Nagorno Karabah

Post Reply
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#8076 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

MorningStar wrote: 17/10/2020 22:32
Vitezanin wrote: 17/10/2020 22:30
Kikibombona wrote: 17/10/2020 22:21 Lavrov je Armen ako se ne varam.
Po tati da, a mama Ruskinja iz Gruzije. Pravi Sovjet. :)
Izrodio je taj kakzaz svasta - i josif je iz gruzije :D
Kavkaz je ludilo živo, mi Balkanci smo smiješni za bućkuriš koji tamo postoji.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#8077 Re: Nagorno Karabah

Post by Kikibombona »

Azeri su negdje upali u okruzenje

User avatar
Haris.ba
Posts: 24830
Joined: 08/09/2005 20:08

#8078 Re: Nagorno Karabah

Post by Haris.ba »

Vitezanin wrote: 17/10/2020 22:30
Kikibombona wrote: 17/10/2020 22:21 Lavrov je Armen ako se ne varam.
Po tati da, a mama Ruskinja iz Gruzije. Pravi Sovjet. :)
Ovo sto su krenuli osvajati, koliko je to urbano za ipak divlji NK?

Zanima me da li ganjaju naselja ili strateske cuke.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8079 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

Vitezanin wrote: 17/10/2020 22:30
Kikibombona wrote: 17/10/2020 22:21 Lavrov je Armen ako se ne varam.
Po tati da, a mama Ruskinja iz Gruzije. Pravi Sovjet. :)
Oba roditelja su iz Gruzije, ruskinja i armen su mu roditelji...inace ne nosi prezime svog oca ,Sergej Lavrov nosi prezime svog ochuha

....https://zen.yandex.ru/media/id/5e1f6789 ... 60fa2176a8
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#8080 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

Haris.ba wrote: 17/10/2020 22:42
Vitezanin wrote: 17/10/2020 22:30
Kikibombona wrote: 17/10/2020 22:21 Lavrov je Armen ako se ne varam.
Po tati da, a mama Ruskinja iz Gruzije. Pravi Sovjet. :)
Ovo sto su krenuli osvajati, koliko je to urbano za ipak divlji NK?

Zanima me da li ganjaju naselja ili strateske cuke.
Karabah je dosta rijetko naseljen sa selima razasutim širom te regije/"republike" i par urbanih sredina. Stepanakert je jedini veći grad (55.000 ljudi), ostalo su gradići. Azeri će doći do gradova ako dođu do strateških točaka, tipa Šuše. Ali većina Karabaha je planinski, a siguran sam da Armenci imaju plan u slučaju da Azeri naprave veće uspjehe na ovim rubnim područjima. Azeri zasad, ili nisu uspjeli ili možda nisu željeli ići dalje u dubinu Karabaha. Možda imaju drukčiji pristup, ali ovo već dugo traje, ako su imali namjeru da brzo ovo riješe u svoju korist. Većina ovog što su dosad osvojili je izvan autonomne pokrajine Karabah, a bilo je pod kontrolom Armenaca tj tom njihovom republikom.

Osvojeni dijelovi uglavnom čine bivša azerska sela koje su Armence protjerali ili su pod naletom Armenaca iselili ljudi i prije nego su Armenci stigli. Onda su Armenci koristili tehniku spaljene zemlje i sve sravnili i stavili to područje pod svoju kontrolu i to je tako bilo, uz određene incidente, sve do ovog zadnjeg rata.
Last edited by Vitezanin on 17/10/2020 22:53, edited 1 time in total.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#8081 Re: Nagorno Karabah

Post by emirolini »

Kikibombona wrote: 17/10/2020 22:41 Azeri su negdje upali u okruzenje

Sve sto je ova tetka do sada napisala je bilo laz i prevara. Ali bas sve.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#8082 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

Tetka je Armenka pa treba uzeti s rezervom baš kao i azerske twiteve.
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#8083 Re: Nagorno Karabah

Post by saimidin »

Kikibombona wrote: 17/10/2020 22:41 Azeri su negdje upali u okruzenje

Primirje je trebalo nastupiti prije sat

Gdje je to okruzenje?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#8084 Re: Nagorno Karabah

Post by Grean »

Mason74 wrote: 17/10/2020 21:03
Challenger_ wrote: 17/10/2020 20:39 Dvije mape od danas:

azerska

Image

SF

Image
Ako je ova brana oslobodjena, onda ove mape kaskaju.
Gledam ovaj Kalbajar na sjeveru, da vidim kakav je grad kad ono do 2015 su uspjeli naseliti slovom i brojem 600 ljudi, Armena izbjeglih iz drugih dijelova AZB.

