Savezna Republika Njemačka

Post Reply
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55470
Joined: 15/12/2008 16:53

#126 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by ultima_palabra »

geralt wrote: 08/12/2021 17:25
saimidin wrote: 08/12/2021 17:16 Ima li neki pregled koji su im prvi planirani potezi, domace I vanjske politike, ili ce biti sve isto, samo tetke nema?
Na domacem planu, veci fokus na "zelenu" politiku i ukidanje uglja, legalizacija trave, povecanje minimalca, stimulacija izgradnje stambenih zgrada. Za nas je bitno i olaksano dobivanje njemackog drzavljanstva. Za vanjsku politiku sve po starom, uz "povecanu brigu o ljudskim pravima u svijetu", sta god to znacilo.
Meni se cini da je ova vlada okrenula plocu u odnosima prema Rusiji, a posljedicno i prema Srbiji.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#127 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by Challenger_ »

ultima_palabra wrote: 17/12/2021 03:45Meni se cini da je ova vlada okrenula plocu u odnosima prema Rusiji, a posljedicno i prema Srbiji.
Ne nužno prema Srbiji, ali za Rusiju definitivnu, barem iz perspektive većinskog liberalno-zelenog bloka u vladajućoj koaliciji. S druge strane pitanje je koliko je naslaga Brandtove "Istočne politike" preživjelo u SPD-u, te koliko advokat i premijer Scholz ima volju i želju da balansira, štiteći primarno njemačke ekonomske interese.

Vidjeće se vrlo brzo.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#128 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by Challenger_ »

Inače, postoji idiotska sklonost da se svaki vid minimalnog razumjevanja i saradnje naziva "proruskom" politikom. Ta i takva politika legat je velikog Brandta koju je uprkos pritiscima Londona i Pariza sproveo Gorbačov, pa je to filozofija ranog Putina, pa Schrodera, pa Merkelove.

Kakva takva saradnja i razumjevanje je antitetza više puta viđenoj konfrontaciji koju priželjkuju, svakako, nenjemački i neruski krugovi.


Kuda vodi "semafor koalicija", vidjeće se.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#129 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by Challenger_ »

- Inače, RF je iznijela zvaničan prijedlog sporazuma sa NATO.

Između ostalog, "da se nuklearno oružje povuče na nacionalne teritorije".

Image

Tako bi i Njemačka postala free zona oslobođena bilo kakvih rizika da bude predmet odmazde u slučaju eventualne nuklearne konfrontacije. Hajde što će ovome oponirati Vašington, ali, ovo je prvi veći izazov za "semafor koaliciju".
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#130 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by Point. »

Umislile se sibirske šubare da su neki faktor pa prijete lijevo i desno. Fakat traže vaspitne šamare da znaju svoje mjesto.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#131 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by _BataZiv_0809 »

Challenger_ wrote: 17/12/2021 19:54 - Inače, RF je iznijela zvaničan prijedlog sporazuma sa NATO.

Između ostalog, "da se nuklearno oružje povuče na nacionalne teritorije".

Image

Tako bi i Njemačka postala free zona oslobođena bilo kakvih rizika da bude predmet odmazde u slučaju eventualne nuklearne konfrontacije. Hajde što će ovome oponirati Vašington, ali, ovo je prvi veći izazov za "semafor koaliciju".
Nema od ovoga nista
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#132 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by Challenger_ »

_BataZiv_0809 wrote: 17/12/2021 20:52Nema od ovoga nista
Dobili su zvaničnu ponudu:
Rusija je sastavila nacrte dva dokumenta, jedan za NATO i jedan samo za SAD. Oba dokumenta imaju formu ugovora na temelju kojeg bi se potpisnici trebali držati prihvaćenih sigurnosnih odredbi. U dokumentu koji je poslan NATO-u glavni fokus je, očekivano, stavljen na kretanje vojske. Rusija konkretno traži da se vojska ne šalje na prostor nijedne europske zemlje koja nije bila NATO članica prije 1997. Drugim riječima, to bi obuhvaćalo sve zemlje bivšeg Varšavskog pakta. Podsjetimo, 1999. u NATO su ušle Češka, Mađarska i Poljska, a 2002. Litva, Estonija, Latvija, Bugarska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija (sve ove, osim Slovenije, bile su dio Varšavskog pakta).

U jednom drugom članku teksta navodi se zabrana postavljanja raketa srednjeg i kratkog dometa u blizinu međusobnih teritorija.

