Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post Reply
User avatar
Vitezanin
Posts: 3778
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#51 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by Vitezanin »

cyprus wrote: 14/09/2021 09:53 Laik sam za ekonomiju, ali jel to fakat ijednoj zemlji opao životni standard nakon što je uvela euro? Čisto sumnjam...
Nije. Naprotiv. To što ljudi očekuju instant rezultat preko noći je druga stvar.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#52 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by ExNihilo »

redhat wrote: 14/09/2021 10:25
ExNihilo wrote: 14/09/2021 10:13

Zašto bi BiH propala?

Ovo što si rekao o cijeni svih dobara, sa izuzetkom radne snage, ne stoji.
Ono što sam rekao je slovenačko iskustvo rodbine i mene i perioda kojeg se ja sjećam a oni ga proživjeli/žive.
Naravno da bi BiH propala jer uvođenje eura magičnim štapićem bi značilo prihvatanje europskih standarda i raznim pokrića od bankarskih do osiguravateljnih - to mi je bliska branša pa o tome mogu pričati.
Što misliš da postoji period pristupa EU koji traje po deset godina i ima stotine poglavlja za uređena i prilagodbu uređenih društva a ne divlje banana republika poput BiH? Treba prilagoditi od zakonodavstva koje ne tretirao određene stvari nikako a one koje tretira radi to na arhaičan način, šta je sa trgovačkim pravom, uzansama, šta je sa tokovima kapitala i roba....itd itd.
Bez želje da polemišem forum nije mjesto za to, ne pričam napamet. BiH nema kapaciteta nikakvog da preživi nagli pristup u EU a pogotovo uvođenje eura kao platežnog sredstva - trenutno ! Hrvatska je daleko uređenije društvo i sistem ali osjetit će tranziciju i biće dječijih bolesti par godina - dugoročno će biti bolje svakako ali radi se o procesu i ništa se neće desiti preko noći jer ovo što mi sad analiziramo je u hrvatskoj proces koji traje 15 godina.
BiH ima valutu koja je vezana za euro već 20 godina. Samim tim, Bosna de facto već ima euro i dijeli monetarnu sudbinu eurozone. Newsflash: nije propala.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#53 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by redhat »

ExNihilo wrote: 14/09/2021 10:32
redhat wrote: 14/09/2021 10:25

Ono što sam rekao je slovenačko iskustvo rodbine i mene i perioda kojeg se ja sjećam a oni ga proživjeli/žive.
Naravno da bi BiH propala jer uvođenje eura magičnim štapićem bi značilo prihvatanje europskih standarda i raznim pokrića od bankarskih do osiguravateljnih - to mi je bliska branša pa o tome mogu pričati.
Što misliš da postoji period pristupa EU koji traje po deset godina i ima stotine poglavlja za uređena i prilagodbu uređenih društva a ne divlje banana republika poput BiH? Treba prilagoditi od zakonodavstva koje ne tretirao određene stvari nikako a one koje tretira radi to na arhaičan način, šta je sa trgovačkim pravom, uzansama, šta je sa tokovima kapitala i roba....itd itd.
Bez želje da polemišem forum nije mjesto za to, ne pričam napamet. BiH nema kapaciteta nikakvog da preživi nagli pristup u EU a pogotovo uvođenje eura kao platežnog sredstva - trenutno ! Hrvatska je daleko uređenije društvo i sistem ali osjetit će tranziciju i biće dječijih bolesti par godina - dugoročno će biti bolje svakako ali radi se o procesu i ništa se neće desiti preko noći jer ovo što mi sad analiziramo je u hrvatskoj proces koji traje 15 godina.
BiH ima valutu koja je vezana za euro već 20 godina. Samim tim, Bosna de facto već ima euro i dijeli monetarnu sudbinu eurozone. Newsflash: nije propala.
Ovo je ekonomsko razmišljanje u rangu doktrine Duljka Hasića i uvaženog nam premijera i ne bih komentarisao - mogu ali nije red.
Bespuća interneta dovoljna za dva oprečna stava što se mene tiče.

