Dešavanja u Srbiji

User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#53151 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by SamoVasGledam »

sandzokan wrote: 22/05/2021 00:11
NAravno da se u ta područja ulaže sa namjerom da se ostvari profit, niko ne daje milione zbog altruizma. Kada se čak i u mrtvoj provinciji, kakav je Sandžak, jasno vidi napredak onda je i laiku jasno da ta država ima budućnost. Što se tiče zadržavanja ljudi, bar u Sandžaku, potrebno je povećati i plate. Kada će to doći na red ne znam, ali do tada iz Sandžaka će ljudi nastavljati da se iseljavaju.
A šta je to Vučić do sada uradio za Sandžak svega ti? Ili konkretno za Bošnjake Sandžaka osim što je dovezao respiratore (što mu je i obaveza) i što je odobrio neka sredstva Zukorliću za asfaltiranje nekih puteva kako bi se ovaj k*rčio po gradu ''Ja sam to sredio''?
Konkretne i prave koristi bi sledile konačnom izgradnjom autoputa sa Crnom Gorom i izgradnja aerodroma koji se do skoro spominjuo, ali su sada svi nešto utihnuli po tom pitanju.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#53152 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Capljina74 »

sandzokan wrote: 21/05/2021 22:29
Capljina74 wrote: 21/05/2021 09:25
Jašta, jarane. Vanvremensko!

Kažu danas imaš svega više. Nema više ljudi ko onda, zajebancije i šuplje...

Evo se nakačio još jedan trol. Pametan se povuče.
Nisam zapamtio to vrijeme ali 90% ljudi koje znam, koji su živjeli u SFRJ, govore da je tada dosta stvari bilo bolje. Valjda se ne radi o idealiziranju prošlosti. :D
Jarane,
naravno da idealizujem.

U tim godinama u grudima ljubav prema otadžbini, a Njemice...
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#53153 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by sandzokan »

Capljina74 wrote: 22/05/2021 15:38
Jarane,
naravno da idealizujem.

U tim godinama u grudima ljubav prema otadžbini, a Njemice...
Znači Švabicama si naplatio ratnu reparaciju :D Lijepo si se provodio u mladosti.

Kako onda da mi mlađi dođemo do istine o tome kakva je bila ta Jugoslavija kada vi stariji je idealizirate jer ste mogli galebariti po Dalmaciji? hhh
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#53154 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by sandzokan »

SamoVasGledam wrote: 22/05/2021 11:49
A šta je to Vučić do sada uradio za Sandžak svega ti? Ili konkretno za Bošnjake Sandžaka osim što je dovezao respiratore (što mu je i obaveza) i što je odobrio neka sredstva Zukorliću za asfaltiranje nekih puteva kako bi se ovaj k*rčio po gradu ''Ja sam to sredio''?
Konkretne i prave koristi bi sledile konačnom izgradnjom autoputa sa Crnom Gorom i izgradnja aerodroma koji se do skoro spominjuo, ali su sada svi nešto utihnuli po tom pitanju.
hahah dosta sam u prethodnim postovima nahvalio Vučića, ako nastavim proglasit će me za sns bota ccc.

Pa bilo je i respiratora i vakcina, neke su se škole obnovile, u NP je obnovljena i proširena bolnica, izgrađen je i atletski stadion, dosta sela je prvi put dobilo asfalt, ide izgradnja autoputa. O aerodromu ne maštamo.

Za sve ovo ti možeš reći da je to posao Vučića i njegovih saradnika. Ali, druže, ovo je Balkan. Što ovi prije Vučića nisu ovako radili taj svoj posao?