Poziva se i na zaustavljanje daljnjeg širenja NATO-a uz poseban naglasak na Ukrajinu. Nadalje, traži se od trenutačnih NATO članica da se obvežu kako neće izvoditi nikakve vojne aktivnosti na prostoru Ukrajine kao i ostatku istočne Europe, južnog Kavkaza i zemalja Centralne Azije.

Dokument koji je poslan SAD-u je sličan te sadrži brojne slične garancije/zahtjeve. Između ostalog navodi se kako Rusija i SAD neće koristiti teritorije drugih zemalja sa svrhom pripreme napada na međusobni teritorij. I SAD se poziva da se obvežu na zaustavljanje daljnjeg širenja NATO-a na zemlje koje su nekoć bile dio SSSR-a (podsjetimo, 3 bivše sovjetske republike već jesu NATO članice: Litva, Latvija i Estonija).

Nadalje, u tekstu koji je poslan SAD-u navodi se kako će se obje zemlje obvezati ne postavljati nuklearno oružje u druge zemlje te kako će povući ono već postavljeno.
Konkretan prijedlog. Jasan i transparentan. Sada su na potezu SAD. Neka iznesu mišljenje ili neki svoj prijedlog. Neiznošenje prijedloga spada u zonu netransparentnosti a mir i stabilnost se na tome ne grade.


Čeka se zvaničan odgovor na rusku inicijativu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55470
Joined: 15/12/2008 16:53

#133 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by ultima_palabra »

Ja vidim ovdje nekoliko obaveza za NATO i nijednu za Rusiju.

Mozda da se povuku sa Krima i svih “SAO Krajina” u bivsim sovjetskim zemljama pa da se dalje nastavi razgovarati.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#134 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by Challenger_ »

ultima_palabra wrote: 18/12/2021 02:37 Ja vidim ovdje nekoliko obaveza za NATO i nijednu za Rusiju.
Zvanična reakcija:
Challenger_ wrote: 18/12/2021 13:41
Reakcija na ruske sigurnosne zahtjeve: Iz Washingtona poručuju kako su spremni na dijalog s Rusijom, ali najavljuju da će oni i svoje zabrinutosti "staviti na stol"

Image

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan, poručio je kako je SAD spreman za dijalog s Rusijom po pitanju njenih sigurnosnih zahtjeva, no dodao je kako će SAD predstaviti i svoje zabrinutosti. "Stavit ćemo ono što nas brine na stol", rekao je Sullivan neposredno nakon što je Rusija poslala nacrt dva dokumenta, jedan SAD-u i jedan NATO-u,
Iako, ja mislim da je sve to zamajavanje, da su pregovori dim i spin dok je kratkoročni cilj SAD i GB da u cijelosti vojno (NATO) i politički (odustajanja od soliranja, odnosno bilo kakve vrste samostalne politike), dobrovoljno ili drugačije, poklope čitav Balkan (dakle BiH i Srbiju) prije "konačnog obračuna".


I da i jedni (USA) i drugi (Rusi) znaju da je sve ovo zamajavanje ali u njemu vide kratkoročne benefite.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#135 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by _BataZiv_0809 »

Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#136 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by ExNihilo »

Što južnije, to tužnije. Što istočnije, to nemoćnije. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#137 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by _BataZiv_0809 »

Koliko su DDR firmi potusili nakon pada Zida..
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#138 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by mirah »

Od 2. do 19 aprila 1992 nalazio sam se u Sarajevu u hotelu Evropa. Rat je počeo 6. aprila a i sam sam osetio bombardovanje jer je jedna granata pala na hotel a ja sam se nalazio u sobi koja je bila udaljena od mesta pada granate 10 metara.

No nešto drugo hoću da kažem.Razne novinske agencije?? naročito iz zapadnih zemalja, a posebno iz Nemačke slobodno su šetale Sarajevom,a svi koji smo tada bili u Sarajevu nismo smeli da provirimo iz stanova i kuća jer je snajper radio non stop,a granate padale 24 časa dnevno.
Dok sam bio u hotelu razgovarao sam sa jednim turskim obaveštajcem koji mi je tada rekao pola u šali pola u zbilji da su te sve novinske agencije špijunske organizacije.Ja sam mu tada rekao da je njegova zemlja miljama i hiljadama kilometara daleko od Bosne,a da pravu opasnost predstavlja Nemačka koja je i izazvala dva svetska rata, sa takvim užasima i strahotama da bi trebalo da obavesti svetsku javnost da se sprema veliko zlo Bošnjacima,jer je Nemačka nalogodavac a srbi i hrvati samo izvršitelji.On mi je tada rekao da su u Turskoj Hasan Čengić i ostali i da oni bezuspešno lobiraju da Turska nekako pomogne.
Od 12 000 sarajlija(ja sam izašao posle Markala) 1700 dece je mučki ubijeno a da se danas pouzdano zna da su evropljani znali šta se sprema.
Ni danas kada se svi pozivaju na nekakve evropske vrednosti,a vidimo šta Orban govori(a evropljani misle), ništa se nije promenilo.Bošnjaci muslimani koji su u Titovoj Jugoslaviji bili sasvim opredeljeni za normalne ljudske vrednosti( voleli su da popiju,da odu na more, da putuju) danas su od te iste Nemačke iptuženi za teroriste i da smrde.( ovo što Dodik govori je stav Nemačke).
Šta vi mislite o tome?
plavi_E
Posts: 6378
Joined: 18/10/2021 19:47

