Nagorno Karabah

Post Reply
Mason74
Posts: 390
Joined: 13/10/2020 17:27

#13101 Re: Nagorno Karabah

Post by Mason74 »

addem wrote: 08/11/2020 09:14 Jura u naslovu:
For the second time in this campaign, the Azerbaijani army surprises me. Although I don't even know what surprises me more - her successes, or the helplessness of the Armenian forces in Karabakh, whose idiotic leadership is already obvious.
An attempt to hold on to everything and as long as possible turned out that the reserves came to Shusha too late. The evacuation of the southern front is taking place right now, when there is no longer any military sense in this, and the attempt to transfer forces from Mardakert - Askeran was belated.
Juce su Azeri javili da su i pomoc porokali, neka jedinica iz Agdama.
Mason74
Posts: 390
Joined: 13/10/2020 17:27

#13102 Re: Nagorno Karabah

Post by Mason74 »

Koliko sad ima smisla ostati u Bazaru i Martuniju, ocito su Azeri skontali da ce ovako puno manje boraca izgubiti, nego da su prvo ta dva naselja uzimali, pa ona Susu, ovako ce i Martuni i Bazar pasti bez borbe.
zilog
Posts: 7548
Joined: 06/03/2009 11:19

#13103 Re: Nagorno Karabah

Post by zilog »

addem wrote: 08/11/2020 09:06

Izgleda krenula bjezanija. Video od juce popodne.
Budale blokirale obije trake. Vidi se da ovaj kamion, sto hoce da prodje, nosi municiju. Samo su ubrzali propast... :roll:
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#13104 Re: Nagorno Karabah

Post by addem »

Dobro je Jura oprao vlast armenije. Pasinjan je gotov, sad krece belaj za njega zesci. Al kada lazes narod da dobro ide, da se dobrovoljci sami javljaju a ti ih sa policijom u kombi guras. Sjetimo se pasinjana na pocetku konflikta kad kaze: " sa Azerima nema pregovaranja i nema nikakvog povlacenja". Danas ce Aliyev da ocita lekciju u svom obracanju.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#13105 Re: Nagorno Karabah

Post by addem »

User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#13106 Re: Nagorno Karabah

Post by animus »

Sve što je Jura predvidjao nije se desilo. Uvijek je nesto drugo bilo i atipicno za vojnu strategiju. Ovi Azeri bas imaju muda ali imaju i dobro moderno rukovodstvo. Ljudi bez direktne logisticke podrske upali i razvaljuju. Tacno nema logike. Morali su prvo osloboditi komunikaciju preko Bazara. Po pravilu nebi smjeli to raditi jer je to samoubistvo. Zajebali su sve principe ratovanja. Njima planine bas leže. Tu su pokazali kakvi su borci. Ubise ih u borbama prsa u prsa. Da bude Fair play nisu koristili ni BPL a nisu imali ni oklop. :thumbup:
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#13107 Re: Nagorno Karabah

Post by addem »

User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#13108 Re: Nagorno Karabah

Post by addem »

animus wrote: 08/11/2020 09:27 Sve što je Jura predvidjao nije se desilo. Uvijek je nesto drugo bilo i atipicno za vojnu strategiju. Ovi Azeri bas imaju muda ali imaju i dobro moderno rukovodstvo. Ljudi bez direktne logisticke podrske upali i razvaljuju. Tacno nema logike. Morali su prvo osloboditi komunikaciju preko Bazara. Po pravilu nebi smjeli to raditi jer je to samoubistvo. Zajebali su sve principe ratovanja. Njima planine bas leže. Tu su pokazali kakvi su borci. Ubise ih u borbama prsa u prsa. Da bude Fair play nisu koristili ni BPL a nisu imali ni oklop. :thumbup:
Zato i kaze dosta ce se proucavati i analizirati ovaj rat koji je Azerbejdzan dobio. Jura je po meni bio fantastican tokom citavog sukoba, imao je mnoge greske ali dosta dobrih stvari i realnih je rekao.
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#13109 Re: Nagorno Karabah

Post by saimidin »

zilog wrote: 08/11/2020 09:20
addem wrote: 08/11/2020 09:06

Izgleda krenula bjezanija. Video od juce popodne.
Budale blokirale obije trake. Vidi se da ovaj kamion, sto hoce da prodje, nosi municiju. Samo su ubrzali propast... :roll:
Tako je to kad panika zavlada, bjezte gace usrat cu vas

