Izrael je opet pocinio zlocin!

Locked
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#2751 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Latina »

U medjuvremenu, izgleda da se masakr u Gazi nastavlja :

1133 mrtvih
5200 ranjenih

Image
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#2752 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zonbirile »

The 51st State wrote:nije isto jesi li vojna sila ili nisi, drustvo se organizuje u sklada sa svojim ekonomskim kapacitetima i tehnickim mogucnostimda napravi armiju, palestinci taj put nemaju i mogu jedino da se ponasaju kao gerila i da se u skladu sa tim i organizuju, po meni jako lose dosada. hezbolah je u tom smislu napravio iskorak, odlicno istrenirani borci, zasticeni od obavjestajaca izraelske vojske, autonoman sistem veze, maksimalno koristenje terena i fortifikacija te kreativna upotreba mts-a kojeg posjeduju (kornetom przili kuce gdje se idf skrivao od pjesadijske vatre, znaci bitnije ubiti vojnika nego ostetiti tenk), te su se zastitili barem od helikopterske podrske sa strelama, ako to nije efikasna vojna sila, ne znam sta je.
i da se razumjemo hamas se najmanje pitao oko ovog konflikta, postovali su primirje i vjerovatno se pripremali, svercovali sta ti ja znam, stoga izrael nije smio dopustiti da ima dvije dobro organizovane gerile na svojim granicama te je zato i krenuo u ovaj rat.

alo dečko opet ti kažem pažljivije čitaj,a da imaš skrupula ili mozga,ne bi sam sebi skakao u usta.Vojna sila ,ili jesi,ili nisi .Ne postoji,ali,to je pitanje života ,ili smrti u ratnom sukobu.Ovo dole niže ti je na istom fonu ,radi čega sam ti se i javio i probao ti objasniti.Brkaš dobre želje i nadanja,sa stanjem u stvarnosti.
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#2753 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by d700 »

"Der Spiegel" sasvim korektno pishe. Neki koji ovdje brane "Hamas" i dovode Demokratiju kod "Der Spiegel" u pitanje bi se trebali upitati, kakva je to Hamas-Demokratija. Bakschisch-Drzava ? Familiarno Vladanje u stilu prljave diktaturice ? Ha? Zar nam to nije pomalo i poznato ?

"Der Spiegel" je u proteklim decenijama vishe nego korektno otkrivao skandale i afere desnice i lijevice. U njegov integritet nema sumnje, bez obzira sto neki zele da mu "nabiju" nestho, jer im izvjestaj (ili istina) nepashe.

Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47. Zvanican stav te "partije" je totalno unishtenje Israela i maltene vjeciti rat protiv njega. Sad im je dosao Israel, pa neka ratuju sad a ne da se shepure kao civili kroz grad (Postoje snimci iz Gaze) s oruzjem ispod pulovera. Gdje im je sad ona "jacina" kada roknu na demonstracijama 2-3 metka u zrak, "casteci" pri tome Israelu majku...kako bi mi mozda mogli slobodno prevesti.

Israel pretjeruje u reakciji, tu nimalo sumnje nema. Ali nekima ocigledna mrznje prema Israelu zatvara oci prema cinjenici, da ovdje nema nevinog osim djece i (pravih) civila. A o objektivnom pogledu i da negovorim, posebno ako se zele stvoriti neke paralele sa situaciom u Bosni, sto je sramno i skandalozno prema svakoj zrtvi, posebno zrtvama Genocida u Srebrenici.
Last edited by d700 on 16/01/2009 13:46, edited 2 times in total.
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#2754 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by delightful »

zonbirile, ovo ti je druga opomena zbog nepristojnosti prema sagovornicima. sljedeci je ban.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2755 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

The 51st State wrote:nije isto jesi li vojna sila ili nisi, drustvo se organizuje u sklada sa svojim ekonomskim kapacitetima i tehnickim mogucnostimda napravi armiju, palestinci taj put nemaju i mogu jedino da se ponasaju kao gerila i da se u skladu sa tim i organizuju, po meni jako lose dosada. hezbolah je u tom smislu napravio iskorak, odlicno istrenirani borci, zasticeni od obavjestajaca izraelske vojske, autonoman sistem veze, maksimalno koristenje terena i fortifikacija te kreativna upotreba mts-a kojeg posjeduju (kornetom przili kuce gdje se idf skrivao od pjesadijske vatre, znaci bitnije ubiti vojnika nego ostetiti tenk), te su se zastitili barem od helikopterske podrske sa strelama, ako to nije efikasna vojna sila, ne znam sta je.
i da se razumjemo hamas se najmanje pitao oko ovog konflikta, postovali su primirje i vjerovatno se pripremali, svercovali sta ti ja znam, stoga izrael nije smio dopustiti da ima dvije dobro organizovane gerile na svojim granicama te je zato i krenuo u ovaj rat.
Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.
ponosna_manjina
Posts: 444
Joined: 18/04/2006 13:05

