Dešavanja u Srbiji

User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#58476 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by General War »

GandalfSivi wrote: 13/08/2022 16:11
General War wrote: 13/08/2022 14:51
Ne slazem se, Jarane kad si ti zsdnji put bio u bosni?
Glupa prica skroz. Cuj kad sam bio u Bosni. Bio sam prije mjesec dana, ali nebitno skroz. Daj mi jednu nasu emisiju koja je i blizu Cirilice, sirok ti internet…
..evo odmah: Face TV.
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#58477 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by costacurta »

laserShow wrote: 13/08/2022 16:30
GandalfSivi wrote: 13/08/2022 16:11 Daj mi jednu nasu emisiju koja je i blizu Cirilice
Naci ces ih na haJatu koliko 'oces.

Nego, hajde nam reci u cemu je to Bosna i Hercegovina ispred mrske servije? Cime se ti to ponosis sto je uradjeno u zadnjih 10 godina?

servija je na dnu, a da li je Bosna i Hercegovina zadnja, predzadnja ili tik ispred servije je nebitno, dono je dno.
Odakle im novac da grade puteve, bolnice, da dijele penzionerima, mladima i povećavaju plate javnom sektoru?
Svi znaju da je Vučić od nekoga uzeo pare na zajam ali niko ne zna koliko i od koga ni pod kojim uslovima, niti mu smije neko postaviti to pitanje.
Srbija je (zvanično) dužna preko 30 milijardi eura. Prošlogodišnji prihodi 12.5 milijardi a rashodi skoro 15 milijardi.
Arapi posjeduju pola Beograda i Banat.
Mi jesmo dno dna ali vanjski dug je 6.5milijardi eura od čega je 500M € duga napravljeno u pandemijskoj godini.
Ono čega se ja bojim je ta "klauzula" u ugovoru sa onim od koga su uzeli pare (Kina, Rusija ili Arapi). Voda je i njima do guše došla. Uvoze struju, niko nije vidio "ugovor" sa Rusijom za gas....... sinoć sam ga gledao, prvi dojam je da bi sad najrađe digo ruke od svega ali brat Aca aka John Wick je upao u The Continental iz kog nemoš izać kako hoš i kad hoš 8)
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#58478 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by laserShow »

costacurta wrote: 13/08/2022 16:54 Odakle im novac da grade puteve, bolnice, da dijele penzionerima, mladima i povećavaju plate javnom sektoru?
Ne kontam. Uzela je i nasa Bosna i Hercegovina pa placa penale jer ih ne koristi. I tako vec 15tak godina.

Evo pitanje i za tebe

Cime se ti to ponosis sto je uradjeno u zadnjih 10 godina?
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#58479 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by costacurta »

General War wrote: 13/08/2022 16:53
GandalfSivi wrote: 13/08/2022 16:11

Glupa prica skroz. Cuj kad sam bio u Bosni. Bio sam prije mjesec dana, ali nebitno skroz. Daj mi jednu nasu emisiju koja je i blizu Cirilice, sirok ti internet…
..evo odmah: Face TV.
De ba ne peglaj.
Kog ratnog zločinca bošnjaka je Senad promovisao?
Katarza druže. To vam je jedini put ka izlječenju.
Alahu se Srbija ne moze nazahvaljivati što smo merhametli, saburli i narod o srbi pri sebi. Da ste bili pametniji mi koliko smo glup i naivan narod vrlo lako smo mogli ratovat na vašoj strani protiv Hrvata. Al poslaste ološ u vidu Arkana, Legije, Orlova, Tigrova, Šešelja i drugih majkojebaca i otvoriste nam oči.
Da je nekim slučajem obrnuta situacija, da su muslimani napravili po Srbiji ili RSu ono što ste vi napravili po Višegradu npr mi ne bi danas imali mira od vas. I ovako rovite i tražite bilo šta da nas ocrnite i časnu borbu ukaljate. Mora se priznati da Mitrovići, Vulini, Šešelji, Marići predano rade, 24/7 ne spavaju. Boledt je to druže, za patopsihologije bgmi
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#58480 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by laserShow »

servi napadaju nas, a mi zivimo jos u 1995. Jest mi zao sto se nisam rodio tamo negdje 2050 kad bi vecina ovih sto o ratu pricaju bila proslost.
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#58481 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by costacurta »

laserShow wrote: 13/08/2022 16:57
costacurta wrote: 13/08/2022 16:54 Odakle im novac da grade puteve, bolnice, da dijele penzionerima, mladima i povećavaju plate javnom sektoru?
Ne kontam. Uzela je i nasa Bosna i Hercegovina pa placa penale jer ih ne koristi. I tako vec 15tak godina.

