Izrael je opet pocinio zlocin!

ahuseino

#2852 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ahuseino » 17/01/2009 04:17

d700 wrote:"Der Spiegel" sasvim korektno pishe. Neki koji ovdje brane "Hamas" i dovode Demokratiju kod "Der Spiegel" u pitanje bi se trebali upitati, kakva je to Hamas-Demokratija. Bakschisch-Drzava ? Familiarno Vladanje u stilu prljave diktaturice ? Ha? Zar nam to nije pomalo i poznato ?

"Der Spiegel" je u proteklim decenijama vishe nego korektno otkrivao skandale i afere desnice i lijevice. U njegov integritet nema sumnje, bez obzira sto neki zele da mu "nabiju" nestho, jer im izvjestaj (ili istina) nepashe.

Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47. Zvanican stav te "partije" je totalno unishtenje Israela i maltene vjeciti rat protiv njega. Sad im je dosao Israel, pa neka ratuju sad a ne da se shepure kao civili kroz grad (Postoje snimci iz Gaze) s oruzjem ispod pulovera. Gdje im je sad ona "jacina" kada roknu na demonstracijama 2-3 metka u zrak, "casteci" pri tome Israelu majku...kako bi mi mozda mogli slobodno prevesti.
... malo naivno

...

ahuseino

#2853 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ahuseino » 17/01/2009 04:23

zonbirile wrote:

pa čeka se izhitreni potez Irana.Iran je jedina pretnja Izraelu,ali preko Hamasa i Hezbolaha.Izraelu ne odgovaraju ove čarke,koje iscrpljuju,a ne riješavaju ništa.SAD je već locirao i satanizovao Iran,sa Alijansom je u Iraku,sada jedna greška Irana i Izrael može poravniti postrojenja.Pa jednom su ih već bombardovali,bez problema.Kao i svaki sukob,više se stvari riješava,više je opcija u igri-uništiti,potisnuti Hamas,po mogućnosti izazvati Iran.Za sada i Iran i Hezbolah mudro "šute"
... nisam siguran da te razumijem...

Mislim konflikt Iran - Izrael izgleda kao prirodan tok situacije, ali opet ja sa logikom, zasto bi to bio cilj... a sredstvo - ubistvo hiljada Palestinaca?

Nije li to previshe elaborantno, cak i za Mossad?

Bili bilo jednostavnije i jeftinije fokusirati PR na dalju dehumanizaciju Irana uz podmetanje informacija / "dokaza" o WMD i time (ponovno) ostvariti opravdanje za dalji napad (vazdushni)?...

Mozda je Iran samo usputni cilj...

Final solution cionistichki mi je josh uvijek nepoznat...

fakat

#2854 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by fakat » 17/01/2009 04:33

JBL wrote:

Boze, ako te ima, cuvaj me tvojih cuvara, nebeskih i izabranih naroda, i nista mi vise ne treba od tebe, samo da mirno zivim svoje dane medju obicnim ljudima na tvojoj zemlji, i sakloni me Boze tvojih kerbera. Zar puno trazim?

_veleposlanik

#2855 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik » 17/01/2009 04:36

ahuseino wrote:
zonbirile wrote:

pa čeka se izhitreni potez Irana.Iran je jedina pretnja Izraelu,ali preko Hamasa i Hezbolaha.Izraelu ne odgovaraju ove čarke,koje iscrpljuju,a ne riješavaju ništa.SAD je već locirao i satanizovao Iran,sa Alijansom je u Iraku,sada jedna greška Irana i Izrael može poravniti postrojenja.Pa jednom su ih već bombardovali,bez problema.Kao i svaki sukob,više se stvari riješava,više je opcija u igri-uništiti,potisnuti Hamas,po mogućnosti izazvati Iran.Za sada i Iran i Hezbolah mudro "šute"

Mislim konflikt Iran - Izrael izgleda kao prirodan tok situacije, ali opet ja sa logikom, zasto bi to bio cilj... a sredstvo - ubistvo hiljada Palestinaca?

Bili bilo jednostavnije i jeftinije fokusirati PR na dalju dehumanizaciju Irana uz podmetanje informacija / "dokaza" o WMD i time (ponovno) ostvariti opravdanje za dalji napad (vazdushni)?...

ja mislim da spika o WMD vise ne pali, da je cak i onaj prosjecni tupavi amerikanac naucio lekciju - da vlada "ponekad" zna i slagati, pa ne vjerujem nesto da bi ponovo istom pricom pokusali na isti fazon. za nuklearna postrojenja, bas kao i za Iraq, Ahmedinedzad je pozivao u vise navrata inspektore, vise puta su potvrdili kako ne postoje indicije za pravljenje nuklearnog oruzja. dakle, vjerovatno i ovaj fazon isfurao...