Tebi se svi ovi projekti čine mizernim jer, vjerovatno, živiš u velikom gradu negdje u Srbiji. Možda si čak i u Bg. Asfalt, ulična rasvjeta i slično je nešto što i ne primjećuješ. Ali Sandžak nije Bg, NS, Kg...Sandžak je provincija koja je decenijama ignorisana i u SFRJ i u Srbiji. Govorimo o području čija su sela tek 67-68. godine dobila struju. Tako da asfaltiranje puta je velika stvar za taj narod.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#53155 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Emiremir33 »

sandzokan wrote: 22/05/2021 21:36
SamoVasGledam wrote: 22/05/2021 11:49
A šta je to Vučić do sada uradio za Sandžak svega ti? Ili konkretno za Bošnjake Sandžaka osim što je dovezao respiratore (što mu je i obaveza) i što je odobrio neka sredstva Zukorliću za asfaltiranje nekih puteva kako bi se ovaj k*rčio po gradu ''Ja sam to sredio''?
Konkretne i prave koristi bi sledile konačnom izgradnjom autoputa sa Crnom Gorom i izgradnja aerodroma koji se do skoro spominjuo, ali su sada svi nešto utihnuli po tom pitanju.
hahah dosta sam u prethodnim postovima nahvalio Vučića, ako nastavim proglasit će me za sns bota ccc.

Pa bilo je i respiratora i vakcina, neke su se škole obnovile, u NP je obnovljena i proširena bolnica, izgrađen je i atletski stadion, dosta sela je prvi put dobilo asfalt, ide izgradnja autoputa. O aerodromu ne maštamo.

Za sve ovo ti možeš reći da je to posao Vučića i njegovih saradnika. Ali, druže, ovo je Balkan. Što ovi prije Vučića nisu ovako radili taj svoj posao?

Tebi se svi ovi projekti čine mizernim jer, vjerovatno, živiš u velikom gradu negdje u Srbiji. Možda si čak i u Bg. Asfalt, ulična rasvjeta i slično je nešto što i ne primjećuješ. Ali Sandžak nije Bg, NS, Kg...Sandžak je provincija koja je decenijama ignorisana i u SFRJ i u Srbiji. Govorimo o području čija su sela tek 67-68. godine dobila struju. Tako da asfaltiranje puta je velika stvar za taj narod.
Čudi me za Ljajića,Zukorlića,Ugljanina ...koji su bili u Vladi Srbije ,u skupštini da nisu mogli više žargonski rečeno pogurati Sandžak u investicijama od Vlad R.Srbije pa do Turske ...
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#53156 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by SamoVasGledam »

sandzokan wrote: 22/05/2021 21:36 hahah dosta sam u prethodnim postovima nahvalio Vučića, ako nastavim proglasit će me za sns bota ccc.

Pa bilo je i respiratora i vakcina, neke su se škole obnovile, u NP je obnovljena i proširena bolnica, izgrađen je i atletski stadion, dosta sela je prvi put dobilo asfalt, ide izgradnja autoputa. O aerodromu ne maštamo.

Za sve ovo ti možeš reći da je to posao Vučića i njegovih saradnika. Ali, druže, ovo je Balkan. Što ovi prije Vučića nisu ovako radili taj svoj posao?

Tebi se svi ovi projekti čine mizernim jer, vjerovatno, živiš u velikom gradu negdje u Srbiji. Možda si čak i u Bg. Asfalt, ulična rasvjeta i slično je nešto što i ne primjećuješ. Ali Sandžak nije Bg, NS, Kg...Sandžak je provincija koja je decenijama ignorisana i u SFRJ i u Srbiji. Govorimo o području čija su sela tek 67-68. godine dobila struju. Tako da asfaltiranje puta je velika stvar za taj narod.
Većina toga što si nabrojao se u normalnim zemljama gradilo s početkom 20. veka. Bolnica je proširena donacijom Emirata ako se ne varam, a respiratori i vakcine se valjda podrazumevaju. Ne treba sada valjda Vučića hvaliti i za najobičnije i najočekivanije sitnice koje bi svako drugi odradio da je na njegovom mestu.
Jesam poslednjih 11 godina u Novom Sadu, ali potičem i veći deo života sam proveo u pripizdini na granici sa Mađarskom, ali i dalje rasvetu i asfaltiran put ne dođivljavam kao nešto ''vau''.
Duka Dizel II
Posts: 1127
Joined: 01/04/2020 09:04

#53157 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Duka Dizel II »

SamoVasGledam wrote: 22/05/2021 11:49
Konkretne i prave koristi bi sledile konačnom izgradnjom autoputa sa Crnom Gorom i izgradnja aerodroma koji se do skoro spominjuo, ali su sada svi nešto utihnuli po tom pitanju.
Od aerodroma nema ništa. Pre dve godine je otvoren aerodrom u Kraljevu.

