Desavanja u Hrvatskoj

Post Reply
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24326 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Bobi »

Nije nikog, treba pare podijeliti plenkovicevim sendvičarima :D.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66128
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24327 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by _BataZiv_0809 »

https://www.klix.ba/vijesti/regija/neug ... /230724005

Nakon što se na plažu u Baškoj Vodi srušilo borovo stablo koje je lakše povrijedilo četvero kupača, novinarima Slobodne Dalmacija se javila povrijeđena Indira Miljak iz Bugojna i ispričala neugodno iskustvo.

Kaže, u Baškoj Vodi ljetuje već 15 godina, ali nikada nije doživjela ovakvu neugodnost i nepravdu i to od Hitne pomoći iz Baške Vode čiji joj je tim, kako tvrdi, kazao da joj mogu očistiti rane i odvesti je na snimanje samo ako uslugu plati jer nije hrvatska državljanka.

Vatrogasci su stigli u rekordnom roku, a onda i Hitna iz Baške Vode. Kada su nas pregledali, kazali su da ćemo za odlazak na snimanje ili čišćenje rana, morati platiti ako nemamo bolesnički list jer nismo hrvatski državljani ili da odemo u bolnicu u Mostar", kazala je Indira dodavši da je grana stabla pala i na bedro kupača iz Zrenjanina koji ima umjetni kuk, a kojem je također rečeno da svaku liječničku uslugu mora platiti jer nije iz Hrvatske i nema bolesnički list, piše Slobodna Dalmacija.


Nema dzabe ni za stare babe. :-x
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24328 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Sanjarko »

_BataZiv_0809 wrote: 24/07/2023 07:30 https://www.klix.ba/vijesti/regija/neug ... /230724005

Nakon što se na plažu u Baškoj Vodi srušilo borovo stablo koje je lakše povrijedilo četvero kupača, novinarima Slobodne Dalmacija se javila povrijeđena Indira Miljak iz Bugojna i ispričala neugodno iskustvo.

Kaže, u Baškoj Vodi ljetuje već 15 godina, ali nikada nije doživjela ovakvu neugodnost i nepravdu i to od Hitne pomoći iz Baške Vode čiji joj je tim, kako tvrdi, kazao da joj mogu očistiti rane i odvesti je na snimanje samo ako uslugu plati jer nije hrvatska državljanka.

Vatrogasci su stigli u rekordnom roku, a onda i Hitna iz Baške Vode. Kada su nas pregledali, kazali su da ćemo za odlazak na snimanje ili čišćenje rana, morati platiti ako nemamo bolesnički list jer nismo hrvatski državljani ili da odemo u bolnicu u Mostar", kazala je Indira dodavši da je grana stabla pala i na bedro kupača iz Zrenjanina koji ima umjetni kuk, a kojem je također rečeno da svaku liječničku uslugu mora platiti jer nije iz Hrvatske i nema bolesnički list, piše Slobodna Dalmacija.


Nema dzabe ni za stare babe. :-x
Jutros mi ovo javlja. Mora se uzeti osiguranje ino dodatno. Uvijek bilo tako. Barem mislim da je bilo tako.
User avatar
istra_hr
Posts: 1509
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#24329 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by istra_hr »

Sanjarko wrote: 24/07/2023 07:35 Mora se uzeti osiguranje ino dodatno. Uvijek bilo tako. Barem mislim da je bilo tako.
:thumbup:
1-nije uvijek bilo tako. Za vrijeme YU bio je jedinstveni zdravstveni sustav.
Vise nije i s tim se moras pomirit!
2-Dodatno zdravstveno/medicinsko osiguranje (mislim da je manje od 1 €/po danu) rjesava sve te probleme Prve pomoci
I ja sam platio slicno u Austriji ... Od onda imam medjunarodno osiguranje i nedavno, prije koji mjesec, u Belgiji, nisam nista platio/Prva pomoc pokrivena.

3- na stranu, mnogi ce reci tzv."humanost i ljudskost" doktora i osoblja...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24330 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Sanjarko »

istra_hr wrote: 24/07/2023 08:17
Sanjarko wrote: 24/07/2023 07:35 Mora se uzeti osiguranje ino dodatno. Uvijek bilo tako. Barem mislim da je bilo tako.
:thumbup:
1-nije uvijek bilo tako. Za vrijeme YU bio je jedinstveni zdravstveni sustav.
Vise nije i s tim se moras pomirit!
2-Dodatno zdravstveno/medicinsko osiguranje (mislim da je manje od 1 €/po danu) rjesava sve te probleme Prve pomoci
I ja sam platio slicno u Austriji ... Od onda imam medjunarodno osiguranje i nedavno, prije koji mjesec, u Belgiji, nisam nista platio/Prva pomoc pokrivena.

