IRAN

Post Reply
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9026 Re: IRAN

Post by salik79 »

pirpa wrote:
salik79 wrote: Allah ga pomogao, ako je bio u El-Fatih jedinici - onda je u ratu (na jedan dan) bio gost u mojoj kuci :-D A cini mi se da je to on. :)
evo jedna starija slika brata kasima pa ti mozda bude lakse da se sjetis da li je on :D

Image

Image
Ipak cu morati pitati rodjaka, s kojim je dolazio, ako se sjeca imena...Zamisli fakat Kasim!? :mrgreen: :bih:
(Nazalost, taj dan nisam bio kuci, tako da ga znam samo iz price. A pricalo se cesto, jer su stvarno bili impresionirani tim insanom. U svakom pogledu.)
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#9027 Re: IRAN

Post by Opetja033 »

Mystery continues over Iran's missing ambassador

The Sept. 24 stampede in the Saudi Arabian city of Mina during the hajj pilgrimage has become another fault line in the Middle East’s most contentious rivalry. Iran, which suffered 464 deaths in the tragedy, had one of the highest death tolls. The Associated Press reports total fatalities of 2,177, a figure disputed by Saudi officials, who place the number at 769.

Most troublesome for Iran, 28 individuals are still unaccounted for, including Iran’s former ambassador to Lebanon, Ghazanfar Roknabadi.

Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif will raise the issue with both the United Nations and the International Red Cross, according to Hossein Amir-Abdollahian, deputy foreign minister for Arab and African affairs.

Abdollahian said Iranian hajj officials have inquired about Roknabadi’s status to Saudi officials and the Saudi charge d'affairs in Tehran has also been asked about the matter.

Roknabadi’s brother, Morteza, said in a Nov. 4 interview with IR Diplomacy that Zarif had written a letter to Saudi Foreign Minister Adel al-Jubeir inquiring about Ghazanfar Roknabadi’s status. Morteza Roknabadi said he did not know if a response has been given. The article said that, given Ghazanfar Roknabadi’s history, “Speculation about his abduction is not far from expectations.”

Roknabadi was the target of a 2013 bombing at Iran’s embassy in Lebanon and some Iranian media have accused Saudi Arabia of kidnapping the former ambassador to interrogate him about Iran’s activities in Lebanon, where Saudi Arabia and Iran compete for influence. The suspect in the 2013 bombing was a Saudi national belonging to al-Qaeda. A day after being taken to a military hospital in Lebanon, the suspect died, reportedly of kidney disease.

Morteza said that the last time any Iranian official had seen his brother alive was when Ghazanfar was put into an ambulance belonging to Saudi Arabia’s Health Ministry. According to an official who works with the Iranian hajj organization, rescue workers had tried to put another Iranian in the ambulance along with Roknabadi, but the driver would not permit it. Morteza Roknabadi said Saudi security and plainclothes officials had arrived at the scene immediately; some helped with the rescue effort while others surveyed the scene.

Saudi officials have not publicly addressed Ghazanfar Roknabadi's situation, but Saudi-funded Al Arabiya said that, according to Saudi sources, Roknabadi had entered the country under a false name.

Tensions over the stampede have become so high that when Iranian and Saudi officials are in the same room, arguments erupt. During a Nov. 3 meeting of Islamic culture ministers in Muscat, Oman, the Saudi and Iranian ministers exchanged accusations against one another. Iranian Culture Minister Ali Jannati has said the hajj pilgrimage should not be limited to Saudi management and has called for each country to manage its own hajj affairs. Saudi Culture Minister Adel al-Tarifi said Iran was turning a cultural issue into a political one.

Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei has urged Iranian officials to continue to raise the issue of the stampede and seek answers. He also claimed that, contrary to other reports, 7,000 people were killed in the stampede.


Read more: http://www.al-monitor.com/pulse/origina ... z3qhLerAc8
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9028 Re: IRAN

Post by salik79 »

Zlatko Dizdarević: Iran, iza zavjese predrasuda

11.11.2015 u 09:59
S puta po Iranu vratio sam se postiđen. Šta li sve nisam znao o toj zemlji a "pod nosom" mi je bila svih minulih godina hodanja Bliskim istokom. Nesvjesno prepariran, pomalo sam sumnjao u priče onih koji su tamo bili i sve znali. Krivo mi posebno što sam često objašnjavao drugima planetarnu istinu o propagandnom "pranju uma", a eto opralo i mene. Baš nekako frustrirajuće.

