Dešavanja u Srbiji

User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#55001 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by muha_sa »

Bossona
Posts: 5138
Joined: 21/12/2020 03:28

#55002 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bossona »


I Srbija ima svog Fadila :mrgreen:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#55003 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by problemnatravunu »



Opskurnih televizija i još opskurnijih (ili psihobolesnih) gostiju :lol: :lol: :lol:
Bossona
Posts: 5138
Joined: 21/12/2020 03:28

#55004 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bossona »



Istina,... :thumbup:
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#55005 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 88Sioux »

Prvi brzi Štadlerov voz stigao je danas, kazao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović.

Podsetimo, u pitanju je voz za brzine do 200 kilometara na sat, a koji je Srbija naručila od eminentne švajcarske kompanije Štadler.

Kako je ranije najavljeno, brza pruga Beograd-Novi Sad za brzine do 200 kilometara na sat biće završena do kraja godine, nakon čega sledi testiranje brze pruge i vozova, dok će građani početkom naredne godine moći da putuju novim i modernim vozovima.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#55006 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by AtillaS »

Image
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#55007 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by meridiyan »

:lol: :lol:


90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#55008 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 90minut »

meridiyan wrote: 28/10/2021 19:38 :lol: :lol:


88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#55009 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 88Sioux »

Zajednički projekti koje realizuju Srbija i Kina vredni su gotovo osam milijardi, istakao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić, dodajući da dve zemlje imaju izvanredne odnose, da pružaju podršku jedna drugoj i jačaju trgovinske odnose.

Vučić je posle razgovora u četiri oka sa ministrom spoljnih poslova Kine Vang Jiem i plenarnog sastanka delegacija dve zemlje izrazio zadovoljstvo zbog posete, kako je rekao, velikog prijatelja, dodajući da je njihov razgovor dugo trajao, o svim temama.

- Zajedno sa Kinom imamo gotovo osam milijardi zajedničkih projekata - naglasio je Vučić u obraćanju novinarima.

On je dodao da Srbija i Kina podržavaju jedna drugu u međunarodnim institucijama i organizacijama, kao i da je utrostručena trgovinska razmena u poslednjih pet godina.

- To sve govori o nivou naše saradnje - rekao je Vučić.

Dodao je da je Kina treći trgovinski partner Srbije, ali da raste "munjevitom brzinom",

- Imamo izvanredne odnose koje krasi čelično prijateljstvo. Hvala vama i predsedniku Kine na podršci Srbiji - rekao je Vučić.

Naveo je da ga je posebno iznenadilo i obradovalo što je kineski ministar spoljnih poslova istakao neophodnost saradnje u inovativnim, modernim tehnologijama - robotici, veštačkoj inteligenciji.

- Na taj način, uz podršku Kine, Srbija može da ide u korak sa najrazvijenijim zemljama sveta - poručio je Vučić.
Ministar Ji je rekao da se u potpunosti slaže sa rečima predsednika Vučića.

- Meni je mnogo drago što sam ponovo u poseti lepoj Srbiji. Nas i Srbiju veže veliko prijateljstvo. Milijardu i 400 miliona Kineza znaju da imaju jednog velikog prijatelja u Evropi, a to je Srbija. Prijatelja koji poštuje teritorijalni integritet, i zainteresovan je za saradnju, a to je predsednik Vučić - rekao je Ji.
Bossona
Posts: 5138
Joined: 21/12/2020 03:28

#55010 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bossona »


Forin polisi: Srbija postala prljava kineska deponija
https://nova.rs/vesti/politika/kineski- ... agadjenje/
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#55011 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 88Sioux »

U Srbiju stiže superračunar za veštačku inteligenciju

Ugradnja moćne mašine u Državnom data centru u Kragujevcu biće obavljena za oko mesec dana, najavila premijerka Brnabić

Kragujevac – Predsednica vlade Ana Brnabić najavila je skori početak razvoja veštačke inteligencije u Srbiji, napominjući da će infrastruktura biti obezbeđena u Državnom data centru u Kragujevcu koji je otvoren decembra 2020. godine. Najvažniji deo ovog nacionalnog projekta jeste superbrzi računar koji već stiže u našu zemlju.

