Novi svjetski poredak?

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#101 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 25/03/2023 19:21
jeza u ledja wrote: 25/03/2023 19:09

Pretpostavljam da je jedini kineski grad za kojeg si ti cuo Wuhan. :D
Ni za Wuhan nisam čuo dok ga Fauči i ekipa ne smjestiše na mapu svjetski poznatih gradova.
Jbg to je kad mislis da je tvoje nepoznavanje svijeta norma za nas ostale.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#102 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 25/03/2023 19:27
biglebovski wrote: 25/03/2023 19:21

Ni za Wuhan nisam čuo dok ga Fauči i ekipa ne smjestiše na mapu svjetski poznatih gradova.
Jbg to je kad mislis da je tvoje nepoznavanje svijeta norma za nas ostale.
Ajde majke ti ti to čuo za ĐonKing i Wuhan? A možda i jesi, pametnjaković. :lol:
melac
Posts: 1550
Joined: 25/08/2008 19:33

#103 Re: Novi svjetski poredak?

Post by melac »

biglebovski wrote: 25/03/2023 17:07
jednonogi_Jack wrote: 25/03/2023 16:54
I šta sad hoćeš da kažeš? Da je ovo u Australiji ili Francuskoj u redu i da tako treba? Hipokrizija i nadmenost zapadnih elita, proizašle iz kolonizacije i robovlasništva, jednostavno tjera narode i države protiv zapada. Ko će biti jači, bumo vidjeli. Ja sam za ekonomsku, naučnu, kulturnu i sportsku saradnju uz uzajamno poštivanje. Vjerujem da se zapadne države trebaju okrenuti sebi i prestati nametati politička i kulturološka rješenja ostatku svijeta, koji jednostavno nije na istom nivou razvoja, nije spreman za neke promjene. Ne razumijem čemu žurba?
A jeli iko u Francuskoj ili Australiji zabranio proteste, ili su protesti presli u nasilje i presli dogovorenu zonu kretanja? Da li su poslije lovili ove koji su bili kolovodje protesta i koji su ih podrzavali i mucili i ubijali?

Da vidimo ima li slicnosti, i da li je hipokrizija zapadnih elita spram Irana i slicnih.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#104 Re: Novi svjetski poredak?

Post by PaulTracy »

biglebovski wrote: 25/03/2023 17:07
jednonogi_Jack wrote: 25/03/2023 16:54
I šta sad hoćeš da kažeš? Da je ovo u Australiji ili Francuskoj u redu i da tako treba? Hipokrizija i nadmenost zapadnih elita, proizašle iz kolonizacije i robovlasništva, jednostavno tjera narode i države protiv zapada. Ko će biti jači, bumo vidjeli. Ja sam za ekonomsku, naučnu, kulturnu i sportsku saradnju uz uzajamno poštivanje. Vjerujem da se zapadne države trebaju okrenuti sebi i prestati nametati politička i kulturološka rješenja ostatku svijeta, koji jednostavno nije na istom nivou razvoja, nije spreman za neke promjene. Ne razumijem čemu žurba?
Ma pusti ih. Pola njih bi guzice dali da u BiH dođe Vodafone ili Deutsche Telekom, Footlocker, Starbucks, Pizza Hut, Subway... Eno ih plaču što nam dresovi nisu Adidas ili Nike, poheli bi zapadno brendirano 💩 Jedva čekam tu bruku kad Lidl otvori pa se prvi dan redovi od 20m na kasama naprave.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#105 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

melac wrote: 25/03/2023 19:38
biglebovski wrote: 25/03/2023 17:07

I šta sad hoćeš da kažeš? Da je ovo u Australiji ili Francuskoj u redu i da tako treba? Hipokrizija i nadmenost zapadnih elita, proizašle iz kolonizacije i robovlasništva, jednostavno tjera narode i države protiv zapada. Ko će biti jači, bumo vidjeli. Ja sam za ekonomsku, naučnu, kulturnu i sportsku saradnju uz uzajamno poštivanje. Vjerujem da se zapadne države trebaju okrenuti sebi i prestati nametati politička i kulturološka rješenja ostatku svijeta, koji jednostavno nije na istom nivou razvoja, nije spreman za neke promjene. Ne razumijem čemu žurba?
A jeli iko u Francuskoj ili Australiji zabranio proteste, ili su protesti presli u nasilje i presli dogovorenu zonu kretanja? Da li su poslije lovili ove koji su bili kolovodje protesta i koji su ih podrzavali i mucili i ubijali?