U planu je brza cesta Kraljevo-Novi Pazar, 80 km dužine i još jedan aerodrom u tom kraju je suvišan.

A autoput do Crne Gore će biti sigurno i tu je taj bošnjački lobi u vladi odneo veliku pobedu, kad je odlučeno da trasa autoputa ide kroz izrazito bošnjački kraj, tamo kod Sjenice i Novog Pazara, a ne ovamo na Priboj i Prijepolje.
Pričao je nešto o tome Ljajić kad je gostovao kod Senada.

Sad na ovim snimcima čujem Vučić obećava i Prijepoljčanima i Pribojcima brzu saobraćajnicu, da ne bi ostali u zapećku. Možda i bude, ali to je prvi glas o tome.

Taj kraj je istorijski,prirodno, geografski oduvek bio odsečen od svega i veliki putni projekti mogu promeniti celu paradigmu te oblasti.
Ljudi se tamo dosta bave transportom, trgovinom, uvoz-izvoz, tekstil, Turska, itd itd...i ne treba sad mnogo biti pametan koliko bi značilo da neko iz Novog Pazara može otići do Beograda, Sarajeva, Istanbula, Budimpešte ili Beča...sve autoputem ili brzom cestom.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#53158 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by sandzokan »

Emiremir33 wrote: 22/05/2021 22:31
Čudi me za Ljajića,Zukorlića,Ugljanina ...koji su bili u Vladi Srbije ,u skupštini da nisu mogli više žargonski rečeno pogurati Sandžak u investicijama od Vlad R.Srbije pa do Turske ...
Ugljanin je, kako već napisah, glup i nesposoban čovjek. Pri tome je još i izdajnik. Od takvih ne treba očekivati ništa dobro.
Ljajiću je bilo bitnije da obezbijedi bratu nesmetan šverc drogom i izgradnju stambenih i poslovnih objekata na atraktivnim lokacijama u NP. U toliko je Vlada bio ministar da je mogao preporoditi Sandžak, taj narod svakako ne traži puno jer generacijama skoro da ništa nije ni dobijao.
Zukorlić je nedavno ušao u vlast, vidjet ćemo njegov doprinos. Za sada je asfaltirao neke puteve po Pešteru, šta će dalje biti ne znam.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#53159 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by sandzokan »

SamoVasGledam wrote: 23/05/2021 00:13

Većina toga što si nabrojao se u normalnim zemljama gradilo s početkom 20. veka. Bolnica je proširena donacijom Emirata ako se ne varam, a respiratori i vakcine se valjda podrazumevaju. Ne treba sada valjda Vučića hvaliti i za najobičnije i najočekivanije sitnice koje bi svako drugi odradio da je na njegovom mestu.
Jesam poslednjih 11 godina u Novom Sadu, ali potičem i veći deo života sam proveo u pripizdini na granici sa Mađarskom, ali i dalje rasvetu i asfaltiran put ne dođivljavam kao nešto ''vau''.
Ne volim ja Vučića iz mnogo razloga, rado bih da ga nema ali i o neprijatelju treba istinu govoriti.
Eto baš bi se Koštunica pojavio u NP sa respiratorima.

Očito da ni sve pripizdine nisu iste. Nisam bio nikada u taj kraj blizu Mađarske ali siguran sam da je daleko razvijeniji, kultivisaniji i za državu bitniji od sandžačkih sela.

