Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2751 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by Chmoljo »

shbc wrote: 07/12/2021 08:42
palermo wrote: 07/12/2021 08:21
eh.....naravno da ovo stanje ne bi trebalo da odgovara ni Bošnjacima ni Hrvatima, i da bi trebao reset. Al to, trojka četvorka sa nekom hrvatskom strančicom, to ti je zapravo isti princip kao Komšić....nađeš nekoga ko će se nazvati hrvatskom strankom, nema podršku Hrvata i onda ga instaliraš u vlast...kao kobajagi hrvatskog predstavnika.....nema od toga ništa.

Ovdje je temeljno pitanje države Bosne i Hercegovine, jedni bi da ih ima, drugi bi da ih nema.....kad se to pitanje razriješi, onda se može govoriti o relaksaciji odnosa.....
A stvarno priznanje neupitnosti Bosne i Hercegovine treba doći iz Zagreba, ovo iz Mostar i Širokog bogami ne pije vode...
I mislim na neku "pravu" hrvatsku stranku, pod navodnicima jer nemam boljeg izraza. Nisam ni mislio da se potura neka stranka kao hrvatska, a u principu je ista prica kao Komsic. Po meni je recimo Martin Raguz bio ta neka spona i korak naprijed. Da je bilo pameti da se pruzi njemu podrska, umjesto sto se gurao Zeljko, vjerovatno bi danas odnosi bili puno manje zategnuti.

Sad ce se vjerovatno uhvatiti bruku ljudi za ovaj komentar i kako je Raguz "isti nacionalista" i slicno. Ali ocekivati da ce se pojaviti neko iz hrvatskog korpusa i imati isti odnos prema BiH, istu spiku kao Komsic, je iluzorno.
Ja sam glasao za Raguza kada je bio kandidat.

Najtuznije je sto je potrebno tako malo. Trojka i Stranke oko Raguza npr, uz nekoliko sastanaka, otvorenih, sa nekim normalnim idejama i pricom, zajednicko obilazenje mjesta stradanja i generalno normalnija prica, dramaticno bi relaksirala odnose.

Prica je dosla u fazu - ko je prvi poceo. Tu mozemo svi imati svoj stav, jer vise nije ni bitno, jer je bitno kako cemo dalje.

Samo u tome bi se svemu morali istovremeno odbraniti od HDZovog narativa kako samo oni mogu pregovarati u ime hrvatakog naroda. Tu SDA nista nine drugacija.

Moralo se objasnjavati glupanima da nema veze sto imas najvise zastupnika ako ne mkzes okupiti vecinu u skupstini. Mislim, jasno je to glavonjama, nije jasno marvi koja ih odabire svaki put.

Dakle, bio bi zestok pokusaj delegitimacije bilo koga ko pruzi ruku prema probosanskim strankama, a da nije HDZ.

I opet kad pricam o dogovorima, ne govorim o preveslavanjima. Cesto sam govorio o kolektivnim strahovima. Hrvati imaju od dominacije drugih jer ih je najmanje, Bosnjaci od separatizma koji nikad nije prestao ni sa istoka, ni sa zapada. U vecoj ili manjoj mjeri, sa kracim ili duzim pauzama. Ovom ili onom obliku.

Potrebno je umiriti te strahove, a siguran sam da rjesenja ima. Nema mogucnosti u ovom trenutku ni da se odvoji Herceg Bosna ni da Hrvati budu otjerani i potpuno obespravljeni. Potrebno je dati garancije jedni drugima da se ovo ni u buducnosti ne moze desiti.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2752 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by daddy-kool »

exliberal-ex wrote: 07/12/2021 00:13 Hoce li iko Milovanovica tuzit sto negira genocid ?




da pogadjam? :D
Zakoni BiH ne važe u Hrvatskoj?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2753 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by daddy-kool »

shbc wrote: 07/12/2021 06:52
Upravu je @flyrepublic. Upali smo u zacarani krug. Bosnjaci biraju Komsica zbog nacionalizma Hrvata, Hrvati pojacavaju nacionalizam zbog Komsica. Nije inat samo bosanski/bosnjacki obicaj - balkanski je.

