IRAN

sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#32101 Re: IRAN

Post by sumirprimus »


Uglavnom ovo su duge cijevi na ulici
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#32102 Re: IRAN

Post by djugum »

sumirprimus wrote: 27/09/2022 20:18
Uglavnom ovo su duge cijevi na ulici
^^ Ko ratno stanje :shock:
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#32103 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

djugum wrote: 27/09/2022 19:03
mirsek wrote: 27/09/2022 18:53 Iran je islamska republika u nazivu. To vecina podrzava.
Ta tvoja ideja je dobra samo utopijska cak i u modernim zapadnim drustvima.
Zasto u Svici onda ne daju munare, koga one ugrozavaju ? Zasto u Francuskoj ne daju burkini na plazi, koga on ugrozava ?
Zamisli da su se muslimani u Svici buneci se sto im ne daju napraviti munaru, napravili je na svoju ruku, i onda poceli da se opiru i tuku sa policijom kad bi dosli da ih uhapse a onda jos poceli demonstracije i paljevine po svajcarskim gradovima jer je neko od njih umro ili poginuo zbog otpora i tuce sa policijom. Kako bi gledao na to u takvom scenariju ?
Pa dobro, ti sad prosiri temu na vjerske objekte...niti u iranu ima crkvenih zvona, niti u svicarskoj ima ezana. To se mislim zadugo nece promjeniti.
Ali da se vratim jos jednom na marame i ove burkinije. Mislim da su licne slobode na zapadu na daaaleko vecem nivou u poredjenju sa iranom. Ili tvojim rijecima, zapad je blizi toj utopiji, mislim da tu nema dileme. Da se razumijemo, nije im drago vidjeti muslimana... ali daleko od toga da ce te neko poceti tuci na ulici zbog oblacenja ili izgleda...ili kao u iranu sto ne nosis maramu :shock:
Ah, te predrasude.

U Iranu itekako ima crkava. 37 crkava, samo u Teheranu ih je toliko.
Ima i sinagoga. Tačnije 29 sinagoga, isto samo u Teheranu.
Imaju Jevrejske zastupnike u parlamentu. Da, i parlament imaju ...

Da ne nabrajam

https://hr.tr2tr.wiki/wiki/List_of_reli ... x_churches
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#32104 Re: IRAN

Post by Point. »

Samo udri po mulanskoj nazadnoj bagri.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#32105 Re: IRAN

Post by djugum »

A_A_AKCIJA wrote: 27/09/2022 22:49
djugum wrote: 27/09/2022 19:03

Pa dobro, ti sad prosiri temu na vjerske objekte...niti u iranu ima crkvenih zvona, niti u svicarskoj ima ezana. To se mislim zadugo nece promjeniti.
Ali da se vratim jos jednom na marame i ove burkinije. Mislim da su licne slobode na zapadu na daaaleko vecem nivou u poredjenju sa iranom. Ili tvojim rijecima, zapad je blizi toj utopiji, mislim da tu nema dileme. Da se razumijemo, nije im drago vidjeti muslimana... ali daleko od toga da ce te neko poceti tuci na ulici zbog oblacenja ili izgleda...ili kao u iranu sto ne nosis maramu :shock:
Ah, te predrasude.

U Iranu itekako ima crkava. 37 crkava, samo u Teheranu ih je toliko.
Ima i sinagoga. Tačnije 29 sinagoga, isto samo u Teheranu.
Imaju Jevrejske zastupnike u parlamentu. Da, i parlament imaju ...

Da ne nabrajam

https://hr.tr2tr.wiki/wiki/List_of_reli ... x_churches
Cuj prerasude...mislim ima i u njemackoj dzamija, sta je poenta tvog posta? Ja sam se osvrnuo na ezane i na crkvena zvona...tj pozive na moltivu.
Jel u teheranu zvone crkvena zvona?
Ali najzesce cuj imaju i parlament :D nek si ih pohvalio i odbranio od mojih prerausda...jel zivis tamo?
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#32106 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

djugum wrote: 27/09/2022 23:00
A_A_AKCIJA wrote: 27/09/2022 22:49

Ah, te predrasude.