Evo pitanje i za tebe

Cime se ti to ponosis sto je uradjeno u zadnjih 10 godina?
Ničim. Dobrim dijelom krivicu za to snose i Srb i Cro jer se svojski trude da nas ukopaju. Opstruiraju sve što se odnosi na boljitak i prosperitet BiH.
Ali ja imam drugim problem. Mene ne intetesuje ni Cro ni Srb ja imam problem sa lopovima iz "mojih" redova, kad se počne rješavati kriminal i lopovluk u bošnjačkim redovima mi ćemo biti jaki ko Kuvajt. Ko ima pare? Gdje najviše izvoze i Srb i Cro, uzimajući veličinu tržišta? U ZHK? U Laktaše? Aha kako da ne.
Hoću reći, bošnjacima ne trebaju neprijatelji do njih samih.
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#58482 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by costacurta »

laserShow wrote: 13/08/2022 17:05 servi napadaju nas, a mi zivimo jos u 1995. Jest mi zao sto se nisam rodio tamo negdje 2050 kad bi vecina ovih sto o ratu pricaju bila proslost.
Dodik konstantno podriva sistem, Čović mu pomaže što u svijetu stvara sliku o nama kaobnesigurnoj zemlji za strana ulaganja. Ja nemam problem sa tom pričom "95.ta rat, ovo ono" to su budalaštine, ali imam problem što nema stranih ulaganja a glavni krivac su i naše političke vođe koje koje nemaju ni znanja ni kapaciteta da ih privuku, jednim dijelom zbog ovih opstrukcija i razumijem ali bgmi velikim dijelom zbog vlastite nesposobnosti.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#58483 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by General War »

costacurta wrote: 13/08/2022 17:03
General War wrote: 13/08/2022 16:53
..evo odmah: Face TV.
De ba ne peglaj.
Kog ratnog zločinca bošnjaka je Senad promovisao?
Katarza druže. To vam je jedini put ka izlječenju.
Alahu se Srbija ne moze nazahvaljivati što smo merhametli, saburli i narod o srbi pri sebi. Da ste bili pametniji mi koliko smo glup i naivan narod vrlo lako smo mogli ratovat na vašoj strani protiv Hrvata. Al poslaste ološ u vidu Arkana, Legije, Orlova, Tigrova, Šešelja i drugih majkojebaca i otvoriste nam oči.
Da je nekim slučajem obrnuta situacija, da su muslimani napravili po Srbiji ili RSu ono što ste vi napravili po Višegradu npr mi ne bi danas imali mira od vas. I ovako rovite i tražite bilo šta da nas ocrnite i časnu borbu ukaljate. Mora se priznati da Mitrovići, Vulini, Šešelji, Marići predano rade, 24/7 ne spavaju. Boledt je to druže, za patopsihologije bgmi
...govorim o mediokritetima koji dolaze po televizijama prvenstveno kod senada...to se prodaje i ok.
...bilo je i prije ratova gdje su srbi izvlacili deblji kraj...pa eto te...istorija BiH ne pocinje od 92. Utusi brate, ja se ne sjetih niti jednog rata gdje je neko onako otisao, a srba u federaciji bas zafalilo od proslog...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#58484 Ana Brnabić u bikiniju

Post by Bobi »

Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#58485 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Piaty »

Više neistina ne vidjeh na cijelom forumu kao u 4-5 zadnjih upisa ovog generala. Nijedna riječ nema veze sa istinom. Malo mi je ovo nevjerovatno
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#58486 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by costacurta »