jedino rjesenje (ako je konacni plan razaranje bliskog istoka): tuci po najslabijem. tuci drsko, do te mjere da se, ne samo arapski, vec i cijeli svijet zgrozi. a usput, prkosi im svima, naredi Bushu sta i kako treba da radi, reci kako im treba roknuti atomsku - a svijetu prikazi razbijeno staklo u stanu u Sderotu od rakete... ili plach od hiljade izraelaca zbog jedne smrti... kada sve to ucinis, najocekivanija reakcija Irana jeste akcija, Hezbollah je vec nesto kao pokusao... ali cekaj Iran, on je glavni igrac u regiji...

final solution cionizma nije slobodan Izrael jer je ocigledno da to ovakvim akcijama nikada nece uspjeti, mrznja ce samo vise rasti. konacan plan je svjetski kaos radi uspostavljanja svjetske vlade. a sad, da li ce se najvise ginuti na Bliskom Istoku (gdje su najveci izgledi), ili mozda Americi i shire, mozda i po Evropi - to jos preostaje da se vidi...

ahuseino

#2856 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ahuseino » 17/01/2009 04:55

_veleposlanik wrote:
ahuseino wrote:
zonbirile wrote:

ja mislim da spika o WMD vise ne pali, da je cak i onaj prosjecni tupavi amerikanac naucio lekciju - da vlada "ponekad" zna i slagati, pa ne vjerujem nesto da bi ponovo istom pricom pokusali na isti fazon. za nuklearna postrojenja, bas kao i za Iraq, Ahmedinedzad je pozivao u vise navrata inspektore, vise puta su potvrdili kako ne postoje indicije za pravljenje nuklearnog oruzja. dakle, vjerovatno i ovaj fazon isfurao...

jedino rjesenje (ako je konacni plan razaranje bliskog istoka): tuci po najslabijem. tuci drsko, do te mjere da se, ne samo arapski, vec i cijeli svijet zgrozi. a usput, prkosi im svima, naredi Bushu sta i kako treba da radi, reci kako im treba roknuti atomsku - a svijetu prikazi razbijeno staklo u stanu u Sderotu od rakete... ili plach od hiljade izraelaca zbog jedne smrti... kada sve to ucinis, najocekivanija reakcija Irana jeste akcija, Hezbollah je vec nesto kao pokusao... ali cekaj Iran, on je glavni igrac u regiji...

final solution cionizma nije slobodan Izrael jer je ocigledno da to ovakvim akcijama nikada nece uspjeti, mrznja ce samo vise rasti. konacan plan je svjetski kaos radi uspostavljanja svjetske vlade. a sad, da li ce se najvise ginuti na Bliskom Istoku (gdje su najveci izgledi), ili mozda Americi i shire, mozda i po Evropi - to jos preostaje da se vidi...
Znachi da je cionistichkom lobiju svjetskom i Izrael bio samo usputni cilj?... od 18 vijeka?...

fakat

#2857 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by fakat » 17/01/2009 05:11

Nije terorizam sveta krava. Prije te mantre postojala je crvena sablast od koje se tresao istok i zapad. Bauk komunizma je harao svijetom, a prije njega su postojali barbari i divljaci koje je valjalo civilizati i pokrstiti, itd, itd. Slabo poznajemo istoriju, pa nam se ponavlja.

_veleposlanik

#2858 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik » 17/01/2009 05:46

ahuseino wrote:
Znachi da je cionistichkom lobiju svjetskom i Izrael bio samo usputni cilj?... od 18 vijeka?...
moguce je. tu se dvoumim. ne znam do kog stepena su izopaceni pa ti ne bih znao tacno reci. ukoliko su vjerni svojim navodnim uvjerenjima, vjerovanjima, simbolici i ritualima, vjerovatno bi Izrael (Palestinu) chuvali od eventualnog nuklearnog napada. medjutim, zalogaj je prevelik, ni manje ni vise nego dominacija svijeta, pa bi tu i toliko zrtvovanje vjerovatno moglo proci. chitao sam i o nuklearnom megabunkeru koji se pravi odmah pored Jeruzalema, najveci takav kompleks do sada, gdje navodno (sve navodno jer ovo jos nije potvrdjeno) ni vlastiti narod nema pristup informacijama a kamoli kompleksu... navodno, za politicare, vojne starjesine i naucnike... (chini mi se da je @ostro rekao da se radi o dezinformaciji, ja bih zamolio ako moze konkretnije pojasniti)...

ahuseino

#2859 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ahuseino » 17/01/2009 06:13

_veleposlanik wrote:
ahuseino wrote:
moguce je. tu se dvoumim. ne znam do kog stepena su izopaceni pa ti ne bih znao tacno reci. ukoliko su vjerni svojim navodnim uvjerenjima, vjerovanjima, simbolici i ritualima, vjerovatno bi Izrael (Palestinu) chuvali od eventualnog nuklearnog napada. medjutim, zalogaj je prevelik, ni manje ni vise nego dominacija svijeta, pa bi tu i toliko zrtvovanje vjerovatno moglo proci. chitao sam i o nuklearnom megabunkeru koji se pravi odmah pored Jeruzalema, najveci takav kompleks do sada, gdje navodno (sve navodno jer ovo jos nije potvrdjeno) ni vlastiti narod nema pristup informacijama a kamoli kompleksu... navodno, za politicare, vojne starjesine i naucnike... (chini mi se da je @ostro rekao da se radi o dezinformaciji, ja bih zamolio ako moze konkretnije pojasniti)...
Mislim da bi odgovor mogao biti jednostavniji...