Niti ce se sta rijesiti Komsicem, niti Covicem. Potreban je reset u politickim odnosima Bosnjaka i Hrvata. Pisao sam vec jednom da bi trojki (tadasnjoj cetvorki), kao opoziciji bilo najpametnije da nadju partnera medju hrvatskim strankama koji ce dati alternativu ovoj dvojici. Tj. ako misle mijenjati stvari na visem nivou od kantona.
Ne biraju narodi nego građani FBiH dva člana predsjedništva. Ne izlazim na izbore kao pripadnik nekog naroda, niti me ko legitimiše kao takvog.
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2754 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by Point. »

daddy-kool wrote: 07/12/2021 09:24
shbc wrote: 07/12/2021 06:52
Upravu je @flyrepublic. Upali smo u zacarani krug. Bosnjaci biraju Komsica zbog nacionalizma Hrvata, Hrvati pojacavaju nacionalizam zbog Komsica. Nije inat samo bosanski/bosnjacki obicaj - balkanski je.

Niti ce se sta rijesiti Komsicem, niti Covicem. Potreban je reset u politickim odnosima Bosnjaka i Hrvata. Pisao sam vec jednom da bi trojki (tadasnjoj cetvorki), kao opoziciji bilo najpametnije da nadju partnera medju hrvatskim strankama koji ce dati alternativu ovoj dvojici. Tj. ako misle mijenjati stvari na visem nivou od kantona.
Ne biraju narodi nego građani FBiH dva člana predsjedništva. Ne izlazim na izbore kao pripadnik nekog naroda, niti me ko legitimiše kao takvog.
Upravo. Opasna i naivna je na ova priča i teza da narodi biraju svoje predstavnike. Građani biraju predstavnike iz reda tog i tog naroda. Bitna razlika, ali koju HDZ svjesno izvrće a na koju su se upecali neki od fgr ekipe.
Kent__
Posts: 109
Joined: 05/12/2021 11:43

#2755 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by Kent__ »

daddy-kool wrote: 07/12/2021 09:21
exliberal-ex wrote: 07/12/2021 00:13 Hoce li iko Milovanovica tuzit sto negira genocid ?




da pogadjam? :D
Zakoni BiH ne važe u Hrvatskoj?
ovo je tacno! nazalost, ali tacno. ne treba ti upitnik. u srbiji takodje. u njemackoj se neces dobro provesti ako negiras genocid u srebrenici. Nije isto kao holokaust nad Jevrejima jer tu je zakon izricit i vrlo decidan ali ni sa Srebrenicom se neces dobro provesti ako neko podigne tuzbu protiv tebe . to se jos nije desilo jer ljudi u njemackoj imaju drugog posla osim da to negiraju. i nasi i njemaci. sto se tice Milanovica ovo mu je na sramotu. neko ce reci samo to a neko ce reci da to sasvim dovoljno. ja spadam u ovu drugu kategoriju ljudi. ne sluzi mu na cast. nista vise.
Lex77
Posts: 988
Joined: 09/02/2010 23:23

#2756 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by Lex77 »

Zoki je trenutno u RH popularan jer se protivi Covid potvrdama. Ne ističu se baš u medijima njegovi stavovi o BiH i Bošnjacima.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2757 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by daddy-kool »

Mene vala Milanović više teško da može iznenaditi ili šokirati.
On je samo jasan megafon zvanične politike RH prema BiH.
Nije ovo od juče.
Lex77
Posts: 988
Joined: 09/02/2010 23:23

#2758 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by Lex77 »

Moguće je da je razlog to što su mu navodno Rusi financirali kampanju.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2759 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by daddy-kool »

On je samo glasnija i jasnija verzija KGH. To je zvanična politike RH prema BiH, i specifično prema Bošnjacima.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4799
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2760 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by duh_sa_sjekirom »

shbc wrote: 07/12/2021 08:42 I mislim na neku "pravu" hrvatsku stranku, pod navodnicima jer nemam boljeg izraza. Nisam ni mislio da se potura neka stranka kao hrvatska, a u principu je ista prica kao Komsic. Po meni je recimo Martin Raguz bio ta neka spona i korak naprijed. Da je bilo pameti da se pruzi njemu podrska, umjesto sto se gurao Zeljko, vjerovatno bi danas odnosi bili puno manje zategnuti.