Nego kako se ti na granici sa Mađarskom zarazi srpskim nacionalizmom, da ga nisi pokupio u NS? :D
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#53160 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 88Sioux »

"Zahvalni smo Srbiji i Beogradu": Studenti iz Tuzle vakcinisani VIDEO
https://www.b92.net/lokal/beograd/drust ... eo-1862251


Beograd: Radovi na izgradnji bolnice "Dedinje 2" u završnoj fazi
https://www.b92.net/lokal/beograd/drust ... zi-1862240

U Novom Pazaru je i ovog vikenda nastavljena imunizacija zaposlenih u medijima u Bosni i Hercegovini

Spas od koronavirusa grupa od 70-ak zaposlenih u različitim medijima potražila je ovog vikenda u Novom Pazaru, zbog nedostupnosti vakcine u njihovoj zemlji.

Novinarima je dobrosošlicu u Novi Pazar ove nedjelje poželio i gradonačelnik Nihat Biševac, prenosi rtvnp.rs.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#53161 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by SamoVasGledam »

sandzokan wrote: 23/05/2021 22:59
Ne volim ja Vučića iz mnogo razloga, rado bih da ga nema ali i o neprijatelju treba istinu govoriti.
Eto baš bi se Koštunica pojavio u NP sa respiratorima.

Očito da ni sve pripizdine nisu iste. Nisam bio nikada u taj kraj blizu Mađarske ali siguran sam da je daleko razvijeniji, kultivisaniji i za državu bitniji od sandžačkih sela.

Nego kako se ti na granici sa Mađarskom zarazi srpskim nacionalizmom, da ga nisi pokupio u NS? :D
A zašto bi Koštunica išao da deli respiratore? Kao prvo nije posao predsednika da ide od mesta do mesta i slika se kako uručuje respiratore i medicinsku opremu bolnicama i uz to još da objašnjava jednom doktoru šta su respiratori. Drugo za vreme Koštunice nije bilo ovakvih pandemija, a i sramota je što se čekalo da se ljudi porazboljevaju i izumiru da bi maske i rukavice.
Ako je kraj odakle sam ja razvijeniji to je zbog poljoprivrede, ali i ovde su do pre nekoliko decenija bili zemljani putevi u selima.
Ja cenim da uopšte nisam nacionalista. Možda sam malo nacionalno pristrasan, ali to je normalna stvar.
zilog
Posts: 7505
Joined: 06/03/2009 11:19

#53162 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by zilog »

A mene bilo stid onog naseg kantonalnog ZE ministra... :pisnuo:
1:17
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#53163 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by sandzokan »

SamoVasGledam wrote: 24/05/2021 10:11

A zašto bi Koštunica išao da deli respiratore? Kao prvo nije posao predsednika da ide od mesta do mesta i slika se kako uručuje respiratore i medicinsku opremu bolnicama i uz to još da objašnjava jednom doktoru šta su respiratori. Drugo za vreme Koštunice nije bilo ovakvih pandemija, a i sramota je što se čekalo da se ljudi porazboljevaju i izumiru da bi maske i rukavice.
Ako je kraj odakle sam ja razvijeniji to je zbog poljoprivrede, ali i ovde su do pre nekoliko decenija bili zemljani putevi u selima.
Ja cenim da uopšte nisam nacionalista. Možda sam malo nacionalno pristrasan, ali to je normalna stvar.
Ocito da se oko Vucica i Sandzaka necemo sloziti i ja ne bih dalje nastavljao.

Znaci “moja” pripizdina kasni za “tvojom” pripizdinom par decenija hhh.

Je li istina da u NS ima dosta Srba iz Bosne i da se jos uvijek doseljavaju?
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#53164 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by llull »

88Sioux wrote: 24/05/2021 09:21 "Zahvalni smo Srbiji i Beogradu": Studenti iz Tuzle vakcinisani VIDEO
https://www.b92.net/lokal/beograd/drust ... eo-1862251


Beograd: Radovi na izgradnji bolnice "Dedinje 2" u završnoj fazi
https://www.b92.net/lokal/beograd/drust ... zi-1862240

U Novom Pazaru je i ovog vikenda nastavljena imunizacija zaposlenih u medijima u Bosni i Hercegovini

Spas od koronavirusa grupa od 70-ak zaposlenih u različitim medijima potražila je ovog vikenda u Novom Pazaru, zbog nedostupnosti vakcine u njihovoj zemlji.

