Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Sve o l izborima, strankama, kandidatima...
Post Reply
jesam1
Posts: 121
Joined: 20/06/2009 15:42

#26 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by jesam1 »

Nova vlada ce "umit" Sarajevo.?
Futur 1 Futur 2

Pitanje za novu vladu: Kada planiraju odstraniti stotine napustenih vozila na parkinzima i ulicama grada? Stoje tu godinama?

Eto dokazite da nismo Banglades...
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#27 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Control panel »

Leopard_SA wrote: 25/03/2023 01:20 https://www.klix.ba/clanak/230324043

Sport i saobracaj. Ako ispostuju ovo sto su rekli, promijenice sliku Sarajeva na bolje drasticno :thumbup:
Sanirati dugove klubovima koje su vodili razni mutni tipovi i losim poslovanje zaduzivali iste. I sad treba to iz budzeta da se sanira, nasim parama. Nasim parama da se nagradi kriminal po klubovima. Dosta je vise zivota na staroj slavi. Ili imas kvalite i opstajes ili propadas.
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Truba »

Stalno se prica treba mladima dati sansu


Das mladima sansu


Taaace on pojma nema ja mu kroz noge loptu probacivao


Stavis iskustvo...starije...kaze izlapio deda gdje si bio 1992.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#29 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by breuer »

Control panel wrote: 28/03/2023 14:58
Leopard_SA wrote: 25/03/2023 01:20 https://www.klix.ba/clanak/230324043

Sport i saobracaj. Ako ispostuju ovo sto su rekli, promijenice sliku Sarajeva na bolje drasticno :thumbup:
Sanirati dugove klubovima koje su vodili razni mutni tipovi i losim poslovanje zaduzivali iste. I sad treba to iz budzeta da se sanira, nasim parama. Nasim parama da se nagradi kriminal po klubovima. Dosta je vise zivota na staroj slavi. Ili imas kvalite i opstajes ili propadas.
zašto se klubovi ne privatizuju?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#30 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by uglavnomja »

Leopard_SA wrote: 25/03/2023 01:20 https://www.klix.ba/clanak/230324043

Sport i saobracaj. Ako ispostuju ovo sto su rekli, promijenice sliku Sarajeva na bolje drasticno :thumbup:
izbacili su najboljeg ministra u ks samira avdica radi stranackih igranki i doveli nasilnika koji tuce zene

fuj, foteljasi najobicniji :run:


i dalje su 1000000 puta bolji od sda, ali su daleko od onoga sta su mogli i trebali uraditi

fotelja meni, fotelja tebi, ... :twisted:
User avatar
bejzik
Posts: 104
Joined: 16/08/2009 00:34

#31 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by bejzik »

Uka znam sa faxa i iz grada , lik je izuzetno zreo i ozbiljan za svoje godine vazda bio ;-)
kad je imao 20 ja bih mu dao 45 - po toj logici sada ima 58 :lol:

raja se usplahirila što je toliko mlad i što će voditi toliki kanton - kao da će ga voditi sam, a ne biti na čelu masivnog aparata koji ga zapravo vodi...

a u poređenju ko je sve vodio KS prije - smiješno je biti skeptičan prema Uku uopšte

na čehri (i u govoru) mu se vidi dobrota, odmjerenost, zrelost, načitanost i ozbiljnost... povrh svega taj neki fini urbani rajvosa duh

samo me iritira brada i brkovi ili ih nuliraj ili ih kompletiraj

i promjeni stranku
SRETNO :bih:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#32 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Mishelinke »

jesam1 wrote: 28/03/2023 11:48 Nova vlada ce "umit" Sarajevo.?
Futur 1 Futur 2

Pitanje za novu vladu: Kada planiraju odstraniti stotine napustenih vozila na parkinzima i ulicama grada? Stoje tu godinama?