Sad ce se vjerovatno uhvatiti bruku ljudi za ovaj komentar i kako je Raguz "isti nacionalista" i slicno. Ali ocekivati da ce se pojaviti neko iz hrvatskog korpusa i imati isti odnos prema BiH, istu spiku kao Komsic, je iluzorno.
U hrvatskom korpusu u BiH takva stranka ne postoji.
Šta misliš, zašto je formiran tzv HNS? Upravo iz razloga da se, kroz kupovinu i uhljebljavanje čelnika manjih i potencijalno opozicionih stranaka, sve stavi pod šapu HDZ-a odnosno Čovića.
Bilo kakav pokušaj "soliranja" izvan te udruge biva iste sekunde proglašen izdajničkim.
Najbliži nekoj "opoziciji" bila je HDZ 90, ali je Ljubić, radi ugodne i bezbrižne fotelje u hr Saboru, stranku isporučio Čoviću.
Imaju i ovi nekakvi republikanci u Mostaru, ali je to sve tanko i jadno a u pogledu BiH identično HDZ-u...
User avatar
LSD
Posts: 27194
Joined: 24/07/2007 08:26

#2761 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by LSD »

duh_sa_sjekirom wrote: 07/12/2021 10:38
shbc wrote: 07/12/2021 08:42 I mislim na neku "pravu" hrvatsku stranku, pod navodnicima jer nemam boljeg izraza. Nisam ni mislio da se potura neka stranka kao hrvatska, a u principu je ista prica kao Komsic. Po meni je recimo Martin Raguz bio ta neka spona i korak naprijed. Da je bilo pameti da se pruzi njemu podrska, umjesto sto se gurao Zeljko, vjerovatno bi danas odnosi bili puno manje zategnuti.

Sad ce se vjerovatno uhvatiti bruku ljudi za ovaj komentar i kako je Raguz "isti nacionalista" i slicno. Ali ocekivati da ce se pojaviti neko iz hrvatskog korpusa i imati isti odnos prema BiH, istu spiku kao Komsic, je iluzorno.
U hrvatskom korpusu u BiH takva stranka ne postoji.
Šta misliš, zašto je formiran tzv HNS? Upravo iz razloga da se, kroz kupovinu i uhljebljavanje čelnika manjih i potencijalno opozicionih stranaka, sve stavi pod šapu HDZ-a odnosno Čovića.
Bilo kakav pokušaj "soliranja" izvan te udruge biva iste sekunde proglašen izdajničkim.
Najbliži nekoj "opoziciji" bila je HDZ 90, ali je Ljubić, radi ugodne i bezbrižne fotelje u hr Saboru, stranku isporučio Čoviću.
Imaju i ovi nekakvi republikanci u Mostaru, ali je to sve tanko i jadno a u pogledu BiH identično HDZ-u...
:thumbup:

Politički pluralizam kod BH hrvata je jednostavno nemoguć.
Em što je HDZ sve to poklopio odavno i lupa čvoke svakome ko se malo trzne, em što kod hrvata nema volje za tako nešto, em što ih i nema puno za takvog pluralizma sve i da imaju volju. Jednom se onaj Lijanović drznuo i usudio osnovati neku strankicu, odmah dobio po ušima i više ga nema na političkoj mapi.
Zato imaju samo HDZ i samo u tom formatu oni mogu politički djelovati. Tipično torovsko razmišljanje, gdje Čović obnaša ulogu glavnog pastira već 25 godina.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#2762 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by Haris.ba »