3- na stranu, mnogi ce reci tzv."humanost i ljudskost" doktora i osoblja...
Tad smo bili jedan sistem i drzava, mislio sam na sad odkako smo druge drzave. Nekome je negdje dosao ogroman racun, ali ne znam kome i gdje i koliki. Mislila osoba da pokriva osiguranje to sve, ali jok.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#24331 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Dope_Man »

Pa logicno da se placa u drugim drzavama osim ako ne postoje posebni sporazumi izmedju dvije drzave.

Zato i postoje putnicka zdravstvena osiguranja koja su neka sica, al ako se desi sta dobro dodju.
moimoi
Posts: 4644
Joined: 01/07/2006 12:59

#24332 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by moimoi »

Logicno da nema dzabe. I kod nas ako nisi osiguran u zzo placas. Kasnije refundiras kod svog osiguranja. Ne znam sta kuka?!

Nas svije inace dozivljava nase zdravstvo kao besplatno :lol: Sto zapravo nije. I te kako ga placas.
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#24333 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by mayab »

Ljudi moraju shvatiti da kad idu u inozemstvo trebaju fino kupiti putno zdravstveno osiguranje , cijena je realno sitnica ,
može i online od kuće u par klikova, nikad ne znam šta se može desiti, eto kao ovo na plaži!
E sad , ne znam šta reći o humanosti uposlenika hitne pomoći, pogotovo što je to nesretan slučaj za koji je odgovoran , valjda, grad gdje su turisti boravili !
.
.
.
.
nego ....https://net.hr/webcafe/kvizovi/dokazi-d ... e8f36581c7

:mrgreen:
moimoi
Posts: 4644
Joined: 01/07/2006 12:59

#24334 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by moimoi »

Da je ne daj boze zivotno ugrozena sigurno bi je sanirali odmah. Oni su procijenili da povrede nisu po zivot opasne tj da moze putovati do najblize bolnice u BiH da bi izbjegla placanje. Racun ti na kraju svugdje ispostave.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24335 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Bobi »

Čitam komentare na portalu pa ima svega. Najbolje otici u nas ZZO i pitat jer ovo svako drugacije tvrdi :D.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24336 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Bobi »

https://www.kzzosa.ba/Content/Read/insurance-abroad

Korištenje zdravstvene zaštite osiguranih lica Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo prilikom odlaska u inozemstvo, u zemlje s kojima postoje zaključeni ugovori o socijalnom osiguranju
Mogućnost korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu regulirana je Pravilnikom o uvjetima, načinu i postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u inozemstvu (Službene novine Federacije BiH, broj 31/02). Navedenim Pravilnikom utvrđene su kategorije osiguranika koje imaju pravo na zdravstvenu zaštitu u inozemstvu, kao i uvjeti za utvrđivanje ovog prava. Članovima 4 i 5 Pravilnika utvrđeno je da zdravstvenu zaštitu u inozemstvu osigurana lica mogu koristiti na teret kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja samo ukoliko im je prije odlaska u inozemstvo izdat odgovarajući dvojezični obrazac, odnosno potvrda na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu. Potvrda obavezno sadrži podatke u kojim slučajevima, u kojem obimu i za koji period osigurano lice može koristiti zdravstvenu zaštitu u inozemstvu. Potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu, odnosno dvojezični obrazac, izdaje se nakon dobijanja ocjene zdravstvenog stanja osiguranog lica kojom se potvrđuje da su ispunjeni uvjeti iz člana 9 Pravilnika, odnosno da osiguranik ne boluje od akutnih oboljenja ili da ne boluje od hroničnog oboljenja koje zahtijeva duže liječenje.

Potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu, odnosno dvojezični obrazac, izdaje se nakon prijema, lično podnesenog, pismenog zahtjeva osiguranog lica za turističko putovanje ili službeni put, najduže do 30 dana u toku jedne kalendarske godine i može se koristiti samo za neophodnu medicinsku pomoć. Osiguranik kojem prije odlaska u inozemstvo nije izdata potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu, odnosno dvojezični obrazac, troškove zdravstvene zaštite snosi lično.

