100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#401 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by zg1911 »

ma naravno da bi. pa rekoh ti gore - nisu novovalci slusali dugme. a bogami nije ni juga bila sjeverna koreja pa da nista nije izvana moglo uci nego se ovisilo samo o domacim snagama. slusalo se prije dugmeta i beatlese i stonese i who i zeppeline itd

znam da je stulic bio dobar s bregom. ne cudi me, oba su govna

i opet ponavljam, nitko ne spori popularnost dugmeta.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#402 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

julisiz es grant wrote:
dale cooper wrote:http://www.jutarnji.hr/zivjeli-su-ludo- ... -/1115159/

Dobar presjek karijere, popularnosti i uticaja Bijelog Dugmeta.

Ovaj mi je dio ključan što se tiče tog famoznog uticaja:
No, postoji i ono famozno “ali”... A to “ali” odnosi se na cijepljenje rocka s narodnjačkim elementima o čemu se, eto, genijalno sintagmom “pastirski rock” izjasnio Vrdoljak. Naime, Dugme nikada ne bi postalo toliko popularno da nije rock cijepilo s elementima koji su u njega penetrirali iz prostora narodne i narodnjačke glazbe. Muzikolozi bi mogli reći kako Dugmetovo koketiranje s narodnom i narodnjačkom glazbom zapravo i nije bitno drukčije od koketiranja Zeppelina s engleskim folkom, Stonesa s bluesom ili američkih južnjačkih rock bendova 70-ih s country glazbom, no povlačenje takvih usporedbi dovodi nas na sklizak teren. Rock je ipak nastao iz bluesa, countryja i engleskog i irskog folka, ali sigurno nije nikada imao veze s jugoslavenskom (novokomponiranom) narodnom glazbom.
Rock i narodnjaci

Dugme je počinilo taj koitus i time postalo nevjerojatno popularno, ali i za naredna desetljeća odredilo usud po kojem se velikim rock bendom na Balkanu teško može postati bez ljubavne veze s narodnjacima, što će potvrditi niz bendova u rasponu od Plavog orkestra do Dubioze kolektiva. To je krimen koji se često i s razlogom spočitava Bregoviću i Dugmetu. Ipak i pri tome treba činiti jednu distinkciju. Dugmetovo koketiranje s narodnom glazbom imalo je autorskog smisla i bilo je artistički, a ne samo komercijalno, uspješno u 70-ima. Taj smisao je izgubljen u 80-ima, u postavama s Tifom i Islamovićem na Bebekovom mjestu čime se ovaj box-set srećom ne bavi.
Ovaj dio je ostao utisnut do današnjih dana u DNK dobrog dijela muzike sa ovih prostora.
Pa u tome i jeste poenta...nikada rock ne bi stigao do narodnih masa i ostao bi underground, da im nije predstavljen nečim što im je blisko.
I to "poseljačivanje" je precijenjeno...na prvom albumu, osim naslovne (po čijem je blejanju ovaca i na početku pjesme i nastao naziv "pastirski") i nema pjesama u tom duhu. Možda "Patim evo deset dana", ali ako se izbaci iz nje "hej, hej" ostane jedan boogie.
Dražen Vrdoljak bio je veliki poštovalac Dugmeta i, sa kolegom Glavanom, napisao prvu ozbiljnu knjigu o grupi "Ništa mudro" (izašla u vrijeme "Doživjeti stotu", a stvarana od 1976.). A šta su značili Vrdoljak i Glavan i koliki su uticaj imali, ne treba pričati nikome sa tri čiste.
Dražen Vrdoljak je bio uvlakački karinaš i takav je i danas dan. Ne sjećam se da sam ikada pročitao ijednu njegovu
negativnu kritiku ili intervju sa nekim muzičarem a da je imao muda da postavi nezgodna pitanja. Precijenjen
do bola, što misli i većina mlađih kritičara u Hrvatskoj.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#403 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by julisiz es grant »

