IRAN

Post Reply
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#20101 Re: IRAN

Post by vivaldi »

Lakat Jebić wrote:Neki analitičar na CNNu reče da se spekuliše i o ćelijama hezbollaha na američkom tlu. Al poenta je bas to, niko ne zna, ustvari ne da ne zna, nego niko nema procjenu o mogućim razmjerama posljedica.
ma ameri su meta svima, ali poslije 11 septmenra i isila, mislim da je tamo haman cijela nacija pod unutrasnjom prismotrom. ipak vjerujem da je veci problem sto iran vrlo vjerovatno ima potencijal da u slucaju nuzde (a napad bi bio nuzda) u istom trenutku zapale cijeli region, a posljedice (osim sto bi cjene nafte explodirale) toga je nemoguce predvidjeti. koligo god da mrze irance ne znam cak ni da bi arapi bili sretni zbog toga. trziste nekretnina ce krahirati cim padne prva bomba, ko ce tada kupovati stanove po dubaiu...a druga stvar, ni maerikanci ne mogu irance izbirsat sa lice zemlje, vec ih samo vratiti 20-30 godina unazad pa ne mislim da bi se arapi preivse usrecili ratom
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20102 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote: Citiraj bilo sta, od bilo koga, ili jednostavno priznaj da namjerno lazes i izmisljas!

Jos jednom, po tvojoj logici, Homeini iz Pariza ubiVa rodjaka u Libiji. :-) S kim, ili cim? :roll: Kojom logikom?! :? ZASTO?!
Po treci put, nije moja logika. Zasto trazis od ljudi da postavljaju linkove za nesto o cemu bi sam trebao znati? Isto kao u vezi Kine. Onda se poslije prospes...

https://www.nytimes.com/2016/01/15/worl ... -sadr.html
https://eng.majalla.com/2018/02/article ... sa-al-sadr
https://www.realclearworld.com/articles ... 12551.html
https://www.ynetnews.com/articles/0,734 ... 77,00.html
https://www.opednews.com/articles/Who-O ... 3-812.html
https://www.thebaghdadpost.com/EN/Story ... erpetrator
https://eng-archive.aawsat.com/theaawsa ... told-story

To je samo jedna od teorija. Jedna je da ga je smaknuo Gadafi, itd. Samo sam te pitao sta mislis o toj teoriji.
Nisam ja nista izmislio, kao sto vidis. Zasto bih ja bas to izmisljao ili nesto slagao?
To je tvoj posao na ovoj temi. :wink:
Ti se ibretis kako bi neko nesto trebao znati, a to sto bi trebao znati je notorna glupost, u koju, sasvim sigurno, ne vjeruju ni oni koji su je pisali/prepisivali. I ja bih trebao nesto o tome znati, a ti, recimo, neki dan nemas pojma (ili se pravis?!) o prostoj cinjenici koju sam postavio, niti si je zelio izgooglati. Kakva logika :-)

Pazi, pa i djetetu bi bilo smijesno da mu neko nesto ovako postavi kao mogucnost. Dedo, koji nema ama bas nikakvu formalno-pravnu vlast, tacnije - koji je disident u jednom pariskom predgradju - utice na Gadafija (apsolutnog vladara Libije) da smakne njegovog rodjaka (koji mu, s pratnjom, dolazi u posjetu), jer mu, kao, smeta :-) :-) :-)

Toliko retardirana teorija, da je cak niko ni u wikipediu nije uvrstio (kao nekakvu teoriju) :
https://en.wikipedia.org/wiki/Musa_al-Sadr

Fakat sam posumnjao da si to, onako, ofrlje iz prsta isisao... Ali, uopce "povjerovati" u ovakvo nesto je vrhunac malicioznosti. :skoljka:
Last edited by salik79 on 22/06/2019 23:42, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20103 Re: IRAN

Post by salik79 »

Dino34 wrote:
salik79 wrote:Image

Ali, eto, Trump to nikada ne bi dozvolio. :oops:
Molim Allaha da ga nastani tamo gdje će nastaniti iblisa, faraona i njima slične. Koji otpad.
Amin.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20104 Re: IRAN

Post by salik79 »

Dino34 wrote:
salik79 wrote:TruNp je tito :D
“They're not going to have a nuclear weapon. We're not going to have Iran have a nuclear weapon,” Trump told reporters outside the White House on Saturday.