General War wrote: 13/08/2022 17:30
costacurta wrote: 13/08/2022 17:03

De ba ne peglaj.
Kog ratnog zločinca bošnjaka je Senad promovisao?
Katarza druže. To vam je jedini put ka izlječenju.
Alahu se Srbija ne moze nazahvaljivati što smo merhametli, saburli i narod o srbi pri sebi. Da ste bili pametniji mi koliko smo glup i naivan narod vrlo lako smo mogli ratovat na vašoj strani protiv Hrvata. Al poslaste ološ u vidu Arkana, Legije, Orlova, Tigrova, Šešelja i drugih majkojebaca i otvoriste nam oči.
Da je nekim slučajem obrnuta situacija, da su muslimani napravili po Srbiji ili RSu ono što ste vi napravili po Višegradu npr mi ne bi danas imali mira od vas. I ovako rovite i tražite bilo šta da nas ocrnite i časnu borbu ukaljate. Mora se priznati da Mitrovići, Vulini, Šešelji, Marići predano rade, 24/7 ne spavaju. Boledt je to druže, za patopsihologije bgmi
...govorim o mediokritetima koji dolaze po televizijama prvenstveno kod senada...to se prodaje i ok.
...bilo je i prije ratova gdje su srbi izvlacili deblji kraj...pa eto te...istorija BiH ne pocinje od 92. Utusi brate, ja se ne sjetih niti jednog rata gdje je neko onako otisao, a srba u federaciji bas zafalilo od proslog...
Evo recimo da ne znam šta je razlog što ih nema u ostalim dijelovim FBiH, skoncentrisat ću se na Tuzlu, da te pitam, šta znaš o kovertama sa pismima koje su dobijali tuzlanski Srbi uoči 15. Maja a koje je dijelila SPC?
Koji je bio sadržaj pisma?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#58487 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bloo »

Možete li preći na temu unutar BiH? Bilo koju?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#58488 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by GandalfSivi »

laserShow wrote: 13/08/2022 16:30
GandalfSivi wrote: 13/08/2022 16:11 Daj mi jednu nasu emisiju koja je i blizu Cirilice
Naci ces ih na haJatu koliko 'oces.

Nego, hajde nam reci u cemu je to Bosna i Hercegovina ispred mrske servije? Cime se ti to ponosis sto je uradjeno u zadnjih 10 godina?

servija je na dnu, a da li je Bosna i Hercegovina zadnja, predzadnja ili tik ispred servije je nebitno, dono je dno.
O cemu ti svega ti? Pricamo o medijima u Srbiji i sijanju mrznje, ni o cemu drugom.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#58489 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Ommadawn »

General War wrote: 13/08/2022 17:30
costacurta wrote: 13/08/2022 17:03

De ba ne peglaj.
Kog ratnog zločinca bošnjaka je Senad promovisao?
Katarza druže. To vam je jedini put ka izlječenju.
Alahu se Srbija ne moze nazahvaljivati što smo merhametli, saburli i narod o srbi pri sebi. Da ste bili pametniji mi koliko smo glup i naivan narod vrlo lako smo mogli ratovat na vašoj strani protiv Hrvata. Al poslaste ološ u vidu Arkana, Legije, Orlova, Tigrova, Šešelja i drugih majkojebaca i otvoriste nam oči.
Da je nekim slučajem obrnuta situacija, da su muslimani napravili po Srbiji ili RSu ono što ste vi napravili po Višegradu npr mi ne bi danas imali mira od vas. I ovako rovite i tražite bilo šta da nas ocrnite i časnu borbu ukaljate. Mora se priznati da Mitrovići, Vulini, Šešelji, Marići predano rade, 24/7 ne spavaju. Boledt je to druže, za patopsihologije bgmi
...govorim o mediokritetima koji dolaze po televizijama prvenstveno kod senada...to se prodaje i ok.
...bilo je i prije ratova gdje su srbi izvlacili deblji kraj...pa eto te...istorija BiH ne pocinje od 92. Utusi brate, ja se ne sjetih niti jednog rata gdje je neko onako otisao, a srba u federaciji bas zafalilo od proslog...
Koliko je zafalilo Bošnjaka iz entiteta koji se danas zove RS?

Nije da branim ni Senada ni Face Tv ali kakav sve ološ se pojavljuje na srbijanskoj televiziji zadnjih 35 godina - gotovo je neuporedivo sa bosanskim.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#58490 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by General War »

Ommadawn wrote: 15/08/2022 06:45
General War wrote: 13/08/2022 17:30

...govorim o mediokritetima koji dolaze po televizijama prvenstveno kod senada...to se prodaje i ok.
...bilo je i prije ratova gdje su srbi izvlacili deblji kraj...pa eto te...istorija BiH ne pocinje od 92. Utusi brate, ja se ne sjetih niti jednog rata gdje je neko onako otisao, a srba u federaciji bas zafalilo od proslog...
Koliko je zafalilo Bošnjaka iz entiteta koji se danas zove RS?

