Desavanja u Crnoj Gori

Post Reply
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#701 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 07:38
¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 07:07 Mda...vidjeli smo u rezultatima popisa i u propratnoj medijskoj kampanji kako se neki nazivaju, a kako ni slučajno ne...

A ovo cjepkanje po entitetima da bi se nešto po tom pitanju danas uporedilo po suprotnosti, samo je posljedica navike sticane decenijama.

Porediti takvu situaciju sa Crnom Gorom je besmisleno.
Najveći apsurd na ovoj temi jeste što Crnogorcima priječe pravo na identitet isti oni "priječani", koji vrlo dobro znaju od kojeg su crnogorskog plemana stigli u Bosnu i Hercegovinu i čiju slavu slave.

Konkretan takav jedan primjer jeste događaj koji navodi npr. Prelog. Nakon ustanka crnogorskih plemena hiljadu i sedamsto i neke, pišem po sjećanju, koji je slomljen od strane Osmanlija, oko 3000 Crnogoraca je po kazni naseljeno na prostoru današnje Romanije.
Danas na tom području nema većih Srba.

Ho'š mi pričati o nacionalnom identitetu u to doba ili je po tebi nacionalni identitet određen po pripadnosti crkvi?
Na ovoj temi Crnogorcima niko ne priječi pravo na identitet,

osim onih koji na ulicama Crne Gore ne vide Crnogorce, nego Srbe.

Ali...njima ne vrijedi ništa pričati o nacionalnom identitetu, to je barem jasno.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#702 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

...
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#703 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by muha_sa »

Ima li Crnogoraca na ovoj temi :?
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#704 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 08:22
Na ovoj temi Crnogorcima niko ne priječi pravo na identitet,

osim onih koji na ulicama Crne Gore ne vide Crnogorce, nego Srbe.

Ali...njima ne vrijedi ništa pričati o nacionalnom identitetu, to je barem jasno.
Naravno da se priječi - čim se spori pravo na autokefalnost crkve.

Niko se od vas ovdje ne bavi činjenicom imali ona historijsko pravo na autokefalnost ili ne?
Je li imala Sinod koji je birao vladike?

Kakve su prilike vladale za vrijeme kralja Nikole, koji je za srpsku stranu ništa manje strani podanik od današnjeg Mila.
Mili se da svašta prigovoriti, no Milo je maher u smislu da je ostvario Crnu Goru nezavisnom bez kapi krvi.
Nisu Crnogorci pokazali neko čojstvo '90-ih, daleko od toga - od Dubrovnika, preko Vukovara do Istočne Bosne, ali su na kraju demantovali sve one sterotipe o sebi. Ispali su daleko inteligentniji i čekali svoju priliku.
Last edited by Škobo Habu on 20/04/2020 12:01, edited 1 time in total.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#705 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 07:38 Ho'š mi pričati o nacionalnom identitetu u to doba ili je po tebi nacionalni identitet određen po pripadnosti crkvi?
Škobo Habu wrote: 20/04/2020 08:32
¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 08:22
Na ovoj temi Crnogorcima niko ne priječi pravo na identitet,

osim onih koji na ulicama Crne Gore ne vide Crnogorce, nego Srbe.

Ali...njima ne vrijedi ništa pričati o nacionalnom identitetu, to je barem jasno.
Naravno da se priječi - čim se spori pravo na autokefalnost crkve.

Niko se od vas ovdje ne bavi činjenicom imali ona historijskjo pravo na autokefalnost ili ne?
Je li imala Sinod koji je birao vladike?

Kakve su prilike vladale za vrijeme kralja Nikole, koji je za srpsku stranu ništa manje strani podanik od današnjeg Mila.
Mili se da svašta prigovoriti, no Milo je maher u smislu da je ostvario Crnu Goru nezavisnom bez kapi krvi.
Nisu Crnogorci pokazali neko čojstvo '90-ih, daleko od toga - od Dubrovnika, preko Vukovara do Istočne Bosne, ali su na kraju demantovali sve one sterotipe o sebi. Ispali su daleko inteligentniji i čekali svoju priliku.


