Velika Britanija

Post Reply
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#201 Re: Velika Britanija

Post by Edin H. »

ReymondReddington wrote: 20/10/2022 21:49 Kad ovo na kraju ispadne neka smisljena caka da se Boris vrati :D
Rekao je na odlasku: “Hasta la vista.”, premda bi stvarno bila sramota ako se vrati.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#202 Re: Velika Britanija

Post by sinuhe »

Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18324
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#203 Re: Velika Britanija

Post by GandalfSivi »

Premijer im ima indijsko porijeklo, gradonacelnik Londona pakistansko. Na stranu svi problemi sa kojima se bore, velika je ovo stvar za promociju multikulturqlnog drustva. EDL na aparatima :)
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#204 Re: Velika Britanija

Post by Truba »

Tezak 2 miljarde maraka

Kaze u politiku se ide da se bogati :mrgreen: :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#205 Re: Velika Britanija

Post by jeza u ledja »

Juznoazijci su UK poprilicno uticajna klasa.
Ne znam sad koja im je politicka opredjeljenost, ali vidim medju Torijevcima generalno puno manjina. Onaj sto je nedavno nabrzaka dobio nogu je mescini porijeklom iz Gane, a prethodnik mu je bio isto juznoazijac. Istovremeno je mescini jos jedna uticajna ministarka iz ove odlazece vlade isto bila juznoazijskog porijekla.

Gradonacelnik Londona je pretpostavljam Laburista.

Nesto mi govori da su ovi indijskog porijekla uglavnom konzervativci.
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#206 Re: Velika Britanija

Post by Romanija »

jeza u ledja wrote: 24/10/2022 17:16 Juznoazijci su UK poprilicno uticajna klasa.
Ne znam sad koja im je politicka opredjeljenost, ali vidim medju Torijevcima generalno puno manjina. Onaj sto je nedavno nabrzaka dobio nogu je mescini porijeklom iz Gane, a prethodnik mu je bio isto juznoazijac. Istovremeno je mescini jos jedna uticajna ministarka iz ove odlazece vlade isto bila juznoazijskog porijekla.

Gradonacelnik Londona je pretpostavljam Laburista.

Nesto mi govori da su ovi indijskog porijekla uglavnom konzervativci.
Torijevci su politicki mnogo homogeniji i zbijeniji od Laburista, i narocito ovim mladjim generacijama torijevskih politicara mnogo je bitnija ideologija nego etnicka ili religijska pripadnost. To bas i nije tako medju clanovima stranke, kojih ima veoma malo mozda nesto iznad 200K, vecinom su etnicki Englezi, sa velikim postotkom penzionera, kao i malih privatnika , i medju njima Sunak nema bas veliku podrsku. Ali i oni djele ideolosku tvrdocu i ako im je opcija 'smedji' Sunak ili neki Laburista oni ce glasati za Sunaka jer je konzervativac. Kuriozitet tri istaknuta ministra Indijskog porijekla (Braverman, Patel i Sunak) da su svi porijeklom indijska dijaspora iza Afrike i da su svi rigidni desnicari.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55677
Joined: 15/12/2008 16:53

#207 Re: Velika Britanija

Post by ultima_palabra »

Romanija wrote: 24/10/2022 21:36
jeza u ledja wrote: 24/10/2022 17:16 Juznoazijci su UK poprilicno uticajna klasa.
Ne znam sad koja im je politicka opredjeljenost, ali vidim medju Torijevcima generalno puno manjina. Onaj sto je nedavno nabrzaka dobio nogu je mescini porijeklom iz Gane, a prethodnik mu je bio isto juznoazijac. Istovremeno je mescini jos jedna uticajna ministarka iz ove odlazece vlade isto bila juznoazijskog porijekla.

Gradonacelnik Londona je pretpostavljam Laburista.