Mozda je Izrael bio "projekat" (bankarskih familija) koji je pocheo da zivi svoj zivot... neovisno... s tim da su zadrzali svjetske veze i vezice te podrsku kontrolisanih medija i udio u bjelosvjetskom profitu.

Cilj sadashnje rabote mi ostaje nejasan. Ulje?? Kolliko bi moglo biti u zalihama? Sigurno ni blizu kao u Saudijskoj A.

Valjda sam u zabludi, nemochan da zakljuchim da ovaj genocid stvarno rade samo sa ciljem jebene zemlje i drzave...

Sto neko reche gore, ne bi me puno iznenadilo da ovaj val bude gotov za koji dan,

fakat

#2860 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by fakat » 17/01/2009 06:36

Last edited by fakat on 24/01/2009 00:51, edited 2 times in total.

s-iou-x

#2861 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by s-iou-x » 17/01/2009 07:27

Sve sto se dogada ima svoje duboke razloge pa tako i ovo stradanje arapa palestinaca.

arzuhal

#2862 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by arzuhal » 17/01/2009 08:12

Mislim, jel ovo ono što svaka američka administracija naziva "jedinom demokratskom državom na Bliskom istoku"? Fuj fašizam i komunizam! Demokratija je prava stvar!

- Izraelci koji nisu Jevreji, ne mogu kupiti ili zakupiti zemljište u cionističkoj tvorevini;

- Palestinske registarske tablice u cionističkoj tvorevini su posebne boje kako bi se razlikovali Jevreji od ne-Jevreja;

- Izrael dodjeljuje 85% zaliha vode za Jevreje, dok se preostalih 15% odvaja za Palestince. Tako npr. u gradu Hebronu, 85% vode se dodjeljuje 400 (četiri stotine) izraelskih naseljenika, dok se 15% mora biti podijeljeno na 120.000 hebronskih Palestinaca;

- Svake godine USA dodjeljuje 5 milijardi dolara pomoći Izraelu. Ta cifra premašuje pomoć USA cijelom afričkom kontinentu;

- Izrael je jedina nuklearna sila na Bliskom istoku, odbija potpisati ugovor o neširenju nuklearnog oružja i odbija bilo kakvo međunarodno nadgledanje svojih nuk. postrojenja;

- Izrael odbija dizati optužbe protiv svojih vojnika koji su priznali izvršavanje smaknuća ratnih zarobljenika;

- Izrael ne poštuje i ne provodi 69 odluka Vijeća sigurnosti UN-a.

s-iou-x

#2863 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by s-iou-x » 17/01/2009 08:31

Moze li mi neko pojasniti kako je doslo do toga da osmanlije napuste Palestinu i sta je predhodilo tome?
Logicno bi bilo da nepalestinci arapi pomognu svoje arape palestince ali oni to ne cine. Zasto?

Brisbane

#2864 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Brisbane » 17/01/2009 08:41

s-iou-x wrote:Moze li mi neko pojasniti kako je doslo do toga da osmanlije napuste Palestinu i sta je predhodilo tome?
Logicno bi bilo da nepalestinci arapi pomognu svoje arape palestince ali oni to ne cine. Zasto?
Zato jer se niko nije glup/moralan da iz svile i kadife, zamjeni poziciju sa metkom u celu.

Bosanac sa dna kace

#2865 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Bosanac sa dna kace » 17/01/2009 08:59

IslamBosna.ba - Ekskluzivno, iz sata u sat, donosimo vam najnovije informacije o odvijanju izraelskog zločina nad Palestincima u Gazi.

22. dan agresije

03:30 - Posljednji bilans: 1150 mrtvih, 5200 ranjenih Palestinaca. 12 izraelskih vojnika ubijenih, nekoliko desetina vojnika ranjenih, izvještava Press TV.

- Izraelske kopnene trupe bile su primorane da se povuku na predgrađe Gaze nakon snažnog otpora palestinskih boraca.