#2756 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ponosna_manjina »

_veleposlanik wrote: samo mislim da, na zalost, nema fajde dok i ovdje kod nas ne pukne... ovaj bolesni narod sto nas okruzuje i potpuno nehajno nastavlja svoj patetican stereotipan zivot mora osjetiti ono sto se desava u Gazi na vlastitoj kozi, da bi se imali cemu nadati. na zalost, to je tako. nisu oni krivi, ali su se jednostavno odaljili od samih sebe. drugacije se pameti ne moze doci.

koliko god bolesno izgledalo, ja se nadam da, ako je pravi trenutak sada, zapocne i kod nas (generalno u svijetu) sto prije. umjesto da budemo gledaoci sve blizeg regionalnog - pa vjerovatno i svjetskog - konflikta, ocekujem da cemo dobiti svi priliku za konacan obracun. ne znam kako bi to izgledalo, ali ovoliki cinizam na svjetskoj razmjeri je bolestan i stetan, na kraju krajeva, za sam svijet (tj sve nas, iako mi to sada ne osjetimo na vlastitoj kozi).
Je li ti stvarno mislis da ovaj narod nije i previse zla i rata osjetio na svojoj kozi? Kakav crni patetican i stereotipan zivot, jesi ti normalan, pa ovdje ljudi jedva sastavljaju kraj s krajem. Ono sto se desava u Gazi itekako smo osjetili na svojoj kozi, hvala tebi i ostalim zagovarateljima Konacnog Obracuna, ali ja ne bih reprizu prozivljenog. Pa jebote, gdje ti zivis, gdje si proveo rat, koliko si godina imao tada i jesi li ti uopste svjestan sta prizivas? Ili se opet mlate gloginje tudjim k....
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#2757 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik »

d700 wrote:"Der Spiegel" sasvim korektno pishe. Neki koji ovdje brane "Hamas" i dovode Demokratiju kod "Der Spiegel" u pitanje bi se trebali upitati, kakva je to Hamas-Demokratija. Bakschisch-Drzava ? Familiarno Vladanje u stilu prljave diktaturice ? Ha? Zar nam to nije pomalo i poznato ?

"Der Spiegel" je u proteklim decenijama vishe nego korektno otkrivao skandale i afere desnice i lijevice. U njegov integritet nema sumnje, bez obzira sto neki zele da mu "nabiju" nestho, jer im izvjestaj (ili istina) nepashe.

Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47. Zvanican stav te "partije" je totalno unishtenje Israela i maltene vjeciti rat protiv njega. Sad im je dosao Israel, pa neka ratuju sad a ne da se shepure kao civili kroz grad (Postoje snimci iz Gaze) s oruzjem ispod pulovera. Gdje im je sad ona "jacina" kada roknu na demonstracijama 2-3 metka u zrak, "casteci" pri tome Israelu majku...kako bi mi mozda mogli slobodno prevesti.

Israel pretjeruje u reakciji, tu nimalo sumnje nema. Ali nekima ocigledna mrznje prema Israelu zatvara oci prema cinjenici, da ovdje nema nevinog osim djece i (pravih) civila.
ajd fakat d700 (ti ono dobro slikas) pusti tu prichu... chuj djece i pravih civila... od tih 1133 mrtvih i 5200 ranjenih palestinaca, racunaj da je 80-90% civila (ako ne i vise). mrznja prema Izraelu, ili kako god to zelis nazvati postoji. uzmi malo knjige u ruke, malo se potrudi (a mozda ti to ne odgovara, po licnim ubjedjenjima). pricas o zapadnjackim novinama i "korektnosti, transparentnosti"... ocigledno si jos uvijek na nebu, imas jezero neznanja u glavi i sa takvim kriterijom smatras svoju izjavu dostojnu ove teme... i govoris o nekoj demokratiji - pa ti covjece nemas pojma gdje zivis. dajte ljudi, nek mu neko kaze, njemu i svim ostalim iluzionistama - ta stvar ne postoji... kreni od osnovnih saznanja, zivotnih upitnika i historije, pa onda dodji da das komentar... ili dodji svakako kad god ti volja, na vlastitu odgovornost...
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#2758 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Kjajević Majko »

RAMALLAH, West Bank, Jan 15 (Reuters) - Figures from Gaza now put the civilian toll at 698 dead or about 65 percent of overall fatalities, the Gaza-based Palestinian Centre for Human Rights said on Thursday.