Nesto mi govori da su ovi indijskog porijekla uglavnom konzervativci.
Torijevci su politicki mnogo homogeniji i zbijeniji od Laburista, i narocito ovim mladjim generacijama torijevskih politicara mnogo je bitnija ideologija nego etnicka ili religijska pripadnost. To bas i nije tako medju clanovima stranke, kojih ima veoma malo mozda nesto iznad 200K, vecinom su etnicki Englezi, sa velikim postotkom penzionera, kao i malih privatnika , i medju njima Sunak nema bas veliku podrsku. Ali i oni djele ideolosku tvrdocu i ako im je opcija 'smedji' Sunak ili neki Laburista oni ce glasati za Sunaka jer je konzervativac. Kuriozitet tri istaknuta ministra Indijskog porijekla (Braverman, Patel i Sunak) da su svi porijeklom indijska dijaspora iza Afrike i da su svi rigidni desnicari.
Ne razumijem se puno, ali djelovalo mi je da je Sunak dosta 'meksi' od drugo dvoje navedenih.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#208 Re: Velika Britanija

Post by nles »

Romanija wrote: 24/10/2022 21:36
jeza u ledja wrote: 24/10/2022 17:16 Juznoazijci su UK poprilicno uticajna klasa.
Ne znam sad koja im je politicka opredjeljenost, ali vidim medju Torijevcima generalno puno manjina. Onaj sto je nedavno nabrzaka dobio nogu je mescini porijeklom iz Gane, a prethodnik mu je bio isto juznoazijac. Istovremeno je mescini jos jedna uticajna ministarka iz ove odlazece vlade isto bila juznoazijskog porijekla.

Gradonacelnik Londona je pretpostavljam Laburista.

Nesto mi govori da su ovi indijskog porijekla uglavnom konzervativci.
Torijevci su politicki mnogo homogeniji i zbijeniji od Laburista, i narocito ovim mladjim generacijama torijevskih politicara mnogo je bitnija ideologija nego etnicka ili religijska pripadnost. To bas i nije tako medju clanovima stranke, kojih ima veoma malo mozda nesto iznad 200K, vecinom su etnicki Englezi, sa velikim postotkom penzionera, kao i malih privatnika , i medju njima Sunak nema bas veliku podrsku. Ali i oni djele ideolosku tvrdocu i ako im je opcija 'smedji' Sunak ili neki Laburista oni ce glasati za Sunaka jer je konzervativac. Kuriozitet tri istaknuta ministra Indijskog porijekla (Braverman, Patel i Sunak) da su svi porijeklom indijska dijaspora iza Afrike i da su svi rigidni desnicari.
A jebi ga, indijski ljevicar je onaj Hindu koji misli da radnike ne treba udarati.
Postoji li u cijelom Hindu svijetu ikakva lijeva ideja?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#209 Re: Velika Britanija

Post by jeza u ledja »

Pa Gandhi jbg ti. :oops:

Kongresna stranka je tamo zarila i palila decenijama do pojave BJP.

U Kerali isto decenijama vladaju komunisti. I to jako uspjesno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#210 Re: Velika Britanija

Post by jeza u ledja »

Romanija wrote: 24/10/2022 21:36
jeza u ledja wrote: 24/10/2022 17:16 Juznoazijci su UK poprilicno uticajna klasa.
Ne znam sad koja im je politicka opredjeljenost, ali vidim medju Torijevcima generalno puno manjina. Onaj sto je nedavno nabrzaka dobio nogu je mescini porijeklom iz Gane, a prethodnik mu je bio isto juznoazijac. Istovremeno je mescini jos jedna uticajna ministarka iz ove odlazece vlade isto bila juznoazijskog porijekla.

Gradonacelnik Londona je pretpostavljam Laburista.

Nesto mi govori da su ovi indijskog porijekla uglavnom konzervativci.
Torijevci su politicki mnogo homogeniji i zbijeniji od Laburista, i narocito ovim mladjim generacijama torijevskih politicara mnogo je bitnija ideologija nego etnicka ili religijska pripadnost. To bas i nije tako medju clanovima stranke, kojih ima veoma malo mozda nesto iznad 200K, vecinom su etnicki Englezi, sa velikim postotkom penzionera, kao i malih privatnika , i medju njima Sunak nema bas veliku podrsku. Ali i oni djele ideolosku tvrdocu i ako im je opcija 'smedji' Sunak ili neki Laburista oni ce glasati za Sunaka jer je konzervativac. Kuriozitet tri istaknuta ministra Indijskog porijekla (Braverman, Patel i Sunak) da su svi porijeklom indijska dijaspora iza Afrike i da su svi rigidni desnicari.
Pa obicno su konzervativci homogenija grupa glasaca. Ali kako se ovi Torijevci svadjaju rekao bih da im se stranka raspada.