Zalosno ali AR sami sebi su krivi, njih 150k, protjralo na isti nacin 400k AZ, sad kontra situacija

25god. Mislili oni su sila I ne treba im mir, htjeli pripojenje AR, ne vracati ni metra, a cijeli svijet im sugerisao da vrate dio, dobili bi dio, sad je kasno za sve osim da pobjegnu izbjegnu smrt, sreca imaju gdje, joa im je taj sjeverni put otvoren, ali pitanje do kad
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#13110 Re: Nagorno Karabah

Post by bh.tornjak »

addem wrote: 08/11/2020 09:24

pola ih nece uspjeti na taj nacin da se izvuce iz ratnih dejstava.....
bice to ostavljaj sve i razguli...

Azeri bi trebali povuci rucnu....dat im vremena da se "izvuku" da bi se smanjile zrtve medju civilima...ako nista drugo...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13111 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

SanskiBiser wrote: 08/11/2020 08:07

@spreca :thumbup:
Jurij je danas poranioon nije ocekovao ovakav scenario,cini mi se da je u 7 vec imao gotov izvjestaj,kaze da svu noc nije spavao :lol:
Situacija oko Susi je bila veoma napeta ,svu noc sam bio na vezi sa nekim ljudima od kojih sam dobijao info.Svi podaci govore o tome da su Az snage jos juce usle u taj grad i ide borba u samom gradu a to govori o tome da Ar snage ne kontroliraju taj grad i dokazi tome su video uradci a ne foto koje sam dobio pred samo jutro.Sa Az strane nismo mogli dobiti nikakvu potvrdu toga ,vjerovatno su cekali da to ucini predsjednik Alijev,s druge strane potvdjenje zausimanje Susa sam nasao na netu video koji su stavili pripadnici Ar strane.Ako pogledamo video pazljivije vidjecemo Ar i pjesadiju koja se krije iza tenka i Ar oparatera koji snima,tenk koji stoji na raskrscu Stepanakert Susu ako pogledamo pazljivije vidjecemo da tenk vrsi paljbu na Susi,sto znaci da je pred kraj dana vcecina grada bila pod Az kontrolom i da su oni pred jutro vec bili gotovi,bez obzira sta izjavljue Ar strana da se borbe jos vode.Ocekujem da ce vec ujutro Alijev proglasiti da je Susu pod Az kontrolom i da zastava AZstoji nad tim gradom.
Drugi put od pocetka ove kampanje ja moram priznati da me je Az armija iznenadila i zadivila ,osim sto se jeste cemu diviti ,jest jos i iznenadjenje ne pravilnog dejstva a to je da njihove zelje po svaku cijenu odrzati linije i i ne odavati ni najmanje selo a za to nemati nikakvu rezervu koja bi mogli poslati na odbaranu Susi ,cime su me iznenadili losom taktikom.Gledajuci juce ujutro plan komande Ar snaga da u borbu uvedu tenkove i artiljeriju,iz nekih vojnih iskustava sam ocekivao da ce Ar juce nanijeti odlucujuci udar bas tim tenkovima i artiljerijom, kasnije se je vidjelo da oni takve mobilne rezerve nemaju.Juce je i Hadzavend bio evakuiran sto zanaci da je i on pod kontrolom Az i da ce i o tome danas Alijev saopstiti.Az snage su zauzele i cestu izmedju K Bazara i Ssusu.U blize vrjeme se ocekuje evakuacija i tog garnizona.Mozemo zakljuciti da je doslo do potpunog pada juznog fronta.O tome sam vec govorio da bez rezervnog sastava Ar nemogu ocekivati nista dobro i cudime da na tome nisu radili,ako uzmemo u obzir WWII ,Staljin bi vec davo streljao taj komandni kadar( :lol: ).Znam da neke rezerve iz Armenije ucestvuju u borbama ali isto tako ne mali broj tih jedinica se nalazi u Armenij i nisu upucene na Karabah.Juce je izaslo saopstenje u kojem zena Pasinjanja izjavila da su obuku prosle uspjesno i da su spremne ici u rat(ja sam negdje cuo da Wargonzo kaze da zene vec ucestvuju u borbama) na Karabah i na odbranu Susi ,ovo znaci da je zena Pasinjana se samo htjela popeariti.Stice se utisak da centar izdaje Karabaha se ne nalazi u Stepanakerte nego u Erevane,ovaj rat je bio izgubljen i prije samog pocetka.Prije dvije nedelje sam govorio da Ar strana treba potpisati kapitulaciju jer sam znao da ce se to desiti pre ili kasnije jer sam ocekivao ocu katastrofu koju mi vidim ovih dana.Da je Ar rukovodstvo pristalo na kapitulaciju spasili bi ne jednu tisucu ljudskih zivota,da bi donijeti takvu odluku rukovodstvo Ar rukovodstvo je moralo biti odgovorno a ocito da nije ni rukovodstvo Karaba a ni Armenije.
Ja mislim da ce ove borbe analizirati mnogi vojni strucnjaci kao i mnogi istoricari.Jedino sto mogu reci hvala bogu sto ovaj rat koji je poceo prije 30 godina ce se zavrsiti.Na Karabahu jos uvijek idu borbe sa upotrebom Tenkova i teske artiljerije jos uvijek se gine kao i mirni gradjani .To bi bilo sve stosam imao reci povodom ovih dogadjaja.Danas se ocekuje od Ar strane ocekuje prelokacija snaga iz Martakerta i Askarana sto znaci da cemo uskoro cuti i ovdje o ozbiljnim akcijama Az snaga koji ce pokusati zauzeti i ta mjesta...Na kraju je govorio o tome kakva politicka rjesenja je moglo i trebalo donositi Ar rukovodstvo .Hocu cestitati Azrukovodstvu na pobjedi zauzecu Susi,mozda sam malo pokvario plan Alijeva da on prvi objavi o pobjedi u Susi ali sam ga ja mozda malo preduhitrio i pokvario plan.Ja sam nezavisni novinar i meni su vazni moji pratioci,ja cu danas u drugoj polovini dana napraviti jos jedan eksterni izvjestaj za sada tolikomi pozdrav
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#13112 Re: Nagorno Karabah