Novinarima je dobrosošlicu u Novi Pazar ove nedjelje poželio i gradonačelnik Nihat Biševac, prenosi rtvnp.rs.
Cuo sam da su studenti iz Tuzle, tj organizatori vakcinisanja imali problema u Tuzli jer su ih lokalni mocnici prozivali kako su otisli kod srba umjesto da cekaju vakcine u svom kantonu.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#53165 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by SamoVasGledam »

sandzokan wrote: 24/05/2021 19:20
Ocito da se oko Vucica i Sandzaka necemo sloziti i ja ne bih dalje nastavljao.

Znaci “moja” pripizdina kasni za “tvojom” pripizdinom par decenija hhh.

Je li istina da u NS ima dosta Srba iz Bosne i da se jos uvijek doseljavaju?
Tačno je. Najviše doseljenih je iz ostatka Vojvodine, pa Bosne, iz centralne Srbije (i Kosova) i onda iz Crne Gore.
Svake godine iz Novog Sada se iseli oko 6000 ljudi, a doseli se oko 8000 novih. Sve više novo stanovništvo zamenjuje staro.
Meni se nekada desi da siđem dole iz stana i samo trknem do prodavnice na kraju ulice, a da usput čujem samo ijekavicu.

Možda se najbolje vidi ta smena stanovništva na jednom banalnom primeru - podršci FK Vojvodine. Stari Novosađani su u najvećoj meri bili privrženi njoj i po brojnosti navijači Zvezde i Partizana u Novom Sadu nisu mogli dugo da se mere. Danas su navijači Zvezde najbrojniji, dok su navijači Vojvodine i Partizana tu negde. Stari Novosađani dosta emotivno doživljavaju FK Vojvodinu, dok doseljenici dolaze već kao navijači Zvezde i Partizana i nemaju nikakve emocije prema njoj. Čak nekada i otvoreno iskazuju mržnju prema FK Vojvodini da bi dokazali ostalima svoju navijačku odanost.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#53166 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Capljina74 »

sandzokan wrote: 24/05/2021 19:20
SamoVasGledam wrote: 24/05/2021 10:11

A zašto bi Koštunica išao da deli respiratore? Kao prvo nije posao predsednika da ide od mesta do mesta i slika se kako uručuje respiratore i medicinsku opremu bolnicama i uz to još da objašnjava jednom doktoru šta su respiratori. Drugo za vreme Koštunice nije bilo ovakvih pandemija, a i sramota je što se čekalo da se ljudi porazboljevaju i izumiru da bi maske i rukavice.
Ako je kraj odakle sam ja razvijeniji to je zbog poljoprivrede, ali i ovde su do pre nekoliko decenija bili zemljani putevi u selima.
Ja cenim da uopšte nisam nacionalista. Možda sam malo nacionalno pristrasan, ali to je normalna stvar.
Ocito da se oko Vucica i Sandzaka necemo sloziti i ja ne bih dalje nastavljao.

Znaci “moja” pripizdina kasni za “tvojom” pripizdinom par decenija hhh.

Je li istina da u NS ima dosta Srba iz Bosne i da se jos uvijek doseljavaju?
Ne dosta, nego su glavni.

Isto kao u Zrenjaninu.

Zaustavi me policajac...

Kontam,
Ono zajebo sam propise, ali znam da su pola Zrenjanina Hercegovci, a da ih druga polovina mrzi...

Kada je vidio odakle sam, samo mahnuo rukom... Vozdra!