Samih Mohen of the organisation's office in Ramallah in the West Bank said the toll to midnight on January 14th included 230 children, 76 women, seven medical workers, three journalists and two United Nations contractors.

The rest -- 380 dead -- were adult males, he said.

This number did not include 166 civil police killed by Israeli bombing on the first day of the offensive, which other reports may have placed among the list of civilian casualties.

He said the centre counts casualties independently of the Hamas-run Health Ministry in Gaza. Its figures are collected daily by the organisation's field workers who visit Gaza hospitals, clinics and morgues, Mohen said.
Gaza civilian toll near 700, says rights group
Hamas will not accept Israeli conditions for a cease-fire in Gaza and would continue armed resistance until the offensive ends, Khaled Meshal, the leader of the Palestinian Islamist group, said on Friday.

According to the report, Hamas has set five conditions for the cease-fire:

1. The reciprocal truce would begin on Saturday and be followed by the immediate transfer of humanitarian aid into the Gaza Strip.

2. The Israel Defense Forces must pull all of its troops out of the coastal territory within the first week of the truce.

3. The flow of trade in and out of the Gaza Strip must be renewed and monitored by observers from Egypt, Europe, and Turkey.

4. The Rafah crossing must be reopened and supervised by Palestinian Authority security forces and international observers, until a Palestinian unity government has been established and can take its place.

5. The truce would be instated for one-year with an option for renewal.


The Egyptian truce proposal, of which Haaretz obtained a copy Thursday, contains three clauses.

First, Israel and the Palestinians will agree to an immediate, time-limited cease-fire, during which the border crossings will be opened for humanitarian aid and Egypt will lead negotiations on a long-term truce.

Second, the long-term truce must include provisions on both border security and an end to the blockade of Gaza.

Third, Fatah and Hamas should resume reconciliation talks.


Egyptian officials told Haaretz they believe the initial, short-term truce should last a few months, to allow plenty of time for negotiations on the long-term cease-fire.

However, the proposal does not require Israel to withdraw from Gaza during the initial truce, and Hamas has said it will not accept the proposal unless that omission is corrected.
http://www.haaretz.com/hasen/spages/1056134.html
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#2759 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Latina »

Ucestvujem na ovoj temi gotovo od samog pocetka. Nisam imala namjeru povlaciti ovo pitanje, ali prije 2 dana sam bukvalno dozivjela udar likova koji ne pisu mnogo na ovoj temi, ali to jutro su bili veoma aktivni, jer im se nije dopao jedan od mojh postova. Jedini @zonbrile je pokusavao umiriti "raspolozenje" prema meni. Ovaj post sam prijavila, nisam dobila odgovor.
bosanska rijec wrote:Ma sad stvarno neusmnjam da si spremna na svasta nesto. Koja li si ti samo licemjerna manipulatorka.


Mislim covjek se ovome moze samo nasmijati, ali posto vidim da je moderacija prisutna na temi, cisto da spomenem.

p.s. Oprostite na offtopicu.

Image
Last edited by Latina on 16/01/2009 14:13, edited 1 time in total.
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#2760 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik »

ponosna_manjina wrote:
_veleposlanik wrote: samo mislim da, na zalost, nema fajde dok i ovdje kod nas ne pukne... ovaj bolesni narod sto nas okruzuje i potpuno nehajno nastavlja svoj patetican stereotipan zivot mora osjetiti ono sto se desava u Gazi na vlastitoj kozi, da bi se imali cemu nadati. na zalost, to je tako. nisu oni krivi, ali su se jednostavno odaljili od samih sebe. drugacije se pameti ne moze doci.

koliko god bolesno izgledalo, ja se nadam da, ako je pravi trenutak sada, zapocne i kod nas (generalno u svijetu) sto prije. umjesto da budemo gledaoci sve blizeg regionalnog - pa vjerovatno i svjetskog - konflikta, ocekujem da cemo dobiti svi priliku za konacan obracun. ne znam kako bi to izgledalo, ali ovoliki cinizam na svjetskoj razmjeri je bolestan i stetan, na kraju krajeva, za sam svijet (tj sve nas, iako mi to sada ne osjetimo na vlastitoj kozi).
Je li ti stvarno mislis da ovaj narod nije i previse zla i rata osjetio na svojoj kozi? Kakav crni patetican i stereotipan zivot, jesi ti normalan, pa ovdje ljudi jedva sastavljaju kraj s krajem. Ono sto se desava u Gazi itekako smo osjetili na svojoj kozi, hvala tebi i ostalim zagovarateljima Konacnog Obracuna, ali ja ne bih reprizu prozivljenog. Pa jebote, gdje ti zivis, gdje si proveo rat, koliko si godina imao tada i jesi li ti uopste svjestan sta prizivas? Ili se opet mlate gloginje tudjim k....
recimo da moj pogled ide "dalje" od sopstvene egzistencije i prezivljavanja. i kada kazem "nas" uvijek, a ponekad i izricito, mislim na cijeli svijet, saucesnik ovih svjetskih tragedija. da dodje do znanja da nismo nimalo nevini po pitanju bilo kog genocida u ovako "malom" svijetu. saucesnici smo, jer shutnjom, neznanjem i egoizmom odobravamo da se sve ovo desava. tako se desilo i nama - a ovako smo isto osudjivali one sto je bolio q.... za nas... ne budimo licemjeri, znajmo makar pravi izlaz za svaciju dobrobit, mir, a ne samo za sopstvenu straznjicu...

