Dešavanja u Srbiji

User avatar
BHCluster
Posts: 23345
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#56351 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by BHCluster »

zilog
Posts: 7496
Joined: 06/03/2009 11:19

#56352 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by zilog »

Malo je bajato, ali se ne mogu prestati smijati:

SRPSKI MIGOVI NADLETALI KAVEZE SA KENGURIMA U BEOGRADSKOM ZOOLOŠKOM VRTU
https://www.njuz.net/srpski-migovi-nadl ... skom-vrtu/

:thumbup:
Njuzovci bi komotno mogli pisati scenario za skeceve Nadrealista... :lol:
costacurta
Posts: 3508
Joined: 05/05/2005 08:25

#56353 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by costacurta »

Na dva eura bit će geografska karta, na jednom euru kuna, na 50, 20 centi Tesla, a na manjim apoenima centa bit će glagoljica.
Brnabić ako ne reaguje onda nema dalje :lol:
Te sla Sr bi ne!!
Te sla Sr bi ne!!!
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#56354 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by muha_sa »

Danilo Ikodinović
@D_Ikodinovic
Umesto što kukamo nad sudbinom zlom, nad Djokovićima i malobrojnim govnarima iz RS koji pristaju da budu prijavljeni u BG zarad šake kaemova, uzmimo sudbinu u svoje ruke. Ubedimo apolitične i neodlučne oko nas da će apolitični da nam dodju glave ako ne izadjemo svi da glasamo.
3:02 PM · Feb 5, 2022
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#56355 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by muha_sa »

Na istoku ništa novo :-) Žali bože ono malo normalnog svijeta koji se stide svojih sunarodnika.


https://www.klix.ba/sport/navijaci-zvez ... /220206026





Image
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#56356 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by mishic »

O laži i mržnji kao oruđu i oružju srpske politike rečeno je i napisano dosta toga. Kompletna historija društva i države satkana je od mitova i laži a mržnja kao pogonsko gorivo osnovni je pokretać svih aktivnosti počev od onih u SPC, preko svih nacionalnih, političkih, sportskih, kulturnih i drugih aktivnosti od najstarijih vremena do danas. I sve to znaju i priznaju i najveći autoriteti u tom društvu, znaju ali ne odustaju.

U novije vrijeme otišlli su čak i korak dalje. Formirali su Akademiju koja školuje Vučićev podmladak pa tako i zvanično, pored ranijih akademija koje su funkcionirale kao navijačke skupine, sada imaju školu koja urućuje diplome, na kojoj se polažu ispiti i regrutuju mladi koji će laž, mržnju i mitomaniju prenositi kao nacionalni miras diljem Balkana. I ne samo Balkana.

Decenijama već srpska politika na takvoj ideološkoj matrici javlja se i kao organizator, pokrovitelj i zaštitnik nad kriminalnim bandama koje koristi u svom obračunu sa neistomišljenicima kako u Srbiji tako i u drugim državama nastalim raspadom SFRJ. Time zvanićna vlast "pere ruke" od vlastite odgovornosti za te procese a zapravo kroz infrastrukturu SPC i pokroviteljstvo nad tim bandama najizravnije i najdirektnije upravlja, organizuje i finansira svaki od njih. Ovdje ih nabrajati bilo bi besmisleno ali sve u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, ranije u Hrvatskoj pa i Makedoniji nosi prepoznatljiv pečat.

Međutim, djelovanje ovih skupina nije lokalnog ili regionalnog karaktera. Kao što je svojevremeno Arkan harao po Njemačkoj, tako i danas uspješno funkcionira tzv. "balkanska ruta" narko mafije koja u sve većim količinama u Evropu doprema i po Evropi distribuira tone najopasnijih narkotika i da nije internacionalne mreže koja tu i tamo presijeće neki od krijumčarskih kanala količine narkotika koje se distribuiraju i na Balkanu i u Evropi bile bi daleko veće. Pogubnost djelovanja ovih skupina teško je realno prikazati u jednom postu.

Pokroviteljstvo vlasti nad njihovim djelovanjem koje se sve češće potvrđuje čini ih daleko opasnijim od sličnih grupa u drugim dijelovima svijeta gdje tog pokroviteljstva nema. Njihova uvezanost i uključenost u jako brojne navijačke skupine, nacionalne i nacionalističke udruge, policijske i obavještajne poslove i dr., osigurava im ogromno tržište i doprinosi upropaštavanju sve većeg broja mladih u zemljama koje i bez toga jesu ozbiljno ugrožene zbog negativnog priraštaja i masovnog iseljavanja.