U Iranu itekako ima crkava. 37 crkava, samo u Teheranu ih je toliko.
Ima i sinagoga. Tačnije 29 sinagoga, isto samo u Teheranu.
Imaju Jevrejske zastupnike u parlamentu. Da, i parlament imaju ...

Da ne nabrajam

https://hr.tr2tr.wiki/wiki/List_of_reli ... x_churches
Cuj prerasude...mislim ima i u njemackoj dzamija, sta je poenta tvog posta? Ja sam se osvrnuo na munare i na crkvena zvona...tj pozive na moltivu.
Jel u teheranu zvone crkvena zvona?
Ali najzesce cuj imaju i parlament :D nek si ih pohvalio i odbranio od mojih prerausda...jel zivis tamo?
Poenta posta je da ljudi često pričaju o stvarima o kojima nemaju pojma. I to vrlo ostrašćeno, a bez ikakvih argumenata. A problem je što ti stavovi kada postanu mainstream, ljudima koji žive u tim državama, mogu praviti problem.

Eto, ti prvi nisi imao pojma, niti si kada sam ti stavio link , otišao da vidiš da za svaku crkvu imaš sliku i da svaka ima zvonik sa zvonom.

Bio sam u Iranu i daleko je od pakla na zemlji. Jesu totalitarna država po mnogo čemu, ali policija ne hoda po gradu i ne ubija nepokrivene žene. Ja lično sam bio na poslovnim sastancima sa ženama, kojima je jedno sto puta palo to čime pokriva glavu, a najviše liči na malo širi šal. I nisu zaglavile u muriji.

Za moj ukus, Iran bi trebao biti liberalniji. Ali ko sam ja? Tamo žive ljudi koji biraju vlast, koji podržavaju ili ne to što se dešava. Ono što sam siguran je da im se ne treba ništa nametati dok sami ne odluče drugo. Naravno, ovo podrazumijeva da u Iranu nema nekih teških kršenja ljudskih prava poput rata protiv određenih skupina ljudi, koji bi zahtijevao neku vrstu pritiska.

Njihova država, neka je sebi uređuju kako hoće.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#32107 Re: IRAN

Post by djugum »

A_A_AKCIJA wrote: 27/09/2022 23:15
djugum wrote: 27/09/2022 23:00

Cuj prerasude...mislim ima i u njemackoj dzamija, sta je poenta tvog posta? Ja sam se osvrnuo na munare i na crkvena zvona...tj pozive na moltivu.
Jel u teheranu zvone crkvena zvona?
Ali najzesce cuj imaju i parlament :D nek si ih pohvalio i odbranio od mojih prerausda...jel zivis tamo?
Poenta posta je da ljudi često pričaju o stvarima o kojima nemaju pojma. I to vrlo ostrašćeno, a bez ikakvih argumenata. A problem je što ti stavovi kada postanu mainstream, ljudima koji žive u tim državama, mogu praviti problem.

Eto, ti prvi nisi imao pojma, niti si kada sam ti stavio link , otišao da vidiš da za svaku crkvu imaš sliku i da svaka ima zvonik sa zvonom.

Bio sam u Iranu i daleko je od pakla na zemlji. Jesu totalitarna država po mnogo čemu, ali policija ne hoda po gradu i ne ubija nepokrivene žene. Ja lično sam bio na poslovnim sastancima sa ženama, kojima je jedno sto puta palo to čime pokriva glavu, a najviše liči na malo širi šal. I nisu zaglavile u muriji.

Za moj ukus, Iran bi trebao biti liberalniji. Ali ko sam ja? Tamo žive ljudi koji biraju vlast, koji podržavaju ili ne to što se dešava. Ono što sam siguran je da im se ne treba ništa nametati dok sami ne odluče drugo. Naravno, ovo podrazumijeva da u Iranu nema nekih teških kršenja ljudskih prava poput rata protiv određenih skupina ljudi, koji bi zahtijevao neku vrstu pritiska.