Sto se tice africkog porijekla, interesantan podatak. Freddie Mercury je bio trejlblejzer. :D

Btw i Kwasi Kwarteng je porijeklom Afrikanac. :D
User avatar
Čitalac
Posts: 5709
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#211 Re: Velika Britanija

Post by Čitalac »

Image
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#212 Re: Velika Britanija

Post by nles »

jeza u ledja wrote: 25/10/2022 01:03 Pa Gandhi jbg ti. :oops:

Kongresna stranka je tamo zarila i palila decenijama do pojave BJP.

U Kerali isto decenijama vladaju komunisti. I to jako uspjesno.
Gandi nije imao privredno-politicku ideologiju.
I Kongresna stranka je bio ho-ruk pokret, koji se od osnivanja do danas podijelio u bezbroj frakcija.

Ali to za Keralu nisam znao...interesantno.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#213 Re: Velika Britanija

Post by nles »

jeza u ledja wrote: 25/10/2022 01:06
Romanija wrote: 24/10/2022 21:36 Torijevci su politicki mnogo homogeniji i zbijeniji od Laburista, i narocito ovim mladjim generacijama torijevskih politicara mnogo je bitnija ideologija nego etnicka ili religijska pripadnost. To bas i nije tako medju clanovima stranke, kojih ima veoma malo mozda nesto iznad 200K, vecinom su etnicki Englezi, sa velikim postotkom penzionera, kao i malih privatnika , i medju njima Sunak nema bas veliku podrsku. Ali i oni djele ideolosku tvrdocu i ako im je opcija 'smedji' Sunak ili neki Laburista oni ce glasati za Sunaka jer je konzervativac. Kuriozitet tri istaknuta ministra Indijskog porijekla (Braverman, Patel i Sunak) da su svi porijeklom indijska dijaspora iza Afrike i da su svi rigidni desnicari.
Pa obicno su konzervativci homogenija grupa glasaca. Ali kako se ovi Torijevci svadjaju rekao bih da im se stranka raspada.

Sto se tice africkog porijekla, interesantan podatak. Freddie Mercury je bio trejlblejzer. :D

Btw i Kwasi Kwarteng je porijeklom Afrikanac. :D
I ja sam se uvijek pitao zasto su Laburisti uvijek bili etnicki "cistija" partija.... ali ima tu logike.
Vecina doseljenika u UK je stigla u onom postindustrijskom periodu, uz to su vecinom sitni trgovci, zanatlije, ugostitelji... ne bas tipicna Labour klijentela.
Sad, hoce li ovaj eksperiment uspjeti... vidjecemo.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#214 Re: Velika Britanija

Post by Truba »

tolke milijarde mogo je uči sredit jbt
isto baba kakva
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#215 Re: Velika Britanija

Post by SmokingMan »

VB zbog vježbi u Njemačkoj poslala 800 vozika i 3.500 vojnika.
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#216 Re: Velika Britanija

Post by geralt »

nles wrote: 25/10/2022 10:12
jeza u ledja wrote: 25/10/2022 01:03 Pa Gandhi jbg ti. :oops:

Kongresna stranka je tamo zarila i palila decenijama do pojave BJP.

U Kerali isto decenijama vladaju komunisti. I to jako uspjesno.
Gandi nije imao privredno-politicku ideologiju.
I Kongresna stranka je bio ho-ruk pokret, koji se od osnivanja do danas podijelio u bezbroj frakcija.

Ali to za Keralu nisam znao...interesantno.
Zato je Titov jaran Nehru, koji je oblikovao i definisao Indiju puno vise od Gandija, bio socijalista koji je naginjao prema komunizmu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#217 Re: Velika Britanija

Post by jeza u ledja »

Mogu mislit sad u Indiji svrsavaju na ovu vijest. :D
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#218 Re: Velika Britanija

Post by nles »

jeza u ledja wrote: 25/10/2022 15:30 Mogu mislit sad u Indiji svrsavaju na ovu vijest. :D
A tip ih vjerovatno prezire.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#219 Re: Velika Britanija

Post by jeza u ledja »

nles wrote: 25/10/2022 15:31
jeza u ledja wrote: 25/10/2022 15:30 Mogu mislit sad u Indiji svrsavaju na ovu vijest. :D
A tip ih vjerovatno prezire.
Sto ba? :?
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#220 Re: Velika Britanija

Post by nles »

jeza u ledja wrote: 25/10/2022 16:38
nles wrote: 25/10/2022 15:31

A tip ih vjerovatno prezire.
Sto ba? :?
Cest slucaj kod ljudi koji iz siromasne sredine budu "presadjeni" u neku bolju okolinu i postanu uspjesni.
Takvi se veoma trude da odrze distancu prema vlastitom porijeklu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#221 Re: Velika Britanija