Da vidimo ima li slicnosti, i da li je hipokrizija zapadnih elita spram Irana i slicnih.
Ma ovo sa Iranom i Francuzima je očito trolanje, uopšte ne podržavam sistem u Iranu, ovakav kakvog nam predstavljaju mediji, kojima ništa ne vjerujem btw. Jednostavno vjerujem u promjene koje krenu iz samog naroda određene države. Ove promjene potpomognute vanjskim faktorom ne smatram istinskim, nikad dobrog nisu donijele, bez obzira radi li se o Rusima, Kinezima ili Amero-Britima. Nisu svi narodi trenutno spremni za american style of life, i vjerujem da nema potrebe za nametanjima.
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#106 Re: Novi svjetski poredak?

Post by shheff »

...
Last edited by shheff on 25/03/2023 20:08, edited 1 time in total.
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#107 Re: Novi svjetski poredak?

Post by shheff »

PaulTracy wrote: 25/03/2023 19:41
biglebovski wrote: 25/03/2023 17:07

I šta sad hoćeš da kažeš? Da je ovo u Australiji ili Francuskoj u redu i da tako treba? Hipokrizija i nadmenost zapadnih elita, proizašle iz kolonizacije i robovlasništva, jednostavno tjera narode i države protiv zapada. Ko će biti jači, bumo vidjeli. Ja sam za ekonomsku, naučnu, kulturnu i sportsku saradnju uz uzajamno poštivanje. Vjerujem da se zapadne države trebaju okrenuti sebi i prestati nametati politička i kulturološka rješenja ostatku svijeta, koji jednostavno nije na istom nivou razvoja, nije spreman za neke promjene. Ne razumijem čemu žurba?
Ma pusti ih. Pola njih bi guzice dali da u BiH dođe Vodafone ili Deutsche Telekom, Footlocker, Starbucks, Pizza Hut, Subway... Eno ih plaču što nam dresovi nisu Adidas ili Nike, poheli bi zapadno brendirano 💩 Jedva čekam tu bruku kad Lidl otvori pa se prvi dan redovi od 20m na kasama naprave.
Ti si onaj SDA trol koji kuka na odlazak ljudi. Koliko god se vi trudili da nas okrenete divljacima na istoku i kreirate javno mišljenje u tom smjeru, koristeći i ovaj forum, to nećete uspjeti. Na vašu žalost, znanje uvijek na kraju pobijedi. Vama uljebima i neznalicama, sa kojekavim toalet diplomama je problem što školovani i pametni neće da budu magarci koji će vam raditi i održavati sistem, dok vi pametujete o politici po kafama i primate platu. I vidiš te brendove je napravilo i izdiglo znanje o biznisu i tržište pa su traženi. A vidiš li kako znanje i tehnologija na strani 20 i neke, šamara vašu drugu svjetsku silu.

Bakir, Elena, Zahiragić i svi vi njihovi botovi i ulizice i spašavate glave odlazkom na istok, a nas više ne provocirajte sa istokom.
"Iza prozora nemirnog sna
Osjecam njihove sjene
Gledam kako kroz zidove plesu..."
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#108 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 25/03/2023 19:32
jeza u ledja wrote: 25/03/2023 19:27

Jbg to je kad mislis da je tvoje nepoznavanje svijeta norma za nas ostale.
Ajde majke ti ti to čuo za ĐonKing i Wuhan? A možda i jesi, pametnjaković. :lol:
Ćongćing :D Jesam cuo, kao i za mnogo drugih gradova u Kini. Al nisam ja mjerilo.
Kao sto nisi ni ti. :D


Glavni grad Sichuana, ako se ne varam nedavno je bio tamo zemljotres. Nisam pogledao video koji si postavio, sta ima tamo? Nije valjda samo ono kao napredan grad i to? :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#109 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 25/03/2023 19:50
melac wrote: 25/03/2023 19:38

A jeli iko u Francuskoj ili Australiji zabranio proteste, ili su protesti presli u nasilje i presli dogovorenu zonu kretanja? Da li su poslije lovili ove koji su bili kolovodje protesta i koji su ih podrzavali i mucili i ubijali?