Njihova država, neka je sebi uređuju kako hoće.
Care prvo si ti pogresno protumacio moj post, uopste nisam govorio o tome da iran nema crkve... To sto imaju zvona ne znaci nista, i dzamije u njemackoj imaju munare pa kakve im koristi.

Evo ti takodjer link sa wikija posto ih izgleda gotivis.

https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_von ... eutschland

A evo da i pokusam pojasniti poentu moje replike mirseku...a to je da bez obzira na sve zapad je ipak slobodnije drustvo i to daleko. A ti meni pises da oni imaju parlament, mislim nidje veze bez uvrede. Ne znam u koju kutiju si me svrstao, mislim mogu predpostaviti, ali to je sve u tvojoj glavi drug...mislim da nema potrebe da ovo dalje produbljujemo.
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#32108 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

Nisam ja tebe nigdje svrstao.

Samo sam ti objasnio neke od tvojih zabluda. Ništa loše u tome.

Činjenica je da u Teheranu postoje crkve i sinagoge, a da u istom periodu u Švicarskoj na referendumu zabrane izgradnju munara.

Ne postoje apsolutno slobodna društva. Ponavljam, za moj ukus, Iran bi trebao biti liberalniji.

Isto, za moj ukus, Švicarska bi trebala biti liberalnija, kada su munare u pitanju. Francuska bi trebala biti manje islamofobična.
Što opet ne znači da ih treba bombardirati ili držati pod sankcijama preko 40 godina. U tome je fol.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#32109 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Ako smijem, ovaaaj, ne drze ih pod sankcijama radi toga.

Te fraze kao “nije da podrzavam, ali njihova drzava, njihovo uredjenje”, te “ko sam ja da im odredjujem” su toliko isprazne…. :roll: …. toliko supalj argument da nije vise potrebno ni kontrirati. :roll:

A ovo o crkvama i sinagogama je potpuno nebitno u ovoj prici. Jasno da takve ikebane odgovaraju rezimu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#32110 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

A_A_AKCIJA wrote: 27/09/2022 23:15 Bio sam u Iranu i daleko je od pakla na zemlji. Jesu totalitarna država po mnogo čemu, ali policija ne hoda po gradu i ne ubija nepokrivene žene. Ja lično sam bio na poslovnim sastancima sa ženama, kojima je jedno sto puta palo to čime pokriva glavu, a najviše liči na malo širi šal. I nisu zaglavile u muriji..
Koliko shvatih nova administracija je mnogo vise hardlinerska po pitanju ovakvih stvari.

Po svemu sudeci policija ipak hoda po gradu i hapsi zene, jer tako je ova cura zavrsila privedena. To uopste niko ne spori.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#32111 Re: IRAN

Post by moonca »

I to je Christiane Amanpour objasnila da, vlasti mijenjaju pravila. nekada je dozovoljeno da se kosa vidi iznad chela... kako je i ova djevojka imala. nekada da moraju prekriti i chelo..do ochiju..... .
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32112 Re: IRAN

Post by Bloo »

A_A_AKCIJA wrote: 27/09/2022 22:49 Imaju Jevrejske zastupnike u parlamentu. Da, i parlament imaju ...
Ima i Srbija. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32113 Re: IRAN

Post by Bloo »

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/sk ... iranu-5396
Skidanje ketmana: Pozadina ženske pobune u Iranu
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#32114 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

jeza u ledja wrote: 28/09/2022 04:32
A_A_AKCIJA wrote: 27/09/2022 23:15 Bio sam u Iranu i daleko je od pakla na zemlji. Jesu totalitarna država po mnogo čemu, ali policija ne hoda po gradu i ne ubija nepokrivene žene. Ja lično sam bio na poslovnim sastancima sa ženama, kojima je jedno sto puta palo to čime pokriva glavu, a najviše liči na malo širi šal. I nisu zaglavile u muriji..
Koliko shvatih nova administracija je mnogo vise hardlinerska po pitanju ovakvih stvari.