dale cooper wrote: Dražen Vrdoljak je bio uvlakački karinaš i takav je i danas dan.
Možda se nekome na nebesima danas uvlači, ne znam kako bi drukčije mogao :-)
To što nisi pročitao negativnu kritiku, ne znači da je nije bilo. U nekoj TV emisiji je vrlo negativno govorio o Atomskom skloništu, pa je Bruno Langer poslao ljutito pismo u "Džuboks" gdje Vrdoljaka naziva štakorom i haman mu prijeti da će ga smlatiti ili tako nešto.
Dado Topić ga imenično spominje u ovoj pjesmi, njega i kolegu mu Glavana, kao ljude čije su negativne kritike mnoge rockere u startu obeshrabrile i skrenule s puta:

User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#404 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

julisiz es grant wrote:
dale cooper wrote: Dražen Vrdoljak je bio uvlakački karinaš i takav je i danas dan.
Možda se nekome na nebesima danas uvlači, ne znam kako bi drukčije mogao :-)
To što nisi pročitao negativnu kritiku, ne znači da je nije bilo. U nekoj TV emisiji je vrlo negativno govorio o Atomskom skloništu, pa je Bruno Langer poslao ljutito pismo u "Džuboks" gdje Vrdoljaka naziva štakorom i haman mu prijeti da će ga smlatiti ili tako nešto.
Dado Topić ga imenično spominje u ovoj pjesmi, njega i kolegu mu Glavana, kao ljude čije su negativne kritike mnoge rockere u startu obeshrabrile i skrenule s puta:

Lapsus. Ako si pogledao ijedan njegov intervju sa inostanim zvijezdama na HRT-u poslije rata, značeš o čemu govorim.
Moguće da mu je nestalo volje i da je htjeo jedan ugodan život tv voditelja, ali nije se više osjetilo ni k od kritike.
Takav ton je imao i kada je pisao za rock enciklopedije poslije rata.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#405 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

Kremer je bio car što se tiče kritičara sa ovih prostora. Lester Bangs Jugoslovenske rock kritike. :D
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#406 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by zg1911 »

nema do all music guidea
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#407 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

zg1911 wrote:nema do all music guidea
Dobar izvor informacija.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#408 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by zg1911 »

dale cooper wrote:
zg1911 wrote:nema do all music guidea
Dobar izvor informacija.
meni no 1
rolling stone prekonzervativan, pitchfork na drugu stranu pre trendi, nme prebritanski. s tim da je all music ima najvecu bazu recenzija + obuhvaca i teoriju zanrova npr itd

steta sta nema takav neki site s fokusam na domacu glazbu
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#409 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

zg1911 wrote:
dale cooper wrote:
zg1911 wrote:nema do all music guidea
Dobar izvor informacija.
meni no 1
rolling stone prekonzervativan, pitchfork na drugu stranu pre trendi, nme prebritanski. s tim da je all music ima najvecu bazu recenzija + obuhvaca i teoriju zanrova npr itd

steta sta nema takav neki site s fokusam na domacu glazbu
Rolling Stone i NME su otišli u tri lijepe. Da, Pitchfork je postao pre trendi, iako još uvijek imaju dobrih kolumni i novinara.
Ja sam pretplaćen na Uncut magazin. U njemu rade sva bivša krema NME i Melody Makera. I stvarno imaju super recenzije
a i članke. Možda su jedino mrvicu preopsjednuti rock istorijom pa su im stalno na coverima te rock legende. Ali sadržaj
je dobro izbalansiran između starog i novog. Wire magazin je sjajan ako si više naklonjen avant gardi, jazzu, elektronici.
Ovo su printani magazini. Ima dosta dobrih i sajtova, ali sve zavisi kakvu muziku voliš. Pretpostavljam da si ti
više naklonjen klasičnom rock'n'rollu? :)