Nije da branim ni Senada ni Face Tv ali kakav sve ološ se pojavljuje na srbijanskoj televiziji zadnjih 35 godina - gotovo je neuporedivo sa bosanskim.
Nisi skontao poentu...senad zove raznorazne delegate radi gledanosti emisije...tako i ovi tamo, prodaju gluposti sto narod zeli da cuje....jesi li ikad vidio nakon neke tv emisije da je promjenio svoj stav? Naravno da nisi..cetnik ostaje cetnik sta god da mu prikazes, ali i sa druge strane...
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#58491 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by zilog »

Iznosenje kriticke misli u Srbiji? Mozda na kablovskoj, ono sto se moze gledati antenom, je uglavnom ovako... :roll:

Majku preminule youtuberice Kike isključili na Pinku nakon što je napala Vučića
https://www.klix.ba/magazin/showbiz/maj ... /220815050
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#58492 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bloo »

https://pescanik.net/srbija-kao-informa ... oga-rem-a/
Srbija kao informaciona autokratija: uloga REM-a
MIODRAG JOVANOVIĆ

Nakon istorijske demontaže klasičnih dvadesetovekovnih totalitarnih režima nacizma, fašizma i boljševizma, koji su bez obzira na očite razlike imali i niz zajedničkih karakteristika, politička teorija se suočila sa postojanjem različitih nedemokratskih režima koje nije lako klasifikovati i podvesti pod neki zajednički imenitelj. To, naravno, nije obeshrabrilo teoretičare u pokušaju da ponude što adekvatnije pojmovne okvire za razumevanje kompleksne političke prakse. Prema jednoj od novijih teorija, nemali broj postojećih nedemokratskih režima se može označiti terminom „informaciona autokratija“. Za razliku od tradicionalnih oblika režima lične vlasti koji su se prevashodno oslanjali na metode nametanja izvesnih ideoloških obrazaca i terorisanja građana, današnji vlastodršci iste ciljeve postižu putem manipulacije javnim mnjenjem – „Uz pomoć cenzurisanih ili kooptiranih medija, oni ubeđuju građane da su sposobni i dobronamerni; njihov legitimitet počiva na popularnosti, pre nego na strahu“.1 Mehanizmi propagande, nasleđeni iz totalitarnih režima, ovde se ne koriste u svrhu pokušaja da se „način kako ljudi misle reprogramira u skladu sa nekom sveobuhvatnom ideologijom“, već isključivo zarad toga da građani bolje ocene vlastodrščeve liderske sposobnosti. Pored slanja „friziranih“ poruka o svojoj političkoj umešnosti (propaganda), ti režimi se koriste i gušenjem kritičkih poruka nezavisnih medija (cenzura), kao i potkupljivanjem opozicionih elita u zamenu za njihovo ćutanje (kooptiranje).2

Poput mnogih teorija koje operišu jednostavnom tipologijom političkih režima,3 i ova nastoji da ponudi što je mogući manji broj varijabli na osnovu kojih bi se aktuelni politički poreci mogli klasifikovati. Oslanjajući se primarno na veličinu tzv. „informisanih elita“, kao na ključnu determinantu za klasifikaciju političkog poretka,4 i tek posredno na zatečenu vlasničku strukturu medija, ova teorija zanemaruje druge društvene i institucionalne faktore koji mogu biti od pomoći za bolje razumevanje konkretnih režima lične vlasti. Tako, na primer, nikakav značaj se ne pridaje posebnim regulatornim telima, koja se u sve većem broju zemalja osnivaju da bi se na dugoročan i strateški način bavila medijskim pitanjima.5 S jedne strane, ta tela se formiraju da bi svoje zadatke obavljala na autonoman način, nezavisno od drugih državnih organa, a pre svega izvršno-političke grane vlasti. S druge strane, budući da ih građani ne biraju neposredno, ta tela ne podležu tradicionalnim kriterijumima demokratske legitimnosti. Stoga se za njih kaže da će poverenu javnu vlast vršiti na legitiman način ako zadovoljavaju dva kriterijuma: proceduralnu legitimnost (njihovo delovanje mora biti zasnovano na valjano obrazloženim odlukama koje mogu biti podvrgnute kritičkom sudu javnosti) i odgovornost na osnovu rezultata (opravdanost njihovog postojanja zavisiće od uspešnosti ostvarivanja projektovanih ciljeva).6 Posve je jasno da kada ta tela funkcionišu na valjan način, umanjuju se mogućnosti za ustoličenje „informacione autokratije“. I obratno, kada ona deluju kao produžena ruka ličnog režima vlasti, tada sva napred opisana obeležja „informacione autokratije“ još više dolaze do izražaja.

