Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#76 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by seln »

sehohari wrote: 14/09/2021 15:11
seln wrote: 14/09/2021 14:55

Evo ti za Austriju... inflacija i index potrosnje.

http://wko.at/statistik/prognose/inflation.pdf

Ni jedno ni drugo nije nesto ekstra poskocilo 2002.

Ok, ne znam za Njemacku, mozda tamo jeste.
Pa govorim ti da to nije vidljivo u zvaničnoj statistici.
U "korpi" centralne banke televizor kojeg kupuješ jednom u 2-3 godine vrijedi isto koliko i hljeb, mlijeko i meso koje kupuješ svaki dan.
Trenutno imaš i ogroman rast cijena nekretnina po Njemačkoj kao rezultat eura, jer se drženjem niske kamatne stope spašavaju južnoevropske zemlje, što dovodi do toga da sve više bogatih ulažu u stambene objekte. I to je jedan vid inflacije, iako UOPŠTE nije dio zvanične statistike.
Rast cijena nekretnina je uzrokovan pohlepom trgovaca imobilijama i investiranjem u imobilije cak i prosjecno placenih Nijemaca, koji time zele dobiti bolje rendite, jer su kamate u banci tek oko 1%.
Euro je uveden 2002, a cijene imobilija su skocile tek od 2009.
Naravno da inflacija postoji. Naravno da je realna inflacija visa o prikazanih ca. 2%
Realno poskupljenje je vjerovatno oko 4%, ali to nije posljedica eura, vec pandemije.
I mene nervira cinjenica da je Milka sada 80 centi, a 2001 bila 6 silinga.
Ali, jebi ga, proslo je dvadeset godina.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#77 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by Nadzornik »

Drago mi je zbog onih prevaranata na moru sto za 100 eura daju 600 kuna a na bankomatu zavrcu na transakcijama i konvertiranju u kune.
Dalje,obicni narod ce i te kako osjetiti prelazak na euro jer sam ja to dozivio prelaskom silinge u euro.
Konkretno,recimo ja nikada nisam imao vecu platu nego sad sto imam (vecu prevodeci euro u silinge) a nikada manje za tu istu nisam mogao da kupim.
Stanarine su poskupile,prehrambeni proizvodi,sve,mada to ljudi u pocetku nisu ni primjecivali jer su im male cifre u eurima za neki proizvod izgledale smijesno a nisu racunali koliko je to kostalo u bivsoj valuti.
Ipak ne treba zanemariti razliku u prelasku na euro u recimo Njemackoj i nekoj siromasnijoj drzavi jer na velike plate se i prelazak na euro manje primjeti.
Ta euforija ce potrajati neko vrijema,zatim slijedi razocarenje a prolaskom vremena svi se pomire sa tim i ponasaju se da je tako oduvjek bilo a
na to da tako nije bilo prije podsjecaju ih samo oni stariji koji jos pamte bivsu valutu.
U Austriji je euro na snazi vec 21 godinu i moja djeca se silinga i ne sjecaju,srecom pa je tako... :-D
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#78 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by sehohari »

seln wrote: 14/09/2021 15:25
sehohari wrote: 14/09/2021 15:11

Pa govorim ti da to nije vidljivo u zvaničnoj statistici.
U "korpi" centralne banke televizor kojeg kupuješ jednom u 2-3 godine vrijedi isto koliko i hljeb, mlijeko i meso koje kupuješ svaki dan.
Trenutno imaš i ogroman rast cijena nekretnina po Njemačkoj kao rezultat eura, jer se drženjem niske kamatne stope spašavaju južnoevropske zemlje, što dovodi do toga da sve više bogatih ulažu u stambene objekte. I to je jedan vid inflacije, iako UOPŠTE nije dio zvanične statistike.
Rast cijena nekretnina je uzrokovan pohlepom trgovaca imobilijama i investiranjem u imobilije cak i prosjecno placenih Nijemaca, koji time zele dobiti bolje rendite, jer su kamate u banci tek oko 1%.
Euro je uveden 2002, a cijene imobilija su skocile tek od 2009.
Naravno da inflacija postoji. Naravno da je realna inflacija visa o prikazanih ca. 2%
Realno poskupljenje je vjerovatno oko 4%, ali to nije posljedica eura, vec pandemije.
I mene nervira cinjenica da je Milka sada 80 centi, a 2001 bila 6 silinga.
Ali, jebi ga, proslo je dvadeset godina.
A znaš li zašto je kamata niska? Pa nije ECB tek tako odlučila da kamatu spusti toliko, nego se drugačije južnoevropske zemlje ne mogu spasiti od bankrota! A pošto su svi u istoj monetarnoj uniji, posljedice toga trpi cijela eurozona - Nijemci ne dobivaju ništa za štednju, pa kupuju nekretnine, što na kraju vodi do toga da je za prosješnog Nijemca kupovina stana ili kuće nemoguće
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#79 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by ExNihilo »