Da, ni ja nisam naletio ni na jedan dobar domaći site. Ako neko zna, neka baci koji link.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#410 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by zg1911 »

dale cooper wrote:
Rolling Stone i NME su otišli u tri lijepe. Da, Pitchfork je postao pre trendi, iako još uvijek imaju dobrih kolumni i novinara.
Ja sam pretplaćen na Uncut magazin. U njemu rade sva bivša krema NME i Melody Makera. I stvarno imaju super recenzije
a i članke. Možda su jedino mrvicu preopsjednuti rock istorijom pa su im stalno na coverima te rock legende. Ali sadržaj
je dobro izbalansiran između starog i novog. Wire magazin je sjajan ako si više naklonjen avant gardi, jazzu, elektronici.
Ovo su printani magazini. Ima dosta dobrih i sajtova, ali sve zavisi kakvu muziku voliš. Pretpostavljam da si ti
više naklonjen klasičnom rock'n'rollu? :)

Da, ni ja nisam naletio ni na jedan dobar domaći site. Ako neko zna, neka baci koji link.
uncut, spin, wire bi rijedje kliknuo. vjeran sam amg-u. tj bijah u fazi kad sam jos aktivno preslusavao nove bendove. sad me vise to ne drzi toliko pa ne pratim niti te siteove

inace, classic rock se slusao davno. s tim valjda svi krecu. najvise se zadrzah na punk/post punk/new wave periodu, ali volim i jazz, folk, countrey, , indie, industrial, elektroniku.. u zadnje vrijeme latinoamericku, francusku i talijansku glazbu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#411 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

zg1911 wrote:
dale cooper wrote:
Rolling Stone i NME su otišli u tri lijepe. Da, Pitchfork je postao pre trendi, iako još uvijek imaju dobrih kolumni i novinara.
Ja sam pretplaćen na Uncut magazin. U njemu rade sva bivša krema NME i Melody Makera. I stvarno imaju super recenzije
a i članke. Možda su jedino mrvicu preopsjednuti rock istorijom pa su im stalno na coverima te rock legende. Ali sadržaj
je dobro izbalansiran između starog i novog. Wire magazin je sjajan ako si više naklonjen avant gardi, jazzu, elektronici.
Ovo su printani magazini. Ima dosta dobrih i sajtova, ali sve zavisi kakvu muziku voliš. Pretpostavljam da si ti
više naklonjen klasičnom rock'n'rollu? :)

Da, ni ja nisam naletio ni na jedan dobar domaći site. Ako neko zna, neka baci koji link.
uncut, spin, wire bi rijedje kliknuo. vjeran sam amg-u. tj bijah u fazi kad sam jos aktivno preslusavao nove bendove. sad me vise to ne drzi toliko pa ne pratim niti te siteove

inace, classic rock se slusao davno. s tim valjda svi krecu. najvise se zadrzah na punk/post punk/new wave periodu, ali volim i jazz, folk, countrey, , indie, industrial, elektroniku.. u zadnje vrijeme latinoamericku, francusku i talijansku glazbu.
Raznovrstan ukus. Cool, ni sam se ne volim žanrovski ograničavati. Meni je najviše fascinantna u zadnje vrijeme ogromna količina dobre muzike koja dolazi sa Afričkog kontinenta, što nove, što arhivske. Nevjerovatno bogatstvo. Ne zovu Afriku džaba kolijevkom.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#412 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by zg1911 »

dale cooper wrote:
zg1911 wrote:
dale cooper wrote:
Rolling Stone i NME su otišli u tri lijepe. Da, Pitchfork je postao pre trendi, iako još uvijek imaju dobrih kolumni i novinara.
Ja sam pretplaćen na Uncut magazin. U njemu rade sva bivša krema NME i Melody Makera. I stvarno imaju super recenzije
a i članke. Možda su jedino mrvicu preopsjednuti rock istorijom pa su im stalno na coverima te rock legende. Ali sadržaj
je dobro izbalansiran između starog i novog. Wire magazin je sjajan ako si više naklonjen avant gardi, jazzu, elektronici.
Ovo su printani magazini. Ima dosta dobrih i sajtova, ali sve zavisi kakvu muziku voliš. Pretpostavljam da si ti
više naklonjen klasičnom rock'n'rollu? :)

