Desavanja u Crnoj Gori

Post Reply
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#676 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

Blek Stena wrote: 19/04/2020 18:35 Kakve bjedne i pateticne konstrukcije. Daj jedan link o tom divljanju ulicne rulje! Samo jedan!
ti bogami ko da si od juče ovdje...svako okupljanje više od deset pravoslavnih ti je rulja. :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#677 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Banksy »

Blek Stena wrote: 19/04/2020 18:35
Kakve bjedne i pateticne konstrukcije. Daj jedan link o tom divljanju ulicne rulje! Samo jedan!
Protesti i javna okupljanja su demokratsko pravo i civilizacijska tekovina, osim naravno kad ih koriste oni koje ti i takvi mrzite! Fuj koji licemjeri :-)
:kiss:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#678 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by LBVIEW »

Ko o cemu litijasi o mrznji, a vodja im Risto sotona koji bljuje istu svaki put kad otvori gubicu. :oops:
A protesti su mirni zato sto nemate snage za nesto drugo, inace bi vidjeli reprizu balvana i barikada.
zilog
Posts: 7469
Joined: 06/03/2009 11:19

#679 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by zilog »

Blek Stena wrote: 19/04/2020 18:37
zilog wrote: 19/04/2020 18:28
Blek Stena wrote: 19/04/2020 18:07 Pet zelenih i jedan zuti smajlic. Imamo pobjednika na temi :thumbup:
Jel Rodni, :mrgreen: sto ne zatraze referendum o zakonu?
Ne znam Zile haveru. Pitacu mitropolita pa cu ti javit! Mozda fali potipisa. :skoljka:
Pa ti rece da je pola CG protiv zakona. Trebalo bi biti lako... ;-)

Odakle mi ono N u Rodijevom imenu? :lol: :lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#681 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

LBVIEW wrote: 19/04/2020 18:18
General War wrote: 19/04/2020 17:13
Škobo Habu wrote: 19/04/2020 17:02 Ja, i?

Sada treba to da Milo Đukanović riješi?

U slučaju koji navodiš radi se o nacionalizovanoj imovini iz doba komunističke vlasti. To potpada pod zakon o restituciji.
Šta misliš kada bi ušli malo dublje u cijelu stvar i pogledali u katastar po pitanju vlasništva nad zemljom prije formiranja K SHS, koja je na isti način, baš kao i komunistička vlast, konfiskovala i oduzimala privatno zemljište. I davala ga solunskim borcima, recimo.
Cuj komunisticke vlasti...pa otkud da demokrate vrate 100% IZ i 80% KC...a ovima...Ima Dzukanovica koliko hoces.
Nemoj Dzaba ici dublje jos gore ces se ukopat...pa ne znam sad cije privatno zemljiste?...bili su i muslimani na solunskom frontu i na alpima, samo na drugoj strani pa vjerovatno radi toga.
Pa vidis, mozda su tamo i bili zbog odnosa ovih solunasa prema istim jos od srpskih ustanaka
Problem je sto se ta agrarna reforma promatrala samo s ekonomskog aspekta, pa je opravdavana nuznoscu ukidanja feudalnog sistena, a u biti je bila pljacka bosnjackog stanovnista, jer je zemlja oduzimana samo jednim, te dodijeljivana samo drugim. Jos kad se uzme u obzir kako su u BiH dovukli hiljade solunaca iz Srbije i Crne Gore, kao i da je ista sprovedena samo u BiH, jasno je o cemu se tu radilo. :oops:
Mozes li okaciti kartu kraljevine SHS?
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#682 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Blek Stena »

zilog wrote: 19/04/2020 18:46
Blek Stena wrote: 19/04/2020 18:37
zilog wrote: 19/04/2020 18:28

Jel Rodni, :mrgreen: sto ne zatraze referendum o zakonu?
Ne znam Zile haveru. Pitacu mitropolita pa cu ti javit! Mozda fali potipisa. :skoljka:
Pa ti rece da je pola CG protiv zakona. Trebalo bi biti lako... ;-)

Odakle mi ono N u Rodijevom imenu? :lol: :lol:
Volis da muljas pa te prebacilo na Mucke :-D
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#683 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

LBVIEW wrote: 19/04/2020 18:42 Ko o cemu litijasi o mrznji, a vodja im Risto sotona koji bljuje istu svaki put kad otvori gubicu. :oops:
A protesti su mirni zato sto nemate snage za nesto drugo, inace bi vidjeli reprizu balvana i barikada.
A ne, ne. Ni Risto se ne komentariše. Uglavnom se komentariše istorija, jer ona se može tumačiti na mnogo načina, to im je komforna zona.