"When they agree to that, they're going to have a wealthy country. They're going to be so happy, and I'm going to be their best friend. I hope that happens,” he added.
I nastavlja:
“There was a plane with 38 people yesterday, did you see that? I think that's a big story. They had it in their sights and they didn't shoot it down. I think they were very wise not to do that. And we appreciate that they didn't do that. I think that was a very wise decision,”
Imam osjecaj da bi on volio da samo stavi svoj potpis umjesto Obame i nista vise. Da sam sebi digne ego kako je postigao nesto "golemo". Njemu kada bi Hamenei, ili barem Ruhani, pruzio ruku ovaj bi se spis'o od srece. Mislio je da ce to postici tek tako, a ovi ga stavili na ignore. Mislio je ispasti faca, a sada se sve vise ponizava, ne bi li postigao bilo kakav sporazum za vrijeme svog mandata.
Čovjek želi drugi mandat. Sve što radi, radi s tim ciljem.
Jerusalemom je kupio jevrejski lobi.
"mirotvorac" je zato što su amei siti ratova.
Al et, da ikako mogu, savjetovao bih irancima da malo popuste. Ono, tobože da su spremni da se u potpunosti odreknu atomske energije u zamjenu za otvoreno tržište.
Islamski je ne zatezati tj pristati na ponuđeni mir
Ma, jasno je meni:
Image

Samo sto Iranci nisu beskicmenjaci, niti neki "balavci" s kojima ce se poigravati ko kako hoce...Islamski je upravo ovo kako se oni trenutno ponasaju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20105 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

@Vivaldi sve bi skocilo. Cijena nafte, hrane itd., a ionako nas izgleda ceka skok cijena hrane jer izgleda je sjetva podbacila u Americi. Da se sad rat pokrene ovakav koji bi bio vecih razmjera nego sto se misli sve bi otislo u PM.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20106 Re: IRAN

Post by salik79 »

:shock:

Ljudi, kljucajte temu, gasite internet, motajte kablove - fajront! FOX news poceo ISTINU govoriti/promovirati - sto ce reci - nista od rata :bih:



Obavezno poslusati od pocetka do kraja, narocito KIKIBONBONA! Ja cu za njega izdvojiti samo ovaj dio (od 2:50):
IRAN IS NOT SYRIA, OR IRAQ, IT'S A BIG, RICH, SOPHISTICATED COUNTRY, WITH ANCIENT CULTURE AND COHESIVE POPULATION... "
Kiki, lik ponovi istu stvar kao i onaj hrvatski vojni analiticar. Da li je moguce da smo svi blesavi i neupuceni, a jedino ti upucen?! :oops: Slusaj dalje sta veli, a posebno za tvog miljenika Boltona i raju mu :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#20107 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote::shock:

Ljudi, kljucajte temu, gasite internet, motajte kablove - fajront! FOX news poceo ISTINU govoriti/promovirati - sto ce reci - nista od rata :bih:



Obavezno poslusati od pocetka do kraja, narocito KIKIBONBONA! Ja cu za njega izdvojiti samo ovaj dio (od 2:50):
IRAN IS NOT SYRIA, OR IRAQ, IT'S A BIG, RICH, SOPHISTICATED COUNTRY, WITH ANCIENT CULTURE AND COHESIVE POPULATION... "
Kiki, lik ponovi istu stvar kao i onaj hrvatski vojni analiticar. Da li je moguce da smo svi blesavi i neupuceni, a jedino ti upucen?! :oops: Slusaj dalje sta veli, a posebno za tvog miljenika Boltona i raju mu :D
Kakav kompleks trebas imati da ti idiot Tucker Carlsson (sa videa) treba potvrditi da si "sofisticirana nacija". Zalosno. :roll:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#20108 Re: IRAN

Post by vivaldi »