na pitanje "zasto bas sada a ne kada se patilo u Africi?" ili bilo koji drugi komentar slicne prirode, za sebe licno mogu reci da sam se "tek probudio", te zato sto sam duboko ubjedjen da nam se blize promjene velikih razmjera, promjene koje ce oblikovati civilizacije dozivotno. postoje i sanse da sami dozivimo dio te "tranzicije" svijeta kakvog ga danas gledamo. ali da nebi nagadjali, trebamo biti makar korak ispred i znati sta nas zadesava upravo sada, kada cionisti bahato govore svijetu da im niko ne moze nista!

a to sto kod nas narod sastavlja kraj sa krajem, koji sam licno duze vrijeme trpio, se ne moze opisati kao stereotipan i povrsan nacin zivota? (uopste ne govorim o klasama niti materijalnom stanju, mozda me ne razumijes bas najbolje). "nek se ima za hljeba, cigara i kafe a za ostalo koga briga" nije sindrom koji pati nasa drzava? ili Hollywood wannabe djeca sirom zapadnog svijeta koja nemaju par klikera u mozgu i samo razmisljaju o dvije stvari: sex i novac - takodjer nije stereotip? dok u svijetu isti nasi vrsnjaci, stariji i djeca prezivljavaju pakao, bukvalno sagorjevaju moleci Boga da sto prije zatvore oci zbog neopisive patnje i boli... isto ono sto smo mi dozivjeli, isto ono sto Afrika od kolonijalizma prezivljava. i govoris da ne zasluzujemo imati taj "konacni obracun"? to je tvoje misljenje, a ja mislim da je jedini spas covjeku kao vrsti. o tom mozemo na drugim temama ako zelis... pitanje je biti ili ne biti. nismo bili ovih zadnjih 2000 godina, zato, uskoro, stize novo iskusenje...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2761 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

Veleposlanik, koncentrisi se na temu. Ne moras bas svaku zagadit tim "teorijama" i glupostima za djecu iz vrtica.
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#2762 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik »

madner wrote:Veleposlanik, koncentrisi se na temu. Ne moras bas svaku zagadit tim "teorijama" i glupostima za djecu iz vrtica.
isto ti govorim, koliko sam samo stranica prepucavanja oko oruzja, bataljona, merkava i Hezbollaha morao preskociti...
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#2763 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zgembo_sa »

d700 wrote:Israel pretjeruje u reakciji, tu nimalo sumnje nema. Ali nekima ocigledna mrznje prema Israelu zatvara oci prema cinjenici, da ovdje nema nevinog osim djece i (pravih) civila. A o objektivnom pogledu i da negovorim, posebno ako se zele stvoriti neke paralele sa situaciom u Bosni, sto je sramno i skandalozno prema svakoj zrtvi, posebno zrtvama Genocida u Srebrenici.
Sta je problem sto mrzimo genocidnu tvorevinu? Ako cemo iskreno do srzi, onda treba reci da su osim rijetkih slucajeva prigovaraca savjesti, svi odrasli stanovnici izraela bili u jednom periodu svog zivota ili su trenutno okupatorski vojnici i time legitimne vojne mete. A ono sto se radi u Gazi je jednom rjecju GENOCID. Jer se napadi provode neselektivno, cak se i namjerno gadjaju mjesta koja bez ikakve sumnje sluze kao utociste civilima npr. UN-ove prostorije, ili bolnice, zabranjuje se pristup medijima, puca se na zgrade u kojima mediji imaju svoje prostorije, zabranjuje se dostavljanje humanitarne pomoci, protjeruju se civili, koristi se zabranjeno oruzje... Cionisti krse sve moguce civilizacijske i moralne norme, a da o medjunarodnom pravu i ne govorim... I ti onda imas obraza govoriti kako nam mrznja zatvara oci!!! Pa mrzim ih iz dna duse i to sirom otvorenih ociju!
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#2764 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Kjajević Majko »

Čovjek ne može a da se ne zapita ima li ko razuman među palestincima. Nakon 60 godina rata nijedna vojska se neće povući za 7 dana. Zašto ne prihvatiti prekid vatre na neodređeno dok se ne postigne dogovor.
Izrael neće stati nema razloga da sad prekine. Koji je razlog Hamasu da nastavi? :?

