Venecuela

Post Reply
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#176 Re: Venecuela

Post by Challenger_ »

Na temu.

Još u decembru (mislim 24-og) 2014-e na temi Rusija sam napisao veći komentar povodom operacije "Konjina u Rijadu". Tu sam, minuciozno precizno - a vrijeme je potvrdilo sasvim tačno - napisao da spuštanje cijena nafte (i sankcije) NEĆE uništiti rusku (želja USA) ni iransku (želja Sauda) ekonomiju, ali da će kolateral biti ekonomija Venecuele.

Ukratko, čudi me da su se do sada održali.


Fakat sam zatečen da su dogurali do 2019-e.
Last edited by Challenger_ on 29/01/2019 18:40, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#177 Re: Venecuela

Post by The 51st State »

A nice ih unisatio kleptokratski nesposobni rezim sto je sjebo cega se god dofatio?
Treba biti poseban umjetnik pa u onakvim klimatskim uskovima da ne proizvedes hrane dovoljno da prehranis stanovnistvo.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#178 Re: Venecuela

Post by salik79 »

славянин wrote:
jeza u ledja wrote:Ne znam to za sumpor u venecuelanskoj nafti, samo znam da je imaju puno i da nije svaka nafta ista. Ovu sto vade iz North Dakote i Kanade znam da je pravo tesko "nabrati", pa bude skuplja. Tako da takve stvari igraju ulogu. I dalje je ona sa BI valjda najkvalitetnija/laganija za izvaditi.
Mislim ne razumijem se, ali vrlo jednostavno objasnjenje za venecuelansku naftu bi bilo da je imaju ali da nije bas najkvalitetnija, sto bi znacilo da jesu interesantni Amerima i ostalim, ali ne toliko koliko brojke o zalihama govore.
Fracking je profitabilan samo preko 80$ po barelu zbog teskoce vadjenja tj. Koliko kosta da se izvadi ista - u Saudijskoj cijev zabijes i eto je :D
Kakve veze fracking ima sa venecuelanskom naftom?! :?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#179 Re: Venecuela

Post by jefferson »

славянин wrote:
jeza u ledja wrote:Ne znam to za sumpor u venecuelanskoj nafti, samo znam da je imaju puno i da nije svaka nafta ista. Ovu sto vade iz North Dakote i Kanade znam da je pravo tesko "nabrati", pa bude skuplja. Tako da takve stvari igraju ulogu. I dalje je ona sa BI valjda najkvalitetnija/laganija za izvaditi.
Mislim ne razumijem se, ali vrlo jednostavno objasnjenje za venecuelansku naftu bi bilo da je imaju ali da nije bas najkvalitetnija, sto bi znacilo da jesu interesantni Amerima i ostalim, ali ne toliko koliko brojke o zalihama govore.
Fracking je profitabilan samo preko 80$ po barelu zbog teskoce vadjenja tj. Koliko kosta da se izvadi ista - u Saudijskoj cijev zabijes i eto je :D
$80 cijena isplativosti je bila oko 2009.
Danas cijena isplativosti frackinga po barelu je oko 35-40 doalra. Cijena opreme, tehnologija napreduje svakim danom.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#180 Re: Venecuela

Post by jefferson »

Challenger_ wrote:Na temu.

Još u decembru (mislim 24-og) 2014-e na temi Rusija sam napisao veći komentar povodom operacije "Konjina u Rijadu". Tu sam, minuciozno precizno - a vrijeme je potvrdilo sasvim tačno - napisao da spuštanje cijena nafte (i sankcije) NEĆE uništiti rusku (želja USA) ni iransku (želja Sauda) ekonomiju, ali da će kolateral biti ekonomija Venecuele.

Ukratko, čudi me da su se do sada održali.


Fakat sam zatečen da su dogurali do 2019-e.
Ja sam fakat zatecen da jos uvijek ima glupana koji vjeruju da je eto sumporom bogata nafta koju samo jedna rafinerija u SAD moze obraditi, meta nekih revolucionarnih pokreta.
Problem je sto u venecueli danas ni tariguz ne mozes kupiti niti ljudi imaju para da ga kupe.
Jbt, mi smo u okruzenju imali vise nego oni u miru.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#181 Re: Venecuela

Post by славянин »

salik79 wrote:
Kakve veze fracking ima sa venecuelanskom naftom?! :?
Nikakve , vezao sam se na post o Americkoj nafti :wink:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#182 Re: Venecuela

Post by славянин »

jefferson wrote:
Challenger_ wrote:Na temu.

Još u decembru (mislim 24-og) 2014-e na temi Rusija sam napisao veći komentar povodom operacije "Konjina u Rijadu". Tu sam, minuciozno precizno - a vrijeme je potvrdilo sasvim tačno - napisao da spuštanje cijena nafte (i sankcije) NEĆE uništiti rusku (želja USA) ni iransku (želja Sauda) ekonomiju, ali da će kolateral biti ekonomija Venecuele.