U međuvremenu se Milo polako obračunava sa koronavirusom. Posljednji presjek, 87 testiranih, 0 inficiranih. Danas ukupno 260 testiranih, jedan inficiran (Budva).
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#684 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Banksy »

LBVIEW wrote: 19/04/2020 18:42

A protesti su mirni zato sto nemate snage za nesto drugo, inace bi vidjeli reprizu balvana i barikada.

Naravno.
"Protesti" su velikosrpsko ispipavanje terena i tuđe snage, bildanje mišića, guranje pragova dokle se može, kao proba i trening. Besmisleno je uopće govoriti o njima u kontekstu crkve, religije i vjerskih objekata, to je zamjena teza, navlačenje i uvlačenje u temu koja nije tema. Imaju zakon, imaju sudovi, ima Evropa, pa ganjaj prava. Sve ostalo je već viđena priča i poznati scenarij...
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#685 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by radostan dan »

iako formalno u pravu, biskup perić je društveno neodgovorna osoba, kao i glavni popovi crkvi u n sadu i i sarajevu.
obzirom na organizaciju i hijerarhiju i autonomnost ne čudi me to u okviru spc, ali u monolitnoj katoličkoj crkvi - da.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#686 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

RunnerX wrote: 19/04/2020 18:49
LBVIEW wrote: 19/04/2020 18:42 Ko o cemu litijasi o mrznji, a vodja im Risto sotona koji bljuje istu svaki put kad otvori gubicu. :oops:
A protesti su mirni zato sto nemate snage za nesto drugo, inace bi vidjeli reprizu balvana i barikada.
A ne, ne. Ni Risto se ne komentariše. Uglavnom se komentariše istorija, jer ona se može tumačiti na mnogo načina, to im je komforna zona.

U međuvremenu se Milo polako obračunava sa koronavirusom. Posljednji presjek, 87 testiranih, 0 inficiranih. Danas ukupno 260 testiranih, jedan inficiran (Budva).
:lol:
Milo Supermen...e da je bio za Milosevicevog vremena i Bulatovicevog, gdje bi nam kraj bio...cekaj, gdje je tad bio Milo? :?
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#687 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

Kao što rekoh, odmah istorija, samo spinuj, skreni, Sloba, Momir, rat, šverc, paketi. :lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#688 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

:lol:
Da, okrenimo se buducnosti, sad su drugi na redu da se opeljese :D
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#689 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

Banksy wrote: 19/04/2020 18:52Naravno.
"Protesti" su velikosrpsko ispipavanje terena i tuđe snage, bildanje mišića, guranje pragova dokle se može, kao proba i trening.
Sa ovim se ne bih složio, nikakvo ispipavanje terena ili tuđe snage, znaju oni na koga su udarili i da tu nema zajebancije sa državom Crnom Gorom.

Protesti, ili protestne litije (prava terminologija) su samo povod da se širi velikosrpska ideologija, da se nose trobojke i širi onaj folklor samo njima svojstven, Kosovo je Srbija i tako ti fazoni. Ukratko, seljačko divljanje po ulicama uz uvrjedljive parole prema svemu što nije Srpsko.

Naravno, to je paravan za borbu protiv vladajuće partije i oni koji ih predvode su tu iz čisto političkih razloga. Jednostavno, ovo su vidjeli kao šansu koja im se nikada ranije nije ukazala.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#690 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

Banksy wrote: 19/04/2020 18:25
¤ jelena ¤ wrote: 19/04/2020 17:41
A ovo oko države i crkvene imovine...eno vam na prethodnoj stranici neko fino postavio šta sve država uradi od crkvene imovine kad je se dočepa....

i to samo u jednom gradu, Kotoru...pa će vam bit jasnije zašto se onoliki narod digao i zašto nosi transparente s natpisom: ne damo svetinje.
Koji narod se digao?
Poenta posta je ukazivanje na propuste ili pogrešne odluke koje se kasnije rješavaju civilizirano, na sudovima, po zakonu, a ne divljanjem ulične rulje.
Banksy wrote: 19/04/2020 16:31

- Do današnjeg dana mi čekamo zakon o povratu nacionalizirane imovine. Zakon o povratu nacionalizirane imovine koja je oduzeta poslije Drugog svjetskog rata ne uključuje crkve ni vjerske zajednice, a i za privatne osobe on se provodi vrlo sporo.