Kent__ wrote: 07/12/2021 10:15
daddy-kool wrote: 07/12/2021 09:21

Zakoni BiH ne važe u Hrvatskoj?
ovo je tacno! nazalost, ali tacno. ne treba ti upitnik. u srbiji takodje. u njemackoj se neces dobro provesti ako negiras genocid u srebrenici. Nije isto kao holokaust nad Jevrejima jer tu je zakon izricit i vrlo decidan ali ni sa Srebrenicom se neces dobro provesti ako neko podigne tuzbu protiv tebe . to se jos nije desilo jer ljudi u njemackoj imaju drugog posla osim da to negiraju. i nasi i njemaci. sto se tice Milanovica ovo mu je na sramotu. neko ce reci samo to a neko ce reci da to sasvim dovoljno. ja spadam u ovu drugu kategoriju ljudi. ne sluzi mu na cast. nista vise.
Ti si vidim jedan veoma nacitan tip.

HRVATSKA
Kazneni zakon, članak 325,

Javno poticanje na nasilje i mržnju
(1) Tko putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način javno potiče ili javnosti učini dostupnim letke, slike ili druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, rodnog identiteta, invaliditeta ili kakvih drugih osobina, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko javno odobrava, poriče ili znatno umanjuje kazneno djelo genocida, zločina agresije, zločina protiv čovječnosti ili ratnog zločina, usmjereno prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla ili boje kože, na način koji je prikladan potaknuti nasilje ili mržnju protiv takve skupine ili pripadnika te skupine.
Srbija

CLAN 387
(5) Ko javno odobrava, negira postojanje ili značajno umanjuje težinu genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina učinjenih protiv grupe lica ili člana grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, vere, porekla, državne, nacionalne ili etničke pripadnosti, na način koji može dovesti do nasilja ili izazivanja mržnje prema takvoj grupi lica ili članu te grupe, ukoliko su ta krivična dela utvrđena pravnosnažnom presudom suda u Srbiji ili Međunarodnog krivičnog suda,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
palermo
Posts: 22290
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#2763 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by palermo »

Chmoljo wrote: 07/12/2021 09:02
shbc wrote: 07/12/2021 08:42

I mislim na neku "pravu" hrvatsku stranku, pod navodnicima jer nemam boljeg izraza. Nisam ni mislio da se potura neka stranka kao hrvatska, a u principu je ista prica kao Komsic. Po meni je recimo Martin Raguz bio ta neka spona i korak naprijed. Da je bilo pameti da se pruzi njemu podrska, umjesto sto se gurao Zeljko, vjerovatno bi danas odnosi bili puno manje zategnuti.

Sad ce se vjerovatno uhvatiti bruku ljudi za ovaj komentar i kako je Raguz "isti nacionalista" i slicno. Ali ocekivati da ce se pojaviti neko iz hrvatskog korpusa i imati isti odnos prema BiH, istu spiku kao Komsic, je iluzorno.
Ja sam glasao za Raguza kada je bio kandidat.

Najtuznije je sto je potrebno tako malo. Trojka i Stranke oko Raguza npr, uz nekoliko sastanaka, otvorenih, sa nekim normalnim idejama i pricom, zajednicko obilazenje mjesta stradanja i generalno normalnija prica, dramaticno bi relaksirala odnose.

Prica je dosla u fazu - ko je prvi poceo. Tu mozemo svi imati svoj stav, jer vise nije ni bitno, jer je bitno kako cemo dalje.

Samo u tome bi se svemu morali istovremeno odbraniti od HDZovog narativa kako samo oni mogu pregovarati u ime hrvatakog naroda. Tu SDA nista nine drugacija.

Moralo se objasnjavati glupanima da nema veze sto imas najvise zastupnika ako ne mkzes okupiti vecinu u skupstini. Mislim, jasno je to glavonjama, nije jasno marvi koja ih odabire svaki put.