Inace region ima 50-tak hiljada stanovnika a ovo je bila etnicka slika 79', navodno 0,1% Armena zivjelo iliti 49 ljudi koji su se tako izjasnjavali.

Demographics
As of 1979 a total of 40,516 people:[3]
Azerbaijanis 99,5% (40.329)
Armenians 0,1% (49)
Lesgis 0,1%(30)
Russians 0,1% (46)
As of 1989 a total of 43,713 people

Ince Azeri s izgubili Kalbajar krajem rata.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#8085 Re: Nagorno Karabah

Post by Kikibombona »

saimidin wrote: 17/10/2020 22:55
Kikibombona wrote: 17/10/2020 22:41 Azeri su negdje upali u okruzenje

Primirje je trebalo nastupiti prije sat

Gdje je to okruzenje?
Vjerovatno na jugu, nema gdje drugo biti. Vjerovatno se radi o nekoj manjoj grupi azerskih vojnika koja je zaglavila. Danas su Armeni objavili duzi video sa mnogo palih azerskih vojnika koje su okruzili na nekoj planini na jugu.

...

Al' svakako da ovo nije razlog da se potpise primirje. Sigurno se radi o pritisku vanjskog faktora.
User avatar
corolla02
Posts: 10380
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#8086 Re: Nagorno Karabah

Post by corolla02 »

Haris.ba wrote: 17/10/2020 22:23 A ko bi trebao da reaguje? Amerikanci se zabavili predizbornom. Ostali koronom.

Francuzi? Ne znam koliko imaju snage da oni nesta istamburaju.

Britanci ne mogu nista EU oko begzita navuci, a da nesta po Kavkazu ureduju.

Rusima ocito odgovara da ova stvar ostane izvan UN.
Preko vijeća sigurnosti i njihovih stalnih 5 članica; očigledno sukob je lokalni i dalek ali Francuzi i Rusi mogu pokrenuti inicijativu jer znaju sta se događa; za sukob se danas manje vise zna za razliku od samog početaka

Američki izbori su unutrašnja stvar i predstavnik USA je u UN svakako već tu tj. neodredjeno vrijeme; Kina i Englezi se vrlo lahko uvuku u incijativu kad treba nešto tuđe komadati i prosipati svoju pamet...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#8087 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Kikibombona wrote: 17/10/2020 23:03Al' svakako da ovo nije razlog da se potpise primirje. Sigurno se radi o pritisku vanjskog faktora.
:lol:

Koji "vanjski faktor"? Micron? Debeli Pompeo koji je Jermenima poželio sreću u samoodbrani, ko?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#8088 Re: Nagorno Karabah

Post by Kikibombona »

@Vitezanin

Kontas li ti zasto Azeri ne pokusavaju napredovati prema Agdamu? Zapravo, pokusali su prva 2-3 dana i odmah odustali.

Ili je tamo pretvrdo ili Azerima trenutno nije prioritet Agdam.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#8089 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

- Mapa dopunjena sa teritorijalnim dobicima Azera, danas:



Image
Last edited by Challenger_ on 17/10/2020 23:13, edited 1 time in total.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#8090 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

Kikibombona wrote: 17/10/2020 23:08 @Vitezanin

Kontas li ti zasto Azeri ne pokusavaju napredovati prema Agdamu? Zapravo, pokusali su prva 2-3 dana i odmah odustali.

