USA - Izbori za predsjednika 2020

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#9951 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Znaci Pennsylvania svrsila. Cao Trumpe, isprskan si.

Nema sad nikakve legalne sanse. Mislim, do sad ih je imao jedan promil. Sad ima nula promila.

Nema on sta zvati ljude na ulice. On racuna kako da se postavi za naredne godine, da ubere sto vise moze, a da ne zavrsi u zatvoru.

Inace, Georgia, navodno neki Trumpisti zele bojkotovati izbore jer su kao izdali Trumpa.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#9952 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Osmi Socrates »

U medjuvremenu, i Nevada ovjerena. :lol:

Eto, gotovi izbori. Konacno.
Last edited by Osmi Socrates on 24/11/2020 19:13, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#9953 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Jos jedan cavlic je zabijen. :D

Ma dobro, zvanicno je gotovo 14. decembra.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#9954 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by ultima_palabra »

breba wrote: 24/11/2020 18:37
The Dow Jones Industrial Average on Tuesday rose above 30,000 for the first time ever.
Nije Donaldu lako. Zamisli, vakcina uskoro, market u bumu, ekonomija će uskoro potpuno da se vrati uključujući hospitality sektor, a on ne može da vozi taj talas.
Sazvao press konferenciju na kojoj je saopstio to, pricao 62 sekunde i izasao :lol:
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2638
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#9955 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Ja_Ja »

Oni koji su procitali koju knjigu o Trumpu ili poneku sto je kobajagi on napisao, znaju da se radi o narcisoidnom umobolniku kojem je ova pozicija u sustini znacila samo onoliko koliko mu je trebalo da adrenalinski odrzi ego. Po danasnjem nastupu se dalo vidjeti da mu polahko dolazi iz guzice u glavu. No, ono sto je za njega bitnije i od njegovog ega i za cime je prozdrljiviji jesu pare. Ubrat ce stotine miliona u slijedecih par godina na dilovima i laprdanjem okolo sa svima onim koji ce biti spremni da ga slusaju.

Predpostavljam da ce se morati suociti i sa mnostvom tuzbi koje ce ga dobrano ogoliti. Od neplacenih racuna, do razno raznih afera sad ce to sve doci na naplatu.
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9956 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by sumirprimus »

Ne treba knjiga dovoljni su keceri bili :mrgreen: ili sada tviter
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#9957 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by ultima_palabra »

Ja_Ja wrote: 24/11/2020 19:45 Oni koji su procitali koju knjigu o Trumpu ili poneku sto je kobajagi on napisao, znaju da se radi o narcisoidnom umobolniku kojem je ova pozicija u sustini znacila samo onoliko koliko mu je trebalo da adrenalinski odrzi ego. Po danasnjem nastupu se dalo vidjeti da mu polahko dolazi iz guzice u glavu. No, ono sto je za njega bitnije i od njegovog ega i za cime je prozdrljiviji jesu pare. Ubrat ce stotine miliona u slijedecih par godina na dilovima i laprdanjem okolo sa svima onim koji ce biti spremni da ga slusaju.

Predpostavljam da ce se morati suociti i sa mnostvom tuzbi koje ce ga dobrano ogoliti. Od neplacenih racuna, do razno raznih afera sad ce to sve doci na naplatu.
Kazu da je Murdoch spreman da mu nabaci angazmana u devetocifrenom iznosu, a da ovaj zauzvrat ne prica protiv Foxa.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#9958 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by breba »

Da li će Trump biti dovoljno ogorčen na republikance zbog nedostatka podrške pa da ih povuče dole sa sobom. Nešto ne vidim da se puno trza i pomaže runoff u GA.

Mislim znamo da on u biti nema veze sa republikancima i ideologijom, i oni mu znače samo onoliko koliko on ima koristi od njih. A to vise ne postoji.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#9959 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Osmi Socrates »

Ne znam bas da mu nisu pruzili podrsku na federalnom nivou. Ako je i bila samo presutna, podrska je.

Na nivou drzava, bila je manja pogotovo od onih koji su bili zaduzeni za izbore u bilo kakvom kapacitetu, iz prostog razloga sto su morali postovati zakon.

Anyway, trebalo bi malo ispitati tu podrsku na pragmaticnim osnovama. Ovakav pokusaj da se izvrsi drzavni udar, koji nije cak ni skrivan, je zreo, recimo, za novi impeachment. O tome neki komentatori, pa cak i akademici govore.