Bit će onda da i USA spašava južnoevropske zemlje niskim kamatnim stopama, kao i Australija, Novi Zeland, Japan, UK, i ostatak razvijenog svijeta.

Ili možda ipak postoje strukturalni razlozi za takvo šta?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#80 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by hadzinicasa »

sehohari wrote: 14/09/2021 16:04
seln wrote: 14/09/2021 15:25

Rast cijena nekretnina je uzrokovan pohlepom trgovaca imobilijama i investiranjem u imobilije cak i prosjecno placenih Nijemaca, koji time zele dobiti bolje rendite, jer su kamate u banci tek oko 1%.
Euro je uveden 2002, a cijene imobilija su skocile tek od 2009.
Naravno da inflacija postoji. Naravno da je realna inflacija visa o prikazanih ca. 2%
Realno poskupljenje je vjerovatno oko 4%, ali to nije posljedica eura, vec pandemije.
I mene nervira cinjenica da je Milka sada 80 centi, a 2001 bila 6 silinga.
Ali, jebi ga, proslo je dvadeset godina.
A znaš li zašto je kamata niska? Pa nije ECB tek tako odlučila da kamatu spusti toliko, nego se drugačije južnoevropske zemlje ne mogu spasiti od bankrota! A pošto su svi u istoj monetarnoj uniji, posljedice toga trpi cijela eurozona - Nijemci ne dobivaju ništa za štednju, pa kupuju nekretnine, što na kraju vodi do toga da je za prosješnog Nijemca kupovina stana ili kuće nemoguće
mislim da su ti pogresne postavke odnosno razlozi poskupljenja nekretnina.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#81 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by ExNihilo »

Evo jedan lijep grafik. Pokazuje kretanje kamatnih stopa za period 1960. - 2015. unutar četiri velike ekonomije: Njemačka, UK, Amerika, i eurozona (za period prije uspostavljanja monetarne unije uzeta je prosječna kamatna stopa svih članica).

Image

Kao što vidimo, za sve četiri ekonomije kamatne stope počinju padati početkom 80ih godina i nastavljaju taj trend sve do 2015. kada zakucavaju nulu. Dakle, kamatne stope pokazuju dugoročan trend pada dvije decenije prije formiranja eura i Evropske centralne banke, što konkluzivno odbacuje hipotezu kako padaju zbog politike ECB ili postojanja samog eura.

Naprotiv, riječ je o nastavku trenda prisutnog u svim razvijenim ekonomijama, što implicira da postoje ekonomske silnice koje kamatne stope guraju prema dole. Koje su to silnice, to je tema za neku drugu emisiju. :D
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#82 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by sehohari »

hadzinicasa wrote: 14/09/2021 16:37
sehohari wrote: 14/09/2021 16:04

A znaš li zašto je kamata niska? Pa nije ECB tek tako odlučila da kamatu spusti toliko, nego se drugačije južnoevropske zemlje ne mogu spasiti od bankrota! A pošto su svi u istoj monetarnoj uniji, posljedice toga trpi cijela eurozona - Nijemci ne dobivaju ništa za štednju, pa kupuju nekretnine, što na kraju vodi do toga da je za prosješnog Nijemca kupovina stana ili kuće nemoguće
mislim da su ti pogresne postavke odnosno razlozi poskupljenja nekretnina.
Pa koji bi to bio drugi razlog?
Gore je rečeno "pohlepa" - pa i jeste pohlepa u pitanju, ali ona nije tek tako "došla", već je rezultat sve manjih (ili čak negativnih) kamata na imovinu koju ti bogataši drže na računima.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#83 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by seln »