Svaki čitalac je, verujem, već prilikom upoznavanja sa ključnim karakteristikama „informacione autokratije“ bez po muke mogao da zaključi da se aktuelni režim Aleksandra Vučića može podvesti pod taj tip lične vlasti. O Vučićevoj manipulaciji javnim mnjenjem, koja se podjednako oslanja na tehnike propagande, cenzure i kooptiranja negdašnjih opozicionih elita, napisani su brojni tekstovi, od kojih su neki objavljeni i na ovom portalu. I sâm sam u više navrata pisao o medijskom mraku nad Srbijom i o potpunom posrnuću novinarske profesije – o tome da namesto ustavne obaveze da istinito, potpuno i blagovremeno obaveštavaju o pitanjima od javnog značaja (čl. 51), listovi, portali i televizije pod kontrolom režima permanentno pribegavaju strategiji na kojoj je Gebels ustrojio svoje Ministarstvo za narodno prosvetljenje i propagandu (Deca Gebelsa, Danas, 17.6.2019); o tome da su odsustvo profesionalne kuraži i snishodljivost prema nosiocima vlasti već dugo dominantne osobine novinara RTS-a, što ga od servisa građana pretvara u servis vladajuće politike (Mediji u Srbiji: Quo vadis?, Danas, 6.5.2020); o tome da već duže funkcionišemo kao društvo medijskog linča, u kojem se preko tradicionalnih sredstava informisanja i savremenih društvenih mreža vrši javni progon pojedinaca ili organizacija, bilo zbog nekog njihovog ličnog svojstva ili zbog izraženog kritičkog mišljenja i opozicionog političkog delovanja (Društvo linča, Peščanik, 21.3.2021).

Kakva je u svemu tome uloga srpskog Regulatornog tela za elektronske medije (REM)? Prema slovu Zakona o elektronskim medijima, REM „je samostalna nezavisna regulatorna organizacija… koja vrši javna ovlašćenja u cilju… unapređivanja kvaliteta i raznovrsnosti usluga elektronskih medija; doprinosa očuvanju, zaštiti i razvoju slobode mišljenja i izražavanja; u cilju zaštite interesa javnosti u oblasti elektronskih medija i zaštite korisnika usluga elektronskih medija“. Kao takav, REM „je funkcionalno i finansijski nezavisan od državnih organa i organizacija“ (čl. 5), a taj status je dodatno pojačan odredbom prema kojoj „niko nema pravo da na bilo koji način utiče na rad članova Saveta niti su oni dužni da poštuju bilo čije instrukcije u vezi sa svojim radom“ (čl. 13). Svakako najvažnije ovlašćenje iz delokruga Saveta REM-a tiče se „izdavanja dozvola za pružanje medijske usluge televizije i linearne medijske usluge radija“, i to onih sa nacionalnom pokrivenošću (čl. 22, tač. 4).

Nakon sprovedenog konkursnog postupka, REM je 29. jula 2022. doneo rešenje o izdavanju dozvola za pružanje medijske usluge televizijskog emitovanja na teritoriji Republike Srbije. Kao što je dobro poznato, tom odlukom je nacionalna frekvencija ponovo dodeljena televizijskim stanicama koje su je posedovale i u prethodnom periodu. Iako tekst odluke ima 85 stranica, razlozi zašto se REM opredelio baš za pomenute televizije izložen je na nepune dve završne strane. Nakon što je zaključio da su svi podnosioci ispunili predviđene kriterijume, Savet REM-a je, pozivajući se na relevantne odredbe Zakona i podzakonskih propisa, naveo da se u takvoj situaciji „daje prednost onome za koga (se) osnovano zaključi, na osnovu podnete dokumentacije, da će ostvarivati veći kvalitet i raznovrsnost sadržaja u toj zoni pokrivanja“ (str. 83). Pritom, Savet u nekoliko pasusa nagoveštava metodologiju odlučivanja, rečima da je „uzeo u obzir sve činjenice“; da se koristio „uporedno-kvalitativnom analizom ispunjenosti kriterijuma“ (str. 83); da se oslonio „i na procene o potrebama gledalaca utemeljenim na svakodnevnoj komunikaciji sa mnogobrojnim pružaocima medijskih usluga“; da je „cenio garancije koje su podnosioci naveli u predlogu programskog elaborata“; te da su članovi Saveta, naposletku, postupili „na osnovu sopstvenih profesionalnih uverenja i po sopstvenom najboljem znanju i savesti“ (str. 84).