Challenger_ wrote:Ako isprepadana Evropa neće, ima ko hoće.
Rusija poručila kako će pomoći Iranu s izvozom nafte ukoliko Europska unija ne pokrene svoj mehanizam za plaćanje koji bi trebao zaobići Trumpove sankcije

Ruski zamjenik ministra vanjskih poslova, Sergej Riabkov, poručio je kako je Rusija spremna pomoći Iranu po pitanju izvoza nafte i bankarskog sektora ukoliko Europska unija ne pokrene najavljivana plaćanja.
:arrow: LINK
:arrow: LINK


U osnovi, prije pet dana je u Teheranu (delegacija od 250 ruskih poslovnih ljudi) ozvaničen program reeksporta iranske nafte preko ruskih kompanija kroz covert-projekat "nafta za hranu".
nekad davno, ima mozda i 10 godina sam negdje procitao, da prosjecno povecanje cijene barela na godisnjem nivou od jednog jedinog dolara u ruski budzet donosi dodatne 2 milijarde dolara. ne znam da li i danas to vazi ali sigurno nije puno drugacije. tako da nisam siguran da bi rusima pao mrak na oci u slucaju nekog sranja. naravno, logicno je da su neki nacionalni interesi iznad ekonomskih, ali nakon napada amerike (ako se desi) iran se moze samo jos vise vezat za rusiju tako da ne znam sta bi rusi mogli izgubit
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20109 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Problem su sankcije a dogovor o naftnom kliringu između Irana, Rusije (i Kine?), ne može pokriti potrebe iranskog društva. Dati neki egzistencijalni minimum, svakako, ali ne može pokriti cjelokupni obim štete koji se nanosi sankcijama.
Hendrix
Posts: 4111
Joined: 27/02/2004 00:00

#20110 Re: IRAN

Post by Hendrix »

Otkako je onaj ludak dosao na vlast skoro svaka vijest je da uvodi sankcije, prijeti tarifama, ukida ugovore, salje avione...USA fercera na bazi reketiranja, Sopranos uzivo.

Nadam se da arapske budale Saudi i Emirati nece biti dovoljno glupi da zapocnu ovaj belaj, prvo Emirati idu 30 godina nazad pa onda Iran. Jedna raketa na Dubai i to je to, nema turizma ni aviona vise.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20111 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote::shock:

Ljudi, kljucajte temu, gasite internet, motajte kablove - fajront! FOX news poceo ISTINU govoriti/promovirati - sto ce reci - nista od rata :bih:



Obavezno poslusati od pocetka do kraja, narocito KIKIBONBONA! Ja cu za njega izdvojiti samo ovaj dio (od 2:50):
IRAN IS NOT SYRIA, OR IRAQ, IT'S A BIG, RICH, SOPHISTICATED COUNTRY, WITH ANCIENT CULTURE AND COHESIVE POPULATION... "
Kiki, lik ponovi istu stvar kao i onaj hrvatski vojni analiticar. Da li je moguce da smo svi blesavi i neupuceni, a jedino ti upucen?! :oops: Slusaj dalje sta veli, a posebno za tvog miljenika Boltona i raju mu :D
Kakav kompleks trebas imati da ti idiot Tucker Carlsson (sa videa) treba potvrditi da si "sofisticirana nacija". Zalosno. :roll:
Nije bitan Tucker, prvi puta ga vidim, bitna je istina koju govori na FOXu. Hej, istom onom ratnohuskackom FOXu, koji je sve i svakoga lozio na intervencije.

Ali ti to, naravno, ne vidis, nego izvuces iz cijelog konteksta jednu rijec i, onako, s visoka, ubacis nekakav zajedljiv komentar.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#20112 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

vivaldi wrote:po meni je daleko veca vijest hrabrost, tj. rizik koji su iranci preuzeli kada su ispalili raketu nego obaranje drona. bez obzira na napetosti, nije ratno stanje, iranska vojska nije pod elektronskim napadom i ometanjima svih vrsta niti je pretrpila nekoliko talasa kratsrecih raketa na vitalnu inftarstkturu. manje-vise normalno sve funkcionise.