Post by bh.tornjak »

animus wrote: 08/11/2020 09:27 Sve što je Jura predvidjao nije se desilo. Uvijek je nesto drugo bilo i atipicno za vojnu strategiju. Ovi Azeri bas imaju muda ali imaju i dobro moderno rukovodstvo. Ljudi bez direktne logisticke podrske upali i razvaljuju. Tacno nema logike. Morali su prvo osloboditi komunikaciju preko Bazara. Po pravilu nebi smjeli to raditi jer je to samoubistvo. Zajebali su sve principe ratovanja. Njima planine bas leže. Tu su pokazali kakvi su borci. Ubise ih u borbama prsa u prsa. Da bude Fair play nisu koristili ni BPL a nisu imali ni oklop. :thumbup:
pregazili ih ko plitak potok....

a o glorifikovanju armena sam vec pisao...ratnici, spartanci...superman-i, spyder-i,klingonci i ostale pm.
glorifikovanje nidje veze.....talasika zesca...
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#13113 Re: Nagorno Karabah

Post by bh.tornjak »

addem wrote: 08/11/2020 09:27
dakle, dan zastave se proslavlja u Stepankaret-u :bih:
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#13114 Re: Nagorno Karabah

Post by saimidin »

addem wrote: 08/11/2020 09:29
animus wrote: 08/11/2020 09:27 Sve što je Jura predvidjao nije se desilo. Uvijek je nesto drugo bilo i atipicno za vojnu strategiju. Ovi Azeri bas imaju muda ali imaju i dobro moderno rukovodstvo. Ljudi bez direktne logisticke podrske upali i razvaljuju. Tacno nema logike. Morali su prvo osloboditi komunikaciju preko Bazara. Po pravilu nebi smjeli to raditi jer je to samoubistvo. Zajebali su sve principe ratovanja. Njima planine bas leže. Tu su pokazali kakvi su borci. Ubise ih u borbama prsa u prsa. Da bude Fair play nisu koristili ni BPL a nisu imali ni oklop. :thumbup:
Zato i kaze dosta ce se proucavati i analizirati ovaj rat koji je Azerbejdzan dobio. Jura je po meni bio fantastican tokom citavog sukoba, imao je mnoge greske ali dosta dobrih stvari i realnih je rekao.
Jura je ok, ali je previdio jednu stvar, da se kako kaze vojna nauka moze mijenjati, AZ ne vode klasicni rat po pravilima, oni su improvizirali I rizikovali, sad im se isplatilo