sehohari wrote: 14/09/2021 16:54
hadzinicasa wrote: 14/09/2021 16:37

mislim da su ti pogresne postavke odnosno razlozi poskupljenja nekretnina.
Pa koji bi to bio drugi razlog?
Gore je rečeno "pohlepa" - pa i jeste pohlepa u pitanju, ali ona nije tek tako "došla", već je rezultat sve manjih (ili čak negativnih) kamata na imovinu koju ti bogataši drže na računima.
Nije nuzno...
mali stedisa je ulozio u imobilije, tj. kupio je jedan stan, jer se boji za svoj tesko zaradjeni i ustedjeni novac.
Ali stvarni manipulatori su trgovci na veliko, imobilijske firme koje kupuju citave visespratnice po trzisnoj cijeni i onda ih prodaju po astronomskim cijenama. Trosoban stan u Austriji, kao neki minimum za porodicu, u svakom vecem gradu kosta od 300.000 pa navise.
Citao sam intervju sa nekim uhljupom, predsjednikom udruzenja trgovaca imobilijama. Jebo on sebi mater, mrtav ozbiljan kaze kako je kupovina stana generacijski projekat, u kojem trebaju ucestvovati i roditelji i djeca i unuci(!).
Pa, hoce li sve tri generacije zivjeti u tom stanu?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#84 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

seln wrote: 14/09/2021 14:06
u-pet-deka wrote: 14/09/2021 13:29

To od 7,53 to je samo simbolika, jer mehanizma na slobodnom tržistu nema da suzbije konverzije poput 2 KN = 1 Euro, ili 5 na prema jedan itd. Ako posjet zidinama u DU stane danas 200 KN po odrasloj osobi, nema boga da će oni peglati se cijenom od 26,56 Eura za ulaz. To je 30 Eura ulaz, a to je 225,90 KN. A ako bude ulaz 250 KN u 2022. godini to je 33,20 Eura. Oni će zaokružiti na 35 Eura. I ovo je sve pod uslovom da primjene 7,53. Ali ako budu rekli 6 na prema 1 pa tako ulaz bude 40 Eura. Nema organa da tome stane u kraj. Na kraju krajeva niti kod njemaca nisu stali u kraj kada su samo DM zamjenili za Euro simbol a vrijednosti ostale iste.

U Danskoj glavni argument protiv Eura je bio da su sve stranke od lijeva do desna složne bile oko jedne stvari. Skuplji zivot za stanovništvo. Niko nije narod lagao. Argumenti za Euro su bili poput trgovanja i sl., ali cijena za sve to je bila da narodu bude sve skuplje.
Ne hatori, ali to je gomila gluposti.
Naravno da su neki iskoristili priliku i "zaokruzili" cijene, ali to se radilo o 1-2%.
Ovo sto pises je cisto zastupanje danskog stajalista... sto ide u prilog tezi da si ti Zviz.
Ja živim u Danskoj. A po tvome taj zviz jel ima monopol na boravak u Danskoj? :roll:

1-2% ? Hahaha... bude 40-60 % od turizma u HR živi 2/3 ljudi.


O kunskim kreditima koji su jeftiniji od euro kredita, a kunskih je 1/3 budemo vidili.

Hrvatska ima inflaciju i istoj nema kraja. A o fiksnim stopama EUR kredita nema govora, jer to diktira Frankfurt a ne Zagreb.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#85 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by drastic »

ExNihilo wrote: 14/09/2021 16:53 Evo jedan lijep grafik. Pokazuje kretanje kamatnih stopa za period 1960. - 2015. unutar četiri velike ekonomije: Njemačka, UK, Amerika, i eurozona (za period prije uspostavljanja monetarne unije uzeta je prosječna kamatna stopa svih članica).