Drugi put policajac bio Sarajlija. Isto u Zrenjaninu.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#53167 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by nosara »

DRUŠTVO

PREMIJERKA BRNABIĆ ISPRATILA AVION SA VELIKOM DONACIJOM: 100.000 doza Fajzera na poklon građanima Češke (VIDEO)

zilog
Posts: 7505
Joined: 06/03/2009 11:19

#53168 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by zilog »

6:30 Dokaz da fasisticka stoka ne zna drugacije... :roll:

88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#53169 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 88Sioux »

Vučić se sastao sa predstavnicima kompanije "Rio Tinto"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa delegacijom kompanije Rio Tinto na čelu sa izvršnim direktorom Jakobom Stausholmom, sa kojim je razgovarao o tekućim i potencijalnim projektima, kao i modalitetima sveobuhvatne saradnje koja se ne bi ograničavala samo na istraživanje i eksploataciju ruda, već i na širi ekonomski razvoj Mačvanskog okruga i cele Srbije, navodi se u saopštenju Predsedništva.


Predsednik Vučić je zahvalio predstavnicima kompanije na spremnosti da razgovaraju o otvorenim pitanjima, kao i na posvećenosti i razumevanju u pogledu zahteva za transparentnim radom i ispunjavanjem najzahtevnijih uslova u oblasti ekologije, navodi se u saopštenju.


"Svi projekti koji se budu realizovali u ovoj oblasti moraju da zadovolje najviše ekološke i tehnološke standarde, jer nema zdravog ekonomskog razvoja bez očuvanja zdrave životne sredine", rekao je predsednik Vučić i naglasio da će država strogo voditi računa o primeni najstriktnijih ekoloških mera.

Dodaje se da su predstavnici kompanije informaisali predsednika Vučića o dosadašnjem toku rada u Srbiji i naglasili da će do kraja tekuće godine završiti fazu studije opravdanosti, kao i studiju o proceni uticaja na zaštitu životne sredine u cilju početka eksploatacije minerala jadarita.

"Do kraja 2021. godine, u projekat "Jadar" i u geološka istraživanja, razvoj tehnologije prerade, izradu studija i pripremu projekta, biti investirano ukupno 450 miliona dolara", navodi se u saopštenju.

Kako se ističe, sagovornici su se saglasili da strategija saradnje između kompanije Rio Tinto i Republike Srbije mora da podrazumeva i dugoročan doprinos razvoju lokalne zajednice, odgovoran odnos prema životnoj sredini i opštem ekonomskom prosperitetu.

"Imajući u vidu da je nalazište jadarita jedno od najvećih u svetu po sadržaju litijuma, očekujem da se u saradnji sa državom uspostavi pun lanac dodatne vrednosti, ne samo za Mačvanski okrug i grad Loznicu, već i za celu Srbiju", naglasio je predsednik.

Dodao je da očekuje da se osim budućeg rudarsko-industrijskog kompleksa "Jadar", uz projekat uključe i fabrike za izradu baterija i proizvoda koji zavise od litijuma, kako bi se otvorio što veći broj novih radnih mesta.

Izvršni direktor Stausholm je naglasio da kompanija Rio Tinto ostaje posvećena izgradnji dugoročnih partnerstava.

"Kao kompanija težimo uspostavljanju odnosa uzajamnog poštovanja sa vlasnicima zemljišta, lokalnom zajednicom i Vladom Republike Srbije, ali i sa svim drugim partnerima tokom čitavog perioda poslovanja", rekao je Stausholm i dodao da je kompanije spremna da sarađuje sa državom kako bi na ekonomskom planu u najvećoj meri doprinela lokalnom razvoju.

Stausholm je istakao da tim stručnjaka iz celog sveta iz oblasti geologije, rudarstva, proizvodnih tehnologija i zaštite životne sredine radi na tome da ovaj projekat bude usklađen sa najvišim svetskim standardima, čime se postavlja baza za realizaciju velikog rudarsko-metalurškog grinfild projekta kakav je projekat "Jadar", koji u Srbiji predstavlja ukupnu investiciju vrednu dve milijarde dolara.

Navodi se da su sastanku prisustvovali i predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić, ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, ministarka zaštite živote sredine Irena Vujović i savetnik predsednika Republike za investicije, Danilo Cicmil.


Brnabić: Od 1. septembra veštačka inteligencija u nastavi

Od 1. septembra ove godine veštačka inteligencija postaje deo nastavnog programa u osnovnom obrazovanju, izjavila je premijerka Ana Brnabić na onlajn predstavljanju Studije o proceni politika digitalne pristupačnosti u Srbiji.