najbolja odbrana ovog drona prema pisanju medija, je velika visina na kojoj leti. ako je onaj iranski snimak obaranja vjerodostojan, nije proslo puno sekundi od trenutka ispaljenja do pogotka sto znaci da nije bio previse daleko, a pritom se radi o meti koja sporo leti i nema cime uzvratit. isti slucaj je i sa onim spijunskim "teretnim avionom" sa 35 ljudi kojeg iranci spominju.

u svemu ovome, mene ja najvise iznenadilo (ukoliko je ta vijest tacna) da su ameri expresno bili spremni za odgovor. logicno mi je da odavno postoje planovi za napad na iran, ali da u regionu vec imaju takvu silu i jos spremnu da tako brzo reaguje je poprilicno fascinantno. iran je krupan zalogaj, i nekako mi je logicno da ako se ameri odluce za napad da bi prvo navlacili pojacanja i veliku silu u region, a zato bi im trebalo minimum nekoliko sedmica ili par mjeseci
Tanka je nit izmedju hrabrosti i gluposti. Obaranje drona je definitivno bila glupost. Potez koji nece uplasiti ili pokolebati Ameriku u planovima koje imaju, mogu jedino uzvratiti zesce nego su prije incidenta planirali.

Amerika vec ima silnu vojsku u regionu, ako se ne varam, preko 50 000 vojnika. Tu je gomila tehnike, avijacija, mornarica, nosac aviona itd. Uz to, pored Amerikanaca tu su lojalne snage koje Amerikanci podrzavaju.

U Siriji su americke snage, oko 2 000 specijalaca, zajedno sa Kurdima. Siitske milicije bi morale preci preko Kurda da dodju do Amerikanaca. Sve da to mogu uraditi, Amerikanci se mogu lako evakuisati u Tursku.

Isto je u Iraku. Amerikanci su i tamo dosta sigurni. A ako bi prijetila opasnost, lako se mogu evakuirati u Saudiju.

Uz to, Damask i Bagdad niposto ne bi dozvolili napad na Ameriku sa njihovog teritorija jer bi to bila objava rata. Amerikanci i Izraelci ubise po Asadu, Hezbolahu i siitskim milicijama a oni jednim metkom nisu uzvratili.

...

Poenta je u tome da Amerika ne zeli rat. Zele iranski rezim dovesti za pregovaracki stol teskim sankcijama. Rat ce se desiti samo ako Iran bude prekomjerno bezobrazan i ne ostavi Americi drugu opciju. I situacija je krajnje opasna, iranska ekonomija propada, poceli su prijetiti Evropi da ce nastaviti sa nuklearnim programom. Dakle, postaju prilicno neuracunljivi i nepredvidivi...

Ne treba sumnjati da je americka vojska itekako spremna. Mozda ne za invaziju, ali sigurno jeste za bombardovanje i odbranu.

Maksimum Irana i siitskih milicija je raketiranje americkih baza. Da izvrse pjesadijski napad, vjerujem da nema nikakve sanse.

...

A ako bi doslo do rata, tu naravno moze svasta biti i stvari postaju nepredvidive. Sam Iran je laksa meta nego se misli, ali ne treba iskljuciti iz racunice Rusiju i Kinu. Na kraju, ako bi doslo do rata, bio bi ogranicen na jugo-zapadni dio Irana...

...

Realno, najbolja opcija je da Iran prihvati sankcije kao novu realnost i ne provocira sukob. To je najmanje zlo za Iran u ovom trenutku.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#20113 Re: IRAN

Post by muhafuca »

salik79 wrote::shock:

Ljudi, kljucajte temu, gasite internet, motajte kablove - fajront! FOX news poceo ISTINU govoriti/promovirati - sto ce reci - nista od rata :bih:



Obavezno poslusati od pocetka do kraja, narocito KIKIBONBONA! Ja cu za njega izdvojiti samo ovaj dio (od 2:50):
IRAN IS NOT SYRIA, OR IRAQ, IT'S A BIG, RICH, SOPHISTICATED COUNTRY, WITH ANCIENT CULTURE AND COHESIVE POPULATION... "
Kiki, lik ponovi istu stvar kao i onaj hrvatski vojni analiticar. Da li je moguce da smo svi blesavi i neupuceni, a jedino ti upucen?! :oops: Slusaj dalje sta veli, a posebno za tvog miljenika Boltona i raju mu :D
Tucker nije klasicni FOX News vec odavno - al pitanje je vremena kad ce nogu dobiti jer najmanje reklama dobija od oglasivaca.

