdje se mogu kupiti nove/polovne vinil ploce? Za sada znam za Sarajevodisk, Magazu i online Olx. Interesuje me gdje je UG Monolog te da li se ploce jos uvijek mogu naci na buvljacima? Ako mogu, gdje su ti buvljaci locirani? Hvala!
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#573 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by kuli1961 »

Mozete li preporuciti kakav polovan gramofon kupiti, u rasponu cijene npr.200-300 KM?
Obzirom da trazim polovan, sta je bolje/sigurnije- belt drive ili direct drive? Na sta posebno obratiti paznju?
Gledam na olx, no ne usudjujem se napamet kupiti, a ploce mi i dalje čame u ormaru, krajnje je vrijeme da ih aktiviram
User avatar
dale cooper
Posts: 28396
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#574 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

kuli1961 wrote: 02/04/2022 23:54 Mozete li preporuciti kakav polovan gramofon kupiti, u rasponu cijene npr.200-300 KM?
Obzirom da trazim polovan, sta je bolje/sigurnije- belt drive ili direct drive? Na sta posebno obratiti paznju?
Gledam na olx, no ne usudjujem se napamet kupiti, a ploce mi i dalje čame u ormaru, krajnje je vrijeme da ih aktiviram
Ne znam koliko je pametno uzimati polovan gramofon posebice sa OLX-a.

Ovo ti je solidan entry level gramofon, sa dobrim recenzijama...

https://tehnomania.ba/sony/6172-sony-gr ... 91948.html

...a moguće ja kako vidiš kupiti t ga i kod nas sa cijenom koja je samo 100KM skuplja od onoga što si spreman dati za polovno.

A imaš i kod Artista Audio Technica gramofone sa pristojnim cijenama i solidnom kvalitetom.

https://artist.ba/?s=gramofon&post_type ... e_aws=true

Ili na Player shop na OLX-u. Oni imaju u ponudi Pro-Ject gramofone.

https://player387.olx.ba/

Ovaj Pro-Ject Primary model je bombonica, a ni ovaj Marantzov nije loša opcija.

https://www.olx.ba/artikal/38479884/hi- ... ite-om-nn/

https://www.olx.ba/artikal/4905673/gram ... tz-tt5005/

Tako da...razmisli opet. Ako imaš mogućnost nabavke iz inostranstva onda imaš još bolje opcije. Ali ja bi gramofon uvijek uzeo prije
nov nego li polovan. Jer gomila dijelova u gramofonu mogu tu biti u lošem stanju. Od igle, ketridža, pa do samog motora. A sve su
ti to manje više skupi dijelovi.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#575 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by kuli1961 »

Super, veliko ti HVALA!
Slazem se da je kupovina polovnog preko olx macak u vreci, u principu. A 100 kemona gore dole za ostvarenje nekog ceifa, nije bozje slovo!
Nisam znao da moji sugradjani u Artistu imaju u maloprodajnoj ponudi grmaofone, sve sam mislio- neka profesionalna, koncertna audio oprema :D
Hvala, jos jednom!
Post Reply