Da, ni ja nisam naletio ni na jedan dobar domaći site. Ako neko zna, neka baci koji link.
uncut, spin, wire bi rijedje kliknuo. vjeran sam amg-u. tj bijah u fazi kad sam jos aktivno preslusavao nove bendove. sad me vise to ne drzi toliko pa ne pratim niti te siteove

inace, classic rock se slusao davno. s tim valjda svi krecu. najvise se zadrzah na punk/post punk/new wave periodu, ali volim i jazz, folk, countrey, , indie, industrial, elektroniku.. u zadnje vrijeme latinoamericku, francusku i talijansku glazbu.
Raznovrstan ukus. Cool, ni sam se ne volim žanrovski ograničavati. Meni je najviše fascinantna u zadnje vrijeme ogromna količina dobre muzike koja dolazi sa Afričkog kontinenta, što nove, što arhivske. Nevjerovatno bogatstvo. Ne zovu Afriku džaba kolijevkom.
tenks ;)

je, afrika je kolijevka ritma. od afrikanaca sam slusao felu (caca afrobeata) i femi kutija, tinariwen i tamikrest (pustinjski afro blues), ali farka tourea (sjajna gitara) i amadou i mariam (slijepi malijski par). sve navedeno bih i preporucio. slobodno nadodaj...
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#413 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

zg1911 wrote:
tenks ;)

je, afrika je kolijevka ritma. od afrikanaca sam slusao felu (caca afrobeata) i femi kutija, tinariwen i tamikrest (pustinjski afro blues), ali farka tourea (sjajna gitara) i amadou i mariam (slijepi malijski par). sve navedeno bih i preporucio. slobodno nadodaj...

Bome, ti si već spomenuo par fantastičnih izvođača. :thumbup: Ali evo da pokušam. Omar Souleyman (Sirijska legenda popularne
ulične narodne muzike dabke), Konono No 1 (nešto najbliže post punku što sam čuo iz Afrike, fenomenalno!)
Group Doueh & Group Bombino (pustinjski bluzeri poput spomenutih Tinariwen), Eek & Islam Chipsy (frenetični klavijaturistički
mag iz Egipta), Shangaan Electro (oni su nešto kao kolektiv različitih muzičara, a muzika je brzi electro funk),
Ata Kak (Afrička verzija Princea), Toumani Diabaté (svirač tradicionalnog Afričkog instrumenta kora, predivni Afrički folk).
Ima toga još jako, jako mnogo, ali ovo je ono što mi odmah pada napamet. Ima takođe mnogo dobrih antologijskih kompilacija iz
različitih vremenskih perioda sa Afričkog kontinenta. Najbolje diskografske kuće za ovakve stvari su ti Soundway, Sublime Frequencies,
Analog Africa, Strut Records, Soul Jazz Records, Awesome Tapes From Africa i Honest Jon's. Pa kada imaš slobodnog
vremena pročeprkaj malo po njihovim izdanjima, siguran sam da ćeš pronaći dosta intreresantnih stvari za sebe. :)

Izvinjenje ostalim učesnicima na temi za ovaj moj offtopic.
mfeed
Posts: 362
Joined: 11/06/2013 19:42

#414 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by mfeed »

dale cooper wrote:

Omar Souleyman (Sirijska legenda popularne ....

Izvinjenje ostalim učesnicima na temi za ovaj moj offtopic.
otis'o si totalno offtopic I jedino sto bi te moglo izvaditi, jel imaju kakvi izvodjaci sa tog kontinenta da koriste big beat, nesto planiram pocet mixat muziku pa mi trebaju beatovi koji su jako naglaseni, tipa chemical brothers ili fatboy slim sto koriste. trazio sam takve stvari iz afrike ali ovo sto sam ja na jutjubu nasao je sve nesto u stilu ala lav simba pumba I leptirovi naokolo. treba mi nesto sto je dosta naglaseno I da melje, valjda imaju I takvih stvari. thx.
mfeed
Posts: 362
Joined: 11/06/2013 19:42

