Sjeverna Koreja

Post Reply
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#476 Re: Sjeverna Koreja

Post by zonbirile »

The 51st State wrote:elem, razlika je samo u tome sto sjeverokorejski saban je malo uskogrudnije prirode, princip je isti...
-------------------------------------
sad si već na pravom putu,iako još lutaš.Od Pol Pota,preko Šabana do Berlinguera i J.Fišera ,princip je isti,ali su varijante izvođenja toliko različite da je Šaban bio gospodin par exelance za sviju.Na stranu sada ideologija,ali kmica iz Kumrovca je znala sve,od dvora do lova.Ako si vidio klip sa Manetom klempavim u lovu,valjda ti je jasno o čemu pričam,ili nekog od njih da pleše valcer,na bijelom konju.O borbi i ličnom prisustvu ne bih,jebi ga valja večeras spavati,a kada se rasplačem neće san na oči.Hočemo o kokama,oni i Šaban?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#477 Re: Sjeverna Koreja

Post by The 51st State »

dobro, ok stoka smo, saban je to kontroliso, nije za balkan demokratija bla, bla. nego uza sve dobro sto je sabanluk donio, ipak na kraju pupa hava, doduse tako je i sad, ali sta ciniti?
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#478 Re: Sjeverna Koreja

Post by zonbirile »

The 51st State wrote:dobro, ok stoka smo, saban je to kontroliso, nije za balkan demokratija bla, bla. nego uza sve dobro sto je sabanluk donio, ipak na kraju pupa hava, doduse tako je i sad, ali sta ciniti?
-----------------------------------
nikad nisam bio na tom stanovištu,plus Šaban nije bezgrešan,moglo je i bolje,a ovo je katastrofa.Pao si u klopku ovih današnjih kleptomana i mediokriteta.Nije pupa hava radi Šabana,Šaban je mislim skontao fol od početka,to je nemoguća misija,čak i po teoriji Marksa .
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#479 Re: Sjeverna Koreja

Post by The 51st State »

moram jos malo iscitavati, sad sam te pogubio.
gumifufna
Posts: 386
Joined: 22/06/2007 22:27

#480 Re: Sjeverna Koreja

Post by gumifufna »

Dali ima neko dokaze ili slike da su u SK ljudi gladni,mozda je njima bolje nego nama.Ovo me podsjeca na Irak imaju neke rakete gradove pod zemljom i sta bi na kraju nema nista,Sadama nasli u nekoj rupi ,narod dzaba bio pod sankcijama.To sto nemaju svjetla po noci moze se gledati i sa druge strane mozda ljudi stede i cuvaju okolinu
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#481 Re: Sjeverna Koreja

Post by Walthie »

gumifufna wrote:Dali ima neko dokaze ili slike da su u SK ljudi gladni,mozda je njima bolje nego nama.Ovo me podsjeca na Irak imaju neke rakete gradove pod zemljom i sta bi na kraju nema nista,Sadama nasli u nekoj rupi ,narod dzaba bio pod sankcijama.To sto nemaju svjetla po noci moze se gledati i sa druge strane mozda ljudi stede i cuvaju okolinu
Daj mi objasni kako slikom vidjedi da je gladan? Za neuhranjen ok ali gladan.. :roll: Nemaju svjetla jer su sijalice koje koriste lose kvalitete(odmah pregaraju) pa je bolje da je ugaseno.

Bitno je da zvucnici rade..
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#482 Re: Sjeverna Koreja

Post by jefferson »

Walthie wrote:
gumifufna wrote:Dali ima neko dokaze ili slike da su u SK ljudi gladni,mozda je njima bolje nego nama.Ovo me podsjeca na Irak imaju neke rakete gradove pod zemljom i sta bi na kraju nema nista,Sadama nasli u nekoj rupi ,narod dzaba bio pod sankcijama.To sto nemaju svjetla po noci moze se gledati i sa druge strane mozda ljudi stede i cuvaju okolinu
Daj mi objasni kako slikom vidjedi da je gladan? Za neuhranjen ok ali gladan.. :roll: Nemaju svjetla jer su sijalice koje koriste lose kvalitete(odmah pregaraju) pa je bolje da je ugaseno.

Bitno je da zvucnici rade..
Bas tako bitno je da zvucnici rade. Inace imao sam priliku upoznati par S. Koreanaca i ljudi koji su tamo bili kroz razne "prigode" i mogu samo zakljuciti da je nama u ratu mnogo bolje bilo kada je u pitanju hrana i struja!
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#483 Re: Sjeverna Koreja

Post by zlatiborka »

gumifufna wrote:Dali ima neko dokaze ili slike da su u SK ljudi gladni,mozda je njima bolje nego nama.Ovo me podsjeca na Irak imaju neke rakete gradove pod zemljom i sta bi na kraju nema nista,Sadama nasli u nekoj rupi ,narod dzaba bio pod sankcijama.To sto nemaju svjetla po noci moze se gledati i sa druge strane mozda ljudi stede i cuvaju okolinu
Tacno, i ja stedim struju i upalim malu lampicu navecer, jer sam kokuzli...

