Joe Biden - Predsjednik USA all about

Challenger_
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije

#1901 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 21:39Sta sam ja tacno tu izmislio? Koji dio je izmisljen?
Nista ne valja sto radi Bidenova administracija
Laž.
ultima_palabra

#1902 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by ultima_palabra »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 21:37
Black swan wrote: 01/04/2021 21:25 Eto rijesen misterij za broj glasova
Vidite kako je forum dobro mjesto

Citao sam knjigu Blagoje Lazić - Sjedinjene Američke Države medjutim stara je 50 godina
Ima dosta zanimljivih stvari ali staje negdje oko kenedija
Medjutim uloge demokrata i republikanaca su se mijenjale kroz povijest...
Ovo sto imamo danas je nekako bas iskarikirano da ne kazem nakaradno
Mada je uvijek bilo polarizacije...ne zivimo u nesto posebnom vremenu
Da, Republikanci su nekad bili liberalna stranka, Demokrate segregacijska, rasisticka stranka. Izgubili su Gradjanski rat, i onda polako na mala vrata ponovi zasjeli, da bi vecinom 20-og vijeka imali kontrolu u Kongresu. Bili su big tent stranka, tj. koalicija raznih struja. Nekad tamo 1960-ih bas za vrijeme Kennedyja i LBJ-a je doslo do raskola medju njima, gdje rasisticki Jug (pod kontrolom Demokrata) nije mogao podnjeti promjene koje je od njih zahtijevao ostatak zemlje. Istovremeno ih je Nixon prihvatio objerucke. I tako je od tada do negdje pocetka 90-ih isla tranzicija Juga od Demokrata prema Republikancima, da bi danas ta struja imala potpunu kontrolu te stranke.

Naravno to je pojednostavljeno i nije bas tako crno-bijelo, jer americka politika nije bila ovako polarizovana kao sto je zadnjih 20-ak godina, tj. nisu stranke bile ujedinjene jedna protiv druge. To je doslo sa Newt Gingrichem 90-ih. Do tada su Demokrate imale kontrolu donjeg doma (HoR) kontinuirano 40 godina (tj. imale vecinsku podrsku nOroda). Ono sto je najvise interesantno je kako je fifty fifty podjeljena zemlja. Mislim, 50-50, 55-45, isti kurac. Ne znam kad je zadnjih put bilo bas ono 2/3 vecina ili tako nesto, kad je u pitanju Kongres.
Reagan je zadnji koji je bas lopatom uzeo predsjednistvo.
Interesantno mi je to kako su Demokrate drzale House 40 godina (Senat malo manje, ali isto dugo), a u isto vrijeme republikanac bio predsjednik 20 od 24 godine (1968-92).
_BataZiv_0809
Nindža revizor

#1903 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by _BataZiv_0809 »

Ko pravi rupturu? Dzimi Karter?
jeza u ledja

#1904 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 01/04/2021 21:41
jeza u ledja wrote: 01/04/2021 21:39Sta sam ja tacno tu izmislio? Koji dio je izmisljen?
Nista ne valja sto radi Bidenova administracija
Laž.
Aha izvinjavam se onda.

Mozes li mi ukazati na primjer gdje si pohvalio Bidenovu administraciju? Cisto da ne budemo nedoreceni.
jeza u ledja

#1905 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

ultima_palabra wrote: 01/04/2021 21:42 Interesantno mi je to kako su Demokrate drzale House 40 godina (Senat malo manje, ali isto dugo), a u isto vrijeme republikanac bio predsjednik 20 od 24 godine (1968-92).
To ukazuje da americka politika nije bila ovako polarizovana kao sada, te da samo zato sto su predsjednici bili iz iste stranke, ne znaci nuzno da su se slagali sa svojim kolegama. Danas - svi ko jedan. Pogotovo Republikanci, koji su dosta homogeniji (i glasaci su im takvi). Zato oni i pucaju iznad pojasa i redovno uzimaju vise pozicija nego sto bi ocekivali.
Challenger_

#1906 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 21:50Aha izvinjavam se onda.

Mozes li mi ukazati na primjer gdje si pohvalio Bidenovu administraciju? Cisto da ne budemo nedoreceni.
Hvala.

U osnovi, kritikovao sam samo jednu stvar: neprimjerenu retoriku i određene poteze (Ukrajina) koji mogu da imaju negativne posljedice na regionalnu i globalnu sigurnost.

U mom sistemu vrijednosti MIR izuzetno visoko kotira.

Ostalo pratim, koliko stignem i zaista je prerano za davanje konačnih sudova, bez obzira što imam načelan stav da mislim da ni republikanci ni demokrate nemaju nužni reformistički potencijal. Ali, ako se pokaže drugačije, priznaću, budi siguran. Ta i ja tamo imam rodbinu i ne želim im ništa loše. Naprotiv. p.s. Imam i ušteđevinu u USD.

UKRATKO: Do danas, kritikovao jednu, pohvalio ni jednu stvar, gledam i pratim.
jeza u ledja

#1907 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 01/04/2021 21:57
jeza u ledja wrote: 01/04/2021 21:50Aha izvinjavam se onda.