Jel malo iskocis iz skripte - zavrnu ti pipu - pitanje je do kada ce ga FOX drzati pod pritiskom ratnog lobija.

Oni sa jutarnjeg programa (fox and friends) nisu na bjelom kaucu kao obicno vec za stolom sa crvenom (ratnom) pozadinom

i loze Trumpa vec par dana da zapocne rat sa Iranom (to je navodno emisija koju Trump najvise gleda)
Fox & Friends’ Calls Donald Trump ‘Weak,’ Tries to Goad Him Into War With Iran

Code: Select all

https://www.thedailybeast.com/fox-and-friends-calls-donald-trump-weak-tries-to-goad-him-into-war-with-iran?via=twitter_page
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20114 Re: IRAN

Post by salik79 »

muhafuca wrote:
salik79 wrote::shock:

Ljudi, kljucajte temu, gasite internet, motajte kablove - fajront! FOX news poceo ISTINU govoriti/promovirati - sto ce reci - nista od rata :bih:



Obavezno poslusati od pocetka do kraja, narocito KIKIBONBONA! Ja cu za njega izdvojiti samo ovaj dio (od 2:50):
IRAN IS NOT SYRIA, OR IRAQ, IT'S A BIG, RICH, SOPHISTICATED COUNTRY, WITH ANCIENT CULTURE AND COHESIVE POPULATION... "
Kiki, lik ponovi istu stvar kao i onaj hrvatski vojni analiticar. Da li je moguce da smo svi blesavi i neupuceni, a jedino ti upucen?! :oops: Slusaj dalje sta veli, a posebno za tvog miljenika Boltona i raju mu :D
Tucker nije klasicni FOX News vec odavno - al pitanje je vremena kad ce nogu dobiti jer najmanje reklama dobija od oglasivaca.

Jel malo iskocis iz skripte - zavrnu ti pipu - pitanje je do kada ce ga FOX drzati pod pritiskom ratnog lobija.

Oni sa jutarnjeg programa (fox and friends) nisu na bjelom kaucu kao obicno vec za stolom sa crvenom (ratnom) pozadinom

i loze Trumpa vec par dana da zapocne rat sa Iranom (to je navodno emisija koju Trump najvise gleda)
Fox & Friends’ Calls Donald Trump ‘Weak,’ Tries to Goad Him Into War With Iran

Code: Select all

https://www.thedailybeast.com/fox-and-friends-calls-donald-trump-weak-tries-to-goad-him-into-war-with-iran?via=twitter_page
Zato i jesam bio :shock: kada naidjoh na ovo... Ali, vidim da na youtubeu, od jucer, vec ima 608 304 pregleda, sto, svakako, nije mali broj. Fakat, da mi je neko pricao da neko na FOXu ovako govori ne bih mu vjerovao. :-D

Ali, vidim, da ga jez vec deklarise kao "idiota"....Bezbeli su mu drazi ti s jutarnjeg programa.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20115 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

vivaldi wrote:nekad davno, ima mozda i 10 godina sam negdje procitao, da prosjecno povecanje cijene barela na godisnjem nivou od jednog jedinog dolara u ruski budzet donosi dodatne 2 milijarde dolara. ne znam da li i danas to vazi ali sigurno nije puno drugacije. tako da nisam siguran da bi rusima pao mrak na oci u slucaju nekog sranja. naravno, logicno je da su neki nacionalni interesi iznad ekonomskih, ali nakon napada amerike (ako se desi) iran se moze samo jos vise vezat za rusiju tako da ne znam sta bi rusi mogli izgubit
Neće im pasti mrak, naravno. Ali, Iran je za njih i Kinu kudikamo bitniji od kratkoročne interešdžijsko-pumpadžijske cifre.