Za vrijeme Sabana sam rahat trosila struju kad god mi je trebalo, putovala sam gdje sam i kad sam htjela, obisla pola Evrope, sada ne mogu skupiti love da odem rodjacima u Vojvodinu a kamo li braci u Njemacku!

E, lijepa stara vremena, iako nisam nikad dobila stan od firme jer nisam bila clan SK (nije se moglo biti clan SK i istovremeno vjernik-katolik), opet ne zalim nista, ja sam lijepo prozivila to vrijeme. I niko mi to oduzeti ne moze!

Sada zivotarim, ali se ne dam i opet lijepo zivim, jer pokusavam da se prilagodim sadasnjim uslovima i molim Boga da mi da mudrosti da plivam uprkos bujici koja hoce da me zbrise......

Malo sam rekla o sebi na ovoj temi o S.Koreji, tamo narod zivi, koliko nam je dostupno informacija, kao u nekom transu i strahu, zivi i klanja se svom VELIKOM vodji, haman k'o da je bozanstvo...koliko su gladni to ne znam, ali pozelim da imam liniju onih lijepih djevojaka njihovih, jer su djevojke lijepe svugdje na svijetu....

Svejedno, svako vrijeme i mjesto nosi nesto svoje jedinstveno, ne smijemo suditi o necemu sto nismo vidjeli, barem trebamo zadrzati kriticki odnos prema svemu....i sve preispitivati i nicem ne vjerovati, pogotovu ne propagandi.....

Pade mi na um misao da odem tamo u Sjevernu Koreju, ako VELIKI vodja cita ovo ili ako mu neko procita, neka mi se javi na PP i plati mi put do tamo, rado bih otisla da razmijenim s ljudima korisne recepte za jeftinu i zdravu hranu. Znam vise recepata sa slatkim i kiselim kupusom sa i bez mesa, ukusna jela koja bi im se sigurno svidjela. A znam i recepte za fine kolace i jos mnogo toga.....

Samo neka mi opravdaju izostanak s posla i eto mene tamo....i da mogu ponijeti i svoju macku.....
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#484 Re: Sjeverna Koreja

Post by tranquil »

jefferson wrote:Jaro moj nisi ti dzaba izabrao nick Tranquil!
Prosjecna zivotna dob u Sj. Koreji po svjedocenjima izbjeglica (posto zvanicnih podataka nema niti je moguce doci do njih) je 45 godina!
Znas li ti jaro moj da u toj tvorevini svaki stan ima zvucnik kojeg nije moguce iskljuciti te preko kojeg stalno pice poruke o dragom vodji i sl.
I ti poredis bivsu drzavu koja je domokratija u svakom smislu te rijeci za ovo stanje u BiH sada, a kamoli za S. Koreju, sa tom kvazi drzavom koja ucjenjuje sve redom da bi nekolicina ljudi imala svega u izobilju?
Pitaj jarane iz SK koje navodno znaš jel istina ovo podebljano, pošto znam da nije, a znam i odakle je prepisano.

SK je najgori režim na svijetu, okej, ali ubiše ova pretjerivanja pogotovo kad ovako ofirno lažu prepisivajući iz poznatih književnih djela.

I što se upalite kada poredim s Titoizmom - jesmo li davali imena gradova po njemu? jesmo li nosili štafetu i pravili državni praznik od rođendana? jel se išlo u zatvor ili na informativni razgovor ako se priča protiv njega ili protiv Jovanke mu? jesmo li mu dizali spomenike za života? jesmo li imali u svakoj školi takmičenje "titovim stazama revolucije" i njegovu sliku u svakoj učionici i svakom udžbeniku? jesmol zbog toga što smo ga slijedili trpili blokade od Staljina pa smo nekoliko godina imali avijaciju u kojoj su avioni imali drvene točkove, i zemlja bila "u mraku" i na ivici gladi čak iako smo imali relativno dobre odnose sa zapadnom Europom i USA (sada bi se neki rugali tome što smo bili siromašni)? jeste, sve je istina. I jesmo li ga volili? Sigurno.

Svi znakovi kulta ličnosti koji su nam bili normalni u prošlom vijeku od 50ih do 80ih sada anahrono i totalitaristički izgledaju, ali tako smo živjeli i nismo se puno bunili. Kako onda možete sa sigurnošću tvrditi da većina Korejanaca mrzi svog vođu? Izvodim zaključak samo na osnovu dugovječnosti režima, pa da ga 99% ljudi mrzi to je opet i većina vojske i policije, pa i nju čine ljudi. Što ne okrenu to oružje? Rumuni su mogli, Francuzi to rade na polustoljetnoj osnovi, šta je s Korejancima?
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#485 Re: Sjeverna Koreja

Post by Walthie »

jefferson wrote:
Bas tako bitno je da zvucnici rade. Inace imao sam priliku upoznati par S. Koreanaca i ljudi koji su tamo bili kroz razne "prigode" i mogu samo zakljuciti da je nama u ratu mnogo bolje bilo kada je u pitanju hrana i struja!
..ako te ne mrzi da navedes par iskaza od tih osoba jer neki forumasi nemaju bas jasnu sliku o braci iz S.K.