- Izrael izjavljuje da bi mogao prihvatiti jednostrani prekid vatre pod uslovom da izraelska vojska ostane u Gazi.

giordania

#2866 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by giordania » 17/01/2009 09:10

Brisbane wrote:
s-iou-x wrote:Moze li mi neko pojasniti kako je doslo do toga da osmanlije napuste Palestinu i sta je predhodilo tome?
Zato jer se niko nije glup/moralan da iz svile i kadife, zamjeni poziciju sa metkom u celu.
Toliko historijskih cinjenica na ovoj temi i onda se opet postavlja isto pitanje po hiljaditi put :roll:
Da li arapi treba da reaguju zbog toga sto se desava pokolj muslimana ili treba da reaguje citav svijet jer se desava pokolj CIVILA?!
Znaci,ako su u pitanju muslimani,arapi su ti koji trebaju stati u njihovu obranu?Ako pogledamo da velike demokratske sile sute ili javno podrzavaju Izrael,naoruzavaju ih,pomazu finansijski itd....sta se ocekuje od arapa koji vise nego ocito imaju svezane ruke,Amerika im kroji vanjsku politiku,Amerika im salje milione u zamjenu za nemjesanje u politiku Izraela,Amerika je sveprisutna na Bliskom istoku......
Ovdje treba da reaguje SVIJET,ne prvenstveno arapi nego cijeli svijet!Velike sile su ovdje u igri i arapi se u tome nista ne pitaju.

giordania

#2867 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by giordania » 17/01/2009 09:12

Bosanac sa dna kace wrote:
IslamBosna.ba - Ekskluzivno, iz sata u sat, donosimo vam najnovije informacije o odvijanju izraelskog zločina nad Palestincima u Gazi.

22. dan agresije

03:30 - Posljednji bilans: 1150 mrtvih, 5200 ranjenih Palestinaca. 12 izraelskih vojnika ubijenih, nekoliko desetina vojnika ranjenih, izvještava Press TV.

- Izraelske kopnene trupe bile su primorane da se povuku na predgrađe Gaze nakon snažnog otpora palestinskih boraca.

- Izrael izjavljuje da bi mogao prihvatiti jednostrani prekid vatre pod uslovom da izraelska vojska ostane u Gazi.
I u cemu je onda logika palestinskog otpora?

bosanska rijec

#2868 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by bosanska rijec » 17/01/2009 10:49

Latina wrote:[

Mislim da ti nije poslo za rukom da shvatis ijedan od mojih postova, a smatras da si u stanju shvatiti nesto dalje. Zaobidji me ubuduce, a svoje frustracije lijeci van foruma.

I sta kazes kako ja reagujem , ha ...
reagujem kao svako ljudsko bice a ti reagujes kao neko ko je dobro izdresiran i naucen da manipulira ljudima. A pricu o frustracijama ostavi sebi za kafe, trebace ti...

Bosanac sa dna kace

#2869 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Bosanac sa dna kace » 17/01/2009 10:51

22 dan agresije
09:48 - Palestinci su danas ispalili tri rakete na južni Izrael.

09:25 - Hamas je uništio dva tenka u razrušenom naselju Netsarim u Pojasu Gaze. El- Aksa TV je dodala da je Hamas aktivirao 3 bombe u blizini izraelskog vojnog konvoja u naselju El-Mugreka.
09:00 - Ponovo je pogođena jedna UN-ova škola, gdje je poginulo šestoro ljudi koji su u njoj potražili utočište. Izrael očito masovnim pokoljem civila pokušava da prisili Hamas da pristane na uslove koje traži Izrael.

- Do sadaubijeno 1188 Palestinaca u stravičnom ratu protiv civila.

Bosanac sa dna kace

#2870 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Bosanac sa dna kace » 17/01/2009 13:33

The Smash EDO campaign has been contacted by a group of campaigners who
forced entry into the ITT/EDO MBM arms factory early this morning,
Saturday 17th January. They destroyed equipment inside the factory that
is used to make the weapons used in Israel's wholesale slaughter of
civilians in Gaza.

ITT/EDO MBM, on Home Farm Road, Brighton, manufactures release clips for F
15s and F 16s as well as the Paveway system of munitions which are
currently being used by the Israeli military against civilians in Gaza.

They say:"We are witnessing a genocide in occupied Gaza carried out by the Israeli
military with weaponry supplied by the United States government. ITT/EDO
MBM, in Home Farm Road, Brighton, manufactures vital components for the
F-16's and the Hellfire missile that are being used to destroy civilian
infrastructure in Gaza contrary to the Geneva
Conventions.

More than one thousand Palestinians have been murdered by the Israeli
Army, navy and airforce since December 27th- more than one third of these
casualties are children. While Israel claims to be targeting Hamas
infrastructure they have targeted schools, hospitals, police stations,
United Nations compounds and civilian homes."

Chloe Marsh, spokesperson for the Smash EDO campaign, said: "The citizens
of Britain are no longer prepared to stand idly by whilst Israel commits
genocide with the backing of our own government and arms. industries. This
is a peace messenger city,ITT/EDO MBM is an obscenity that must be removed
from Brighton and the directors of this foul company ought to be tried for
war crimes by the International Criminal Court."