Hvala.

U osnovi, kritikovao sam samo jednu stvar: neprimjerenu retoriku i određene poteze (Ukrajina) koji mogu da imaju negativne posljedice na regionalnu i globalnu sigurnost.

U mom sistemu vrijednosti MIR izuzetno visoko kotira.

Ostalo pratim, koliko stignem i zaista je prerano za davanje konačnih sudova, bez obzira što imam načelan stav da mislim da ni republikanci ni demokrate nemaju nužni reformistički potencijal. Ali, ako se pokaže drugačije, priznaću, budi siguran. Ta i ja tamo imam rodbinu i ne želim im ništa loše. Naprotiv. p.s. Imam i ušteđevinu u USD.

UKRATKO: Do danas, kritikovao jednu, pohvalio ni jednu stvar, gledam i pratim.
Znaci ja nista nisam rekao sto je netacno.

Do sada si samo Bidena kritikovao i nisi napisao nista pozitivno. Danas si napisao nesto pozitivno, ali kad je u pitanju politika prema BiH na koju mnogi kod nas nece bas gledati izrazito pozitivno.

Govoris mi da "lazem" i onda samo potvrdis ono sto sam ja napisao.

I cekaj, kritikovao si odredjene potezE, koji su u stvari "jedna" stvar. :lol: Mnozina nije jedna stvar, a kritikovao si ti i u vezi drugih stvari, ne samo Ukrajine.
muhafuca

#1908 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by muhafuca »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 21:02
muhafuca wrote: 01/04/2021 20:59
ultima_palabra wrote: 01/04/2021 20:43

Koji su to pisali?

Gdje su oni sto su pisali da Trump uzima lopatom? :mrgreen:
Trump uzeo lopatom posteno, Biden ipak inaugurisan na prevaru

Nego kad se ukida RS?

Aha Trump je uzeo lopatom, a Biden je vec ukinuo RS. Onda je svizac smotao cokoladu.
Koliko je Trump koji je pobjedio, sada predsjednik

toliko je i Biden, koji je po vama trebao ukinuti srpsku, i ukinuo srpsku.

josh samo da nam i on hurme posalje i to je to

mada ako nas gleda kroz vas, prije ce nam banana poslati
jeza u ledja

#1909 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

Takoe, Trump je pobijedio i zato je predsjednik Biden ukinuo RS.
Challenger_

#1910 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Challenger_ »

Ježu, sujetan si, smor si.

______

Nego, ima li neki ekonomista na temi? Kako objašnjava stabilnost valuta (USD,Euro) uprkos enormnom povećanju novčane mase koja bi trebala da generiše ne inflaciju, nego hiperinflaciju? Objašnjenje koje sam čuo, "baloni", berzanski i baloni kriptovaluta? Je li to to i do kad to može da traje??
Challenger_

#1911 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 22:03I cekaj, kritikovao si odredjene potezE, koji su u stvari "jedna" stvar. :lol: Mnozina nije jedna stvar, a kritikovao si ti i u vezi drugih stvari, ne samo Ukrajine.
Retorika i potez (Ukrajina) koji utiču na JEDNU stvar, stabilnost međunarodnih odnosa.
jeza u ledja

#1912 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

Bjezis od onoga sto sam prvobitno napisao, a sto je tacno. :wink:

Hajd sad, "laku noc". :D
RunnerX

#1913 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by RunnerX »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 22:09 Bjezis od onoga sto sam prvobitno napisao, a sto je tacno. :wink:

Imam jedno pitanje za tebe, zna li se kada će Bajden imenovati ambasadore, i ima li ikakvih najava da će ih mijenjati kod nas, u Srbiji, Albaniji ili CG?
Grean

#1914 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Grean »

muhafuca wrote: 01/04/2021 19:53 Gdje su sad ovi sto su govorili da ce Biden ukinuti RS?

Američki sekretar pisao Predsjedništvu BiH: Nema "Dejtona 2", fokusirati se na ciljane reforme

Code: Select all

https://www.klix.ba/vijesti/bih/americki-sekretar-pisao-predsjednistvu-bih-nema-dejtona-2-fokusirati-se-na-ciljane-reforme/210401121
To su uglavnom Srbi pisali i generalno Trampove pristalice.
muhafuca

#1915 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by muhafuca »

Grean wrote: 01/04/2021 22:11
muhafuca wrote: 01/04/2021 19:53 Gdje su sad ovi sto su govorili da ce Biden ukinuti RS?