Dakle, bio bi zestok pokusaj delegitimacije bilo koga ko pruzi ruku prema probosanskim strankama, a da nije HDZ.

I opet kad pricam o dogovorima, ne govorim o preveslavanjima. Cesto sam govorio o kolektivnim strahovima. Hrvati imaju od dominacije drugih jer ih je najmanje, Bosnjaci od separatizma koji nikad nije prestao ni sa istoka, ni sa zapada. U vecoj ili manjoj mjeri, sa kracim ili duzim pauzama. Ovom ili onom obliku.

Potrebno je umiriti te strahove, a siguran sam da rjesenja ima. Nema mogucnosti u ovom trenutku ni da se odvoji Herceg Bosna ni da Hrvati budu otjerani i potpuno obespravljeni. Potrebno je dati garancije jedni drugima da se ovo ni u buducnosti ne moze desiti.
Ma sve je to ok....al ne pije baš vode...

Rješenje je u Zagrebu, kad Zagreb prihvati činjenicu da je Bosna i Hercegovina država i da je u interesu Hrvatske da zaista ima dobre odnose sa državom Bosnom i Hercegovinom, onda će se stvari relaksirati. Ovako dok Hrvatska pokušava ili da otcijepi dio BiH ili da stavi u potpuni kolonijalni položaj Bosnu (što je mislim ipak osnovni cilj) stvari će biti isti uz povremene oscilacije bilo ka pozitivi ili negativi. Onog trenutka kad zvanični Zagreb, odnosno hrvatska politička misao shvati da je u najboljem interesu Hrvatske države imati dobrog susjeda na granici onda će se stvari mijenjati.
A interes Bosne i Hercegovine a i Bošnjaka kao političkog naroda da ima dobre odnose sa Zagrebom je naprosto neupitan.
scarr
Posts: 482
Joined: 28/01/2019 23:34

#2764 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by scarr »

Tesko je objasniti neobrazovanom, ruralnom, neemancipovanom stanovništvu da im zvanična BiH politika ne želi nestanak sa ovih prostora.

Čime su to Hrvati u Zenici, Tuzli ugroženi? Šta se to ne da Hrvatima u BiH može li mi to neko objasniti? Bez argumenata bira nam se predstavnik. Evo traje mandat Komšića, sta je to Hrvatima uskraćeno, da li im se krše neka ljudska prava?

Vrijeđa vas što je Komšić protiv zastave HZHB na Dan državnosti BiH? Što je Komšić protiv Slobodana Praljka na stadionima? (čitaj : bilo ko zdrave pameti bio bi protiv ovakvog necivilizacijskog ponašanja).

Zašto se do prethodnog mandata nije birao Komšić?
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#2765 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by AtillaS »

PM72 wrote: 07/12/2021 07:39 Predsjednik RH Milanović nekad mi je bio pravo simpatičan,dok je bio u SDP-u Hrvatske.Bio golem jaran sa Komšićem.Kako je postao Predsjednik,podivljao je i svakodnevno ima problem ili sa EU,slovencima,srbima,Bosnom...glumi Vučića samo što Vučiću premijer ili ministar odbrane Srbije ne smije reći da priča gluposti...
Podivljao je zato što je nesposoban rješavati probleme građana u vlastitoj državi. Onda se počne baviti izmišljanjem neprijatelja okolo. To je standardna matrica ponašanja nesposobnih papaka. Tako on, tako Janša, tako po potrebi Orban, Macron, Vučić... ali ne i predsjednici i premijeri Švicarske, Danske, Belgije, jer oni rade svoj posao i nemaju potrebe da se bave drugima.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15960
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2766 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by sime_cipol »