Bosanac sa dna kace

#2871 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Bosanac sa dna kace » 17/01/2009 13:41

IRIB/IRNA - Turska dnevna štampa je cionističke napade na stanovništvo Pojasa Gazze u četvrtak navečer nazvala ludilom i na prvim stranicama većine turskih dnevnih listova je osvanuo naslov «Izrael je poludio».
Prema pisanju lista Džumhurijjet, Izrael je bez nekog jasnog cilja počeo gađati sve štoi se kreće u Gazzi, bolnice, urede inostranih informativnih agencija i urede UN-a.» Ovaj list je pisao da je za vrijeme prisustva Ban Ki Muna, generlanog sekretara UN-a u Tel Avivu, izraelska vojska za metu uzela urede UN-a u Gazzi, bolnicu i urede inostranih medija. Drugi list je pisao da je cionistički režim poražen te naglasio da nakon 20 dana teških napada, izraelska armija za mete uzima bolnice, ambulante, džamije, škole i privatne stambene objekte, a u četvrtak je za metu bila određena bolnica sa oko 500 ranjenih Palestinaca. List Zeman je pisao da postoji velika zabrinutost u Tel Avivu zbog mogućnosti poništenja sporazuma između Turske i Izraela. List također donosi sledeći tekst: «Snažni bijes Turske zbog žestokih cionističkih napada na Gazzu veoma je zabrinuo izraelske čelnike vojne industrije zbog potpisanih ugovora sa turskom stranom.» Visina potpisanih ugovora je oko 2 milijarde dolara, a nedavno je potpisan i novi ugovor u visini od 141 milion američkih dolara.

Kjajević Majko

#2872 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Kjajević Majko » 17/01/2009 14:19

Hamas: We will continue fighting if cease-fire demands are not met - Haaretz
"Today, the movement's delegation arrives in Cairo. To be clear, we have nothing new to offer. We are not going to go back to the first point in the discussions and dialogue. Either we hear what we want or the result will be continuing the confrontation on the ground," said Hamdan, who is close to movement leader Khaled Mashaal.

According to the report, Hamas has set five conditions for the cease-fire:

1. The reciprocal truce would begin on Saturday and be followed by the immediate transfer of humanitarian aid into the Gaza Strip.

2. The Israel Defense Forces must pull all of its troops out of the coastal territory within the first week of the truce.

3. The flow of trade in and out of the Gaza Strip must be renewed and monitored by observers from Egypt, Europe, and Turkey.

4. The Rafah crossing must be reopened and supervised by Palestinian Authority security forces and international observers, until a Palestinian unity government has been established and can take its place.

5. The truce would be instated for one year with an option for renewal.
Israel's Cabinet to vote Saturday on unilateral Gaza truce - Haaretz
The cabinet will hold a vote on Saturday evening to decide whether to enact a unilateral cease-fire with Hamas in the Gaza Strip.

The decision would mean Israel has put an end to the three-week-long Operation Cast Lead without an agreement with Hamas, relying instead on the support of the United States and Egypt in battling arms smuggling into Gaza.

A government source emphasized that there has been great progress with Egypt in reaching an agreement on fighting arms smuggling. The deal would require the combined use of technological measures on the border between Gaza and Egypt, operations against smugglers in the southern Gaza town of Rafah and the use of international experts to identify smuggling tunnels on the border.

The deal would also call for cooperation between Israel and Egypt on matters relating to the Gaza Strip in which they have shared interests, without the interference of Hamas.

Egypt is at the moment considering whether to organize a summit in the near future in Cairo between Prime Minister Ehud Olmert, Egyptian President Hosni Mubarak and Palestinian Authority President Mahmoud Abbas.

The United States and Israel signed an agreement on Friday aimed at stopping the smuggling of weapons into the Gaza Strip, U.S. Secretary of State Condoleezza Rice said.
Israel puts pressure on Hamas before truce vote - AP
GAZA CITY, Gaza Strip (AP) — Israeli forces pounded dozens of Hamas targets early Saturday as the army kept up pressure on the Islamic militant group ahead of a crucial vote on whether to end Israel's punishing three-week-long campaign against Gaza's rulers.

The military said it struck some 50 Hamas targets. In one attack, a shell struck a United Nations school packed with refugees fleeing the fighting, witnesses and the U.N. said, killing two Palestinians and drawing a sharp condemnation from the U.N.