Image

Uostalom, zbog Irana su se nekoliko dana Si i Putin družili u Dušanbeu. Sa njima su, daleko od kamera bili i Iranci, koji su, legenda kaže, donijeli vrlo dobre vijesti u Teheran.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#20116 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
Ti se ibretis kako bi neko nesto trebao znati, a to sto bi trebao znati je notorna glupost, u koju, sasvim sigurno ne vjeruju ni oni kojo su je pisali/prepisivali. I ja bih trebao nesto o tome znati, a ti, recimo, neki dan nemas pojma (ili se pravis?!) o prostoj cinjenici koju sam postavio, niti si je zelio izgooglati. Kakva logika :-)

Pazi, pa i djetetu bi bilo smijesno da mu neko nesto ovako postavi kao mogucnost. Dedo, koji nema ama bas nikakvu formalno-pravnu vlast, tacnije - koji je disident u jednom pariskom predgradju, utice na Gadafija (apsolutnog vladara Libije) da smakne njegovog rodjaka, jer mu, kao, smeta :-) :-) :-)

Toliko retardirana teorija, da je cak niko ni u wikipediu nije uvrstio (kao nekakvu teoriju) :
https://en.wikipedia.org/wiki/Musa_al-Sadr

Fakat sam posumnjao da si to, onako, ofrlje iz prsta isisao... Ali, uopce "povjerovati" u ovakvo nesto je vrhunac malicioznosti. :skoljka:
Nisam rekao da sam "povjerovao" vec da je ovo jedna od teorija, za koju me uopste ne bi cudilo da je tacna. Zasto - jer smatram Homeinija i klapu oko njega mnogo malicioznijom (da upotrebim tvoj pridjev) nego sto je smatras ti. U stvari bolji opis bi bio "makijavelistickija".
Naravno da je imao uticaj, iz Pariza, pa nije islamska revolucija tek tako u par mjeseci pocela i zavrsena. To je samo kulminacija teznji u Iranu koje su se odvijale godinama. Ukratko, Al-Sadr je bio alternativa Homeiniju, imao je kontakte sa Pahlavijem, a ovaj mislio da ce tako valjda zadrzati vlast ili napraviti kompromise sa islamistima. Homeini je imao drukcije ambicije.

Kazem opet, ne da sam "povjerovao", jer boga pitaj sta se desilo, vec sam posumnjao. I koliko shvatam, medju sijama u Libanu decenijama kruze razne teorije o tome kako je ovaj nestao. Drago mi je da sam ti ovo spomenuo jer ocigledno ti za ovo nisi cuo. Ti mescini nisi ni cuo za njega do sada, a sumnjam da si znao dugo i za Amal i njegovu vaznost, da ne govorimo o historiji rata u Libanu, odnose raznih grupa, uticaju Sirije, Irana, itd. Ti samo znas ono sto ti je plasirano od strane rezima u IR Iran.

Isto vazi i za historiju postrevolucionarnog Irana i sistematsku eliminaciju opozicije Homeinijevoj ekipi, iako se radilo o organizacijama koje su isto tako bile protivnici saha. Al naravno to nije dio narativa kojeg si ti cuo i kojeg plasiras ovdje, propagande u maniru i na nivou Vesele sveske.

Inace, savjetujem ti da ne reagujes na pisanja forumasa s toliko samouvjerenim reakcijama bez da si imalo upucen u ono o cemu se govori. Neki dan si trazio od forumasa da ti dokaze da je kineska historija puna krvavih ratova. :-)
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#20117 Re: IRAN

Post by vivaldi »

Kikibombona wrote:Siitske milicije bi morale preci preko Kurda da dodju do Amerikanaca.
ma nisam mislio nuzno da bi napadali amere, vec opsti gerilski rat. cucni u mraku kraj puta i zapucaj na prvo auto koje naidje. autobomde, samobulicaki napadi, nasumicno granatiranje u pravcu arapa, amera, stranih firmi, brodova, aviona, kamiona, rafinerija....po svim osim po svojima. proizvest stanje opste nesigurnosti na ogormnoj geografskoj povrsini
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20118 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

Ja kazem 200 miliona Shija, od toga nek ih se samo 2 miliona prihvati oruzja ko ce ih zaustaviti. Sta ako ih se prihvati 10 ili 20 miliona. Tuklo bi se po citavoj regiji i sire cak. Sta 50.000 Americkih vojnika moze naspram recimo eto minimalno 2 miliona Shija vojnika.