#139 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by plavi_E »

Meni je Analena uvijek bila sumnjiva ali da je toliko pokvarena nisam mogao ni zamisliti. Ona tjera jadnog Dodika da javno izjavljuje da Bosnjaci smrde. Mogu misliti kako je Dodiku tesko kad to izgovara. Puno teze nego Milanovicu.
:lol:
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#141 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 06/09/2022 08:30, edited 1 time in total.
plavi_E
Posts: 6378
Joined: 18/10/2021 19:47

#142 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by plavi_E »

Promjena vlasti u Njemackoj je donijela do odredjenih promjena u vanjskoj polotici Njemacke prema BiH. Bez obzira sto Dodik uz pomoc nepismene hrvatske dijaspore pokusava da dobije intervjue u Njemackoj.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#143 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by fosna2014 »

:thumbup:

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#144 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by seln »

mirah wrote: 23/12/2021 23:36 Od 2. do 19 aprila 1992 nalazio sam se u Sarajevu u hotelu Evropa. Rat je počeo 6. aprila a i sam sam osetio bombardovanje jer je jedna granata pala na hotel a ja sam se nalazio u sobi koja je bila udaljena od mesta pada granate 10 metara.

No nešto drugo hoću da kažem.Razne novinske agencije?? naročito iz zapadnih zemalja, a posebno iz Nemačke slobodno su šetale Sarajevom,a svi koji smo tada bili u Sarajevu nismo smeli da provirimo iz stanova i kuća jer je snajper radio non stop,a granate padale 24 časa dnevno.
Dok sam bio u hotelu razgovarao sam sa jednim turskim obaveštajcem koji mi je tada rekao pola u šali pola u zbilji da su te sve novinske agencije špijunske organizacije.Ja sam mu tada rekao da je njegova zemlja miljama i hiljadama kilometara daleko od Bosne,a da pravu opasnost predstavlja Nemačka koja je i izazvala dva svetska rata, sa takvim užasima i strahotama da bi trebalo da obavesti svetsku javnost da se sprema veliko zlo Bošnjacima,jer je Nemačka nalogodavac a srbi i hrvati samo izvršitelji.On mi je tada rekao da su u Turskoj Hasan Čengić i ostali i da oni bezuspešno lobiraju da Turska nekako pomogne.
Od 12 000 sarajlija(ja sam izašao posle Markala) 1700 dece je mučki ubijeno a da se danas pouzdano zna da su evropljani znali šta se sprema.
Ni danas kada se svi pozivaju na nekakve evropske vrednosti,a vidimo šta Orban govori(a evropljani misle), ništa se nije promenilo.Bošnjaci muslimani koji su u Titovoj Jugoslaviji bili sasvim opredeljeni za normalne ljudske vrednosti( voleli su da popiju,da odu na more, da putuju) danas su od te iste Nemačke iptuženi za teroriste i da smrde.( ovo što Dodik govori je stav Nemačke).
Šta vi mislite o tome?
Image
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#145 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by Saian »

_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2021 18:51 Koliko su DDR firmi potusili nakon pada Zida..
https://www.netflix.com/ba/title/81022994
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65580
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#146 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by _BataZiv_0809 »

Saian wrote: 21/01/2022 15:02
_BataZiv_0809 wrote: 23/12/2021 18:51 Koliko su DDR firmi potusili nakon pada Zida..
https://www.netflix.com/ba/title/81022994
Ne moze mi otvorit.

Ali ako je o onom liku sto su ga roknuli zbog ovog procesa-gledao sam.