#415 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by mfeed »

Better Man wrote:
Možda sam neke izostavio, ali to je to.
izostavio si broj jedan sa moje liste a to je album grupe Time.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#416 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by julisiz es grant »

mfeed wrote:
Better Man wrote:
Možda sam neke izostavio, ali to je to.
izostavio si broj jedan sa moje liste a to je album grupe Time.
Prvi?
Meni su sva tri dobra. Možda mi je za nijansu bolji od ostalih "Život u čizmama sa visokom petom".
Da li je Dado, koji je na tom albumu pjevao i onima koji su se "jeftino prodali", mogao i pomisliti da će u ne tako dalekoj budućnosti i sam preći u taj tabor? Tužno.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#417 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

mfeed wrote:
dale cooper wrote:

Omar Souleyman (Sirijska legenda popularne ....

Izvinjenje ostalim učesnicima na temi za ovaj moj offtopic.
otis'o si totalno offtopic I jedino sto bi te moglo izvaditi, jel imaju kakvi izvodjaci sa tog kontinenta da koriste big beat, nesto planiram pocet mixat muziku pa mi trebaju beatovi koji su jako naglaseni, tipa chemical brothers ili fatboy slim sto koriste. trazio sam takve stvari iz afrike ali ovo sto sam ja na jutjubu nasao je sve nesto u stilu ala lav simba pumba I leptirovi naokolo. treba mi nesto sto je dosta naglaseno I da melje, valjda imaju I takvih stvari. thx.
Kako će me to izvaditi, kada ću se uvaliti još dublje. :D Iskreno nisam čuo Afričku elektronsku muziku sa tipom beatova
koje ti spominješ. U Afrikanaca beatovi nisu prenaglašeni, ali su brži. Recimo ovih par Shaangan Electro izvođača
imaju beatove tako brze da na momente imaš osjećaj da će se spotaknuti. :D Nešto poput Čikaškog footworka, ako
znaš o čemu govorim.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#418 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by julisiz es grant »

dale cooper wrote:Kremer je bio car što se tiče kritičara sa ovih prostora. Lester Bangs Jugoslovenske rock kritike. :D
Jeste, već sam ga spominjao na ovoj temi.
Imo je baš dobrih zajebancija...evo i sad kad mi naumpadne "autorski duet Milić/Vukašinović" piša mi se od smijeha :D
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#419 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by zg1911 »

dale cooper wrote:
zg1911 wrote:
tenks ;)

je, afrika je kolijevka ritma. od afrikanaca sam slusao felu (caca afrobeata) i femi kutija, tinariwen i tamikrest (pustinjski afro blues), ali farka tourea (sjajna gitara) i amadou i mariam (slijepi malijski par). sve navedeno bih i preporucio. slobodno nadodaj...

Bome, ti si već spomenuo par fantastičnih izvođača. :thumbup: Ali evo da pokušam. Omar Souleyman (Sirijska legenda popularne
ulične narodne muzike dabke), Konono No 1 (nešto najbliže post punku što sam čuo iz Afrike, fenomenalno!)
Group Doueh & Group Bombino (pustinjski bluzeri poput spomenutih Tinariwen), Eek & Islam Chipsy (frenetični klavijaturistički
mag iz Egipta), Shangaan Electro (oni su nešto kao kolektiv različitih muzičara, a muzika je brzi electro funk),
Ata Kak (Afrička verzija Princea), Toumani Diabaté (svirač tradicionalnog Afričkog instrumenta kora, predivni Afrički folk).
Ima toga još jako, jako mnogo, ali ovo je ono što mi odmah pada napamet. Ima takođe mnogo dobrih antologijskih kompilacija iz
različitih vremenskih perioda sa Afričkog kontinenta. Najbolje diskografske kuće za ovakve stvari su ti Soundway, Sublime Frequencies,
Analog Africa, Strut Records, Soul Jazz Records, Awesome Tapes From Africa i Honest Jon's. Pa kada imaš slobodnog
vremena pročeprkaj malo po njihovim izdanjima, siguran sam da ćeš pronaći dosta intreresantnih stvari za sebe. :)