Image
Image
Image
Image
Smoke rises following an explosion caused by Israeli military operations is seen through a window of the Associated Press office, riddled by a bullet, in Gaza city, Thursday, Jan. 15, 2009. (AP / Khalil Hamra)
Image
A local U.N. worker looks at a fire at the U.N. compound after it was struck by Israeli fire in Gaza City January 15, 2009. Israel unleashed its heaviest shelling of Gaza's crowded neighbourhoods on Thursday, hitting a U.N. compound and a media building in what might be a final push against Hamas before a ceasefire deal.
Ovi već standardno "oštro" osuđuju i drže se za glavu.

potresna slika
Bodies lie at a mortuary in Gaza City as a Palestinian medic drags the body of a victim killed during Israel's offensive in the Gaza Strip on January 15, 2009. Israeli tanks rumbled ever deeper into Gaza cities and jets pummelled the enclave from above today even as hopes rose for a truce to end the war on Hamas that has claimed more than 1,000 lives.
Image
An Israeli man gestures as a fireman inspects the damages inside his house following a rocket attack in the southern Israeli town of Sderot, a few kms away from the Palestinian Gaza Strip, on January 15, 2009. Israeli tanks lunged deepest yet into Gaza's cities today, sparking ferocious battles with Hamas even as hopes rose for a truce to end the war that has killed more than 1,000 Palestinians. UN chief Ban Ki-moon arrived in Tel Aviv and Israel sent senior envoys to Egypt and the United States amid a diplomatic push to end the 20-day-old war launched to stop Hamas rocket fire
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#2765 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zonbirile »

delightful wrote:zonbirile, ovo ti je druga opomena zbog nepristojnosti prema sagovornicima. sljedeci je ban.
pa nije valjda da sam najgori na temi,što sam rekao ,:"ako imaš mozga".Bilo je žeščih i nacionalističkih uvreda,ali OK.
Madame de Pompadour
Posts: 204
Joined: 27/02/2008 08:25

#2766 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Madame de Pompadour »

Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47.
A gdje se Izrael povukao? Sa palestinske zemlje na palestinku zemlju ponovo, ta sela su palestinska, u cemu je lose ako ljudi hoce da se vrate na svoje;
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#2767 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Lincoln-Burrows »

Madame de Pompadour wrote:
Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47.
A gdje se Izrael povukao? Sa palestinske zemlje na palestinku zemlju ponovo, ta sela su palestinska, u cemu je lose ako ljudi hoce da se vrate na svoje;
Nema ništa loše u tome ili uz adekvatnu zamjenu, Palestinci u tome imaju pravo,
ali Hamas je ovdje nekakva greda za mir, zašto ne prihvate prekid vatre kad
u ovom slučaju nemaju nikakvih izgleda a stradaju civili. Mislim da samo
Palestinci mogu riješiti situaciju, zbog toga nema sugestija sa strane.
Ili podrška ili osuda? to je sve što se nudi.
Palestinci imaju pravo ali Hamas je prepreka koju nitko neće da podrži.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2768 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

Madame de Pompadour wrote:
Sto se tog istog Hamas tice. Israel se prethodno povukao iz Gaze. Aktivisti Hamasa su rokali raketama po Israelu, ili na skupovima se nadju "najjaci" da rokaju sa AK47.
A gdje se Izrael povukao? Sa palestinske zemlje na palestinku zemlju ponovo, ta sela su palestinska, u cemu je lose ako ljudi hoce da se vrate na svoje;
Lose je to sto su slabiji i sto tu vlada zakon jaceg.
Nisu im uskladjene zelje sa mogucnostima, ili da povecaju mogucnosti (bolje se pripreme) ili da smanje ocekivanja.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#2769 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by The 51st State »

Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.
Apsolutno, stim da oni i ne pretendiraju da vode konvencionalni rat niti sam gdje to rekao ali da asimetricni tj. geriliski rat vode 100 % su kadri.
User avatar
d700
Posts: 1345
Joined: 01/08/2008 14:29

#2770 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by d700 »