Ogroman novac koji se vrti u tim poslovima i od koga se u velikoj mjeri finansiraju i drugi nelegalni poslovi i kriminal svih vrsta i oblika stvara ambijent nesigurnosti što, pored pospješivanja straha i osječaja nesigurnosti, potiće još brže iseljavanje, dovodi i do sve češćih međusobnih obračuna među tim kriminalnim grupama pa su likvidacije suparnika i sve češći i ozbiljniji ataci na sigurnost i život najrevnosnijih čuvara reda- policajaca, ukupan ambijent učinili nepodnošljivim za normalan rad i življenje.

Pored svega toga čini se da se za uslugama ovih skupina sve češće poseže i u međusobnim obračunima političkih rivala što u krajnjem vodi ka tome da će svaka politička opcija imati svoju "mafiju" protiv koje će vladajuća i državna struktura morati dodatno regrutovati i opremati sve veći broj žandarmerije i policije, nravno, o trošku građana.

I na kraju, kada se ovo sagleda vidi se jedan zatvoren krug koji kao omča oko vrata cijelom društvu nanosi nesagledive štete, koristi samo beščutnim vladarima i uskim strukturama oko njih dok svi zajedno tonemo i propadamo kao putnici na probušenoj lađi za čije bušenje smo i sami krivi. Čitav region je u funkciji nekolicine vlastodržaca koji su se maksimalno osilili jer nas lažu da rade u našem interesu a mi im vjerujemo i to svoje vjerovanje dokazujemo tokom svakih izbora. Čak nas i ne zanima da makar probamo napraviti neku promjenu da provjerimo koliko nas lažu.

Nama se laž tako servira i kao naš vlastiti izbor.
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#56357 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by mishic »

Ne postoji država u svijetu u kojoj je spoj vlasti i kriminala čvršći nego u Srbiji. Taj "recept" koji je tamo od Miloševića do danas neprikosnoven izvozi se u RS i Crnu Goru. U Crnoj Gori na svu sreću i ne prolazi baš glatko ali ni izvoznici ne posustaju jer poluga zvana SPC pruža idealnu infrastrukturu da uprkos crnogorskom otporu snage koje Srbija instalira teško mogu da se poraze.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#56358 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by SamoVasGledam »

mishic wrote: 06/02/2022 22:50 Ne postoji država u svijetu u kojoj je spoj vlasti i kriminala čvršći nego u Srbiji. Taj "recept" koji je tamo od Miloševića do danas neprikosnoven izvozi se u RS i Crnu Goru. U Crnoj Gori na svu sreću i ne prolazi baš glatko ali ni izvoznici ne posustaju jer poluga zvana SPC pruža idealnu infrastrukturu da uprkos crnogorskom otporu snage koje Srbija instalira teško mogu da se poraze.
Kriminal iz Srbije se uvozi u Crnu Goru? Zaista?
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#56360 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 88Sioux »

Brnabić: Srbija prepoznata kao lider u ekonomiji i IT industriji

U sedištu Svetskog ekonomskog foruma u Ženevi, potpisan je Sporazum o uspostavljanju Centra za četvrtu industrijsku revoluciju u Srbiji, prvog takvog u regionu Zapadnog Balkana. To je znak da je Srbija prepoznata kao lider u ekonomiji i IT industriji, rekla je premijerka Ana Brnabić.

Centar će početi da radi 1. marta u okviru vladine Kancelarije za IT i elektronsku upravu, a sarađivaće sa naučnim institutima, državnim ustanovama i privatnim sektorom.

Premijerka Brnabić je nakon potpisivanja sporazuma rekla da je to rezultat dugogodišnjeg zajedničkog rada Srbije i WEF-a.

"Počeli smo da razgovaramo još 2018. godine, potpisali Memorandum o razumevanju. Zatim nas je 2020. godina malo sputala, ali nastavili smo 2021. godine da planiramo, i evo nas danas ovde", rekla je premijerka.

Srbija je tek treća zemlja u Evropi u kojoj će biti uspstavljen ovakav centar, posle Norveške i Rusije, a prva u regionu. Ovo je 16. centar WEF-a u svetu.

Sam Centar će, prema rečima premijerke, početi s radom za nešto manje od mesec dana, već od 1. marta, i biće fokusiran na oblast razvoja veštačke inteligencije, biomedicine i biotehnologije, te na načine na koje digitalizacija može da podigne produktivnost preduzeća i čitave ekonomije.

"A to je ono što dalje vodi većim platama i boljem životnom standardu. Vodi nas ka ekonomiji koja je, pre svega, zasnovana na znanju, kreativnosti i inovacijama", naglasila je premijerka.


