Novi svjetski poredak?

Post Reply
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#51 Re: Novi svjetski poredak?

Post by tindbe »

Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40324
Joined: 29/06/2011 23:39

#52 Re: Novi svjetski poredak?

Post by dječak sa šibicama »

geralt wrote: 24/03/2023 20:55
dječak sa šibicama wrote: 24/03/2023 00:42 BRICS je golema stvar, koliko je dobro ili lose vidjecemo nekad u buducnosti, ali svijet vise nece biti unipolaran.

To samo po sebi nije lose jer kome treba jedan svjetski policajac, sa druge strane puno babica kilavo dijete.
Koji bolan BRICS? Onaj u kojem su dvije najvece clanice u tinjajucem ratu zbog nerijesene granice zadnjih 60 godina, gdje im se vojnici svako malo pomarisu stapovima?
Ja ne vidim slovo P nigdje u akronimu.

Nesto si ti pomijesao.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#53 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jednonogi_Jack »

dječak sa šibicama wrote: 24/03/2023 23:46
geralt wrote: 24/03/2023 20:55
Koji bolan BRICS? Onaj u kojem su dvije najvece clanice u tinjajucem ratu zbog nerijesene granice zadnjih 60 godina, gdje im se vojnici svako malo pomarisu stapovima?
Ja ne vidim slovo P nigdje u akronimu.

Nesto si ti pomijesao.
Indija i Kina.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16993
Joined: 31/03/2019 14:56

#54 Re: Novi svjetski poredak?

Post by vjeshalica »

Kakav novi poredak mlave nas smrdibegovići 35 godina gledamo rasklopljenu vilicu babe i sina i snajkice,sere nam se u zivote,a vi o nekakvom poretku,kini itd...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#55 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Njanjavi wrote: 24/03/2023 22:32 Pričaju o ljudskim pravima osobe koje propagiraju američke bajkice po forumu i lajuckaju protiv bilo kojeg narativa protivnom americkom.
Ja ne znam koga vi vise lazete, sebe il nas.
Jeste li toliko uhljebljeni u nvo sektoru da tripujete kako vas gazde citaju i po forumu da bljujete takvu propagandu.
Jedina drzava koja je ikad bacila atomsku bombu na drugu naciju je Amerika.
Jedina zemlja koja je sistematski potrovala skoro cjelu svoju zapadnu hemisferu testiranjem nuklearnog oruzja je Amerika.
Zaboravljate vijetnam, zaboravljate koreju, zaboravljate Irak, afganistan i masu tih dole zemalja po kojima su ostavili pustahije i ruševine.
Zaboravljate i ustolicavanje masu radikalnih rezima od irana do juzne amerike.
Zaboravljate surovanje sa kartelima da bi se trovao sopstveni narod zarad moci elite.
I imate obraza kenjat da bi nam takav sistem trebao bit primjer ljudskih prava.
Aferim na pameti ovce.
Haj ne lupetaj.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16993
Joined: 31/03/2019 14:56

#56 Re: Novi svjetski poredak?

Post by vjeshalica »

Njanjavi wrote: 24/03/2023 22:32
Zaboravljate surovanje sa kartelima da bi se trovao sopstveni narod zarad moci elite.
American dream

https://youtu.be/C4gD7GAdM-U
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#57 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

MehmedPasaMoric wrote: 24/03/2023 23:11
pemanapemani wrote: 24/03/2023 20:15



Jebi ga, ti pricas o folozofiji i borbi dobra i zla u kojem dobro pobjedjuje, a dobro je Kina.

Jesi li posvjedocio tome ili si cuo na CCTV i Rusia today?