Sve bi otislo sto se tice cijena u PM itd. Izbjeglice bi navalile svuda u regiji pa iz regije u Europu mozda itd.

Ovi Amerikanci misle da bi bio konvencionalni rat i da bi bilo opalit cemo Iranu par cvoka i gotovo. Kazu bio bi rat gotov za par sedmica. :roll:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#20119 Re: IRAN

Post by General War »

Challenger_ wrote:Ako isprepadana Evropa neće, ima ko hoće.
Rusija poručila kako će pomoći Iranu s izvozom nafte ukoliko Europska unija ne pokrene svoj mehanizam za plaćanje koji bi trebao zaobići Trumpove sankcije

Ruski zamjenik ministra vanjskih poslova, Sergej Riabkov, poručio je kako je Rusija spremna pomoći Iranu po pitanju izvoza nafte i bankarskog sektora ukoliko Europska unija ne pokrene najavljivana plaćanja.
:arrow: LINK
:arrow: LINK


U osnovi, prije pet dana je u Teheranu (delegacija od 250 ruskih poslovnih ljudi) ozvaničen program reeksporta iranske nafte preko ruskih kompanija kroz covert-projekat "nafta za hranu".
E onda je iran tek najebao :lol:
Najbolje da rusi uzmu rafinerije, tako ce najbolje pomoci iranu :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#20120 Re: IRAN

Post by vivaldi »

Challenger_ wrote:Uostalom, zbog Irana su se nekoliko dana Si i Putin družili u Dušanbeu
meni to malo lici na balkanska udruzenja "svajcarac", samo sto ih nije ostetio franak vec donaldov sankcionaski dolar :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#20121 Re: IRAN

Post by General War »

Hendrix wrote:Otkako je onaj ludak dosao na vlast skoro svaka vijest je da uvodi sankcije, prijeti tarifama, ukida ugovore, salje avione...USA fercera na bazi reketiranja, Sopranos uzivo.

Nadam se da arapske budale Saudi i Emirati nece biti dovoljno glupi da zapocnu ovaj belaj, prvo Emirati idu 30 godina nazad pa onda Iran. Jedna raketa na Dubai i to je to, nema turizma ni aviona vise.
...Nesto se ne sjecam da sopranosi nesto doniraju puno..kad daju pare niko nije gadljiv da ih uzme.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20122 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

vivaldi wrote:
Kikibombona wrote:Siitske milicije bi morale preci preko Kurda da dodju do Amerikanaca.
ma nisam mislio nuzno da bi napadali amere, vec opsti gerilski rat. cucni u mraku kraj puta i zapucaj na prvo auto koje naidje. autobomde, samobulicaki napadi, nasumicno granatiranje u pravcu arapa, amera, stranih firmi, brodova, aviona, kamiona, rafinerija....po svim osim po svojima. proizvest stanje opste nesigurnosti na ogormnoj geografskoj povrsini
Da se i to rjesiti. Koja gljiva u Te’eranu i cao
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20123 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Al sta kaze. Morali bi preci preko Kurda. Morali bi sko ih stignu :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20124 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote:
Ti se ibretis kako bi neko nesto trebao znati, a to sto bi trebao znati je notorna glupost, u koju, sasvim sigurno ne vjeruju ni oni kojo su je pisali/prepisivali. I ja bih trebao nesto o tome znati, a ti, recimo, neki dan nemas pojma (ili se pravis?!) o prostoj cinjenici koju sam postavio, niti si je zelio izgooglati. Kakva logika :-)

Pazi, pa i djetetu bi bilo smijesno da mu neko nesto ovako postavi kao mogucnost. Dedo, koji nema ama bas nikakvu formalno-pravnu vlast, tacnije - koji je disident u jednom pariskom predgradju, utice na Gadafija (apsolutnog vladara Libije) da smakne njegovog rodjaka, jer mu, kao, smeta :-) :-) :-)