Brnabić: Ogromno priznanje Srbiji

Danas, istakla je, imamo ogromno priznanje za sve što je Srbija uradila u oblasti digitalizacije, razvoja visokih tehnologija i promene paradigme – sa ekonomije koja je bila zasnovana na radno intenzivnim investicijama, ka digitalnom razvoju.

Zato Sporazum pokazuje i da je Srbija prepoznata kao jedan od lidera u ekonomiji i IT industriji u poslednjih šest godina.

"Ovo je najava početka još bliže saradnje Srbije i WEF-a, prvi zajednički projekat i po tome smo jedna od retkih zemalja u svetu, a saradnja će se dalje razvijati", poručila je premijerka.

Ona je dodala da od 16 centara WEF-a za četvrtu industrijsku revoluciju u svetu na svakih mesec dana imati zajednički sastanak, na kojem će iznositi šta svaki od njih radi, budući da svaki ima razičit fokus.

"Tako ćemo na svakih mesec dana čuti šta ko radi, učiti jedni od drugih i sigurna sam da će Centar u Beogradu biti jedan od najboljih", rekla je Brnabićeva.

Ovime dobijamo vidljivost, mogućnost da se Srbija dodatno etablira kao investiciona destinacija, zemlja dobra za život, investiranje u nove tehnologije i znanje.


Brende: Važna uloga Centra u Beogradu za još brzi napredak

Predsednik Svetskog ekonomskog foruma Borge Brende poručio je da je za WEF izuzetno važno što se uspostavlja Centar za 4. industrijsku revoluciju u Srbiji.

"Radili smo godinama na tome, sa premijerkom i predsednikom Aleksandrom Vučićem. Za nas je važno da imamo Centar za nove industrije i tehnologije na Zapadnom Balkanu", istakao je Brende u izjavi novinarima nakon potpisivanja Sporazuma u Ženevi.

On je istakao da će Centar u Beogradu igrati važnu ulogu u transformaciji ekonomije, a fokus će, dodaje, biti na veštačkoj inteligenciji, digitalizaciji.

"Nučili smo da IT industrija ima sve veću ulogu u Srbiji, sa godišnjim rastom od 20 do 25 odsto godišnje, i da je IT sve veći izvozni proizvod, koji je prevazišao i poljoprivredu", rekao je Brende.

Čestitao je Srbiji na takvoj, kako je rekao, diverzifikaciji ekonomije. "Ovaj centar će voditi ka većem prosperitetu i razvoju", zaključio je Brende.


Jovanović: Potvrda svega što Srbija radi u oblasti IT-a

Centar će biti fokusiran na razvoj veštačke inteligencije i bioinženjering, a sarađivaće sa svim važnim institucijama, institutima, privatnim sektorom.

"U praksi, ovo je potvrda svega što vlada radi na polju digitalizacije, razvoja IT, elektronske uprave, ulaganja u inovacije i znanje", rekao je direktor Centra Mihailo Jovanović, koji je u ime Vlade potpisao sporazumi.

To će, dodaje, biti podsticaj da Srbija još brže ide napred.

"Biće nam dostupno znanje iz ostalih centara, moći ćemo brže da razvijamo biotehnologije, bioinženjering... To znači da Srbija postaje regionalni tehnološki lider, koji će povući region ka daljem napretku", rekao je Jovanović.

Centar počinje da radi 1. marta.

"Kreće praktično od nule, tu će biti zaposleni novi ljudi, koji će ga dalje razvijatu i sarađivati sa ostalih 15 centara u svetu", rekao je Jovanović.

Predsednica UNDP-a za Srbiju Fransin Pikap rekla je da je ta organizacija dugogodišnji partner Srbiji u sporođenju digitalne agende, dodajući da joj je drago što će baš Beograd dobiti centar za 4. industrijsku revoluciju.
ikmandvaradtist
Posts: 28
Joined: 07/02/2022 19:01
Location: do rata bila: Sarajevo

#56361 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by ikmandvaradtist »

Pozdrav svima! :vece:

Ima Nacionalizma u Srbiji ali ne baš puno. Onima spolja deluje strašno jer mediji napumpavaju u potrazi za senzacijama. Ko prati medije u okruženju misli da ulicama idu horde Četnika i Šešeljevaca (njih sam se i ja uplašio kad sam ih prvi put video: zadrigli, bez zuba, kreštavi, niskih čela, tupih pogleda... pomislio sam: "Čoveče, ne daj Bože da smo ovakvi!" Ali na žalost, takvima nas vidite jer ste sa njima imali posla vi u okruženju) ali ko je bio u Beogradu 10 minuta zna da je to netačno.