Mozemo komparirati podatke na svjetskom nivou o migraciji prema dobroj Kini i zlom zapadu.
Ustvari, moguce da CNN blokira vijesti o migrantima na kineskoj granici koji svim silama pokusavaju uci u Kinu i demografskom slomu zapada zbog "cinjenice" da im gradjani masovno sele u Sangaj i Peking.
Ja nisam ni izrekao nikakvu konkretnu tvrdnju za koju bi me se moglo pitati jesam li tome posvjedocio ili ne. Cinjenica je da su sve istocne zemlje, ukljucujuci i nas, kolijevke civilizacije, kulture, nauke, morala, porodicnih vrijednosti itd., a na drugoj strani imamo jednu vjestacku naciju kakva je Americka, cija se kompletna kultura i historija zasniva na jednom dogadjaju, Gradjanskon ratu, i jednom prazniku, Danu zahvalnosti. Imamo drzavu koja je nastala na genocidu, koja odrzava svoju ekonomiju nekontrolisanim stampaniem novca i u kojoj legitimno postoji organizacija koja promovise ljubav izmedju muskaraca i djecaka (NAMBLA) :? Zar da devijantni potomci Britanskih prostitutki, zatvorenika i robova vladaju svijetom umjesto potomaka Qing dinastije, Mendeleeva, Pavlova, Losova, Ahemenidskog carstva (u kojem je ukinuto ropstvo 539 godine p.n.e dok je u genocidnoj Americi to ucinjeno dobrano kasnije, tacnije 1865 godine n.e) itd? Ja stvarno ne znam na sta bi svijet licio da ga vode oni koji ni vlastitu, doduse vjestacki napravljenu, drzavu nisu u stanju voditi
U jbt imamo pobjednika.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#58 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jednonogi_Jack »

:lol:
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#59 Re: Novi svjetski poredak?

Post by meridiyan »

Dilma is now president of the BRICS bank . The world doesn't go round, it overturns.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#60 Re: Novi svjetski poredak?

Post by srce_ruke_lopata »

Njanjavi wrote: 24/03/2023 22:32 Pričaju o ljudskim pravima osobe koje propagiraju američke bajkice po forumu i lajuckaju protiv bilo kojeg narativa protivnom americkom.
Ja ne znam koga vi vise lazete, sebe il nas.
Jeste li toliko uhljebljeni u nvo sektoru da tripujete kako vas gazde citaju i po forumu da bljujete takvu propagandu.
Jedina drzava koja je ikad bacila atomsku bombu na drugu naciju je Amerika.
Jedina zemlja koja je sistematski potrovala skoro cjelu svoju zapadnu hemisferu testiranjem nuklearnog oruzja je Amerika.
Zaboravljate vijetnam, zaboravljate koreju, zaboravljate Irak, afganistan i masu tih dole zemalja po kojima su ostavili pustahije i ruševine.
Zaboravljate i ustolicavanje masu radikalnih rezima od irana do juzne amerike.
Zaboravljate surovanje sa kartelima da bi se trovao sopstveni narod zarad moci elite.
I imate obraza kenjat da bi nam takav sistem trebao bit primjer ljudskih prava.
Aferim na pameti ovce.
Mašala negativni joni te udaraju jače nego master Semira.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#61 Re: Novi svjetski poredak?

Post by dale cooper »

Najveći protivnici "truhlog" zapada i njegovih vrijednosti su obično i najveći reakcionari. Ali opet niko ne miče guzicu prema istoku i Rusiji,
Kini ili Iranu. :mrgreen:
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#62 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Osmi Socrates »

Lupetaju ljudi bez ikakvog smisla i reda, ali, šta ćeš, to je tako na internetu.

Ironija je da interneta ne bi imali da im nije Amerikanaca, jer Kinezi i ostale kolijevke kulture bi im to globalno zabranili, da postanu svjetski policajci.

I tako, bijeda lupeta po internetu, jer nema ništa pametnije raditi. Sve je to Amer kriv.
Neriya
Posts: 181
Joined: 21/03/2023 15:24

#63 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Neriya »

Vijest je prošla ispod radara jer ju nitko ne želi na radaru,. misleći da će se izgubiti u ludilu informacija ili biti stavljena u teoriju zavjera.
Ljudi jednostavno uživaju da ignoriraju red alert koji im šalje mozak na pojedine informacije, a ostatak i nije obdaren da vidi ta upozorenja jer bi im se srušio svijet i pukao bubble u kojem žive.
Zapad moze sve proizvesti sta zeli, samo se nije htio bakcati sa prljavom tehnologijom. Ako bude morao, naci ce alternativu npr.u Africi.
To je to razmišljanje i tu nema rasprave, jer im je samo njihovo razmišljanje jedino uvažavajući. Kaže, Naći će radnu snagu u Africi, koja je, btw, već na strani Kine i Rusije.

Razlog više da se desi podjela, su ljudi koji na tu podjelu gledaju s visoka.
Neriya
Posts: 181
Joined: 21/03/2023 15:24

#64 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Neriya »

istra_hr wrote: 24/03/2023 09:01
apsidejzi wrote: 24/03/2023 08:55
Ja mislim da su sa ovim ratom u Ukrajini, rusi ispali iz igre.