Toliko retardirana teorija, da je cak niko ni u wikipediu nije uvrstio (kao nekakvu teoriju) :
https://en.wikipedia.org/wiki/Musa_al-Sadr

Fakat sam posumnjao da si to, onako, ofrlje iz prsta isisao... Ali, uopce "povjerovati" u ovakvo nesto je vrhunac malicioznosti. :skoljka:
Nisam rekao da sam "povjerovao" vec da je ovo jedna od teorija, za koju me uopste ne bi cudilo da je tacna. Zasto - jer smatram Homeinija i klapu oko njega mnogo malicioznijom (da upotrebim tvoj pridjev) nego sto je smatras ti. U stvari bolji opis bi bio "makijavelistickija".
Naravno da je imao uticaj, iz Pariza, pa nije islamska revolucija tek tako u par mjeseci pocela i zavrsena. To je samo kulminacija teznji u Iranu koje su se odvijale godinama. Ukratko, Al-Sadr je bio alternativa Homeiniju, imao je kontakte sa Pahlavijem, a ovaj mislio da ce tako valjda zadrzati vlast ili napraviti kompromise sa islamistima. Homeini je imao drukcije ambicije.

Kazem opet, ne da sam "povjerovao", jer boga pitaj sta se desilo, vec sam posumnjao. I koliko shvatam, medju sijama u Libanu decenijama kruze razne teorije o tome kako je ovaj nestao. Drago mi je da sam ti ovo spomenuo jer ocigledno ti za ovo nisi cuo. Ti mescini nisi ni cuo za njega do sada, a sumnjam da si znao dugo i za Amal i njegovu vaznost, da ne govorimo o historiji rata u Libanu, odnose raznih grupa, uticaju Sirije, Irana, itd. Ti samo znas ono sto ti je plasirano od strane rezima u IR Iran.

Isto vazi i za historiju postrevolucionarnog Irana i sistematsku eliminaciju opozicije Homeinijevoj ekipi, iako se radilo o organizacijama koje su isto tako bile protivnici saha. Al naravno to nije dio narativa kojeg si ti cuo i kojeg plasiras ovdje, propagande u maniru i na nivou Vesele sveske.

Inace, savjetujem ti da ne reagujes na pisanja forumasa s toliko samouvjerenim reakcijama bez da si imalo upucen u ono o cemu se govori. Neki dan si trazio od forumasa da ti dokaze da je kineska historija puna krvavih ratova. :-)
:lol: :lol: :lol:

Pa, kako te, bolan, nije stid?! Ti nemas pojma ni kako se zove, ja te pitam je li na njega mislis, navedem ime, prezime, lozu i onda "slavodobitno" dodjes i velis:"Ti mescini nisi ni cuo za njega do sada... ". Pa, bude li te imalo stid takve, nadobudne, nicim potkrijepljene, nadmenosti? :-) :-) :-)

S tobom raspravljati je kao i u zid glavom udarati. Nikakve svrhe.

Inace, toliko je ovo tvoja teorija logicna da je niko nije, ni pod razno, naveo u wikipediji. A navedene su raznorazne teorije. Toliko bolestan, da takvo sta u svojoj glavi iskontruira, moze biti samo krajnji ignorant. Sta ka'e, bio dobar s Pahlavijem :lol: :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#20125 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

vivaldi wrote:
Kikibombona wrote:Siitske milicije bi morale preci preko Kurda da dodju do Amerikanaca.
ma nisam mislio nuzno da bi napadali amere, vec opsti gerilski rat. cucni u mraku kraj puta i zapucaj na prvo auto koje naidje. autobomde, samobulicaki napadi, nasumicno granatiranje u pravcu arapa, amera, stranih firmi, brodova, aviona, kamiona, rafinerija....po svim osim po svojima. proizvest stanje opste nesigurnosti na ogormnoj geografskoj povrsini
E toga bi bilo...

Vjerovatno je to ono sto brine Amerikance u slucaju sukoba.
Post Reply