Haris.ba wrote: 07/12/2021 11:37
Kent__ wrote: 07/12/2021 10:15

ovo je tacno! nazalost, ali tacno. ne treba ti upitnik. u srbiji takodje. u njemackoj se neces dobro provesti ako negiras genocid u srebrenici. Nije isto kao holokaust nad Jevrejima jer tu je zakon izricit i vrlo decidan ali ni sa Srebrenicom se neces dobro provesti ako neko podigne tuzbu protiv tebe . to se jos nije desilo jer ljudi u njemackoj imaju drugog posla osim da to negiraju. i nasi i njemaci. sto se tice Milanovica ovo mu je na sramotu. neko ce reci samo to a neko ce reci da to sasvim dovoljno. ja spadam u ovu drugu kategoriju ljudi. ne sluzi mu na cast. nista vise.
Ti si vidim jedan veoma nacitan tip.

HRVATSKA
Kazneni zakon, članak 325,

Javno poticanje na nasilje i mržnju
(1) Tko putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način javno potiče ili javnosti učini dostupnim letke, slike ili druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, rodnog identiteta, invaliditeta ili kakvih drugih osobina, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko javno odobrava, poriče ili znatno umanjuje kazneno djelo genocida, zločina agresije, zločina protiv čovječnosti ili ratnog zločina, usmjereno prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla ili boje kože, na način koji je prikladan potaknuti nasilje ili mržnju protiv takve skupine ili pripadnika te skupine.
Srbija

CLAN 387
(5) Ko javno odobrava, negira postojanje ili značajno umanjuje težinu genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina učinjenih protiv grupe lica ili člana grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, vere, porekla, državne, nacionalne ili etničke pripadnosti, na način koji može dovesti do nasilja ili izazivanja mržnje prema takvoj grupi lica ili članu te grupe, ukoliko su ta krivična dela utvrđena pravnosnažnom presudom suda u Srbiji ili Međunarodnog krivičnog suda,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
Ima li imunitet kao predsjednik?
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2767 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by korisnicki »

scarr wrote: 07/12/2021 11:51 Tesko je objasniti neobrazovanom, ruralnom, neemancipovanom stanovništvu da im zvanična BiH politika ne želi nestanak sa ovih prostora.

Čime su to Hrvati u Zenici, Tuzli ugroženi? Šta se to ne da Hrvatima u BiH može li mi to neko objasniti? Bez argumenata bira nam se predstavnik. Evo traje mandat Komšića, sta je to Hrvatima uskraćeno, da li im se krše neka ljudska prava?

Vrijeđa vas što je Komšić protiv zastave HZHB na Dan državnosti BiH? Što je Komšić protiv Slobodana Praljka na stadionima? (čitaj : bilo ko zdrave pameti bio bi protiv ovakvog necivilizacijskog ponašanja).

Zašto se do prethodnog mandata nije birao Komšić?
Ne treba objašnjavat da im se ne želi nestanak, treba biti uvjerljiv u dobrim namjera riječju, mišljem i djelom.

Koja je to zvanična BiH politika, da to nije Bakir i SDA.
Činjenica je da postoje tri strane od kojih se dvije ne slažu sa jednom koja sebe samoproglašava BiH stranom.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#2768 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by ljubicasti limun »

Lex77 wrote: 07/12/2021 10:24 Zoki je trenutno u RH popularan jer se protivi Covid potvrdama. Ne ističu se baš u medijima njegovi stavovi o BiH i Bošnjacima.
Isticu se, itekako. Njegova izjava o genocidu u Srebrenici i poredjenje s Vukovarom izazvala je salvu negodovanja - medju narodom.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2769 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by daddy-kool »

korisnicki wrote: 07/12/2021 12:23

Koja je to zvanična BiH politika, da to nije Bakir i SDA.
Činjenica je da postoje tri strane od kojih se dvije ne slažu sa jednom koja sebe samoproglašava BiH stranom.
Postoji više strana, mnogo više od 3.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#2770 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by AtillaS »

korisnicki wrote: 07/12/2021 12:23 Činjenica je da postoje tri strane od kojih se dvije ne slažu sa jednom koja sebe samoproglašava BiH stranom.
Postoje samo dvije strane:

1. Normalan narod koji hoće da živi
2. Bolesnici koji mrze sebe pa sve druge

Čak je i na forumu lahko prepoznati ko kojoj strani teži.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#2771 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by ljubicasti limun »

...
Last edited by ljubicasti limun on 07/12/2021 13:10, edited 1 time in total.
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2772 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by korisnicki »

ljubicasti limun wrote: 07/12/2021 13:02
korisnicki wrote: 07/12/2021 12:23 Činjenica je da postoje tri strane od kojih se dvije ne slažu sa jednom koja sebe samoproglašava BiH stranom.
Postoje dvije strane.

1. Zagovornici fasizma
2. Narod koji zeli zivjeti u normalnoj, gradjanskoj i prosperitetnoj drzavi.

To sto dva naroda u BiH vecinski podrzavaju politiku svojih vodja koje latentno do vrlo jasno zagovaraju fasisticke i aparthejdne ideje, ne toliko jer vjeruju u tu ideologiju (iako i njih ima hebet), vec da bi prikrili vlastiti kriminal i ratno profiterstvo, govori dovoljno o ta dva naroda.

Treci je poslovicno glup i naivan, pa ili suti i trpi i zaziva Boga da rijesi tu nepravdu do neba il' se nesto k'o fol inati da parira vec stoljecima prekaljenim nacionalistima i fasistima iz druga dva naroda, no dajuci time municiju upravo takvima poput tebe da kazu da su svi isti.

A nisu. Niti ce ikada biti.
Ja nikad narode nebih okerakterizirao kao manje ili veće fašiste, manje ili više glupe. Bar naroda što se tiče to je u pet deka, zavisi samo kako mu se u datom trenutku ispere mozak.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2773 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by Chmoljo »

palermo wrote: 07/12/2021 11:38
Chmoljo wrote: 07/12/2021 09:02

Ja sam glasao za Raguza kada je bio kandidat.

Najtuznije je sto je potrebno tako malo. Trojka i Stranke oko Raguza npr, uz nekoliko sastanaka, otvorenih, sa nekim normalnim idejama i pricom, zajednicko obilazenje mjesta stradanja i generalno normalnija prica, dramaticno bi relaksirala odnose.

Prica je dosla u fazu - ko je prvi poceo. Tu mozemo svi imati svoj stav, jer vise nije ni bitno, jer je bitno kako cemo dalje.

Samo u tome bi se svemu morali istovremeno odbraniti od HDZovog narativa kako samo oni mogu pregovarati u ime hrvatakog naroda. Tu SDA nista nine drugacija.

Moralo se objasnjavati glupanima da nema veze sto imas najvise zastupnika ako ne mkzes okupiti vecinu u skupstini. Mislim, jasno je to glavonjama, nije jasno marvi koja ih odabire svaki put.

Dakle, bio bi zestok pokusaj delegitimacije bilo koga ko pruzi ruku prema probosanskim strankama, a da nije HDZ.

I opet kad pricam o dogovorima, ne govorim o preveslavanjima. Cesto sam govorio o kolektivnim strahovima. Hrvati imaju od dominacije drugih jer ih je najmanje, Bosnjaci od separatizma koji nikad nije prestao ni sa istoka, ni sa zapada. U vecoj ili manjoj mjeri, sa kracim ili duzim pauzama. Ovom ili onom obliku.

Potrebno je umiriti te strahove, a siguran sam da rjesenja ima. Nema mogucnosti u ovom trenutku ni da se odvoji Herceg Bosna ni da Hrvati budu otjerani i potpuno obespravljeni. Potrebno je dati garancije jedni drugima da se ovo ni u buducnosti ne moze desiti.
Ma sve je to ok....al ne pije baš vode...