Eto dokazite da nismo Banglades...
I popraviti kratere i mjesečev reljef po saobraćajnicama unutar KS-a. Ceste su nam za nijansu bolje od makadama.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4821
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#33 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Tvrtko II Kotromanić »

breuer wrote: 28/03/2023 15:06
Control panel wrote: 28/03/2023 14:58

Sanirati dugove klubovima koje su vodili razni mutni tipovi i losim poslovanje zaduzivali iste. I sad treba to iz budzeta da se sanira, nasim parama. Nasim parama da se nagradi kriminal po klubovima. Dosta je vise zivota na staroj slavi. Ili imas kvalite i opstajes ili propadas.
zašto se klubovi ne privatizuju?
zakonski ne mogu, zato je vjerovatno i propalo ulaganje u Zelju koje se spominjalo prosle godine od strane Diglisica
zakon o sportu na drzavnom nivou vjerovatno necemo docekati jos dosta dugo
ne znam imaju li planova nesto uraditi na kantonalnom nivou vis a vis legislative sporta
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#34 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Mrvice_ba »

Ne dati ni marke klubovima. Moze samo u infrastrukturu i op.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3157
Joined: 22/07/2017 18:36

#35 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Leopard_SA »

Control panel wrote: 28/03/2023 14:58
Sanirati dugove klubovima koje su vodili razni mutni tipovi i losim poslovanje zaduzivali iste. I sad treba to iz budzeta da se sanira, nasim parama. Nasim parama da se nagradi kriminal po klubovima. Dosta je vise zivota na staroj slavi. Ili imas kvalite i opstajes ili propadas.
Ima i toga sto ti govoris, ali ja sam vise na infrastrukturne projekte mislio nego na to.
S druge strane, mislim da Kanton Sarajevo treba uloziti znacajniji novac u KK Bosna. Trenutna uprava radi veoma dobar posao i treba ih podrzati. Da ne govorimo da godinama unazad klubovi u regionu dobijaju visestruko znacajnija sredstva iz budzeta nego Bosna
Takodje, ulaganjem u Bosnu indirektno se pomaze i Skenderiji
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10717
Joined: 27/04/2021 22:52

#36 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by tramvajtrojka »

Leopard_SA wrote: 28/03/2023 20:12
Control panel wrote: 28/03/2023 14:58
Sanirati dugove klubovima koje su vodili razni mutni tipovi i losim poslovanje zaduzivali iste. I sad treba to iz budzeta da se sanira, nasim parama. Nasim parama da se nagradi kriminal po klubovima. Dosta je vise zivota na staroj slavi. Ili imas kvalite i opstajes ili propadas.
Ima i toga sto ti govoris, ali ja sam vise na infrastrukturne projekte mislio nego na to.
S druge strane, mislim da Kanton Sarajevo treba uloziti znacajniji novac u KK Bosna. Trenutna uprava radi veoma dobar posao i treba ih podrzati. Da ne govorimo da godinama unazad klubovi u regionu dobijaju visestruko znacajnija sredstva iz budzeta nego Bosna
Takodje, ulaganjem u Bosnu indirektno se pomaze i Skenderiji
neke lokalne sredine daju vise cak deset puta vece iznose nego sto zeljo, sarajevo i bosna dobiju skupa tako da moze se uvijek izdvojiti 1-2% budzeta za financiranje sporta kad se ostale gluposti po gradu mogu financirati moze i sport , svi se pitaju kako vani vlast daje pare za profesionalni sport i kad to treba kod nas neka nemoj
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#37 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Control panel »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 28/03/2023 18:04
breuer wrote: 28/03/2023 15:06

zašto se klubovi ne privatizuju?
zakonski ne mogu, zato je vjerovatno i propalo ulaganje u Zelju koje se spominjalo prosle godine od strane Diglisica
zakon o sportu na drzavnom nivou vjerovatno necemo docekati jos dosta dugo
ne znam imaju li planova nesto uraditi na kantonalnom nivou vis a vis legislative sporta
Zakon o sportu na nivou bih postoji vec 10-15 godina.
I na kantonu postoji zakon. Protiv sam oprastanja dugova i sanscike dugovanja. za to trebaju da odgovaraju razni mesetari koji su to i napravili. Ako se nekima koji su decenijama u dubiozi to oprosti kakva se poruka salje klubovima koji uredno posluju i nemaju niti jednu marku duzni nikome.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#38 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Control panel »