Po svemu sudeci policija ipak hoda po gradu i hapsi zene, jer tako je ova cura zavrsila privedena. To uopste niko ne spori.
Ne mogu se zakleti da nije tako, ipak sam bio 2018. Iskreno, ne vjerujem, jer je pokrivanje tada bilo vrlo liberalno. 90% žena je bilo pokriveno kao na slici. I to čime su pokrivene, im stalno pada na ramena, a one kofol vraćaju.

https://pin.it/6okIHZT

Govorim o mlađim ženama. Pokrivanje kao kod nas je prisutno u tom malom postotku.

E sada, sve je moguće, ponavljam. Ti najbolje znaš da nova administracija dođe, pa progura zabranu abortusa, strpa djecu migrante u kaveze...
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#32115 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

Bloo wrote: 28/09/2022 08:04
A_A_AKCIJA wrote: 27/09/2022 22:49 Imaju Jevrejske zastupnike u parlamentu. Da, i parlament imaju ...
Ima i Srbija. :D
:D
Khm, Srbija je to "pitanje" sa ponosom prva riješila još 41.

Dok je Beograd rušio i srušio 199 od svojih 200 džamija, Teheran je izgradio 37 crkava i 29 sinagoga.

U istom periodu, jer je Teheran mlad grad, u poređenju sa ostatkom Irana.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32116 Re: IRAN

Post by Bloo »

A_A_AKCIJA wrote: 28/09/2022 09:42
Bloo wrote: 28/09/2022 08:04

Ima i Srbija. :D
:D
Khm, Srbija je to "pitanje" sa ponosom prva riješila još 41.

Dok je Beograd rušio i srušio 199 od svojih 200 džamija, Teheran je izgradio 37 crkava i 29 sinagoga.

U istom periodu, jer je Teheran mlad grad, u poređenju sa ostatkom Irana.
Pitanje parlamenta?
Ah, ti o vjerskim objektima. :D
Ja o argumentu parlamenta koji si koristio. Iran ima parlament...ima i Srbija. :D Da ponovim, ako ti nije jasno.

Nek se grade džamije i crkve, biće narodu bolje i u Srbiji i u Iranu. Političko pravoslavlje i politički islam su put ka boljem sutra, alrafiq, comrade, druže!
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#32117 Re: IRAN

Post by djugum »

Bloo wrote: 28/09/2022 10:30
A_A_AKCIJA wrote: 28/09/2022 09:42

:D
Khm, Srbija je to "pitanje" sa ponosom prva riješila još 41.

Dok je Beograd rušio i srušio 199 od svojih 200 džamija, Teheran je izgradio 37 crkava i 29 sinagoga.

U istom periodu, jer je Teheran mlad grad, u poređenju sa ostatkom Irana.
Pitanje parlamenta?
Ah, ti o vjerskim objektima. :D
Ja o argumentu parlamenta koji si koristio. Iran ima parlament...ima i Srbija. :D Da ponovim, ako ti nije jasno.

Nek se grade džamije i crkve, biće narodu bolje i u Srbiji i u Iranu. Političko pravoslavlje i politički islam su put ka boljem sutra, alrafiq, comrade, druže!
Lik uopste ne cita sta mu se pise. Samo se ponavlja...mislim onda najbolje nek prica sam sa sobom.
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#32118 Re: IRAN

Post by laserShow »

laserShow wrote: 27/09/2022 09:33 Iran je teroristicka zemlja koja podrava agresora. Je li to laz?
:thumbup: :bih:
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#32119 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

Bloo wrote: 28/09/2022 10:30
A_A_AKCIJA wrote: 28/09/2022 09:42

:D
Khm, Srbija je to "pitanje" sa ponosom prva riješila još 41.