Trebalo bi to u decembru odmah pokrenuti, pa cak i ako ne zavrse do novog saziva Kongresa nije to uzaludno, jer cilj tog impeachmenta ne bi ni bilo uklanjanje Trumpa iz Bijele Kuce, jer je to vec uradjeno na izborima.

Ali, cilj bi bio da se na kraju u Senatu (novom) glasa da li Trumpu ikad dozvoliti da se kandiduje na izborima opet, jer Senat ima tu moc. Senat bi mogao odluciti i da li za takvu jednu odluku treba prosta ili dvotrecinska vecina. Onda se moze provjeriti koliko republikanski senatori, od kojih neki i sami imaju predsjednickih ambicija, podrzavaju Trumpa.

Demokratima bi ovaj impeachment pomogao da izvedu sto vise glasaca na izbore u Georgiji, pa ako se desi I da dobiju oba senatorska mjesta mogu da zavrse proces sami u novom Senatu i jednostavno ga sprijece u novoj kandidaturi za predsjednika.

Za Demokrate je to win-win, a i Biden bi na kraju ostao po strani cijelog procesa.

Neki spominju da li bi tu I Supreme Court imao ulogu. U svakom slucaju, materijal za novi impeachment postoji. Za sta su Nixona htjeli skloniti iz Bijele Kuce, ovo sto je Trump radio je sto puta gore.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#9960 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Osmi Socrates »

Cak i da izgube oba senatorska mjesta u Georgiji, u slucaju impeachmenta sada a odluke o zabrani Trumpu da se ikad vise kandiduje na izborima nakon dolaska novog Senata, Demokratima bi trebao glas od samo dva republikanska senatora.

Romney je skoro pa siguran, znaci jos jedan.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#9961 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Osmi Socrates wrote: 24/11/2020 21:28 Cak i da izgube oba senatorska mjesta u Georgiji, u slucaju impeachmenta sada a odluke o zabrani Trumpu da se ikad vise kandiduje na izborima nakon dolaska novog Senata, Demokratima bi trebao glas od samo dva republikanska senatora.

Romney je skoro pa siguran, znaci jos jedan.
Mozes pojasnit o cemu pricas. Ja ne kontam?

Trump je vec jednom impeachovan. Senat ne impeachuje, oni imaju "sudski proces" na osnovu impeachmenta kojeg urai HoR. I zar ne mora Senat tvotrecinskom vecinom to izglasati?

Nisam znao da se predsjendik ne moze vise kandidovati nakon toga, ali makes sense.

Mislim da za takvo nesto nema nikakvih sansi.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#9962 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Osmi Socrates »

jeza u ledja wrote: 24/11/2020 21:35
Osmi Socrates wrote: 24/11/2020 21:28 Cak i da izgube oba senatorska mjesta u Georgiji, u slucaju impeachmenta sada a odluke o zabrani Trumpu da se ikad vise kandiduje na izborima nakon dolaska novog Senata, Demokratima bi trebao glas od samo dva republikanska senatora.

Romney je skoro pa siguran, znaci jos jedan.
Mozes pojasnit o cemu pricas. Ja ne kontam?

Trump je vec jednom impeachovan. Senat ne impeachuje, oni imaju "sudski proces" na osnovu impeachmenta kojeg urai HoR. I zar ne mora Senat tvotrecinskom vecinom to izglasati?

Nisam znao da se predsjendik ne moze vise kandidovati nakon toga, ali makes sense.

Mislim da za takvo nesto nema nikakvih sansi.
Pricam o tome da HoR moze sada, dok je Trump jos predsjednik pokrenuti istragu da li da ga impeach opet ili ne oko ovog pokusaja drzavnog udara. Ako je istraga pokrenuta dok je predsjednik, sve je u legalnim okvirima.

Zavrsetak istrage i moguci impeachment u HoR moze se onda desiti I nakon sto novi Kongres preuzme kontrolu. Ako ga taj novi HoR impeach, onda citava stvar ide na Senat (Novi).

Na Senatu vise ne bi odlucivali da li da ga uklone iz Bijele Kuce, jer je Biden vec predsjednik. Ali, Senat ima moc da mu zabrani da se ikad vise kandiduje za predsjednika.