Ulaganje drzavnih para u profesionalne klubove su bacene pare. To je rupa bez dna. Ako su dobri opstace, ako nisu neka propadnu. Gdje pise da neki sklj fudbaler mora imati platu, primanja… samo zato sto je fudbaler, a za to vrijemr vrhunski sportisti nemaju pars ni da odu na takmicenje, a kamo li za stipendiju, a o plati moze samo sanjati.
Medjutim kako su kod nas politicari ublehasi i populisti tako i glasaci. Daj dizi bosnu, daj dizi zelju, sarajevo…od kad znam za sebe stalno su u krizi i stalno su nesto duzni.
Ma mrs vise. Trebate propasti. Kako kazu nezaposlenima izadji na trziste rada pa ako vrijedis bice posla. E pa i fudbaleri, kosarkasi, rukometasi izadjite na trziste rada.
Nema vise da se zivi od stare slave. Kk bosna prvak evrope. Da prije 40 godina. I sta, gdje je sad. Ne postoji. Nastupaju pod drugim imenom. I treba ulagati. U sta, u rupu bez dna i da skrsis ogromne oare i da te nakanta siroki, igokea, spars…
Ili sarajevo ima ogroman novac a njih nakanta igman iz konjica. Ma mrs.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4821
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#39 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Control panel wrote: 28/03/2023 20:30
Tvrtko II Kotromanić wrote: 28/03/2023 18:04

zakonski ne mogu, zato je vjerovatno i propalo ulaganje u Zelju koje se spominjalo prosle godine od strane Diglisica
zakon o sportu na drzavnom nivou vjerovatno necemo docekati jos dosta dugo
ne znam imaju li planova nesto uraditi na kantonalnom nivou vis a vis legislative sporta
Zakon o sportu na nivou bih postoji vec 10-15 godina.
I na kantonu postoji zakon. Protiv sam oprastanja dugova i sanscike dugovanja. za to trebaju da odgovaraju razni mesetari koji su to i napravili. Ako se nekima koji su decenijama u dubiozi to oprosti kakva se poruka salje klubovima koji uredno posluju i nemaju niti jednu marku duzni nikome.
Sadašnji zakon o sportu ne dopušta da klubovi mogu biti privatizirani ili da budu d.d i sl
To treba mjenjati.
A to da li treba država ili javni organi davati novac klubovima je stvar mišljenja.
Kao što ti misliš da ne trebaju, ja mislim da trebaju i pored mene vjerovatno dosta ljudi.
Meni je npr bitno i želim da kanton, općina, federacija i država daju novac u Želju jer eto ja Želju volim i bitno mi je da postoji i da ima mogućnosti za postizanje boljih rezultata.
I to je sasvim legitimno baš kao što je i tvoje suprotno mišljenje.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#40 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Horcrux »

Truba wrote: 28/03/2023 15:03 Stalno se prica treba mladima dati sansu


Das mladima sansu
Das mladima sansu... i dodje Drasko.
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Truba »

Tema je kanton sarsjevo a ne drugi entitet
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#42 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Roccohljup »

bejzik wrote: 28/03/2023 15:19 Uka znam sa faxa i iz grada , lik je izuzetno zreo i ozbiljan za svoje godine vazda bio ;-)
kad je imao 20 ja bih mu dao 45 - po toj logici sada ima 58 :lol:

raja se usplahirila što je toliko mlad i što će voditi toliki kanton - kao da će ga voditi sam, a ne biti na čelu masivnog aparata koji ga zapravo vodi...

a u poređenju ko je sve vodio KS prije - smiješno je biti skeptičan prema Uku uopšte

na čehri (i u govoru) mu se vidi dobrota, odmjerenost, zrelost, načitanost i ozbiljnost... povrh svega taj neki fini urbani rajvosa duh

samo me iritira brada i brkovi ili ih nuliraj ili ih kompletiraj

i promjeni stranku
SRETNO :bih:
Meni licno Uk kao mandatar nije problem. I neka je neko mlad i ambiciozan na toj poziciji.
Al kandidati za ministre su druga prica....
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#43 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Control panel »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 28/03/2023 21:29
Control panel wrote: 28/03/2023 20:30