Piše: Zlatko Dizdarević za Radiosarajevo.ba

O režimu, društvenim odnosima, pritisku politike i naslagama istorije teško je generalno suditi nakon sedmodnevnog boravka. Ali, bez namjere da se ikome išta nameće kao konačni zaključak, prizori odande ostaju sukobljeni s predrasudama, neznanjem i pokupljenom tuđom, ciljanom i interesnom pričom o ovoj zemlji. Te sličice se na kraju slože u pojednostavljeni zaključak: mnogo je više neslobodnih ljudi među nama ovdje, u takozvanim slobodnim uređenjima, nego što je tamo, u neslobodnom sistemu po našim standardima - istinski intimno slobodnih ljudi.


Na Bliskom istoku staloženijih, u sebi pospremljenih i srdačnijih ljudi nisam vidio. Za nas je njihova pristojnost melem za dušu. Umjesto nervoze i narogušenosti, stalnog osjećanja da neko hoće da te zaskoči, prevari, izvaga manje a naplati više, da te svrstava i otpisuje – tamo uranjaš u prostor u kojem čak pomisliš da su strpljenje, spremnost da te saslušaju i sigurnost u obećano, namješteni za neku skrivenu kameru! U ovdašnjoj slavljeničkoj kakofoniji nametanja Daytona kao vrhunskog modela sreće, prestaneš vjerovati da postoji i takav, potpuno drugi svijet koji si čak pomalo i žalio.

Upoznao sam tamo, u Teheranu, Isfahanu, Qomu i Kashanu razne ljude po bazarima i kafeima, na fakultetima, u knjižarama i granapima, u prodavnicama ćilima, "svile i kadife", u TV redakciji, taksiju ili u – džamiji i crkvi. Iznenađenja na pretek. U Teheranu, gradu od desetak miliona stanovnika, četiri je miliona automobila. Govorili su pred polazak, "ako ima, snimi ženu kako vozi..." Pa eto, mnogo ih je više za volanom nego u nas. Sjevernom Teheranu bi pozavidjeli u najluksuznijim kvartovima u Evropi. Isfahan je jedan od najljepših gradova ne samo na Istoku. Nije bez vraga misao – Isfahan je pola svjetske ljepote! Drvoredi, fontane, čudesni mostovi, muzeji, bazari, luksuzni hoteli, travnjaci i cvijeće... Grandiozna povijest na svakom koraku. Armenska crkva St. Joseph s prizorima iz Starog i Novog zavjeta, fascinantno iscrtanim po zidovima i svodu, sve urađeno prije četiri stotine godina. Protjerani iz svoje zemlje Armenci su dom našli u Iranu. Ispred crkve je spomenik Archbishopu Kesaratsiu koji je tada donio u Teheran prvu štampariju na Bliskom istoku, jer je u Turskoj štampa bila "šejtanska stvar". Gradovi su besprijekorno čisti jer nikome nije na kraj pameti ni opušak da baci na ulicu. Sramota je, valjda tako zahtijeva gen civilizacije starije od tri hiljade godina.

Oni imaju za čime žaliti...
Sve ovo se može prihvatiti ili ne. Ali, ono što je teško negirati, jeste da vam tamo svoju posebnost niko ne nameće. Studenti na fakultetima postavljaju znatiželjno pitanja bez kompleksa. Polemisat će sa vama ako se ne slažu, ali će bez problema prihvatiti drugi, racionalni argumenat. A znaju mnogo. Zanimljiv je taj osjećaj koji im je donijela izoliranost od svijeta minulih godina, od revolucije 1979. kada je došao Homeini, a svrgnut šah Reza Pahlavi. Iransko društvo pomalo je pritisnuto nametnutim izolacionizmom. Ali, znatiželja je ogromna i dilema se niko ne stidi. Pa opet su svoji u svemu. Tamo ima izreka, "žena bez hidžaba je kao biser bez školjke..." Taj hidžab je, posebno kod djevojaka u gradovima, veoma živopisno obučenim, uglavnom tek moderna marama ležerno prebačena preko glave pa kosu često više otkriva nego što pokriva. Šminka je uobičajena i nenapadna. Utisak je da su mlade žene otvorenije, otresitije i komunikativnije od muškaraca.

Iranci znaju gdje pripadaju. Imali su strpljenja sačekati "kako bi se svijet presabrao u vezi s njima", što bi, u šali, kazao zanatlija na bazaru. Veli, "naše osjećanje za vrijeme nije isto kao kod onih što žure lomeći vrat i sebi i drugima. Za njih je decenija ogromna, za nas ništa..." Slično sam čuo i u Damasku.