Kada je reč o supstantivnim razlozima za odluku, Savet REM-a najpre navodi „da će podnosioci TV PINK, Nacionalna Happy TV, PRVA i TV B92 u većoj meri nego ostali podnosioci opravdati postojanje višestrukih benefita za gledaoce na području cele Republike, prevashodno kroz objektivan i pravovremeni pristup u prenosu informacija, kroz sopstvenu produkciju programskih sadržaja kao dokaz ukupnih proizvodnih mogućnosti i raznovrsnost ponuđenih programskih žanrova na način da se zadovolje potrebe najšireg auditorijuma i ojača medijski pluralizam“ (str. 83-84). Zatim su navedeni posebni kvaliteti odabranih TV stanica, pa je rečeno da, „kada je reč o TV PINK, Savet je prilikom odlučivanja, kao odlučnu činjenicu istakao izraziti potencijal za proizvodnju sopstvenog filmskog, igranog i najavljenog kulturno-umetničkog programa. Kod odluke za izdavanje dozvole za Nacionalna Happy TV, Savet je imao u vidu slojevitost najavljene produkcije informativnog žanra, dok je kod PRVA naročito cenio potencijal dokumentarnog programa, a kod TV B92 naučno-obrazovnog programa i dečijeg programa i programa za maloletnike“. Nadalje, Savet je zaključio da će dobitnici frekvencija „u narednom periodu dodatno unaprediti postojeći program, baviti se važnim društvenim pitanjima, raditi na zaštiti medijskog pluralizma i biti otvoreni za različita mišljenja, argumente i ideje u cilju podsticanja najšireg društvenog dijaloga i doprineti daljem unapređenju medijskih standarda u oblasti informisanja, kulture i obrazovanja“. Najzad, „Savet je, prilikom odlučivanja, imao u vidu i da je razliku u donošenju odluke dala i činjenica prethodnog rada (odnosno pružanja medijske usluge) navedena 4 podnosioca“ (str. 84).

Bilo kome ko je živeo u Srbiji u prethodnom periodu i ko je i u najmanjoj mogućoj meri bio upućen u programski sadržaj i način rada 4 izabrane televizijske stanice, ponuđeno „obrazloženje“ Saveta REM-a predstavlja ništa manje no uvredu za zdrav razum. Jer, kako drugačije okarakterisati to što se „objektivan i pravovremeni pristup u prenosu informacija“ dovodi u vezu sa TV stanicama na kojima građani ništa nisu mogli da čuju o Savamali, Krušiku, Jovanjici, Doljevcu; kako pojmiti to što se „zaštita medijskog pluralizma i otvorenost za različita mišljenja“ povezuje sa medijima na kojima su, sve do obaveznog izbornog predstavljanja, predstavnici opozicije „gostovali“ jedino u svojstvu javnih meta za odstrel; kako razumeti pohvalu „ukupnih proizvodnih mogućnosti“ ovih televizija, do kao otvoreni poziv na još veću količinu rijaliti programskog sadržaja; kako „unapređenje medijskih standarda u oblasti informisanja, kulture i obrazovanja“ dovesti u vezu sa televizijama koje su poligon za njihove vlasnike, glavne i odgovorne urednike, novinare i goste za uličarski jezik mržnje prema neistomišljenicima (vidi na primer ovde, ovde i ovde); najzad, kako shvatiti tvrdnju „da je razliku u donošenju odluke dala i činjenica prethodnog rada“ ako je od 2014. godine sâm REM najviše mera izrekao upravo nagrađenim medijima – Pinku 3 opomene i 5 upozorenja; Hepiju 6 opomena, 14 upozorenja i 3 privremene zabrane; Prvoj 2 opomene, 3 upozorenja i 1 privremena zabrana.