Israel had no comment on the incident, the latest in a string of attacks to hit a U.N. installation.
giordania wrote:I u cemu je onda logika palestinskog otpora?
Moć i kontrola nad narodom?
Khaled Meshaal "Anyone who thinks Hamas will change is wrong."
http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... s-out.html

Image
A smoke trail from a rocket fired by militants inside the Gaza Strip is seen during an Israeli army land incursion as seen from the Israel side of the border with Gaza, Friday, Jan. 16, 2009. The U.N. chief urged Israel Friday to declare a unilateral cease-fire in Gaza, but Israel rebuffed the idea as its diplomats headed for Egypt and the United States in what appeared to be a final push toward a truce.
Image
Israeli municipality workers clear the damage after a rocket fired by Palestinian militants in Gaza landed in the port city of Ashdod January 16, 2009
Image
A controlled explosion conducted by the Israeli army demolishes a home in the Gaza Strip, Friday Jan. 16, 2009. (EPA)

nedim01

#2873 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by nedim01 » 17/01/2009 14:35

ld wrote:
madner wrote:Lupas, ali bas lupas.

O JNA:
http://www.cpi.hr./download/links/hr/7898.pdf

Sah nije poslao vojsku na "narod" i da, puc je na pocetku bio vodjen komunistima. Islamisti su tek poslje isplivali.

Drugo, Egipat nije postao americki saveznik '73, nego je taj rat uradio u sopstvenoj reziji (nakon sto je izbacio instruktore USSR-a)

Trece, Alzir je izuzetak, sve ostale arapske nacije su u 60-im vec bile nezavisne.

Kolonijalna proslost je bio faktor, ali vise nije, niti se moze koristiti kao izgovor. 3 generacije van kolonizacije, sjede nad naftom i manje su napravili nego zli kolonizatori.
Ko je kriv za takvo stanje, arapi ili neki drugi?
halo ba jesl ti dobar,trojica generala muslimana je bilo u JNA,o tome se govorilo i to svi su svi nasi spominjali
dudakovic,alagic,sefer sve su to bili majori i kapetani,jedan od rijetkih pukovnika je bio poprzenovic,sa dva zavrsena fakulteta i bio je nastavnik u marsalci,da je kojim bio slucajem srbin sa tim fakultetima zavrsenim bio bi general zasigurno,

po pitanju irana,blage veze nemas sta pises,da nisam bio u iranu u posjeti par puta i da nisam isao u muzej revolucije,mozda bi ti i vjerovao,ovako mogi ti reci nemoj da valjas,doduse postoji komunisticka partija irana,koja se i danas bori protiv irana organizovani su kroz formaciju ,,mudjahedin halk,, sadam ih je aktivno pomagao,a danas ameri im ispod stola pomazu i vojska jeste krenula na narod,ali kad su dobili komadnu da pucaju i da ubijaju narod na ulici,vecina komandanata je odbila naredbu i pridruzila se revoluciji

egipat i jeste uzivao pomoc sovjeta,to je neosporno,poslije 73 u vlasnistvu su amerike

zaljevske arapske zemlje su dobile neovisnost 60tih i pocetkom 70tih,druge sjevernoafricke arapske zemlje su dobile polovinom 50tih
i jel ti citas sta pises
Kolonijalna proslost je bio faktor, ali vise nije, niti se moze koristiti kao izgovor. 3 generacije van kolonizacije, sjede nad naftom i manje su napravili nego zli kolonizatori.

cuj bio nekad faktor u proslosti i sad nije,ti ba nemas nikakve veze sa logikom i zdravim razumom
za vrijeme kolonijalne vladavine te zemlje su unistene i to puni vijek do dva zavisno od zemlje do zemlje,sto znaci da je njihovo obrazovanje bilo ravno nuli,da nisu imali nikave slobode,niti su njihovi intelektualci mogli da se bore za njihov narod,niti su imali slobodu izrazavanja,nisu imali privrede,korisitili su ih kao cistu fizicku snagu,i jedino su pruge napravljene da mogu da se pljackaju
sve pobune su u krvi ugusene i pri tome su bile kolektivne kazne
u alziru je poginulo 2 miliona ljudi u borbi za neovisnost
to je itekako bitan faktor na njihovo sadanje stanje
ali nije jedini
i poslije dobine neovisnosti,skora svaka arapska drzava je prezivjela par vojnih udara i svaki put kada se izvrsi vojni udar,ti novi generali na vlasti pometu sve iz proslog saveza,a kad ih pometu,tu mislim na strelajnja i vjesanja
i te diktature su drugim dijelom odgovoren za sadasnje stanje arapa
treci faktor je amerika,koja ima neupitan utjecaj u arapskom svijetu,te recimo mubarak koji je diktator,je americi ,,demokrata,, to vazi i za saudiju,jemen,maroko,jordan,ali samo zato sto su ti diktatori poslusni
dok je sadam bio ,,dobar,, diktator dok je slusao ameriku,cim je prestao postao je preko nosi ,,los,,diktator
i besir asad je ,,los,, diktator jer ne slusa
cetvrti faktor je njihova inteligencija koja u potpunosti slusa rezime
peti faktor su mediji koji su takodje u potpunoj vlasti rezima
i tek tada su krivci sami arapi i narod

ali i pored svega,ja mislim da se nesto dogadja sa arapima na bliskom istoku i mislimda ce ubrzo doci vrijeme za promjene i da ce se osloboditi tih diktatora

od majora su visoki oficiri, dakle sa zavrsenom komandno-stabnom skolom, kapetani su nizi oficiri. popreznovic je bio mis, kao i svi drugi pukovnici i generali jna koji su dosli kod nas. odbranu su vodili oni koji znaju i koji smiju.