Ni meni nije bilo jasno kuda su oni krenuli preko ovih planina za sushu, nema puta osim nekih planinskih staza, ali hrabre sreca prati :thumbup:
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#13115 Re: Nagorno Karabah

Post by animus »

Stat ce Azeri i pustiti ih da se izvuku. 100%

Meni padne na um Srebrenica kad ovo vidim. Genocidasi nisu dopustili da se narod izvuce a mogli su. Niko im nebi puno trljao nos da su na normalan nacin uzeli Srebrenicu. Ali moraju cetnici pokazati svoju životinjsku narav i ubijati civile.

Azeri su profesionslna vojska kojoj to nece pasti na um.
Ali da ne idemo u off. Karabah je Azerbejdžan sada definitivno.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13116 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

SanskiBiser wrote: 08/11/2020 08:52
Azerbejdžanske trupe nisu uspjele zauzeti Shushi, pa je azerbejdžanska propaganda preuzela vlast.

Od ranog jutra, različiti izvori koje finansira Baku tvrde da je Shushi pao.

Ove se informacije posebno šire među armenskim korisnicima u smislu da "vaši službenici vas obmanjuju, Šuši je već u neprijateljskim rukama."

Svrha takvih akcija je stvaranje panike u Karabahu i Jermeniji. Neprijatelj razumije da još uvijek nema šanse da se Shushi odvede među trupe i u pozadinu. A ako postoji panika, izdaja, sumnje, tada će se šanse znatno povećati.

Naivni korisnici to ne razumiju, oni vjeruju u Alijevljevu propagandu, pogotovo ako je čuju s usana "ruskih" stručnjaka, i počnu paničiti sejanje među svojom pratnjom.

Svatko tko se prepoznao u gore navedenom, zna da vi direktno pomažete neprijateljima. Znajte da postavljate vlastitu braću koja se tamo bore za Šuši. Razmislite o tome i budite malo pametniji.
Ma ja, inace zato sto ga nisu zauzeli od jutros ide bjezanija i potpuna evakuacija Stepankerta...



Kaze novinar borbe se vode na nekim lokacijama blizu grada, izgleda mogao bi i Stepankert danas biti oslobodjen. :roll: @spreca sta rece on na kraju tacno?
ovo nemogu otvoriti
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#13117 Re: Nagorno Karabah

Post by bh.tornjak »

animus wrote: 08/11/2020 09:38 Stat ce Azeri i pustiti ih da se izvuku. 100%

Meni padne na um Srebrenica kad ovo vidim. Genocidasi nisu dopustili da se narod izvuce a mogli su. Niko im nebi puno trljao nos da su na normalan nacin uzeli Srebrenicu. Ali moraju cetnici pokazati svoju životinjsku narav i ubijati civile.

Azeri su profesionslna vojska kojoj to nece pasti na um.
Ali da ne idemo u off. Karabah je Azerbejdžan sada definitivno.
:thumbup:


iskreno se nadam i zelim da postupe ljudski....
cime bi ova njihova pobjeda bila jos velicanstvenija...

da je bilo tu i tamo nekoh krsenja pravila rata,bilo je, u to sam siguran....ali nek sada sacuvaju hladnu glavu....
time ce sve ovo dobiti jos vise na tezini...
zilog
Posts: 7548
Joined: 06/03/2009 11:19

#13118 Re: Nagorno Karabah

Post by zilog »

Hebote citava stakla u gradu...
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#13119 Re: Nagorno Karabah

Post by addem »