Kjajević Majko wrote:.... Koji je razlog Hamasu da nastavi? :? ...
Nedostatak Realiteta, drzanje do istih ciljeva kao i prethodni decenija koji su sa sobom samo donijeli poraze. Koliko puta su Arapi napali Israel pa izgubili ?
veleposlanik wrote:ajd fakat d700 (ti ono dobro slikas) pusti tu prichu... chuj djece i pravih civila... od tih 1133 mrtvih i 5200 ranjenih palestinaca, racunaj da je 80-90% civila (ako ne i vise).
Slike moje ovdje nisu nishta izgubile. Inace: To su efekti rata koji nedovode u pitanje Hamasove stavove i provokacije.
veleposlanik wrote:uzmi malo knjige u ruke, malo se potrudi (a mozda ti to ne odgovara, po licnim ubjedjenjima). pricas o zapadnjackim novinama i "korektnosti, transparentnosti"... ocigledno si jos uvijek na nebu, imas jezero neznanja u glavi i sa takvim kriterijom smatras svoju izjavu dostojnu ove teme...
Ovaj bijedan pokusaj licnog napada mogu interpretirati takvoga kakav i jeste: Nedostatak argumenata. Jedan Englez je fino rekao: If you can´t attack the Message, attack the Messenger. Upravo ti to sada radis, potvrdjujes te nedostatke, s toga nema potrebe da se dalje previshe s tobom zamaram.
veleposlanik wrote: i govoris o nekoj demokratiji - pa ti covjece nemas pojma gdje zivis. dajte ljudi, nek mu neko kaze, njemu i svim ostalim iluzionistama - ta stvar ne postoji... kreni od osnovnih saznanja, zivotnih upitnika i historije, pa onda dodji da das komentar...
Nastavljas tu gdje si stao i "krunishes" svoju i onako upitnu "argumentaciju" s tim sto svoje vidjenje i stavove deklarishes kao jedine ispravne, dok druge ili drugoga degradiras...ili bar pokusas da to ucinis.

Kao sto rece, nema potrebe da se covjek s tobom zamara i da sad krenem u diskusiju, koliko ja krivica jednih ili drugih. Za mene snose dvije strane snose odgovornosti, gledajuci protekle decenije neko manje, neko vishe. Al ta svadja je toliko stara i mucno je nesto iz danasnjice objasniti necim sto je bilo prije 50 godina. To nikome nepomaze...jer niko mocan i vazan danas i negleda sta je bilo prije 50 godina. S time se moraju pomiriti palestinci, israelci...i neki ovdje na forumu.....a to su realiteti a ne stvorene sopstvene slike.
Madame de Pompadour wrote:A gdje se Izrael povukao? Sa palestinske zemlje na palestinku zemlju ponovo, ta sela su palestinska, u cemu je lose ako ljudi hoce da se vrate na svoje;


Fakat je da postoji jedno realno stanje na tom podrucju. Ja negovorim o tome da je sve sto Israel radi legitimno, ali fakat je da je Israel kao drzava cinjenica i da je rijesenje samo moguce naci u kompromisu. Ocigledno Hamas na to nije spreman i pomaze na indirektan nacin onim snagama u Israelu, koji takodje nisu spremni na to. To se odnosi od Jigal Amira preko Netanjahua i ono debele stoke cijeg imena se nesjecam. A sto se argumenta o zemlji tice, sad cu ti dati odgovor indirektan u odgovoru na ovo sto si napisala u vezi povlacenja na svoje i interpretacije takvih rijeci:
zgembo_sa wrote:Sta je problem sto mrzimo genocidnu tvorevinu? Ako cemo iskreno do srzi, onda treba reci da su osim rijetkih slucajeva prigovaraca savjesti, svi odrasli stanovnici izraela bili u jednom periodu svog zivota ili su trenutno okupatorski vojnici i time legitimne vojne mete.
To jako shiroko shvatanje neprijatelja se moglo cuti u periodu izmedju 92-95 sa Pala. Kada se trazio svaki razlog za granatiranje Sarajeva.
zgembo_sa wrote:A ono sto se radi u Gazi je jednom rjecju GENOCID.
Procitaj prvo UN-ovu Definiciju o rijeci: "Genozid". Da se radi o pravom Genocidu nad Palestincima -kao sto vec impliciras- onda danas nebi bilo rata..jer nebi postojali palestinci vishe. S toga opet ponavljam: Inflacionarno bacanje takvih rijeci oko sebe samo marginalizuje zrtve genocida.
zgembo_sa wrote:Jer se napadi provode neselektivno, cak se i namjerno gadjaju mjesta koja bez ikakve sumnje sluze kao utociste civilima npr. UN-ove prostorije, ili bolnice, zabranjuje se pristup medijima, puca se na zgrade u kojima mediji imaju svoje prostorije, zabranjuje se dostavljanje humanitarne pomoci, protjeruju se civili, koristi se zabranjeno oruzje... Cionisti krse sve moguce civilizacijske i moralne norme, a da o medjunarodnom pravu i ne govorim... I ti onda imas obraza govoriti kako nam mrznja zatvara oci!!! Pa mrzim ih iz dna duse i to sirom otvorenih ociju!
Budi hladan i analitican i analiziraj ponasanje jedne vojske danasnjice. Nije njoj u interesu negativna propaganda. To ti je slucaj i kod Palestinaca i Hamasa, i jedni i drugi (ne)koriste medije na svoj nacin ili kako im najbolje pase. Na drugoj strani: Israel je dozvolio humanitarne konvije a kad vec govoris o neselektivnom granatiranju: Isto tako Kasaam-Rakete neselektivno padaju na Israel a ako se ti vec sluzis argumentacijom da je svaki Israelac potencialni okupator, onda je i drugoj strani dozvoljena ista argumentacija..koja nicemu nevodi.