omar little

#2874 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by omar little » 17/01/2009 14:59

Latina wrote: Na makijavelanski nacin se kroz ljude u Gazi pokazala sva licemjernost i bescutnost svijeta.
auuu otvori (aorist) nam oci. niko to ovdje do sada nije znao (i nisi cak ni nikolu kontekstualizirala kako treba) i ti jedina imas monopol na osjecaje empatije i simpatije. interesantno da o licemjernosti prica osoba koja je do prije par stranica glumila "humanistu" i zastupala stav da se palestinci trebaju raseliti sa njihove vlastite zemlje. a svakome ko je odgovorio na apsurdnost takve izjave prisivala zelju za smrcu svih palestinaca. bizarno i perverzno.
Latina wrote: Znam da je osobama poput tebe najlakse za svu tu nepravdu iskaliti bijes na nekome na forumu, ali to samo govori o tome ko si i kakva si.Sve i da hocu ne mogu se spustiti na tvoj nivo i odgovoriti ti istom mjerom. I dalje tvrdim da ovo sto Palestincima radi izrael, nema nikakve veze s vjerom. Ima veze sa ekspanzionistickim ciljevima, ima veze sa okrutnoscu jaceg nad neuporedivo slabijim, ima veze sa sistematskim zlostavljanjem, ima veze sa krsenjem svih Konvencija koje je ljudski um ikada prihvatio, da bi se odbranio od haosa i plemenskog prava jaceg. Nema veze sa vjerom, jer ne postoji religija koja bi ovo odobrila, o ljudskosti da ne govorimo.
?!?!?

sta je ovdje smisao i poenta?!? iskaljivanje na forumu?!?! spustanje na "nivo"?!?! tebi neko , pod hitno, treba probusiti balon umisljene vlastite velicine u kojem plutas kroz postove na ovoj temi.

Latina wrote: Vukovi se drze jedni drugih, nijedna zvijer ne ubija mladuncad druge zvijeri, ali cionisticki izraelski rezim upravo to cini. Zato sto im je dato zeleno svijetlo od svjetskih mocnika. Zato sto im i Egipat zatvaranjem granica izmedju ostalog to omogucava i zato sto im sve arapske zemlje u regionu svojom nezainteresovanoscu i apatijom to omogucavaju. Strasno je, nevjerovatno je, ali je istina.
zasto ljudima volis soliti pamet bez da imas korektnu informaciju i znanje?! vukovi (kao i lavovi, medvjedi, hijene i desetine drugih vrsta) ubijaju vlastitu vrstu a ne samo pripadnike drugih. lavovi, sivi langurs majmuni (izmedju ostalih) ubijaju i svoje vlastite mlade. analogija ti je besmislena. da, i ko je rekao da ovo sto se zbiva nije strasno? i ko je rekao da nije nevjerojatno? i sta si ti ovdje rekla da vec nije receno? ukljucujuci i osobu kojoj navodno odgovaras na post.

bosanska rijec wrote:Ovdje se vrlo dobro zna ko napada, ko je zrtva. Doticna je navela da se ovdje radi o sado-mazohistickim porivima i jednih i drugih. Sto je netacno. Ovdje se vrlo dobro zna ko je agresor i da je sve isplanirano i da se zrtva (Palesticni) dovode svjesno od strane agresora u potlacen polozaj - zbog svojih ciljeva naravno.