Šešelj je klovn, Vacić dvorska luda, Obradović nebitan... nema niko.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#56362 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by prof. »

ikmandvaradtist wrote: 07/02/2022 19:21 Pozdrav svima! :vece:

Ima Nacionalizma u Srbiji ali ne baš puno. Onima spolja deluje strašno jer mediji napumpavaju u potrazi za senzacijama. Ko prati medije u okruženju misli da ulicama idu horde Četnika i Šešeljevaca (njih sam se i ja uplašio kad sam ih prvi put video: zadrigli, bez zuba, kreštavi, niskih čela, tupih pogleda... pomislio sam: "Čoveče, ne daj Bože da smo ovakvi!" Ali na žalost, takvima nas vidite jer ste sa njima imali posla vi u okruženju) ali ko je bio u Beogradu 10 minuta zna da je to netačno.

Šešelj je klovn, Vacić dvorska luda, Obradović nebitan... nema niko.
Devedesetih je ta 'manjina' pucala, klala i silovala po našoj zemlji i nije nam puno pomoglo što ste vi ostali fine kosmopolite kojih se to ne tiče.
Kad te trojica tuku a ostali gledaju i šute na kraju su svi isti.
Još kad ti na kraju priđu ti 'fini' i još te ubjeđuju da nisu svi takvi i da nemaš šta da se ljutiš onda mi dođu još gori, ovi što te biju barem ne glume finoću.
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#56363 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by mishic »

Snimci koje mi iz okruženja gledamo su najčešće iz Beograda. E sad šta je za koga malo a šta puno, drugo je pitanje.
ikmandvaradtist
Posts: 28
Joined: 07/02/2022 19:01
Location: do rata bila: Sarajevo

#56364 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by ikmandvaradtist »

Prof.

Jesu hiljade kriminalaca i najgore bagre išle da divljaju, pale, ruše, pljačkaju, siluju, ubijaju itd i to je neporecivo, niko to ne može osporiti niti iko to negira (osim šake idiota) . Srbija ima odgovornost i krivicu što to nije sprečila i što su je takvi predstavili. Srpski narod kao najveći najjači nosi najveću odgovornost za sve što se dešavalo. Ipak, treba biti pošten do kraja i reći neke stvari u odbranu te Srbije (čak i najgori zločinac ima pravo da se brani), kao npr. da je odziv za ratove u BiH, Cro, Slo bio ispod 10 % što nedvosmisleno govori šta je narod mislio o idejama tih ludaka (ZLObo, Šešeljuga, Drašković) a to je i pokazao milionskim demonstracijama protiv vlasti još o 1990. (dakle, pre početka ikakvog rata) pa sve do 2000. . Ti mladi ljudi, studenti i ljudi u najboljim godinama su trebali biti na frontu ali se borili protiv istinskog neprijatelja, ZLObodana, i bili hapšeni, prebijani, zatvarani, mučeni. Takođe, Srpski narod je kažnjen i za šta je kriv i za šta nije, pretrpeo šta niko nije (izolacija, bombardovanje, ozračivanje Uranijumom, embargo, sankcije, proterivanje sa ogromnih prostora, demonizacija, izbacivanje iz svih organizacija, itd, itd... da i ne pominjem u prošlom veku kakve užase... jedino termonuklearna bomba nije bačena na njega). Vala, ako je neko platio za svoje grehe-mi smo. I tako to.

Nemam protiv da se priča o svim gresima ali neka se kaže cela istina. Takođe i za ostale narode mi ne treba samo da pričamo samo o gresima već i da pokušamo da imamo razumevanja, stavimo se u kožu onog drugog, pokušamo da shvatimo zašto su radili šta su radili, čak potražimo olakšavajuće okolnosti... nažalost, svak' sebe vidi anđeoskim a drugoga đavolom. Iz medija svih non stop samo demonizovanje ostalih.

Mi da smo ljudi sa velikim LJ, svi mi ovde: napravili bi komisiju koja bi raščistila sve, kaznila zločince, istražila zlodela, napravila realističnu verziju događaja i smestila u knjige Istorije. Ovako - svak kuka na svojim ranama a tuđe umanjuje i ne zanimaju ga. Jebiga.

U Beogradu živi nekih 7-8 % Muhamedanaca, nikad neki problem nije bio... lično sam slušao kako ljudi pričaju i Albanski u punom gradskom busu-niko se nije ni okrenuo... neka vam vaši sunarodnici koji tamo žive kažu, ne verujte meni.