http://www.youtube.com/watch?v=aKDABwSKU8g

0:40 :lol:
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#486 Re: Sjeverna Koreja

Post by Walthie »

tranquil wrote: I što se upalite kada poredim s Titoizmom - jesmo li davali imena gradova po njemu? jesmo li nosili štafetu i pravili državni praznik od rođendana? jel se išlo u zatvor ili na informativni razgovor ako se priča protiv njega ili protiv Jovanke mu? jesmo li mu dizali spomenike za života? jesmo li imali u svakoj školi takmičenje "titovim stazama revolucije" i njegovu sliku u svakoj učionici i svakom udžbeniku? jesmol zbog toga što smo ga slijedili trpili blokade od Staljina pa smo nekoliko godina imali avijaciju u kojoj su avioni imali drvene točkove, i zemlja bila "u mraku" i na ivici gladi čak iako smo imali relativno dobre odnose sa zapadnom Europom i USA (sada bi se neki rugali tome što smo bili siromašni)? jeste, sve je istina. I jesmo li ga volili? Sigurno.
Drveni tockovi na borbenim letjelicama? Daj odvadi malo...

Moj padre je vozio mercedes 70-tih,slusao rok i duvao travku...mozes mislit to je bilo u "crvenoj" Jugoslaviji a nije bio clan partije i nije bas nesto volio Tita ali ga je postovao.Nikad nikakvih problema...

Sliku Tita nismo imali u kuci,neka neki sjevernjak ne stavi ili skine sliku onog gangstera od vodje bas bi me intersovalo kako bi se proveo.Porediti Jugoslaviju i S.K. ma smijesno..
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#487 Re: Sjeverna Koreja

Post by tranquil »

Walthie wrote:
tranquil wrote: I što se upalite kada poredim s Titoizmom - jesmo li davali imena gradova po njemu? jesmo li nosili štafetu i pravili državni praznik od rođendana? jel se išlo u zatvor ili na informativni razgovor ako se priča protiv njega ili protiv Jovanke mu? jesmo li mu dizali spomenike za života? jesmo li imali u svakoj školi takmičenje "titovim stazama revolucije" i njegovu sliku u svakoj učionici i svakom udžbeniku? jesmol zbog toga što smo ga slijedili trpili blokade od Staljina pa smo nekoliko godina imali avijaciju u kojoj su avioni imali drvene točkove, i zemlja bila "u mraku" i na ivici gladi čak iako smo imali relativno dobre odnose sa zapadnom Europom i USA (sada bi se neki rugali tome što smo bili siromašni)? jeste, sve je istina. I jesmo li ga volili? Sigurno.
Drveni tockovi na borbenim letjelicama? Daj odvadi malo...

Moj padre je vozio mercedes 70-tih,slusao rok i duvao travku...mozes mislit to je bilo u "crvenoj" Jugoslaviji a nije bio clan partije i nije bas nesto volio Tita ali ga je postovao.Nikad nikakvih problema...

Sliku Tita nismo imali u kuci,neka neki sjevernjak ne stavi ili skine sliku onog gangstera od vodje bas bi me intersovalo kako bi se proveo.Porediti Jugoslaviju i S.K. ma smijesno..
Drveni točkovi su bili na avionima jugoslovenskog vazduhoplovstva početkom pedesetih. Taj podatak nisam negdje načuo rekla-kazala kao većina podataka o SK ovdje, niti sam ih dobio od neprijatelja SFRJ režima - nego se s ponosom isticao, kako smo se dovijali nestašici u vrijeme Staljinove blokade. Konkretno, učio sam taj podatak na takmičenju "Titovim stazama revolucije" na kojem sam učestvovao. Pitanja?

S druge strane, recimo u SK tolerišu homoseksualce kao normalan dio društva. Ali eto ne duvaju travku. Totalitaristi.
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#488 Re: Sjeverna Koreja

Post by Walthie »

Pitanja ima..

Koliko vjerujes u to da letjelica moze bezbjedno sletjeti sa drvenim tockovima? Era pedestih,pojavljuju se prvi mlaznjaci sto znaci da su brzine slijetanja i trenje koje se ostvaruje pri kontaktu sa pistom znatno vece za razliku od letjelica koje su pokretali klipni motori.

..i malo si mi nejasan sto se tice Juge i S.K. Zar ti je bilo toliko lose u Jugi da je poredis sa ovom mracnom drzavom?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#489 Re: Sjeverna Koreja

Post by Alfons Kauders »

tranquil wrote:
Walthie wrote:
tranquil wrote: I što se upalite kada poredim s Titoizmom - jesmo li davali imena gradova po njemu? jesmo li nosili štafetu i pravili državni praznik od rođendana? jel se išlo u zatvor ili na informativni razgovor ako se priča protiv njega ili protiv Jovanke mu? jesmo li mu dizali spomenike za života? jesmo li imali u svakoj školi takmičenje "titovim stazama revolucije" i njegovu sliku u svakoj učionici i svakom udžbeniku? jesmol zbog toga što smo ga slijedili trpili blokade od Staljina pa smo nekoliko godina imali avijaciju u kojoj su avioni imali drvene točkove, i zemlja bila "u mraku" i na ivici gladi čak iako smo imali relativno dobre odnose sa zapadnom Europom i USA (sada bi se neki rugali tome što smo bili siromašni)? jeste, sve je istina. I jesmo li ga volili? Sigurno.
Drveni tockovi na borbenim letjelicama? Daj odvadi malo...