Ukratko, čudi me da su se do sada održali.


Fakat sam zatečen da su dogurali do 2019-e.
Ja sam fakat zatecen da jos uvijek ima glupana koji vjeruju da je eto sumporom bogata nafta koju samo jedna rafinerija u SAD moze obraditi, meta nekih revolucionarnih pokreta.
Problem je sto u venecueli danas ni tariguz ne mozes kupiti niti ljudi imaju para da ga kupe.
Jbt, mi smo u okruzenju imali vise nego oni u miru.
1 U.S. Dollar = 248,488.0000 Venezuelan Bolívar Fuerte
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#183 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: Pa, zasto je onda Bolton spominje?! I to jedino nju, od svih mogucih privrednih grana.

Prosperirali su, naravno, za vrijeme vladavine Pinocheta!? :oops:

Da je Allende ostao sasvim sigurno ne bi. Pomrli bi od gladi, s glavama na ramenima. :roll:
Bila je o tome rasprava. U sustini, za vrijeme vladavine Pinocheta je bilo i pozitivnih i negativnih stvari sto se tice ekonomije. Sustinski promjenilo se dosta toga jer je drzava potpuno okrenuta free-market ekomoniji i privatizovanim firmama. U 90-im, nakon Pinocheta, ekomonija je vrtoglavo rasla, ali ljudi koji su vodili drzavu su nastavili slicnu ekonomsku politiku. Danas je Cile ekonomski jaci u odnosu na recimo susjednu Argentinu koja je svojevremeno bila pojam u J. Americi.

Mogu se komotno povuci paralele sa Mosaddeghom i Allendeom, te onim sto je usljedilo nakon njih. U Iranu se desila revolucija, a u Cileu nije. Kad su se stvari malo smirile - Cile je mirnim putem, demokratski, skinuo Pinocheta sa vlasti. I danas imamo to sto imamo. Imamo Iran tu gdje jeste, i Cile tu gdje jeste.

U sustini, free-market ekonomija i tiranija dugorocno ne mogu opstati zajedno. Naravno nije to bas tako jednostavno, ali cini se da je tako. Pada mi na pamet i primjer J. Koreje, koja je isto svojevremeno imala gadnog diktatora na vlasti (tokom i nakon rata), koje je naravno podrzavala Amerika (Ree, ovako nesto). Ali eto opet JK izadje iz svega toga kao bogata i demokratska zemlja.
Treba misliti o tome, jebiga, kad slusas politicare i lidere kako obecavaju bilo sta drugo bitnije od drzave, a sto nije poboljsanje zivotnog standarda. Jer na kraju zavrsis kao Venecuelanci. :wink:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#184 Re: Venecuela

Post by Challenger_ »

Inače, dešavanja u Venecueli su zahvalna za problematizovanje ekonomskih modela. Socijalni egalitaritam (Venecuela) na račun efikasnosti, ili efikasnost (neoliberalni model) na štetu socijalne pravde (USA, Rusija). Zanimljivo je da se političke elite dva neoliberalna modela (savršenog USA, nesavršenog Rusija) nalaze na suprotnim pozicijama u ovoj krizi.

A gle i jedni i drugi imaju ozbiljan problem koji se u USA očituje u trijumfu populizma i društvenoj podjeljenosti a u Rusiji kao neproglašena a očigledna kriza društvenog konsenzusa.

I jedni i drugi i treći (USA, RF, Venecuela) trebaju da rade prije svega na sebi pa tek onda na drugima.


Realno.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#185 Re: Venecuela

Post by Kikibombona »

Podrska za Madura sve veca:
Venezuela: Countries in support of Maduro:

Mexico

Bolivia

Cuba

Russia

Turkey

Syria

Uruguay

China

Iran

South Africa

Nicaragua

Suriname

El Salvador

Barbados

Trinidad & Tobago

Western Sahara

Belarus

Laos
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#186 Re: Venecuela

Post by славянин »

Kikibombona wrote:Podrska za Madura sve veca:
Venezuela: Countries in support of Maduro:

Mexico

Bolivia

Cuba

Russia

Turkey

Syria

Uruguay

China

Iran

South Africa

Nicaragua

Suriname

El Salvador

Barbados

Trinidad & Tobago

Western Sahara

Belarus

Laos
Nema Srbije , sta se to desava :?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#187 Re: Venecuela

Post by Banksy »

jeza u ledja wrote:
Banksy wrote: Maduro je korumpirani diktator i zlikovac.

Hoćemo li sad o uplitanjima
Necemo. Ono o cemu treba raspravljati je kako neodgovornost korumpiranih politicara dovodi do ovoga. Ne da se non stop traze izgovori iz vana.
Isto vazi za mnoge druge diktature u svijetu.