Ili je tamo pretvrdo ili Azerima trenutno nije prioritet Agdam.
Mislim da i jedni i drugi muljaju, a Azerima je definitivno teže nego predstavljaju. Propaganda je bitna ovdje, ali to se polako razotkriva, inače bi Azeri trebali davno završiti sve ako vjerujemo tvitovima koje imamo prilike čitati.

S druge strane, armensko "držimo sve pod kontrolom povlačimo se radi pregrupiranja" teško da je istina. U svakom slučaju, gube ljude i jedni i drugi masovno, a velika je mogućnost da će opet morati pregovarati i vraćati ovaj ili onaj teritorij gdje su ljudi ginuli. To naravno vrijedi u slučaju da Azeri ne pobijede vojno i dobiju sve, što u postojećim okolnostima ne izgleda baš ostvarivo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#8091 Re: Nagorno Karabah

Post by Kikibombona »

Za sada mirno. Podsjećam, prije dva dana je u Jerevan sletio avion francuske vojske. :idea:

emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#8092 Re: Nagorno Karabah

Post by emirolini »

Kikibombona wrote: 17/10/2020 23:13 Za sada mirno. Podsjećam, prije dva dana je u Jerevan sletio avion francuske vojske. :idea:

Odlicno, Francuzi su dokazani u taktikama predaje, povlacenja i dizanja bijele zastave. Njihovo iskustvo moze doprinjeti Armenima u trenutnoj situaciji.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8754
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#8093 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

Kikibombona wrote: 17/10/2020 23:13 Za sada mirno. Podsjećam, prije dva dana je u Jerevan sletio avion francuske vojske. :idea:

podsjecam danas je

Image
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#8094 Re: Nagorno Karabah

Post by bh.tornjak »

Kikibombona wrote: 17/10/2020 23:13 Za sada mirno. Podsjećam, prije dva dana je u Jerevan sletio avion francuske vojske. :idea:

U Jerevan moze se preseliti cjelokupna francuska vojska ....
cim udju na teritoriju Azerbejdzana postaju legitimna meta...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#8095 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Kakva Francuska i primirje, lik fantazira po običaju. Kao i svi zadrti bosanski težaci, neće da se odvoji od svoje samoobmane u koju je fanatično zaljubljen.

Ma jašta, Micron je ovo udesio.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8754
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#8096 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

bh.tornjak wrote: 17/10/2020 23:21
Kikibombona wrote: 17/10/2020 23:13 Za sada mirno. Podsjećam, prije dva dana je u Jerevan sletio avion francuske vojske. :idea:

U Jerevan moze se preseliti cjelokupna francuska vojska ....
cim udju na teritoriju Azerbejdzana postaju legitimna meta...
Image
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#8097 Re: Nagorno Karabah

Post by arman1 »

Kad vidim koliko generala na temi čudo Balkan nije porobio čitav svijet.
Čitav rat sam bio na prvoj liniji, a par puta i iza neprijateljskih. Moja jedinica, u kojoj sam bio na početku rata je branila jednu od najaktivniji tačaka konflikta u agresiji na BiH i čete su za cijelo vrijeme rata samo uspjele da se povuku oko 100m, iako su preko 20 puta pokušavali da prodru. Đabe im sva artiljerija, oklop i brojčana nadmoć u napadu kad ti je porodica odmah iza linije i nemaš kud. S dosta likova s kojima sam odrastao sam se na grobljima oprostio. Svaki put kad nekog spustiš u zemlju spustiš i dio sebe.
S diverzantima i manevarcima sam par puta bio u akcijama i nekad probiješ i razvališ, a nekad zube polomiš ali nikad nije lako i ne ide brzo.
Azeri su napali idiote koji se 30 godina spramaju za ovako nešto. Spremaju se mentalno i materijalno.
Kažem idiote koji u 21 vijeku vode "svete ratove", #vjerske" i sl. Proveli genocid nad Azerima, Tatarima i još nekim. Pobili, silovali, popljačkali, srušili i zameli trag i da mi ih bude žao. Treba ih napalmom za opomenu svakoj budali koja misli da smije ubuduće. Žao mi je nevinih koji će u statistici biti kolateralna šteta.
I sad internet generali kažu "sporo je to". Put pod noge pa objasnite Alijevu ili kako se već zove onaj lik da on i braća Turci sporo napreduju.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#8098 Re: Nagorno Karabah