Uzdravlje
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#54 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by ExNihilo »

redhat wrote: 14/09/2021 10:34
ExNihilo wrote: 14/09/2021 10:32

BiH ima valutu koja je vezana za euro već 20 godina. Samim tim, Bosna de facto već ima euro i dijeli monetarnu sudbinu eurozone. Newsflash: nije propala.
Ovo je ekonomsko razmišljanje u rangu doktrine Duljka Hasića i uvaženog nam premijera i ne bih komentarisao - mogu ali nije red.
Bespuća interneta dovoljna za dva oprečna stava što se mene tiče.

Uzdravlje
Nisam ti uopće naveo razmišljanje, nego tvrdu činjenicu. Je li ekonomija vezana za eur? Da. Je li propala? Ne. Hipoteza odbačena, hvala i doviđenja.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#55 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by redhat »

ExNihilo wrote: 14/09/2021 10:36
redhat wrote: 14/09/2021 10:34

Ovo je ekonomsko razmišljanje u rangu doktrine Duljka Hasića i uvaženog nam premijera i ne bih komentarisao - mogu ali nije red.
Bespuća interneta dovoljna za dva oprečna stava što se mene tiče.

Uzdravlje
Nisam ti uopće naveo razmišljanje, nego tvrdu činjenicu. Je li ekonomija vezana za eur? Da. Je li propala? Ne. Hipoteza odbačena, hvala i doviđenja.
Nije ulje poskupilo 37% dok god maslanicu manje mastiš za tih 37% sve je ok.
:)

uživaj
User avatar
Vitezanin
Posts: 3778
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#56 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by Vitezanin »

Nisu nužno sva ekonomska kretanja u euro zoni u direktnoj korelaciji s onim što se dešava unutar naše ekonomije, ali činjenica jeste da je naša valuta vezana za euro i da skoro sva pozitivna i ekonomska kretanja van naših granica utječu na nas.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#57 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by ExNihilo »

redhat wrote: 14/09/2021 10:38
ExNihilo wrote: 14/09/2021 10:36

Nisam ti uopće naveo razmišljanje, nego tvrdu činjenicu. Je li ekonomija vezana za eur? Da. Je li propala? Ne. Hipoteza odbačena, hvala i doviđenja.
Nije ulje poskupilo 37% dok god maslanicu manje mastiš za tih 37% sve je ok.
:)

uživaj
A ništa onda, ako je ulje poskupilo 37%, to mijenja stvar potpuno. :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#58 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by seln »

istra_hr wrote: 14/09/2021 07:31 8-)
Nevjerojatna "briga ekonomskih stručnjaka"
ovo me podsjeća na "prognoze" nakon raspada YU ...
Hrvatska propada ... i u ekonomiji i u sportu, naročito propada u turizmu

Već godinama, sve-apsolutno sve kupujemo i prodajemo u Eurima; od automobila, kuća, stanova, do iznajmljivanja i na moru i unutrašnjosti
Kak su drugi preživili (Slovenija i sl,) prilagodit ćemo se i mi
Ne brinite, ne propadamo ... 2023. po ugovorenom kursu 7,53 jedna valuta = Euro, dosta više tog računanja i preračunavanja


a, uskoro će i Schongen - svidjelo se to nekima ili ne 8-)
:-) :-) :-)

Dusa su mi ovi turbo Hrvati, ah tako ponosi na domovinu.
Ono u stilu "mi smo fukara, ali vi ste jos veca fukara".
Jebote... velesila u turizmu i fudbalu.
I Brazil je, ali ljudi uglavnom idu tamo da bi jeftino jebali.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#59 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by Dope_Man »

u-pet-deka wrote: 14/09/2021 00:24 Ali dajmo malo dublje gledati. Hrvatskoj nema mjesta u Schengenu ali ima u Euru? :oops:
Hrvatska vec dugo hoce u Sengen, vec prije 5-6 su prvi put rekli Evropi "evo mi spremni". Samo ih malo zezaju granicni sporovi sa Slovenijom, i neke sitnice sa Madzarskom, a ostalo su vec odavno uskladili i pokusavaju uci.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#60 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by drastic »