Image

Kao što vidimo, za sve četiri ekonomije kamatne stope počinju padati početkom 80ih godina i nastavljaju taj trend sve do 2015. kada zakucavaju nulu. Dakle, kamatne stope pokazuju dugoročan trend pada dvije decenije prije formiranja eura i Evropske centralne banke, što konkluzivno odbacuje hipotezu kako padaju zbog politike ECB ili postojanja samog eura.

Naprotiv, riječ je o nastavku trenda prisutnog u svim razvijenim ekonomijama, što implicira da postoje ekonomske silnice koje kamatne stope guraju prema dole. Koje su to silnice, to je tema za neku drugu emisiju. :D
Kakav trend central banks kontrolisu ekonomiju sa kamatnom stopom
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#86 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by swanfilter »

cyprus wrote: 14/09/2021 09:53 Laik sam za ekonomiju, ali jel to fakat ijednoj zemlji opao životni standard nakon što je uvela euro? Čisto sumnjam...
U Slo sam od prvog dana Eura. Da, situacija je slabija. A, da je gore uporedivsi sa godinama prije Eura, slazu se i stariji Slovenci ...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#87 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

swanfilter wrote: 14/09/2021 20:14
cyprus wrote: 14/09/2021 09:53 Laik sam za ekonomiju, ali jel to fakat ijednoj zemlji opao životni standard nakon što je uvela euro? Čisto sumnjam...
U Slo sam od prvog dana Eura. Da, situacija je slabija. A, da je gore uporedivsi sa godinama prije Eura, slazu se i stariji Slovenci ...
Imam rodbinu u HR, ali isto tako u Sloveniji. Ovi jedni tamo žive od 1978. godine a drugi su pred sami rasapd SFRJ tamo našli novi dom. I jedni i drugi govore da situacija dok su imali Tolar je mnogo bolja bila. Moji su njima (iz Danske) slali neke novce kada je Slovenija Euro uvela, tad su zapali u neke krize, kako sa manjkom novca zbog inflacije cijena tako i sa prihodima od rada, nekako turbulentno je bilo mada danas nije bolje. Djeca su zamjenila Sloveniju za Velika Britaniju, Nizozemsku i Austriju.

Upravo smo danas malo o cijenama nekada u Sloveniji. Oni tvrde dok su imali Tolar da sa 5 do 6 hiljada Tolara su mogli se provoditi tri nedelje. To je nekih 20 - 25 Eura danas. Zadnji put u Kranju sa 21 Euro jedva smo zajedno popili pet piva.
Last edited by u-pet-deka on 14/09/2021 21:54, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#88 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by karanana »

seln wrote: 14/09/2021 15:25
sehohari wrote: 14/09/2021 15:11

Pa govorim ti da to nije vidljivo u zvaničnoj statistici.
U "korpi" centralne banke televizor kojeg kupuješ jednom u 2-3 godine vrijedi isto koliko i hljeb, mlijeko i meso koje kupuješ svaki dan.
Trenutno imaš i ogroman rast cijena nekretnina po Njemačkoj kao rezultat eura, jer se drženjem niske kamatne stope spašavaju južnoevropske zemlje, što dovodi do toga da sve više bogatih ulažu u stambene objekte. I to je jedan vid inflacije, iako UOPŠTE nije dio zvanične statistike.
Rast cijena nekretnina je uzrokovan pohlepom trgovaca imobilijama i investiranjem u imobilije cak i prosjecno placenih Nijemaca, koji time zele dobiti bolje rendite, jer su kamate u banci tek oko 1%.
Euro je uveden 2002, a cijene imobilija su skocile tek od 2009.
Naravno da inflacija postoji. Naravno da je realna inflacija visa o prikazanih ca. 2%
Realno poskupljenje je vjerovatno oko 4%, ali to nije posljedica eura, vec pandemije.
I mene nervira cinjenica da je Milka sada 80 centi, a 2001 bila 6 silinga.
Ali, jebi ga, proslo je dvadeset godina.
hehe, kad smo kod milke, imas na snazi shrinkflaciju. tad je milka bila 100 grama a sad je 80 grama. znaci kupices je 20% manje sto bi dilfash reko.
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#89 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by swanfilter »