Da vidimo ima li slicnosti, i da li je hipokrizija zapadnih elita spram Irana i slicnih.
Ma ovo sa Iranom i Francuzima je očito trolanje, uopšte ne podržavam sistem u Iranu, ovakav kakvog nam predstavljaju mediji, kojima ništa ne vjerujem btw. Jednostavno vjerujem u promjene koje krenu iz samog naroda određene države. Ove promjene potpomognute vanjskim faktorom ne smatram istinskim, nikad dobrog nisu donijele, bez obzira radi li se o Rusima, Kinezima ili Amero-Britima. Nisu svi narodi trenutno spremni za american style of life, i vjerujem da nema potrebe za nametanjima.
Znaci ti mislis da narod u svakoj zemlji moze tek tako da promjeni vlast i sistem kad im se ceifne?
bosanski__
Posts: 296
Joined: 16/03/2023 16:39

#111 Re: Novi svjetski poredak?

Post by bosanski__ »



U tome i jeste bit, ugroza USD valute kao glavne svjetske valute.
Zato će Ameri sve od sebe da daju da do toga ne dođe.
Ove godine će se novi front otvoriti, vidjeti ćemo gdje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#112 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

bosanski__ wrote: 25/03/2023 23:35


U tome i jeste bit, ugroza USD valute kao glavne svjetske valute.
Zato će Ameri sve od sebe da daju da do toga ne dođe.
Ove godine će se novi front otvoriti, vidjeti ćemo gdje.
Lol, pa ovo je upravo posljedica rata u Ukrajini, i ruske ovisnosti od prodaje i trgovine sa Kinezima.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15991
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#113 Re: Novi svjetski poredak?

Post by sime_cipol »

Isto ovako se povećao i broj transakcija u rubljama :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#114 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Sanjarko »

Posto je otvorena tema, da ja dam doprinos njoj i da sam ovo predvidio da ce se mozda desiti i prije pomirenja Irana i Saudijske Arabije i pomiritelja Kine itd.
Unipolarni i Multipolarni svijet
subota, 28. januar 2023.
13:07:01

Multipolarni svijet je zavrsio s padom tzv Komunizma tj s raspadom SSSR-a i skoro pa kolapsom KIne tada nakon raspada SSSR-a, i postao je Unipolarni svijet. To je se desilo tokom 90-tih godina 20 vijeka, i vodzenje Unipolarnog svijeta je preuzela Amerika kao jedina supersila i NATO savez tzv Zapad, sve do negdje oko 2012-2014 kada je zapocela rovarenje Rusija u Ukrajini i 2014 anektirala Krim i zapocela da vrsi prikrivenu agresiju na Ukrajinu, ne otvorenu agresiju s pobunjenicima, Rusima iz Ukrajine koji su htjeli da otcijepe Lugansk i Donbas i druge regije Ukrajine tj sto vise teritorije Ukrajine, nesto slicno kao 90-tih godina 20 vijeka kod nas na prostoru bivse Jugoslavije.

Tada je Rusija, Kina, Iran, Indija, pa i druge drzave izazvale Unipolarni svijet kao sta sam naveo predvodzen s Amerikom i NATO savezom tzv Zapadom, da bi stvorile opet Multipolarni svijet i sada se vodi borba za njega, da se on ostvari i realizuje. Da li ce uspijeti u stvaranju Multipolarnog svijeta, neznam ali Unipolaran svijet vise bas i nepostoji i svijet je se polarizirao tj podijelio i lako mogu izbiti jos neki ratovi zbog toga.

Otvoriti se novi frontovi kako sam vec negdje na internetu, forum Klix.ba pisao/kucao i u kompjuteru.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#115 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Sanjarko »

Ali mene niko ne dozivljava za ozbiljno i kazu da su moje ideje i promisljanja luda i sl.
Neriya
Posts: 181
Joined: 21/03/2023 15:24

#116 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Neriya »

jeza u ledja wrote: 25/03/2023 01:29
Neriya wrote: 25/03/2023 01:00 Vijest je prošla ispod radara jer ju nitko ne želi na radaru,. misleći da će se izgubiti u ludilu informacija ili biti stavljena u teoriju zavjera.
Ljudi jednostavno uživaju da ignoriraju red alert koji im šalje mozak na pojedine informacije, a ostatak i nije obdaren da vidi ta upozorenja jer bi im se srušio svijet i pukao bubble u kojem žive.



To je to razmišljanje i tu nema rasprave, jer im je samo njihovo razmišljanje jedino uvažavajući. Kaže, Naći će radnu snagu u Africi, koja je, btw, već na strani Kine i Rusije.