Zakon o sportu na nivou bih postoji vec 10-15 godina.
I na kantonu postoji zakon. Protiv sam oprastanja dugova i sanscike dugovanja. za to trebaju da odgovaraju razni mesetari koji su to i napravili. Ako se nekima koji su decenijama u dubiozi to oprosti kakva se poruka salje klubovima koji uredno posluju i nemaju niti jednu marku duzni nikome.
Sadašnji zakon o sportu ne dopušta da klubovi mogu biti privatizirani ili da budu d.d i sl
To treba mjenjati.
A to da li treba država ili javni organi davati novac klubovima je stvar mišljenja.
Kao što ti misliš da ne trebaju, ja mislim da trebaju i pored mene vjerovatno dosta ljudi.
Meni je npr bitno i želim da kanton, općina, federacija i država daju novac u Želju jer eto ja Želju volim i bitno mi je da postoji i da ima mogućnosti za postizanje boljih rezultata.
I to je sasvim legitimno baš kao što je i tvoje suprotno mišljenje.
Sport postoji zbog rezultata. To sto ti volis jedne a ja druge na veze sa rezultatom. Samo onaj ko ima rez treba ga gurati. Ovi klubovi bosne, sarajevo i zeljo to odavno nemaju. Koliko zarade neka uloze. Od drzave ni marku im ne treba dati.
A sto bi neko privatizirao zelju, sa… od koga da ga kupi, kome ce ga platiti?
Na politiku sporta ne mozes gledati kao navijac. Nego objektivno, samo po rezultati. Po tebi ti bi prije dao pare zelji nego, lani, tuki, larisi…
To kako ti gledas navijacki na sport je sigiran put propasti sporta. Daces pare mrtvom konju a ljudima koji su perspektiva ili prave rez ne bi u njih ulagao ili bi ima dao mrvice nakon sto bavis pare na fudbal, kosarku, rukomet.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4821
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#44 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Control panel wrote: 28/03/2023 21:55
Tvrtko II Kotromanić wrote: 28/03/2023 21:29

Sadašnji zakon o sportu ne dopušta da klubovi mogu biti privatizirani ili da budu d.d i sl
To treba mjenjati.
A to da li treba država ili javni organi davati novac klubovima je stvar mišljenja.
Kao što ti misliš da ne trebaju, ja mislim da trebaju i pored mene vjerovatno dosta ljudi.
Meni je npr bitno i želim da kanton, općina, federacija i država daju novac u Želju jer eto ja Želju volim i bitno mi je da postoji i da ima mogućnosti za postizanje boljih rezultata.
I to je sasvim legitimno baš kao što je i tvoje suprotno mišljenje.
Sport postoji zbog rezultata. To sto ti volis jedne a ja druge na veze sa rezultatom. Samo onaj ko ima rez treba ga gurati. Ovi klubovi bosne, sarajevo i zeljo to odavno nemaju. Koliko zarade neka uloze. Od drzave ni marku im ne treba dati.
A sto bi neko privatizirao zelju, sa… od koga da ga kupi, kome ce ga platiti?
Na politiku sporta ne mozes gledati kao navijac. Nego objektivno, samo po rezultati. Po tebi ti bi prije dao pare zelji nego, lani, tuki, larisi…
To kako ti gledas navijacki na sport je sigiran put propasti sporta. Daces pare mrtvom konju a ljudima koji su perspektiva ili prave rez ne bi u njih ulagao ili bi ima dao mrvice nakon sto bavis pare na fudbal, kosarku, rukomet.
Jedna je stvar sistem podrške individualnom sportu koji se.mora urediti na državnom nivou kroz jasnu strategiju koja može se orijentisati kroz olimpijske cikluse, a drugo sistem podrške kolektivnim sportovima.
Sport, jednako kao kultura (valjda su zato u istim ministarstvima) je nešto što teško možeš gledati kroz princip zarade i generalno ekonomije, to je nešto puno dublje i simboličnije.
Po meni, mora biti određeni fiksni iznos podrške Želji, pitarima, kk i rk bosni.
Pored toga sistem treba pomoći tamo gdje je trenutno najhitnije a to je otplata dugova tj servisiranje duga prema prije svega poreskoj upravi, a zatim ulaganje novca u infrastrukturu što je još jedna od bitnih stavki.
A kada je u pitanju sport i to onaj kolektivni emocije se ne mogu zanemariti.
A sad možda malo patetično ali Željo i sama ideja Želje je nešto puno jače od kantona entiteta i politike i svake stranke tako da, što se mene i dosta Željinih bolesnika tiče, država Željo all the way :)
Last edited by Tvrtko II Kotromanić on 28/03/2023 23:10, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45470
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#45 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Chmoljo »

Control panel wrote: 28/03/2023 14:58
Leopard_SA wrote: 25/03/2023 01:20 https://www.klix.ba/clanak/230324043

Sport i saobracaj. Ako ispostuju ovo sto su rekli, promijenice sliku Sarajeva na bolje drasticno :thumbup:
Sanirati dugove klubovima koje su vodili razni mutni tipovi i losim poslovanje zaduzivali iste. I sad treba to iz budzeta da se sanira, nasim parama. Nasim parama da se nagradi kriminal po klubovima. Dosta je vise zivota na staroj slavi. Ili imas kvalite i opstajes ili propadas.
Ne slazem se sa ovim.