u-pet-deka wrote: 14/09/2021 21:49
swanfilter wrote: 14/09/2021 20:14

U Slo sam od prvog dana Eura. Da, situacija je slabija. A, da je gore uporedivsi sa godinama prije Eura, slazu se i stariji Slovenci ...
Imam rodbinu u HR, ali isto tako u Sloveniji. Ovi jedni tamo žive od 1978. godine a drugi su pred sami rasapd SFRJ tamo našli novi dom. I jedni i drugi govore da situacija dok su imali Tolar je mnogo bolja bila. Moji su njima (iz Danske) slali neke novce kada je Slovenija Euro uvela, tad su zapali u neke krize, kako sa manjkom novca zbog inflacije cijena tako i sa prihodima od rada, nekako turbulentno je bilo mada danas nije bolje. Djeca su zamjenila Sloveniju za Velika Britaniju, Nizozemsku i Austriju.

Upravo smo danas malo o cijenama nekada u Sloveniji. Oni tvrde dok su imali Tolar da sa 5 do 6 hiljada Tolara su mogli se provoditi tri nedelje. To je nekih 20 - 25 Euro danas. Zadnji put u Kranju sa 21 Euro jedva smo zajedno popili pet piva.
Ja sam jos godinu dana zivio Tolar. I kao neutralnom, situacija jeste prilicno ovehtila.

Ja sa stipendijom od 32 000 SIT placao sobu privatno, troskove-20 000. Mjesecnu kartu 3 700. Imao za mjesec prehrane preko bonova, al jelo se u restoranima. Odradio koji vikend u mjesecu za sve hazarde.

Danas za te pare ne mozes dobiti sobu u Velenju ...

Sa 5000 tolara se islo vani i ostalo u dzepu.

Danas sa tih 20 i nesto eura platis sebi taxi dvije voznje i popijes dvi pive i haj mrs kuci ...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#90 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by seln »

u-pet-deka wrote: 14/09/2021 19:02
seln wrote: 14/09/2021 14:06

Ne hatori, ali to je gomila gluposti.
Naravno da su neki iskoristili priliku i "zaokruzili" cijene, ali to se radilo o 1-2%.
Ovo sto pises je cisto zastupanje danskog stajalista... sto ide u prilog tezi da si ti Zviz.
Ja živim u Danskoj. A po tvome taj zviz jel ima monopol na boravak u Danskoj? :roll:

1-2% ? Hahaha... bude 40-60 % od turizma u HR živi 2/3 ljudi.


O kunskim kreditima koji su jeftiniji od euro kredita, a kunskih je 1/3 budemo vidili.

Hrvatska ima inflaciju i istoj nema kraja. A o fiksnim stopama EUR kredita nema govora, jer to diktira Frankfurt a ne Zagreb.
OK, haj sad fino napolje, igraj se sa ostalom djecom.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#91 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

seln wrote: 14/09/2021 22:39
u-pet-deka wrote: 14/09/2021 19:02

Ja živim u Danskoj. A po tvome taj zviz jel ima monopol na boravak u Danskoj? :roll:

1-2% ? Hahaha... bude 40-60 % od turizma u HR živi 2/3 ljudi.


O kunskim kreditima koji su jeftiniji od euro kredita, a kunskih je 1/3 budemo vidili.