Moj padre je vozio mercedes 70-tih,slusao rok i duvao travku...mozes mislit to je bilo u "crvenoj" Jugoslaviji a nije bio clan partije i nije bas nesto volio Tita ali ga je postovao.Nikad nikakvih problema...

Sliku Tita nismo imali u kuci,neka neki sjevernjak ne stavi ili skine sliku onog gangstera od vodje bas bi me intersovalo kako bi se proveo.Porediti Jugoslaviju i S.K. ma smijesno..
Drveni točkovi su bili na avionima jugoslovenskog vazduhoplovstva početkom pedesetih. Taj podatak nisam negdje načuo rekla-kazala kao većina podataka o SK ovdje, niti sam ih dobio od neprijatelja SFRJ režima - nego se s ponosom isticao, kako smo se dovijali nestašici u vrijeme Staljinove blokade. Konkretno, učio sam taj podatak na takmičenju "Titovim stazama revolucije" na kojem sam učestvovao. Pitanja?

S druge strane, recimo u SK tolerišu homoseksualce kao normalan dio društva. Ali eto ne duvaju travku. Totalitaristi.
moj stari je u to vrijeme sluzio u RZ/PVO... drveni tockovi my ass... juga jeste bila na koljenima, ali je glumila sponzorusu, tako da je moj stari radio na americkim i kanadskim thunderjetovima i sabreima... i masi drugih kanti kojih se i ne sjecam...

btw juga je u pedesetim jos uvijek koristila mesersmite 109 i stuke... za koje je i '44 falilo dijelova... a kamoli 50 i neke...
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#490 Re: Sjeverna Koreja

Post by sumirprimus »

joeaziz wrote:samo bez euforije. nismo ni mi u nekom superiornom polozaju u odnosu na njih. i kod nas ima babo i sin, imamo reisa, imamo avaz i imamo jedno pola miliona ili citav milion koji u avaz, reisa, babu i sina gleda kao bozanstva. imamo cijelo jedno pleme koje je taoc gangstera dragana covica i sexualno frustriranog vinka puljica. ima previse nepismenih, bolesnih, nesposobnih, ekonomija se raspada...
rs necu ni da spominjem.

sa jednom velikom razlikom,mi i danas bacamo hljeb u smece(kontejnere,hranimo golubove), a oni... :roll: :(
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#491 Re: Sjeverna Koreja

Post by tranquil »

Walthie wrote:Pitanja ima..

Koliko vjerujes u to da letjelica moze bezbjedno sletjeti sa drvenim tockovima? Era pedestih,pojavljuju se prvi mlaznjaci sto znaci da su brzine slijetanja i trenje koje se ostvaruje pri kontaktu sa pistom znatno vece za razliku od letjelica koje su pokretali klipni motori.

..i malo si mi nejasan sto se tice Juge i S.K. Zar ti je bilo toliko lose u Jugi da je poredis sa ovom mracnom drzavom?
Nije mi bilo loše, naprotiv, samo ne vjerujem svemu što se servira za SK a posebno mi se gadi kolektivno svršavanje nad njihovim siromaštvom, s kakvim cinizmom se priča o ljudskoj bijedi, a ljudi nema pod kakvim nisu blokadama. Kao da je nama bilo bolje kada nas je blokirao Informbiro.

A dodatno mi se gadi što navodni ljevičari prednjače u ovom pljuvanju. Valjda se mora dovoljno hraknuti po SK da jednog socijaldemokratu ne bi proglasili za komunjaru, staljinistu ili totalitaristu. Iako ni meni ne sjeda režim u SK, moram glumiti đavoljeg advokata da bi ljudi sveli "entuzijazam" u povraćanju po SK na normalnu mjeru.

Ovo za avione - nisam ništa izmislio, samo sam prenijeo tadašnju zvaničnu propagandu. Ako je bilo istina, jebiga loše za SFRJ, bili pod djelimičnom blokadom pa se nije imalo. Ako nije istina, jebiga loše, propaganda. Loše kako god okreneš. Idealiziramo Jugu jer je sada grozno, ali zaboravljamo da smo i tada smo imali jednu diktaturu s kultom ličnosti. Benevolentan diktator, ali i dalje diktator. Nismo ga svrgli, zanimljivo, baš kao Korejanci. Nama je naš bio dobar, šta je s njima?
Alfons Kauders wrote:moj stari je u to vrijeme sluzio u RZ/PVO... drveni tockovi my ass... juga jeste bila na koljenima, ali je glumila sponzorusu, tako da je moj stari radio na americkim i kanadskim thunderjetovima i sabreima... i masi drugih kanti kojih se i ne sjecam...