Znači, po tebi je, zapravo, nacionalni identitet određen po pripadnosti crkvi.

A po toj nakaradnoj logici si i došao do onog besmislenog zaključka o 50% srpskog ili Srba u Crnoj Gori, čitajući nešto sasvim drugo.

Toliko o apsurdnom negiranju identiteta Crnogorcima.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#706 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by LBVIEW »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 07:15
radostan dan wrote: 19/04/2020 17:46 škobo, ne mogu ja svakih par mjeseci ispočetka pisati i objašnjavati neke stvari...imaš 25 stranica ove i oko 125 prethodne teme o cg, pa iščitaj, naći ćeš moje stavove i po pitanju ovog problema, i po pitanju venecijanske komisije, i po pitanju ko je i kada gradio crkve i manastire po primorju, po sjeveru, itd.

bojim se da ti se sviđa tema, ali da ne poznaješ ni ustrojstvo pravoslavlja, ni srž crnogorskog društva...

Na ovu temu se nisam ni obazirao sve do par posljednjih stranica na kojim se da zamjetiti vučićevski politički habitus na temu zakona o vjerskim slobodama, koji se tumači dosta paušalo i politikanski.

Na predhodnoj temi sam ti postavio par pitanja o pravoslavnoj crkvi u CG - nisi se ni potrudio da odgovoriš. :roll:
iskreno, očekivao sam više od tebe...ovo je zavrzlamin i lbwiew-ov posao, da njuškaju povazdan i otkrivaju raznorazne spoljne i unutrašnje neprijatelje, i da se ukoče ko terijeri i mašu repom kad ga otkriju. nisu valjda smajliji sledeće?
Svi nešto očekuju od mene? Nisam ja ničiji duhovni guru, niti želim biti.

To što sam iznevjerio tvoja očekivanja - valjda u smislu da trebam držati svijeću svima onima čiji stavovi korespondiraju sa stavovima jednog Vuka Bačanovića, jebi ga, nije moj problem.
...i da, još jedna stvar:

moguće, nisam vidio ali ne sporim..a šta ćemo sa turskim tefterima koji kazuju o prikupljenom niskom haraču-zemljarini ponaosob...te nakon par godina, ista parcela, isti broj glava domaćinstva...samo harača nema, i bivšeg prezimena?

je li i to zamjena teza?
ja mislim da ti je @general lijepo rekao....u svakom slučaju, pozz.
Misliš na proces islamizacije?

Wow. Mislim ako se počnemo baviti time, mogao bi se pozvati na nekoliko historijski radova koji pokazuju da je upravo SPC, u vrijeme Osmanlija, imala privilegovan položaj prema hrišćanima, od vjerskog uticaja na vlaško stanovništvo do preotimanja dobrog dijela katolika od strane franjevaca, koji su pod Osmanlijama bili u daleko podređenijem položaju.

Dovoljno je samo uzeti u obzir koliki je samo bio prostor pod ingerencijom franjevačke provincije Bosne Srebrene u vrijeme Fojničke ahdname i ono što je ostalo od nje nakon poraza Osmanlija pod Bečom.
:thumbup:
Veljiki zagovornici "ponistavanja" osmanske okupacije, a
sami od iste najvise profitirali, sto ne treba ni cuditi znajuci kako se radi i o najvecim licemjerima Balkana. :lol:
Vidis, kad se malo zagrebe po povrsini, kako se u tili cas izuju salonke, a nabiju opanci, te se lati gusala. :D
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#707 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by LBVIEW »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 07:38
¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 07:07 Mda...vidjeli smo u rezultatima popisa i u propratnoj medijskoj kampanji kako se neki nazivaju, a kako ni slučajno ne...

A ovo cjepkanje po entitetima da bi se nešto po tom pitanju danas uporedilo po suprotnosti, samo je posljedica navike sticane decenijama.