Post by emirolini »

arman1 wrote: 17/10/2020 23:30 Kad vidim koliko generala na temi čudo Balkan nije porobio čitav svijet.
Čitav rat sam bio na prvoj liniji, a par puta i iza neprijateljskih. Moja jedinica, u kojoj sam bio na početku rata je branila jednu od najaktivniji tačaka konflikta u agresiji na BiH i čete su za cijelo vrijeme rata samo uspjele da se povuku oko 100m, iako su preko 20 puta pokušavali da prodru. Đabe im sva artiljerija, oklop i brojčana nadmoć u napadu kad ti je porodica odmah iza linije i nemaš kud. S dosta likova s kojima sam odrastao sam se na grobljima oprostio. Svaki put kad nekog spustiš u zemlju spustiš i dio sebe.
S diverzantima i manevarcima sam par puta bio u akcijama i nekad probiješ i razvališ, a nekad zube polomiš ali nikad nije lako i ne ide brzo.
Azeri su napali idiote koji se 30 godina spramaju za ovako nešto. Spremaju se mentalno i materijalno.
Kažem idiote koji u 21 vijeku vode "svete ratove", #vjerske" i sl. Proveli genocid nad Azerima, Tatarima i još nekim. Pobili, silovali, popljačkali, srušili i zameli trag i da mi ih bude žao. Treba ih napalmom za opomenu svakoj budali koja misli da smije ubuduće. Žao mi je nevinih koji će u statistici biti kolateralna šteta.
I sad internet generali kažu "sporo je to". Put pod noge pa objasnite Alijevu ili kako se već zove onaj lik da on i braća Turci sporo napreduju.
Hvala ti na tome, od mene i moje porodice.

Po meni ovo napredovanje uopste nije sporo, cak naprotiv.
MoodSwingeR
Posts: 141
Joined: 25/08/2004 03:09

#8099 Re: Nagorno Karabah

Post by MoodSwingeR »

Vitezanin wrote: 17/10/2020 22:28 Na prethodnim stranicama spomenut je grad Šuša/Šuši i namjerama Azera da dođu do njega. To vojno i simbolično ima smisla za Azere s obzirom da je to bilo središte Azera u autonomnom Gorskom Karabahu (zapravo, jedini onako uvjetno rečeno veći grad gdje su Azeri dominirali u Karabahu), a s druge strane strateški to je jedna od ključnih lokacija bila u prethodnom ratu. Naime, ako bi Azeri nekako došli do Šuše (što će biti, da se razumijemo, ili izuzetno teško ili uz izuzetne žrtve na obje strane pod uvjetom da se jedna strana, tj armenska ne povuče) bili bi glavnom gradu Stepanakertu iza leđa i još na brdu. Iz Šuše vidiš Stepanakert kao što vidiš Sarajevo s Trebevića ili Travnik s pola Vlašića ili Mostar s Huma, da ne nastavljam niz. :D
Osim toga, tik pored Šuše prolazi ključna prometnica koja vezuje Karabah s Armenijom. Time bi Azeri zaista zadali možda i ključni udarac Armencima.
Ukoliko je ova ideja glavna ambicija Azera, mislim da će se doooobro pomučiti, da ne kažem da je nemoguće jer s ovim ratom teško je šta predvidjeti.

Iskreno, nakon skoro mjesec dana rata moram reći da mi nisu najjasnije namjere Azera. Armenci se brane, ok, to je jasno, ali ovim tempom i promjenama na terenu (koje su dosad dosta minimalne) nisam siguran da Azeri baš idu na cijelo područje koje Armenci kontroliraju. Ili je ipak Azerima daleko teže nego su mislili, ne znam. Ili čekaju da Armenci puknu, možda igraju taktički. Dosta konfuzna situacija.
Mislim da je i motto čitave operacije "Road to Shusha", tako da Azeri to i ne kriju. S obzirom na nadmorsku visinu i položaj u srcu NK, ako je uzmu - game over. Sa koje strane će joj prići, mislim da ni sami ne znaju.