Latina wrote:Da bi ti shvatila ono sto sam napisala, moralo bi se desiti ono sto je nemoguce. Morala bi biti u stanju razmisljati, a ne reagovati instinktivno i pravolinijski. To je bio komentar o nadasve patoloskom uzajamnom odnosu koji se razvio izmedju ova 2 naroda. Taj odnos se nije razvio od juce. Palestinci su kroz 60 godina postojanja Izraela prosli kroz sve faze mucenja, i dovedeni u poziciju ekvivalenta izraelskih robova koji nemaju bilo kakva ljudska prava. Obicni Palestinci ne mogu obradjivati zemlju, ne mogu zivjeti u vlastitim kucama, ne mogu pristupiti bolnicama kad im je potrebna ljekarska pomoc, ne mogu se slobodno kretati, ne mogu se skolovati, ne mogu se odbraniti. I sve to ovi ljudi trpe naocigled cijelog svijeta de-ce-ni-ja-ma. U ime nade da ce se nesto promijeniti u buducnosti. U posljednje 3 sedmice su im oteli i nadu. Prije nego sto ponovo pocnes lupetati, upitaj se da li bi ti zivjela u takvom rezimu.
nevjerojatna drskost. ti ces osobi koja je sasvim korektno, u citiranom tekstu, iznijela misljenje govoriti da ne zna razmisljati i da ne moze shvatiti tvoje, po samo tvom vlastitom misljenju, visoke "intelektualne" gluparije. ta osoba nije u stanju razmisljati jer samo ti jesi. to sto si ti sebi umislila da je dijagnosticiranje cijele palestinske nacije mazohistima vise od pravolinijskog razmisljanja, to je tvoj problem. palestinci uzivaju u ovome sto im izrael radi i "ufurali" su se u ulogu zrtve?!? idiotluk na n-tu potenciju. da bi se moglo raspravljati o kultu zrtve (sto nije jednako onome sto ti trabunjas) i manifestacijama istog u drustvu, prvo mora postojati vremenska distanca od zlocina i masakra kao i funkcionirajuce drustvo. palestina to nema, niti je ikada imala, jer ih se konstantno ubija i zlostavlja.
i sta si ti u svom postu ovdje rekla a da @bosanska rijec nije pokrila svojom gore citiranom izjavom? izrael je agresor, palestina je zrtva. sta je ona lupetala a sta si ti argumentirala?!

Latina wrote:Mislim da ti nije poslo za rukom da shvatis ijedan od mojih postova, a smatras da si u stanju shvatiti nesto dalje. Zaobidji me ubuduce, a svoje frustracije lijeci van foruma.
svakom si loncu poklopac, glumatas po postovima i pravis se pametnijom no sto jesi. vjerojatno postoji broj razumnih i pametnih ljudi na ovoj temi koji ne mogu shvatiti tvoje laprdanje.

silence_is_sexy

#2875 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by silence_is_sexy » 17/01/2009 15:11

http://www.radiosarajevo.ba/#modt_h=act ... id%3A13476

Sarajevski umjetnici u znak podrške narodu Gaze (FOTO)Ispred sarajevskog ratnog groblja na Koševu sarajevski umjetnici su upriličili performans u znak protesta protiv agresije na Gazu.

Pedesetak istaknutih sarajevskih umjetnika i kulturnih poslenika okupilo se u subotnje prijepodne ispred ratnog groblja na Koševu. Među njima su bile istaknute ličnosti iz svijeta filmske i pozorišne umjetnosti, muzičari, arhitekti, književnici i likovni umjetnici. Svi su oni kroz kratak, ali upečatljiv performans željeli dati podršku stanovnicima Gaze koji preživljavaju teške dane.

U manifestu ove grupe navodi se da su oni, kao građani koji su preživjeli opsadu Sarajeva 1992-1995, užasnuti brutalnim napadom na civilno stanovništvo Gaze.

Činom stavljanja žute trake, simbola jevrejskog stradanja za vrijeme Holokausta tokom Drugog svjetskog rada, izrazili su svoju solidarnost sa žrtvama agresije.

Među pokretačima ove akcije su filmska redateljica Jasmila Žbanić i pozorišni redatelj Haris Pašović.

O tome kako su došli na ideju da na ovakav način izraze svoj stav, Žbanićeva je za RadioSarajevo rekla: "Zapravo, jedna veća grupa ljudi je bila uključena u to. Mi smo dugo razgovarali i razmisljali šta da uradimo kako bi naš protest imao smisla. Smatramo da kao građani Sarajeva najdublje možemo osjetiti bol ljudi u Gazi. Takođe, željeli smo da žutim trakama koje su simbol Holokausta Jevreja podstaknemo na razmišljanje da se danas dešava tragedija Palestinaca. Željeli smo uticati na javnost, na gradjane Izraela da zaustave svoju vladu u tom činu agresije. Ako mogu da izrazim svoje lično mišljenje - ja se nadam da će Ehud Olmert uskoro biti osuđen za ratni zločin".

Na pitanje RadioSarajeva šta umjetnici zapravo mogu učiniti po pitanju velikih svjetskih tragedija i nepravdi, Haris Pašović je rekao "Umjetnici moraju da reguju na dva načina - jedan je njihov umjetnički izraz, a drugi njihova ljudska dužnost. U smislu umjetničkog izraza, umjetnici u ovom, kao i u drugim slučajevima moraju usmjeriti fokus na određeni problem u cilju formiranja javne svijesti. U ovom slučaju, želimo da ljudi postanu svjesni jedne urgentne situacije. A naša je ljudska dužnost da izrazimo solidarnost sa žrtvama i, koliko god je moguće, da im ponognemo u praktičnom smislu.

U ime okupljenih umjetnika glumac Amar Selimović održao je prigodno slovo i pričitao dio "Izvještaja iz opkoljenog grada" poljskog pisca Zbignjeva Herberta, pjesme koja se mnogo puta javno čitala i tokom opsade Sarajeva.

Post Reply