Porediti takvu situaciju sa Crnom Gorom je besmisleno.
Najveći apsurd na ovoj temi jeste što Crnogorcima priječe pravo na identitet isti oni "priječani", koji vrlo dobro znaju od kojeg su crnogorskog plemana stigli u Bosnu i Hercegovinu i čiju slavu slave.

Konkretan takav jedan primjer jeste događaj koji navodi npr. Prelog. Nakon ustanka crnogorskih plemena hiljadu i sedamsto i neke, pišem po sjećanju, koji je slomljen od strane Osmanlija, oko 3000 Crnogoraca je po kazni naseljeno na prostoru današnje Romanije.
Danas na tom području nema većih Srba.

Ho'š mi pričati o nacionalnom identitetu u to doba ili je po tebi nacionalni identitet određen po pripadnosti crkvi?
:thumbup:
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#708 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 08:48

Znači, po tebi je, zapravo, nacionalni identitet određen po pripadnosti crkvi.
Ne. U pitanju je prosta logika. Ako Srbija ima svoju nacionalnu crkvu, ako je ima Grčka, Bugarska, Makedonija, pa čak i Ukrajina kojoj je dao zeleno svjetlo patrijarh Konstantinopolja Vartolomej, zašto je ne može uspostaviti Crna Gora?

Ima li historijsko pravo ili ne?
A po toj nakaradnoj logici si i došao do onog besmislenog zaključka o 50% srpskog ili Srba u Crnoj Gori, čitajući nešto sasvim drugo.

Toliko o apsurdnom negiranju identiteta Crnogorcima.
Po nakardnoj logici @Bleka Stene, koji je u svom postu tvrdio da je polovica stanovništva u CG protiv zakona o slobodi vjeroispovjesti?
Pošto je na čelu protesta SPC, zdrava logika nalaže automatski kako na polovicu stanovništva otpada da su Srbi.

Kontaš?
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#709 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 08:22 osim onih koji na ulicama Crne Gore ne vide Crnogorce, nego Srbe.
Ne vidimo ih mi, oni sami sebe vide kao Srbe, nose zastave Srbije, pjevaju srpske pjesme i izjašnjavaju se kao Srbi.
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#710 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by trocadero »

muha_sa wrote: 20/04/2020 08:26 Ima li Crnogoraca na ovoj temi :?
Ima Runer, samo neće da prizna.
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#711 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

Runer samo uživa u vašem nemoćnom koprcanju i postavljanju novih standarda licemjerstva.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#712 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Maraschino »

muha_sa wrote: 20/04/2020 08:26 Ima li Crnogoraca na ovoj temi :?
Svi pravoslavci na Balkanu PA I SIRE(negdje do Japana) su Srbi.

Crnogorci se moraju prvo izboriti za vjeroispovijest pa da budu Crnogorci.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#713 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 06:56
General War wrote: 19/04/2020 18:54
:lol:
Milo Supermen...e da je bio za Milosevicevog vremena i Bulatovicevog, gdje bi nam kraj bio...cekaj, gdje je tad bio Milo? :?
Koje perfidno spinovanje.

'Ajmo Milu na kolac, a Vučića koji je zagovarao sa skupštinske govornice nacističke metode iz Šumarica - za jednog njemačkog vojnika sto Srba, odnosno za jednog Srbina - sto muslimana, treba uokviriti u cvijeće.

Ima l' etničkih Bošnjaka na ovoj temi?
Pa jesi li amnestirao Milu ili Vucica?
Pitaj Zukorlica, Ljajica i ine...sto su sa njim onda u koaliciji.
kakvih mislis da drugih ima Bosnjaka?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#714 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

RunnerX wrote: 20/04/2020 10:21 Runer samo uživa u vašem nemoćnom koprcanju i postavljanju novih standarda licemjerstva.
Hahaha...jbg, zato i postoji mazohizam.
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#715 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

General War wrote: 20/04/2020 10:23
Pa jesi li amnestirao Milu ili Vucica?
Pitaj Zukorlica, Ljajica i ine...sto su sa njim onda u koaliciji.
kakvih mislis da drugih ima Bosnjaka?
Tema je Crna Gora, a koliko znam Novi Pazar je u Srbiji.