ExNihilo wrote: 14/09/2021 10:11
drastic wrote: 14/09/2021 09:54

Pa onda nije transitorna
Ne razumiješ razliku između općeg nivoa cijena, koji zovemo inflacijom, i cijene pojedinačnog dobra, o čemu sam govorio u zadnjem postu.
U Pravu si Ali ja vise vjerujem svom novcaniku nego fedu
https://www.businessinsider.com/pelosi- ... ges-2021-8
https://fortune.com/2021/07/15/social-s ... tion-cola/
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#61 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by ExNihilo »

drastic wrote: 14/09/2021 11:09
ExNihilo wrote: 14/09/2021 10:11

Ne razumiješ razliku između općeg nivoa cijena, koji zovemo inflacijom, i cijene pojedinačnog dobra, o čemu sam govorio u zadnjem postu.
U Pravu si Ali ja vise vjerujem svom novcaniku nego fedu
https://www.businessinsider.com/pelosi- ... ges-2021-8
https://fortune.com/2021/07/15/social-s ... tion-cola/
Tvoj novčanik nije ekonomija.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#62 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by seln »

sherbett wrote: 14/09/2021 11:21

Pa jel bitno zasto idu kad idu :mrgreen:
Isto idu u Nizozemsku da bi legalno pusili i na Tajland da bi jeftino je***, itd
Uvijek zbog neceg negdje idu, i to je jedino bitno
U pravu si, ali to nije sustina mog posta.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#63 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by drastic »

ExNihilo wrote: 14/09/2021 11:13
drastic wrote: 14/09/2021 11:09

U Pravu si Ali ja vise vjerujem svom novcaniku nego fedu
https://www.businessinsider.com/pelosi- ... ges-2021-8
https://fortune.com/2021/07/15/social-s ... tion-cola/
Tvoj novčanik nije ekonomija.
Nije Ali da bi bila inflacija trebaju I plate Rasti sto se desava u amerikama,
Zasto plate Rastu ako je inflacija temporary
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#64 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

istra_hr wrote: 14/09/2021 10:07
u-pet-deka wrote: 14/09/2021 09:51 Hrvatska je bila bankrotirala u drugoj polovici 90-ih godina. Samo, stariji zaboravili a omladina nema blage.
:roll:
Dobro je da se ti sjećaš toga; evo ja, koji sam danas 60+, a tada sam bio 30+ (u najboljim godinama) ... NE sjećam se nikakvog bankrota
Ovisi, šta ti, kao "veliki ekonomski expert-stručnjak" podrazumijevaš pod definicijom bankrota
cyprus wrote: 14/09/2021 09:53 Laik sam za ekonomiju, ali jel to fakat ijednoj zemlji opao životni standard nakon što je uvela euro? Čisto sumnjam...
:thumbup: :thumbup:
Bolje se u gospodarstvo razumijem od tebe. I meni je preko 50 pa? Zaboravio si, jer je vlada HR to krila kao zmija noge. Sjeti se samo SG i NG :oops: Posebice u periodu od 1995. do 1999. Gotovo sva moja rodbina s majkine strane je u HR. Znam kako im je bilo, a i sam razlog.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#65 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

Dope_Man wrote: 14/09/2021 11:01
u-pet-deka wrote: 14/09/2021 00:24 Ali dajmo malo dublje gledati. Hrvatskoj nema mjesta u Schengenu ali ima u Euru? :oops:
Hrvatska vec dugo hoce u Sengen, vec prije 5-6 su prvi put rekli Evropi "evo mi spremni". Samo ih malo zezaju granicni sporovi sa Slovenijom, i neke sitnice sa Madzarskom, a ostalo su vec odavno uskladili i pokusavaju uci.
Ma ja "zezaju" malo. To malo pa 5-6 godina i nema vidika na kraju tunela. Da je to malo puno onda bi jel govorili o 50-60 godina periodu?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#66 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by u-pet-deka »

istra_hr wrote: 14/09/2021 07:31 8-)
Nevjerojatna "briga ekonomskih stručnjaka"
ovo me podsjeća na "prognoze" nakon raspada YU ...
Hrvatska propada ... i u ekonomiji i u sportu, naročito propada u turizmu