Dok je Beograd rušio i srušio 199 od svojih 200 džamija, Teheran je izgradio 37 crkava i 29 sinagoga.

U istom periodu, jer je Teheran mlad grad, u poređenju sa ostatkom Irana.
Pitanje parlamenta?
Ah, ti o vjerskim objektima. :D
Ja o argumentu parlamenta koji si koristio. Iran ima parlament...ima i Srbija. :D Da ponovim, ako ti nije jasno.

Nek se grade džamije i crkve, biće narodu bolje i u Srbiji i u Iranu. Političko pravoslavlje i politički islam su put ka boljem sutra, alrafiq, comrade, druže!
Ne, ja o ljudima.

Ako nema Jevreja koji idu u sinagoge, nema ih ni za parlamenta.

Moraš imati zdravu populaciju manjine da bi im dopustio prava u parlamentu. U Srbiji toga nema. Čak su drugovi, komradi, od preostalih pet sinagoga, u Beogradu ostavili samo jednu, a od ostalih pravili restorane i diskoteke.

Dakle, padoše na Jevrejima, a nisam se ni dotakao Hrvata, Albanaca i Bošnjaka. Još 1912. drug, komrad, Lav Trocki u izvještaju iz balkanskog rata, opisa genocid nad muslimanima. Isto je uradila i komisija USA kongresa. Nije lijepo izjednačiti ih sa Iranom, jer jednostavno nije istina.

Gradnja i rušenje tuđih bogomolja je civilizacijski benchmark kojim mjerim mogućnost prihvatanja tuđeg, drugog.

Politički islam me ne zanima. Milion puta sam napisao da je za današnjeg čovjeka liberalna demokracija zapadnog tipa najbolje rješenje. O tome ne govorimo.

Govorimo o predrasudama koje tebi i ostalima ne dozvoljavaju da imate zdrav stav o nečemu, u ovom slučaju Iranu.

Država kao i svaka druga, ako govorimo o tome da stanovnici te države manje više podržavaju to u čemu žive. To što se ta država ne sviđa meni ili tebi ne znači ništa, jer se i ne pitamo. Pitaju se građani te države.

I zbog tog mišljenja se pravdaju sankcije i poziva na bombardiranje države.

Ako odluče za promjenu, sretno im. Samo neka ih ne bombarduju i da životima plaćaju zbog toga. To je sve.

I de, Allaha ti iboga, popravi mi onu sliku sa iranskim ženskinjem u prošlom postu, ja sam pokušao deset puta.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#32120 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

A_A_AKCIJA wrote: 28/09/2022 09:06
jeza u ledja wrote: 28/09/2022 04:32

Koliko shvatih nova administracija je mnogo vise hardlinerska po pitanju ovakvih stvari.

Po svemu sudeci policija ipak hoda po gradu i hapsi zene, jer tako je ova cura zavrsila privedena. To uopste niko ne spori.
Ne mogu se zakleti da nije tako, ipak sam bio 2018. Iskreno, ne vjerujem, jer je pokrivanje tada bilo vrlo liberalno. 90% žena je bilo pokriveno kao na slici. I to čime su pokrivene, im stalno pada na ramena, a one kofol vraćaju.

https://pin.it/6okIHZT

Govorim o mlađim ženama. Pokrivanje kao kod nas je prisutno u tom malom postotku.

E sada, sve je moguće, ponavljam. Ti najbolje znaš da nova administracija dođe, pa progura zabranu abortusa, strpa djecu migrante u kaveze...
Opet malo whatabaoutizma. Malo o Francuskoj, malo o Svici, malo o Americi. Sve na temi o Iranu. Valjda jedna opresija opravdava drugu, sta li?