Medjutim, sada se u jednacinu ubacuje Kina.

No ja nisam siguran koliko su kinezi spremni ici i zamjeriti se americi.
8-) ... i to je to
u par rečenica-bez puno nepotrebne filozofije
:roll:
Kada ozbiljnu temu svedeš na dvije moždane ćelije, jer misliš da Kina nije spremna zamjeriti se americi.
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#65 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Osmi Socrates »

Nije glavni problem zamjeranje svjetskih sila na ovom ili onom nivou, nego što neki, fol-gol neutralni, misle da su Kinezi njima dobrotvorci. :lol:

Fucking vam pojeftinili cijenu rada do te mjere da ne možete više ništa proizvesti, i još ih hvalite, i još bi da vam budu svjetski policajci. Vama nešto nije u redu sa rasuđivanjem.

Kinezima nije nikakav problem da svi bijelci nestanu, ako bi se desilo da nemaju više koristi od njih. Jeste li sreli u životu kineskom propagandom opran mozak?
Last edited by Osmi Socrates on 25/03/2023 01:16, edited 1 time in total.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#66 Re: Novi svjetski poredak?

Post by srce_ruke_lopata »

Sve što treba je da zapad kaže kinezima, hebite se i pojačaju tarife na uvoz iz te zemlje blagostanja…bez zapadnog tržišta Kina je nula…taman će ovi is BRICS-a prostati novo kinesko tržište i svake godine novi ajfon kupovati. :D
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#67 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Osmi Socrates »

Pa eto vidimo kako im je Rusija tržište. Sad su sve sveli na mjeru izrabljivanja "jadnih" Rusa. Kao što se i predvidjelo početkom rata u Ukrajini.

I sad dođe par ovih izgubljenih sa Balkana i budalešu o Kini. Vas bi sve istrijebili da im se pruži šansa. Koji ćete im kurac? Mislim na Kineze.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#68 Re: Novi svjetski poredak?

Post by jeza u ledja »

Neriya wrote: 25/03/2023 01:00 Vijest je prošla ispod radara jer ju nitko ne želi na radaru,. misleći da će se izgubiti u ludilu informacija ili biti stavljena u teoriju zavjera.
Ljudi jednostavno uživaju da ignoriraju red alert koji im šalje mozak na pojedine informacije, a ostatak i nije obdaren da vidi ta upozorenja jer bi im se srušio svijet i pukao bubble u kojem žive.
Zapad moze sve proizvesti sta zeli, samo se nije htio bakcati sa prljavom tehnologijom. Ako bude morao, naci ce alternativu npr.u Africi.
To je to razmišljanje i tu nema rasprave, jer im je samo njihovo razmišljanje jedino uvažavajući. Kaže, Naći će radnu snagu u Africi, koja je, btw, već na strani Kine i Rusije.

Razlog više da se desi podjela, su ljudi koji na tu podjelu gledaju s visoka.
Koja vijest? Ova o Iranu i Saudiji.
Ja postavio na forum cim je vijest izasla. Ne sjecam se da je iko napisao odgovor.

Ne kontam kakva crvena lampica i kakav bubble? Od kad znam za sebe slusamo o novim svjetskim porecima i slicnim glupostima.
Svijet se lagano mijenja svakako. Tako je i najbolje.

Kina je jedini ozbiljan igrac. Da bi bili prvi moraju iza sebe imati jos ozbiljnih igraca. Ili ih stvoriti. Niko ih sigurno nece poceti slusati jer im se svidja kineski nacin zivota.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#69 Re: Novi svjetski poredak?

Post by geralt »

jednonogi_Jack wrote: 24/03/2023 23:50
dječak sa šibicama wrote: 24/03/2023 23:46

Ja ne vidim slovo P nigdje u akronimu.

Nesto si ti pomijesao.
Indija i Kina.
:thumbup:

I to nije neka prahistorija, pri 3 godine su imali makljazu sa 60+ mrtvih: https://en.m.wikipedia.org/wiki/2020%E2 ... skirmishes

Indijci koje sam upoznao mozda ne vole Ameriku, ali zato mrze Kinu iz dna duse.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#70 Re: Novi svjetski poredak?

Post by Mishelinke »

apsidejzi wrote: 24/03/2023 00:04 Ne, ne govorim o onom Americkom novom poretku iz 90tih. Ovaj je jos noviji i upravo svjedocimo istom bez ikakve medijske pratnje. Vrlo malo vijesti se moglo vidjeti o tome a ovo ce nam kreirati buducnost narednih 50 godina. A sve se desilo u ovoj sedmici dana.