Izvinjenje ostalim učesnicima na temi za ovaj moj offtopic.
odlicno! ovakvom odgovoru sam se nadao. svi autori koje si spomenuo su mi nepoznati. hvala :)
mfeed
Posts: 362
Joined: 11/06/2013 19:42

#420 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by mfeed »

julisiz es grant wrote:
mfeed wrote:
Better Man wrote:
Možda sam neke izostavio, ali to je to.
izostavio si broj jedan sa moje liste a to je album grupe Time.
Prvi?
Meni su sva tri dobra. Možda mi je za nijansu bolji od ostalih "Život u čizmama sa visokom petom".
Da li je Dado, koji je na tom albumu pjevao i onima koji su se "jeftino prodali", mogao i pomisliti da će u ne tako dalekoj budućnosti i sam preći u taj tabor? Tužno.
ja opet volim prvi, to je ploca sto je sjela na gramofon I najduze se odrzala svojevremeno. za razliku od mase tih albuma sa liste sto imaju jednu dvije pjesme a ostalo karna I popunjavanje prostora, to je ploca sto se cijela mogla slusat, sjajno odradjeno, definitivno moj favorit. sto se prodaje/izdaje tice, sjecam se kad je kornelije govorio kako prave a stranu ploce za sebe a b stranu za domacice jer moraju I oni od necega zivjeti. znas I sam kako I sta je kod nas, svi ti rokeri su mogli dici ruke, odnjet gitaru u najblizu kafanu I otprasiti dotak'o sam dno zivota I uzet' vise para nego sto su zaradili do tada al' nisu, tako da imaju moj respect. sto neko citira ranije, zivit u exyu I bit roker, to je svjetsko cudo nad cudima I ja to respektujem. sjecam se kad je izasla neka recenzije grupe stijene, te karna od gitariste, te pjesme kurcu ne valjaju ali meni bilo kul da se neko time bavi makar to bila sestorazredna kopija knopflera I ja naravno kupio plocu I slusao. cak mi se I svjidjelo.
Ekvatorijal
Posts: 90
Joined: 24/05/2011 14:37

#421 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by Ekvatorijal »

julisiz es grant wrote:
dale cooper wrote:Kremer je bio car što se tiče kritičara sa ovih prostora. Lester Bangs Jugoslovenske rock kritike. :D
Jeste, već sam ga spominjao na ovoj temi.
Imo je baš dobrih zajebancija...evo i sad kad mi naumpadne "autorski duet Milić/Vukašinović" piša mi se od smijeha :D
On je ponekad bio baš brutalan u kritikama. U jednom broju časopisa "Džuboks" iz 1981. je napisao članak o Divljim jagodama kada su ovi izdali album "Stakleni hotel" i, usput, obrušio se na Tonija Jankovića rekavši da njegov glas zvuči kao "cviljenje priklještenog pacova iz Bebekovog podruma". S druge strane, čovjek je znao i da fino pohvali (npr. album "Živio R'n'R" od Vatrenog poljupca).
A tek kritike Petra Lukovića :)
Last edited by Ekvatorijal on 08/10/2015 17:57, edited 1 time in total.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#422 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by dale cooper »

Ekvatorijal wrote:
julisiz es grant wrote:
dale cooper wrote:Kremer je bio car što se tiče kritičara sa ovih prostora. Lester Bangs Jugoslovenske rock kritike. :D
Jeste, već sam ga spominjao na ovoj temi.
Imo je baš dobrih zajebancija...evo i sad kad mi naumpadne "autorski duet Milić/Vukašinović" piša mi se od smijeha :D
On je ponekad bio baš brutalan u kritikama. U jednom broju časopisa "Džuboks" iz 1981. je napisao članak o Divljim jagodama kada su ovi izdali album "Stakleni hotel" i, usput, obrušio se na Tonija Jankovića rekavši da njegov glas zvuči kao "cviljenje pacova iz Bebekovog podruma".
A tek kritike Petra Lukovića :)
Takve kritičare volim, koji se ne boje usprotiviti uvriježenom mišljenju i biti kontraverzni u tome.
Zato mi se nije sviđao Vrdoljak, bio je suviše...respektabilan prema muzičarima o kojima je pisao.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#423 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by julisiz es grant »