Sport bi morao biti poguran od nasih para iz milijardu pozitivnih razloga. A sto se tice namjenskog trosenja, ukoliko se spoje na pipu, onda se ta pipa moze i kontrolisati.

Prebitni su zeljo, sarajevo i kk bosna da se prepuste trzisnoj utakmici.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3157
Joined: 22/07/2017 18:36

#46 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Leopard_SA »

tramvajtrojka wrote: 28/03/2023 20:14
neke lokalne sredine daju vise cak deset puta vece iznose nego sto zeljo, sarajevo i bosna dobiju skupa tako da moze se uvijek izdvojiti 1-2% budzeta za financiranje sporta kad se ostale gluposti po gradu mogu financirati moze i sport , svi se pitaju kako vani vlast daje pare za profesionalni sport i kad to treba kod nas neka nemoj
:thumbup:
To je to, nema se tu šta dodati. Svjesno ukopavamo sport u glavnom gradu i čudimo se kako nemamo rezultate.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3157
Joined: 22/07/2017 18:36

#47 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Leopard_SA »

Control panel wrote: 28/03/2023 20:40 Ulaganje drzavnih para u profesionalne klubove su bacene pare. To je rupa bez dna. Ako su dobri opstace, ako nisu neka propadnu. Gdje pise da neki sklj fudbaler mora imati platu, primanja… samo zato sto je fudbaler, a za to vrijemr vrhunski sportisti nemaju pars ni da odu na takmicenje, a kamo li za stipendiju, a o plati moze samo sanjati.
Medjutim kako su kod nas politicari ublehasi i populisti tako i glasaci. Daj dizi bosnu, daj dizi zelju, sarajevo…od kad znam za sebe stalno su u krizi i stalno su nesto duzni.
Ma mrs vise. Trebate propasti. Kako kazu nezaposlenima izadji na trziste rada pa ako vrijedis bice posla. E pa i fudbaleri, kosarkasi, rukometasi izadjite na trziste rada.
Nema vise da se zivi od stare slave. Kk bosna prvak evrope. Da prije 40 godina. I sta, gdje je sad. Ne postoji. Nastupaju pod drugim imenom. I treba ulagati. U sta, u rupu bez dna i da skrsis ogromne oare i da te nakanta siroki, igokea, spars…
Ili sarajevo ima ogroman novac a njih nakanta igman iz konjica. Ma mrs.
Uz dužno poštovanje, ovo što pišeš je pogrešno. Možda u nekoj normalnoj državi ima smisla, ali kod nas ne. Zašto? Iz prostog razloga što su sportskim klubovima vezane ruke. Sve dok se klubovi ne privatizuju i na taj način ne budu u mogućnosti biti finansirani, država bi trebala finansirati klubove.

Po trenutnom zakonu o sportu, sportski klubovi ne mogu biti privatizovani i na taj način ne mogu biti finansirani, dakle ostaje samo izvor finansiranja iz državnog budžeta(općinskog, kantonalnog itd). Kako imamo priliku vidjeti, to finansiranje je gotovo nepostojeće, dakle šta klubovi trebaju da urade u toj situaciji?

Sve dok su sarajevski klubovi udruženja građana lokalna zajednica im treba i mora davati sredstva.

Evo primjer. Za sezonu 2019/2020, KK Crvena Zvezda je imala budžet od oko 9.2 miliona dolara. Sa tim sredstvima se uspješno takmičila u Euroligi te sezone i ostvarila solidan rezultat(14.mjesto, a imali su najmanji budžet u ligi). Kanton Sarajevo sa 30 miliona KM uloženih godišnje u 3 sarajevska kluba može dovesti te klubove na puno veći nivo u odnosu na trenutnu situaciju. Za fudbal manje više, ali bi sarajevski klubovi opet bili dva glavna kluba u prvenstvu, dok bi ta sredstva za KK Bosna klub dovela na europsku scenu. Sa takvim novem i pravilnim upravljanjem istim, ULEB Eurocup/FIBA Liga prvaka bi postali redovni u Sarajevu