Ana Brnabić je rekla da se deca već od prvog razreda osnovne škole upoznaju sa algoritamskim razmišljanjem, a programiranje, podsetila je, od 2017. godine postalo obavezan predmet od petog razreda osnovne škole.


Od 2017. godine počeli smo sa uvođenjem digitalnih udžbenika i digitalnih učionica i plan je da u potpunosti digitalizujemo sve naše škole i obrazovni sistem do kraja 2022. godine", poručila je Brnabić.

Ona je dodala da je prekvalifikacija u oblasti informacionih tehnologija odličan primer da se vodi računa o digitalnoj pismenosti svih uzrasta, navodeći da je do sada tu obuku završilo više od 2.000 kandidata i sa tim procesom se nastavlja.

"Što se tice digitalne povezanosti, naš cilj je da obezbedimo širokopojasnu mrežu za 99 odsto domaćinstava u Srbiji do 2025. godine", poručila je premijerka.

Prema njenim rečima, Srbija je u prethodnih pet godina doživela neverovatan uspeh na polju digitalne transformacije vlade.

"Mi smo se okrenuli pa skoro u potpunosti ka elektronskoj upravi kao najboljem načinu da građanima i privredi obezbedimo efikasnu, transpranetnu, responzivnu javnu upravu. Ne čini mi se preterano kada kažem da je svaki pojedinac u Srbiji u poslednjih pet godina shvatio važnost digitalizacije", rekla je Brnabić.

Posebna prednost digitalizacije se videla u situaciji sa pandemijom koronavirusa, i kada je reč o javnoj upravi, ali i obrazovanju i privredi.

Ona je navela da je digitalizacija neophodna da se pružaju bolje javne usluge, da država bude na raspolaganju građanima 24 sata, kao i za kvalitetnije obrazovanje i konkurentniju privredu.

"Studija koju danas predstavljamo ima za cilj da se utvrdi trenutno stanje digitalne pristupačnosti u Srbiji i da trasira put za dalje. Mi želimo da uspostavimo još inkluzivnije digitalno društvo i želimo da prevaziđemo digitalni jaz koji je sve veći problem u čitavom svetu", rekla je premijerka.

Brnabić je kazala da u Srbiji dnevno oko 10.000 građana postaju E-građani na portalu uprave, a da je za to jednim velikim delom zaslužen sistem imunizacije.

"Fokus ka digitalizaciji ogleda se u velikim investicijama kao što su uvođenje širokopojasne mreže u svim naseljima, izgradnja data centara, tehnoloških parkova, poboljšanje pristupačnosti za sve kategorije društva", rekla je Brnabić.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#53170 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by HarTar »

Rasistički ispad odbojkašice Srbije na utakmici protiv Tajlanda :-)

Image
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#53171 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Blek Stena »

Glupaca :-)
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#53172 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by MorningStar »

Ne dirajte odbojkasice sta s**ete :D

To mi je medju omiljenim zenskim sportovima :shock: :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24802
Joined: 08/09/2005 20:08

#53173 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Haris.ba »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-drz ... /210602088
Svi državljani BiH od danas ponovo mogu bez najave na vakcinaciju u Srbiju
Hvala Bake.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#53174 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 88Sioux »

Ministar Nenad Popović najavio je na Tviteru datum kada kreće proizvodnja ruske vakcine u Srbiji.

"EKSKLUZIVNO: Proizvodnja @sputnikvaccine na Institutu Torlak otpočeće u petak 04. juna svečanom ceremonijom u kojoj će učestvovati visoki državni zvaničnici Srbije i Rusije. Zajedno pobeđujemo!", napisao je Popović.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#53175 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by llull »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-drz ... /210602088
Nakon današnjeg sastanka predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa zvaničnicima iz Republike Srpske objavljeno je da svi građani Bosne i Hercegovine mogu doći u Srbiju na vakcinaciju.
Post Reply