Tema je zakon o vjeroispovjesti, a ne Zukorlićevo i Ljajićevo koaliranje.

Ono na što sam se ja osvrnuo jeste licemjerno podmetanje da je Milo, u doba Miloševića, bio veći nacionalista od jednog Vučića.

Bošnjaka? Pa, zato što imam osjećaj da sam na kakvom srpskom forumu.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#716 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 10:36
General War wrote: 20/04/2020 10:23
Pa jesi li amnestirao Milu ili Vucica?
Pitaj Zukorlica, Ljajica i ine...sto su sa njim onda u koaliciji.
kakvih mislis da drugih ima Bosnjaka?
Tema je Crna Gora, a koliko znam Novi Pazar je u Srbiji.

Tema je zakon o vjeroispovjesti, a ne Zukorlićevo i Ljajićevo koaliranje.

Ono na što sam se ja osvrnuo jeste licemjerno podmetanje da je Milo, u doba Miloševića, bio veći nacionalista od jednog Vučića.

Bošnjaka? Pa, zato što imam osjećaj da sam na kakvom srpskom forumu.
:shock:
Pa ti si spomenuo vucica a ne ja...i ja sam se osvrnuo da je Milo i u doba Milosevica a i sada- LOPOV koji ne preza od nicega.
Da Bosnjaka...A zasto ja imam osjecaj da se ti bojis odgovriti?
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#717 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

General War wrote: 20/04/2020 10:43
:shock:
Pa ti si spomenuo vucica a ne ja...i ja sam se osvrnuo da je Milo i u doba Milosevica a i sada- LOPOV koji ne preza od nicega.
Reagovao sam na tuđi post, ne tvoj. Šta se ti žestiš oko toga?

Mislim, ako imaš šta protiv zakona o slobodi vjeroispovjesti - elaboriraj. Ako ne, popusti me sa politikanstvom.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#718 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

Maraschino wrote: 20/04/2020 10:23
muha_sa wrote: 20/04/2020 08:26 Ima li Crnogoraca na ovoj temi :?
Svi pravoslavci na Balkanu PA I SIRE(negdje do Japana) su Srbi.

Crnogorci se moraju prvo izboriti za vjeroispovijest pa da budu Crnogorci.
Crnogorska vjeroispovjest? Nemoj zivotati zbunices i Crnogorce.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#719 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 10:45
General War wrote: 20/04/2020 10:43
:shock:
Pa ti si spomenuo vucica a ne ja...i ja sam se osvrnuo da je Milo i u doba Milosevica a i sada- LOPOV koji ne preza od nicega.
Reagovao sam na tuđi post, ne tvoj. Šta se ti žestiš oko toga?

Mislim, ako imaš šta protiv zakona o slobodi vjeroispovjesti - elaboriraj. Ako ne, popusti me sa politikanstvom.
koliko ja vidim reagovao si na moj post...ali nijebitno...ali ovo nije zakon o "slobodi vjeroispovjesti" nemam sta da elaboriram...da nisi ti promasio temu. Koga boli za SPC, CPC.
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#720 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

General War wrote: 20/04/2020 10:50
koliko ja vidim reagovao si na moj post...ali nijebitno...ali ovo nije zakon o "slobodi vjeroispovjesti" nemam sta da elaboriram...da nisi ti promasio temu. Koga boli za SPC, CPC.
Pa zbog čega protestuju "litijaš" u Crnoj Gori nego li protiv tog zakona? :lol:

Diskredituješ sam sebe po pitanju dalje diskusije. Vozdra.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#721 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 09:25
¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 08:48

Znači, po tebi je, zapravo, nacionalni identitet određen po pripadnosti crkvi.
Ne. U pitanju je prosta logika. Ako Srbija ima svoju nacionalnu crkvu, ako je ima Grčka, Bugarska, Makedonija, pa čak i Ukrajina kojoj je dao zeleno svjetlo patrijarh Konstantinopolja Vartolomej, zašto je ne može uspostaviti Crna Gora?