btw juga je u pedesetim jos uvijek koristila mesersmite 109 i stuke... za koje je i '44 falilo dijelova... a kamoli 50 i neke...
Uputi žalbu propagandnom odjelu SFRJ iz liberalnih osamdesetih, jer je to tada bila zvanična informacija.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#492 Re: Sjeverna Koreja

Post by jefferson »

tranquil wrote:
jefferson wrote:Jaro moj nisi ti dzaba izabrao nick Tranquil!
Prosjecna zivotna dob u Sj. Koreji po svjedocenjima izbjeglica (posto zvanicnih podataka nema niti je moguce doci do njih) je 45 godina!
Znas li ti jaro moj da u toj tvorevini svaki stan ima zvucnik kojeg nije moguce iskljuciti te preko kojeg stalno pice poruke o dragom vodji i sl.
I ti poredis bivsu drzavu koja je domokratija u svakom smislu te rijeci za ovo stanje u BiH sada, a kamoli za S. Koreju, sa tom kvazi drzavom koja ucjenjuje sve redom da bi nekolicina ljudi imala svega u izobilju?
Pitaj jarane iz SK koje navodno znaš jel istina ovo podebljano, pošto znam da nije, a znam i odakle je prepisano.

SK je najgori režim na svijetu, okej, ali ubiše ova pretjerivanja pogotovo kad ovako ofirno lažu prepisivajući iz poznatih književnih djela.

I što se upalite kada poredim s Titoizmom - jesmo li davali imena gradova po njemu? jesmo li nosili štafetu i pravili državni praznik od rođendana? jel se išlo u zatvor ili na informativni razgovor ako se priča protiv njega ili protiv Jovanke mu? jesmo li mu dizali spomenike za života? jesmo li imali u svakoj školi takmičenje "titovim stazama revolucije" i njegovu sliku u svakoj učionici i svakom udžbeniku? jesmol zbog toga što smo ga slijedili trpili blokade od Staljina pa smo nekoliko godina imali avijaciju u kojoj su avioni imali drvene točkove, i zemlja bila "u mraku" i na ivici gladi čak iako smo imali relativno dobre odnose sa zapadnom Europom i USA (sada bi se neki rugali tome što smo bili siromašni)? jeste, sve je istina. I jesmo li ga volili? Sigurno.

Svi znakovi kulta ličnosti koji su nam bili normalni u prošlom vijeku od 50ih do 80ih sada anahrono i totalitaristički izgledaju, ali tako smo živjeli i nismo se puno bunili. Kako onda možete sa sigurnošću tvrditi da većina Korejanaca mrzi svog vođu? Izvodim zaključak samo na osnovu dugovječnosti režima, pa da ga 99% ljudi mrzi to je opet i većina vojske i policije, pa i nju čine ljudi. Što ne okrenu to oružje? Rumuni su mogli, Francuzi to rade na polustoljetnoj osnovi, šta je s Korejancima?
Znas da nije? kako znas? jesi li ti jedan od ucesnika 6-stranih pregovora? Jesi li bio kada u S. koreji? Zbog cega si bio?
Ako ces ozbiljno diskutovati onda molim te podupri svoju argumentaciju necim. Tvoji postovi su dokaz problema socijalnih medija ili efekta "ljutitog vozaca" gdje kazes nesto sto ne bi nikad rekao za stolom nekom u lice!
Pa eto, de nas prosvjetli kako je tamo kada ZNAS?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#493 Re: Sjeverna Koreja

Post by tranquil »

jefferson wrote:
tranquil wrote:
jefferson wrote:Jaro moj nisi ti dzaba izabrao nick Tranquil!
Prosjecna zivotna dob u Sj. Koreji po svjedocenjima izbjeglica (posto zvanicnih podataka nema niti je moguce doci do njih) je 45 godina!
Znas li ti jaro moj da u toj tvorevini svaki stan ima zvucnik kojeg nije moguce iskljuciti te preko kojeg stalno pice poruke o dragom vodji i sl.
I ti poredis bivsu drzavu koja je domokratija u svakom smislu te rijeci za ovo stanje u BiH sada, a kamoli za S. Koreju, sa tom kvazi drzavom koja ucjenjuje sve redom da bi nekolicina ljudi imala svega u izobilju?
Pitaj jarane iz SK koje navodno znaš jel istina ovo podebljano, pošto znam da nije, a znam i odakle je prepisano.

SK je najgori režim na svijetu, okej, ali ubiše ova pretjerivanja pogotovo kad ovako ofirno lažu prepisivajući iz poznatih književnih djela.