...
Slažem se, Madura smo apsolvirali. Uplitanje slijedi...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#188 Re: Venecuela

Post by jefferson »

Challenger_ wrote:Inače, dešavanja u Venecueli su zahvalna za problematizovanje ekonomskih modela. Socijalni egalitaritam (Venecuela) na račun efikasnosti, ili efikasnost (neoliberalni model) na štetu socijalne pravde (USA, Rusija). Zanimljivo je da se političke elite dva neoliberalna modela (savršenog USA, nesavršenog Rusija) nalaze na suprotnim pozicijama u ovoj krizi.

A gle i jedni i drugi imaju ozbiljan problem koji se u USA očituje u trijumfu populizma i društvenoj podjeljenosti a u Rusiji kao neproglašena a očigledna kriza društvenog konsenzusa.

I jedni i drugi i treći (USA, RF, Venecuela) trebaju da rade prije svega na sebi pa tek onda na drugima.


Realno.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#189 Re: Venecuela

Post by burgundy »

Image
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#190 Re: Venecuela

Post by славянин »

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#191 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

Banksy wrote:
jeza u ledja wrote:
Banksy wrote: Maduro je korumpirani diktator i zlikovac.

Hoćemo li sad o uplitanjima
Necemo. Ono o cemu treba raspravljati je kako neodgovornost korumpiranih politicara dovodi do ovoga. Ne da se non stop traze izgovori iz vana.
Isto vazi za mnoge druge diktature u svijetu.

...
Slažem se, Madura smo apsolvirali. Uplitanje slijedi...
Zasto bi slijedilo uplitanje?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#192 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

Boze kakav nesposobni debil :-)

Image

Danas na nekoj (mescini) presici John Bolton uslikan sa notesom na kom u drugom redu pise - "5,000 troops to Colombia". :zid:
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#193 Re: Venecuela

Post by muhafuca »

jeza u ledja wrote:Boze kakav nesposobni debil :-)

Image

Danas na nekoj (mescini) presici John Bolton uslikan sa notesom na kom u drugom redu pise - "5,000 troops to Colombia". :zid:
mani pusti Boltona - ovo je on namjerno ostavio - Bolton uvijek nastoji sam progurati svoju vanjsku politiku.

ovo je cisto uradio da istestira javno misljenje o eventualnom slanju trupa za rat u Venezueli.

Da se Boltona samo pita bombardovali bi vec jucer - al treba to progurati i prodati narodu

A Bolton nikad nije vidio rata koji ne treba zapoceti i nikad zavrsiti.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#194 Re: Venecuela

Post by cyprus »

Kikibombona wrote:Podrska za Madura sve veca:
Venezuela: Countries in support of Maduro:

Mexico

Bolivia

Cuba

Russia

Turkey

Syria

Uruguay

China

Iran

South Africa

Nicaragua

Suriname

El Salvador

Barbados

Trinidad & Tobago

Western Sahara

Belarus

Laos
Salvador možeš komotno brisat... Ove sedmice su im predsjednički izbori, a lik koji 99% pobjeđuje je anti-Maduro :-D

PS Fakat, đe Srbija? :shock:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#195 Re: Venecuela

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:Boze kakav nesposobni debil :-)

Image

Danas na nekoj (mescini) presici John Bolton uslikan sa notesom na kom u drugom redu pise - "5,000 troops to Colombia". :zid:
Ziku mu, ba, kravate!!! I ono vodi vanjsku politiku neke drzave :-) :-) :-)

Image

K'o lik iz crtanog filma...Dobro je Nasrallah davno za njega rekao:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#196 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
jeza u ledja wrote:Boze kakav nesposobni debil :-)

Image

Danas na nekoj (mescini) presici John Bolton uslikan sa notesom na kom u drugom redu pise - "5,000 troops to Colombia". :zid:
Ziku mu, ba, kravate!!! I ono vodi vanjsku politiku neke drzave :-) :-) :-)

Image

K'o lik iz crtanog filma...Dobro je Nasrallah davno za njega rekao:
Sta je na kravati? Ne kontam. Znamo mi da vama "smetaju" kravate. :P

Ma John Bolton debil jos iz Bushovog doba.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#197 Re: Venecuela

Post by salik79 »

Leteci slonovi :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#198 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

Haha, nadam se da ce "slonovi" uskoro "odletiti" sa vlasti. :lol:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#199 Re: Venecuela

Post by Challenger_ »

salik79 wrote:Leteci slonovi :D
Dumbo. Mnogo malih Dumbića.


:lol:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#200 Re: Venecuela

Post by Fudo387 »

Taman to para sto smo im blokirali, tj oteli, zid napravit’. I ostace nesto za bonusa.
Post Reply