Već godinama, sve-apsolutno sve kupujemo i prodajemo u Eurima; od automobila, kuća, stanova, do iznajmljivanja i na moru i unutrašnjosti
Kak su drugi preživili (Slovenija i sl,) prilagodit ćemo se i mi
Ne brinite, ne propadamo ... 2023. po ugovorenom kursu 7,53 jedna valuta = Euro, dosta više tog računanja i preračunavanja


a, uskoro će i Schongen - svidjelo se to nekima ili ne 8-)
To od 7,53 to je samo simbolika, jer mehanizma na slobodnom tržistu nema da suzbije konverzije poput 2 KN = 1 Euro, ili 5 na prema jedan itd. Ako posjet zidinama u DU stane danas 200 KN po odrasloj osobi, nema boga da će oni peglati se cijenom od 26,56 Eura za ulaz. To je 30 Eura ulaz, a to je 225,90 KN. A ako bude ulaz 250 KN u 2022. godini to je 33,20 Eura. Oni će zaokružiti na 35 Eura. I ovo je sve pod uslovom da primjene 7,53. Ali ako budu rekli 6 na prema 1 pa tako ulaz bude 40 Eura. Nema organa da tome stane u kraj. Na kraju krajeva niti kod njemaca nisu stali u kraj kada su samo DM zamjenili za Euro simbol a vrijednosti ostale iste.

U Danskoj glavni argument protiv Eura je bio da su sve stranke od lijeva do desna složne bile oko jedne stvari. Skuplji zivot za stanovništvo. Niko nije narod lagao. Argumenti za Euro su bili poput trgovanja i sl., ali cijena za sve to je bila da narodu bude sve skuplje.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#67 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by seln »

u-pet-deka wrote: 14/09/2021 13:29
istra_hr wrote: 14/09/2021 07:31 8-)
Nevjerojatna "briga ekonomskih stručnjaka"
ovo me podsjeća na "prognoze" nakon raspada YU ...
Hrvatska propada ... i u ekonomiji i u sportu, naročito propada u turizmu

Već godinama, sve-apsolutno sve kupujemo i prodajemo u Eurima; od automobila, kuća, stanova, do iznajmljivanja i na moru i unutrašnjosti
Kak su drugi preživili (Slovenija i sl,) prilagodit ćemo se i mi
Ne brinite, ne propadamo ... 2023. po ugovorenom kursu 7,53 jedna valuta = Euro, dosta više tog računanja i preračunavanja


a, uskoro će i Schongen - svidjelo se to nekima ili ne 8-)
To od 7,53 to je samo simbolika, jer mehanizma na slobodnom tržistu nema da suzbije konverzije poput 2 KN = 1 Euro, ili 5 na prema jedan itd. Ako posjet zidinama u DU stane danas 200 KN po odrasloj osobi, nema boga da će oni peglati se cijenom od 26,56 Eura za ulaz. To je 30 Eura ulaz, a to je 225,90 KN. A ako bude ulaz 250 KN u 2022. godini to je 33,20 Eura. Oni će zaokružiti na 35 Eura. I ovo je sve pod uslovom da primjene 7,53. Ali ako budu rekli 6 na prema 1 pa tako ulaz bude 40 Eura. Nema organa da tome stane u kraj. Na kraju krajeva niti kod njemaca nisu stali u kraj kada su samo DM zamjenili za Euro simbol a vrijednosti ostale iste.