Ovu priču o vremenu kao mentalnoj supstanci i cijelu naslućenu promjenu životne filozofije u Iranu nesvjesno je izrekao jedan vremešni taksista. Nakon bezuspješnih pokušaja da se brže probije kroz haotični saobraćaj, kao izvinjavajući se, rezignirano je na oskudnom engleskom definisao: "Tajm go!" (Time goes), Vrijeme prolazi... Sve je kroz to odisalo žalom što eto prolazi doba kada se sve dosezalo, a dolazi neko novo vrijeme u kojem se ništa više ne stiže.

Oni imaju za čime žaliti, ali ne moraju strahovati pred onim što im dolazi. Ma kolika cijena bila. U tome je, uz sve predrasude i neznanja koja nosimo u sebi, razlika među nama. Blago njima na budućnosti koju sami sebi dimenzioniraju. Drugi neka vide kako će s tim. http://www.radiosarajevo.ba/mobile/novost/206667
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9029 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

:thumbup:
Zanimljivo
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9030 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote::thumbup:
Zanimljivo
Ne znam jesi li gledao, naravno ima i boljih - ali s obzirom o kojoj produkcijskoj kuci je rijec :thumbup: - ovaj dokumentarac:

Don't Tell My Mother I'm In Iran
https://youtu.be/VOJikTd9JFQ

Za tebe najzanimljiviji dio pocinje pred kraj 33. minute. :mrgreen:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9031 Re: IRAN

Post by salik79 »

Iran: Predstavljen robot-čovjek

Image

SAHARTV- Robot-čovjek Sorena-3, prvi je i najnapredniji iranski robot-čovjek koji je predstavljen uz prisustvo zamjenika iranskog predsjednika za nauku i tehnologiju.

Internacionalna SAHARTV javlja da je ovaj robot koji je napravljen na Teherankom univerzitetu i jedan od 7 robota-ljudi vodećih u svijetu. Visok je 190 cm, a težak oko 98 kg. Među robotima ove vrste zauzima vodeće mjesto u svijetu. Ovaj robot može da gleda i čuje ukupno 200 perzijskih riječi. Također može da se kreće na neravnoj površini, na strmoj površini, stepenicama, može da se okreće, da ide nazad i sa strane, može da udari loptu , da uzme predmet i uruči ga željenoj osobi.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#9032 Re: IRAN

Post by zrakomlat »

Ququ ququ, kakva je ovo novotarija Saliče, pu, gluho bilo
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#9033 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

veliki lajk za irance
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9034 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Ako nije u pitanju samo limarija :D
Ne bi im bilo prvi put da malo "nakite"
K'o npr. sa onom maketom aviona :D
Imal dje kakav snimak na kojem se vidi ovaj Mr. Roboto?

PS: kako god, ne racunajuci Izrael, za ostatak blizeg, pa i daljeg komsiluka su Atlantida
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9035 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:Ako nije u pitanju samo limarija :D
Ne bi im bilo prvi put da malo "nakite"
K'o npr. sa onom maketom aviona :D
Imal dje kakav snimak na kojem se vidi ovaj Mr. Roboto?

PS: kako god, ne racunajuci Izrael, za ostatak blizeg, pa i daljeg komsiluka su Atlantida

Tvoje cijenjeno, strucno misljenje, molim:

https://youtu.be/vvOa22x7JQ8

?!

:D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9036 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Dobar :D
Odo raditi :thumbup: :run:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9037 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:Dobar :D
Odo raditi :thumbup: :run:
Sad' im/mi je lakse! :thumbup: :mrgreen:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#9038 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

sad će neko doći i reći da su obukli nekog iranca i da ovo i nije robot ustvari
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9039 Re: IRAN

Post by salik79 »

zrakomlat wrote:Ququ ququ, kakva je ovo novotarija Saliče, pu, gluho bilo
;-)

Ko medzusije, bidaaaaaaaaaaaaa im nikada nije bila strana! :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9040 Re: IRAN

Post by salik79 »

jao_situacije wrote:sad će neko doći i reći da su obukli nekog iranca i da ovo i nije robot ustvari

Jasta, pa cujes ga kako perzijski zbori!
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#9041 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

salik79 wrote:
jao_situacije wrote:sad će neko doći i reći da su obukli nekog iranca i da ovo i nije robot ustvari

Jasta, pa cujes ga kako perzijski zbori!
svi znaju da su oni lažovi i osovina zla i još nešto
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9042 Re: IRAN