But thanks anyway
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#147 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by sinuhe »

Politika Njemacke zadnjih trideset godina je pribliziti Rusiju Evropi sto onda Putin zloupotrebljava ali ne vidim sta to Njemacka moze uraditi drugacije.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#148 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by mirah »

seln wrote: 20/01/2022 14:35
mirah wrote: 23/12/2021 23:36 Od 2. do 19 aprila 1992 nalazio sam se u Sarajevu u hotelu Evropa. Rat je počeo 6. aprila a i sam sam osetio bombardovanje jer je jedna granata pala na hotel a ja sam se nalazio u sobi koja je bila udaljena od mesta pada granate 10 metara.

No nešto drugo hoću da kažem.Razne novinske agencije?? naročito iz zapadnih zemalja, a posebno iz Nemačke slobodno su šetale Sarajevom,a svi koji smo tada bili u Sarajevu nismo smeli da provirimo iz stanova i kuća jer je snajper radio non stop,a granate padale 24 časa dnevno.
Dok sam bio u hotelu razgovarao sam sa jednim turskim obaveštajcem koji mi je tada rekao pola u šali pola u zbilji da su te sve novinske agencije špijunske organizacije.Ja sam mu tada rekao da je njegova zemlja miljama i hiljadama kilometara daleko od Bosne,a da pravu opasnost predstavlja Nemačka koja je i izazvala dva svetska rata, sa takvim užasima i strahotama da bi trebalo da obavesti svetsku javnost da se sprema veliko zlo Bošnjacima,jer je Nemačka nalogodavac a srbi i hrvati samo izvršitelji.On mi je tada rekao da su u Turskoj Hasan Čengić i ostali i da oni bezuspešno lobiraju da Turska nekako pomogne.
Od 12 000 sarajlija(ja sam izašao posle Markala) 1700 dece je mučki ubijeno a da se danas pouzdano zna da su evropljani znali šta se sprema.
Ni danas kada se svi pozivaju na nekakve evropske vrednosti,a vidimo šta Orban govori(a evropljani misle), ništa se nije promenilo.Bošnjaci muslimani koji su u Titovoj Jugoslaviji bili sasvim opredeljeni za normalne ljudske vrednosti( voleli su da popiju,da odu na more, da putuju) danas su od te iste Nemačke iptuženi za teroriste i da smrde.( ovo što Dodik govori je stav Nemačke).
Šta vi mislite o tome?
Image
Nemačka je imala tri velike bitke u drugom svetskom ratu..Bitka kod Staljingrada, Dan D u normandiji i nekoliko manjih bitaka u Africi koje se mogu svrstati u jednu bitku...i sve tri je izgubila tj. popušila kao što ti pušiš!
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#149 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by seln »

mirah wrote: 23/01/2022 10:26

Nemačka je imala tri velike bitke u drugom svetskom ratu..Bitka kod Staljingrada, Dan D u normandiji i nekoliko manjih bitaka u Africi koje se mogu svrstati u jednu bitku...i sve tri je izgubila tj. popušila kao što ti pušiš!
Lepo pricas sarajevski, Sarajlijo.
odakle si izasao posle Markala? Iz transeje na Hresi?
Eto, mi nikad nismo vidjeli cetnickog trola...
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#150 Re: Savezna Republika Njemačka

Post by mirah »

seln wrote: 23/01/2022 11:24
mirah wrote: 23/01/2022 10:26

Nemačka je imala tri velike bitke u drugom svetskom ratu..Bitka kod Staljingrada, Dan D u normandiji i nekoliko manjih bitaka u Africi koje se mogu svrstati u jednu bitku...i sve tri je izgubila tj. popušila kao što ti pušiš!
Lepo pricas sarajevski, Sarajlijo.
odakle si izasao posle Markala? Iz transeje na Hresi?
Eto, mi nikad nismo vidjeli cetnickog trola...
I dalje tvrdim da ako bude trećeg svetskog rata da će ga izazvati nemačka.
A što se tiče sarajlija i Sarajeva, nisam sarajlija, ali sam sližio vojsku u Sarajevu.To što pišem ekavicom nije nikakav greh ili grijeh. I mom kraju nekada se kaže mlijeko a nekada mleko.
No ako te interesuje moje mišljenje o Sarajevu i sarajlijama ( ne i o Bosni, jer Sarajevo nije Bosna, npr. Travnik gde sam bio nekoliko mjeseci ljudi su izvanredni i ljubazni) zgadilo mi se za vreme rata. Naročiti poznata priča o pravim sarajlijama i papcima.Nigde ljubaznosti,nigde osmjeha,samo mi smo na baš -čaršiji prave sarajlije a ostali su papci. No što mi reče jedan pravi sarajlija-ako ti se ne sviđa put pod noge i briši!
Post Reply