U Danskoj glavni argument protiv Eura je bio da su sve stranke od lijeva do desna složne bile oko jedne stvari. Skuplji zivot za stanovništvo. Niko nije narod lagao. Argumenti za Euro su bili poput trgovanja i sl., ali cijena za sve to je bila da narodu bude sve skuplje.
Ne hatori, ali to je gomila gluposti.
Naravno da su neki iskoristili priliku i "zaokruzili" cijene, ali to se radilo o 1-2%.
Ovo sto pises je cisto zastupanje danskog stajalista... sto ide u prilog tezi da si ti Zviz.
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#68 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by sehohari »

seln wrote: 14/09/2021 14:06
u-pet-deka wrote: 14/09/2021 13:29

To od 7,53 to je samo simbolika, jer mehanizma na slobodnom tržistu nema da suzbije konverzije poput 2 KN = 1 Euro, ili 5 na prema jedan itd. Ako posjet zidinama u DU stane danas 200 KN po odrasloj osobi, nema boga da će oni peglati se cijenom od 26,56 Eura za ulaz. To je 30 Eura ulaz, a to je 225,90 KN. A ako bude ulaz 250 KN u 2022. godini to je 33,20 Eura. Oni će zaokružiti na 35 Eura. I ovo je sve pod uslovom da primjene 7,53. Ali ako budu rekli 6 na prema 1 pa tako ulaz bude 40 Eura. Nema organa da tome stane u kraj. Na kraju krajeva niti kod njemaca nisu stali u kraj kada su samo DM zamjenili za Euro simbol a vrijednosti ostale iste.

U Danskoj glavni argument protiv Eura je bio da su sve stranke od lijeva do desna složne bile oko jedne stvari. Skuplji zivot za stanovništvo. Niko nije narod lagao. Argumenti za Euro su bili poput trgovanja i sl., ali cijena za sve to je bila da narodu bude sve skuplje.
Ne hatori, ali to je gomila gluposti.
Naravno da su neki iskoristili priliku i "zaokruzili" cijene, ali to se radilo o 1-2%.
Ovo sto pises je cisto zastupanje danskog stajalista... sto ide u prilog tezi da si ti Zviz.
Nije, stvarno je došlo do poskupljenja robe nakon uvođenja eura. U Njemačkoj je tako makar bilo.

Ogromna inflacija je se desila te godine, a da su plate ostale manje-više iste. Međutim, to se ne vidi u zvaničnoj statistici centralne banke, jer se najviše radi o stvarima dnevne potrošnje (hrana, primjera radi). Ima i za to neka statistika, možda ću je kasnije postaviti ovdje.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#69 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by seln »

sehohari wrote: 14/09/2021 14:48
seln wrote: 14/09/2021 14:06

Ne hatori, ali to je gomila gluposti.
Naravno da su neki iskoristili priliku i "zaokruzili" cijene, ali to se radilo o 1-2%.
Ovo sto pises je cisto zastupanje danskog stajalista... sto ide u prilog tezi da si ti Zviz.
Nije, stvarno je došlo do poskupljenja robe nakon uvođenja eura. U Njemačkoj je tako makar bilo.

Ogromna inflacija je se desila te godine, a da su plate ostale manje-više iste. Međutim, to se ne vidi u zvaničnoj statistici centralne banke, jer se najviše radi o stvarima dnevne potrošnje (hrana, primjera radi). Ima i za to neka statistika, možda ću je kasnije postaviti ovdje.
Evo ti za Austriju... inflacija i index potrosnje.

http://wko.at/statistik/prognose/inflation.pdf

Ni jedno ni drugo nije nesto ekstra poskocilo 2002.

Ok, ne znam za Njemacku, mozda tamo jeste.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#70 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by drastic »

seln wrote: 14/09/2021 14:55
sehohari wrote: 14/09/2021 14:48

Nije, stvarno je došlo do poskupljenja robe nakon uvođenja eura. U Njemačkoj je tako makar bilo.

Ogromna inflacija je se desila te godine, a da su plate ostale manje-više iste. Međutim, to se ne vidi u zvaničnoj statistici centralne banke, jer se najviše radi o stvarima dnevne potrošnje (hrana, primjera radi). Ima i za to neka statistika, možda ću je kasnije postaviti ovdje.
Evo ti za Austriju... inflacija i index potrosnje.

http://wko.at/statistik/prognose/inflation.pdf
Jesi li tada zivio u austriji? Zviz je u pravu 100%

Ni jedno ni drugo nije nesto ekstra poskocilo 2002.