„Superkompjuter je stigao na granicu, ali će nam biti potrebno oko mesec dana da ga isporučimo i ugradimo u Državni data centar. To je izuzetno važno za Kragujevac i Srbiju, za mlade ljude i razvoj instituta i naučno-tehnoloških parkova u našoj zemlji”, izjavila je premijerka 27. oktobra, prilikom otvaranja radova na zameni kotlova u kragujevačkoj „Energetici” koja će ubuduće koristiti gas za grejanje umesto uglja.

Moćna mašina za razvoj veštačke inteligencije u Srbiji trebalo bi da bude puštena u probni rad za mesec ili dva, kazala je premijerka, nagoveštavajući da bi tom činu u Državnom data centru u Kragujevcu mogao da prisustvuje i predsednik Aleksandar Vučić.

„Verujem da ćemo do kraja novembra, početkom decembra, biti tu da pustimo u rad superkompjuter”, izjavila je Brnabićeva, navodeći da bi do krajag prvog kvartala naredne godine u Kragujevcu trebalo da bude završen i poseban objekat Državnog data centra u kome će biti pohranjeni podaci naše vojske, policije i bezbednosnih službi.

Nabavku superkompjutera koji će omogućiti razvoj veštačke inteligencije u Srbiji „Politika” je najavila u maju ove godine, u razgovoru sa inženjerom Danilom Savićem, koji rukovodi radom komercijalnog dela Državnog data centra u Kragujevcu.

„Državni data centar će već ove jeseni biti opremljen superbrzim računarom. Biće to veliki iskorak u razvoju veštačke inteligencije u našoj zemlji. Možda ovo nekog može i da uplaši. I sam pripadam generaciji koja je odrasla uz fudbalsku loptu na poljančetu, znam šta misle stariji kad im se pomenu mašine koje liče na ljude. Zato insistiram da se u nauci sačuva etika, da svaki eksperiment bude na korist, a ne na štetu čovečanstva”, rekao je tada Savić, direktor „Data klaud tehnolodži”.

Najvažniji deo Državnog data centra namenjen je čuvanju podataka nacionalnih institucija, a celokupnim projektom rukovodi Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu. Jovanović je nedavno na svetskom sajmu „Ekspo 2021” u Dubaiju potpisao i Memorandum o razumevanju sa američkom korporacijom „Orakl” koja je zainteresovana da u okviru komercijalnog dela Državnog data centra formira svoju bazu podataka za ovaj deo Evrope.

U serverima „Data klaud tehnolodži” sistema već se nalaze podaci pojedinih banaka, internet kompanija i televizija koje s Državnim data centrom imaju ugovore o zakupu informacionog prostora. Državni data centar raspolaže sa ukupno 960 rek ormara, što su kapaciteti dovoljni za pružanje usluga i lokalnim samoupravama i drugim državama iz regiona, a bezbednosni sistemi su na svetskom nivou. U izgradnju modernog objekta u Kragujevcu država je uložila 30 miliona evra.

O najvišim standardima Državnog data centra u Kragujevcu govore i savremeni sistemi za hlađenje koji toplotu iz računarskog dela sprovode do prostorija za rad i odmor zaposlenih koji dežuraju 24 sata dnevno. Ovaj tehnološki iskorak podstakao je naše stručnjake da ispitaju i šire mogućnosti korišćenja toplote koja nastaje u objektu.

„Budući da je reč o prvom Državnom data centru u Srbiji i jedinom u ovom delu Evrope, sada se radi studija o tome kako toplotu koja se generiše u serverima iskoristiti za grejanje u Kragujevcu. Uverena sam da će to biti jedan od najinventivnijih projekata”, izjavila je premijerka Brnabić tokom posete „Energetici”.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#55012 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by seln »

88Sioux wrote: 29/10/2021 10:37

Nabavku superkompjutera koji će omogućiti razvoj veštačke inteligencije u Srbiji „
A sta da se radi kad nema prirodne.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#55013 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by seln »

88Sioux wrote: 29/10/2021 10:37
Državni data centar raspolaže sa ukupno 960 rek ormara
Voistinu relevantno...