Ovdje je glavni problem sto se zeli Israel stvoriti kao Monstrum, a Palestincima se daje 100% absolucija. Osudjuje se neselektivni napadi na Gazu (Sto i jeste za svaku osudu), dok se Palestincki napad pravda sa "Pa i njihova je i zemlja" ili "Imaju pravo da ispale raketicu". Dakle u tome lezi problem, ovdje se navija za Palestince a ne za Objektivnost.

Od prilike vam je to mozda ista argumentacija kao u prethodnom ratu, samo sto -i sad dolazimo da paradoxuma- se s time sluzili Srbi. Stav njihovihekstremista je bio, da su na zemlji Bosne bili Srbi prvi, da su se muslimani preko turaka sirili, oduzimali srbima zemlju, primae noctis jus itd.itd.....da neulazimo u detalje ti nacionalisticki nebuloza. One su za svaku osudu.

Sad se neki ovdje sluze upravo tom argumentaciom kada su u pitanju Palestinci i Ísraelci.

Da nije tuzno, bilo bi smijesno. Posebno oni koji burno pravdaju napade Hamasa dok se isto tako isplacu kada Israel odgovori, trebali bi da razmisle.

I josh jednom: Ovaj sukob ima starinu vishe od 50 godina, ima vishe aspekata al u svakom slucaju nema nevinih. Nebranim Israel, al Palestinci nisu ovdje Cicamaca koja je zrtva genocida.

U ostalom: Iz vojnog pogleda Hamas nema nikakve sanse. Meni se cini da oni namjerom idu do eskalacije da bi sto vec broj zrtava prouzrokovao sto vec temelj za buducu mrznju. To ponasanje blati legitimne zahtjeve palestinaca i oni izgleda u tom dijelu sluze samo kao odskocna daska sa iranske provokacije prema Israelu. A o tome sto to Hamasovo ponasanje maltene usrecuje israelske Hardlinere i da negovorim.

Ta politika vodi do poraza, a uz to nosi i neduzni narod sa sobom.
Last edited by d700 on 16/01/2009 15:52, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2771 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

The 51st State wrote:
Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.
Apsolutno, stim da oni i ne pretendiraju da vode konvencionalni rat niti sam gdje to rekao ali da asimetricni tj. geriliski rat vode 100 % su kadri.
Objasni to @ld, covjek ih spominje u istoj recenici sa armijama Sirije ili Egipta. Jos kad kaze da su branili citav juzni Liban :roll:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#2772 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by The 51st State »

madner wrote:
The 51st State wrote:
Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.
Apsolutno, stim da oni i ne pretendiraju da vode konvencionalni rat niti sam gdje to rekao ali da asimetricni tj. geriliski rat vode 100 % su kadri.
Objasni to @ld, covjek ih spominje u istoj recenici sa armijama Sirije ili Egipta. Jos kad kaze da su branili citav juzni Liban :roll:
pa nije toliko nelogicna uporedba, mislim da je on prije mislio na stepen kompentencije pomenutih armija koje u su zaista na niskom nivou kada je u pitanju organizovanost i opremljenost, kada bi uporedjivali svaku od tih formacija u skladu sa poljem djelovanja, onda je ld apsolutno u pravu. a sto se tice teritorije, ne znam koji je prostor obuhvatala aktivnost hezbolaha, ali znam da nisu izgubili ni jednu poziciju koju su drzali te da su u svakom momentu imali rezerve koje su mogli ubaviciti u borbu, jer su procjenili da bi im vise od tih 3000 boraca na terenu bilo vise kontraproduktivno, previse lake mete za idf i otezan manevar.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2773 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Bosanac sa dna kace »

taze iz Gaze
IslamBosna.ba - Ekskluzivno, iz sata u sat, donosimo vam najnovije informacije o odvijanju izraelskog zločina nad Palestincima u Gazi.