Ima li historijsko pravo ili ne?
A po toj nakaradnoj logici si i došao do onog besmislenog zaključka o 50% srpskog ili Srba u Crnoj Gori, čitajući nešto sasvim drugo.

Toliko o apsurdnom negiranju identiteta Crnogorcima.
Po nakardnoj logici @Bleka Stene, koji je u svom postu tvrdio da je polovica stanovništva u CG protiv zakona o slobodi vjeroispovjesti?
Pošto je na čelu protesta SPC, zdrava logika nalaže automatski kako na polovicu stanovništva otpada da su Srbi.

Kontaš?
Prosta logika, naravno. Ništa složenije i ne očekujem.

Zdrav razum nalaže da čovjek ipak angažuje malo više intelektualnog napora kada govori, ili samo razmišlja, o ljudima koji pripadaju drugim narodima, religijskim grupama i nacijama, kojima vrli mislilac sam ne pripada.

Biti protiv pomenutog Zakona u Crnoj Gori uopšte ne znači i biti Srbin. A i biti Srbin iz Crne Gore, ne znači ne biti Crnogorac.
(mada ovo ne vrijedi govoriti onima koji su ideološki zaslijepljeni)

Istorijsko pravo jedne države da ima svoju crkvu (što joj ja lično uopšte ne sporim), nema nikakve veze sa osjećajem pripadnosti nekoj crkvi
ili pripadnosti crkvi po crkvenom kanonu, lišenom čak i bilo kakvog osjećaja.

A da bi jedna crkva imala razlog postojanja i da bi bila religijski autoritet u jednoj zajednici, mora imati one koji toj crkvi pripadaju, a to znači one koji su u njoj kršteni od malih nogu, koji se u njoj mole, vjenčavaju, krste svoju djecu i po njenim obredima sahranjuju mrtve.

Neću reći da CPC svojih pripadnika nema, samo predočavam cijenjenim forumašima kolika je zapravo podrška SPC u Crnoj Gori kad se sve ovo uzme u obzir i koliko je ljudi, običnih građana, pravoslavnih vjernika, koji su u toj crkvi kršteni (čitaj slobodno: haman svi stariji od 27 godina i njihovi potomci). Prema tome, za neupućene, @BlekStena se nije ni najmanje šalio kad je rekao da je još i bio skroman kad je naveo tih 50% stanovnika koji se protive ovom Zakonu (čak ne ni zakonu u cjelini) jer poštuju svoje religijske autoritete od malena i nemaju povjerenja u vladajuće elite kada je riječ o bilo kakvoj imovini.

Eto, to je cijela ''filozofija'', a o istorijatu crkve i države se već odavno raspravljalo i na ovoj temi i na nekim drugima. Ako nekog zaista zanima ta tematika i rasprava o tome, valjda će prvo pročitati temu od početka pa onda napisati svoje mišljenje, da ne bi uzalud zahtijevao odgovore koji su već dati.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#722 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

Škobo Habu wrote: 20/04/2020 10:52
General War wrote: 20/04/2020 10:50
koliko ja vidim reagovao si na moj post...ali nijebitno...ali ovo nije zakon o "slobodi vjeroispovjesti" nemam sta da elaboriram...da nisi ti promasio temu. Koga boli za SPC, CPC.
Pa zbog čega protestuju "litijaš" u Crnoj Gori nego li protiv tog zakona? :lol:

Diskredituješ sam sebe po pitanju dalje diskusije. Vozdra.
HA?? :shock:

:lol:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#723 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by LBVIEW »

De jednu sliku iz New Yorka s komentarom kako su to litijasi u Podgorici, niste odavno. :lol:
Cuj, 50 posto, sto ste toliki pesimisti? :D
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#724 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Kejn »

Samo ste 50% u CG... malo stvarno
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#725 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 10:56

Prosta logika, naravno. Ništa složenije i ne očekujem.