Zemlje s kojima su zaključeni ugovori o socijalnom osiguranju:

Hrvatska;
Srbija;
Crna Gora;
Makedonija;
Austrija;
Njemačka;
Belgija;
Holandija;
Luksemburg;
Italija;
Švicarska (samo saobraćajne nesreće);
Švedska (sami plaćaju troškove);
Francuska (ne može se koristiti zdravstvena zaštita s bolesničkim listom);
Slovenija;
Mađarska;
Turska.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66128
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24337 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by _BataZiv_0809 »

Ali da ti nece pruziti pomoc dok ne platis?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#24338 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by problemnatravunu »

_BataZiv_0809 wrote: 24/07/2023 12:41 Ali da ti nece pruziti pomoc dok ne platis?
Ameriko čemeriko .... :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66128
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24339 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by _BataZiv_0809 »

problemnatravunu wrote: 24/07/2023 12:45
_BataZiv_0809 wrote: 24/07/2023 12:41 Ali da ti nece pruziti pomoc dok ne platis?
Ameriko čemeriko .... :mrgreen:
Zar im nisu mogli izdat fakturu? Mislim ne kontam fkt.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40758
Joined: 29/06/2011 23:39

#24340 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by dječak sa šibicama »

Postoji putno zdravstveno osiguranje, i taj medicinar sve sto upotrijebi, zavoj gazu makaze ovo ono, mora pravdati. Ili ce platiti osiguranje ozlijedjenog, ili ce medicinar iz svog dzepa, a ako ozlijedjeni nema osiguranje, onda...

Velkom d kapitalizam.
moimoi
Posts: 4644
Joined: 01/07/2006 12:59

#24341 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by moimoi »

_BataZiv_0809 wrote: 24/07/2023 12:41 Ali da ti nece pruziti pomoc dok ne platis?
Ma to ne vjerujem da se desilo nego su joj rekli da ce morati platiti. Meni recimo (doduse jesam hr drzavljanka ali nisam osigurana u hr) nisu nista naplatili kada me zub zabolio. Dok su mi recimo naplatili sivanje noge… al nesto simbolicno. Ne bi ni oni njoj uzeli 100 eura nego 20ak
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10727
Joined: 27/04/2021 22:52

#24342 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by tramvajtrojka »

_BataZiv_0809 wrote: 24/07/2023 12:47
problemnatravunu wrote: 24/07/2023 12:45

Ameriko čemeriko .... :mrgreen:
Zar im nisu mogli izdat fakturu? Mislim ne kontam fkt.
ma mogli su naravno al ona dalmoska paradajz pasteta turisti nemaju kesha, plus ciganluk naseg naroda da plate nesto dovede do ovakve situacije

nikad nisam otputovao negdje a da nisam uplatio osiguranje nedavno išao vani uplatio dvadesetak dana triglav osiguranje i to online iz udobnosti svog doma doslo me dvadeset pet kermi to je nista za miran san
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#24343 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Dope_Man »

_BataZiv_0809 wrote: 24/07/2023 12:47
problemnatravunu wrote: 24/07/2023 12:45

Ameriko čemeriko .... :mrgreen:
Zar im nisu mogli izdat fakturu? Mislim ne kontam fkt.
Mogu naravno, koliko ja vidim iz medija ljudi ih pregledali, skontali da nema naizgled povreda opasnih po zivot i samo im rekli - Imate opciju da vam mi uradimo detaljan pregled i saniranje, ali cete morati platiti, il da idete do najblize bolnice u BiH gdje ste pokriveni zdravstvenim osiguranjem.

Bar po slikama, nije hitan slucaj i savjet je OK. A da jeste, odradili bi bez pitanja i onda ispostavili racun.
moimoi
Posts: 4644
Joined: 01/07/2006 12:59

#24344 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by moimoi »

Dope_Man wrote: 24/07/2023 12:53
_BataZiv_0809 wrote: 24/07/2023 12:47

Zar im nisu mogli izdat fakturu? Mislim ne kontam fkt.
Mogu naravno, koliko ja vidim iz medija ljudi ih pregledali, skontali da nema naizgled povreda opasnih po zivot i samo im rekli - Imate opciju da vam mi uradimo detaljan pregled i saniranje, ali cete morati platiti, il da idete do najblize bolnice u BiH gdje ste pokriveni zdravstvenim osiguranjem.

Bar po slikama, nije hitan slucaj i savjet je OK. A da jeste, odradili bi bez pitanja i onda ispostavili racun.
Bas tako.
Al bitno je kukati
User avatar
JohnnyS
Posts: 13643
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#24345 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by JohnnyS »

Ja kad sam uzimao putno osiguranje rekli su mi da ako je manji iznos da platim pa će mi oni vratit lovu kad dođem u Mostar s računom. Ako mi treba veći iznos da nazovem broj koji su mi dali pa da će prebacit meni. Cijena osiguranja za Hrvatsku u Eurohercu je malo preko marke dnevno za jednu osobu.