Svuda je 95 % ljudi obični, normalni ljudi koji samo pokušavaju da prežive i nahrane decu. Ali manjina budala naprave toliko štete da je to teško posle srediti...
User avatar
eltroxin
Posts: 2049
Joined: 30/08/2009 23:35

#56365 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by eltroxin »

Eki muhamedanci. Kada ste vi “normalni” takvi, zamisli kakvi su onda oni drugi.
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#56366 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by hatemondays »

ikmandvaradtist wrote: 07/02/2022 22:18 Prof.

Jesu hiljade kriminalaca i najgore bagre išle da divljaju, pale, ruše, pljačkaju, siluju, ubijaju itd i to je neporecivo, niko to ne može osporiti niti iko to negira (osim šake idiota) . Srbija ima odgovornost i krivicu što to nije sprečila i što su je takvi predstavili. Srpski narod kao najveći najjači nosi najveću odgovornost za sve što se dešavalo. Ipak, treba biti pošten do kraja i reći neke stvari u odbranu te Srbije (čak i najgori zločinac ima pravo da se brani), kao npr. da je odziv za ratove u BiH, Cro, Slo bio ispod 10 % što nedvosmisleno govori šta je narod mislio o idejama tih ludaka (ZLObo, Šešeljuga, Drašković) a to je i pokazao milionskim demonstracijama protiv vlasti još o 1990. (dakle, pre početka ikakvog rata) pa sve do 2000. . Ti mladi ljudi, studenti i ljudi u najboljim godinama su trebali biti na frontu ali se borili protiv istinskog neprijatelja, ZLObodana, i bili hapšeni, prebijani, zatvarani, mučeni. Takođe, Srpski narod je kažnjen i za šta je kriv i za šta nije, pretrpeo šta niko nije (izolacija, bombardovanje, ozračivanje Uranijumom, embargo, sankcije, proterivanje sa ogromnih prostora, demonizacija, izbacivanje iz svih organizacija, itd, itd... da i ne pominjem u prošlom veku kakve užase... jedino termonuklearna bomba nije bačena na njega). Vala, ako je neko platio za svoje grehe-mi smo. I tako to.

Nemam protiv da se priča o svim gresima ali neka se kaže cela istina. Takođe i za ostale narode mi ne treba samo da pričamo samo o gresima već i da pokušamo da imamo razumevanja, stavimo se u kožu onog drugog, pokušamo da shvatimo zašto su radili šta su radili, čak potražimo olakšavajuće okolnosti... nažalost, svak' sebe vidi anđeoskim a drugoga đavolom. Iz medija svih non stop samo demonizovanje ostalih.

Mi da smo ljudi sa velikim LJ, svi mi ovde: napravili bi komisiju koja bi raščistila sve, kaznila zločince, istražila zlodela, napravila realističnu verziju događaja i smestila u knjige Istorije. Ovako - svak kuka na svojim ranama a tuđe umanjuje i ne zanimaju ga. Jebiga.

U Beogradu živi nekih 7-8 % Muhamedanaca, nikad neki problem nije bio... lično sam slušao kako ljudi pričaju i Albanski u punom gradskom busu-niko se nije ni okrenuo... neka vam vaši sunarodnici koji tamo žive kažu, ne verujte meni.

Svuda je 95 % ljudi obični, normalni ljudi koji samo pokušavaju da prežive i nahrane decu. Ali manjina budala naprave toliko štete da je to teško posle srediti...
Vi niste normalni kad vas ostalih 5% dere po guzovima, pozdrav od Muahmedanca sa juga.
ESTIUM
Posts: 19
Joined: 04/01/2018 10:14

#56367 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by ESTIUM »

hatemondays wrote: 08/02/2022 05:23
ikmandvaradtist wrote: 07/02/2022 22:18 Svuda je 95 % ljudi obični, normalni ljudi koji samo pokušavaju da prežive i nahrane decu. Ali manjina budala naprave toliko štete da je to teško posle srediti...

Kakva glupost, u HR,BiH i SRB nema normalnih ljudi, sve što je bilo normalno je otišlo vani. Ostali smo samo samomazohisti, i ne možemo biti normalni, to što se tješimo da smo normalni, to je drugi par čarapa
ikmandvaradtist
Posts: 28
Joined: 07/02/2022 19:01
Location: do rata bila: Sarajevo

#56368 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by ikmandvaradtist »

eltorxin,

zar je uvredljiv naziv "Muhamedanci"? Mislio sam da je to starinski izraz za sledbenike Muhameda, tj. one koji su islamske veroispovesti. Ako bi bio ljubazan da mi objasniš zbog čega je uvreljiv i dokažeš to bio bih ti zahvalan i - ja ga više nikad neću upotrebiti jer ne želim nikog da vređam.

Danas postaje sve teže reći bilo šta a da se neko ne nađe uvređen, preosetljivost zavladava. Evo što se mene tiče: "Zovi me i lonče ali me nemoj razbiti."