Post by salik79 »

jao_situacije wrote:
salik79 wrote:
jao_situacije wrote:sad će neko doći i reći da su obukli nekog iranca i da ovo i nije robot ustvari

Jasta, pa cujes ga kako perzijski zbori!
svi znaju da su oni lažovi i osovina zla i još nešto
Prijetnja svjetskom miru!
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#9043 Re: IRAN

Post by BOGUS »

Salice,jel' istina da je u Iranu bio neki predsjednik(prosvjetni radnik po zanimanju) dva mandata na vlasti I da se poslije zavrsenog drugog mandata vratio nazad na posao?Navodno putuje autobusom na posao kao prije,nije htio nikakvih povlastica i tako to.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9044 Re: IRAN

Post by salik79 »

BOGUS wrote:Salice,jel' istina da je u Iranu bio neki predsjednik(prosvjetni radnik po zanimanju) dva mandata na vlasti I da se poslije zavrsenog drugog mandata vratio nazad na posao?Navodno putuje autobusom na posao kao prije,nije htio nikakvih povlastica i tako to.
Kazu da ima tri imena. Sumnjivo mi to...

A ja sam cuo da im se neki Lider Revolucije, kazu glavni Baja, lijeci(o) u najneopremljenijoj ("sirotinjskoj") bolnici u Teheranu...
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#9045 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

salik79 wrote:
jao_situacije wrote:
svi znaju da su oni lažovi i osovina zla i još nešto
Prijetnja svjetskom miru!
eh to
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#9046 Re: IRAN

Post by BOGUS »

salik79 wrote:
BOGUS wrote:Salice,jel' istina da je u Iranu bio neki predsjednik(prosvjetni radnik po zanimanju) dva mandata na vlasti I da se poslije zavrsenog drugog mandata vratio nazad na posao?Navodno putuje autobusom na posao kao prije,nije htio nikakvih povlastica i tako to.
Kazu da ima tri imena. Sumnjivo mi to...

A ja sam cuo da im se neki Lider Revolucije, kazu glavni Baja, lijeci(o) u najneopremljenijoj ("sirotinjskoj") bolnici u Teheranu...
Ozbiljno sam te pitao,vidim da si familijaran sa zivotom i zbivanjima na bliskom istoku.Meni jaran pricao,nesto smo dotakli temu korupcije u politici i on meni tako kaze za ovog covjeka.Ako mozes potvrditi njegovu pricu meni bi bilo pravo drago da ima i takvih insana.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9047 Re: IRAN

Post by salik79 »

BOGUS wrote:
salik79 wrote:
BOGUS wrote:Salice,jel' istina da je u Iranu bio neki predsjednik(prosvjetni radnik po zanimanju) dva mandata na vlasti I da se poslije zavrsenog drugog mandata vratio nazad na posao?Navodno putuje autobusom na posao kao prije,nije htio nikakvih povlastica i tako to.
Kazu da ima tri imena. Sumnjivo mi to...

A ja sam cuo da im se neki Lider Revolucije, kazu glavni Baja, lijeci(o) u najneopremljenijoj ("sirotinjskoj") bolnici u Teheranu...
Ozbiljno sam te pitao,vidim da si familijaran sa zivotom i zbivanjima na bliskom istoku.Meni jaran pricao,nesto smo dotakli temu korupcije u politici i on meni tako kaze za ovog covjeka.Ako mozes potvrditi njegovu pricu meni bi bilo pravo drago da ima i takvih insana.
I ja sam tebi najozbiljnije odgovorio. :) Mahmoud Ahmadinejad:

Image
Image
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#9048 Re: IRAN

Post by BOGUS »

:thumbup: Insan.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#9049 Re: IRAN

Post by salik79 »

BOGUS wrote::thumbup: Insan.
Ako razumijes njemacki poslao bih ti jedan ZDF-ov Interview sa pokojnim/rahmetli prof.dr. Peter Scholl Latourom, doajenom Njemackog slobodnog i istrazivackog novinarstva, jednim od najboljih poznavalaca BI prilika (izmedju ostalog govorio arapski, izvrsno poznavao Kur'an i hadise) na temu obiljezavanja 30-godišnjice Islamske Revolucije u Iranu...Tu je opisao licnost Imama Homeinija, sto bi rekli, do u detalje. Od Imama je i Ahmedinedzad ucio :)
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#9050 Re: IRAN

Post by pirpa »

salik79 wrote:
I ja sam tebi najozbiljnije odgovorio. :) Mahmoud Ahmadinejad:

Image
Image
Post Reply