Razlog više da se desi podjela, su ljudi koji na tu podjelu gledaju s visoka.
Koja vijest? Ova o Iranu i Saudiji.
Ja postavio na forum cim je vijest izasla. Ne sjecam se da je iko napisao odgovor.

Ne kontam kakva crvena lampica i kakav bubble? Od kad znam za sebe slusamo o novim svjetskim porecima i slicnim glupostima.
Svijet se lagano mijenja svakako. Tako je i najbolje.

Kina je jedini ozbiljan igrac. Da bi bili prvi moraju iza sebe imati jos ozbiljnih igraca. Ili ih stvoriti. Niko ih sigurno nece poceti slusati jer im se svidja kineski nacin zivota.
Ja imam utakmica u nogama i u moje vrijeme nismo imali pojma o novim svjetskim uređenjima.
Ako si ti mlad, ok.

Mislim da Kina radi na tome već dugo vremena, da oduzme moć dolaru i da obezbijedi sebi ozbiljne igrače. Sad ovisi šta su za tebe, USA ili Kinu ozbiljni igrači.

Nadam se da se svijet mijenja, to bi i bilo najbolje, slažem se.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#117 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Neriya wrote: 26/03/2023 23:13
jeza u ledja wrote: 25/03/2023 01:29

Koja vijest? Ova o Iranu i Saudiji.
Ja postavio na forum cim je vijest izasla. Ne sjecam se da je iko napisao odgovor.

Ne kontam kakva crvena lampica i kakav bubble? Od kad znam za sebe slusamo o novim svjetskim porecima i slicnim glupostima.
Svijet se lagano mijenja svakako. Tako je i najbolje.

Kina je jedini ozbiljan igrac. Da bi bili prvi moraju iza sebe imati jos ozbiljnih igraca. Ili ih stvoriti. Niko ih sigurno nece poceti slusati jer im se svidja kineski nacin zivota.
Ja imam utakmica u nogama i u moje vrijeme nismo imali pojma o novim svjetskim uređenjima.
Ako si ti mlad, ok.

Mislim da Kina radi na tome već dugo vremena, da oduzme moć dolaru i da obezbijedi sebi ozbiljne igrače. Sad ovisi šta su za tebe, USA ili Kinu ozbiljni igrači.

Nadam se da se svijet mijenja, to bi i bilo najbolje, slažem se.
Ne, nisam mlad. Od kad znam za sebe slusam o novom svjetskom poretku. Neko je isto slicno napisao na ovoj temi, i mnogo puta je slicno napisano na forumu od mnogih ljudi. Tako da, ne znam sta si ti slusao pa su tvoja iskustva drukcija. :)

Kina radi vec na tome dugo vremena, skupljajuci sebi igrace poput Etiopije, Gane, Sri Lanke, Ekvadora, i sl.

Propale investicije sa velikim kamatama, luka u Sri Lanci, hidroelektrana u Ekvadoru, zeljeznica u Keniji, i sl.
To je prvo sto mi pada na pamet. To nisu ozbiljni igraci, to su kolonije, u kojima se standard nije povecao nimalo radi ovoga. (U Sri Lanci propalo sve, predsjednik pobjegao. U Ekvadoru su isto bili veliki protesti prosle godine radi rasta cijena.) To je njima Kina dala.
A sta su za tebe ozbiljni igraci? Rusija i Iran? Saudijska Arabija? Juzna Afrika? :-)

Ne mogu najblize susjede pridobiti sebi.
O cemu pricamo?
mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#118 Re: Novi svjetski poredak?

Post by mishic »

jeza u ledja wrote: 27/03/2023 03:11 Nadam se da se svijet mijenja, to bi i bilo najbolje, slažem se.
Svijet se mijenja, to je činjenica, ali u kom pravcu veliko je pitanje...
Očekivanja i nade u dalju demokratizaciju svijeta postaju upitne. Desničarski pokreti nisu jedine zloslutnice kao što nisu ni savezništva među zemljama koje koliko jučer nismo mogli zamisliti u bilo kojoj vrsti savezništva, Interes kao jedina konstanta u savezima i savezništvima postaje sve više potisnut neprincipijelnošću i dvostrukim standardima koji otvaraju prostor za brojne špekulacije i kalkukisanja. Sve teže je detektovati gdje je ko i s kim a još teže odrediti koja to nit, koja poveznica ili interes međusobno veže ili razdvaja neke međunarodne subjekte. Čini se da špekulanti koji dnevno mijenjaju i prilagođavaju svoje stavove trenutno najbolje prolaze. A to nije dobro.