- Sve ono što nije bilo obilježeno, a ništa nije bilo obilježeno, uglavnom postaje vlasništvo općina ili države. I sada se pokreće niz sudskih postupaka da se ispravi ta nepravda koja je tim katastrom nastala. Mi u ovome momentu imamo preko stotinu takvih sudskih procesa kao Crkva, kao Kotorska biskupija - napominje don Pavao Medač.


Čuj ko se digao...crnogorski narod širom svoje zemlje. Zar nisi vidjela i čula ljude na ulicama širom Crne Gore kako skandiraju: ''ne damo svetinje''.

Možda pravni eksperti UN-a ne znaju, ali pametni ljudi koji žive na ovim prostorima veoma dobro znaju šta znači kad crkvena imovina postane vlasništvo države.

Dakle, da ne bi decenijama kasnije vraćali ono što im država pretvori u kino, muzej i koncertnu dvoranu, narod se digao odmah.

Znači, narod, koji izlaskom na ulice sebe čini vidljivim, a ne nikakva ''rulja'' koja ''divlja'' po ulicama.

A to što ti nazivaš poentom, to je samo tvoja početna intencija i, kao što vidiš, samo jedna u nizu poenti...a ima ih još.
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#691 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

¤ jelena ¤ wrote: 19/04/2020 19:07 Čuj ko se digao...crnogorski narod širom svoje zemlje. Zar nisi vidjela i čula ljude na ulicama širom Crne Gore kako skandiraju: ''ne damo svetinje''.
A ne, ne daju oni za sebe reći da su Crnogorci, isto kao ovi naši u manjem entitetu.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#692 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

To moš onima koji i Crnogorce i Srbe gledaju samo preko tv-a i jutjubeta....kao i Crnu Goru i Srbiju, naravno...

A mnogi na ovom forumu 350 dana u godini...i BiH. :bih:
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#693 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

¤ jelena ¤ wrote: 19/04/2020 19:39 To moš onima koji i Crnogorce i Srbe gledaju samo preko tv-a i jutjubeta....kao i Crnu Goru i Srbiju, naravno...

A mnogi na ovom forumu 350 dana u godini...i BiH. :bih:
Znači ovi u Republici Srpskoj se nazivaju Bosancima? A Srbi u Crnoj Gori vole kad ih zoveš Crnogorci?
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#694 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by RunnerX »

Ovo je ta ideja o kojoj pričamo, dođe Boškić k'o naručen,

User avatar
Point.
Posts: 27558
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#695 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Point. »

RunnerX wrote: 19/04/2020 20:56
¤ jelena ¤ wrote: 19/04/2020 19:39 To moš onima koji i Crnogorce i Srbe gledaju samo preko tv-a i jutjubeta....kao i Crnu Goru i Srbiju, naravno...

A mnogi na ovom forumu 350 dana u godini...i BiH. :bih:
Znači ovi u Republici Srpskoj se nazivaju Bosancima? A Srbi u Crnoj Gori vole kad ih zoveš Crnogorci?
Ne vjeruje ni Jeca u vlastite stihove.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#696 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by General War »

RunnerX wrote: 19/04/2020 20:56
¤ jelena ¤ wrote: 19/04/2020 19:39 To moš onima koji i Crnogorce i Srbe gledaju samo preko tv-a i jutjubeta....kao i Crnu Goru i Srbiju, naravno...

A mnogi na ovom forumu 350 dana u godini...i BiH. :bih:
Znači ovi u Republici Srpskoj se nazivaju Bosancima? A Srbi u Crnoj Gori vole kad ih zoveš Crnogorci?
:?
Pa kako se nazivaju Bosnjaci ili Hrvati u Bosni...Bosanci?
Jel se to opet (ne) namjerno mjesa etnicka prpadnost sa nacijom?
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#697 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

General War wrote: 19/04/2020 18:54
:lol:
Milo Supermen...e da je bio za Milosevicevog vremena i Bulatovicevog, gdje bi nam kraj bio...cekaj, gdje je tad bio Milo? :?
Koje perfidno spinovanje.

'Ajmo Milu na kolac, a Vučića koji je zagovarao sa skupštinske govornice nacističke metode iz Šumarica - za jednog njemačkog vojnika sto Srba, odnosno za jednog Srbina - sto muslimana, treba uokviriti u cvijeće.