Rješenje je u Zagrebu, kad Zagreb prihvati činjenicu da je Bosna i Hercegovina država i da je u interesu Hrvatske da zaista ima dobre odnose sa državom Bosnom i Hercegovinom, onda će se stvari relaksirati. Ovako dok Hrvatska pokušava ili da otcijepi dio BiH ili da stavi u potpuni kolonijalni položaj Bosnu (što je mislim ipak osnovni cilj) stvari će biti isti uz povremene oscilacije bilo ka pozitivi ili negativi. Onog trenutka kad zvanični Zagreb, odnosno hrvatska politička misao shvati da je u najboljem interesu Hrvatske države imati dobrog susjeda na granici onda će se stvari mijenjati.
A interes Bosne i Hercegovine a i Bošnjaka kao političkog naroda da ima dobre odnose sa Zagrebom je naprosto neupitan.
I ja mislim da je cilj kolonijalni odnos. Zato ne odgovara snazna drzava sa institucijama u koje njeni stanovnici vjeruju. Raskid sa tim odnosom cemo imati onda kada hrvati u bih budu glasali u BiH institucijama za svoj interes, a ne interes Hrvatske drzave.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#2774 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by ljubicasti limun »

korisnicki wrote: 07/12/2021 13:10
ljubicasti limun wrote: 07/12/2021 13:02

Postoje dvije strane.

1. Zagovornici fasizma
2. Narod koji zeli zivjeti u normalnoj, gradjanskoj i prosperitetnoj drzavi.

To sto dva naroda u BiH vecinski podrzavaju politiku svojih vodja koje latentno do vrlo jasno zagovaraju fasisticke i aparthejdne ideje, ne toliko jer vjeruju u tu ideologiju (iako i njih ima hebet), vec da bi prikrili vlastiti kriminal i ratno profiterstvo, govori dovoljno o ta dva naroda.

Treci je poslovicno glup i naivan, pa ili suti i trpi i zaziva Boga da rijesi tu nepravdu do neba il' se nesto k'o fol inati da parira vec stoljecima prekaljenim nacionalistima i fasistima iz druga dva naroda, no dajuci time municiju upravo takvima poput tebe da kazu da su svi isti.

A nisu. Niti ce ikada biti.
Ja nikad narode nebih okerakterizirao kao manje ili veće fašiste, manje ili više glupe. Bar naroda što se tiče to je u pet deka, zavisi samo kako mu se u datom trenutku ispere mozak.
Niko ne govori da su narodi fasisticki, no iz nekog razloga posebice narod koji gravitira ka istoku uporno i uporno zagovara i implementira fasisticke ideje. I prema tome kroji i svoju ideju o BiH.

Image
Last edited by ljubicasti limun on 07/12/2021 13:36, edited 1 time in total.
flyrepublic
Posts: 47
Joined: 04/03/2017 14:32

#2775 Re: Zoran Milanović - predsjednik Hrvatske

Post by flyrepublic »

daddy-kool wrote: 07/12/2021 10:35 On je samo glasnija i jasnija verzija KGH. To je zvanična politike RH prema BiH, i specifično prema Bošnjacima.
Kakva je to zvanična politika Hrvatske prema BiH, evo na stranu milanović, uzmi plenkovića kao primjer, ne znam da je lik spomeno BiH od kad je premijer, osim u slučaju da nije u redu da bošnjaci biraju hrvatskog člana predsjedništva.
A hoćemo li malo o zvaničnoj politici BiH prema Hrvatskoj, što kaže Milanović, zvanična politika bih prema hrvatskoj je da je Hrvatska agresor na BiH, da hrvatska ovo hrvatska ono, još ni jednu lijepu nisam čuo ni od jednog političara, o hrvatskom članu predsjedništva BiH da ne govorim, taj mrzi sami spomen na hrvatsku, al eto zapalo ga da mora nosit taj prefiks u nazivu titule :)
To je politika, hajmo malo o forumašima, evo ja mislim da su tvoje tri omiljene riječi uzp, fašist i kockoglavi...
Post Reply