I što se upalite kada poredim s Titoizmom - jesmo li davali imena gradova po njemu? jesmo li nosili štafetu i pravili državni praznik od rođendana? jel se išlo u zatvor ili na informativni razgovor ako se priča protiv njega ili protiv Jovanke mu? jesmo li mu dizali spomenike za života? jesmo li imali u svakoj školi takmičenje "titovim stazama revolucije" i njegovu sliku u svakoj učionici i svakom udžbeniku? jesmol zbog toga što smo ga slijedili trpili blokade od Staljina pa smo nekoliko godina imali avijaciju u kojoj su avioni imali drvene točkove, i zemlja bila "u mraku" i na ivici gladi čak iako smo imali relativno dobre odnose sa zapadnom Europom i USA (sada bi se neki rugali tome što smo bili siromašni)? jeste, sve je istina. I jesmo li ga volili? Sigurno.

Svi znakovi kulta ličnosti koji su nam bili normalni u prošlom vijeku od 50ih do 80ih sada anahrono i totalitaristički izgledaju, ali tako smo živjeli i nismo se puno bunili. Kako onda možete sa sigurnošću tvrditi da većina Korejanaca mrzi svog vođu? Izvodim zaključak samo na osnovu dugovječnosti režima, pa da ga 99% ljudi mrzi to je opet i većina vojske i policije, pa i nju čine ljudi. Što ne okrenu to oružje? Rumuni su mogli, Francuzi to rade na polustoljetnoj osnovi, šta je s Korejancima?
Znas da nije? kako znas? jesili ti jedan od ucesnika 6-stranih pregovora? Jesili bio kada u S. koreji? Zbog cega si bio?
Ako ces ozbiljno diskutovati onda molim te podupri svoju argumentaciju necim. Tvoji postovi su dokaz problema socijalnih medija ili efekta "ljutitog vozaca" gdje kazes nesto sto ne bi nikad rekao za stolom nekom u lice!
Pa eto, de nas prosvjetli kako je tamo kada ZNAS?
Znam zato što je taj podatak od riječi do riječi prepisan iz jednog književnog djela, konkretno Orwelove 1984. Nisu se potrudili ni da promijene rečenicu. BTW ako već nemaju struje, kao što vidimo po sateltskim slikama, kako onda radi radio? Gdje je tu logika?

Kada se već zanimaš za izvore, gdje si ti čuo tu informaciju da tako čvrsto možeš tvrditi? Je li bio forumski post ili chain letter? I zašto si automatski povjerovao u to?

I da, rekao bih ti ovo u lice, jer sam o ovom već pričao ovih dana, i jer uopšte nisam u vatri poput tebe. Ne znam zašto misliš da sam toliko nervozan, projekcija?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#494 Re: Sjeverna Koreja

Post by jefferson »

Hajde ti malo uradi domacu zadacu pa se raspitaj o zvucnicima, indoktrinaciji i sl.
Porediti SK i ex-YU/ Samo mogu zakljuciti jedno: ili imas problem sa pracenjem vijesti, ili je problem u rodnom listu!
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#495 Re: Sjeverna Koreja

Post by Alfons Kauders »

tranquil wrote:
Walthie wrote:Pitanja ima..

Koliko vjerujes u to da letjelica moze bezbjedno sletjeti sa drvenim tockovima? Era pedestih,pojavljuju se prvi mlaznjaci sto znaci da su brzine slijetanja i trenje koje se ostvaruje pri kontaktu sa pistom znatno vece za razliku od letjelica koje su pokretali klipni motori.

..i malo si mi nejasan sto se tice Juge i S.K. Zar ti je bilo toliko lose u Jugi da je poredis sa ovom mracnom drzavom?
Nije mi bilo loše, naprotiv, samo ne vjerujem svemu što se servira za SK a posebno mi se gadi kolektivno svršavanje nad njihovim siromaštvom, s kakvim cinizmom se priča o ljudskoj bijedi, a ljudi nema pod kakvim nisu blokadama. Kao da je nama bilo bolje kada nas je blokirao Informbiro.

A dodatno mi se gadi što navodni ljevičari prednjače u ovom pljuvanju. Valjda se mora dovoljno hraknuti po SK da jednog socijaldemokratu ne bi proglasili za komunjaru, staljinistu ili totalitaristu. Iako ni meni ne sjeda režim u SK, moram glumiti đavoljeg advokata da bi ljudi sveli "entuzijazam" u povraćanju po SK na normalnu mjeru.

Ovo za avione - nisam ništa izmislio, samo sam prenijeo tadašnju zvaničnu propagandu. Ako je bilo istina, jebiga loše za SFRJ, bili pod djelimičnom blokadom pa se nije imalo. Ako nije istina, jebiga loše, propaganda. Loše kako god okreneš. Idealiziramo Jugu jer je sada grozno, ali zaboravljamo da smo i tada smo imali jednu diktaturu s kultom ličnosti. Benevolentan diktator, ali i dalje diktator. Nismo ga svrgli, zanimljivo, baš kao Korejanci. Nama je naš bio dobar, šta je s njima?
Alfons Kauders wrote:moj stari je u to vrijeme sluzio u RZ/PVO... drveni tockovi my ass... juga jeste bila na koljenima, ali je glumila sponzorusu, tako da je moj stari radio na americkim i kanadskim thunderjetovima i sabreima... i masi drugih kanti kojih se i ne sjecam...