Krenulo je
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13120 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

addem wrote: 08/11/2020 09:29
animus wrote: 08/11/2020 09:27 Sve što je Jura predvidjao nije se desilo. Uvijek je nesto drugo bilo i atipicno za vojnu strategiju. Ovi Azeri bas imaju muda ali imaju i dobro moderno rukovodstvo. Ljudi bez direktne logisticke podrske upali i razvaljuju. Tacno nema logike. Morali su prvo osloboditi komunikaciju preko Bazara. Po pravilu nebi smjeli to raditi jer je to samoubistvo. Zajebali su sve principe ratovanja. Njima planine bas leže. Tu su pokazali kakvi su borci. Ubise ih u borbama prsa u prsa. Da bude Fair play nisu koristili ni BPL a nisu imali ni oklop. :thumbup:
Zato i kaze dosta ce se proucavati i analizirati ovaj rat koji je Azerbejdzan dobio. Jura je po meni bio fantastican tokom citavog sukoba, imao je mnoge greske ali dosta dobrih stvari i realnih je rekao.
:thumbup:
On je samo novinar,ovo nije moglo predvidjeti Ar rukovodstvo oosim izgleda Az rukovodstav..svaka im cast...Juri hvala za objektivne vijesti bez lazi i mitomanije
Mason74
Posts: 390
Joined: 13/10/2020 17:27

#13121 Re: Nagorno Karabah

Post by Mason74 »

bh.tornjak wrote: 08/11/2020 09:44
animus wrote: 08/11/2020 09:38 Stat ce Azeri i pustiti ih da se izvuku. 100%

Meni padne na um Srebrenica kad ovo vidim. Genocidasi nisu dopustili da se narod izvuce a mogli su. Niko im nebi puno trljao nos da su na normalan nacin uzeli Srebrenicu. Ali moraju cetnici pokazati svoju životinjsku narav i ubijati civile.

Azeri su profesionslna vojska kojoj to nece pasti na um.
Ali da ne idemo u off. Karabah je Azerbejdžan sada definitivno.
:thumbup:


iskreno se nadam i zelim da postupe ljudski....
cime bi ova njihova pobjeda bila jos velicanstvenija...

da je bilo tu i tamo nekoh krsenja pravila rata,bilo je, u to sam siguran....ali nek sada sacuvaju hladnu glavu....
time ce sve ovo dobiti jos vise na tezini...
Pustit ce oni njih da se izvuku preko sjevernog koridora, taj koridor je pod vatrom Az, ali nece oni sebi dozvoliti da ovako briljantnu operaciju umrljaju na kraju.
Cak sve vise mislim da su fizicko nepresjecanje sjevernog koridora i planirali upravo zbog evakuacije civila koji su jos ostali.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13122 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

bh.tornjak wrote: 08/11/2020 09:44
animus wrote: 08/11/2020 09:38 Stat ce Azeri i pustiti ih da se izvuku. 100%

Meni padne na um Srebrenica kad ovo vidim. Genocidasi nisu dopustili da se narod izvuce a mogli su. Niko im nebi puno trljao nos da su na normalan nacin uzeli Srebrenicu. Ali moraju cetnici pokazati svoju životinjsku narav i ubijati civile.

Azeri su profesionslna vojska kojoj to nece pasti na um.
Ali da ne idemo u off. Karabah je Azerbejdžan sada definitivno.
:thumbup:

..
iskreno se nadam i zelim da postupe ljudski....
cime bi ova njihova pobjeda bila jos velicanstvenija.

da je bilo tu i tamo nekoh krsenja pravila rata,bilo je, u to sam siguran....ali nek sada sacuvaju hladnu glavu....
time ce sve ovo dobiti jos vise na tezini...
:thumbup: isto mislim i nadam se dace tako biti i to bi im bila najveca nagrada za pobjedu da se spasi sve sta se moze spasiti i zavrsiti bez zlocina
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#13123 Re: Nagorno Karabah

Post by bh.tornjak »

addem wrote: 08/11/2020 09:45

Krenulo je
javljaju se Draskovici i ini da se cuje "glas razuma" :D

da se situacija na terenu odvija obrnuto....vidjeli bi ga u maskirnoj uniformi kako se sepuri i urla "100 za jednoga"...sveta armenska zemlja.....Karabah je srce Armenije.... :lol:
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#13124 Re: Nagorno Karabah

Post by addem »

Aliyev zvanicno objavio Šuša je oslobođena.
Mason74
Posts: 390
Joined: 13/10/2020 17:27

#13125 Re: Nagorno Karabah

Post by Mason74 »

Post Reply