P.S.: hvala ti za ovo "Eki".... baš dugo nisam to čuo, godinama... zaboravio sam i da postoji... moram da podsetim matorog na to, nekad je često koristio...

hatemondays,

nacionalističke "elite" su na vlasti svuda na Balkanu. Eno i iz najnaprednije i najmodernije regionalne države, članice EU, se ovih dana čuju nacionalistički tonovi. A u medijima je to naročito prisutno jer su postali sredstvo raspirivanja vatre, mržnje, sukoba a ne obaveštavanja. Pozdrav i za tebe, druže. :)

Estium,

moram da stanem u odbranu ove balknaske gologuzije koja je preko grbače preturila samo za ovih par decenija više nego npr. Amerikanci u celoj istoriji. Moramo imati više razumevanja jer je Balkan mesto užasa i patnje. Ako i mi sami počnemo da pljujemo po ovoj svojoj sirotinji ogrešićemo se.
mishic
Posts: 6236
Joined: 28/04/2011 16:29

#56369 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by mishic »

ikmandvaradtist wrote: 08/02/2022 10:32 eltorxin,

zar je uvredljiv naziv "Muhamedanci"? Mislio sam da je to starinski izraz za sledbenike Muhameda, tj. one koji su islamske veroispovesti. Ako bi bio ljubazan da mi objasniš zbog čega je uvreljiv i dokažeš to bio bih ti zahvalan i - ja ga više nikad neću upotrebiti jer ne želim nikog da vređam.

Danas postaje sve teže reći bilo šta a da se neko ne nađe uvređen, preosetljivost zavladava. Evo što se mene tiče: "Zovi me i lonče ali me nemoj razbiti."
U ovome se ogleda sva nesreća Balkana. Upravo izraz "Muhamedanac" i jeste korišten i zloupotrebljavan isto kao izraz "Turčin" kada su kroz minula stoljeća vladajuće elite željele da se tako žigošu i prokažu kao strani element na ovom prostoru oni koje treba ukloniti. Ne kriveći osobno pojedince koji možda ni danas ne znaju da postoji autohtono stanovništvo islamske vjere ili da njihovi potomci danas jesu narod pod imenom Bošnjaci sama po sebi ukazuje na tu njihovu nesreću. Neko ih ovdje ne želi, neko je desetinama puta pokušavao da ih se riješi što ubijanjem, što progonom i iseljavanjem što nasilnim pokrštavanjem... Historija je dosta toga zabilježila i neko ko danas kaže da i ne zna za postojanje i ime toga naroda otvara bezbroj pitanja.

Šta onda zna o historiji, šta zna o političkoj svakodnevnici, partijama,Skupštini...?! Koga je to predstavljao muftija Zukorlić? Koji narodi danas žive u Srbiji? Kakva je to historija i stvarnost u jednoj zemlji u kojoj njeni građani i ne znaju koji su to i kako se zovu narodi koji u njoj žive?

Ili da se poslužimo primjerom iz Bosne. Milorad Dodik dobro zna ko živi u BiH, rastao je, druguje, poznaje, posluje i vlast dijeli sa Bošnjacima. Mnoge čak smatra i svojim prijateljima i time se hvali. Nekada je njihovo nacionalno ime komotno pominjao. Danas nema teorije da on pojam Bošnjak izgovori bilo gdje gdje ne mora nego umjesto toga koristi izraz "musliman". Što?!

Zato što ne priznaje postojanje toga naroda, što ih svodi na vjersku skupinu, možda čak i sa nastojanjem da omalovaži, uvrijedi...
Na kraju Bosna i Hercegovina je susjed Srbije, u BiH žive tri naroda, jeli moguće da se u Srbiji ne zna za te činjenice? Odgovori i nisu toliko bitni koliko je bitno šta i koliko znamo jedni o drugima? Šta znamo o građanima svoje zemlje ali i o građanima susjedne države?!

To neznanje je izvor straha a strah je pogana emocija koja tjera na akciju. Tu je odgovor na pitanje zašto se mrzimo, progonimo, ubijamo?!
ikmandvaradtist
Posts: 28
Joined: 07/02/2022 19:01
Location: do rata bila: Sarajevo

#56370 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by ikmandvaradtist »

mishic

:shock:

druže, ja sam izraz "Muhamedanac" video na starim kartama i u starim knjigama gde su zastupljeni ti izrazi kao "Grkokatolici", "Istočnog obreda" itd.

Muhamedanac - onaj koji prati Muhamedove poruke
Hrišćanin - onaj koji prati Hristove poruke

Mene ne bi uvredilo da me zoveš "Hrišćaninom", "Pravoslavcem", i sl (OK, bilo bi mi malo neobično).