Iran i Saudija su se "pomirili". Mirdzija: Kina. Ovo je toliko nevjerovatna informacija koja je samo prohujala kroz medije. Kao da je nesto maleno. A ogromno je. Sije i sunije (pogovoto ove saudijske vehabije) su vratile konzulate i sada saradjuju. Stoljece netrepeljivosti izmedju njih, koje je pogodovalo zapadu, sada je iza nas. Glavni krivac: Kina. Ne znam kako ce ameri na ovo gledati ali im sigurno nece biti drago. Pogotovo zato sto je glavnina njihove monetarne svjetske moci bazirana na saudijskoj nafti. Naime, oni imaju specijalni ugovor sa saudijom (prvenstveno ali i sa ostalim OPEC clanicama) da se nafta moze kupovati iskljucivo u dolarima. To daje dolaru ovu neogranicenu moc. Svi moraju kupiti prvo dolar pa tek onda kupiti naftu u svijetu. Sad se Kina lagano uvlaci i zeli da preuzme igru i prebaci je na Juan. Ameri ovo nece gledati skrstenih ruku.

Paralelno s tim, Kina bila u Rusiji na pregovorima i dogovorima. Kinezi ocito traze saveznike u svijetu koji ce ih podrzati jer znaju da ce uskoro postati gusto. Napravili su i BRICS zajednicu (Brazil, RUsija, Indija, Kina, South Africa (Juznoafricka republika) i ako im se pridruze Saudija i Iran onda ce vodece drzave koje proizvode naftu biti upravo u ovoj zajednici. Ove drzave imaju gotovo polovinu svjetske populacije i buklvano mogu napraviti neki novi svjetski poredak.

TO ce biti grozan svjetski poredak sa aspekta ljudskih prava. S druge strane, posto je zapad izgubio jeftine ruske resurse, a sve vise gubi i jeftinu kinesku radnu snagu, onda mora sam proizvoditi svoja dobra. Radnik na zapadu je skuplji od kineskog radnika a vadjenje resursa je skuplje. Odatle inflacija na zapadu. Mi imamo pravi ekonomski rat u pozadini svih ostalih desavanja u svijetu. Mislim da cemo imati nervozne amere i napetu evropu. Morace se praviti grozni rezovi. RUsi proizvode skoro 90% svjetskog dzubriva a samim tim indirektno i hrane. Na primjeru Ukrajine smo vidjeli koliko mogu biti brutalni i ne sumnjam da ce svijet ucjenjivati sa istim.

Kao sto rekoh, ova vijest o iransko saudijskom pobratimstvu je prosla ispod radara a u stvari je jedna od najvecih vijesti u zadnjih 10 godina. U rangu je vaznosti kao rat u ukrajini.
Sve to stoji, ali si zanemario jednu činjenicu, a to je američka obavještajna služba, ilitiga CIA.

Salmanu vlast visi o koncu, a taj novi savez neće biti ništa drugo do tigar od papira. Brazil jedva sastavlja kraj sa krajem, JAR da ne govorim. Saudija jeste jaka zbog nafte, ali tu se preko noći može dogoditi nova Libija. Ne gledaju to Ameri skrštenih ruku sigurno. Šta se kuha u pozadini, mi nikad nećemo moći znati, ali tako lahko otpisati amere je malo neozbiljno.

Kona jeste sila, u toj svoj priči, ona je ozbiljan igrač, međutim to smo do skoro mislili i za Rusiju, pa gledaj šta se desi.

Nije sve baš onako kako nam se prikazuje. Posebno kada su u pitanju komunističke zemlje i informacije koje stižu iz takvih zemalja.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#71 Re: Novi svjetski poredak?

Post by MehmedPasaMoric »

dale cooper wrote: 25/03/2023 00:49 Najveći protivnici "truhlog" zapada i njegovih vrijednosti su obično i najveći reakcionari. Ali opet niko ne miče guzicu prema istoku i Rusiji,
Kini ili Iranu. :mrgreen:
Kakav je to uopste argument da se moras preseliti negdje kao znak podrske odredjenoj drzavi? Sjedim u svom na svom i podrzavam koga hocu
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#72 Re: Novi svjetski poredak?