Ima l' etničkih Bošnjaka na ovoj temi?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#698 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by ¤ jelena ¤ »

Mda...vidjeli smo u rezultatima popisa i u propratnoj medijskoj kampanji kako se neki nazivaju, a kako ni slučajno ne...

A ovo cjepkanje po entitetima da bi se nešto po tom pitanju danas uporedilo po suprotnosti, samo je posljedica navike sticane decenijama.

Porediti takvu situaciju sa Crnom Gorom je besmisleno.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#699 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

radostan dan wrote: 19/04/2020 17:46 škobo, ne mogu ja svakih par mjeseci ispočetka pisati i objašnjavati neke stvari...imaš 25 stranica ove i oko 125 prethodne teme o cg, pa iščitaj, naći ćeš moje stavove i po pitanju ovog problema, i po pitanju venecijanske komisije, i po pitanju ko je i kada gradio crkve i manastire po primorju, po sjeveru, itd.

bojim se da ti se sviđa tema, ali da ne poznaješ ni ustrojstvo pravoslavlja, ni srž crnogorskog društva...

Na ovu temu se nisam ni obazirao sve do par posljednjih stranica na kojim se da zamjetiti vučićevski politički habitus na temu zakona o vjerskim slobodama, koji se tumači dosta paušalo i politikanski.

Na predhodnoj temi sam ti postavio par pitanja o pravoslavnoj crkvi u CG - nisi se ni potrudio da odgovoriš. :roll:
iskreno, očekivao sam više od tebe...ovo je zavrzlamin i lbwiew-ov posao, da njuškaju povazdan i otkrivaju raznorazne spoljne i unutrašnje neprijatelje, i da se ukoče ko terijeri i mašu repom kad ga otkriju. nisu valjda smajliji sledeće?
Svi nešto očekuju od mene? Nisam ja ničiji duhovni guru, niti želim biti.

To što sam iznevjerio tvoja očekivanja - valjda u smislu da trebam držati svijeću svima onima čiji stavovi korespondiraju sa stavovima jednog Vuka Bačanovića, jebi ga, nije moj problem.
...i da, još jedna stvar:

moguće, nisam vidio ali ne sporim..a šta ćemo sa turskim tefterima koji kazuju o prikupljenom niskom haraču-zemljarini ponaosob...te nakon par godina, ista parcela, isti broj glava domaćinstva...samo harača nema, i bivšeg prezimena?

je li i to zamjena teza?
ja mislim da ti je @general lijepo rekao....u svakom slučaju, pozz.
Misliš na proces islamizacije?

Wow. Mislim ako se počnemo baviti time, mogao bi se pozvati na nekoliko historijski radova koji pokazuju da je upravo SPC, u vrijeme Osmanlija, imala privilegovan položaj prema hrišćanima, od vjerskog uticaja na vlaško stanovništvo do preotimanja dobrog dijela katolika od strane franjevaca, koji su pod Osmanlijama bili u daleko podređenijem položaju.

Dovoljno je samo uzeti u obzir koliki je samo bio prostor pod ingerencijom franjevačke provincije Bosne Srebrene u vrijeme Fojničke ahdname i ono što je ostalo od nje nakon poraza Osmanlija pod Bečom.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#700 Re: Desavanja u Crnoj Gori

Post by Škobo Habu »

¤ jelena ¤ wrote: 20/04/2020 07:07 Mda...vidjeli smo u rezultatima popisa i u propratnoj medijskoj kampanji kako se neki nazivaju, a kako ni slučajno ne...

A ovo cjepkanje po entitetima da bi se nešto po tom pitanju danas uporedilo po suprotnosti, samo je posljedica navike sticane decenijama.

Porediti takvu situaciju sa Crnom Gorom je besmisleno.
Najveći apsurd na ovoj temi jeste što Crnogorcima priječe pravo na identitet isti oni "priječani", koji vrlo dobro znaju od kojeg su crnogorskog plemana stigli u Bosnu i Hercegovinu i čiju slavu slave.

Konkretan takav jedan primjer jeste događaj koji navodi npr. Prelog. Nakon ustanka crnogorskih plemena hiljadu i sedamsto i neke, pišem po sjećanju, koji je slomljen od strane Osmanlija, oko 3000 Crnogoraca je po kazni naseljeno na prostoru današnje Romanije.
Danas na tom području nema većih Srba.

Ho'š mi pričati o nacionalnom identitetu u to doba ili je po tebi nacionalni identitet određen po pripadnosti crkvi?
Post Reply