U međuvremenu, Azeri pokušavaju da isprave greške koje su skupo platili u prošlosti. Tako su i 1992. u "operaciji Goranboy" Azeri uzeli Martarkert (Aghdara), pa su zaustavljeni unajmljenim ruskim helikopterima. Uzimali su i Khojavend (Martuni), pa ga gubili. Zengilan i svu lijevu obalu rijeke Aras su izgubili kad su se Arcakovci spustili iz Hadruta i optpuno ih odsjekli.

Da im se ista stvar ne bi desila i ovaj put, prvo su se usjmerili na Hadrut - tačnije na visoravni sjeveroistočno od njega, čime su na jugu otključali mogućnost napredovanja u tri pravca - sjever prema Khojavendu, sjeverozapad prema Qirmizi Bazar i jugozapad - dolinom Arasa do Khoda Afarin brane i prema Zengilanu. Vjerujem da su, čim su osigurali Hadrut, svom snagom krenuli na jugozapad. Navodno su već kod brane

Ukoliko su izgubili branu, Arcakovcima dalje zadržavanje u Zengilanu ne predstavlja prijeku potrebu - uz izuzeće južnog prilaza lachinskom koridoru. Armenska strategija je usmjerena na očuvanje pravca Lachin - Stepanakert - Martakert. Sa te strane, oni misle da imaju veću stratešku dubinu na jugu, i da lakše mogu amortizirati azerske proboje sa juga, pa su svoje najbolje jedinice stavili sjeverno od Aghdare. Smatraju da, ukoliko zaustave azersko napredovanje, mogu postepeno povratiti teritorije prema jugu kao što su i dosta puta do sada.

U ovom slučaju, geografija ni jednim ni drugim ne ide na ruku. Ne treba ni objašnjavati koliko je ovakav teren ubitačan, težak i nezahvalan za onog koji napada. Sa druge strane, Arcakovci imaju tu nesreću da su im svi veći gradići i sjedišta okruga (izuzev glavnog grada) na samom istočnom rubu i vrlo teški za braniti ako Azeri prodru preko brda.

Za nadati se, opet, da će primirje zaživjeti i dati priliku diplomatskom tražanju rješenja.
User avatar
eltroxin
Posts: 2056
Joined: 30/08/2009 23:35

#8100 Re: Nagorno Karabah

Post by eltroxin »

arman1 wrote: 17/10/2020 23:30 Kad vidim koliko generala na temi čudo Balkan nije porobio čitav svijet.
Čitav rat sam bio na prvoj liniji, a par puta i iza neprijateljskih. Moja jedinica, u kojoj sam bio na početku rata je branila jednu od najaktivniji tačaka konflikta u agresiji na BiH i čete su za cijelo vrijeme rata samo uspjele da se povuku oko 100m, iako su preko 20 puta pokušavali da prodru. Đabe im sva artiljerija, oklop i brojčana nadmoć u napadu kad ti je porodica odmah iza linije i nemaš kud. S dosta likova s kojima sam odrastao sam se na grobljima oprostio. Svaki put kad nekog spustiš u zemlju spustiš i dio sebe.
S diverzantima i manevarcima sam par puta bio u akcijama i nekad probiješ i razvališ, a nekad zube polomiš ali nikad nije lako i ne ide brzo.
Azeri su napali idiote koji se 30 godina spramaju za ovako nešto. Spremaju se mentalno i materijalno.
Kažem idiote koji u 21 vijeku vode "svete ratove", #vjerske" i sl. Proveli genocid nad Azerima, Tatarima i još nekim. Pobili, silovali, popljačkali, srušili i zameli trag i da mi ih bude žao. Treba ih napalmom za opomenu svakoj budali koja misli da smije ubuduće. Žao mi je nevinih koji će u statistici biti kolateralna šteta.
I sad internet generali kažu "sporo je to". Put pod noge pa objasnite Alijevu ili kako se već zove onaj lik da on i braća Turci sporo napreduju.
Bakire, ti si? :D
Post Reply