Post by PaulTracy »

MehmedPasaMoric wrote: 25/03/2023 11:32
dale cooper wrote: 25/03/2023 00:49 Najveći protivnici "truhlog" zapada i njegovih vrijednosti su obično i najveći reakcionari. Ali opet niko ne miče guzicu prema istoku i Rusiji,
Kini ili Iranu. :mrgreen:
Kakav je to uopste argument da se moras preseliti negdje kao znak podrske odredjenoj drzavi? Sjedim u svom na svom i podrzavam koga hocu
Kao papagaji na svakom portalu ponavljaju "Zašto onda svi hoće na zapad a niko u tu vašu naprednu Kinu, Rusiju ili Iran".
Na Kinu i Iran gledam kao na komšiju koji je strog prema svojoj supruzi i djeci ali nikakve veze sa mnom nema.
Na Austriju i Njemačku gledam kao komšiju koji je liberalan prema članovima svoje porodice ali dolazi u moje dvorište i kuću i uzima ono što mu treba, nanosi mi štetu.
Ne želim da živim ni u faking Kini ni na faking zapadu, želim da živim u svojoj državi ali u njoj je stanje iz dana u dan gore.
Novo jutro, novi članak na Klixu "Nedostaje doktora".
Pa gdje su, jesu li u Kini i Iranu ili su na zapadu??
Kenjatori će opet reći "otjerao ih ovaj, otjerao ih onaj".
Za trčanje za zapadnim novcem se uvijek nađe neki izgovor.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#73 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

MehmedPasaMoric wrote: 25/03/2023 11:32
dale cooper wrote: 25/03/2023 00:49 Najveći protivnici "truhlog" zapada i njegovih vrijednosti su obično i najveći reakcionari. Ali opet niko ne miče guzicu prema istoku i Rusiji,
Kini ili Iranu. :mrgreen:
Kakav je to uopste argument da se moras preseliti negdje kao znak podrske odredjenoj drzavi? Sjedim u svom na svom i podrzavam koga hocu
hahaha, bravo! Ako ne podržavaš anglo-saksonsku ekspanzionističku politiku, idi seli u Rusiju i Kinu argument.

Zabrinutost za stanje ljudskih prava u Francuskoj raste širom svijeta dok policija mlati miroljubive prosvjednike širom Francuske.

User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10465
Joined: 27/04/2021 22:52

#74 Re: Novi svjetski poredak?

Post by tramvajtrojka »

biglebovski wrote: 25/03/2023 12:13
MehmedPasaMoric wrote: 25/03/2023 11:32

Kakav je to uopste argument da se moras preseliti negdje kao znak podrske odredjenoj drzavi? Sjedim u svom na svom i podrzavam koga hocu
hahaha, bravo! Ako ne podržavaš anglo-saksonsku ekspanzionističku politiku, idi seli u Rusiju i Kinu argument.

Zabrinutost za stanje ljudskih prava u Francuskoj raste širom svijeta dok policija mlati miroljubive prosvjednike širom Francuske.

samo sto vi ne spominjete da francuzi protestvuju zbog uslova za penziju i vece plate a iranac za vlastitu zivotnu slobodu da ga mule ne objese il posalju u kazamat neki jer je rekao da je homeinijeva brada losa to je razlika izmedju zapada i istoka , u francuskoj mozes protestvovati bez bojazni da ce te neko ubiti i zatvoriti dozivotno u neki radni logor
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#75 Re: Novi svjetski poredak?

Post by biglebovski »

tramvajtrojka wrote: 25/03/2023 12:26

samo sto vi ne spominjete da francuzi protestvuju zbog uslova za penziju i vece plate a iranac za vlastitu zivotnu slobodu da ga mule ne objese il posalju u kazamat neki jer je rekao da je homeinijeva brada losa to je razlika izmedju zapada i istoka , u francuskoj mozes protestvovati bez bojazni da ce te neko ubiti i zatvoriti dozivotno u neki radni logor

Šta ja znam šta Francuzi protestuju, ali nije u redu režimska garda da ih mlati ovako surovo po glavi i intimnim dijelovima tijela dok autokrata Makron mijenja skupocjene satove ko prosječan Francuz čarape. Evo i Afrička Unija izražava zabrinutost, čak su upozorili sve putnike da ne putuju u Pariz. Ovakva brutalnost nije viđena još od Masakra u Melburnu, kad su režimski specijalci namlatili jadne Australijance koji su samo htjeli ići na plažu za vrijeme Faučijeve gripe. Ali valjda je to Novo normalno.

Post Reply