Hrvatska ima inflaciju i istoj nema kraja. A o fiksnim stopama EUR kredita nema govora, jer to diktira Frankfurt a ne Zagreb.
OK, haj sad fino napolje, igraj se sa ostalom djecom.
Haj ti psihijatru.
User avatar
istra_hr
Posts: 1472
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#92 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by istra_hr »

u-pet-deka wrote: 14/09/2021 21:49
Da li stvarno misli Hrvatska da mogu ...
Hrvatskoj nema mjesta u ...
Hrvatska je bila bakrotirala ...
Hrvatska ima inflaciju i istoj nema kraja ...
8-)
@Alter Ego

iskomplexiran si Hrvatskom, drmaju te jaki kompleksi - kompleksi do jaja
Malo glumiš Danca, malo Slovenca, glumiš ... maknuo si se sa Balkana, ali Balkan je ostao u tebi, duboko
Prepoznat si na više foruma; uvijek s istom pričom

Bolesno, liječi se
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#93 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

istra_hr wrote: 15/09/2021 07:25
u-pet-deka wrote: 14/09/2021 21:49
Da li stvarno misli Hrvatska da mogu ...
Hrvatskoj nema mjesta u ...
Hrvatska je bila bakrotirala ...
Hrvatska ima inflaciju i istoj nema kraja ...
8-)
@Alter Ego

iskomplexiran si Hrvatskom, drmaju te jaki kompleksi - kompleksi do jaja
Malo glumiš Danca, malo Slovenca, glumiš ... maknuo si se sa Balkana, ali Balkan je ostao u tebi, duboko
Prepoznat si na više foruma; uvijek s istom pričom

Bolesno, liječi se
Niti glumim Danca (i ako boravim u Danskoj) a posebno nebi znao iz kojeg razloga da glumim Slovenca, jel' zbog JNA vojnog roka u Mariboru 1991. ? :roll:

Kompleks Hrvatskom. Nemam. Da imam korijen iz HR, imam. Majka je Hrvatica itd. Ne katolkinja iz BiH, nego Hrvatica iz Hrvatske. Njeni su iz Hrvatske itd. Samo kod ljudi u HR, posebice onih koji navijaju za HDZ je sklop nervnog sistema kada neko drugi daje kritiku nebitno koju. Imam ja rodbine koji samo vide Hrvatsku kada imaju ferije ali zato tamo na Zapadu gdje su navijaju za ultra HR i tako dalje ali o povratku samo kada budu protjerani natrag.

Ovo je meni jedini forum. A vi i taj zviz a sada i neki alter ego :lol: budi ozbiljan za svoje godine ako imaš 60, kako sam o sebi tvrdiš.

Hrvate u HR boli istina, koja je da HR od 1995. godine nije mrdnula sa mrtve tačke. EU i Euro to je samo maskenbal i pijesak u oči. Ljudi imaju mirovine od 2.000 do 3.000 KN. Sve istočno od ZG gotovo prazno. Katolici iz Hercegovine preuzeli kormilo, posebice u ZG. U Dalmaciji hara anarhija, jer nikakve vizije i plana nema. Sve se svelo na izlizavanje obale pa i tome ima kraj, kad eko sustav samo jednog dana vikne: adio!

Imam rodbine po Istri. Koja zida stambene zgrade, "vile" i sl. I to jedan od "ozbiljnijih" "investitora", mada moj odgovor kada bi se zajebavali. Ali eto, ljudi vjeruju u njegove sposobnosti, pa vidimo i rezultate. :roll: Saliti betona do kraja horizonte. Imam utisak da je neko ozbiljno shvatio onu šalu: treba poravnati kompletan Velebit.

I sad Euro, a svi od reda lete u BiH kupovati od zubne paste i toalet papira pa dalje.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#94 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by foxlife »

joj zviz pravis se pametan danska fazoni a ne znas da danska ima opt-out na uvodjenje eura uz veliku britaniju koja je sada nebitna kad je izasla
danska ne mora nikad uvesti euro dok ostali nacelno moraju

i ti neki strucnjak
idi igraj fudbala sa svojim zemljacima i slusaj cecu
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#95 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

foxlife wrote: 15/09/2021 10:54 joj zviz pravis se pametan danska fazoni a ne znas da danska ima opt-out na uvodjenje eura uz veliku britaniju koja je sada nebitna kad je izasla
danska ne mora nikad uvesti euro dok ostali nacelno moraju

i ti neki strucnjak
idi igraj fudbala sa svojim zemljacima i slusaj cecu
Po kojoj osnovi je Danska mogla imati famozni opt-outs vezano za Euro 1973. ? Danci su 1992. referedumom odbili Maastricht Traktat ali opet su ga kasnije prihvatili jer EU poznaje samo jedno da treba biti DA, ali eto uz izmjene koje su postigli pregovorom u Edinburghu. Isto kao i Irski referendum.