Kod ovakvih odluka, Senat prvo glasa (prosta vecina odlucuje) da li je dovoljna prosta senatska vecina ili dvotrecinska senatska vecina da osobi koja je bila predsjednik i koja je (dva puta, u ovom slucaju) impeached zabrane novu kandidaturu za predsjednika.

Onda pristupe glasanju o zabrani kandidature po pravilima koje su izglasali.

Kod prvog impeachmenta, HoR nije u svojoj impeachment odluci ni predlozila mogucnost zabrani kandidature. Da jesu, Senat je mogao ostaviti Trumpa u Bijeloj Kuci, ali bi opet morao glasati i o mogucoj zabrane kandidature. To tada vjerovatno (?) ne bi proslo. Medjutim, sad kad je Trump izgubio izbore, ne bih se bas zakleo da ne bi proslo ako je republikanska vecina u Senatu mala (recimo, 52:48).

Znam da je komplikovano, ali Senat ima ove ovlasti.
Last edited by Osmi Socrates on 24/11/2020 22:07, edited 1 time in total.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#9963 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by breba »

Sumnjam i da ima vremena i volje za takvo nešto.
Ako je razlog samo da se ne bi Trump ponovo kandidovao, lakše je staviti age limit za predsjednika od sljedećeg mandata. Mislim da bi imalo veliku podršku obje partije :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#9964 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by ultima_palabra »

Nema nikakve sanse da se to desi. To bi bio ogroman autogol za demokrate, jer bi mobilisali republikansko glasacko tijelo jos vise pred izbore u GA. Oni ce se posvetiti tranziciji i raspodjeli pozicija, a Trumpa pustiti da se bacaka i nadati se da ce se on sukobiti sa vrhom GOP.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#9965 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Osmi Socrates »

Ja mislim da je volja prisutna.

Oni samo razmatraju politicke konsekvence takve odluke.

Deuga stvar je da ova budaletina moze svakakve gluposti uraditi, a onda podnijeti ostavku dva dana prije Bidenove inauguracije I da mu Pence da presidential pardon za sav kriminal koji je radio.

Presidential Pardon nema efekta na kriminalne radnje koje su predmet impeachmenta.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#9966 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by breba »

Kad smo vec kod Pardona.. :-D

[yt]https://youtu.be/otRVZIG2MsA?t=661[/yt]

A novinar dovikuje, Mr. President, are you going to pardon yourself? :lol:
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#9967 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Osmi Socrates »

ultima_palabra wrote: 24/11/2020 22:09 Nema nikakve sanse da se to desi. To bi bio ogroman autogol za demokrate, jer bi mobilisali republikansko glasacko tijelo jos vise pred izbore u GA. Oni ce se posvetiti tranziciji i raspodjeli pozicija, a Trumpa pustiti da se bacaka i nadati se da ce se on sukobiti sa vrhom GOP.
Republikansko glasacko tijelo je vec do kraja bilo mobilisano u Georgiji na izborima. Ne moze vise. Maksimum. I izgubili su.

Demokratsko glasacko tijelo, medjutim, mozes do kraja mobilizirati najlakse mrznjom prema Trumpu. Ako izbore u Georgiji prevedu na nepodnosenje Trumpa, onda imaju sanse. Ako ne, onda je pod pitanjem.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#9968 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by omar little »

sta je ovaj klon lib verzija mirada?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#9969 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by ultima_palabra »

Osmi Socrates wrote: 24/11/2020 22:15
ultima_palabra wrote: 24/11/2020 22:09 Nema nikakve sanse da se to desi. To bi bio ogroman autogol za demokrate, jer bi mobilisali republikansko glasacko tijelo jos vise pred izbore u GA. Oni ce se posvetiti tranziciji i raspodjeli pozicija, a Trumpa pustiti da se bacaka i nadati se da ce se on sukobiti sa vrhom GOP.
Republikansko glasacko tijelo je vec do kraja bilo mobilisano u Georgiji na izborima. Ne moze vise. Maksimum. I izgubili su.

Demokratsko glasacko tijelo, medjutim, mozes do kraja mobilizirati najlakse mrznjom prema Trumpu. Ako izbore u Georgiji prevedu na nepodnosenje Trumpa, onda imaju sanse. Ako ne, onda je pod pitanjem.
Sve je to ekstremno nategnuto. Trump im je ostavio puno stvari za pocistiti, i morat ce se time baviti, a ne ganjanjem vjestica. Imaju sudovi koji ce ganjati. Za state crimes ne moze biti pomilovan, a to su najozbiljnije optuzbe.