Zdrav razum nalaže da čovjek ipak angažuje malo više intelektualnog napora kada govori, ili samo razmišlja, o ljudima koji pripadaju drugim narodima, religijskim grupama i nacijama, kojima vrli mislilac sam ne pripada.

Biti protiv pomenutog Zakona u Crnoj Gori uopšte ne znači i biti Srbin. A i biti Srbin iz Crne Gore, ne znači ne biti Crnogorac.
(mada ovo ne vrijedi govoriti onima koji su ideološki zaslijepljeni)

Istorijsko pravo jedne države da ima svoju crkvu (što joj ja lično uopšte ne sporim), nema nikakve veze sa osjećajem pripadnosti nekoj crkvi
ili pripadnosti crkvi po crkvenom kanonu, lišenom čak i bilo kakvog osjećaja.

A da bi jedna crkva imala razlog postojanja i da bi bila religijski autoritet u jednoj zajednici, mora imati one koji toj crkvi pripadaju, a to znači one koji su u njoj kršteni od malih nogu, koji se u njoj mole, vjenčavaju, krste svoju djecu i po njenim obredima sahranjuju mrtve.

Neću reći da CPC svojih pripadnika nema, samo predočavam cijenjenim forumašima kolika je zapravo podrška SPC u Crnoj Gori kad se sve ovo uzme u obzir i koliko je ljudi, običnih građana, pravoslavnih vjernika, koji su u toj crkvi kršteni (čitaj slobodno: haman svi stariji od 27 godina i njihovi potomci). Prema tome, za neupućene, @BlekStena se nije ni najmanje šalio kad je rekao da je još i bio skroman kad je naveo tih 50% stanovnika koji se protive ovom Zakonu (čak ne ni zakonu u cjelini) jer poštuju svoje religijske autoritete od malena i nemaju povjerenja u vladajuće elite kada je riječ o bilo kakvoj imovini.

Eto, to je cijela ''filozofija'', a o istorijatu crkve i države se već odavno raspravljalo i na ovoj temi i na nekim drugima. Ako nekog zaista zanima ta tematika i rasprava o tome, valjda će prvo pročitati temu od početka pa onda napisati svoje mišljenje, da ne bi uzalud zahtijevao odgovore koji su već dati.
Zdrava logika nalaže, kao prvo, da bi neka argumentacija bila validna mora prvo dokazati odakle crpi brojku od tih 50% posto.
Neko istraživanje na terenu, neka anketa...nešto?

Ti tvrdiš da neko ne mora biti Srbin da bi bio protiv zakona? Zašto onda srpski nacionalni i vjerski simboli dominiraju procesijama?
Jasno mi je da se neki Srbin iz Prijepolja može smatrati Crnogorcem, no, u smislu pripadnosti, njegov odnos spram državnosti Crne Gore i njene nezavisnosti podjednako je isti osjećajima većine Srba u BiH.

Podjela je mnogo dublja, kao i sami protesti. U suštini, riječ je o duboko političko-religioznom problemu koji svoj korijen ima duboko u prošlosti.
Po prvi put Pečka patrijaršija, odnosno SPC, gubi kontrolu nad političkom teritorijom koja je bila pod njenom direktnom ingerencijom.
Zaboravljaš da je nosilac, kroz vijekove, srpskog nacionalnog buđenja i nacionalnog preporoda bila SPC, zaboravljaš da su neki srpski preporoditelji i zagovornici pan-slavenstva smatrali da je srednjovjekovni teren Pečke patrijaršije, zapravo, srpski historijski prostor, a da su Hrvate smatrali samo one koji govore kajkavski. U suštini, problem nije nimalo površan, već je duboko historijski.
Post Reply