Pokojni deda i baba su odrasli sa vama i proveli ceo vek bez i jednog problema zovući vas "Muslimani". Meni je ostao taj naziv dok me nisu mnogi ispravili u "Bošnjak". Pa mi se desilo da mi traže "Bosanac". Ja stvarno ne mogu da živim u grču i strahu i razmišljanju kako nekog da nazovem a da ne zameri kao u Americi gde moraš najpre da pitaš sagovornika za "Gender Pronoun" jer ako "promašiš" tj. očiglednom muškarcu kažeš "Sir" nastaje haos:




Nije korektno da pretpostavljaš nečiju zlu nameru samo jer tebi deluje tako. Uostalom, najbitniji je način: neki dobar prijatelj će te i opsovati uz smeh a ti ćeš se smejati sa njim jer znaš da nema lošu nameru a neko će te pozdraviti na ružan način, uz zao ton glasa, sa zločastom grimasom i to će te uvrediti.

Sa svih strana nekakva "Žrtvijada" gde se svi darnu i samtraju napadnutim i na pokret obrvom...
Plunkett
Posts: 1937
Joined: 01/06/2020 15:15

#56371 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Plunkett »

ikmandvaradtist wrote: 07/02/2022 22:18 Takođe, Srpski narod je kažnjen i za šta je kriv i za šta nije, pretrpeo šta niko nije (izolacija, bombardovanje, ozračivanje Uranijumom, embargo, sankcije, proterivanje sa ogromnih prostora, demonizacija, izbacivanje iz svih organizacija, itd, itd... da i ne pominjem u prošlom veku kakve užase... jedino termonuklearna bomba nije bačena na njega). Vala, ako je neko platio za svoje grehe-mi smo. I tako to.
Ma ‘ajde, sta kazes, pretrpio sto niko nije a?
Pogotovo to bombardovanje par mjeseci bas stravicno zvuci.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#56372 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by 88Sioux »

Brnabić sa premijerom Bugarske: Želimo zajedničko energetsko tržište

Predsednica vlade Srbije i predsednik vlade Bugarske, Ana Brnabić i Kiril Petkov, poručili su da su Sofija i Beograd između ostalog zainteresovani i za zajedničko gasno i energetsko tržište. Bugarska je ne samo prijatelj Srbije, već i partner na polju evrointegracija, ističe Petkov.

Ana Brnabić je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa bugarskim kolegom Kirilom Petkovim koji boravi u poseti Srbiji, rekla da bi saradnja Srbije i Bugarske, što se nje tiče, "išla i dalje" - na zajedničko energetsko tržište koje bi donelo veću konkurentnost privrede obema zemljama.

Ističe da bi to svima donelo benefite, te bi se moglo graditi više kapaciteta iz obnovljivih izvora energije.

"Vidim da to možemo da uradimo vrlo brzo", rekla je Brnabić koja je sa Petkovim razgovarala i o podršci Srbiji na polju evrointegracija, otvaranja klasera, kao i o organizvanju specijalizovanog poslovnog foruma u septembru u Pirotu ili Dimitrovgradu na kojem bi bili predstavljeni potencijali za investiranje.

Bila bi, kako kaže, dobra i kvadrilaterala Srbije, Bugarske, Rumunije i Grčke jer bi to doprinelo većoj energetskoj stabilnosti, što bi trebalo da bude jedna od važnih tema nakon izbora.

Premijer Bugarske izrazio je uverenje da bi Balkan, gde živi 65 miliona ljudi, uz uklanjanje granica i zajedničko gasno i energetsko tržište mogao da postane najbrže rastući region.

To je deo naše vizije, potencijal postoji, rekao je Petkov.

Brnabić je bugarskom kolegi poželela mnogo sreće u poslu i naglasila da će imati punu podršku i Srbije i njenu lično kako bi radili zajedno i uspostavili snažnije i bolje odnose, kako političke tako i ekonomske.

Prema njenim rečima, saradnja dve zemalje može biti još bolja, u pogledu trgovine, ekonomije i zajedničkih investicija.

Predano ćemo raditi u tom cilju, naglasila je premijerka i zahvalila na tome što je Petkov za svoju drugu zvaničnu posetu izabrao Srbiju, dok je prva poseta bila Severnoj Makedoniji. To, kako je naglasila, pokazuje podršku regionu.

O evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana
Premijerka je rekla i da je Srbiji zbog regionalne stablnosti Zapadnog Balkana važno da vidi napredak na evropskom putu i naših partnera u Severnoj Makedoniji, Albaniji i BiH.