Ako Bog da, dočekaćemo i to
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#48 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Haris.ba »

Leopard_SA wrote: 29/03/2023 00:00 Po trenutnom zakonu o sportu, sportski klubovi ne mogu biti privatizovani i na taj način ne mogu biti finansirani, dakle ostaje samo izvor finansiranja iz državnog budžeta(općinskog, kantonalnog itd). Kako imamo priliku vidjeti, to finansiranje je gotovo nepostojeće, dakle šta klubovi trebaju da urade u toj situaciji?
Po trenutnom zakonu sportski klubovi mogu biti "privatizovani".
Samo, rijetko ko ima svojih para pa se sve svodi na cuclanje budzeta. I iz budzeta se daje da ne bi sve zamrlo.

Kako je Dinamo sa veoma slicnim zakonom i kao udruzenje gradjana mogao, a nasi ko biva ne mogu?

U statut kluba stavis da se clanarina placa cca. 50.000KM, i odmah ces onemoguciti 99% ljudi koji su oko kluba da nesta odlucuju. Tako, uvijek ce biti kokuzna prica dok se pusti da odlucuje neko ko ceka drugi da mu donese lovu pa on rasporedjuje.

Ko ima volje da trosi lovu, onda gura klub ko npr.Tuzla City.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3157
Joined: 22/07/2017 18:36

#49 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Leopard_SA »

Haris.ba wrote: 29/03/2023 00:07
Po trenutnom zakonu sportski klubovi mogu biti "privatizovani".
Samo, rijetko ko ima svojih para pa se sve svodi na cuclanje budzeta. I iz budzeta se daje da ne bi sve zamrlo.

Kako je Dinamo sa veoma slicnim zakonom i kao udruzenje gradjana mogao, a nasi ko biva ne mogu?

U statut kluba stavis da se clanarina placa cca. 50.000KM, i odmah ces onemoguciti 99% ljudi koji su oko kluba da nesta odlucuju. Tako, uvijek ce biti kokuzna prica dok se pusti da odlucuje neko ko ceka drugi da mu donese lovu pa on rasporedjuje.

Ko ima volje da trosi lovu, onda gura klub ko npr.Tuzla City.
Pa jel moze biti privatizovan ili “privatizovan”. Razlika je ogromna.
Nije Dinamo jedini nasao workaround, slicna stvar je uradjena sa Sarajevom i upravljackim pravima. Problem je sto upravljacka prava nisu vlasnistvo.

Zasto bi se neki strani investitor peglao sa bh zakonima i drugim zaobilazenjima pravila da investira u neki klub, kada to u nekoj drugoj drzavi moze uraditi bez toga?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#50 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Haris.ba »

Leopard_SA wrote: 29/03/2023 00:45 Pa jel moze biti privatizovan ili “privatizovan”. Razlika je ogromna.
Nije Dinamo jedini nasao workaround, slicna stvar je uradjena sa Sarajevom i upravljackim pravima. Problem je sto upravljacka prava nisu vlasnistvo.

Zasto bi se neki strani investitor peglao sa bh zakonima i drugim zaobilazenjima pravila da investira u neki klub, kada to u nekoj drugoj drzavi moze uraditi bez toga?
Iz istog razloga zasto obrazovna ustanova tipa skole mora biti ustanova, a ne privredno drustvo.

Ako se profesionalni sport gleda i kao javni interes, ta zastita javnog interesa se odradi primjenom "nacela (ne)pofitabilnosti" (drugacije se to zove u teoriji) kod udruzenja (slicno je i kod ustanove).
To ne znaci da ne zaradjujes pare i gledas da ne budes u gubitku. Vec, sta kasnije sa tim profitom. To je sva sustina.

Vidis da su se neki stranci peglali i sa nasim nesredjenim propisima pa dosli i u lozili neke pare?

Slican fazon je u Njemackoj. Samo treba prepisati.

I sto mora biti strani investitor? Znaci da vidimo spas u profesionalnom sportu kad te stranac kupi? I to je legitimno. Ali, zelimo li mi to? Nije dobro ni ovako kako jeste. Ali, to nije razlog dugorocno strateski pogrijesiti rjesavajuci trenutno stanje.
Post Reply