Druga stvar je i to sto ne bi mogli dokazati to za sta bi ga teretili.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#9970 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Osmi Socrates wrote: 24/11/2020 22:03 Kod ovakvih odluka, Senat prvo glasa (prosta vecina odlucuje) da li je dovoljna prosta senatska vecina ili dvotrecinska senatska vecina da osobi koja je bila predsjednik i koja je (dva puta, u ovom slucaju) impeached zabrane novu kandidaturu za predsjednika.

Onda pristupe glasanju o zabrani kandidature po pravilima koje su izglasali.

Kod prvog impeachmenta, HoR nije u svojoj impeachment odluci ni predlozila mogucnost zabrani kandidature. Da jesu, Senat je mogao ostaviti Trumpa u Bijeloj Kuci, ali bi opet morao glasati i o mogucoj zabrane kandidature. To tada vjerovatno (?) ne bi proslo. Medjutim, sad kad je Trump izgubio izbore, ne bih se bas zakleo da ne bi proslo ako je republikanska vecina u Senatu mala (recimo, 52:48).

Znam da je komplikovano, ali Senat ima ove ovlasti.
Mozes li navesti izvor toga sto kazes da prosta vecina odlucuje? Vjerovatno si negdje procitao pa da vidimo ko se bavi ovakvim stvarima. :D

Mislim da je ovo malo suvise mastanja. Ne znam je li moguce, a ako jeste, ocigledno je dubiozan proces za kojeg ne postoji vrijeme, a kamo li volja. Mislim da ce imati pametnija posla od bavljenja ovakvim stvarima.

Ako Senat vec ima takvu moc, ili ako moze napraviti takva pravila, onda ne vidim zasto ne bi mogli napraviti pravila da mu zabrane bavljenje politikom i nakon sto ne bude vise predsjednik.

A da ne govorimo o tome da za 4 godine bog zna sta ce biti. Trump je mator. Boga pitaj hoce li biti ziv tada.

Njim se trebaju baviti njujorski sudovi, i to je to.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#9971 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by GandalfSivi »

Gdje je Mirad?
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#9972 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by breba »

GandalfSivi wrote: 24/11/2020 15:37 Samo bih se volio zahvaliti Trumpu sto mi je uljepsao ove postizborne dane. Nije mu bilo dovoljno izgubiti jednom, pa se nastavio koprcati, tako da sada sve ove swing states gubi barem dva puta (Georgiju ce i po treci put na istim izborima izgubiti)...
I hvala mu na vakcini. I moj 401k mu zahvaljuje također. Ko mu je kriv sto je nepragmatican i impulsivan pa su ga izlevatili, a mogao je lopatom uzeti :P
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#9973 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by zubi »

GandalfSivi wrote: 24/11/2020 22:45 Gdje je Mirad?
Banovan :D
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#9974 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by Osmi Socrates »

Evo, sta pise Michael A Cohen u Boston Globe prije par dana. Ako ne znate ko je Cohen , guglajte. :thumbup:

On upravo govori o novom impeachmentu.
The impeachment clause of the Constitution allows the Senate to impose two possible punishments: “removal from office, and disqualification to hold and enjoy any office of honor, trust or profit under the United States.” While two-thirds of the Senate is required for removal from office in an impeachment trial, precedents involving the impeachment of judges indicate that only a majority vote would be required to make the penalty a disqualification from future office.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45276
Joined: 29/12/2005 01:20

#9975 Re: USA - Izbori za predsjednika 2020

Post by jeza u ledja »

Osmi Socrates wrote: 24/11/2020 22:49 Evo, sta pise Michael A Cohen u Boston Globe prije par dana. Ako ne znate ko je Cohen , guglajte. :thumbup:

On upravo govori o novom impeachmentu.
The impeachment clause of the Constitution allows the Senate to impose two possible punishments: “removal from office, and disqualification to hold and enjoy any office of honor, trust or profit under the United States.” While two-thirds of the Senate is required for removal from office in an impeachment trial, precedents involving the impeachment of judges indicate that only a majority vote would be required to make the penalty a disqualification from future office.
Mah...mokri snovi.
Hoce li onda tako Senat poceti u buducnosti odlucivati ko se moze kandidovati za bilo koju poziciju, a ko ne? Nismo Iran jebiga.
Post Reply