Standardno pokrivanje praktikuje velika vecina zena. Nije Iran samo Teheran. No i to malo na po tjemena sto praktikuju mladje liberalnije zene je obavezno. U javnosti naravno.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#32121 Re: IRAN

Post by geralt »

Iranska "demokratija" je kao da na listicu imas izbor izmedju Asima, Fadila, Bakira i Halida Genjca, pa ti izaberi koji ti je najdrazi od njih.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#32122 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

A_A_AKCIJA wrote: 28/09/2022 12:09 Država kao i svaka druga, ako govorimo o tome da stanovnici te države manje više podržavaju to u čemu žive. To što se ta država ne sviđa meni ili tebi ne znači ništa, jer se i ne pitamo. Pitaju se građani te države.
Ne pitaju se gradjani drzave jer ne zive u demokratskom sistemu.
I zbog tog mišljenja se pravdaju sankcije i poziva na bombardiranje države.
Odnos Irana prema svojim gradjanima nije razlog sankcija. Ko poziva na bombardiranje drzave?
Ako odluče za promjenu, sretno im. Samo neka ih ne bombarduju i da životima plaćaju zbog toga. To je sve.
A promjenu ce napraviti kako? Novom revolucijom? Iz nekog razloga se ovdje postavljaju stvari kao da je sasvim normalno volji gradjana odlucivati revolucijama, kao da je to zagarantovan nacin da se postuje volja vecine.
User avatar
alijagoro
Posts: 3208
Joined: 06/03/2008 18:02

#32123 Re: IRAN

Post by alijagoro »

laserShow wrote: 27/09/2022 08:52
alijagoro wrote: 25/09/2022 15:36
Okrecu ljudi lovu,nije da ce ti dronovi preokrenuti tok rata i da ce gadzati civile sa istim.
Koji vrag pises? Koga gadjaju ako ne grad u kojem su civili?

Iran je teroristicka drzava koja podrzava agresiju na Ukrajinu.
Ljudi prodali par dronova i odmah dreka :mrgreen:
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#32124 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

jeza u ledja wrote: 28/09/2022 15:14
A_A_AKCIJA wrote: 28/09/2022 12:09 Država kao i svaka druga, ako govorimo o tome da stanovnici te države manje više podržavaju to u čemu žive. To što se ta država ne sviđa meni ili tebi ne znači ništa, jer se i ne pitamo. Pitaju se građani te države.
Ne pitaju se gradjani drzave jer ne zive u demokratskom sistemu.
I zbog tog mišljenja se pravdaju sankcije i poziva na bombardiranje države.
Odnos Irana prema svojim gradjanima nije razlog sankcija. Ko poziva na bombardiranje drzave?
Ako odluče za promjenu, sretno im. Samo neka ih ne bombarduju i da životima plaćaju zbog toga. To je sve.
A promjenu ce napraviti kako? Novom revolucijom? Iz nekog razloga se ovdje postavljaju stvari kao da je sasvim normalno volji gradjana odlucivati revolucijama, kao da je to zagarantovan nacin da se postuje volja vecine.
Možeš li bez googlanja navesti zašto je Iran pod tako brutalnim sankcijama?

Ne govorim o nuklearnom sporazumu, nego o onim koje su bile prije.

Ako sam kažem da Iranu fali liberalizacije, Jel misliš da će postati liberalni pod sankcijama ili ako pritisak popusti?

U revolucije me vjerujem apsolutno nikako. Vjerujem u postepenu promjenu društva na bolje, bez rušenja.

Bombardiranje je tražio John Bolton i boba mu je falilo da uspije. Zašto?
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#32125 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

geralt wrote: 28/09/2022 14:52 Iranska "demokratija" je kao da na listicu imas izbor izmedju Asima, Fadila, Bakira i Halida Genjca, pa ti izaberi koji ti je najdrazi od njih.
Dalo bi se diskutirati.

Poenta je šta je alternativa? Građanski rat kao u Libiji?

Sisi kao u Egiptu?

Državni udar kao u Turskoj?

Ili soft power promjena bez krvi na ulici.

Nevjerojatno kako se žmiri na istoriju država, na imperijalističke traume poslije koji se od tih država očekuje da samo otresu prašinu i budu kul.
Post Reply