Novi poredak bi mogao izazvati i nove potrese, lomove i pretumbavanja koja se ne mogu ni naslutiti. I postojeća su iznenađujuća. Neprincipijelna!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#119 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Ma Kinezi su ok dok ne pokusavaju silom nesto sto ne mogu drukcije. Nije da Ameri nisu silom svasta pravili, ali Ameri imaju puno geopolitickog kredita.
Sto se mene tice, bujrum, nek Kinezi rade po svome, pa cemo vidjeti dokle ce ko.

Ako im padne na pamet ulaziti u avanture kao sto Rusi rade, e onda je to skroz druga prica. A znamo da se u avanture ulazi obicno kad nisi svjestan koliko si supalj.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#120 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Dope_Man »

jeza u ledja wrote: 27/03/2023 03:11 Propale investicije sa velikim kamatama, luka u Sri Lanci, hidroelektrana u Ekvadoru, zeljeznica u Keniji, i sl.
Nista od ovog nije propalo iz ugla Kine. Njihova strategija upravo zahtjeva da to sto gore prodje:

-- Daju jako skup kredit za projekat
-- Kredit osiguravaju sa totalno nepovoljnim uslovima (tipa uzimanje objekta/zemljista pod koncesiju i slicno)
-- Kredit se mora potrositi na izgradnju kroz kinesku firmu cime vracaju sebi vecinu novca datog kao kredit
-- Projekat se ne zavrsi il se zavrsi bez ikakve koristi - zemlja im je jos uvijek duzna kredit plus kamate, i jos ih opale preuzimanjem objekta il nekom drugom mjerom.

Za zemlju u kojoj se to desi, to je propast. Kinezima odlican biznis.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#121 Re: Novi svjetski poredak?

Post by sinuhe »

Kina bi u Africi mogla napraviti velike i korisne stvari bez bremena "bijelog covjeka". Nemam nista protiv.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#122 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Dope_Man »

Bas im prave "velike i korisne stvari". Nista nisu drugaciji od kolonizatora od prije 100-200 godina.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#123 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Bas pogledah frisak video VOXa o kineskoj demografiji, relevantan za ovu temu. Relativno je kratak video pa koga zanima:

biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#124 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

Najbolje je kada pričate o propasti u Šri Lanci i kineskim kreditima a ne spominjete ostale dosta nepovoljnije kredite i pozajmice koji su ih i dokusurili.

Although Sri Lanka has not defaulted on its debt before, the country has grappled with severe external debt and balance of payment (BOP) issues for decades. These issues became more severe after 2010 as a result of the significant increase in the country’s foreign debt burden with its rising reliance on commercial borrowings, including ISBs or Eurobonds, raised largely from institutional investors based in the West) and export credit to finance projects (with China’s policy banks being the largest source).

Još se usrećiše sa zabranom vještačkog gnojiva, pa počeli i rižu uvoziti. Kreten predsjednik, korupcija, pandemija, i eto ti ga spontano dešavanje naroda. Kina im nije davala za plate i penzije kredite nego za infrastrukturu.

Sri Lanka’s debt default – announced in April of last year amid foreign currency shortages that had triggered rolling blackouts, fuel queues, and street protests – has been subject to endless debate by local and international observers. The root causes of the country’s debt problem have been attributed to various factors, including corruption and nepotism, alleged predatory lending from China (the so-called “Chinese debt trap”), and a structural balance of payments deficit. These debates aside, it is increasingly clear that the immediate cause for Sri Lanka’s collapse is the structure of the country’s debt itself – specifically, its deep and growing exposure to international sovereign bonds (ISBs) issued at high interest rates.

From 2010 to 2021, the ISB share of Sri Lanka’s external debt stock tripled, going from 12 percent to 36 percent. Yet in 2021, ISBs accounted for a monster 70 percent of the government’s annual interest payments. These figures highlight the extent to which high interest borrowing from international capital markets can eat into the foreign currency cash flows of a country, especially when it is wracked by external shocks such as the COVID-19 pandemic and conflict in Ukraine.


https://thediplomat.com/2023/03/the-rea ... debt-trap/
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#125 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Kina nije jedini razlog njihove propasti, ali jeste jedan od glavnih uzroka, kao sto ti pise tu.

Ulagali u infrastrukturu, mislis kao sto je luka koja je u kineskom vlasnistvu narednih 100 godina?
Post Reply