Post by dale cooper »

Koliko sam uspio skontati i Rishi i supruga su ponosni na svoju hindu tradiciju.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#222 Re: Velika Britanija

Post by jeza u ledja »

nles wrote: 25/10/2022 17:48
jeza u ledja wrote: 25/10/2022 16:38

Sto ba? :?
Cest slucaj kod ljudi koji iz siromasne sredine budu "presadjeni" u neku bolju okolinu i postanu uspjesni.
Takvi se veoma trude da odrze distancu prema vlastitom porijeklu.
Pa, za nekog multimiljardera svaka sredina je siromasna. A Indija je puna bogatasa, nije da ih tamo nema. U stvari vjerovatno ih ima vise nego u UK, i bogatijih nego bilo ko u UK.

Ako mene pitas, drasticno je veca vjerovatnoca da ce neki bogatas iz Indije prezirati prosjecnog Indijca, nego neki Britanac porijeklom iz Indije.
Na Zapadu te bar ne uce kastama kao da se radi o nizim zivim bicima.
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#223 Re: Velika Britanija

Post by Romanija »

nles wrote: 25/10/2022 17:48
jeza u ledja wrote: 25/10/2022 16:38

Sto ba? :?
Cest slucaj kod ljudi koji iz siromasne sredine budu "presadjeni" u neku bolju okolinu i postanu uspjesni.
Takvi se veoma trude da odrze distancu prema vlastitom porijeklu.
Ne znam koliko znas o migraciji sa indijskog sub-kontinenta u UK, a pretpostavljam jako malo ili nikako, Indija, Pakistan i Bengladesh su specificni u tome da sto si bogatiji ili boljestojeci, veca je vjerovatnoca i mogucnost migracije u UK i obrnuto. Najvise je do obrazovanja, strucnosti u poslu i pricanja Engleskog. Sve tri nacije su jako odane svom porijeklu, bio sam bar na 6-7 Indijsko-Pakistansko-Bangladeskih vjencanja koja su uvjek tradicionalna, tako da im je i to bitno. Velika vecina prica maternji jezik, uglavnom Hindi/Urdu/Bangla. Sunak je izabran za premijera u ponedeljak i odmah je na ulazu u No.10 zapalio svijecu jer je taj dan bio Diwali. I Sunak nije nikakav siromasko, Indijci koji migriraju su haman kao nase poimanje Jevreja, jako radisni i teze uspjehu. Sunakov otac je bio GP (ljekar opste prakse) a majka apotekarka (u Londonu je veliki broj apoteka koje drze ljudi sa indijskog sub-koninenta). I Siki su mnogo blizi nama Evropljanima, jer vole da dobro popiju i da se potuku. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45270
Joined: 29/12/2005 01:20

#224 Re: Velika Britanija

Post by jeza u ledja »

To sam ja jednom davno napisao za Indijce u Americi - otprilike su ko jevreji sto se tice ekonomskog statusa. U Americi su Gudzarati najbogatija etnicka skupina, a oni cine mozda i pola indijske imigracije.
Znam da je u UK jaca zastupljenost Pakistanaca i Pandzabija (Siki) i ove neke starije emigracije.

No isto tako ima jako mnogo sitnih trgovaca, a pretpostavljam i ne bas tako imucnih, a i sirotinje po getima. Mislim ima ih na svim nivoima socijalnog staleza. Ovo gore je samo generalizacija. Vjerovatno ovisi od toga kad su dosli.

Samo mescini da se mnogo brze penju uz drustvenu ljestvicu. Isto je uostalom bilo i sa jevrejima u Americi, od kojih su mnogi dosli kao sirotinja zivjeti u americkim getima.

Jbg neki dodju raditi u fabrikama, neki dodju raditi na farmama, neki dodju raditi kao zanatlije i trgovci. Ovi zadnji mnogo bolje prodju.

I Indija ima svoje “jevreje” - Parsije, ali i neke iz odredjenih Hindu sekti (tipa Swami Narayan).
Last edited by jeza u ledja on 27/10/2022 00:56, edited 1 time in total.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16323
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#225 Re: Velika Britanija

Post by sime_cipol »

"Bolje prst u trgovini, nego pune ruke posla" - Jevrejska poslovica
Post Reply