btw juga je u pedesetim jos uvijek koristila mesersmite 109 i stuke... za koje je i '44 falilo dijelova... a kamoli 50 i neke...
Uputi žalbu propagandnom odjelu SFRJ iz liberalnih osamdesetih, jer je to tada bila zvanična informacija.
ma ok, bilo je tu i puno gorih nebuloza... ukljucujuci i onu o cetvrtoj vojnoj sili u evropi... a nismo bili cetvrti ni na balkanu... :D

a inace po sjevernoj koreji cu vazda pljuvati jer je na vlasti totalitarni, zlocinacki rezim... ne zato jer im je narod gladan... kamo srece da prave LG televizore, Samsung mobitele i Hyundaie... ali doci ce i taj dan, nadam se bez kapi krvi...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#496 Re: Sjeverna Koreja

Post by tranquil »

jefferson wrote:Hajde ti malo uradi domacu zadacu pa se raspitaj o zvucnicima, indoktrinaciji i sl.
Porediti SK i ex-YU/ Samo mogu zakljuciti jedno: ili imas problem sa pracenjem vijesti, ili je problem u rodnom listu!
Kao što sam već rekao, imam problema sa praćenjem vijesti tako da si tu u pravu, mada ne na način na koji impliciraš. Sto puta moram ponoviti da znam da je tamo indoktrinacija, bila je i u YU - eto cijeli život sam vjerovao da je Juga u vrijeme Staljinove blokade imala avione sa drvenim točkovima, jer sam bio indoktriniran, ali eto ispade da me je režim lagao, tako da znam prepoznati indoktrinaciju. Bez obzira da li je komunistička ili neka druga. A indoktrinacija je između ostalog i kada vjeruješ u sve što čuješ a što odgovara onom čime si već ranije hranjen, pa jedna laž hrani drugu, bez obzira kako apsurdna bila, kao što ti ovdje uporno ponavljaš o zvučnicima iako nema veze sa logikom. Uradi za mene zadaću, molim te, i daj mi relevantan izvor o tim zvučnicima a da nije "101 činjenica o sjevernokorejanskom režimu".

I ništa sam slagao u vezi Yu sistema, osim onog s točkovima - što je opet rezultat propagande tog režima, nego nostalgija čini da neke stvari izgledaju ljepše nego što su bile pa onda ružna informacija o tom vremenu grize za srce. Nažalost, ništa slagao nisam.

Usput, šta bi trebalo da znači ovo sa rodnim listom, pokušaj uvrede?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#497 Re: Sjeverna Koreja

Post by tranquil »

Alfons Kauders wrote:
tranquil wrote:
Alfons Kauders wrote:moj stari je u to vrijeme sluzio u RZ/PVO... drveni tockovi my ass... juga jeste bila na koljenima, ali je glumila sponzorusu, tako da je moj stari radio na americkim i kanadskim thunderjetovima i sabreima... i masi drugih kanti kojih se i ne sjecam...

btw juga je u pedesetim jos uvijek koristila mesersmite 109 i stuke... za koje je i '44 falilo dijelova... a kamoli 50 i neke...
Uputi žalbu propagandnom odjelu SFRJ iz liberalnih osamdesetih, jer je to tada bila zvanična informacija.
ma ok, bilo je tu i puno gorih nebuloza... ukljucujuci i onu o cetvrtoj vojnoj sili u evropi... a nismo bili cetvrti ni na balkanu... :D

a inace po sjevernoj koreji cu vazda pljuvati jer je na vlasti totalitarni, zlocinacki rezim... ne zato jer im je narod gladan... kamo srece da prave LG televizore, Samsung mobitele i Hyundaie... ali doci ce i taj dan, nadam se bez kapi krvi...
To je OK pljuvati po režimu, ne smeta mi to koliko ovaj cinizam sa njihovom neimaštinom koju neki forumaši pokazuju, a o vjerovanju sumnjivim izvorima informacija da ne govorimo.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#498 Re: Sjeverna Koreja

Post by jefferson »

tranquil wrote:
jefferson wrote:Hajde ti malo uradi domacu zadacu pa se raspitaj o zvucnicima, indoktrinaciji i sl.
Porediti SK i ex-YU/ Samo mogu zakljuciti jedno: ili imas problem sa pracenjem vijesti, ili je problem u rodnom listu!
Kao što sam već rekao, imam problema sa praćenjem vijesti tako da si tu u pravu, mada ne na način na koji impliciraš. Sto puta moram ponoviti da znam da je tamo indoktrinacija, bila je i u YU - eto cijeli život sam vjerovao da je Juga u vrijeme Staljinove blokade imala avione sa drvenim točkovima, jer sam bio indoktriniran, ali eto ispade da me je režim lagao, tako da znam prepoznati indoktrinaciju. Bez obzira da li je komunistička ili neka druga. A indoktrinacija je između ostalog i kada vjeruješ u sve što čuješ a što odgovara onom čime si već ranije hranjen, pa jedna laž hrani drugu, bez obzira kako apsurdna bila, kao što ti ovdje uporno ponavljaš o zvučnicima iako nema veze sa logikom. Uradi za mene zadaću, molim te, i daj mi relevantan izvor o tim zvučnicima a da nije "101 činjenica o sjevernokorejanskom režimu".