Ok, ne znam za Njemacku, mozda tamo jeste.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#71 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by karanana »

al najbolji su ovi sto kazu da ono sto je bilo 1 marka ce da bude 1 euro kad se euro uvede. a jos dodaju da plate ovo ne prate.
otkud to? kad i gdje se to desilo? nije tacno da se ovo desilo u sloveniji.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#72 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by drastic »

Taman da cro devalvira Kunu duplo bice kao Kosovo Nekad u yu
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#73 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by seln »

drastic wrote: 14/09/2021 15:00
seln wrote: 14/09/2021 14:55

Evo ti za Austriju... inflacija i index potrosnje.

http://wko.at/statistik/prognose/inflation.pdf
Jesi li tada zivio u austriji? Zviz je u pravu 100%

Ni jedno ni drugo nije nesto ekstra poskocilo 2002.

Ok, ne znam za Njemacku, mozda tamo jeste.
Posehvio si kvotanje....

Jesam, zivio sam tad u Austriji i jednostavno nije tacno.

Nista nije poskupjelo vise od 1-2%.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#74 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by ExNihilo »

sehohari wrote: 14/09/2021 14:48
seln wrote: 14/09/2021 14:06

Ne hatori, ali to je gomila gluposti.
Naravno da su neki iskoristili priliku i "zaokruzili" cijene, ali to se radilo o 1-2%.
Ovo sto pises je cisto zastupanje danskog stajalista... sto ide u prilog tezi da si ti Zviz.
Nije, stvarno je došlo do poskupljenja robe nakon uvođenja eura. U Njemačkoj je tako makar bilo.

Ogromna inflacija je se desila te godine, a da su plate ostale manje-više iste. Međutim, to se ne vidi u zvaničnoj statistici centralne banke, jer se najviše radi o stvarima dnevne potrošnje (hrana, primjera radi). Ima i za to neka statistika, možda ću je kasnije postaviti ovdje.
Podaci Svjetske banke. Inflacija zasnovana na CPI (Consumer Price Index) koji uključuje robu široke potrošnje (uključujući hranu) za razliku od core inflacije koju obično koriste centralne banke. Nijednog trenutka nije prešla 2.6% zadnjih 30 godina do pandemijske disrupcije.

Image

Inflacija isključivo cijena hrane kao najvolatilnije stavke CPI. Inflacija 4% po uvođenju eura, samo da bi prešlo u deflaciju.

Image
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#75 Re: Hrvatska i Euro: porast životnog standard ili samo inflacija cijena?

Post by sehohari »

seln wrote: 14/09/2021 14:55
sehohari wrote: 14/09/2021 14:48

Nije, stvarno je došlo do poskupljenja robe nakon uvođenja eura. U Njemačkoj je tako makar bilo.

Ogromna inflacija je se desila te godine, a da su plate ostale manje-više iste. Međutim, to se ne vidi u zvaničnoj statistici centralne banke, jer se najviše radi o stvarima dnevne potrošnje (hrana, primjera radi). Ima i za to neka statistika, možda ću je kasnije postaviti ovdje.
Evo ti za Austriju... inflacija i index potrosnje.

http://wko.at/statistik/prognose/inflation.pdf

Ni jedno ni drugo nije nesto ekstra poskocilo 2002.

Ok, ne znam za Njemacku, mozda tamo jeste.
Pa govorim ti da to nije vidljivo u zvaničnoj statistici.
U "korpi" centralne banke televizor kojeg kupuješ jednom u 2-3 godine vrijedi isto koliko i hljeb, mlijeko i meso koje kupuješ svaki dan.
Trenutno imaš i ogroman rast cijena nekretnina po Njemačkoj kao rezultat eura, jer se drženjem niske kamatne stope spašavaju južnoevropske zemlje, što dovodi do toga da sve više bogatih ulažu u stambene objekte. I to je jedan vid inflacije, iako UOPŠTE nije dio zvanične statistike.
Post Reply