Zahvalila je Bugarskoj što pokazuje posvećenost u rešavanju svih otvorenih pitanja kako bi svi imali jasnu evropsku perspektivu.

Brnabić je naglasila da Petkovu ovo nije prva poseta Srbiji da je bio i za vreme mandata ministra - kada je posetio Dimitrovgrad, kada su počeli razgovore o unapređenju ekonomske i trgovinske saradnje.

"Danas smo te razgovore nastavili o organizovanju specijalizovanog poslovnog foruma, koji bi se održao u septembru ili u Pirotu ili Dimitrovgradu sa učešćem visokih delegacija na kojima bi bili predstavljeni potencijali za investiranje", kaže Brnabić.

Navela je da Srbija ima plan proširenje gasnog skladišta u Banatskom Dvoru, a da se razgovara sa Bugarskom da proširimo i njihove skladišne kapacitete - kako bi tamo imali deo, što je, kako je naglasila, važno u vreme ovakvih kriza koje neće proći brzo.

Naglasila je da je 2021. godina bila rekordna u ekonomskim odnosima dve zemlje, što je, ističe, pokazatelj onoga što možemo zajedno da uradimo ako budemo zajedno radili.

Prema rečima Petkova, za Sofiju je važna regionalna povezanost, kao uslov za ekonomski razvoj, a sa akcentom na energetsku povezanost.

"Zajedno smo mnogo jači i u pregovorima sa državama van regiona, naša grčka veza je prioritet za Bugarsku kako bismo imali direktan pristup tečnom gasu", kaže Petkov.

Prema njegovim rečima, postoji veliki potencijal za ujedinjeno tržište gasa.

"Verujem da ćemo to uspeti", rekao je bugarski premijer i dodao da to podrazumeva povezanost i sa Severnom Makedonijom, i Grčkom, i Srbijom i Rumunijom.

"Cilj nam je da svi budemo objedinjeni u jedno tržište", rekao je Petkov i naglasio da je Bugarska ne samo prijatelj Srbije, već i partner na polju evrointegracija.

Premijeri Srbije i Bugarske, kako je rečeno, dogovorili su se i da budu u direktnom ličnom kontaktu, kako bi se rešavala pitanja koja se tiču manjina, a čijem će boljem položaju doprineti i gasni interkonektor, i novi putevi i železnička pruga.
ikmandvaradtist
Posts: 28
Joined: 07/02/2022 19:01
Location: do rata bila: Sarajevo

#56373 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by ikmandvaradtist »

Plunkett wrote: 08/02/2022 13:47 Ma ‘ajde, sta kazes, pretrpio sto niko nije a?
Pogotovo to bombardovanje par mjeseci bas stravicno zvuci.

Celu deceniju:

- najveća hiperinflacija na svetu
- najoštrije sankcije
- najjača izolacija
- najbrutalnija demonizacij
- najbezdušniji embargo
- rat sa najmoćnijom vojnom silom na svetu
- itd...

Malo li je?

Eno Rusi i Turska kolabiraju pod sankcijama posle samo par godina... a vele sile! Sad zamisli natovari im se još koja stavka sa tog spiska iznad...

Šteta što među dešavanjima ne vidimo formiranje valjane opozicije u Srbiji, svakakvi likovi iskaču umesto da se saberu i zajedno isture kvalitetne ljude koje bi narod glasao da skine SNS konačno...
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#56374 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by muha_sa »

Plunkett
Posts: 1937
Joined: 01/06/2020 15:15

#56375 Re: Dešavanja u Srbiji

Post by Plunkett »

ikmandvaradtist wrote: 08/02/2022 18:36
Plunkett wrote: 08/02/2022 13:47 Ma ‘ajde, sta kazes, pretrpio sto niko nije a?
Pogotovo to bombardovanje par mjeseci bas stravicno zvuci.

Celu deceniju:

- najveća hiperinflacija na svetu
- najoštrije sankcije
- najjača izolacija
- najbrutalnija demonizacij
- najbezdušniji embargo
- rat sa najmoćnijom vojnom silom na svetu
- itd...

Malo li je?

Eno Rusi i Turska kolabiraju pod sankcijama posle samo par godina... a vele sile! Sad zamisli natovari im se još koja stavka sa tog spiska iznad...

Šteta što među dešavanjima ne vidimo formiranje valjane opozicije u Srbiji, svakakvi likovi iskaču umesto da se saberu i zajedno isture kvalitetne ljude koje bi narod glasao da skine SNS konačno...
- Izvrsili agresiju na susjedne drzave (nepresudjen nazalost)
- Genocid


Slobodno ti nastavi
Post Reply