Ekvatorijal wrote:
julisiz es grant wrote:
dale cooper wrote:Kremer je bio car što se tiče kritičara sa ovih prostora. Lester Bangs Jugoslovenske rock kritike. :D
Jeste, već sam ga spominjao na ovoj temi.
Imo je baš dobrih zajebancija...evo i sad kad mi naumpadne "autorski duet Milić/Vukašinović" piša mi se od smijeha :D
On je ponekad bio baš brutalan u kritikama. U jednom broju časopisa "Džuboks" iz 1981. je napisao članak o Divljim jagodama kada su ovi izdali album "Stakleni hotel" i, usput, obrušio se na Tonija Jankovića rekavši da njegov glas zvuči kao "cviljenje priklještenog pacova iz Bebekovog podruma". S druge strane, čovjek je znao i da fino pohvali (npr. album "Živio R'n'R" od Vatrenog poljupca).
A tek kritike Petra Lukovića :)
...pa mu je Lipovača nekad na nekom koncertu priprijetio da više ne smije spominjati njega ni njegovu grupu, pa je u narednim brojevima, kada je trebao spomenuti Jagode, uvjek pisao "grupa čije mi je ime zabranjeno da spominjem" :D
Ili tekst "Sramno smaknuće", o Smakovom oproštajnom koncertu na Rokoteci u junu 1981, koji je izazvao bijes armije Smakovih idolopoklonika.
Od pozitivnih recenzija posebno pamtim opširne tekstove o "Sunčanoj strani ulice" (mislim da Azra nije imala većeg poklonika među novinarima od njega u tom udarnom razdoblju karijere) i "Doživjeti stotu " od (booo! hisss! :D ) Bijelog Dugmeta.
Lukovićevi prikazi singlova (većinom raznog zabavnjačkog treša) su isto antologijski :D
Ekvatorijal
Posts: 90
Joined: 24/05/2011 14:37

#424 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by Ekvatorijal »

:-D Da da, Kremerovi i Lukovićevi biseri su nezaboravni. Mada, kada čovjek lista "Džuboks" iz tog vremena, vidi se da su urednici imali svoje ljubimce sa rezervisanim mjestom u časopisu (Dugme, Parni valjak, Kazalište...). Rijetko ili vrlo rijetko su prostor dobijali Atomsko sklonište, Teška industrija, Drugi način... A recimo grupu Gordi i uopšte Zlatka Manojlovića nisu mogli smisliti.
mfeed
Posts: 362
Joined: 11/06/2013 19:42

#425 Re: 100 najboljih sa ex jugoslovenske muzičke scene

Post by mfeed »

Ekvatorijal wrote::-D Da da, Kremerovi i Lukovićevi biseri su nezaboravni. Mada, kada čovjek lista "Džuboks" iz tog vremena, vidi se da su urednici imali svoje ljubimce sa rezervisanim mjestom u časopisu (Dugme, Parni valjak, Kazalište...). Rijetko ili vrlo rijetko su prostor dobijali Atomsko sklonište, Teška industrija, Drugi način... A recimo grupu Gordi i uopšte Zlatka Manojlovića nisu mogli smisliti.
sve moguce pozitivno sto je bilo u vezi tog casopisa je ozbiljno naruseno cinjenicom da je dosta ljudi iz te redakcije osvanulo u prvim redovima miloseviceve propagandne masine ali je ovo totalno offtopic. jeste li se vi mladji lozili na polet svojevremeno. ja sam citao par brojeva ali nesto nisam bio impresioniran, valjda sam bio previse mator za to.
Post Reply