S obzirom na autonomni pravni položaj i znatna ovlašćenja, REM bi trebalo da ima ulogu krajnje institucionalne brane ustoličenju režima „informacione autokratije“ u Srbiji. U stvarnosti, međutim, to telo čini sve što je u njegovoj moći da u medijskoj sferi zacementira lični režim Aleksandra Vučića. Analiza julske odluke o dodeli nacionalnih frekvencija to nedvosmisleno potvrđuje. Ona takođe i otkriva da REM ne zadovoljava nijedan od napred navedena dva kriterijuma za legitimno vršenje poverene javne vlasti. Stoga, umesto nezavisne kontrolne institucije, koja funkcioniše kao deo svojevrsne četvrte grane vlasti, u Srbiji imamo medijsko regulatorno telo koje obezbeđuje formalnopravno pokriće za medijski monopol vladajućeg predsednika. Najkraće rečeno, REM je jedan od stubova srpske „informacione autokratije“.

Autor je redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Peščanik.net, 12.08.2022.

___

Sergei Guriev & Daniel Treisman, ‘A Theory of Informational Autocracy’ (2020) 186 Journal of Public Economics: 1.
Ibid, 2.
Ova teorija to čini razlikovanjem tri čista oblika političkih režima: „otvorene diktature“, „demokratije“ i „informacione autokratije“. Ipak, autori jasno stavljaju do znanja da su granice u stvarnosti „zamagljene“, pa se karakteristike različitih oblika zatiču u aktuelnim političkim porecima.
Prema tom pojednostavljenom modelu, tendencija je da se „informacione autokratije obrazuju u onim zemljama u kojima je informisana elite srednje veličine, dok demokratije dominiraju tamo gde je elita velika, a otvorene autokratije zatičemo tamo gde je ona mala.“ Ibid, 2.
Na evropskom tlu, ta tela su organizovana u odgovarajućem forumu (European Platform of Regulatory Authorities) i prostim uvidom u listu članica uočava se da su osnovana u praktično svim evropskim zemljama. List of members (epra.org).
Giandomenico Majone, ‘The Regulatory State and its Legitimacy Problems’ (1999) 22 West European Politics 1: 14.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#58493 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by skupljac_zeljeza »

Što prokomentarisa Bursać...litije se vraćaju kući.

DonieBrasco
Posts: 15495
Joined: 31/08/2016 16:09

#58494 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by DonieBrasco »

Za sve to je kriva EU, Njemacka prva, a onta tek SAD, tako da je svaka dalja prica suvisna. I isti ti ce opet izaci u susret srbina, pardon mrtvim cetnicima kad pocnu nova sranja da rade na jesen !

Isto kao desavanja kod nas, ali kome vise objasnjavati.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3688
Joined: 23/04/2011 12:21

#58495 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Mr.Sojic »

DonieBrasco wrote: 15/08/2022 13:36 Za sve to je kriva EU, Njemacka prva, a onta tek SAD, tako da je svaka dalja prica suvisna. I isti ti ce opet izaci u susret srbina, pardon mrtvim cetnicima kad pocnu nova sranja da rade na jesen !

Isto kao desavanja kod nas, ali kome vise objasnjavati.
Ma neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :oops:

Kako ka'e Krmošenko "krivi" su za sve muslimani iz neodržive tzv. BiH :lol:

Krivi su istraživači Marsa :D , jer se VEĆ znaDe da su tu srbi već zapiŠali :D
geoxx
Posts: 1148
Joined: 08/08/2015 23:39

#58496 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by geoxx »




Apropo price o medijima. Dresiro ih lik malo jace od Kim Jong Una.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#58497 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by HarTar »

:-)

Image
Bossona
Posts: 5261
Joined: 21/12/2020 03:28

#58498 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bossona »




Teško je biti pri pameti u Srbiji sa ovim sluđacima :lol: :lol: :D
Bossona
Posts: 5261
Joined: 21/12/2020 03:28

#58499 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Bossona »


Je li ovaj Šešeljev Junior,....????
Po ideologiji bi se reklo da je njegov. Kaže da je vojno nesposoban ali je sposoban da hajca druge u sukobe i nesreće.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#58500 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by breuer »

al jebeni studio oko bazena na otvorenom...

iskreno genijalno :D

p.s. jeste, ovo mu je djet iz prvi brak
Post Reply