Hitna u Hrvatskoj uvijek obavijesti prije intervencije da ako se nema neki vid osiguranja da će trebati platiti i pita ozlijeđenu osobu želi li i dalje prvu pomoć. Znam proceduru jer sam par puta radio kao ispomoć. To je standard jer se izbjegavaju scene gdje onda po obavljenom poslu pokušavaju naplatiti, a ozlijeđena osoba ne želi dat lovu.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13643
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#24346 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by JohnnyS »

Bobi wrote: 24/07/2023 12:34 https://www.kzzosa.ba/Content/Read/insurance-abroad

Korištenje zdravstvene zaštite osiguranih lica Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo prilikom odlaska u inozemstvo, u zemlje s kojima postoje zaključeni ugovori o socijalnom osiguranju
Mogućnost korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu regulirana je Pravilnikom o uvjetima, načinu i postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u inozemstvu (Službene novine Federacije BiH, broj 31/02). Navedenim Pravilnikom utvrđene su kategorije osiguranika koje imaju pravo na zdravstvenu zaštitu u inozemstvu, kao i uvjeti za utvrđivanje ovog prava. Članovima 4 i 5 Pravilnika utvrđeno je da zdravstvenu zaštitu u inozemstvu osigurana lica mogu koristiti na teret kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja samo ukoliko im je prije odlaska u inozemstvo izdat odgovarajući dvojezični obrazac, odnosno potvrda na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu. Potvrda obavezno sadrži podatke u kojim slučajevima, u kojem obimu i za koji period osigurano lice može koristiti zdravstvenu zaštitu u inozemstvu. Potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu, odnosno dvojezični obrazac, izdaje se nakon dobijanja ocjene zdravstvenog stanja osiguranog lica kojom se potvrđuje da su ispunjeni uvjeti iz člana 9 Pravilnika, odnosno da osiguranik ne boluje od akutnih oboljenja ili da ne boluje od hroničnog oboljenja koje zahtijeva duže liječenje.

Potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu, odnosno dvojezični obrazac, izdaje se nakon prijema, lično podnesenog, pismenog zahtjeva osiguranog lica za turističko putovanje ili službeni put, najduže do 30 dana u toku jedne kalendarske godine i može se koristiti samo za neophodnu medicinsku pomoć. Osiguranik kojem prije odlaska u inozemstvo nije izdata potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu, odnosno dvojezični obrazac, troškove zdravstvene zaštite snosi lično.

Zemlje s kojima su zaključeni ugovori o socijalnom osiguranju:

Hrvatska;
Srbija;
Crna Gora;
Makedonija;
Austrija;
Njemačka;
Belgija;
Holandija;
Luksemburg;
Italija;
Švicarska (samo saobraćajne nesreće);
Švedska (sami plaćaju troškove);
Francuska (ne može se koristiti zdravstvena zaštita s bolesničkim listom);
Slovenija;
Mađarska;
Turska.
U HNK taj papir kojeg izdaje ZZO košta deset maraka ako se ne varam i također može služiti kao polica putnog osiguranja
User avatar
Truba
Posts: 81707
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24347 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Truba »

ja imam ono neko osiguranje uz bihamk
pa onda uz zonu
pa onda putno uzmem

nek stoji
User avatar
JohnnyS
Posts: 13643
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#24348 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by JohnnyS »

Ja sam imao u Jes paketu UC banke, ali kako više ne nude te pakete premda meni i dalje skidaju deset maraka pojma nemam vrijedi li to još uvijek pa uzmem u Eurohercu
User avatar
Truba
Posts: 81707
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24349 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by Truba »

ovaj bihamk nudi do 1000 troskove na terenu kad si
mislim da je to OK
nije skuplja intervencija od 1000?

mada ne idem u hrvatsku ove godine ipak lijepo je imati kad sam prolazio kroz crnu goru lik se zafuro na benzinskojumal me ne pokupi a meni se piša
reko dobro je da me puko bilo bi dzabe :mrgreen:
moimoi
Posts: 4644
Joined: 01/07/2006 12:59

#24350 Re: Desavanja u Hrvatskoj

Post by moimoi »

Moja stara recimo kada putuje uzme i dodatno osiguranje u slucaju smrti. Svjesna je svojih godina i svjesna je da takve stvari uzasno puno kostaju.
Post Reply