sad, jesu li unutra Blade Server sa 64 procesora ili jos uvijek stare 19" sa 2... vazno je da zvuci moderno za sitnu raju.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#55014 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Mr.Sojic »

seln wrote: 29/10/2021 11:43
88Sioux wrote: 29/10/2021 10:37
Državni data centar raspolaže sa ukupno 960 rek ormara
Voistinu relevantno...

sad, jesu li unutra Blade Server sa 64 procesora ili jos uvijek stare 19" sa 2... vazno je da zvuci moderno za sitnu raju.
„Data klaud tehnolodži”
Ovo mi je najbolje :lol: :lol:
plavi_E
Posts: 6378
Joined: 18/10/2021 19:47

#55015 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by plavi_E »

Zaraditi status kineske kolonije nije lako. Mogo je Vucic ulozio truda u taj projekat.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#55016 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by llull »

Samo im fali visooki predstavnik ... ups pa da ... mi ga imamo ...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#55017 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by daddy-kool »

https://www.politika.rs/sr/clanak/49084 ... m-i-ukusom
Vazduh sa bojom, mirisom i ukusom

Beogradski vazduh juče je prkosio svim prirodnim zakonima jer je imao i boju, i miris, ali i ukus. Uz to je, barem prema podacima portala „Er vižual” koji u realnom vremenu prikazuje zagađenje u svetu, bio na neslavnom prvom mestu najzagađenijih gradova sveta. U prestonici se u ranim jutarnjim satima nije video ni prst pred okom jer je težak oblak smoga pritisnuo Beograd i gotovo mu potpuno suspendovao pravo na disanje.
otkud ovoliko zagadjenje u BG, zar nisu povoljnija strujanja zraka uz rijeke i u ravnici?
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#55018 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Mr.Sojic »

llull wrote: 29/10/2021 15:43 Samo im fali visooki predstavnik ... ups pa da ... mi ga imamo ...
Opssss TAĆNO VI GA IMATE U PC :mrgreen:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#55019 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by llull »

U BIH jaruga moj, u BIH... Valjda smo i mi neka BIH... Nemoj da nas odvajas jbem ga :D
Srbija je jadna na mnogo nacina, ali ipak nije protektorat kao ova nasa zemlja... zato mi je apsurdno koliko nam je u venama sprdanje sa drugim zemljama a iskreno, mozda smo najgora zemlja u hebenoj Evropi ...
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#55020 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by MorningStar »

llull wrote: 29/10/2021 18:43 U BIH jaruga moj, u BIH... Valjda smo i mi neka BIH... Nemoj da nas odvajas jbem ga :D
Srbija je jadna na mnogo nacina, ali ipak nije protektorat kao ova nasa zemlja... zato mi je apsurdno koliko nam je u venama sprdanje sa drugim zemljama a iskreno, mozda smo najgora zemlja u hebenoj Evropi ...
T'a ce oni, vidi im gLOve - to superkompjuter uzeli iz smeca - mi smo najaci svega'm.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#55021 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by llull »

Hahahahahaah sad citam za to ... tacno Brnabicka luda nacisto ... aaaaa :D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#55022 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Mr.Sojic »

llull wrote: 29/10/2021 18:43 U BIH jaruga moj, u BIH... Valjda smo i mi neka BIH... Nemoj da nas odvajas jbem ga :D
Srbija je jadna na mnogo nacina, ali ipak nije protektorat kao ova nasa zemlja... zato mi je apsurdno koliko nam je u venama sprdanje sa drugim zemljama a iskreno, mozda smo najgora zemlja u hebenoj Evropi ...
Nismo, ima i gora država :mrgreen: - entitet PC :lol:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#55023 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by llull »

Znaci tvrdis da Banja Luka, Bijeljina i Visegrad nisu u Bosni i Hercegovini ??? Druze to je vec izdaja! :D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#55024 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Mr.Sojic »

llull wrote: 29/10/2021 19:17 Znaci tvrdis da Banja Luka, Bijeljina i Visegrad nisu u Bosni i Hercegovini ??? Druze to je vec izdaja! :D
Drugovi su bili za vrijeme TITE :mrgreen:

Uvijek bili u Bosni i zauvijek će ako Bog da biti :mrgreen:

Žurim jer slijedi dezInformer na ptpc :lol:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#55025 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by llull »

Onda se ne blamiraj vise, ne piju ti fore vode. :D
Post Reply