I opet je sve bilo pitanje referenduma i ako opt-outs eto su neka garancija da nebi trebalo. :oops: Dva referenduma na opt-outs, 2000. i 2015. :oops: :oops:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#96 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by foxlife »

u-pet-deka wrote: 15/09/2021 13:02
foxlife wrote: 15/09/2021 10:54 joj zviz pravis se pametan danska fazoni a ne znas da danska ima opt-out na uvodjenje eura uz veliku britaniju koja je sada nebitna kad je izasla
danska ne mora nikad uvesti euro dok ostali nacelno moraju

i ti neki strucnjak
idi igraj fudbala sa svojim zemljacima i slusaj cecu
Po kojoj osnovi je Danska mogla imati famozni opt-outs vezano za Euro 1973. ? Danci su 1992. referedumom odbili Maastricht Traktat ali opet su ga kasnije prihvatili jer EU poznaje samo jedno da treba biti DA, ali eto uz izmjene koje su postigli pregovorom u Edinburghu. Isto kao i Irski referendum.

I opet je sve bilo pitanje referenduma i ako opt-outs eto su neka garancija da nebi trebalo. :oops: Dva referenduma na opt-outs, 2000. i 2015. :oops: :oops:
poenta je da danska ne mora uvesti euro nikad zbog opt-out na emu dok sve ostale drzave "moraju" prihvatiti euro nekad
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#97 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

foxlife wrote: 15/09/2021 13:20
u-pet-deka wrote: 15/09/2021 13:02

Po kojoj osnovi je Danska mogla imati famozni opt-outs vezano za Euro 1973. ? Danci su 1992. referedumom odbili Maastricht Traktat ali opet su ga kasnije prihvatili jer EU poznaje samo jedno da treba biti DA, ali eto uz izmjene koje su postigli pregovorom u Edinburghu. Isto kao i Irski referendum.

I opet je sve bilo pitanje referenduma i ako opt-outs eto su neka garancija da nebi trebalo. :oops: Dva referenduma na opt-outs, 2000. i 2015. :oops: :oops:
poenta je da danska ne mora uvesti euro nikad zbog opt-out na emu dok sve ostale drzave "moraju" prihvatiti euro nekad
Da "moraju".
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#98 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by foxlife »

u-pet-deka wrote: 15/09/2021 18:22
foxlife wrote: 15/09/2021 13:20

poenta je da danska ne mora uvesti euro nikad zbog opt-out na emu dok sve ostale drzave "moraju" prihvatiti euro nekad
Da "moraju".
jesi pao na glavu kad si se rodio?
moraju da al sto mogu izbjegavati na vise nacina je druga prica od danske koja ne mora
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#99 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

foxlife wrote: 15/09/2021 18:55
u-pet-deka wrote: 15/09/2021 18:22

Da "moraju".
jesi pao na glavu kad si se rodio?
moraju da al sto mogu izbjegavati na vise nacina je druga prica od danske koja ne mora
Ipak bio referendum o Euro peije 21 godinu. :oops:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#100 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by foxlife »

u-pet-deka wrote: 15/09/2021 18:59
foxlife wrote: 15/09/2021 18:55

jesi pao na glavu kad si se rodio?
moraju da al sto mogu izbjegavati na vise nacina je druga prica od danske koja ne mora
Ipak bio referendum o Euro peije 21 godinu. :oops:
da bio referendum jer imas i danaca koji hoce euro
pretpostavljam da su na vlasti bili isti koji hoce pa raspisali referendum da vide jel ljudi hoce euro zato sto ne mogu samo nametnuti kao u drugim drzavama

je li referendum bio u hr slovackoj estoniji sloveniji itd?
Post Reply