Američki sekretar pisao Predsjedništvu BiH: Nema "Dejtona 2", fokusirati se na ciljane reforme

Code: Select all

https://www.klix.ba/vijesti/bih/americki-sekretar-pisao-predsjednistvu-bih-nema-dejtona-2-fokusirati-se-na-ciljane-reforme/210401121
To su uglavnom Srbi pisali i generalno Trampove pristalice.
ma kakvi srbi, pisali ovi bosnjaci tamo iz amerike,

agitovali da Bosnje tamo glasaju za Bidena, obecavali ko fol ukidanje RS kad Biden pobjedi.
Challenger_

#1916 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 22:09 Bjezis od onoga sto sam prvobitno napisao, a sto je tacno. :wink:
O čemu ti to? O onom zbog čega si se izvinio? Ja tebe ništa ne kontam.
jeza u ledja

#1917 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

RunnerX wrote: 01/04/2021 22:11

Imam jedno pitanje za tebe, zna li se kada će Bajden imenovati ambasadore, i ima li ikakvih najava da će ih mijenjati kod nas, u Srbiji, Albaniji ili CG?
Veze nemam kako to fercera. :-?
Challenger_

#1918 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Challenger_ »

Nego, i ovo se tiče ove administracije:
BiH od danas gas dobija putem Turskog toka, moguće sankcije SAD-a

:arrow: LINK
jeza u ledja

#1919 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 01/04/2021 22:19
O čemu ti to? O onom zbog čega si se izvinio? Ja tebe ništa ne kontam.
Izvinuo sam se u slucaju da sam pogrijesio. Ti si rekao da nije tacna moja tvrdnja, ali nisi nigdje dokazao. Cak naprotiv, samo si potvrdio.

Tako da jos jednom ponovim da utvrdimo gradivo:
jeza u ledja wrote: 01/04/2021 21:18 Nista ne valja sto radi Bidenova administracija, osim onda kada napisu pismo gdje manje-vise kazu da nema neke promjene kursa u BiH u pozitivnijem smjeru? Onda je OK? Interesantno razmisljanje.
:wink:
jeza u ledja

#1920 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

muhafuca wrote: 01/04/2021 22:18
ma kakvi srbi, pisali ovi bosnjaci tamo iz amerike,

agitovali da Bosnje tamo glasaju za Bidena, obecavali ko fol ukidanje RS kad Biden pobjedi.
Ko je to pisao?

Navedi jedan post.
Black swan

#1921 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Black swan »

Takodjer sam skontao iz knjige da je "problem" americkih stranaka sto je prvo stvorena drzava pa onda stranke
Tojest nisu stranke stvarale drzavu i sistem
:D
Challenger_

#1922 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 22:27Nista ne valja sto radi Bidenova administracija, osim onda kada napisu pismo gdje manje-vise kazu da nema neke promjene kursa u BiH u pozitivnijem smjeru? Onda je OK? Interesantno razmisljanje.

:wink:
Kritikovao neprimjerenu retoriku, izrazio zabrinutost zbog Ukrajine, ali ni pod razno nisam "kritikovao svaki potez". Znači, lažeš sa i bez winka. Sa gornjom konstatacijom se ne slažem, politika je proces i ona se ne iscrpljuje u prvom dopisu nove administracije. Ne spadam u one koji su imali nerealna očekivanja (koliko se sjećam nisi ih imao ni ti), niti od onih koji u startu očekuju veće pritiske na bosansko-hercegovačke političke aktere.
jeza u ledja

#1923 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 01/04/2021 22:39 Kritikovao neprimjerenu retoriku, izrazio zabrinutost zbog Ukrajine, ali ni pod razno nisam "kritikovao svaki potez". Znači, lažeš sa i bez winka..
Ti si doslovce slagao vec nekoliko puta u par zadnjih postova. Doslovce u svakom drugom postu faktualno lazes. Istovremeno dok cijelo vrijeme meni govoris da "lazem" doslovce potvrdjujes da je ono sto sam napisao tacno pobijajuci sam sebe.

Kada nesto stavis pod navodnike, kao ovo u recenici iznad, to znaci da citiras verbatim nesto sto sam ja napisao. Ja nigdje nisam napisao da si "kritikovao svaki potez", nit sam koristio tu frazu. Znaci izmislis da sam ja nesto rekao i onda mi kazes da lazem sto sam to rekao. :-) :lol: Jer samo kad tako formuliras frazu, onda mozes tvrditi da ona nije tacna.
Standarni retoricki trik. :wink: Slicno kao ovaj gore o "ukidanju RS".

Ne, ja nisam naravno rekao da si "kritikovao svaki potez", jer ocigledno te se ne dotice svaki potez kojeg radi Biden. Na one koje te se doticu, tj. koji se doticu tvojih interesa, reagovao si negativno. Ni na jedan potez do sada nisi reagovao pozitivno. Prvo pozitivno je bilo ono sto nije bas pozitivno za BiH. To si sam ja rekao o tebi, i to si ti, od rijeci do rijeci, potvrdio.

Ako treba ponovicu jos koji put, ti se mozes praviti da ne kontas, ali vjeruj mi nije potrebno da ti skontas.
Challenger_

#1924 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by Challenger_ »

jeza u ledja wrote: 01/04/2021 23:11Ne, ja nisam naravno rekao da si "kritikovao svaki potez"...
Ti meni:
jeza u ledja wrote: 01/04/2021 21:18Nista ne valja sto radi Bidenova administracija...
Čitaš li ti sebe?
visuljak

#1925 Re: Joe Biden - Predsjednik USA all about

Post by visuljak »

Ovaj Biden ce da unisti hAmeriku, vracaj se Trumpe i spasavaj nas sve. :D
Post Reply