21. dan agresije

13:25 - Spasioci su izvukli 23 tijela iz ruševina u jednoj četvrti u Gazi koja je tokom noći sa četvrtka na petak bila poprište sukoba izraelske vojske i palestinskih boraca, saopćili su palestinski medicinski izvori.
- Većina leševa je pronađena u kvartu Tal al-Hawa, u jugozapadnom dijelu grada, odakle su se izraelski tenkovi povukli u petak nakon 24-satnih napada, naveli su isti izvori, javlja AFP.
- Od početka izraelske ofanzive u Gazi 27. decembra, najmanje 1,133 Palestinca su ubijena, među kojim 355 djece i 100 žena, dok je više od 5,130 osoba ranjeno, prema podacima hitnih službi u Gazi.
- Prema podacima palestinskog Centra za ljudska prava u Gazi, 65 posto mrtvih su civili.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2774 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

madner wrote:
The 51st State wrote:
Efikasni da, vojna sila ne.
Ne sporim da su za miliciju odlicno organizovani i pripremljeni, sporim da su u stanju da vode konvencijonalni rat.
Apsolutno, stim da oni i ne pretendiraju da vode konvencionalni rat niti sam gdje to rekao ali da asimetricni tj. geriliski rat vode 100 % su kadri.
Objasni to @ld, covjek ih spominje u istoj recenici sa armijama Sirije ili Egipta. Jos kad kaze da su branili citav juzni Liban :roll:
pa pametni moj,ajd pogledaj koliko je jug libana i sta tacno kontrolise hizbullah
ti se ovjde javljas na temi i prosipas svoje neznanje i sto je jos najgore iz stranice u stranicu te tucem argumentima i ti uvijek nesto novo iznadjes i lupis neku novu glupost
da te malo poducim
jug libana kontrolise u poptunosti hizbullah,oni su tu glavni,tu su im centri,beze,logistika,sve
zasto je to tako,naravno sad ces da se zapitas?????
zato sto jug libana pretezno naseljavaju arapi siti i oni su okupljeni oko hizbullaha i politicki i vojno,jer hizbullah je donedavno imao par ministara u vladi libana,poslije rata 2006 su postali najznacajniji faktor u libanu i njihov utjecaj je samo tako porastao i tada su ameri pokusali pritisnuli libansku vladu da donesu odluku o razoruzanju hizbullaha,poslije izraelskog fijaska,te su suniti,druzi i krscani,tj njihove milicije i libanaska armija koja je pod njihovom kontrolom,pokusali da nesto kao urade,i tad je hizbullah poslao svoje borce i to sve posamarali,stavili su haririja u kucni pritvor,sve u svemu svi su se usrali do vrata
i pogledaj na google-u kolika je povrsina juga libana i gdje je rijaka litani i dolina beka,gdje su takodje stacionirane hizbullahove baze
sto se tice sirije i egipta ja sam samo pravio paralelu kako su 3000 hizbullahovih boraca uspjesno odbranile jug libana od idf-ive vojne masinerije i to u klasicnoj bitci prsa u prsa,nije bilo civila,niti sela,niti gradova,ovdje se radilo o teritoriji juzno od rijeke litani u kojem su hizbullahovi borci bili utvrdjeni i iz koje su ispaljivali rakete na izrael
i cilj izraelske oganzive je bio da zauzme vojno taj dio juzni dio libana i da stvori bufer zonu,koa sto su je imali od sredine 80-tih do prije desetak godina,kad su se morali povuci,zbog konstantnih hizbullahovih akcija na njihove baze u toj zoni i na patrole
ali ti to ne znas,stoga se malo bolje informisi

a s druge strane ti velicas sirijske komandose i kad sam ti rekao kako je izrael pomeo ih na golanu i to je bilo puno,puno vise boraca od 3000,i bili su samo tako utvrdjeni,to je bila mazino linija na bliskom istoku i pored svega su ih pomeli i to istovremeno je idf jos ratovao na par drugih frontova dok su zauzimali goaln

i ti pametan napisa poslije kako ti je poznato da su sirijci napadali golan,a ne izraelcani i pokazujes time da ti blage veze nemas sta se tamo dogadja,a tako zarko upires i napinjes se da nesto napises i opet i kad napises lupis glupos
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2775 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

Mrsko mi se prepucavat sa osobom koja nije u stanju navesti ni svoje izvore, niti zna sta su isti, te samo lupa ono sto joj je milo.

Do ofanzive 12 Augusta Hizbolah nije morao braniti cijeli jug Libana, zato sto cijeli jug Libana nije bio napadnut. Bilo je par pojedinacnih borbi, oko nekoliko tacaka.

Od 12-14 Augusta vodjena je borba, i IDF je dosao do te famozne rijeke, te se povukao nakon potpisivanja primirja.
Locked