I ništa sam slagao u vezi Yu sistema, osim onog s točkovima - što je opet rezultat propagande tog režima, nego nostalgija čini da neke stvari izgledaju ljepše nego što su bile pa onda ružna informacija o tom vremenu grize za srce. Nažalost, ništa slagao nisam.

Usput, šta bi trebalo da znači ovo sa rodnim listom, pokušaj uvrede?
Rodni list nije pokusaj uvrede, nego legitimno pitanje, a evo zasto.
Zato sto ti govoris o indoktrinaciji u ex-YU, koja je postojala, kao sto mozemo pricati o indoktrinaciji i u najslobodnijim zemljama, u cilju nacionalnog interesa.
Medjutim, ogromna je razlika kada si ti drzavljanin Jugoslavije, i fino sjednes na JAT-ov avion (zapadne proizvodnje) i odes u barcelonu na kafu, ili pariz na kafu, vidis malo svijet, i vratis se kuci i onda SAM zakljucis koliko te lazu kod kuce! Upravu si ti, sve je do individue, i do sagledavanja cinjenica sa obe strane. Medjutim, u ex-Yu si imao priliku da fino hop-cup preko granice i to da ti se granicnici u pola drzava u Evropi ne klanjaju, ali sa izuzetnim respektom ophode.
Eh sad, S. koreanci ne mogu ici iz grada u grad, a J. Koreja mora placati eksom da bi napravili spajanje porodica.
Stoga, poredjenje ex-Yu i S. koreje je, ne znam, kao porediti Ei Nis radio tranzistor sa Apple MacBook Pro u najboljoj varijanti!

Sto se tice JNA, da bilo je price o drvenim tockovima, kao sto je Rocky trcao po snjegu a Drago se fikso stereoidima, a ono je obrnuto, medjutim, svi vole gledati Rockija!
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#499 Re: Sjeverna Koreja

Post by Walthie »

tranquil wrote:
A dodatno mi se gadi što navodni ljevičari prednjače u ovom pljuvanju. Valjda se mora dovoljno hraknuti po SK da jednog socijaldemokratu ne bi proglasili za komunjaru, staljinistu ili totalitaristu. Iako ni meni ne sjeda režim u SK, moram glumiti đavoljeg advokata da bi ljudi sveli "entuzijazam" u povraćanju po SK na normalnu mjeru.
Nemas potrebe za glumom a svakako da pisemo 20 godina ovdje ni je ni ti necemo nista promijeniti...osim dojma o toj zemlji,da li bila ona lazna ili ne uvijek ce lose slike ili rijeci se vezati za tu zemlju.Cak i da se desi tamo nesto pozitivno to nece niko ni spomenuti,samo lose a ti to i sam znas.Kljuc svega je taj rezim,njegovim nestankom svijet nece postati bolji ali na trenutak sigurniji svakako da. Znaci i da je sve laz a nije uvijek cu se staviti na stranu protiv tog rezima jer nije opasan samo za sebe vec i za druge.

Zasto da jedan kriminalni kepec izazove takvu svjetsku krizu do te mjere da se odrazi i na nas. Dosta mi jednog rata u zivotu,dosta mi recesije i jos ta budala da izazove turbulencije globalnih razmjera a u kakvoj zemlji zivim i kakvi me politicari vode osjetilo bi se sve.

Pitanje..

Zasto ne odgovore na sve optuzbe koje dobijaju? Zasto ne otvore granice i dokazu da je sve ok?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#500 Re: Sjeverna Koreja

Post by Alfons Kauders »

tranquil wrote:
To je OK pljuvati po režimu, ne smeta mi to koliko ovaj cinizam sa njihovom neimaštinom koju neki forumaši pokazuju, a o vjerovanju sumnjivim izvorima informacija da ne govorimo.
dobro, ali sad se postavlja drugo pitanje...

koliko je neduznih civila ok ubiti radi viseg cilja? u njemackoj je izgunulo preko 600.000 za vrijeme bombardovanja od 43 do 45... u japanu neam pojma, ali garant tu nedje ako ne i vise... da li je njihovim potomcima sad bolje? jebes ga jeste...

sta ako sutra konj rokne seul sa par kilotona? koliko ce onda bezze poginuti civila u SK da bi dosli pameti i skinuli gamad s vlasti? vjerovatno vise nego japanaca i svaba zajedno... ni krivi ni duzni, ali ako do toga dodje, zrtve ce se brojati milionima... i za koju deceniju ce svi slaviti "oslobodjenje"...

sto je najgore, vjerovatno ce im tad biti bolje... barem ovim koji prezive...

i onda slijedi druga moralna dilema... koliko bi sjevernjaka krepalo od gladi i neimastine u narednih par decenija ako ne bude rata? isto? manje? vise?

to je jebada... koliko bi sad ljudi bilo zivo da staljin i mao nisu bili na vlasti... plus njihova djeca, unucad...
Post Reply